HOFNAR Wie de Wener wil leren kennen moet zijn koffiehuizen bezoeken HOFNAR Schilderachtige taferelen op Bedoeïenenmarkt te Beersjeba BELGISCHE TELEVISIE NEEMT VIER ZENDERS IN DIENST de winner, in kleine sigaren! ook Parade Senoritas Speciaal VRIJDAG 2 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 9 WENEN STAD VAN VELER DROMEN (II) (Van een onzer redacteuren). Is het waar dat de sfeer, het leven in Wenen zo „ge- mütlich" is als men ons in vele liedjes wel wil doen ge loven? Wie zich de voetbal wedstrijd OostenrijkNe derland van vorig jaar nog herinnert, zal zonder aarzelen zeggen dat het een fabeltje is, die gemoedelijkheid der We ners. Maar wie eens het ge lukkige voorrecht heeft mo gen hebben om in gezelschap van een paar echte Weners in een nog heerlijk, nog niet „vertoerist" dorpsachtig café in Sievering een Heurige dat typisch Weense wijnfeest mee te maken, zal onmid dellijk beamen, dat die veel bezongen „Gemütlichkeït" geen leugen is. Zodat de waarheid ook hier weer in het midden ligt. genwoordige Wenen niet meer zó dik opgeschept ligt. En hoe kan het ook anders in een miljoenen stad waar de strijd om het dage lijks stukje brood even hard is als waar dan ook. Een stad die bovendien welhaast overal het dui delijke stempel draagt van de jacht op de toerist. Goed, de op Hans Moser lijkende taxichauffeur vertedert u in de eerste de beste minuut dat u in Wenen bent al met zijn nasaal-zangerig accent. En hij zegt zo hoffeliik „Gnadiger Herr" na elke volzin, dat u zich volkomen kritiekloos door hem laat inpalmen. Maar als u in uw hotel weer een beetje tot uzelf bent gekomen, komt u tot de con clusie dat het ritje toch wel heel prijzig is geweest. En bij voor zichtige navraag bij de portier hoort u dan dat u een paar gulden te veel hebt betaald. Er is nog een hardnekkige le gende waar u heel spoedig de zeer betrekkelijke waarheid van leert inzien. Wij bedoelen de legende van het „Kaffeehaus" dat in een liedje wordt omschreven als een gemoedelijk stukje Wenen. Volgens deze legende dan zou het zo moeten zijn: u stapt binnen, de kelner helpt u met veel plichtple gingen uit uw jas en brengt u met uw kopje koffie een stapel kran ten. Zodra u uw kopje leeg hebt, brengt hij alsmaar glaasjes water en steeds weer nieuwe kranten. Uren lang kunt u zo zitten op een kopje koffie. Vergeet u het maar rustig: de werkelijkheid is heel anders. Wel levende kelners zijn ook in Wenen een zeldzaam verschijnsel. De jas moet u in de regel zelf uittrekken. U moet vaak heel lang wachten voordat u uw koffie hebt. Soms krijgt u er inderdaad een krant bij en een glaasje water, maar ver dere aanvoer blijft zorgvuldig ach terwege. En als u na een poosje niet nog wat bestelt, worden erg veel-betekenende blikken op u ge worpen. Laten we echter niet al te cy nisch worden. Per slot van reke ning hebben wij na een paar da gen zoeken- toch ook een koffie huis ontdekt, dat wel aan de le gende voldeed. Het was er icat donker en wat kaal. maar uiterst gezéllig. Na een paar dagen ken de een ieder ons en op zekere dag overhandigde de oxide sloffen- Voor flaneurs is Wenen een heerlijke stad en vooral door de oude binnenstad is het heerlijk dwalen. Op de foto de Griechengasse bij de Fleischmarkt in het hartje van de stad. En vergeet u dan vooral niet om eens het angstwekkend deftige café Sacher tegenover de Opera binnen te stappen. Het is er wat duur, maar wat geeft dat voor een keer. 't Is toch ook wel eens leuk oin temidden van diplomaten, gra- ven en baronnen van de wereld- beroemde Sachertorte te genieten. Of loopt u anders even om de s hoek en zet u neer op het terras Aan café Mozart, dat u zich zult herinneren uit de film „De derde man" en waar de kelner u het tafeltje wijst waar Orson Welles heeft gezeten. Gaat u ook eens zitten voor het H venster van hotel Europa in dc s Karntner Strasse, de duurste straat van heel Wenen, waardoor zeer elegante jonge vrouwen trip- pelen vaak in gezelschap van s wat oudere gezette heertjes en waar u alle luxe, die er ter wereld te vinden is, kunt kopen (de prij- g zen waarvoor zullen wij maar niet noemen). In al deze café's knip- pert niemand met zijn ogen, als een filmster als Paul Hörbiger, een dirigent als Julius Patzak, een operaster als Hilde Güden binnen- komt. Zoekt U echter gezelligheid, M mijdt dan deze sjieke gele- genheden en loop eens 'n koet- if sierscafé of studentenkroegje |f binnen. Daar is het roezig, daar duurt het niet lang of U bent een der hunnen, daar kunt U lachen en een plotselingopvlammende ruzie meemaken, waarbij zo wel- luidend wordt gescholden, dat een buitenstaander verrukt uitroept: H „Ach, wie herrlich!" |llllllllllillllllllllllllllllllllllilllllllllllill|llllillllllllillllllllllilll|||||||||||||jll Eisenhower: tekenen dat recessie verdwijnt President Eisenhower heeft giste- =ren op zijn persconferentie opnieuw szijn geloof betuigd in voortdurende stekenen dat de economische inzin- de kelner ons"zeer hoffelijk "een iking in de Verenigde Staten aan het Nederlandse "krant. Expres voor =verdwijnen is. Hij wilde echter niet ons aan het krantenstalletje in =zeggen dat de jongste cijfers over de de Karntner Strasse dichtbij de iwerkloosheid aantoonden dat de Ver- Stefansdom gekocht. Toen waren =cnigde Staten aan het begin van een we echt stamgast geworden, voor =economische opleving staan. wie evenals voor de Kanzleiober- De toestand moest nauwkeurig ge- kommissar naast ons de glaasjes Ijanalyseerd worden voordat hij inder- water steeds weer vernieuwd toer- =daad stappen tot belastingverlaging den=zou kunnen doen. Maar dit was toch een zeldzame uitzondering. Het echte Wiener Kaffee is aan het uitsterven. De mensen hebben ook in Wenen steeds minder tijd. De espresso bars rijzen ook daar als padde stoelen uit de grond. En inplaats van een echte Wiener melange drinkt men er steeds meer een espresso of capuccino. De na-oor- logse Italiaanse koffiecultuur ver dringt de eeuwenoude Weense steeas meer. De Wener brengt bijkans zijn halve leven door in het café. Als zuigeling al wordt hij meegenomen naar het stamcafé waar zijn ouders een kaartje leg gen met de buren of naar de tele visie kijken. En zijn hele verdere leven blijft hij er geregeld komen. Zijn woning is meestal zo klein illiilliiiililiiilliliiiniiiiiliia^^ Vrouw, die man doodde, van rechtsvervolging ontslagen De rechtbank te Rotterdam heeft gisteren bij vervroeging uit spraak gedaan in de zaak tegen de 39-jarige mevrouw A. B.-van K. uit Rotterdam, die op 21 december van het vorig jaar op het Stationsplein te Rotterdam de 42-jarige stoffeerder J. W. de R. uit Rotterdam met een mes heeft gestoken, tengevolge waar van deze de dag daarna is overleden. De rechtbank was van oordeel, dat deze daad haar niet aangere- kend kan worden en ontsloeg haar van alle rechtsvervolging. Het be vel tot gevangenhouding tegen haar werd dan ook opgeheven. Een week geleden was tegen haar een gevangenisstraf van vier jaar 'met aftrek geëist. Het slachtoffer heeft, zo motiveerde de rechtbank dit vonnis, lange tijd op hoogst indringende en brute wijze geprobeerd de vrouw in zijn greep te krijgen en uitte bedreigingen jegens haar en haar zoon. Daardoor kwam zij in een toestand van gespannen heid en angst te verkeren, waartegen ze niet was opgewassen. Op het mo ment. dat zij het feit pleegde, ver keerde de vrouw derhalve in een sche mertoestand. De rechtbank nam de conclusie van de psychiater over, dat de vrouw op dat ogenblik ontoereke ningsvatbaar was. In het vonnis werd moord noch doodslag bewezen geacht, maar wel zware mishandeling de dood tenge volge hebbend, waarbij ook de op zet werd aangenomen. De rechtbank verwierp het beroep op noodweer, omdat zij bij de noodlottige ontmoe ting met de man had kunnen weglo pen of bescherming zoeken bij voor bijgangers. Eerste perziken brachten 74 cent per stuk op Aan de coöperatieve groentenvelling Pijnacker en omstreken werden door de kweker N. Hulsman de eerste perziken van dit seizoen aangevoerd. Zij brachten 74 cent per stuk op. Op Hemelvaartsdag. 15 mei. zal ln de kroningszaal van het stadhuis van Aken de internationale Karelprijs van deze stad aan Robert,Schuman. de voorzitter van het Europese parlement, worden uitgereikt. m Het Amerikaanse departement van handel heeft gisteren bekend- m gemaakt, dat het aantal werklo- zen in de Verenigde Staten tussen 15 maart en 15 april met 78.000 is gedaald tot 5.120.000. Dit is voor het eerst sedert het begin van de recessie, dat de werkloos- li heid achteruit is gegaan. H Deze cijfers vormen in zekere §1 zin een verrassing. Gewoonlijk s geeft het aantal werklozen in dit tijdvak een daling van ongeveer M 10 procent te zien, zo wordt van H bevoegde zijde opgemerkt. 1 Jacht gezonken na 1 aanvaring 1 op Amsterdam-Rijnkanaal H Een motorjachtje is woensdag ver- ^ijnwoning 18"ieeslal zc> ^lein =loren gegaan bij een botsing met een dat hij voor sociale verplichtingen iRijna°ko0p het Amsterdam-Rijnka- wel buitenshuis ter van het eindeJ van ^de Zeebui gerdijk. De schipper van 't ^jacht, de 34-jarige A. van der Velde =kon zwemmende de wal bereiken a§toen het scheepje was gezonken, s Een andere opvarende de 39-jarige f§M. Jacobs, die niet kon zwemmen, Ifwerd door de 16-jarige F. van Vliet, ||die zich toevallig per kano in de na- =bijheid bevond, gered. Het motor- IIHI|jacht moet als verloren worden be schouwd. gezelligheid móet gaan. Wie dan ook de Wener wil leren kennen, moet het café leven niet schuwen. Wat overigens niet moeilijk is. Want Wenen is typisch een stad om er de ganse dag flanerend door te brengen op den duur een vermoeiende be zigheid waarvan het in een koffie huis heerlijk uitrusten is. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll CENTRALE BLIJFT IN PALEIS VAN JUSTITIE Totale zendvermogen van 16 tot 400 k.w. verhoogd De Belgische televisie neemt van daag vier nieuwe, sterke zenders in dienst, waardoor het totale zendver mogen van 16 kw tot 400 kw wordt verhoogd. Door deze nieuwe zenders en door verplaatsing van de beide Brusselse zenders naar Waver-Overij- se en het in gebruik nemen van een zender te Ruislede zal het aantal Bel gen dat de uitzendingen zal kunnen volgen, met circa vier miljoen kunnen stijgen. De zender voor de Vlaamse pro gramma's is van Brussel overgebracht naar Waver-Overijse, waar de zend- antenne is geplaatst op een reeds be staande 245 meter hoge zendmast van de radio-omroep. Het vermogen van de Vlaamse zender is van 2 kw op 100 kw gebracht. De nieuwe zender te Ruislede is be stemd voor kanaal 2 en heeft even eens een vermogen van 100 kw. De antenne is aangebracht op een 150 meter hoge stalen mast. De zender van Antwerpen blijft ook in kanaal 2 uitzenden, maar het vermogen wordt in oostelijke richting uitge straald om interferentie tussen de zenders Ruislede en Antwerpen tot een minimum te beperken. Daarom is ook de polarisatie van de antenne te Antwerpen veranderd van horizontaal in verticaal. Ook de zender diie in kanaal 2 het Franse pro gramma uitzendt, is naar Waver Overijse overgebracht. Het vermogen van de Luikse TV- zender is opgevoerd van 6 kw tot meer dan 100 kw in de richtingen Na men en Bastenaken. In noordelijke richting is het vermogen verhoogd tot 30 kw. De zendantenne is geplaatst op een 150 meter hoge stalen mast die te Ougree bij Luik is gebouwd. Door deze wijzigingen zal men in de provincies Antwerpen. Belgisch Limburg en een deel van Oost-Vlaan- deren en in de provincie Henegouwen en een groot deel van de provincies Namen en Luik zowel de Vlaamse als de Franse uitzendingen van het N.I.R. kunnen ontvangen. De vijf zenders krijgen het uit te zendien programma via straalver- Oosterhoutse buizenfabriek ontslaat zeventig man Nadat nog maar kortgeleden 70 ar beiders zijn ontslagen, heeft de direc tie van dc buizenfabriek „Excelsior" te Oosterhout, opnieuw aan zeventig Birsoneclsleden ontslag aangezegd, it betekent, dat het grote bedrijf nu wordt stilgelegd. Onder de ontslage nen bevinden zich ook vele maandlo- ners. Een dertigtal personeelsleden, voor namelijk technici, blijft in dienst voor het onderhoud van de kostbare machineinstallaties. De orderporte feuille is leeg. Mochten er opdrach ten komen, dan zal men die met de dertig personeelsleden kunnen afwer ken. Het enorme grote fabriekscomplex ligt wat triest verlaten op het Oos terhoutse industrieterrein. De indus- trialisatiepolitiek van deze gemeente heeft met dit alles een ernstige te genvaller moeten incasseren. bindingen toegezonden vanuit het Pail eis van Justitie te Brussel, waar de centrale gevestigd blijft. Deze centrale ontvangt de pro gramma's normaal van de studio's in' 'Brussel of elders. De ontvangstmogelijkheid voor buitenlandse zenders (Rijsel, Lo- pik, Langenberg) blijft Ongewij zigd. Tegen directeur verdacht van fraude 4 jaar geëist De officier van justitie bij de Haarlemse rechtbank mr. dr. W. M. H. Pitlo, heeft gisteren een gevange nisstraf van vier jaar geëist tegen de 40-jarige assuradeur A. J. van H. uit Beverwijk die zich moest ver antwoorden wegens valsheid in ge schrifte waarmee een bedrag van 25.000.gemoeid zou zijn, we gens oplichting van een bedrag van 32.000.en verduistering van 70.000.—. In zijn requisitoir oefende de offi cier van justitie kritiek uit op het systeem van de autofinanciering waarvan thans de verdachte de dupe is geworden. Uitspraak op 14 mei. Sr met vooroorlogsi met driedubbele omzet 14 «t in 10 stuks. 20 in mooi rood blikje. nooit fijner gerookt WOESTIJNNOMADEN IN ISRAËL Nieuw geweer is nog steeds belangrijker dan grond Elke donderdag trekken bedoeïenen hoog op hun kamelen door de Negebwoestiju naar Beersjeba, waar zij hun markt houden. Verdeeld over 450 families leven namelijk in Israël, vlak langs de omstreden grenslijn van Gaza, 18 tot 19.000 bedoeïenen, die allen het Israëlische staatsburgerschap bezitten. Zij houden nog altijd koppig vast aan de oude zeden en gewoonten en leven evenals hun voorvaderen in bedompte en warme tenten. De reisbureaus zorgen ervoop, dat al de in het land rondreizende toe risten donderdags in Beersjeba zijn, opdat zij het schouwspel van de be doeïenenmarkt niet missen. Ondanks deze drukte zijn de bedoeïenen toch in de meerderheid. En het lawaai van de „guided tours", de netjes door de gidsen aan het lijntje gehouden vreemdelingen, heeft de oorspronke lijkheid van het schreeuwende, bonte, smerige schouwspel op het stoffige, zonovergoten plein aan de rand van de stad nog niet aangetast, zo lezen wij in de Frankfurter Zeitung. Aan de ingang van het met draad omgeven plein staat een man in een kiel, die eens wit was, achter een kar retje, en schreeuwt onophoudelijk: „Vitaminen! Vitaminen!" Hij ver koopt „Mitz", een overal in Israël goedkoop verkrijgbare drank van ter plaatse uitgeperste sinaasappelen. Overal op het plein staan, hurken en liggen bedoeïenen. Ondanks de witte door een donkere dubbele ring samen gehouden hoofddoeken van de man nen is zwart de overheersende kleur. Hoewel het erg heet is dragen de mannen vaak mantels van schape vachten. Zij beweren, dat deze in de zomer koeler zijn als de wind langs het bezwete lichaam strijkt. Men kan zich na deze uitlating de lucht in de eveneens zwarte bedoeïenententen wel voorstellen. Onder de vrouwen ziet men veel Soedanese negerinnen, wier gezichten bijna niet zijn te on derscheiden, daar zij brede met rijke kleuren geborduurde banden van het voorhoofd over de neus tot op de kin hebben hangen. Het aanbod op de markt is niet erg gevarieerd. Men verkoopt er kruiden en knollen, eieren en vooral kamelen en ezels. Alleen bij de verkoop van de dieren gaat het erg levendig toe; een kameel kost 500 Israëlische ponden 1000.en een ezel 150 pond. Het belangrijkste voor de bedoeïe nen, die naar de markt komen, is naar het schijnt het bezoek aan de stad. In de straten ziet men ze in groepjes slenteren. Zij bestuderen de etalages en de krantenkiosken, laten hoewel het de moeite meestal niet meer loont hun schoenen poetsen of zitten in cafés te babbelen. Even als in de woestijn, waar zij achter de kameel van haar heer gemaal loopt of er in het gunstigste geval op een ezeltje achteraan rijdt, loopt de vrouw ook in de stad altijd twee pas sen achter haar man. Tussen deze woestijnnomaden reizen voortdurend regeringsadvi seurs rond, om hen terwille van hun gezondheid groente te leren eten. Ook wil de Israëlische rege ring de bedoeienen, in verband met de kolonisatie van de Negeb- woestijn, honkvaster maken. Een grote rol speelt bij het succes, dat men reeds met dit plan behaalde, de gegarandeerde watertoevoer. Alleen willen de bedoeïenen, als ze een nederzetting vormen, onder geen voorwaarde afstand doen van hun tenten; ze weigeren in huizen te wonen. Het zal ook nog wel enige tijd duren voordat deze zo nen van de woestijn ervan over tuigd zijn, dat een stuk land dat zij zelf bebouwen voor de ge meenschap belangrijker is dan een prachtig geweer van het laatste model.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5