Reders in Singapore trekken schepen uit Indonesië terug Hoge lucht dichter dan men dacht KLANKBORD ITALIAANSE POSTBODE WIL PENSIOEN VOOR MUILEZEL VRIJDAG 2 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. BOMBARDEMENTEN DOOR REBELLEN VOORTGEZET Dulles„Overal ter wereld Amerikaanse avonturiers" Nadat vliegtuigen van de Indonesische opstandelingen koop vaardijschepen in de omgeving van Celebes hadden gebombar deerd hebben reders te Singapore hun gezagvoerders opdracht gegeven, de Indonesische wateren te verlaten. Verschillende ge zagvoerders kregen opdracht, onmiddellijk naar Singapore te rug te keren. Andere reders hebben de gezagvoerders opgedra gen, zich naar de naastbijzïjnde haven te begeven en daar ver dere opdrachten af te wachten, dan wel Straat Makassar te ver mijden in afwachting van verdere ontwikkelingen. kend maken omdat zij nog familie op Java hebben wonen. Warouw daagde ook premier Djoean- da van de centrale regering uit om een vrijwilliger naar Menaao te zen den, zodat deze voor zichzelf zou kunnen zien dat de vliegtuigen op stijgen van twee vliegvelden op Noord-Celebes en niet van buiten landse bases zoals Djakarta beweer de. Warouw beschuldigde Soekarno en Djoeanda ervan gebruik te maken van Tsjechische piloten. Verhoor Uit Palembang zijn, aldus radio-Pa- lembang, zeven officieren per vlieg tuig overgebracht naar Djakarta, voor een verhoor na do militaire re bellie van woensdag. In Zuid-Suma- tra is alle politieke activiteit verbo den. Majoor Nawani is nog in vrij heid en de militaire commandant, overste Barlian is met verlof. Offi cieren van de legerstaf te Djakarta hebben in Zuid-Sumatra het com mando over de troepen overgenomen. Twaalf zeelieden door bommen gedood Volgens uit Singapore en Honkong ontvangen berichten zijn bij een aan val op het onder Panamese vlag va rende schip „Flying Lark" (1253 ton) in de haven van Ambon door onbekende vliegtuigen, twaalf leden van de bemanning gedood. De be manning bestond uit 26 Chinezen uit Honkong. Het schip raakte in brand. Het was aan een Indonesische firma verhuurd door de „New Rubber Company of Singapore", en ingezet voor de interinsulalr in Indonesië. verbindingen De Sell-tanker „Promus" heeft, va rend nabij Borneo, geseinddat de „San Flaviano" welk schip maandag in de haven van Balikpapan gebom bardeerd werd, in tweeën gebroken en gezonken is. Buitenlandse bases Een woordvoerder van de Indonesi sche regering heeft gisteren te Dja karta verklaard, dat de vliegtuigen der opstandelingen, die in Oost-Indo- nesië buitenlandse schepen bombar deren, dit doen vanuit bases buiten het grondgebied van de republiek In donesië. Deze woordvoerder, de heer Ganis Harsono van het Indonesische ministerie van buitenlandse zaken, gaf als zijn mening te kennen, dat de opstandelingen met hun aanvallen trachten, een buitenlandse interven tie te forceren. De opstandelingen, al dus Harsono verder, werken samen met buitenlandse avonturiers. Niet te controleren Op zijn wekelijkse persconferen tie in Washington heeft de Ame rikaanse minister van buitenland se zaken, Dulles, gisteren ge zegd dat de V.S. de activiteit van Amerikanen, die misschien als mi litaire avonturiers in Indonesië opereren ten behoeve van de reb- bellen, niet kunnen controleren en daartoe ook geen wettelijke ver plichtingen hebben. Wij weten niet of er Amerikanen in Indone sië zijn die een dergelijke rol spe len. aldus Dulles. Maar het is mo gelijk dat zij er zijn. Overal in de wereld zijn Amerikanen, die zich met dit soort ondernemingen inla ten. Het is zelfs mogelijk dat en kele Amerikanen Russiche wa pens naar Jemen vliegen, zo zei Dulles. Indonesische piloten De plaatsvervangende premier van de Indonesische tegenregering, kolo nel J. F. Warouw. heeft woensdag avond via radio Menado verklaard, dat de vliegtuigen van de rebellen- luchtmacht niet door Amerikaanse noch door andere buitenlandse pilo ten worden bestuurd. Hij noemde na men van zeven Indonesische piloten, die in de revolutionaire luchtmacht in dienst zijn. Voorts deelde hij mede dat er enkele Indonesiërs van Chine se afkomst in de luchtmacht dienen. Hun namen kon hij echter niet be- FANS.... De 21-jarige Engelse rock 'n roll idool Tommy Steele is op een podium in Dundee zo warm ontvan gen door een krijsende troep hyste rische bakvissen dat hij voor enige tijd het bewustzijn verloor. Steele werd door de meisjes en een of twee jongens zodanig be handeld dat hij een ontwrichte schou der opliep, zijn overhemd wel kan afschrijven en de kapper de gaten zal moeten laten wegwerken, die ont stonden toen men zich op zijn lange, blonde haardos wierp. Toen Tommy Steele in de kleedka mer wat op verhaal was gebracht, werd hij onder escorte van twee po litiemannen naar zijn auto begeleid. De Fans stormden het toneel op toen Steele aan het einde van zijn pro gramma gekomen was. Zijn mana ger en zaalwachters hadden grote moeite hem te ontzetten toen zij zich realiseerden dat hij deze keer echt om hulp riep. WAGON GEVONDEN. Op een weinig gebruikt zijspoor, op een van de grote rangeeremplacementen van Leeds, heeft personeel van de Engel se spoorwegen een wagon ontdekt met een lading kerstpakketten. De wagon was spoorloos verdwenen en de spoorwegen hebben reeds een groot bedrag aan schadevergoedin gen uitbetaald aan de afzenders van de al die tijd spoorloze pakjes. Op 23 december verliet de wagon Manchester, in een grote goederen trein. Men zal trachten uit te vinden wat er sindsdien met deze wagon al lemaal gebeurd is Prins Bernhard naar Canada en Ver. Staten. Vrijdag, heden, zal prins Bernhard per K.L.M.-vliegtulg van Schiphol naar Canada vertrekken. Hij zal worden vergezeld door de ambassadeur van Canada te Den Haag, de heer Thomas A. Stone. Voorts zullen zijn particulier secre taris, dr. F. A. de Graaff en hoofd commissaris C. Sesink de reis mee maken. De prins zal negen dagen in Canada verblijven en daar de gast zijn van gouverneur-generaal Vincent Mas- sey. In diens residentie „Rldeau Hall" is hetzelfde appartement voor hem in- fericht, waar in de vorige herfst het ritse koningspaar verblijf heeft ge houden. De prins zal gelegenheid hebben de Canadese eerste minister, John Die- fenbaker, te ontmoeten. Hij zal aan de universiteiten van Montreal en Van couver eredoctoraten ontvangen. In Vancouver zal de prins de viering van het eeuwfeest van de staat Brits-Co- lumbie bijwonen. Nabij deze stad zal hij ook een Nederlandse nederzetting bezoeken. Voorts ligt het in de bedoeling van de prins om de kanalisatie-werkzaam heden van de St. Laurent-rivier in ogenschouw te nemen. Op 11 mei zal prins Bernhard naar de Verenigde Staten gaan. Ilij zal in San Francisco een bijeenkomst van de „Netherlands Benevolent Society of California" bijwonen. In Lelystad is donderdag een mobi lofoonnet voor oostelijk Flevoland geopend, dat een voorloper van het kabelnet vormt gedurende de tijd dat het leggen van telefoonkabels in de modderige bodem nog niet mogelijk is en luchtlijnen obstakels zouden vórmen voor de ontginningswerk zaamheden. De linkerfoto laat zien hoe de landdrost, ir. A. P. Minder- houd via het nieuwe vet het eerste gesprek voerde mpt ir. B. Frummel in Ketelhaven, hoofdingenieur van de cultuur-technische dienst. De rechter- foto toont de centrale bedieningsin stallatie met antennemast te Lely stad. Treinen staan morgen twee minuten stil. Op de nationale herdenkingsavond, zaterdag 3 mei a.s., zullen de Neder landse Spoorwegen hun bedrijf van 20 uur tot 20.02 volkomen stilleggen. Al le treinen zullen gedurende deze twee minuten stilstaan. Op dezelfde avond zal om 18 uur bij het monument voor het hoofdgebouw van de spoorwegen te Utrecht door de directie en de personeelsraad 'n krans worden gelegd. Overeenkomstig de richtlijn van de commissie nationale herdenking heb ben de ondernemersorganisaties in het Horecabedrijf hun leden geadvi seerd om zaterdagavond van 19 tot 21 uur vooral het cafébedrijf of de café afdeling tot de kleinst mogelijke om vang te beperken. Voorts is geadvi seerd van 19 tot 21 uur de buitenver lichting, zoals neons en lichtbakken, te doven en tot 21 uur in de inrichting feen andere muziek ten gehore te rengen dan die van de Nederlandse radioprogramma's De richtlijn is destijds, als gebrui kelijk, aan de gemeentebesturen ter kennis gebracht. Twes reclamefilms bekroond met prijzen Twee reclamefilms van Joop Gee- sink en een van de Cefima film N.V. zijn bekroond met jaarprijzen op de 9e jaarlijkse reclame-filmdag van het Genootschap voor reclame, die in het Flora theater te Amsterdam is ge houden. De bekroonde films zijn: „Bayer Aspirin" van Cefima film, vervaardigd voor de Bayer Farben fabrieken te Leverkusen en twee films van Joop Geesink „Kun je nog smullen..." voor Blueband in op dracht van Van den Bergh en Jur- gens N.V. te Rotterdam en „Koffie- bootsong" voor Maggi's produkten maatschappij N.V. te Amsterdam over Nes-café. Deze films werden beschouwd als de beste Nederlandse reclamefilms; die in 1957 zijn geproduceerd. Commissie bestudeert militaire dienstplicht De minister voor defensie heeft luitenant-generaal B. D. H. F. M. baron Van Voorst tot Voorst, lid van de Raad van State, bereid gevonden, het voorzitterschap op zich te nemen van een commissie, genaamd „Com missie werkelijke diensttijd dienst plichtigen". Aan deze commissie is als taak ge geven: „het opstellen van een rap port omtrent de door haar noodzake lijk geachte duur van de werkelijke dienst der dienstplichtigen van de koninklijke marine, de koninklijke landmacht en de koninklijke lucht macht, daarbij rekening houdende met de eisen van de eerste oefening der verschillende wapens, korpsen en dienstvakken, en met de eisen van paraatheid, mede in verband met de verplichtingen, welke het lidmaat schap van de Navo oplegt. Bij deze beschouwingen dient in overweging te worden genomen de invloed, welke de duur van de werkelijke dienst,'zo- we van de eerste oefening, als van de herhalingsoefeningen heeft op het maatschappelijk bestel en de parti culiere omstandigheden van de dienstplichtigen en de van hen af hankelijke personen". In de commissie hebben zitting ver tegenwoordigers uit stands- en vak organisaties. Een aantal militaire deskundigen zijn als adviseurs daar aan toegevoegd. De aanvrage ont een pensioen voor een muil ezel, die tijdens de Eerste Wereldoorlog in het Italiaanse leger heeft gediend, heeft het Italiaanse ministerie van defensie in verle genheid en vele tongen en pennen in beweging gebracht. Journalisten en foto grafen, die door het ministerie waren afge poeierd met de verkla ring dat er op het mi nisterie niets bekend was over een muilezel die een staatspensioen zou hebben aange vraagd, gingen zelf op zoek naar het beest. En inderdaad vonden zij Ginetta, ook wel kortweg Gina genoemd, in Olmeneta, een klei ne stad in het Po-dal alsmede haar baas, Giuseppe Guattarini, boer en postbode, die behalve zijn trouwe muilezel, nog 'n vrouw, vijf zusters en twee tantes de kost moet geven. Gina ziet eruit als iede re andere muilezel, misschien een beetje meer door „de mot aangevreten", maar haar ware leeftijd kon den de terzake ondes kundige journalisten niet goed schatten. Guattarini, die beweert 72 jaar oud te zijn, vertelde dat hij Gina voor het eerst aan het front ontmoet had toen hij bij de Alpen-troe pen diende. Hij vernam dat Gina in 1915 in Pa- derno Ossolaro, was geboren. Het beest werd na de oorlog ech ter verkocht aan een boer in Casalbuttano en daarna aan een boer in haar geboorteplaats. Het gelukte Guattarini eerst in 1922 het beest voor 500 lire (toen 40 gulden waard) te ko pen. „Zij heeft de Italiaanse kleuren trouw gediend en nu de staatsposte- rijen", aldus Guattari ni, „maar nu wordt zij oud en heeft zij recht op een rustige oude dag en een pensioen". Veteranen uit beide wereldoorlogen zeiden, dat indien het verzoek van de ezel wordt in gewilligd met dezelfde „bureaucratische snel heid en doelmatigheid, waarmee honderddui zenden veteranen te maken kregen, Gina ongeveer 53 jaar zal zijn, als zij haar pen sioen krijgt. Tijdens de receptie van het be stuur van de vakschool voor meis jes te Goes, deed de burgemeester, mr. W. C. ten Kate de mededeling, dat de directrice van deze JfO-ja- rige onderwijsinstelling, mej. W. C. Weststeijn benoemd werd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Foto: Burgemeester Ten Kate speldt de bij deze konink lijke onderscheiding behorende versierselen op. (Foto P.Z.C.) Geleerden eisen stopzetting van Britse kernproeven Een petitie voor onmiddellijke sta king van de Britse proeven met kern wapens is donderdag uit naam van 618 Britse geleerden, onder wie 69 leden van de Royal Society (Acade mie van Wetenschappen) en 93 hoog leraren in de medische wetenschap pen, aan de Britse eerste minister gezonden. In hun petitie zeggen de geleerden o.m., dat zolang de kernwapens zich nog slechts in handen van drie grote mogendheden bevinden een overeen komst over het toezicht erop moge lijk is. Maar als de proeven door gaan en als andere regeringen even eens in het bezit komen van deze wa pens zal het, gevaar van een ramp veel groter worden. De geleerden achten het geboden, dat onmiddellijk gepoogd wordt een internationaal ak koord tot stand te brengen voor het stopzetten van alle proeven met kern wapens. Vondeling: werkgelegenheid gaat voor gaafheid van gulden. Tijdens de 1 mei-viering van de Amsterdamse socialisten in het City- theater, heeft de minister van land bouw, dr. A. Vondeling, een rede uit gesproken. De bewindsman wees er op, dat de problemen van oorlog en vrede geen zaken zijn die men in eigen nand heeft. Ook de monetaire toestand en de werkgelegenheid zijn dingen, die men nationaal niet naar eigen belie ven kan regelen. Ook ons land is hier bij afhankelijk van de toestanden in het buitenland. De minister zei van mening te zijn, dat de toekomst van ons land voor een belangrijk deel be paald wordt door de gebeurtenissen in de Verenigde Staten. Dr. Vondeling zei „dat in ons land het streven naar werkgelegenheid ge steld zal worden boven de gaafheid van de gulden". Hij verwachtte over enkele jaren nog meer moeilijkheden op het gebied van de werkgelegenheid, als dan de na-oorlogse generatie haar intrede doet in de maatschappij. Het Wereldgebeuren O Rotseiland p Malta is, zoals gisteren werd 1 bericht, de noodtoestand afge kondigd. De Britse gouverneur sir Robert Laycock is daartoe over gegaan omdat tijdens een algemene staking als protest tegen het beleid van de Britse regering, gewelddadig heden zijn voorgevallen. En voordien was het ook niet bepaald rustig. Een Engelse journalist schreef onlangs aan zijn krant, dat in het hotel te Valetta waar hij logeerde de meeste ruiten kapot waren gegooid. Verder had hij het op zeker ogenblik raad zaam gevonden, om op een vraag die een jonge Maltezer hem stelde niet in het Engels te antwoorden maar zich bij gebrek aan kennis van het Maltees van Italiaans te be dienen... Sir Robert Laycock, de Britse gou verneur, die in normale tijden al leen de verantwoordelijkheid had voor defensie, buitenlandse aangele- fenheden en openbare veiligheid, eeft nu het gehele bestuur over Mal ta tot zich getrokken. De Maltese premier, Dom Mintoff, is namelijk af getreden nadat hij al een tijd met de Engelsen overhoop gelegen had. De moeilijkheden tussen beide heren kwamen tot een hoogtepunt, toen Mintoff aan de politie Jiet weten dat zij bij het bewaren van de orde op de dag, dat demonstraties werden ge houden, dé gummiknuppels thuis moest laten. Bovendien was hij er tegen, dat de dienaren der wet met paarden naar het betrokken plein zouden tijgen: optreden van bereden politie in het donker noemde hij ge vaarlijk. Al deze voorschriften deed hij uitgaan in de mening, dat deze 1 problemen tot zijn verantwoordelijk heid voor wet en orde behoorden. Toen de politiechef, de heer V. de Gray, echter tegen Mintoff's besluit in beroep ging, stelde gouverneur sir Robert Laycock vast, dat de po litie wél met gummistokken en paar den op de plaats van de betoging moest verschijnen. Hij deed dit op grond van zijn verantwoordelijkheid voor „openbare veiligheid", een ver antwoordelijkheid overigens, die vol gens Mintoff alleen het leger, de vloot en de luchtmacht betreft in het ge val van een vijandige aanval op het eiland. Voor Mintoff was deze ruzie de druppel, die een emmer vol tegen stellingen deed overlopen. Zoals ge zegd: hij trad af. En tot dusver heeft de gouverneur niemand, zelfs niet op positieleider Borg Olivier, bereid ge vonden om Mintoff's plaats in te ne men. et gaat in het conflict, dat dit eiland thans op stelten zet, niet om die druppel maar om da emmer. Malta's "economische proble men vormen het hoofdbestanddeel van de inhoud. Er is op het eiland Hf AMERIKAANSE KUNSTMANEN RAPPORTEREN Raadselachtige straling in de ionosfeer De Amerikaanse wetenschappe lijke academie heeft donderdag; de ontdekkingen gepubliceerd die men tot nu toe door middel van de drie Amerikaanse kunst manen heeft gedaan. Verschei dene ontdekkingen zijn zeer be langrijk zoals het bestaan van nog niet geïdentificeerde straling in de ionosfeer en zullen worden meegedeeld aan de 68 landen die deelnemen aan het Internationale Geofysische jaar. Behalve de tot nu toe onbekende straling, die dodelijk is voor mensen als zij er onbeschermd enige uren aan bloot staan, en die zich voordoet op een hoogte variërend van enige honderden tot enige duizende kilo meters boven de aarde, heeft men o.a. ook ontdekt, dat de tempera tuur binnen de Amerikaanse kunst manen varieert van nul tot 40 gra den Celcius. De uitwendige tempe ratuur schommelt tussen 25 graden onder nul en 75 graden Celcius. Des kundigen die deze kwestie hebben bestudeerd geloven, dat het vrij ge makkelijk zal zijn om de tempera tuur in een grotere kunstmaan of een ruimteschip te regelen. Voorts is bekend geworden, dat de kans dat een ruimteschip door kleine meteoor stenen wordt getroffen, uiterst klein is. Het rapport merkt hierbij even wel op, dat de Amerikaanse kunst manen nog niet door zwermen me teoorstenen, zoals die in de maanden augustus en november bestaan, is ge vlogen. Tenslotte wordt nog vermeld, dat de luchtdichtheid op grote hoogte veel groter is dan men tot op heden dacht. Op 370 km hoogte is de luchtdichtheid bijvoorbeeld veertien maal 7.0 groot als men aannam. Dit kan van groot belang zijn voor toe komstige ruimtevaart. Britse precisieraketten met H-bom als lading. De Britse raket die het defensie middel van Engeland in het atoom tijdperk moet worden, zal met een wa terstofbom als lading uiterst nauw keurig een doel op een afstand van enige duizenden kilometers kunnen 1 treffen. De raket wordt vanaf de 1 grond gelanceerd. Zij zal op het proef- terrein te Woomera in Australië, dat voor deze gelegenheid wordt uitge- j breid, worden beproefd, zo hebben de voornaamste firma's die bij de ver- vaardiging van de raket betrokken zijn, vrijdag in Londen bekendge maakt. een bevolkingsoverschotwat de pro- duktie van levensmiddelen betreft is het niet „self-supporting". Een sub sidie uit de Britse schatkist moet de Maltezers helpen, de touwtjes aan elkaar te knoken. Maar helaas heeft de ongunstige economische toestand de Engelsen onlangs ertoe genoopt, van het aan Malta beloofde bedrag van zes miljoen pond een miljoen af te trekken, zoals ook andere Britse koloniën met minder tevreden moes ten zijn. Daarbij kwam voor Malta nog de tegenslag, dat de Britse vloot- basis, die aan vele banden werk ver schafte, sterk werd ingekrompen, tengevolge waarvan het werkloos heidscijfer met grote sprongen steeg. Begrijpelijkerwijs zat Mintoff, ver antwoordelijk als hij met zijn Mal tezer regering voor binnenlandse aangelegenheden is, met de handen in het haar en hij eiste van de Britse regering volledige vergoeding voor beide „schadegevallen", waarbij hij er niet aan dacht, de omstandigheid in aanmerking te nemen dat ook in Engeland velen werkloos werden ten gevolge van de veranderde econo mische toestand. Ook in politiek opzicht botert het nog niet tussen de Britse en de Maltese regering. Er doen zich telkens nieuwe hindernissen voor op de weg die moet leiden naar de vol ledige aansluiting van Malta bij het Verenigd Koninkrijk, waartoe in no vember van het vorig jaar na moei zaam overleg te Londen tussen Len nox Boyd, de Britse minister van ko loniën en de emotionele Mintoff in principe werd besloten. De onderhan delingen liepen vast nadat men on langs geen overeenstemming kon be reiken over grotere financiële facili teiten voor Malta en over de door Mintoff gewenste mogelijkheid om het verdrag eenzijdig op te zeggen. Toch zal het uiteindelijk tot de eens door Dom Mintoff zelf zozeer ge propageerde en door Groot-Brittan- nië sléchts schoorvoetend aanvaarde integratie van Malta moeten komen; zelfstandigheid is voor dit eiland met zijn -307.000 bewoners en zijn weinig natuurlijke hulpbronnen uitgesloten. In de ontwerp-overeenkomst voor de samenvoeging is vastgelegd, dat het de bedoeling is. de levensstandaard op Malta geleidelijk te verhogen. Na gestreefd dient ook te worden, dat de Maltezers dezelfde sociale en andere voorzieningen zullen verkrijgen als de Engelsen. Dit punt is veel belang rijker dan dat van het recht, een eventuele samenvoegingsovereen komst in de toekomst op te zeggen. DOM MINTOFF ..geschillen met gouverneur......

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3