PROVINCIALE ZEEUWSE COURAHT Massale intocht van toeristen leidde tot boter-uitverkoop Hammarskjöld hekelt bewapeningswedloop Nieuwe veerboot meerde in Vlissingen Vandaag... PARADE OP RODE PLEIN WAS KORTSTE SINDS VELE JAREN 201e jaargang - no. 103 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; £r. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 2 mei 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); oostburg, G. F. de Fauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlk7.ee, red, lel. 2425, adm. tel. 2094 ZOMERSE VRIJE DAG VOOR BELGEN EN DUITSERS Straten in Limburgse steden konden verkeer niet aan Een reusachtige stroom van toeristen heeft voorai Limburg gis teren te verwerken gekregen. De „invasie" bestond vooral uit Duitsers, die op deze voor hen vrije dag inkopen kwamen doen, waarbij zij het vooral hadden begrepen op de goedkope koel- huisboter, die in verscheidene steden, zoals Roermond en Arn hem, op zeker ogenblik geheel uitverkocht was. Een groothan delaar te Arnhem moest zijn klanten 's middags van één uur tot half vijf zonder boter laten zitten, voordat hij hen weer kon be dienen. De belangstelling van de toeristen ging voorts uit naar koffie, thee en andere levensmiddelen. Ook veel snuisterijen werden verkocht. Straten en bruggen konden hier en daar de drukte niet of nauwelijks aan. Dat was ook het geval in Maas tricht, waar de stroom van twee kanten kwam en dus uit Duitse en Belgische toeristen bestond. Ook voor de bloembollenvelden was veel buitenlandse belangstelling. Drie naast elkaar In rijen van auto's, drie naast elkan der, kwam een menigte van Duitse toeristen Roermond binnen. De doua nebeambten hadden versterking la ten aanrukken van de marechaussee om de stroom in goede banen te lei den. De straten in Roermond ston den al spoedig vol wagens en er was geen gaatje meer open om te parke ren. Vooral op de invalswegen kon het verkeer slechts stapvoets voor uitkomen. De goedkope koelhuïsboter was hier al spoedig uitverkocht. zet, terwijl ook in vele zijstraten een dubbele rij wagens was geparkeerd. Daarnaast waren nog zeer velen op scooters, bromfietsen, fietsen cn met autobussen gekomen, niet alleen uit Rijnland maar zelfs uit Westfalen. Het was in de straten zelfs nog druk ker dan met carnaval. Tussen al deze vreemdelingen ge raakten de inwoners van Venlo zelf bijna in de verdrukking. De levens middelenzaken werden bélegerd door een schare klanten, van wie er af en toe een groep naar binnen gelaten werd, waarna men de deuren sloot om eerst deze bezoekers te helpen, alvorens een nieuwe groep klanten binnengelaten werd. Opstoppingen van 1 km lengte Alle parkeerplaatsen in Maas tricht waren stampvol. De café terrassen waren „afgestampt" en in de winkelstraten bewogen zich duizenden koopgrage men sen om de winkelstand een goe de dag te bezorgen. In de bin nenstad waren het de nauwe straten en de Maasbruggen die de drukte niet aan konden. Gis termiddag waren er opstoppin gen van wel een kilometer lang. De gemeentepolitie werkte met versterkte posten om in de drukte enige ordening te bren gen. V.P.R.O. zendt appel van dr. Albert Schweitzer uit Het appél „Vrede of atoomoorlog", dat Albert Schweitzer door middel van de Noorse staatsradio en nog on geveer 90 andere zenders tot de we reld heeft gericht, zal in Nederland worden uitgezonden op de vrijdagen 16, 23 en 30 mei, telkens om 19.30 uur over de zender Hilversum 2. (V. P.R.O.). Masten Wanneer op een huls aan de rand van een park een tele- visiemast verrijst, dan is dat voor de lijsters in dat park geen schokkende gebeurtenis. Ze strijken rustig neer op die televisiemast en ze zingen bij het vallen van de voor jaarsavond hun mooiste lied. Maar voor de mensen ligt dat anders. Die zien in zo'n zingende lijster op een televisiemast toch maar een ake lige tegenstelling. De vogel, die niet meer op een tak in het jonge lover zit, maar op een ontsierend technisch produkt, verliest iets van zijn aan trekkelijkheid. Het wordt vrij erg met de televï- siemasten in Zeeland. Ze ver rijzen bij tientallen en er zijn huizen in onze steden, waar men drie masten op één dak ziet staan. Als men van een~hoog gebouw over de lagere bebouwing van onze steden kijkt, dan ziet men sommige wijken al een televisiemastbos en het kan nog erger worden. In het weekblad Elsevier is on langs de vraag besproken in hoe verre huiseigenaren het recht hebben bezwaar te maken tegen het plaatsen van televisie-antennes. Die vraag is heel belangrijk, maar ge vreesd moet worden, dat huiseigena ren niet zozeer geïnteresseerd zijn in stedeschoon als wel in de gelde lijke risico's van de antennebouwerij eri dat dus die bouwerij zal doorgaan als de huiseigenaar financieel gevrij waard wordt. Beter is het systeem van de verplich te enkele antenne voor gehele hui zenblokken, zoals er thans reeds op een flatgebouw in Zeeland een en kele televisieantenne staat, waarop alle flats aangesloten worden. Dat systeem zal verder uitgewerkt moeten worden en er zullen overheidsvoorschriften voor het toepassen van dat systeem gemaakt moeten worden. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft het televisie-probleem laten bestuderen. Er is een rapport over uitgebracht dat „Het televisie- vraagstuk" heet. Rapporten kunnen van grote beteke nis zijn, vooral wanneer ze aanlei ding geven tot het treffen van voor zieningen. Zou het mogelijk zijn de ze voorzieningen nu zo snel te tref fen, dat het landschapsschoon van Zeeland en zijn stedeschoon bewaard blijven voor 'al te grove schending door televisiemasten Wij hebben nog hoop! Centrum afgesloten In Venlo moest de politie speciale maatregelen, ten aanzien van liet ver keer nemen. De drukste winkelstra ten werden voor alle gemotoriseerd vervoer afgesloten, en op verscheide ne punten stonden agenten om het verkeer te regelen. Alle parkeer plaatsen in het centrum van de stad waren volledig met Duitse auto's be- Parkeerpark De Arnhemse straten en singels ge leken gisteren wel een groot Duits parkeerpark. Op doorreis naar het westen van ons land had een wel. zeer groot aantal Duitse bezoekers de Gelderse hoofdstad als pleister plaats uitgekozen en, voorzover1' zij niet doorgingen, ook als inkoopcen trum. Ofschoon er overwegend Duitsers naar Arnhem kwamen, werd de stad bok bezocht door Amerikanen van de bases in Duitsland, Belgen en Fran sen. Langzaam langs hollen Het was in de bollenstreek bijzonder druk, zodat het verkeer vooral in liet middaguur stapvoets moest rijden. Verwacht kon wel worden, dat vele Belgen op hun nationale vrije dag naar Nederland zouden trekken, maar zij zijn toch nog „verslagen" door het Duitse bezoek, dat massaal kwam opzetten. Het was voor het eerst in de geschiedenis van Keu kenhof, dat op een gewone door-de- weekse dag 30.000 bezoekers de hek ken passeerden. Veertig procent daarvan was Duits, 35 percent Ne derland en 25 percent Belgisch en Frans. Op het parkeerterrein ston den ongeveer 250 buitenlandse auto bussen. „DE TIJD DRINGT TOT OVEREENKOMST" j§ .viert koning Feisal van Irak zijn 23-ste verjaardag. ...is het 150 jaar geleden, dat een oude vrouw op de palcis- 1 trappen te Madrid een rauwe kreet slaakte. Deze kreet was p het sein tot een onverschrok- n ken opstand van de ongewa- M pende bevolking tegen de goed geoefende troepen van Murat, die de volgende dag na het meedogenloos neerslaan van de opstand tot grote fusillades m j§ overgingen. Van deze gebeurte- n nissen maakte de beroemde Spaanse schilder Francisco Goya, die de afschuwelijke ta- f| ferelen vanuit zijn raam had n §j gadegeslagen, zes jaar later twee enorme doeken, die thans H in het Prado te Madrid han- H gen. - p lllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Na ongeval bij oefening van B.B.-brandweer overleden Bij een oefening van de vrijwillige brandweer van de bescherming bevol king kreeg de 37-jarige mevrouw A. Mathijssen uit Maasniel, een ko peren spuitkop van een brandslang tegen haar hoofd. Zij raakte bewus teloos en na een week in het zie kenhuis* verpleegd te zijn, is zij don derdag zonder bij kennis te zijn ge komen, overleden. Ter gelegenheid van de eerste mei werd op het Rode Plein te Moskou, weer een militaire parade gehou den. Onder de ogen van van links naar rechts) Worosjilow, president Nasser van Egypte en Kroestjsjew trokken, artillerie- trekkers, waarop af vuur inrichtin gen voor raketten zijn gemon teerd, voorbij. Dulles Minder vrees door inspectie De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Dag Hammarskjöld heeft gis teren gezegd, dat er een „gevoelen aanwezig is, dat de tijd dringt", wat het sluiten betreft van een ontwape- nings-overeenkomst, daar anders het ongeduld van de mens of zijn fou ten tot oorlog leiden. Hij zei op een persconferentie in New-York, dat de ontwikkeling van de bewapeningswedloop het onmo gelijk maakt met onverschilligheid het diplomatieke spel te beschouwen. dat gespeeld wordt, terwijl de rege ringen „discussiëren en brieven schrijven over de toestand". Dat is de reden, zei hij, waarom hij deze week in de Veiligheidsraad tot een ongebruikelijke interventie overging. Hij ondersteunde toen op het eind van de zitting het Ameri kaanse voorstel tot een „lucht-in- spectie systeem" boven het Noord poolgebied. Hammarskjöld herinnerde er aan, dat hij enige tijd geleden de mede deling van Rusland had toegejuicht, dat het de atoom-proefnemingen (tij delijk) wilde staken. Hij zei, dat hij geen verschil kon zien in belangrijk heid van die mededeling, op een pers conferentie afgelegd en de verklaring van steun aan het Amerikaanse voor stel, in de Veiligheidsraad gedaan. (Van Russische zijde is kritiek ge- België aanvaardt geen afschietbanen voor raketten De Belgische minister-president, Acker, heeft donderdag op een 1-ruei-bijeenkomst van de socia listische partij te Brugge medege deeld, datBelgië tegen de aanleg van raketbases van de N.A.V.O. in België is. Dit is de eerste maal, dat een lid van de socialistisch liberale rege- rings-coalitie in België onomwonden heeft gezegd, dat België geen schietbanen voor raketten zal a vaarden. oefend op ring.) laatstgenoemde verkla- Nieuwe boodschap De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Foster Dulles, heeft donderdag op zijn persconferentie in Wahington verklaard, dat de Ver. Staten er misschien zullen toe over gaan de vluchten van de strategische luchtmacht „drastisch te beperken" als uit de internationale inspectie van het Noordpoolgebied mocht blij ken dat de Sowjet-Unie daar geen luclit- en raketbases heeft. Dulles onthulde dat hij zaterdag een nieuwe boodschap over deze kwestie aan de Russische ambassadeur in Washing ton had overhandigd. Een dergelijke inspectie, aldus Dul les, zou de vrees, die aan beide kan ten bestaat, verminderen. 1 MEI-VIERINGEN IN OOST EN WEST Mensen gewond bij relletjes in Nazareth De militaire parade op het Rode Plein te Moskou was de kortste sinds vele jaren bij de 1 mei-viering. Zij duurde slechts een kwartier. Er wa ren geen grote raketten, geen zware tanks en geen atoomwapens ïn de stoet, die slechts bestond uit infan terie,'geschut en gewone kleine ra ketwapens van een type dat in de Tweede Wereldoorlog is gebruikt. De parade van de luchtmacht was we gens het slechte weer afgelast. Tussen de Sowjet-leiders op het rood granieten Mausoleum bevond zich de president van de Verenigde Arabische Republiek, Nasser, die op het ogenblik een officieel bezoek aan de Söwjet-Unie brengt. Hij stond naast Kroesjtsjew. Aan Kroesjtsjews andere zijde bevond zich maarschalk Malinowski. De 1-mei-parade in Peking is voor het eerst in acht jaar niet bijgewoond door Mao Tse Toeng, die volgens de jongste berichten een bezoek brengt aan Canton in het zuiden van China. Wel hing er een enorm por tret van Mao aan de „poort van de hemelse vrede", waardoor de circa 500.000 arbeiders die zingend in de stoet meeliepen, in rijen van honderd passeerden. De parade werd op het „plein van de hemelse vrede" afge nomen door pai'tijleider Lioe Sjao- Tsji en premier Tsjoe en Lai. Op het plein waren voorts portretten aange bracht van Marx, Engels, Lenin en Stalin en van dr. Soen Jat Sen, de stichter van de Chinese republiek. In de Poolse hoofdstad namen naar schatting 100.000 padvinders en pad- vindsters, veteranen, boeren, arbei- Zaterdag terug naar de werf De „Prinses Beatrix", de nieu we veerboot, die binnéri niet al te lange tijd de verbinding Vlis- singen-Breskens zal onderhou den, is donderdagavond voor de eerste maal de aanstaande thuishaven Vlissingen binnen gelopen. Om ongeveer half ne gen meerde de veerboot in de buitenhaven langszij de in aan bouw zijnde fuik, naast de aan legplaats van de kleinere veer boten, die op het ogenblik de verbinding over de Schelde ver zorgen. Omstreeks half acht kwam de „Prin ses Beatrix" na een proefvaart, die in Rotterdam was begonnen, voor de havenmond. Het scliip wendde toen de steven om voor de boulevard nog enkele proeven te doen. Even na ach ten verscheen het schip weer in het gezicht van de talrijke belangstellen den, die zich bij de buitenhaven had den verzameld om de nieuwe aan winst van de Provinciale Stoomboot diensten te bewonderen. Onder hen be vonden zich vele Belgen, die een dagje in Nederland hadden doorge bracht en nu bij de veerboot moesten wachten om te worden overgezet. „Het zal nog wel even duren voor dat de boot in gebruik wordt geno men", zo vertelde de directeur van de Provinciale Stoombootdiensten, mr. J. L. Nieuwenhuis ons aan de valreep die zwaar werd bewaakt door em ployes van de werf. Niemand werd toegelaten want het schip is nog niet overgedragen. Het is trouwens nog niet helemaal gereed. Technisch is alles in orde, maar het schilderwerk wacht op voltooiing. Het interieur staat nog in de grondverf. Over de tocht was de heer Nieuwen huis vol lof. „We hebben prachtig weer gehad en behalve kleine hape ringen, die op dergelijke proeftoch ten normaal zijn, is alles uiterst vlot verlopen". Ook over het schip zelf, had de heer Nieuwenhuis, voor zover hij na deze tocht kon oordelen, geen klachten. De gehele proefvaart had slechts reden tot grote tevredenheid gegeven. Vanochtend vertrekt de De Prinses Bedtrix" op de rede van Vlissingen. „Prinses Beatrix" weer voor een proefvaart op de Schelde. Zaterdag gaat de boot terug naar de werf om te worden afgewerkt. Het zal voor namelijk afhangen van de vorderin gen, die worden gemaakt bij de aan leg van de fuiken in Vlissingen en Breskens, wanneer do veerboot in ge bruik kan worden gesteld. ders en de communistische jeugd organisaties deel aan de jaarlijkse l-mei-parade. De meeste deelnemers keken gelaten voor zich uit en som migen trachtten uit de rij te lopen naar de menigte langs de route, maar werden hierin verhinderd door poli tiemannen en partij-functionarissen die met tussenruimten van enkele meters langs de gehele route waren opgesteld. In sommige gevallen moest zacht geweld worden gebruikt om „would-be" reserteurs tegen te hou den. In Israël Te Nazareth in het noorden van Israël, zijn donderdag bij de 1- mei-viering relletjes ontstaan. Bij gevechten tussen communisten, politie en mensen die aan een 1- mei-optocht deelnamen, zijn ver scheidene mensen gewond. Een aantal vechtlustigen is aan gehouden. Nadat de orde was her steld, patrouilleerden politie en militairen door de stad, om verde re ongeregeldheden te voorkomen. Londen en Parijs Op het stadhuis van de Londense „Borouglr"' St. Pancras is donderdag de rode vlag gehesen. De gemeente raad, waarin Labour de meerderheid heeft, had daartoe besloten, ondanks felle protesten van de conservatieve minderheid, die het een „uitdagend en hatelijk" gebaar vond. Het mooie weer lokte vele Fransen naar buiten om te picnikken. De com munisten trachtten hen te bereiken met bijeenkomsten op het platteland, waarin zij o.m. een actie tegen de hoge prijzen eisten. In de Franse hoofdstad kwamen duizenden communisten in de „Bour se du Travail" bijeen, terwijl buiten de „rechtsen" demonstreerden. Er waren evenwel honderden politieman nen op de been om botsingen te voor komen. Ten overvloede cirkelde bo ven in de lucht een helikopter van de politie. ELDERS. In do Zweedse hoofdstad werd een optocht gehouden, waaraan ongeveer 15.000 söciaal-deiriocraten deelnemen. Premier Tage Erlauder hield een toe spraak. Het zonnige weer bracht ve len ertoe elders vertier te zoeken in- stede van deel te nemen aan bijeen komsten. In vele steden in Zwitserland hiel den de sociaal-democraten optoch ten waaraan ook vrouwen en kinde ren van* arbeiders deelnamen. Hier golden leuzen als stemrecht voor de vrouwen, vreedzaam gebruik van atoom-energie en vrijheid voor Alge rije. ZONNIG Overwegend zonnig, maar in de och tend plaatselijk mist. Vrij warm, vooral in het binnenland. Overwe gend zwakke wind. ZON EN MAAN 3 mei Zon op 5.08 Maan op 20.20 onder 20.06 onder 5.07

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1