O GASTVROUWEN op de Expo r FRUIT Duitse couture in DRALON cakdoeken Kleding voor a.s. moeders r A VRIJDAG 2 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUW 8 E COURANT. 17 Sedert enige tijd is het aantal synthetische vezels met één ver meerderd: met „draion", een vezel van Duitse fabrikaat. Het is een vezel die zich goed laat mengen met natuurlijke vezels, zoals wol en katoen; men krijgt door deze ver menging warme en toch lichte weefsels die gemakkelijk kunnen worden gewassen, snel drogen en niet hoeven te worden gestreken. Het Berlijnse couturehuis Schwich- tenberg heeft nevenstaande model len vervaardigd uit het nieuwe ma teriaal; links 'n gedrapeerde avond japon uit draion jersey; midden een halflange avondjapon uit het mouselineachtige weefsel dat „dra- lon-imprimé" genoemd wordt, en rechts tenslotte een tweedelige avondjapon, gemaakt uit wollige dralongarens en zijdeachtige ga rens van dezelfde grondstof. De foto bewijst wel dat het nieuwe materiaal een materiaal met vele mogelijkheden is! Geen moeite is de „hostesses" teveel! „Margaret Overzier" staat op haar kaartje. Ze was studente in de rech ten, sprak Nederlands, Frans, Engels en Duits, verwierf zich door haar charmante optreden vele vrienden en werd derhalve één van de 280 Bel gische hostesses, zonder wie het enorme bedrijf, dat EXPO '58 heet, ei genlek geen EXPO zou zijn. Margaret, afkomstig uit Oostende, aan vaardde onze invitatie voor een gesprek in het Nederlands paviljoen on middellijk. Zij voelde er zich thuis aan het brede raam van de ontvang kamer, vlak naast het golvende water, dat Nederland heeft meegebracht naar Brussel. Wie houdt niet van het water, als hij in de badplaats Oostende is opgegroeid en is geboren uit Nederlandse ouders? Voor Margaret Overzier heeft Ne derland nog altijd de betekenis van een natie, die in het leven van haar ouders een belangrijke rol heeft ge speeld. Zij is Belgische, maar wie in haar hart zou kunnen kijken, zou ont dekken, dat daarin voor ons land nog een grote plaats is ingeruimd. Ook nu nog, nu zij in wijnrood jasje, donker blauwe rok, uitte blouse en met een kittig donkerblauw hoedje op en de Expo-ster op de revers, gastvrouwe is op deze internationale show van uniek formaat. Mej. Overzier spreekt onze taal vrij wel zonder Vlaams accent. Precies een jaar geleden kreeg zij haar contract als hostess. Ze was niet de eerste. Die werd al in 1956 aangenomen. Toen had de Expo, die weinig meer was dan een modderpoel, waarin het nietmeer mogelijk leek orde te scheppen, al gastvrouwen nodig om aanwezig te zijn bij de ccrste-steenlegg:ing en re cepties van de commissaris-generaal, Ba'-on Moens de Fsrnig. Margaret is ingedeeld bij de 56 hos tesses. die assisteren bij congressen, recenties. officiële diners en bij de ontvangst van autoriteiten en journa listen. Zij was één van de drie hostesses, die in juli 1957 met een helikopter naar Nijmegen en Eindhoven vlogen in het kader van de vriendelijkheids actie. Aan dat bezoek bewaart zij de prettigste herinneringen. Dat doet ze ook aan de excursie van 97 Delftse hoogleraren en studenten, die ze als enige hostess over de Expo-in-opbouw leidde. „Het kóstte wel eens moeite om dat gezelschap, dat in drie bussen was gearriveerd, bijeen te houden", zei Margaret, die nog wanhopig werd bij de gedachte aan de baggerpartij over het terrein. Later, bij een rondleiding met een Amerikaan, is de modder haar noodlottig geworden. Ze zakte er tot haar knieën in. En omdat de Amerikaan journalist was, maakte hij van deze situatie eerst een plaat je, voordat hij haar hielp. Margaret vreest nog steeds eens een krant te zien, waar die foto in staat België kan met zijn leger van gast vrouwen voor de dag komen, maar dat kan Nederland ook met zijn vier hos tesses. Twee ervan hebben we gespro ken. Mej. H. M. A. Timmers, dochter van een apotheker uit Assen en mej. E. E. Standacrt uit Tcrneuzen. Mej. Timmers, die in Groningen Spaans en Zweeds studeerde spreekt Frans, Duits, Engels, Zweeds, Spaans, Itali aans en Noors. Bovendien kan ze een redelijk gesprek voeren met Denen en Portugezen. Ze was nog maar een paar dagen op de Expo, toen ze een brief ontving van een zekere mevrouw Timmers uit Den Haag, wier man apotheker is. Deze haar onbekende dame veronderstelde dat zij wel familie van elkaar zouden zijn en nodigde onze hostess uit om na de Expo een dagje in Den Haag te ko men logeren. De brief eindigde met het verzoek aan de hostess om luci fersmerken te zenden, want die spaar de het zoontje van mevrouw Timmers. Mej. Standaert deed soortgelijk werk als nu gedurende een periode van anderhalf jaar bij de de firma Frowijn in Apeldoorn. Zij was daflr secretaresse, deed voor deze firma jaarbeurswerk, vertoonde films, ver strekte inlichtingen en trad op als de- monstratrice. En zo nu cn dan was zij bij Frowijn privè-chauffeuse van de directie.... Voordat mej. Standaert naar de Expo ging was zij secretaresse op de Franse ambassade in Den Haag. Ze spreekt Frans, Duits, Engels, Itali aans, Spaans en Russisch en verstaat Zweeds. Ze is enthousiast over haar werk op de wereldtentoonstelling, vindt het Nederlandse paviljoen „bui tengewoon" en signaleerde bij vele ze inzending. Mej. Standaert, die plaatsvervan gend chief-hostess is, heeft al veel vragen over ons land en zijn paviljoen moeten bèantwoorden. De gekste was stellig die van een Belgisch vrouwtje: „Waar is hier het arbeidsbureau? Toch is ook dit vrouwtje tevreden weggegaan. Nederland heeft zijn gastvrouwen immers met zorg geko zen. O Om nooit te vergeten Volgens de directeur van de Algemene Kunstzijde Unie N.V. te Arnhem (A.K. U.), mr. J. Meijnen, wordt de rayonve zel door de Nederlandse Industrie mis kend. Het verbruik blijft, volgens hem, sterk achter bij dat der omliggende landen en daarin schuilt een gevaar voor de gehele Nederlandse textielindustrie, namelijk achterstand op de Euromarkt. De ontwikkeling in de laatste Jaren van synthetische garens en vezels is een ver- bazingwekend levend spel. In 1913 is men in Nederland begonnen met de half synthetische rayon. De ontwikkeling is, dat de rayonvezel hoe langer hoe meer in de textielindustrie zal ingrijpen. De totale omzet van het A.K.U.-conc in de nieuwe grondstoffen polyesterve zel enz. in de wereld bedraagt ruim 1,2 miljard gulden per jaar. (Advertentie) DE IDEALE OPLOSSING De man verlangt dat zijn overhemd èn zijn boord onbe rispelijk zijn. Dat kan ook! Kerko „Espresso" shirts van sneeuwwit no-iron poplin die u wérkelijk niet of nauwelijks behoeft te strij ken. En een oronized boord, die 15 uur per dag onberis pelijk zit! Slechts f 13,50, dank zij zeer grote produktie Pos. pakjes 89.75 48.75 67.50 Pos. jakjes 22.75 27.50 29.75 Pos. rokken 26.75 en 84.75 (draion) Scheldestraat 2022 - Tel. S Vlissingen. „Spelletje" met petroleum Een verontwaardigde lezeres heeft dezer dagen gelezen hoe een kleuter kans zag om een petroleumbus te be machtigen en de inhoud over de ka chel uit te gieten. „Ik vind", schrijft deze lezeres, „dat de moeder van de ze kleuter eigenlijk een hoge boete zou moeten betalen aan de brandver zekeringsmaatschappij omdat de pe troleumbus bij haar thuis zo maar onder het bereik van kinderhanden stond. Ik vermoed dat deze moeder petroleum gebruikt bij het aanma ken van de kachel, want die peuter wist heel goed hoe hij de inhoud van de bus gebruiken moest. Laten alle moeders toch eens goed beseffen dat ze dergelijke gevaarlijke middelen moeten wegzetten op een plaats waar de kinderen er niet bij kunnen komen!" Zo ongeveer formuleerde de ze lezeres haar verontwaardiging over het gebeurdeen wij geven haar raadgeving gaarne door aan al le moeders die in haar woning nog zulk klein grut hebben rondwande len. Voorzichtigheid is, zeer zeker in dit geval, de moeder van de porce- leinkast! is zo goed voor uw huid Vruchtensap drinken is ge zond maar uitwendig ge bruikt kan het eveneens als schoonheidsmiddel dienen. Ruw en rood geworden han den moet U eens, na ze met vette zeep te hébben gewassen afspoelen in wat lauw water met citroensap erin. Naast de zeep zou bij de gootsteen eigen lijk altijd een citroenschil moe ten liggen, want de zichtbare narigheid van het aardappels en worteltjes schillen kunt U er fijn mee wegkrljgen. Dat ontslaat ons trouwens niet van de noodzaak om eveneens een goede handcrème in de nabij heid te hebben, als we erop ge steld zijn met poezele handen door het leven te gaan, ook als huisvrouw. Ook in een eenvoudig, zelf te maken maskertje voor de huid van het gezicht hoort ci troen thuis. Zo'n maskertje heeft de eigenschap de poriën te sluiten, en omdat U met de ze smurrie op het gezicht toch niet door het huis kunt lopen en er dus even rustig mee op bed of divan moet gaan liggen, biedt het U tegelijk de kans U eens heerlijk te ontspannen. Voor het maskertje moet het wit van een ei worden geklopt tot stevig schuim. Daar gaat het sap van een halve citroen doorheen. U verdeelt het meng sel over een gaasje en dit gaat dan op het gezicht (een doekje om uw haar, opdat dit niet vuil wordt'i Een minuut of tiointig hélemaal ontspannen blijven liggen, het maskertje verwij deren met een goede lotion en daarna: opgewekt en uitgerust maar weer aan de slag. Datgene wat het vrouwelijk schoon verhoogt, hoeft niet altijd uit tubes en potjes te komen. Maaltijden van goede samenstelling, veel fruit en weinig zoetigheid, een goed humeur, voldoende rust en lichaamsbeweging zijn de mèest voor de hand liggende en de gemakkelijkst toe te passen middelen om er jeugdig en aan trekkelijk te blijven uitzien. Maar naar hulpmiddeltjes zochten ook onze overgroot moeders al, en misschien zou het niet onverstandig zijn, haar bevindingen met de allereen voudigste kruiden ergens in het achterhoofd opgetekend te houden! Kruiden vormden lange tijd het grootste deel van de in ventaris van een huisapotheek, en wie met enige animo en avontuurlijkheid kookt, weet dat thijm, kervel of dille in de maaltijd nèt het puntje op de i kunnen zijn. Schoonheidsmiddel kunnen de kruiden ook zijn: Gaascompressen met lau we lindebloesemthee, op de ogen gelegd, helpen als U te lang achtereen gelezen of in fel licht gewerkt hebteen af treksel van rozemarijn kan wallen onder de ogen doen ver dwijnen, mits die wallen zijn opgeworpen door vermoeidheid; thee, zomaar gewone thee, werkt als adstringerend lotion. Een maskertje van thee en ho ning, flink geklopt samen, be vordert de bloedsomloop, en als dit mengseltje er weer moet worden afgehaald, kan dit met een watje met rozemarijn ge schieden. Salie, zo icordt verteld, houdt het haar glanzend. Als U het wilt probereneen paar han den vol van dit lekker geuren de kruid moeten ongeveer drie kwartier aan de kook worden gehouden in zoveel water, dat het kruid net bedekt ts. Het aftreksel moet U zeven in een lumen doekje en dan stevig door het haar borstelen. De "ligne flou" in uw korte jasje In voorjaar en zomer kunt U veel plezier hebben van een eenvoudig kort Jasje. U maakt het van dezelfde stof als een rokje of een japon, maar U kunt er ook een neutrale kleur voor nemen, die bij meer jurkjes past. Het heefl dc moderne, even afstaande kraag. De rugceintuur is bij wijze van zak- klepjes op het voorpand bevestigd. U kunt hiermeee het jasje strak om de lieup sluiten, waarbij de rug even opbolt. U stikt.de coupenaadjes in voor- en rugpand en zet de gevoerde zakjes tegen de onderkant. (Desgewenst kunt U ook ingezette zakjes nemen) Schouder- en zijnaden sluiten. De knoopsgaten paspoileren en het beleg ovei een vlieseline tussenlaag rwu binnen vouwen. Ook de kraag wordt met vlieseline verstevigd. De onrtc a raag wordt schuin geknipt. Bij het aanzetten moet U de kraag een wein-g rekken. De mouwdelen worden met elkaar ver bonden, waarbij U de bovenmouw op ellebooghoogte aan de voorkant even rekt en aan de achterzijde iets inhoudt. De mouw met de binnennaad op het tekentje vallend inzetten, ovo de kop licht ingehouden. De rugceintuurtjes, 4 cm breed, en elk 47 cm lan« van dubbele stof naait U met een onzichtbaar steekje langs de zakopening. f)è gesp bevestigt U niet aan de ceintuur, maar U zet hem op het rugpand vast. De ceintuureinden kunt U erdoor halen en naar verkiezing ptravuar aantrekken, waarbij toch deze gesp in het midden blijft. MANTELTJE 88 5-90 B.W. 20 ui J UI 1 ii! f' f ~üan ozouw C tot OZCUH) Het heeft niet zo meegezeten met het weer en desondanks maak ik mij sterk dat menige huismoeder een fikse verkoudheid heeft gebraveerd om toch maar op tijd de schoonmaak achter de rug te hebben. Denkt U nu niet dat ik ergens da gek mee wil steken of vermanende vingers schudden. Sinds ik heb be leefd dat vrouwen zich liever met een overmaat van aspirine op de been hielden dan de schoonmaak over enige maanden uit te strijken heb ik voor de zoveelste keer begrepen dat er geen erger doven zijn dan die niet willen horen. Ladt ze dan maar, is de natuurlijke reactie, zij zijn toch al te ver heen... Is dat werkelijk zo? Ik heb geen vrouw gesproken, ook de allerzinde- lijkste niet, of zij vond de schoon maak iets waar zij alleen uit plichts gevoel en harde noodzaak aan toegaf. Het moest nu eenmaal gebeuren, je SOOn WORDT DEUGD ^1 vhr kunt een huis waarin een winter lang gestookt en dat weinig gelucht is, eenvoudig niet in zijn slonzige staat laten. Het is voor die vrouwen, die niet uit een blind geërfd instinct zonder nadenken aan het boenen en ragen slaan, maar zichzelf met een heime lijke zucht aanporren tot een karwei waarvan zij de noodzaak moeten toe geven het is voor haar dat ik ter bemoediging zou willen suggereren: Kunt U van de nood geen deugd ma ken? Zou het niet verstandig en ver kieslijk zijn om de schoonmaak te gaan zien als een plezierig gebeuren, een huiselijke festiviteit waarvoor men na afloop nog eens trakteert? O,ik weet waarmee U mij veront waardigd op het lijf zult vallen. Alsof het niet doodvermoeiend is en tegen de natuur in, om na win terse kou en donker al dat extra werk overhoop te halen, in plaats van heerlijk in de voorjaarszon te gaan flaneren of achter glas met 'n handwerk of een boek te zitten spin nen om de eindelijke warmte... Het is geen onbehoorlijke laksheid om zo te redeneren. Gelukkig groeit langzaam aan het grote leger van vrouwen die zich ervan bewust zijn dat het leven met al zijn kleine en grote geneugten er is om geleefd en genoten te worden, en dat de huis houding niet langer doel maar en kel middel is. Middel om zo proper en gerieflijk mogelijk een onderko men voor het eigen leven en dat der huisgenoten te scheppen. Wie zover is met denken leert ook het noodzakelijk kwaad van de schoonmaak zien als een aantrekke lijk avontuur, dat men zonder veel vermoeienis of kopzorg moet zien in te passen in de dagelijkse gang. Is U dat met mij eens bent begint U dan eens, ook al uit welbegrepen lust tot avontuur, te breken met de ingeprente sleur van: een goede huisvrouw werkt van boven naar beneden. De zolder is doorgaans een hol, donker en tochtig verblijf dat uit sluitend dient tot -het opbergen van weinig gebruikte zaken en het op hangen van een klamme winterse was. Hoe griezelig om daar in het vroege voorjaar te gaan ragen, en dweilen, dozen en kisten met lappen en afdankers onder die was door naar een tochtig balkon te slepen om ze daar, rillend in de gure wind, te gaan leeghalen om te luchten. Is het niet veel wijzer om die zol derdeur op slot te laten tot een zo merse dag, waarop het lurhten veel meer effect heeft, de gedweilde vloer veel sneller droogt en het spinrag veel beter te zien is? Maar is juist de kelder op het eind van de winter niet leeg en van een behaaglijke temperatuur en best tevreden met 'n beurt die over een week wordt uitge smeerd Met kleerkasten leeghalen en sop pen ligt het al evenzo: op een zo merse dag werkt het veel vlugger en doelmatiger, zonder de snelle ver moeidheid van het voorjaar. Wie eerst stuk voor stuk de meest ge bruikte vertrekken aanpakt, zodra er niet meer gestookt wordt, en daarna zolder, logeerkamer, kasten en la den geleidelijk een beurt geeft om met het trappenhuis te eindigen werkt efficiënter, zit korter in de ontreddering (en nog liever helemaal niet) en blijft er levenslustig en ge zond bij. SASKIA (Advertentie) Gewoon thuit Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEUKSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) in Üw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! --p* w 3. 3/. r Handige voordelige tube voor twee wassingen I 1.95 Bij alle drogisten en parfumerie- zaken. ^izz. ..JE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 19