„Kinderzorg" heeft nu dringend behoefte aan moderne gebouwen BOETE VAN 250.- VOOR CHAUFFEUR ONDER INVLOED BIJ ELLEWOUTSDIJK SPOELDE EEN GR0ENLANDSE HAAI AAN ZEEHENGELWEDSTRIJD TE TERNEUZEN IS GESLAAGD VRIJDAG 2 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VEROUDERDONGEZELLIG EN IN FEITE AFGEKEURD Kinderrechter uit Arnhem sprak over „die jeugd van tegenwoordig „STORMENDERHAND heeft Zeeland zich de laatste tien of twaalf Jaar ontwikkeld, maar temidden van deze gelukkige revolutie zijn de ge bouwen van „Kinderzorg" onveranderd gebleven", zo zei ds. H. M. Stra- tlng, voorzitter van de vereniging „Kinderzorg" te Middelburg, donderdag morgen tijdens de opening van de 51e jaarvergadering van deze vereni ging. In zijn uitgebreid jaarverslag zei de secretaris, ds. F. H. A. van der Wind, het later op de ochtend nog duidelijker: „De gebouwen aan de Veersesingel zijn totaal verouderd, ongezellig en in feite afgekeurd". Vaak werd er dan ook in deze jaarvergadering weer op gewezen, dat alle krach ten samengebundeld moeten worden voor de totstandkoming van nieuwe, moderne gebouwen. Met nadruk herinnerde ds. Stra- ting tijdens de opening ook aan een woord van de minister van sociale zaken, mejuffrouw dr. M. Klompé: „De nood heeft zich verschoven van het materiële naar het geestelijke vlak". En hoewel de materiële nood gebouwen ook een belangrijk probleem is voor de vereniging, is de overheersende taak van „Kinder zorg" toch die geestelijke nood aan te pakken. Ds. Strating had grote erkentelijk heid voor de financiële steun van de Zeeuwse diaconieën, maar wees er op, dat deze diaconieën ook moeten helpen het tekort aan verpleeghulp op te heffen en het bestuur opmerk zaam moeten maken op gezinnen, die in aanmerking kunnen komen voor pleegkinderen. Veel waardering had hij voor het personeel, „dat een acht urige werkdag niet kent". Na het gebed richtte hij in het bij zonder een welkomstwoord tot mej. W. Westera van de Stichting Zee land voor cultureel en maatschappe lijk werk, tot mej. N. van Es uit Utrecht van de herv. kinderzorgbond en tot de 83-jarige heer Van de Brink uit Schore, die nog altijd actief ls voor „Kinderzorg" en die jaarlijks een trouwe gast is op de jaarverga deringen. Na reeds vragen Zeer uitvoerig was het jaarverslag van de secretaris, ds. Van der Wind. Hij bracht allereerst het afscheid op 17 mei 1957 van ds. Van Willens- waard, die zeven jaar voorzitter is geweest, in herinnering. Ook noemde hij de overige bestuurswisselingen. Van het oorspronkelijk plan tot 't bouwen van een opvangst- en door gangscentrum moest worden afge zien, omdat dit centrum beter cen traal in Middelburg kan worden ge plaatst. Ook wees hij er op, dat reeds nu allerlei vragen rijzen over de opzet van de nieuwe gebouwen, al is het bij lange na nog niet bekend wanneer die er zullen komen... Met vooruit ziende blik moet men dit werk aan pakken en men zal rekening moeten houden met de moderne ontwikkeling van het kinderbeschermingswerk. De ontwikkeling Iaat nu reeds zien, dat praktisch alle normale kinderen in pleeggezinnen worden geplaatst, terwijl enkel de moei lijk opvoedbare kinderen, de de bielen, in de inrichting worden opgevoed en opgeleid. Een gevolg daarvan is bijvoorbeeld de steeds teruglopende bezetting van het jongenshuis en een sterke toene ming van het debielenliuis. Dat alles geeft het bestuur aanleiding een diepgaande studie te maken van de plannen. Uitgebreide aandacht besteedde ds. Van der Wind aan de verschillende huizen. Over het huis „Welgelegen" in Serooskerke merkte hij onder meer op: „Door de langdurige vacature was daar een toestand ontstaan, die deed denken aan een tijdperk uit het oude testament: in die dagen was er geen koning in Israël en een ieder deed wat goed was in zijn ogen"... Nu is echter voorzien in de vacature en men is weer zij het niet geruis loos: drie. leidsters namen ontslag naar een gezonde toestand terugge keerd. Zeven kinderen meer Met enkele cijfers besloot' ds. Van der Wind zijn verslag. Eind 1956 be droeg het aantal pupillen 298 en eind 1957 waren er 305. Een toename dus van zeven kinderen. De bezetting van de huizen is als volgt: Middelburg Jongenshuis 33; meisjeshuis 17, debie- lenhuis 39 jongens, 25 meisjes, Se rooskerke, Welgelegen 11 jongens, 28 meisjes, pleeggezinnen 60 jongens. 70 meisjes, andere inrichtingen 10 jongens, 5 meisjes, in militaire dienst 7 jongens. Het aantal verpleegda- gen bedroeg in 1956 110.828 en in 1957 110.093. Een vermindering dus van 735. Naar aanleiding van dit jaarver slag werd nog gevraagd of er tus sen oud-pupillen, die dus na hun 21e jaar de inrichting hebben verlaten, ook nog een zeker contact is. Ds. Strating vertelde, dat de meeste ex- pupillen verenigd zijn in de vereni ging van oud-huisgenoten. Er wordt zelfs een contact-orgaan uitgegeven. Ook de penningmeester, de heer A. O. Burger, gaf een uitvoerig jaar verslag. Hieruit bleek, dat er een ex ploitatietekort is van f 16.101.96. De algemene verlies- en winstrekening slu't oc'rter met een batig saldo van f 10".37. De begroting voor 1958 /«en exploitatietekort van f "91)00 aan. Ds. Strating merkte nog op, dat het bestuur nog nooit zo'n duidelijk inzicht heeft gehad in de financiën van de vereniging. Aan het eind van de ochtendverga dering sprak nog de directeur, de heer T. J. Kolk. Hij wees er onder meer op, dat men ao laatste jaren streeft naar een hechter contact tus sen pupillen en hun ouders, die zo vaak een bezoek mogen brengen als ze willen. Veel waardering had hij voor het streven van het bestuur meer contact te hebben met alle me dewerkers. Zo is er een ontmoetings avond geweest en er zullen nog ont- P.Z.E.M.-personeelsverenlglng maakte reisje naar de „Expo" Op 30 april (koninginnedag) maak te de personeelsvereniging der P.Z.E. M. een excursie naar de wereldten toonstelling te Brussel, waar diverse paviljoens werden bezichtigd. De be langstelling voor deze excursie was zo groot, dat met 5 autobussen gereden moest worden. moetingsweekelndes komen op Hede- nesse. De vergadering besloot een groet, alsmede beterschapswensen te zénden aan jlir. nir. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin. BIJSMAAK „Die jeugd van tegenwoordig", was de titel van een causerie die tij dens de middagvergadering gehouden werd door mr. B. W. van Houten, kinderrechter te Arnhem. „De nega tieve bijsmaak, die meestal aan die term kleeft", zei spreker, „komt mij zeer twijfelachtig voor". Hij was na melijk van mening, dat „in alle tij den de Jeugd afwijkt van het patroon, dat de ouderen zo lief ls". Daarom groeit het onbegrip tussen die oude ren en de jeugd. Het dynamische leven, de aan staande exploitatie van het heelal, de automatisering, maar vooral de kernfyslka en dus de atoombom- verschrikking hebben de jeugd wel kwetsbaarder gemaakt dan vroeger. Zij neigen gemakkelijker naar nihilisme, naar een leven zonder levenszin, zonder hoop en idealen. De heer Van Houten was er van overtuigd, dat ook de ouderen maar niet even de oplossing voor de ge compliceerde en te veel omvattende problemen van deze ontredderde we reld uit de mouw kunnen schudden. „Wij moeten echter niet verbaasd, de snelle ontwikkeling blijven gadeslaan, maar naast de jeugd naar een op lossing zoeken", aldus spreker, die als de belangrijkste oplossing zag „gebed en geloof". Daarbij moeten we zoeken naar nieuwe vormen, waarin oude waarheden weer aan spreken. Bij de uitgebreide discussie over dit onderwerp, zei de heer Van Houten nog: „Ook de kerk heeft de dynamische ontwikkeling niet bij kunnen houden, evenals zovele ouders en leraren, de kerk giet de boodschap in een vorm, die de jeugd niet meer aanspreekt. Ook hier moet naar nieu we wegen gezocht worden". Nadat nog uitgebreid over dit on derwerp gediscusleerd was, sloot ds. Strating de vergadering met dank- POLITIERECHTER MIDDELBURG Bezoeker zonder kaartjesloeg zaalhouder in Oostburg bewusteloos Na het nemen van een flauwe bocht reed hij over liet rijwielpad bijna tegen een huls, schoot vervolgens naar de linkerzijde van de weg rake lings langs een benzinepomp en bleef toen nog een tijdje links van de weg rijdenOp een dergelijke wijze reed de koopman S. B. uit Goes op 18 februari onder invloed van sterke drank over de Hulsterseweg in Terhole, zo vertelde de wachtmeester, die proces-verbaal had opge maakt, het donderdagmiddag tegen de politierechter te Middelburg, mr. B. S. Sieperda. De eerste indruk, die de wachtmeester kreeg, was dat verdachte behoorlijk dronken was. Deze vertelde echter, dat het „mieze rig weer" was en dat een passerende vrachtauto zijn voorruit vol modder gespat had.- „Toen kon ik niets meer zien „Hoe verklaart U dan het promilage van 1,32 in uw bloed?" vroeg de po litierechter. Daarop kon B. geen juist antwoord geven. „Ik heb maar twee biertjes gedronken die dag, maar de vorige dag maakte ik een feest- avondje mee". Mr. J. L. Andreae, de officier stipte aan, dat S. reeds voor de derde maal voor een dergelijk feit terecht staat. De twee voorgaande keren werd hij tot voorwaardelijke straffen veroordeeld, „maar uit deze lessen heeft hij nog weinig geleerd. Hij volhardt in een gevaarlijke wij ze van rijden", aldus mr. Andreae. Conform de vordering werd B. ver oordeeld tot een boete van f 250, een maand voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van 3 jaar, alsmede 4 maanden ontzegging van de rijbevoegdheid. De Terneuzenaar J. de B., had ook te diep in het glaasje gekeken, 's nachts om half één slingerde hij in zijn auto over de Axelsestraatweg. De politieagent, die hem aanhield, nam De B. mee naar het bureau. Bij de officier had De B. zich beklaagd over de „weinig comfortabele slaap- accommodatie", die hem daar gebo den was. De politieman uit Terneu- zen verklaarde de politierechter, dat verdachte had moeten slapen op een verhoogde betonnen vloer, in een on verwarmde kamer. De officier eiste een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken met 3 jaar proeftijd, alsmede een boete van f 60. Geen stempel De tractorchauffeur W. J. C. uit Groede had in Oostburg T. v. d. V. mishandeld. Van de V. had op de 15e februari een café-zaal gehuurd, waarin muziek gemaakt werd. Als entreebewijs ontving men geen kaar tje, maar een stempel op de hand (zoals wel meer gebeurt in Z. Vlaanderen). „C. wilde niets betalen en drong zich door de bezoekers heen naar binnen", vertelde de zaalhuur der, „Toen ik hem weer op straat wilde zetten, sloeg hij me bewuste loos". C. .vertelde echter, dat hij wel betaald had. „Maar ik wilde geen stempel op de hand hebben, omdat ik m'n zondagse, pak droeg. „De officier achtte de mishandeling bewezen en vorderde een boete van f 60.Mr. Sieperda veroor deelde C. tot een boete van f 30, alsmede betaling van de civiele vordering van f 60. De 23-jarige kaptonnier P. K. uit Sint-Maartensdijk kreeg op nieuw jaarsavond 1958 In een café ruzie met een andere 23-jarige jongeling uit St.-Maartensdljk. De ruzie liep zo hoog, dat K. zijn tegenstander enkele messteken in de benen toe bracht. De officier eiste een voor waardelijke gevangenisstraf van 4 weken met een proeftijd van 8 jaar en onder toezicht stelling van hot Nederlands Genootschap voor Reclas sering, alsmede een boete van f 100. Mr. Sieperda reduceerde de boete tot f 50, terwijl de politierechter K. verder nog het verbod oplegde om een Jaar lang een café te betreden. De havenarbeider J. A. H. uit St.- Annaland had op 6 februari in een vlaag van dronkenschap de orde In zijn woonplaats verstoord. Het kwam hem te staan op betaling van f 30, alsmedfe een voorwaardelijke gevan genisstraf van 10 dagen met een proeftijd van 3 jaar en onder toe- zichtsteüing. Tot slot werd de vracht rijder V. T. uit Axel veroordeeld tot een boete van f 20 of 4 dagen (conform), dit wegens mishande ling. senvouAg geriefelijk bekoorlijk ftAWtSfehlerattia tn flAWl-Supc '/'/J, tpahrajK## gevon do Marijke ''fUapkéfflarméulwslen v sen votw&akia tpfflmtjp&k De wefovöt-woaan vormen «n fcfatfa» $4*40 o styMk» slaapkamer, ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Voor het eerst in Zeeland gesignaleerd DE BIJ ELLEWOUTSDIJK Reeds enkele malen spoelde in Zee land een reuzenhaal aan, een plank toneter onder de haaien, zoals do Groenlandse walvis er een is onder de walvissen. Toen wij ons woensdag van de Scheldedijk over de schorren begaven in de richting van het gewel dige dier, dat we reeds in de verte konden zien liggen, meenden we met deze ons reeds vrij goed bekende soort te maken te hebben. Vlak voor het monster staande bleek dit niet het geval, de haai had daarvoor veel te kleine kieuwopeningen. Met Redeke In de hand bleek al spoedig, dat deze haai tot een geheel andere groep be hoorde en konden wij hem determine ren als Somniosus (Laemargus) mi- crocephalus, de Groenlandse haai. Een buitenkansje van belang, want deze haai was ongeveer dubbel zo groot als de (volgens Redeke) vroeger aangespoelde, waarvan de afmetingen werden genoteerd. Onze meting lever de een uitslag van 4.10 m op. In het geheel kent men drie exemplaren (grootste opgegeven maat 2.20 m). De plaatsen van aanspoeling zijn Scheve- ningen en het Noordzeestrand van Texel; van één der exemplaren wordt de vindplaats niet genoemd. Als be reikbare grootte geeft Redeke 6 me ter, Jenkins geeft op: 15 voet (En gels), d.l. iets meer dan 4,30 m. Heeft de laatste gelijk, dan was het Elle- woutsdijkse exemplaar dus zo goed als volwassen. Opvallend was bij deze haai de bruine kleur en de paarsachtige gloed daarover, vooral op de flanken. De huid en ook een deel van de vin nen waren vrij regelmatig overdekt met doorntjes; deze maakten de in druk van kleine zeepokken te zijn, uit lopend in een gebogen punt. De vijf kieuwspleten waren juist zo groot, dat men er een hand in kon steken. In te genstelling tot de reuzenhaai, die zich met plankton voedt, schijnt de Groen landse haai zich graag aan lijken van walvissoorten en andere grote zeedie ren te vergasten. Ook in Engeland zijn strandingen Benoeming De heer M. C. Capelle, vroeger wo nende te Oosterland, thans hoofd dei; Chr. Nationale school te Breskens, is met Ingang van 16 mei a.s. benoemd tot hoofd dt. school met de bijbel te Nieuwendijk (Noord-Brabant), van de Groenlandse haal vrij zeld zaam: slechts 15 exemplaren in de 19- de eeuw, meest noordelijk langs de Schotse kusten. Hot is dan ook een soort, die de arctische zeeën bewoont en normaal slechts afzakt naar het noordelijke deel van de Atlantische Oceaan, een heel enkele keer slechts zuidelijker afdwaalt. De jaartallen- reeds 1894-1912-1935 en nu 1958 toont dit wel heel duidelijk voor ons land aan, al wil dit natuurlijk niet zeggen, dat de dieren, die in onze streken ver dwalen ook per sé behoren te stran den! Zonder ver bezijden de waarheid te geraken, mogen we dus wei con stateren dat de op 30 april bij Elle- woutsdijk gestrande Groenlandse haai de eerste is die in Zeeland werd gesignaleerd en tevens de eerste, die zover binnenwaarts is aangetrof fen. Voorts Is het begrijpelijk, dat Leiden veel Interesse toont voor deze vis. De schaarse gegevens, vooral in verband met het genuttig de voedsel, verder ook in verband met de voortplanting, doen vermoe den, dat daaromtrent nog weinig bekend is. Het is dan ook verheu gend, dat de fortwachter, de heer Smallegange de stranding zo snel heeft doorgegeven, nadat een jon gen (ook voor hem een pluimpje) zijn vondst aan hem meedeelde. Het is wel aan de activiteit van deze beide personen en de gulle mede werking van de burgemeester te danken, dat dit voor de weten schap zo belangrijke dier kon wór den geborgen. Gistermiddag arriveerden twee mensen van het Rijksmuseum voor Natuurlijke Historie in Ellewoutsdijk met een vrachtauto. Zij hebben het zeldzame dier ingeladen en naar Lei den vervoerd. ZWERFMANS Ir. G. J. Jurriëns benoemd tot directeur R.M.L.S. te Schagen Ir. G. J. Jurriëns, leraar aan de Rijks Middelbare Landbouwschool te Goes, is met ingang van 1 mei 1958 be noemd tot directeur van de R.M.L.S. te Schagen. De heer Jurriëns is sinds oktober 1955 als leraar aan de school te Goes verbonden geweest en heeft zich in korte tijd in de Zeeuwse land- bouwaangelegenheden ingewerkt. Wedstrijdleider J. van den Broek (links) bij een van de gelukkige deelnemers, de heer M. Schoof, die een flinke bot aan zijn haak had geslagen. Examens Voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie I slaag den te Breda de hejen W. Veenhof en H. Keizer te Vlissingen en J. Provoost te Middelburg, allen werkzaam ter secreta rie van de gemeente Vlissingen. INTERNATIONAAL „TREFFEN" Tweehonderd deelnemers Begunstigd door uitnemend voor jaarsweer werd donderdag in Terneu- zen de eerste, door de plaatselijke hengelaarsvereniging „Ontspanning na Inspanning", in samenwerking met de middenstandsvereniging „Ter- neuzen klimop" en de vereniging voor Vreemdelingenverkeer, georga niseerde zeehengelwedstrijd gehou den. Deze is, dank zij het voortreffe lijk werk van de Iiengelaarsvereni- ging en in het bijzonder van de heer O. J. van den Broek, tot een groot succes geworden. Ondanks de concurrentie van de „Expo" te Brussel, die de deelname van de Belgen zeer ongunstig be ïnvloedde, waren er toch nog een 200-tal deelnemers, die zich bij het startsein, dat te omstreeks 11 uur gegeven werd, in de sportieve strijd wierpen. Van een alleszins geslaagd treffen kan gesproken worden en daarop wees ook bij de prijsuitdeling in het parochiehuis, burgemeester Jongetje slachtoffer van verkeerde manoeuvre met auto In de Lange Kerkstraat te Goes is donderdagmiddag omstreeks kwart voor drie het zevenjarig knaapje van B., uit Zuid-Beierland, dat bij fami lie in Goes logeerde, door een perso nenauto aangereden. De jongen werd ongeveer 20 meter meegesleurd al vorens de auto tot stilstand kwam. Hij liep daarbij o.m. verwondingen aan het hoofd op. Na in het zieken huis St. Joanna te zijn verbonden, werd hij naar zijn logeeradres te ruggebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de per sonenauto van de Goese vertegen woordiger Van V., die in de richting van de Klokstraat reed, moest uit wijken voor eèn bromfietser. Door de plotselinge manoeuvre raakte de man de macht over het stuur kwijt en ramde de gevel van lunchroom Luteijn, waardoor een van de spie gelruiten sneuvelde. In plaats van op de rempedaal te drukken gaf V. ver volgens vol gas en schoot de auto naar het eind van de Lange Kerk straat. Inmiddels naderde uit de te genovergestelde richting de zeven jarige Van B., met zijn fiets. Hij werd door de auto van V. geschept en ongeveer 20 meter meegesleurd. Een geneeskundig onderzoek wees uit, dat de aard der verwondingen nogal meeviel. mr. P. H. W. F. Tellegen van Terneu- zen. Deze sprak zijn verheugenis uit over de deelname. Hij hoopte, dat het evenement in de toekomst zal worden herhaald. Tevoren had de wedstrijd leider en voorzitter van de plaatse lijke hengelaarsvereniging, de heer C. J. van den Broek de bijeenkomst met een kort woord geopend. Na burgemeester Teilegen voerde ook nog het woord de voorzitter van de jury, de heer J. C. J. Olieslager, die daarbij in het bijzonder naar vo ren bracht het vele werk dat door het bestuur van de plaatselijke hen gelaarsvereniging bij de organisatie van de wedstrijd werd verricht. De voornaamste uitslagen luiden: Individuele wedstrijd: 1. J. van Drongelen, Sluiskil 1059 punten; 2. W. de Cuyper, Terneuzen 848; 3. A. van Dijk, Blankenberghe (B.) 807; 4. C. Schoof, Terneuzen, 615: 5. R. de Wispelaere, Blankenberghe (B.) 517; 6. J. Lalkens, Driewegen (Z.B.) 515; 7. H. Desaever, Nieuwpoort (B.) 474; 8. J. Hubrechtse, 's-Gravenpolder 422; 9. P. Verhelst, Hoek 415; 10. P. van Remortel. St. Jansteen 407; 11. F. Koole, Terneuzen 375; 12. M. de Feijter, Terneuzen 344. Korpsprljzen: 1. Nieuwpoort (B.) 758 gram; 2. Westdorpe 687 gram (P.Z.C.-beker); 3. Hoek I 507; 4. Vlaardingen 499: 5. Hoek II 415; 6. Hulst 407; 7. Nieuwpoort H (B.) 360; 8. Vlissingen 198; 9. Vlaarderingen II 134; 10. Goes 115. Brand in uienren Op het landbouwbedrijf van de heer P. J. H. te Bruiriisse, brak brand uit in een uienren. Het vuur vond gretig vcodsel in het stro en het andere brandbaar materiaal, dat in een dergelijk bouwsel pleegt te worden opgestapeld. Gelukkig was de ren nogal ver van de vaste belrijfsgebouwen en het woonhuis gelegen, zodat weinig ge vaar voor uitbreiding bestond. De mogelijkheid van uitbreiding werd verder de kop ingedrukt, door de op het bedrijf aanwezige arbei ders. die de brandende massa gelei delijk in de dicht in de buurt zijnde brede sloot konden deponeren. Examen De zusters L. Commelin te Veere, A. M. Smlemans te Naaldwijk en K. Szabo te Goes, verbonden aan het Gasthuis te Goes, behaalden het di ploma A voor ziekenverpleging.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13