Agent-bezorger Marien Koie brengt al 36 jaar kranten rond Van en voor de boekenplank MASSAAL K.N.V.B.-JUNI0REN- T0ERN00I OP HEMELVAARTSDAG PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer DONDERDAG 1 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE O O U R A N ..MEANAl INC Of YLAZOEX De hoge leeftijd heeft zijn stempel nog niet op hem gedrukt; een dichte bos haar met slechts aan de randen hier en daar een plekje grijs, bedekt zijn hoofd en achter de brilleglazen fonkelen zijn blauwe ogen. Kole nam een krantenwijkje over van zijn buurvrouw. Iedere dag 29 kranten rond brengen. „Negenentwintig kran ten! Het mocht wat. Ze verdwe nen zo in mijn binnenzak Met een minachtend gebaar steekt Kole zijn portefeuille weg. In die jaren was he'J sche Courant, VANDAAG hebben <le be- van oZ «SS zorgers van de Provinciale mevrouw W. Schipper-Nieuwdorp Zeeuwse Courant bij alle aan de Kapelseweg te Kloetinge J de krant. Zolang Kole bezorger is, ge- brengt hij de krant in dit Kloe- abonnees een krant bracht, waaraan de redacteu- tingse gezin. ren, fotografen en typografen meer zorg en aandacht heb ben besteed dan anders. Met (Foto P.Z.C.) Van 29 tot 400~) Marien Kole, agent-bezor ger van de Provinciale Zeeuwse Courant te Kloetin ge weet daarvan mee te pra ten. Steeds om zeven uur liet hij de krant vallen in de gang bracht. Kole is een actief agent. Hij bouwde zijn wijk uit tot rond de vierhonderd abonnees. De krant was het troetelkind van Kole en hij heeft dat bewezen door het aantal abonnees te vervijftienvou- digen. Marien Kole heeft de krant ook in omvang zien toene men, zijn eerste 29 kranten wogen misschien even zovele grammen maar thans verte genwoordigen die vierhon derd exemplaren vaak een gewicht van 30 tot 40 kg. Zelden moest hij in de 36 jaren wegens ziekte verstek laten gaan. Kole heeft met zijn fiets in de loop der Jaren heeft hij ongeveer vijftien stuks versleten vele tienduizenden kilometérs afge legd. Alles bij elkaar heeft hij bijna vijfmaal de or&trek der aar de gereden. Een prestatie, waarop Kole terecht trots kan zijn. Iedere morgen is Kole om kwart voor zeven present aan het sta tion in Goes, waar hij zich over een aantal pakken kranten ont fermt. Om ongeveer elf uur glijdt de laatste krant van die pakken in de bus. Dan zit de taak van Kole er op, tenminste als hij niet de week- of kwartaalabonnemen ten moet ophalen. Hij hoopt zijn werk nog enige tijd voort te kun nen zetten ondanks zijn leeftijd... dat nummer viert de Provin- "/o" TWEE EEUWEN d^tioneel^het tweehonderd hrt "ervunko een keer moest het ervan ko- jarig bestaan. men. De pers te Vlissingen functioneerde een keer wat zwaarmoedig en agent Kole kreeg zijn pak kranten een half uur te laat in huis. Tweehonderd jaar is er voorlichting over en voor Zeeland gebracht. Tweehon derd jaar ook hebben de be- zorgers regelmatig de kran- Prompt kwam die man te ten thuis gebracht, de bezor- Kloetinge een half uur te laat gers, die als het ware de le- °P z*Jn wer^ vende schakels zijn tussen Kole moet nog even lachen als Hp krant pn dp Ipzpr deze herinnering ophaalt. Hij ae Krant en ae lezer. heeft trouwens vele herinnerin gen, deze „oudgediende" van de De bezorgers willen steeds op Provinciale Zeeuwse Courant, die tijd de krant bij de lezer brengen, met zijn bijna 71 jaren waar- Er zijn mensen die hun klok ge- van 36 jaar in dienst van de lijk zetten op het passeren van P.Z.C. onze oudste bezorger is. een trein, zo zijn er ook mensen, Hij begon zijn „loopbaan" met die rustig blijven slapen totdat het rondbrengen van 29 kranten. zij het kleppen van de brievenbus Thans ontvangt hij elke dag een horen. Dat betekent dat de krant pak van maar liefst 400 kranten. er is en dat het tijd is om op te Marien Kole is ondanks zijn leef- staan. tijd nog een kwieke kerel. VOORLICHTING VOOR EN OVER ZEELAND t VJ ring mee, waar het woord werd ge voerd door een befaamd hoogleraar. In het vuur van zijn betoog riep deze hooggeleerde heer een „Bommels"- woord uit; „Men moet niet teveel een heer van toekomst wezen, als U be grijpt wat ik bedoelDe zaal bleek uit trouwe Bommelklanten te bestaan: er klonk een daverend lach salvo! Welnu alle „Bommelianen", roten en kleinen, zullen met deze rie Bezige Bij-boekjes oprecht blij zijn Boekjes voor „Bommel-klanten" Wij behoren tot de naïevelingen, die strips lezen. En omdat wo ambts halve de meeste kranten van Neder land op onze schrijftafel krijgen, zoe ken we altijd de plezierigste uit. Wel nu, bovenaan op onze lijst staat Tom Poes, een strip, die verschijnt in de N.R.C. en in de Volkskrant. Marten Toonder, bekend bij onze lezers door het Kappieverhaal, is auteur en teke naar en in beide opzichten is hij een grootmeester. Dit is opnieuw vast te stellen, nu drie strips van de Tom Poes-strip bij de Bezige Bij zijn uit gekomen in plastic bandje, namelijk „De schoonschijners", „De klonters" en „Het vibreerputje". Wij hebben er van genoten! Welk een voortreffelij ke figuur toch is Heer Bommel en welk een nuttige instelling de Rom- meldamsc Kleine Club. Om dan nog maar niet te spreken van professor Slckbock en Wammes Waggel, van burgemeester Dickerdack en de ver maarde schilder Terpen Tijn. Overi gens, er zijn vele bewonderaars van deze figuren. Zo maakten we enkele jaren geleden een plechtige vergade- stoffen A voor - - maatkleding w telt Itbncs only «ast uw kleermaker telt lêbri Cl o ■^vraagt uw kleermaker COLLEGA—SCHEPSEL De Nederlandsche Vereeniging tot Be scherming van Dieren heeft een her druk uitgegeven van „Collega-Schep sel" door G. 'Nieuwenhuijzen. Het boekie bevat een serie schetsen, voor het merendeel lezingen, waarin het steeds hierom gaat, dat wie een ware christen wil zijn, dit ook moet tonen in zijn gedrag ten opzichte van de dieren. De door de schrijver meege maakte bekeringen van dierenbeulen in dierenvrienden maken af en toe een wat geforceerde indruk. NIEUWE PRISMABOEKEN In de Prismareeks verschenen: Abel Lefranc. Het dagelijks leven in de re naissance, een boeiend werk voor de historisch geïnteresseerde lezer; Gogl, Petersburgse vertellingen; Ngaio Marsh, De dood van dg oude dwaas, een geslaagde speurdersroman; Doro thy Sayers, Ondust in Oxford, een voortreffelijke detective van de on langs overleden schrijfster, die in dit boek de grenzen tussen speurders- en „gewone" roman doet vervagen; P. G. Wodehouse, Lachgas, een weer aan alle Wodehouse-eisen voldoend ver haal. Advertentie Scherm Uw gezin met •ASP*®'j Kleine kwaaltje! kunnen vaak grote ongemakken worden. Laat het in UW geïin nooit zover komen. Doe als Ik „Neem 'ASPRO' In huil!" Zodra er in mijn gezin wordt geklaagd over hoofd-, klei- of keelpijn of over verkoudheid of moeheid, dan vlug 'ASPRO' en ons gezellige kringetje blijft een gezellig kringetje. jw- ■ASPRO' h levensvreugd» 1 f.'r.t direct 'ASPRO' .-0H U&fituMdl fiï! Mt luumtvrf (201 m Win W*J w Onvoldoende begrip voor sociale taak van K.N.Z.B. „De vermindering van de over heidssubsidie heeft wel heel duidelijk aangetoond, dat die overheid nog steeds onvoldoende begrip heeft voor cle grote sociale taak van de Konink lijke Nederlandse Zwembond in het Nederlandse volksleven". Dit zei za terdagmiddag in Utrecht de heer F. Lagerwey, de tweede voorzitter van de K.N.Z.B., die bij onstentenis van Jan de Vries de jaarlijkse algemene vergadering leidde, in zijn openings woord. De financiële positie van de bond is, na lange tijd uiterst precair te zijn geweest, door verschillende bij dragen verbeterd. De K.N.V.B. schonk een bedrag uit de inkomsten van de toto en ook het NOC en het Bierenbroodspotfonds gaven steun. Daardoor is het nu weer mogelijk bepaalde activiteiten door te voe ren. De heer Lagerwey schonk voorts aandacht aan het uittreden uit de K.N.Z.B. van de Nederlandse Cultu rele Sportbond met een aantal, niet alle, watervriendenverenigingen. „De N.C.S.", aldus de heer Lagerwey, „zal tot het besef moeten komen, dat het organiseren van sport geld kost". Hij sprak de wens uit dat de bond in de toekomst weer in de K.N.Z.B. zal terugkeren. Zwarte handel De zwarte handel in kaartjes voor de finales van de wereldkampioen schappen voetbal in het Raasunda- stadion te Stockholm is begonnen. In enkele kranten werden bescheiden ad vertenties gepubliceerd waarin serie- kaartjes voor totaal zes wedstrijden twee kaartjes bij elkaar voor 1200 kronen werden aangeboden. Dit soort toegangsbewijzen is geldig voor een kwartfinalewedstrijd, een halve-finale- wedstrijd, enkele andere matches en voor de finale. Bij de normale ver koop kost zulk een kaartje 250 kro nen. In een kamp van militaire vrijwilli gers bij Quilon in het zuiden van India zjjn 21 mensen aan voedselvergiftiging gestorven. Vele anderen zijn ernstig ziek. TOTAAL 72 ELFTALLEN Eindstrijd op 14 juni a.s. De jeugdcommissie van de K.N.V. B.-afdeling Zeeland heeft, na het over winnen van veel moeilijkheden, nade re mededelingen verstrekt over het massale junlorentoernooi dat op He melvaartsdag en op 14 juni a.s. in Vlissingen wordt genouden. Omdat rekening moest worden gehouden met enkele belemmerende factoren kon weliswaar niet tenvolle worden door gevoerd dat clubs die reeds in compe titieverband tegen elkaar uitkomen, ditmaal louter andere tegenstanders zouden krijgen, maar in grote trekken is men daarin toch nog kunnen slagen. Aan het toernooi zullen deelnemen 72 elftallen, t.w. 18 A-ploegen en 54 B-ploegen. Zij zijn verdeeld in poules van elk drie elftallen. De zes poule winnaars van de A-junioren komen op zaterdag 14 juni in de halve finale. Ook dan worden weer twee poules van drie elftallen gevormd, waarna de beide poule-winnaars de finale spelen. De 18 poule-winnaars van de B-junio ren vormen nieuwe poules, die dade lijk een tussenronde spelen. Voor de dan overblijvende zes poule-winnaars geldt hetzelfde als bepaald voor de A- junioren. Iedere poule-winnaar ontvangt een prijs. Dit geldt ook voor de tussen ronde en halve finale. De beide tour- nooiwinnaars ontvangen een beker. De indeling der A-junioren luidt: Poule I: Vlissingen A I, Hansweertse Boys A I en Terneuzen A I. Poule II: Axel, Smerdiek en Zeelandia. Poule III: Oostkapelle, Wemeldinge en Wol- faartsdijk. Poule IVVlissingen A IT, Nieuwdorp en Hulst. Poule V: RCS, Luctor en Clinge. Poule VI: Middel burg, Patrijzen en Steen. De 18 B-poules zijn als volgt gefor meerd Poule I: Vlissingen IV, VCK en Yerseke. Poule II: Vlissingen V, Mid delburg Hl en IJzendijke. Poule III: Domburg, Zeelandia en Aardenburg; Poule TV: Vlissingen VII, Nieuwland en Axel. Poule V- Zeeland Sport II, Middelburg n en Tern. Boys. Poule VI: Vlissingen VI, RCS II en Terneu- verdraan1 lekker! èn bovendien.... prachtige geschenken! Proef eens de fantastische CALIFORNIA kippensoep met volop stukjes écht kippenvleesI 48 ct per pakje! California-soepen zijn èohte soepen! En spaar de vlaggetjes (op elk pakje is er één). zen II. Poule VII: Vlissinjpen^ III, Oostburg I en Corn Boys II. Poule VIII: Vlissingen I, Schoondijke en Terneuzen I. Poule IX: Middelburg I, Biervliet en Sluiskil. Poule X: Zeeland Sport I, Rillandia en Arnemuiden. Poule XI: Meeuwen, Vlissingen II en Wissenkerke. Poule XII: RCS I, Krab- bendijke en Oostburg II. Poule XIII: Zierikzee II, Patrijzen en Hulst I. Poule XIV: Brouwershaven, Walche ren en Hontenisse. Poule XV: Graauw, Luctor en Zierikzee I. Poule XVI: Me- vo, Corn Boys I en Hulst m. Poule XVII: Hulst H, Volharding 32 en Wol- faartsdijk. Poule XVHI: Kwadendam- me. Vogelwaarde en RCS III. Aan het slot van de middagwed strijden op 14 juni speelt het Zeeuws K.N.V.B.-elftal tegen de Dordtse le divisieclub D.F.C. Manchester United voor cup-final In het team van Manchester United dat zaterdag in het Wembleystadion «voor de finale van de Engelse cup Bolton Wanderers zal ontmoeten, zijn vier overlevenden van de vliegramp bij München op 6 februari opgesteld. Assistent-manager Jim Murphy, maakte dinsdag in Blackpool voordat hij met de ploeg aan een lichte trai ning begon, het volgende elftal be kend: Doel: Harry Gregg; achter: Billy Foulkes en Ian Greaves; midden: Fred Goodwin, Ronnie Cope en Stan Crowther; voor: Alex Dawson, Ernie Taylor, Bobby Charlton, Dennis Viol- let en Molin Webster. Gregg, Foulkes, Charlton en Viol- let waren onder de overlevenden van de vliegramp, die aan acht spelers van Manchester United het leven kostte. Het elftal dat zaterdag in het veld komt, bevat nog slechts twee spelers van de ploeg die vorig jaar in de cupfinal van Aston Villa ver loor. Het zijn: Billy Foulkes en Bob by Charlton. Desgevraagd verklaarde Murohy dat de bezetting van de beide bui tenplaatsen voor hem de meeste moeite had opgeleverd. „Tenslotte heb ik Dawson en Webster gekozen. Ik ben er nu van verzekerd een voor hoede in het veld te sturen, waarvan de spelers stuk voor stuk in staat zijn doelpunten te maken". 867 Piloot Storm was zeer getroffen door de brillante kleuren van de planeet en vooral van de hemel, die de indruk van een nimmer ein digende zonsondergang gaf. Shor Nun vertelde hem, dat dit kwam, doordat alleen cle langere rode en gele licht stralen van de zon door de dichte atmosfeer konden dringen. De stelle bergtop pen, die dikwijls een hoogte van 40.000 meter bereikten, waren niet zoals de bergen op aarde, gladgeslepen door ijstijd-gletschers. Ook wa ren zij geologisch van be trekkelijk recente formatie en in vele gevallen vulka nisch. Aan de delta van een brede rivier zag Arend op eens een stad liggen van zulk een fantastische om vang en constructie, dat hij in sprakeloze be wondering stond voor de architecten, die zoiets tot stand hadden kunnen brengen. „Shastar!" zei Shor Nun. „Shastar, de metropolis, het hart en het brein van de Unie van Valeron!" Met grote snelheid trok de huizenzee onder hen weg en enige seconden later trof men aan boord van de Polaris de nodige maatregelen voor de landing op de nabijgelegen vlieghaven Piloot Storm ondervond nauwelijks enige sen- korps, deze keer heeft de technische leiding van het K.N.G.V. ook een aan tal jeugdturn8ters ingeschreven en wel Linke Majolee, Willy van Egmond, Ria van Velzen en Dolly van der Meu- len, die bij de 12 april gehouden lan- denwedstrijd tegen Saarland de eerste vier plaatsen bezetten. Deze vier jeugdturnsters zullen de strijd moeten aanbinden tegen de 12 leden van het Nederlandse keurkoiris, dus o.m. Bep Drommel, Nel Fritz, Di- ni Krul, Rim de Wolf om maar enkele namen te noemen terwijl tevens een goede bekende zich kandidaat stelt voor een plaats in de ploeg en wel onze veelvoudig kampioene Leny Lens, die door blessures een tijd niet heeft kun- satie tov-n het grote ruimteschip geleidellj nen turnen, en haar titel ook niet kon snelheid minderde en op z.g. „bufferstralen i verdedigen maar die nu weer in trai- die als gravitatie-egalisators werkten, ten- ning is en in een behoorlijke vorm slotte langzaam op de „dokken" toegleed, verkeert. A gen. P.Z.E.M.-sportmensen naar jaarlijks toernooi te Heemstede "De sportclub van de personeelsver eniging der P.Z.E.M. zal ook ditmaal weder deelnemen aan het jaarlijkse sporttoernooi voor personeel van pro vinciale elektriciteitsbedrijven. Het toernooi wordt dit jaar georganiseerd door het Provinciaal Electriciteitsbe- drijf Noord-Holland en zal gehouden worden op zaterdag 31 mei a.s. in het sportpark te Heemstede. Middelburgse renner vierde in België De Middelburgse wielrenner Gerard Deegens is in een wielerwedstrijd in Sliydinge (België) over 72 km van de 59 deelnemers als vierde geëindigd. Hij had een zeer actief aandeel. Eerst ontsnapte hij samen met Everaars, die later winnaar zou worden, uit het peloton. Een gesloten spoorwegover gang riep hen echter een halt toe. Daarna sprong Deegens alleen weg, maar kreeg later gezelschap van vier Belgen. In de eindsprint werd hij in gesloten en moest zich tevreden stel len met de vierde plaats. Nel Fritz neemt deel aan selectiewedstrijden Zondag 4 mei wordt in het gebouw Marcanti te Amsterdam een bijzon dere wedstrijd voor onze keurturn- sters gehouden, op die dag nl. wordt de ploeg geselecteerd die op pinkster zondag bij de bondsfeesten in Arn hem tegen Noorwegen zal uitkomen. Werd tot nu toe de ploeg samengesteld uit leden van het Nederlandse keur-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9