K.N.A.C.: Geef bromfietsen eigen kleur en geel licht Voorjaarsvreugde! TOENEMING TEGOEDEN BIJ CENTRALE RAIFFEISENBANK WIJZIGING IN INSPECTE VAN LANDBOUWONDERWIJS 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 1 MEI 1958 ADRES AAN MINISTER ALGERA Plaatje op voorspatbord onvoldoende Het gele bromfietsplaatje, op het voorspatbord en in de lengteas ge plaatst, zo meent de K.N.A.C., is onvoldoende voor een tijdige herkenning. Beter zou het zijn, als dit plaatje loodrecht op de lengteas van de brom fietsen en tegen de voorzijde van het stuur werd gemonteerd. Maar een werkelijk goede herkenbaarheid van de bromfietsen is ook daarmee nog niet bereikt. Een voorschrift om alle bromfietsen in een bepaalde, opval lende kleur bijvoorbeeld geel uit te voeren, zou een veel gunstiger effect geven. Indien tevens een geel gekleurd koplicht werd verlangd, zou bij duisternis eveneens een duidelijke herkenbaarheid verzekerd zijn. En tenslotte is het nog de moeite van het overwegen waard, om de bromfiet sers te verplichten ook overdag verlichting te voeren. Deze gezichtspunten zijn door de adres aan de minister van verkeer en K.N.A.C. naar voren gebracht in een W™lc. Is erkentelijk, dat ge- zocht wordt naar wettelijke maatre gelen voor een betere herkenbaarheid van de bromfietsen. Maar zij gelooft niet. dat het gele plaatje op het voor spatbord zoals men dit denkt voor te schrijven een bevredigende op lossing biedt. De grootste gevaren doen zich voor in situaties, waarin men de bromfietsers niet van voren kan waarnemen. Iets gunstiger zou 't daarom reeds zijn. wanneer de plaat jes tegen de voorzijde van het stuur werden aangebracht. In dat geval kunnen zij ook nooit het karakter van gevaarlijke uitsteeksel krijgen, een karakter dat zij bij opstelling in de lengte-as, ongeacht het materiaal, toch altijd blijven houden. Verder vreest de K.N.A.C., dat wanneer alle bromfietsers met het gele plaatje (op welke wijze dan ook aangebracht) zijn uitgerust, de berijders onbewust zullen rekenen op een tijdiger herkenbaarheid en zich daardoor maar ten onrechte veilig zullen wanen. Niet alleen het huis schoon, maar ook de handen gaaf en nog mooier dan ze al waren, dankzij:Hamea*Gelei.Tube95c Rentmeester wint Ronde van Feijenoord In een sterk bezette ronde van Feije noord boekte P. Rentmeester van Middelkamp uit Goes, na acht. Belgi sche overwinningen, zijn negende overwinning in dit seizoen. Na een door de grote snelheid tamelijk saaie eerste 80 km. viel de slag. waarin Rentmeester een van de animatoren was. Een kopgroep van 14 renners, waar onder Joop Beers uit Goes, wist een voorsprong van enkele minuten op te bouwen, zodat met H. v. d. Kloot en J. Duinkerke in een dominerende positie in het peleton een overwin ning voor Middelkamp waarschijn lijk leek. Eén ronde voor de finish maakte een lekke band van Joop Beers aan deze kans een einde. Tij dens de laatste ronde liet Rentmees ter zijn medevluchters in de steek en ging met een voorsprong van 10 seconden alleen over de finish. De uitslag van deze wedstrijd luidt: 1 P. Rentmeester, Yerseke; 2 Groot, Krommenie; 3 Visser, Santpoort; 13 H. v. d. Kloot, Ossendrecht; 14 J. Duinkerke. Gelijk met het peleton finishten J. v. cl. Klundert en Van Hees. De uitslag van het ploegen- klassemont was: 1 Feijenoord (Rot terdam) 23 punten; 2 Militaire ploeg 26 punten; 3 Middelkamp (Goes) 30 punten. Uitslagen van het betaald voetbal Eredivisie: le divisie A: NOAD- Feijenoord 1-1; 2 VSV-EDO 0-0; le divisie B: KFC-Eindnoven 2-1. Tweede divisie B: 3, Veendam-Hera- cles 2-3. Om de K.N.V.B.-beker: le ronde: 4 Xerxes-Gouda 1-0. 2e ronde: 5 Volendam-Amsterdam 3-2; 6 Hermes DVS-HVC (terr. HV C) 0-0; 7 AGO W-Zwolse Boys 5-0; 9 Rigtersbleek-Velocitas (terr. Velo- cltas) 0-2; 8 Helmondia '55-VW 2-1. Togo versloeg team van Zuid-Beveland (5-2) In het kader van de feestelijkheden die de oranjevereniging op de Markt te Goes organiseerde speelde T.O.G. O. I een korfbalwedstrijd tegen een Zuid-Bevelands twaaltal. In een aantrekkelijk duel wist T.O. G.O. deze wedstrijd met 52 te win nen. Direct na het beginstgnaal speel de T.O.G.O. sterk aanvallend en wist dit spoedig uit te drukken in een goal van Nel Gorsse. Dank zij Jaap Karman kwam de stand daarna spoe- die op 20. Na de vakwisseling kwam ook Zuid-Bevcland er iets be ter in, doch wist dit niet in doel punten uit te drukken. T.O.G.O. daar entegen maakte er door Piet van Beugen en raw. HeijensKoole 40 van, waarna Zuid-Beveland voor de rust nog een verdiend tegenpunt scoorde door Leny Smit. Na de rust bleek Zuid-Beveland beter ingespeeld. Leen Engelse wist dan ook de stand spoedig op 42 te brengen. Na dit doelpunt ging de strijd gelijk op, waarbij Jaap Karman in de laatste fase van de strijd nog de stand op 52 voor T.O.G.O. bracht met een afstandschot. Beide ploegen speelden met enkele invallers. De K.N.A.C. blijft daarom de voorkeur geven aan een oplossing, die zij reeds in 1953 naar voren bracht, namelijk een bepaalde kleur voor alle bromfietsen. Daaraan zijn ongetwijfeld nadelen verbonden, maar naar de mening van de auto mobielclub wegen deze niet op tegen de voordelen. Men zou reeds een eind in de goede richting komen, wanneer althans voor voorspatbord, voorvork en balhoofd een gele kleur werd voorgeschreven. Indien aan de juistheid van deze visie wordt ge twijfeld, dat wettigt het belang van de zaak in elk geval dat vergelij kende proeven worden genomen bij verschillende omstandigheden. Mocht de suggestie met be trekking tot dc keurgeving niet realiseerbaar zijn, dan aldus dc K.N.A.C. in het adres blij ven er nog andere maatregelen mogelijk, die een tijdige identifi catie beter waarborgen dan de gele plaat. In dat verband wordt genoemd een voorschrift, dat aan de bromfietsers bij uitsluiting 't gele koplicht aanwijst en dat zo wel bij duisternis als overdag brandend licht verlangt. Hiervan zou tevens een voordeel zijn, dat aan de ernstige hinder van ver blinding door te hoog afgestelde en niet te dimmen koplichten van bromfietsen, een eind wordt ge maakt. Zonnig, vrij warm meiweer I (Van onze weerkundige medewerker.) Is de aprilmaand in zijn ge heel een veel te koude maand geworden, de laatste dag, en wel de koninginnedag, had stralend weer. Vlissingen kwam in ons land met de hoogste temperatuur van 20 graden Celsius uit de bus. In geheel Nederland was het zon nig en droog en vrij warm. Ook de eerste dagen van mei profiteren wij van een sterk hogedrukgebied, waarvan het centrum boven Duitsland ligt. Hierdoor zal de wind meer naar oostelijke richting draai- enn en kan er nog iets warme re lucht worden aangevoerd. Het is zeer waarschijnlijk, dat vandaag en ook morgen de temperatuur in een groot deel van Zeeland de 20 graden Cel- sius zal overschrijden. Depres- H sies bedreigen het weer in de komende dagen niet, zodat het H ook droog blijft. Na al de kou- de, die wij in deze lente „gele- s den" hebben, is dit een niet on belangrijke verbetering. iIiiiiiiiiiiii Prof. Dyhrenfurth: Toch bestaat een sneeuwman Professor Dyhrenfurth, de leider van een Amerikaanse expeditie die in Nepal naar de verschrikkelijke sneeuwman zoekt, heeft gisteren ge rapporteerd dat in de Barun-vallei op 500 meter hoogte holen zijn ge vonden waarin men bruin, lang haar- afval vond, van het soort dat beren achterlaten. Ook waren resten niet herkenbaar vlees, waarschijnlijk van dierlijke afkomst, en wortels in deze holen gevonden. De expeditie is ervan overtuigd dat de1 „verschrikkelijke sneeuwman" bestaat, aldus prof. Dyhrenfurth JAARVERSLAG OVER 1957 Besparingen in Zeeland beneden gemiddelde Blijkens het verslag over 1957 van de Coöperatieve Centrale Kaiffeisen- bank te Utrecht werd aan interest en provisie geboekt 6.452.194 (vorig jaar 6.122.294). Na aftrek van on kosten, afschrijvingen, koersverlies effecten en belastingen, bedraagt het winstsaldo 1.066.206 (vorig jaar 1.180.494). Vermeerderd met het on verdeeld saldo 1956 is beschikbaar 1.384.013, waaruit wordt voorge steld te reserveren 1.050.000 en over te brengen naar nieuwe rekening 334.013. Het totaal der tegoeden van de lo kale banken bij de centrale bank on derging gedurende 1956 een verminde ring van ongeveer 100 miljoen, die in hoofdzaak kon worden verklaard uit de omstandigheid, dat de toene ming der aan de toevertrouwde mii mate werd overtroffen door mingen van de uitzettingen dier ban ken. Dit totaal heeft eenter geduren de het verslagjaar een ontwikkeling in omgekeerde richting te zien gege ven. De tegoeden der boerenleenban ken bij de centrale bank namen in to taal toe met ruim 56 miljoen. Tot deze toeneming heeft, naast bijschrij ving van rente ten bedrage van onge veer 18miljoen, in belangrijke mate. bijgedragen een stijging van de aan de lokale boerenleenbanken toever trouwde middelen met ruim 70 mil joen tegenover een toeneming van de kredietverlening en beleggingen in ei- f>n kring dier instellingen met ruim 50 miljoen en een daling van de ove rige uitzettingen der lokale banken met ruim 8 miljoen. De ingelegde spaargelden ondergin gen gedurende net verslagjaar een vermeerdering met 67,3 miljoen. Na bijschrijving van rente, welke circa 44 miljoen zal belopen, zal het tegoed van de gezamenlijke inleggers met ruim 110 miljoen stijgen tot 1720 miljoen. Evenals in het voorafgaande jaar bleven de besparingen in de provin cies Groningen, Friesland en Zeeland belangrijk beneden, die van de provin cies Overijsel, Gelderland en Zuid- Holland belangrijk boven het gemid delde. Het totaal der spaartegoeden in Groningen en Friesland onderging een daling. De relatief grootste stij ging onderging het totaal der spaar tegoeden in Noord-Brabant. Eisenhower bepleit Noordpoolinspectie Amerika's president Eisenhower heeft gisteravond op zijn persconfe rentie verklaard te hopen dat de Sowjet-Unie zal terugkomen van de verwerping van zijn voorstel tot in ternationale inspectie in het Noord poolgebied ter voorkoming van een verrassingsaanval. De Russische minister van buiten landse zaken Gromyko heeft het Amerikaanse voorstel een „propa gandastunt" genoemd, niet waard om over te praten. President Eisenhower noemde dit een tamelijk onnozele uitspraak, die hem niet had geprikkeld, doch slechts droef had gestemd. Het Amerikaan se voorstel was eerlijk bedoeld. Maatregelen ter voorkoming van verrassingsaanvallen hadden altijd deel uitgemaakt van de grotere Ame rikaanse ontwapeningsvoorstellen. Advertentie Van Nelle bestellen Een close-up van de koninklijke fa milie tijdens het défilé langs paleis Soestdijk. Van Nelle bestellen Geblokkeerde 50 miljoen worden aan veehouders uitbetaald Ruim vijftig miljoen gulden zal bin nenkort uit 's rijks kas aan de melk veehouders worden uitgekeerd. Do regering, zo deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening mee, heeft tot deze stap be sloten als gevolg van de slechts prijs ontwikkeling bij de afzet van zuivel- produkten, die tot een belangrijk ge daalde opbrengst van de melk heeft geleid. De zuivelfabrieken zullen daar door een lagere, prijs aan de melk veehouders moeten betalen, wat gro te moeilijkheden schept in de finan ciering van het landbouwbedrijf en met name de geldelijke positie van de veehouder afbreuk doet. De regering zou haar maatregel kunnen beschouwen als de uitkering van een voorschot op de na afloop van het lopende melkprijsjaar i957 1958 te bepalen nabetaling van de garantieprijs voor de melkveehou der, maar zij geeft er de voorkeur aan de vijftig miljoen gulden één cent per kilogram geblokkeerde gelden van de melkprijsgarantie 19561957 voor dit doel te bestem men. Conferentie van Tanger voor Noordafrikaanse federatie Afgevaardigden van de Marokkaan se Istiqlalpartij, de Tunesische Neo- Destour en het Algerijnse Bevrij- dingsfront hebben zich uitgespro ken voor een federatie van Noord- Afrika, met een raadgevende verga dering samengesteld uit delegaties van ae parlementen van Tunesië en Marokko en de Algerijnse nationale revolutionaire raad tijdens de over- Singsfase. it besluit van de afgevaardigden, dat ztj op een conferentie van drie dagen in Tanger hebben genomen, staat vermeld in een slotresolutie, waarin voorts wordt gezegd dat er een onafhankelijke Algerijnse rege ring moet worden gevormd, in over leg met de Tunesische en de Marok kaanse regering. (Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen Amerika deblokkeert Egyptische activa Het Amerikaanse departement van financiën heeft gisteren bevestigd, dat het ter waarde van zesentwintig mil joen dollar aan Egyptische activa in de Ver. Staten heeft gedeblokkeerd. Het bedrag was na de Suez-crisis bevroren. Het departement zegt er kennis van te hebben genomen dut <le Ver enigde Arabische republiek en de oude Suez-kanaalmaatschappij een overeenkomst hebben getekend tot regeling van de schadeloosstelling wegens de nationalisatie van het ka naal. Tijdens de internationale bakkers tentoonstelling „De Suiker", die in het RAI-gebouw te Amsterdam ge houden is, hebben de Middelburgse bankerbakkers Rijk en Vespers zich bijzonder onderscneiden. De heer Vespers kreeg voor zijn werkstuk „Atomium", een model van het Ex- po-onderdeel, een ere-prijs, terwijl de heer Kijk ui de groep chocolade een derde prijs verwierf. Vooral de ere- én le prijzen mogen als een .bijzondere erkenning mogen gezien voor de vaardigheid van de Hoofdstedelijke bakkers. Want de jury was bijzonder kritisch en „deel de" maar weinig hoofdprijzen uit. Zo kwamen dus de heren Rijk en Ves pers temidden van honderden andere inzenders uit alle delen van Europa, zelfs uit Griekenland, uitstekend voor du dag. Vele vrije uurtjes hebben zij aan hun werkstukken besteed. Voor liet „Ato mium" schatte de heer Vespers zo ongeveer een 75. De heer Rijk had ze niet opgeteld, maar het zullen er ve le geweest zijn. Vooral de viool van suiker die hij maakte, dwong aller bewondering af. Ook het marsepein- fruit. waarvoor hij een le prijs kreeg, had veel belangstelling. MET INGANG VAN 1 MEI A.S. Zeeland over twee inspecties verdeeld Met ingang van 1 mei a.s. wordt de Inspectie op het landbouwonder wijs gereorganiseerd. Tot dusverre werd de inspectie op de middelbare landbouwscholen (de voormalige landbouwwinterscholen) centraal uitge oefend. De inspectie op de lagere landbouwscholen en landbouwcursussen berustte bij negentien directeuren van rijks middelbare landbouwscholen en acht rijkslandbouwconsulenten, die als „toezichthoudende consulen ten" dit rijkstoezicht op de scholen derhalve als taak naast him hoofd functie uitoefenden. Schouwen-Duiveland, St. Phlllps- land en Tholen zijn met Noord- en Zuid-Holland ingedeeld in de vier de inspectie. Inspecteur wordt de heer I. J. Schroevers te Alkmaar. Overig Zeeland, dus Noord- en Zuid-Beveland, Zeeuwsch Vlaan deren en Walcheren vormen met Noord-Brabant zonder het Peel- gebied en het Land van Maas en Waal, de vijfde inspectie. Inspec teur wordt ir. F. C. F. Bollen te 's-Hertogenbosch. Het werk van deze zes inspecteurs wordt, onder leiding van het land bouwonderwijs lr. N. J. A. van Keulen gecoördineerd door twee hoofdinspecteurs, resp. voor de mld- |rfj De belangrijke ontwikkeling die het landbouwonderwijs doormaakt, aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoorziening ons mede, vraagt er om dat het toezicht daarop zo doeltreffend mogelijk wordt uitgeoefend, terwijl anderzijds de functies van directeur van een middelbare landbouwschool en van rijkslandbouwconsulent de betrok ken functionarissen geheel opeisen. Met het oog hierop wordt met ingang van 1 mei a.s. het toezicht op de mid delbare en lagere landbouwscholen verricht door zes inspecteurs. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 De ene foto toont hel „Atomium" van de heer Vespers, de andere de werkstukken, die de heer Rijk in zond. (foto's P.Z.C.) Hitiers colosseum te Neurenberg wordt afgebouwd Hitiers colosseum In Neurenberg zal worden afgebouwd, zo heeft de gemeenteraad van de stad na dertien laren beraad besloten. Sedert de oor logsjaren lag dit grootste bouwwerk, dat door de nationaal-socialisten in Duitsland was ondernomen, als een ruine op voltooiing dan wel afbraak te wachten. Hitler had bevel tot de bouw ervan gegeven om de honderd duizenden, die jaarlijks naar zijn par tijdag in Neurenberg kwamen, daar onder een dak in een enorme verga derhui te kunnen verenigen. In de oorlog moest de bouw van de „congreshal" worden stilgezet. Na de val van het natlonaal-socialis- tisch regiem overheerste aanvanke lijk de neiging de ruïne met de grond gelijk te maken, maar men huiverde ervoor dit werk aan te pak ken daar de hoefijzervormige wan den van dc hal uit een samenstel van metersdikke muren bestonden. Thans heeft men na jarenlange discussie be sloten de kolos af te bouwen, wat op zestien miljoen mark is begroot. Men is het er nog niet definitief over eens of men er een open apor(arena van zal maken, dan wel of men ook zal terugkeren tot Hitlers plan er een kap met een overspanning van en kele honderden meters op te zetten. In het voorlopig geraamde bedrag zijn echter de kosten van een over kapping niet opgenomen en men neemt aan, dat de vroede vaderen der stad het erbij zullen laten de er fenis van Hitler in te richten tot een stadion, dat negentigduizend toe schouwers zal kunnen bevatten. Explosie in Sowjet-station voor kernonderzoek Volgens onbevestigde geruchten die in Praag de ronde doen, is er onlangs een ongeluk gebeurd in een station voor kernonderzoek in het gebied van Kamtsjatka (Sibe rië). Er zou zicli een enorme ont ploffing hebben voorgedaan. Volgens deze geruchten was de cxplosiè aanleiding tot een „misver stand", dat geleld heeft tot het jong ste Russische protest in de Verenigde Naties tegen „provocerende" Ameri kaanse vliegactiviteiten in het Noord poolgebied. De geruchten willen, dat de ont ploffing werd geregistreerd door de defensieve radargordel in het noorden van de Verenigde Staten en dat er „algemeen alarm" Is gegeven toen oorzaak en plaats niet dadelijk konden worden vast gesteld. delbare landbouwscholen ir. G. Veen- stra, bij wie tevens het toezicht op de hogere landbouwscholen, zoals tot dusverre, blijft berusten en voor de lagere landbouwscholen de heer J. Roggeveen. Aan dit nieuwe Inspectieapparaat worden tenslotte nog twee technische inspecteurs toegevoegd, te weten een inspecteur, die zich speciaal beweegt op het terrein van de abeidsleer en die voorts belast is met de ontwik keling van het leerlingstelsel en 'het hierop betrekking hebbende cursus- wezen. De taak van de tweede inspec teur beweegt zich in het bijzonder op het terrein van het veeteelt- en zuf- velwezen. Deze technische inspec teurs onderhouden op hun onder scheiden werkterrein nauw contact met de landbouwvoorlichtingsdienst, resp. de directie veeteelt en zuivel. (Advertentie) Van Nelle bestellen Proefraket kwam neer bij Britse badplaats Een Engelse proefraket is gisteren in de buurt van de badplaats New Quay terechtgekomen. De „test device", zooals het Engel se ministerie van de bevoorrading het noemde, verliet zoemend zijn baan naar de zee toe, nadat hij afgevuurd was van liet proefterreln van Aber- porth, op 15 km afstand van de bad plaats. Door de ontploffing van de raket Is er een brede krater geslagen in een korenveld op niet meer dan 300 meter van enkele huizen. Maar er vielen geen slachtoffers en er werd geen schade aangericht. Er zal een volledig onderzoek wor den ingesteld. Het ministerie weiger de verder iets mee te delen over de soort raket, die hier uit haar baan ge raakte. „Persvrijheid vereist erkenning beroepsgeheim" Op het vierde internationale con- f;res van de Wereldfederatie van oiirnulistcu, dat te Londen wordt gehouden, is woensdag een resolutie aangenomen, waarin hulde wordt ge bracht. aan journalisten die gerech telijk veroordeeld zijn wegens het niet willen bekendmaken van de bron van berichten. De persvrijheid ver eist erkenning van het beroepsge heim, aldus de resolutie. De federatie vertrouwt erop, dat de nationale organisaties zullen trachten deze erkenning te verkrij gen. De organisaties van IJsland en Mexico werden geroyeerd, omdat zij geen contributie hadden betaald. Men besloot voorts de contributie met 50 te verhogen. Het congres wordt bijgewoond door negentig journalisten uit vijftien landen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6