Universiteit Ghana op Engelse leest geschoeid INTERPOL- de schrik der internationale misdadigers IN VELE LANDEN HEERST NOG GEBREK AAN VOEDSEL DONDERDAG 1 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. EEN WITTE STAD IN HET OERWOUD (Advertentie) Opvoedende taak is belangrijker dan wetenschappelijk onderzoek Op de hellingen van een prachtige ronde heuvel, acht mijl gaans van Accra, verschijnen steeds meer witte gebouwen, die een exo tische indruk maken en op een schitterend Tibetaans klooster gelijken, zo schrijft Roland Oliver in de Manchester Guardian. Het zijn de gebouwen van de jonge universiteit van Ghana, ge bouwd naar Engels ontwerp. Drie zijn er al gereed en het vierde is in aanbouw. Tezamen zullen zij accommodatie bieden aan on geveer 700 studenten. De slaapzalen zijn naar het voorbeeld van Oxford en Cambridge niet elkaar verbonden door langwerpige blokken met kamers, kapellen en eetzalen. Keurig verzorgde gazons met vijvers en fontijnen bevinden zich tussen de gebouwen. In de vijvers zwemmen goudvissen, allemaal net als in Enge land. Rondom deze gebouwen liggen, wijd uit elkaar in een parkengordel, de bungalows van de wetenschappe lijke staf. Een wereldje apart midden in het oerwoud. De universiteitsbiblio theek, de collegezalen en de laborato ria liggen nog steeds drie mijl verder op. Maar ook zij komen aan de beurt om in het witte stadje te worden on dergebracht. Het idee van een universiteit voor de.' tropen is van mr. David Balme, gou verneur van 1948 tot 1957. Hij zag er niet in eerste instantie een onder wijsinstituut of centrum voor weten schappelijk onderzoek ln, maar dacht aan een plaats waar intellectuelen zouden kunnen leven in elkanders ge zelschap en aan een school met een eigen karakter, die daar als een heqh- te gemeenschap zou moeten leven. De nadruk zou meer dan op de colle gezaal moeten worden gelegd op de eet- en conversatiezaal en op het in dividuele onderricht gegeven in de leraarskamer, in de parken of zelfs bij de leraar thuis. De professoren en hun faculteiten mochten niet de voornaamste plaats innemen. Het doel van de instelling moest zijn het voortbrengen van be schaafde en ontwikkelde leiders van Kerk en Staat. Ontwikkeling en het bijbrengen van goede manieren wor den even voornaam geacht. Daarom zal de universiteit voorlo pig moeten worden beoordeeld naar haar resultaten op het gebied van de opvoeding en niet naar die op het gebied van het wetenschap pelijk onderzoek. Zij zal in de eer ste plaats moeten bijdragen tot het welzijn van de zelfstandige staat Ghana. Van uit dit oogpunt bezien is het een kostbare instel ling. Grote kosten Momenteel telt het instituut 150 ou dere studenten en 450 eerste- en tweedejaars. De kosten bedragen per student ongeveer tweeduizend pond per jaar. Ghana krijgt hier misschien 60 leraren en 30 administratieve amb tenaren voor terug. Over tien jaar zal dit aantal wellicht verviervoudigd zijn en zullen de kosten waarschijnlijk zijn gehalveerd. Vandaag de dag is het echter een hoge prijs, die door de jonge staat wordt betaald. Maar Gha na wil zich opofferingen getroosten om het idee van mr. Balme te verwe zenlijken, hoewel er veel goegkopere zenlijken, hoewel er veel goedkopere Europa, India en de Verenigde Sta ten. Zelfstand igheid Nog staat de universiteit van Ghana in nauw contact met de universiteit van Londen, die het toezicht heeft op de examens en de afgestudeerden met Engelse graden beloont. Eens echter zal men in Ghana willen dat de universiteit zefstandig wordt. Dan zal blijken of dit opvoedingsin stituut voor de tropen zal kunnen blij ven bestaan. Dan zal het voldoende gegradueerden moeten afleveren om Schadevergoeding aan Suezkanaalmaatschappij De Verenigde Arabische Republiek heeft zich bereid verklaard aan de oude Suezkanaalmaatschappij een schadevergoeding van 28.300.000 Egyptische ponden te betalen. Dit be drag zal in zeven jaarlijkse termij nen, de laatste voor 1 januari 1964 worden betaald. De overeenkomst, die een einde maakt aan de internationale crisis veroorzaakt door de nationalisatie van het Suezkanaal door president Nasser 'in juli 1956, werd dins dag te Rome ondertekend door ver tegenwoordigers van Egypte en van de oude Suezkanaalmaatschappij Volgens de overeenkomst, die nog moet worden geratificeerd door de aandeelhouders van de maatschappij, doet de maatschappij afstand van al haar eigendommen in Egypte, maar behoudt zij haar eigendommen bui ten Egypte, Aziatische griep was niet nieuw Op een medisch congres te Atlan tic City heeft dr. Fred Davenport van de universiteit van Michigan verklaard dat de Aziatische griep, in tegenstelling tot de eerste hypothe sen. niet in 1957 maar in 1889 voor het eerst is opgetreden. Ondorzoekin- §en in Nederland en Amerika had- en aangetoond dat talrijke bejaar den in hun bloed afweerstoffen tegen de a-griep hadden. zijn belangrijkheid te bewijzen. Een tweede vereiste is, dat men voor deze afgestudeerden een plaatsje vindt in de maatschappij en hun "promotiekan sen zal kunnen bieden. Ten derde zal men de belangen van de buitenlandse staf moeten respecteren. Angst onder die staf zou, zoals we al zo vaak zagen gebeuren, een uittocht ten gevolge hebben. In de vacatures, die op die wijze zouden ontstaan, zou men niet kunnen voorzien zonder in breuk te maken qp de zo gewaardeer de tradities en eigenschappen, die de universiteit nu, tien jaar na haar op richting, bezit. Tien jaar te laat De gegradueerden, die deze instelling hebben leren kennen, waarderen de opzet en zij weten de internationale graden naar waarde te schatten. Zij realiseren zich, dat dit instituut be hoort tot het beste, dat het Westen hen heeft te bieden. Jammer is alleen, dat de universiteit niet tien jaar eerder werd opgericht. Bij de eerste reeks van enorme pro moties, die het gevolg waren van de Afrikanisering van het binnenlandse afgestudeerden nog te jong geacht afgestudeerden nog te jonge geacht voor de hogere en hoogste posities. Eveneens te betreuren valt het feit dat men de studenten verplicht ge durende vijf jaar voor de regering te werken. Een koloniaal systeem, dat men van het Engelse gouver nement heeft overgenomen en dat men spoedig in de steek zal moe ten laten, ook al zal de consequen tie daarvan zijn, dat het aantal uit het buitenland afkomstige leerkrachten tijdelijk zal toene- Generaal waakzaam over parachutisten De omvangrijkste Amerikaanse luchtlanding sinds do Tweede We reldoorlog is maandag afgelast, na dat een generaal en zijn adjudant aan den lijve hadden gevoeld dat de windvlagen te sterk waren om het leven van vijfduizend parachutisten op het spel te zetten. Generaal-majoor Westmoreland, de commandant van de 101ste luchtlan dingsdivisie die als eerste sprong, kwam tot de ontdekking dat er zes man nodig waren om te verhinderen, dat hij na de landing aan zijn val scherm over het ruwe terrein werd gesleurd. Volgens hem waren de weersomstandigheden gelijk aan die van woensdag, toen bij een oefening van 1400 parachutisten vijf militai ren om het leven kwamen en 155 werden gewond. Ontploffing bij B.P.M. eist een mensenleven Op het terrein van de B. P. M. te Pernis heeft zich een ontploffing voorgedaan bij het openen van een zogenaamd fornuis, dat buiten opge steld stond. Door de steekvlam, die ontstond, werden drie stellingbou- wers van een firma uit Hoogvliet, die in de buurt aan het werk waren, ge troffen, waarbij hun kleding in brand raakte. De 26-jarige D. B. Visser uit Stad aan 't Haringsvliet was er het ergst aan toe. Hij liep levensgevaar lijke brandwonden op en is gister nacht in het havenziekenhuis te Rot terdam aan zijn verwondingen be zweken. De twee anderen kregen ern stige, doch niet levensgevaarlijke brandwonden. Het zijn de 43-jarige J. Bouman en de 52-jarige J. Weij- nen, beiden uit Rotterdam. Zij moes ten echter in het ziekenhuis worden opgenomen. Libische koning gescheiden van zijn tweede vrouw Koning Idriss van Libië is geschei den van zijn tweede vrouw, Aleya, een Egyptische met wie hij in 1955 in het huwelijk trad in de hoop een opvolger voor de Libische troon te krijgen. Er is echter geen kind uit het huwelijk voortgekomen. De 70-jarige koning deelde zijn scheiding mee in een officieel commu niqué, waarin hij verklaarde dat het besluit was genomen in overeenstem ming met de wens van koningin Aleya. JAARBOEK VERENIGDE NATIES In Europa 84 mensen per vierkante mijl In het nieuw statistisch jaarboek van de Verenigde Naties zijn gegevens verwerkt tot midden 1956. Europa is niet zijn 2.787.000.000 be woners (84 per vierkante mijl) nog steeds het dichtbevolkste wereld deel. Azië heeft een bevolkingsdicht heid van 56 per vierkante mijl, de Sowjet-Unie, Noord- en Zuid-Ame- rika slechts een van 9 per vierkante mijl. De bevolkinsgroei is het grootst in Oceanië, namelijk 2.3 procent per jaar. en in Noord- en Zuid-Amerika, 2.1 procent per jaar. In Europa, met uitzondering van Rusland, bedraagt de bevolkingsgroei slechts 0,8 pro cent. Sommige landen hebben een af nemende bevolking: de bevolking van Oost-Duitsland vermindert met 0.8 procent per jaar, die van Oost-Berlijn met 1.4 en die van Ierland met 0,5 procent. In de mijnen en fabrieken van de we reld (Rusland. Oost-Europa en com munistisch China uitgezonderd) werd midden 1956 ongeveer 2% keer zoveel geproduceerd dan in het laatste jaar voor de tweede wereldoorlog, 1938. Het vrachtvervoer per trein werd 2% maal zo groot, dat per schip twee keer. Op de burgerluchtvaartlijnen werd acht keer zoveel kilometers af gelegd, op de wegen rijden nu 2 Vb keer zoveel auto's en de wereldex port nam toe met 80 procent. De kolenproductie nam van 1950 tot 1956 toe met 13 procent, die van olie met 61 procent, van elektriciteit met. 75, van cement met 72 en die van .staal met 47 procent. Buiten Rusland werd in 1956 16 pro cent meer tarwe, 22 procent meer haver, 32 procent meer rijst, 6 pro cent meer aardappels, 31 procent meer katoen. 33 procent meer tabak, 22 procent meer koren en 42 procent meer gerst verbouwd dan in 1950. Het Westeuropese continent heeft zijn positie van voor de oorlog her steld, het nam 29 procent van de we reldexport en 32 van de wereldim port voor zijn rekening. Het aandeel van de landen van het sterling-gebied in de wereldexport daalde van 24 procent in 1955 tot 23 procent in 1956, de import kromp in van 32 procent in 1938 tot 26 pro cent in 1955 en 24 procent in 1956. Op gebied van de voeding bereiken steeds meer landen het niveau dat als voorwaarde beschouwd wordt voor gezond leven. Maar in Birma, Cey lon, India, Pakistan en de Philippij- nen komen de mensen nog niet toe aan 2.000 calorieën per dag en ook Honduras, Japan en Venezuela heb ben nog niet het minimum van 2.300 calorieeën per dag bereikt. Het grootste deel van de 5.510 miljoen dollar, die van 1954 tot en met 1956 als leningen en subsidies door niet-communistische landen en internationale instellingen ver strekt werden, ging naar Azië en het Verre-Oosten, namelijk 2.920 miljoen. Van de 5.510 miljoen dollar werd 2.800 miljoen bijgedragen door Amerika, 1.410 door Frankrijk, 460 door Engeland, 60 door Cana da en 60 miljoen dollar door Ne derland. Ex-koning Faroek statenloos geworden De Egyptische regering heeft de paspoorten van ex-koning Faroek, zijn 6-jarige zoon Foead en 57 leden van zijn familie ingetrokken en hen de Egyptische nationaliteit ontno men. De ex-koning, zijn drie doch ters, zijn zoon, zijn moeder, drie van zijn zusters en een 50-tal prinsessen worden hierdoor statenloos. minimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiinmm Winstgevende sluikhandel in verderfelijke genotmiddelen heroinedromen volgt, wordt uiter aard met geen woord gerept. Ook elders neemt de- verslaving toe. Noordafrikaanse arbeiders brachten de marihuana naar Frankrijk en België. Amerikaanse negersoldaten importeerden de In dische hennep in West-Duitsland. De hier gebruikte marihuana komt voornamelijk uit Algerië en Frankrijk. De Libanon is de voor naamste leverancier van grond stoffen voor de illegale morfine- handel in West-Europa en tevens de grootste leverancier van opium. Met duivelse geslepenheid be drijven de parasieten van de samenleving hun mensonteren de praktijken. Met kameelka ravanen en pantserauto's, hon dekarren en zeeschepen, post duiven en vliegtuigen vervoe ren de internationale benden hun vergif. Zeelieden smokke len narcotica in gordels op het blote lichaam, in geheime hol ten in de deksels van hun zee kisten, in netjes verzegelde brandblusapparaten, in geslo ten sigarettendoosjes, in holle kunstledematen en in duizend en-één andere, sluw uitge dachte bergplaatsen. Bestrijding van deze verderfe lijke sluikhandel is slechts moge lijk door uitvoering van een „we reldomvattend krijgsplan". Door samenwerking van politieorgani saties in een groot aantal landen worden van tijd tot tijd reeds gevaarlijke benden opgerold, grote partijen narcotia in beslag fenomen, clandestiene heroinefa- rieken opgespoord en tientallen 1 smokkelaars gearresteerd. Inter- pol speelt hierin een belangrijke rol, maar is afhankelijk van de medewerking dei; polïtie-appara- ten in de 59 deelnemende landen. En daarom zal Interpol haar taak slechts voor een deel kunnen uit oefenen, zo lang bepaalde landen die notabene zelf lid van Inter pol zijn niet medewerken aan een eensgezinde bestrijding. Verborgen in holle kunstbenen, ln magen van kamelen en in allerlei andere geheime bergplaatsen ver voeren de smokkelaars opium en j heroïne. Marihuana-sigaretten vin den o.a. in uitgeholde boeken hun weg naar verslaafde slachtoffers. Op een vliegveld in India staat een „goudoog". Het appa raat werkt volgens hetzelfde principe als de Amerikaanse inspectoscoop, het z.g. derde oog van de douane. Zodra er goud binnen zijn „gezichtveld" komt, rinkelt er een bel. Drie rijk-geklede Hindoe-vrouwen passeren het goudoog. Elk der drie dames veroorzaakt een heftig gebel. Goud? Nee, geen korrel het wordt heftig ontkend. Onder scherp toezicht van vakkundig controlerende visï- teuses ontkleedt het drietal zich. Er komt inderdaad geen korreltje goud te voorschijn. Maar het goudoog kan niet liegen. Nu worden alleen de zijden gewaden gecontroleerd. De bel zwijgt. Het raadsel schuilt dus bij de vrouwen zelf. Er moet een mobiel röntgenapparaat aan te pas komen om 1 de onvindbare bergplaats van het smokkelgoud te onthul- 1 len: ze hebben elk een flinke hoeveelheid gouden nuggets ingeslikt. Na de ontdekking ligt dit maaltje nog zwaarder op de maag dan voordien. Het Oosten vormt een machtige magneet voor de zwarthandelaar in goud. Politie en douane namen alleen in India in drie jaar 3000 kilo gesmokkeld goud in beslag. Maar naar verluidt smokkelen verscheidene benden elk jaar bijna 10 ton „zwart" goud India bin nen. Met kolossale winsten uiter aard. In diverse Oosterse landen China. Korea, Thailand, Birma neemt de goudhonger hand over hand toe. Duizenden boeren zo vertelt de Engelse journalist A. J. Forrest in zijn boek over Interpol beginnen pas te oog sten als zij er zeker van zijn hun produkten te kunnen ruilen voor goud. Dikwijls worden er uitge- sproken woekerprijzen voor be is taald. In Thailand hebben vele rijst- H verbouwers direct na de verkoop van hun oogst ergens in de jungle geheime ontmoetingen met Chi- nese „goudkoningen die de plan* s ters tevreden stellen met zakjes goudstukken er er zelf dikke pak- ken bankbiljetten aan verdienen. Met die bankbiljetten finan- s eieren zij dan weer hun aan- H kopen van verdovende midde- s len, want als handelaar in he- roine of opium verveelvoudi- gen zij hun winst. Zo leidt de ene misdaad tot de andere. De smokkel van verdoven- s de middelen is een ernstige bedrei- ging van de mensheid. Amerika is er het voornaamste doelwit van. Een politiek doelwit, zegt men. De e§ commissaris van de opiumcentrale in Washington ziet in deze sluik- handel een politiek wapen van communistisch China, dat aan H twee kanten snijdt. Het levert China miljoenen dollars op en s overstroomt de Verenigde Staten met een vloed van heroine, die de volksgezondheid en de moraal vor- nietigen kan Volgens Amerikaanse gegevens exporteerde China in 1953 800.000 kg opium, morfine en heroine. Drie kilo heroine is voldoende voor meer dan een miljoen „helse prik ken" in de lichamen der verslaaf den. Naar betrouwbare schattingen zijn 60.000 Amerikanen aan ver dovende middelen verslaafd. Het gebruik onder de opgeschoten jeugd neemt toe. Jongens en meis jes van 14 jaar vermoorden zich zelf door de „genotprikken", de „joy pops", waarmede zij zichzelf de heroine inspuiten. Chinese han delaars verleiden de bezoekers van hun eethuizen, zeemanskroe gen en clubs met verlokkelijke voorspiegelingen van genot om „op de drakenjacht te gaan" of „het afweergeschut te bedienen". Van de nasleep van vrees en helse smart, die onvermijdelijk op het IlUlllUllUIUIIlllllllllllllllllllllllllllllIlllllllillllllillllllillllllllllllllllll

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5