NU OOK ONRUST IN ZUID-SUMATRA Overste Barlian is „met verlof" Geen volledige doorberekening lasten aan consument mogelijk SJEIK ABDOELLAH (KASJMIER) OPNIEUW IN ARREST GESTELD DONDERDAG 1 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. t Problemen voor Djoeanda stapelen zich op De chefstaf van het Indonesische leger, gene- raal-majoor Abdoel Haris Nasoetion, heeft woensdag meegedeeld dat de militaire comman dant van Zuid-Sumatra, kolonel Barlian, „met verlof is" naar aanleiding van beschuldigingen, in zijn gebied activiteiten ten gunste der rebel len te hebben toegestaan. De tweede plaatsver vangende chef staf van Nasoetion, Ibnoe Soeto- wo, is inmiddels in Palembang, de hoofdstad van Zuid-Sumatra, gearriveerd waar hij een beroep op de bevolking deed de rust te bewaren. In een bekendmaking via Radio Djakarta werd gezegd dat de rust en orde zijn teruggekeerd. „Wij heb ben het leger volkomen in de hand", aldus de bekendmaking. Majoor Nawawi, de plaatsver vangende chefstaf van kolonel Barlian, is dins dag gevlucht toen hem gelast werd zich in Dja karta te melden voor een verhoor omtrent zijn. activiteiten. Hij vluchtte in westelijke richting, hetgeen het vermoeden wekte dat hij de instal laties van de Stanvac in Praboemoelih zou op blazen. In de bekendmaking werd echter gezegd, dat zijn groep volgelingen door een loyalistische eenheid was onderschept en zonder dat er ge schoten werd, gevangen genomen. Nawawi wist echter te ontsnappen. Verbindingen met Palembang werden verbroken De gewone verkeersverbindingen tussen Djakarta en de hoofdplaats van Zuid-Sumatra, Palembang, waren woensdag blijkbaar verbroken. Een vliegtuig van de Standard Vacuum oliemaatschappij dat woensdag van Palembang naar Djakarta zou vertrekken is, naar een woordvoerder van de „Stanvac" verklaarde, vastgehouden op het vliegveld van Palembang. De „Garoeda Indonesian Airways" deelden mede, dat de lijnvluchten van Djakarta naar Palembang en naar Telok Betoeng (in het meest zuidelijke gedeelte van de provincie) voor onbepaalde tijd niet zullen worden ge vlogen. den van de 500 Europese werkne mers dezer bedrijven, die Borneo mochten wensen te verlaten. Vliegtuigen vallen schepen aan Het Indonesische ministerie van scheepvaart heeft woensdag be vestigd, dat een der door de In donesische regering van de Sow- jet-Unie gekochte vrachtschepen in Straat Makassar door vliegtui gen van de opstandelingen is aan gevallen. Een woordvoerder van dit ministerie deelde mede, dat S.O.S.-signalen werden ontvan gen van het schip, dat met een lading rijst op weg is naar Ter- nate, in de Noord-Molukken. Ook het 2.740 ton metende Griekse schip Armonia als het Italiaanse schip Aquila van 6.330 ton zijn volgens een radioboodschap van de kapitein van de Armonia, die gisteren in Athene is ontvangen, door een vliegtuig van de Indo nesische opstandelingen bescho ten. Engeland heeft besloten bij de Indo nesische regering een demarche te doen met betrekking tot het bombar dement op twee Engelse tnnksche- i»en in de haven van Bnlikpapan. De Ongelse ambassadeur te Djakarta zal aan de Indonesische regering in lichtingen verzoeken. Berichten, die te Djakarta uit Ban- djermasin zijn ontvangen, melden, dat in Zuid-Borneo pamfletten zijn verspreid waarop stond te lezen, „dat zich in Zuid-Borneo weldra een nieu we kracht zal doen gelden" indien de autoriteiten nalaten, met doeltreffen de maatregelen op te treden tegen een beweerde teugelloze corruptie. Deze vlugschriften werden in ver schillende gedeelten van de provin cie aangetroffen. Er werd niet nader in aangeduid, welke nieuwe kracht zich zou doen gelden in dit tot dus ver rustige gedeelte van de roerige archipel. Een woordvoerder van de Shell in Singapore heeft medegedeeld, dat de maatschappij haar oelieterreincn en -installaties op Borneo tijdelijk zal sluiten. Bij dit besluit zijn drie olie centra van de B.P.M. betrokken, na melijk die in Tarakan, Balikpapan en Boenjoe. De woordvoerder ver klaarde, dat voorzieningen zullen worden getroffen voor de gezinsle- Maatregelen tegen West duits anti-kernwapen comité De Westduitse politie heeft woens dag de kantoren doorzocht van een organisatie tegen kernbewapening en de woningen vap twee vooraan staande functionarissen van de orga nisatie. Ook de bankrekening van de beweging is geblokkeerd. De actie van de politie geschiedde op last van een rechtbank te Mün- chen omdat het vermoeden bestond, dat de beweging, die bekend is als het comité tegen kernbewapening, geld heeft ingezameld zonder hier voor vergunning te hebben. VIKINGEN De Vikingen zijn niet meer wat zij geweest zijn, aldus de filmspeler Kirk Douglas. Hij heeft onlangs in Noor wegen een film over de Noormannen gemaakt en hij liet daarvoor drie vi kingschepen natuurgetrouw nabou wen. Hij wil die schepen nu in Ame rika hebben, maar heeft geen enkele Noorse zeeman kunnen vinden die er mee over de oceaan wil varen. Zelfs het aanbod om de schepen van krachtige dieselmotoren te voorzien heeft geen Noor kunnen verleiden. Toch zullen twee van de vikingsche pen in juni de haven van New York binnenvaren, zij het dan ook aan boord van een vrachtschip. OUD De Columbiaan Javier Pereira maakt het niet goed en het ziet ernaar uit dat de artsen hem niet kunnen redden. Dit is trouwens niet zo'n groot wonder want Javier Pereira is naar men zegt al 150 jaar oud. „Avonturiers" Aan de Amerikaanse president Eisenhower werd gisteren op zijn persconferentie de vraag gesteld welke houding de V.S. zullen aan nemen naar aanleiding van een beroep, dat premier Djoeanda van Indonesië op de V.S. zou heb ben gedaan om te verhinderen, dat ingezetenen van de V.S. de opstandige beweging in Indone sië helpen. De president ant woordde, dat zulk een beroep niet op hem is gedaan, doch dat hij woensdagmorgen deze zaak met zijn adviseurs heeft besproken. Als, aldus de president, ergens ter wereld in een land binnenlandse moeilijkheden voorkomen, is de politiek van de Verenigde Staten er een van zorgvuldig betrachte onzijdigheid en van de door om standigheden geboden gedragslijn, opdat er geen partij zal worden gekozen in zaken, waar de Ver enigde Staten buiten staan. De Indonesische minister-president, ir. Djoeanda had woensdag gezegd, dat Amerikaanse en nationalistisch Chinese „avonturiers" de Indonesi sche opstandelingen hielpen. Hij ver klaarde dat gevechtsvliegtuigen en automatische wapens uit Formosa naar het door de opstandelingen be heerste gebied van Noord-Celebes waren „gesmokkeld". Volgens hem houdt de toestand elementen in, „die de vrede in Azië en de wereld als ge heel in gevaar brengen". Het glasraam, dal binnenkort dooi de stichting „Eilandgemeenschap" Schouwen-Duiveland zal worden aan geboden aan het Zweedse Rode Kruis in het hoofdkwartier van deze orga nisatie te Stockholm, is maandag te Zierikzee aangekomen. Gedurende acht dagen zal dit raam in het meentemuseum in het stadhuis te zichtigen zijn. Zoals bekend, heeft de stichting „Eilandgemeenschap" enige tijd gele den een collecte gehouden waarvan de opbrengst bestemd zou worden voor de financiering van een herinnerings geschenk ter gelegenheid van de ope ning van het Zweedse Rode-Kruiszie- kenhuis te Zierikzee. Het raam, dat een afmeting heeft van ongeveer 1.50x0.90 m stelt de zwaar getroffen bevolking van het eiland voor, ge steund door een symbolische figuur van het Zweedse volk. Op het raam, dat te Leerdam is vervaardigd, staat verder afgebeeld het eiland Schouwen- Duiveland en twee monumenten, de Plompetoren in Westenschouwen en de Sint-Lievensmonstertoren in Zie rikzee. Duitse Evangelische Kerk besprak werk in leger Duitse Evangelische Kerk, in de Jo- hannesdom te Spandau, heeft de bis schop van Hannover, dr. Hanns Lilje, het standpunt van de kerk ten aan zien van de geestelijke verzorging tier Westduitse militairen uiteengezet. Hij verklaarde, dat de overeenkomst inzake evangelische veldpredikers bij het Westduitse leger geen binding aan een bepaalde politiek betekent. Het enige doel ervan is verkondiging van het evangelie en geestelijke verzor ging van leden der Evangelische Kerk in de Westduitse strijdkrachten. Doch als de Westduitse strijdkrachten met kernwapens zouden worden uitgerust, zouden de evangelische kerken de kwestie opnieuw moeten bezien. Sedert een paar dagen zijn de Zeeuw se boomgaarden weer herschapen in ware zeeën van pas-ontluikende bloe sem. In het idyllisch gelegen Verlo ren Wegje te Kapelle kon deze char mante jongedame de verleiding niet weerstaan zich tussen de perebomen met hun talrijke zacht-witte bloe sems te begeven. /Foto P.Z.C.) Het Wereldgebeuren Saladin NA ENKELE MAANDEN VRIJHEID Fulmineerde tegen eigen en Indiase regering Sjeik Abdoellah, de voormalige pre mier van Kasjmier, die pas kortge leden uit gevangenschap is ontsla gen door de huidige regering van Kasjmier is gisternacht weer gear resteerd. De arrestatie geschiedde op grond van de wet op de preventieve hechtenis wegens „activiteit die schadelijk is voor de openbare orde en staatsveiligheid", aldus heeft een woordvoerder van do regering giste ren bekendgemaakt. Sjeik Abdoellah werd in januari op vrije voeten gesteld nadat hij bijna vier en een half jaar gevangen ge houden was. Hij was door de huidige premier, Baksji Ghoelam Mohammed in 1953 afgezet en in hechtenis ge nomen, maar er werden toen offi cieel geen beschuldigingen tegen hem ingediend. Sjeik Abdoellah zei enkele dagen na zijn vrijlating, dat hij niet bereid was zijn opvattingen over de con stitutionele toekomst van Kasjmier te wijzigen en legde er de nadruk op dat het gehele probleem van Djam- moe en Kasjmier aan het volk zelf ter oplossing overgelaten diende te worden. Hij is voorstander van onafhan kelijkheid voor Kasjmier. Hij eist een volksstemming en acht het besluit van de grondwetgevende vergadering tot aansluiting van dat gebied bij India niet geldig. Sinds zijn vrijlating heeft hij he vig gefulmineerd tegen de rege ring van Kasjmier en de centrale regering van India. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat Abdoellah ditmaal terecht zal staan. Dr. Schweitzer pleit voor topconferentie Dr. Albert Schweitzer heeft aange drongen op een spoedig organiseren van een topconferentie, waaraan al leen de Ver. Staten, de Sowjet-Unie en Engeland zouden moeten deelne men. Er zou slechts van gedachten moeten worden gewisseld over kwes ties die rechtstreeks verband houden met de kernontwapening. Nasser noodt Kroesjtsjew naar Cairo President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is woensdagoch tend in Moskou zijn besprekingen met de Russische leiders begonnen. Radio-Moskou meldde woensdag ochtend, dat Nasser premier Kroesj tsjew heeft uitgenodigd voor een be zoek aan de Verenigde Arabische Re publiek. De radio deelde niet mede, of de uitnodiging Is aanvaard. In een rede, die Nasser dinsdag avond aan een banket in het Kremlin heeft uitgesproken, heeft hij o.a. ge zegd, dat Israël een permanente mili taire bedreiging voor de Verenigde Arabische Republiek vormt. De „im perialistische mogendheden" buiten deze bedre/.ging uit om de Arabieren tot een bondgenootschap met het wes ten te dwingen, zei hij, doch „dank zij de Sowjet-wapenleveranties" kan de Verenigde Arabische Republiek de „Israëlisch-westelijke chantage" ne geren. Aan de besprekingen van woensdag ochtend in het Kremlin werd van Rus sische zijde deelgenomen door presi dent Worosjilow, premier Kroesjtsjew, vice-premier Mikojan, minister van buitenlandse zaken Gromyko en de presidiumleden van het centrale par tijcomité, Kiritsjenko en Moechitdi- MINISTER VONDELING: Verhoging slijtersmarge voor gestandaardiseerde melk niet toegestaan Met betrekking tot de doorberekeningen van de eigenaurslasten in dc garantieprijzen stelt de regering er prijs op mede te delen, dat zij geen principiële bezWaren heeft gehad tegen de doorberekening. Haar beden kingen waren Van zuiver zakelijke aard, zo deelt minister Vondeling in antwoord op de vragen van bet Tweede Kamerlid Van Koeverden mede. Bij dc doorberekening aan de consument van de gevolgen van een vol ledige invoering van dc werkelassificatie, een verhoging van dc slijters- marge met een halve cent en eeu volledige doorberekening van de eige- naarslasten zou de prijs voor cousumptiemelk moeten stijgen met ongeveer 1 cent per liter. Door het in rekening brengen van het volle bedrag, als hiervoor ge noemd, zouden de nanavolgende pro- dukten met de daarbij vermelde be dragen worden verhoogd" melk 0,35 per 100 kg; tarwe 0,55 per 100 kg; voedergranen (klei) 0,50 per 100 kg; voedergranen (lichte gronden) 0,40 per 100 kg; fabrieksaardappelen 0,10 per 100 kg; suikerbieten 1,45 per ton. In de veronderstelling, dat voren genoemde verhogingen in de con sumptiemelkprijs /.oil worden door gevoerd, zou het tekort van het L.E. F. voor 1958 met omstreeks 12 mil joen stijgen. Het zou niet billijk zij» ten aanzien van de melkprijs de hogere garantie, die zou voortvloeien uit ceu volledige doorberekening van do eigenaars- lasten, volledig ten laste van de con sument te brengen, aldus de minister Dit geldt evenzeer voor de verschil lende akkerbouwprodukten. Voor die akkerbouwprodukten, waarvan de garantieregeling geen consequenties heeft voor het L.E.F., waren de ge volgen van het niet doorberekenen voor de boeren niet zodanig ernstig, dat het de minister verantwoord leek de uniformiteit in het beleid te ver breken mede gelet op de belangen van de consument. De reegering hoopt, dat zij do vol gende keer bij de vaststelling van garantieprijzen niet wederom in de onaangename toestand zal komen te verkeren aan haar voornemens met betrekking tot de doorberekening van de eigenaarslasten van gebou wen geen volledig gevolg te kunnen geven. Betreffende het overleg inzake do werkelassificatie en de invoering daarvan per 1 mei a.s. kan de mi nister thans reeds mededelen, dat de regering de daarop voorgestel de lonen voor de akkerbouw vol ledig heeft goedgekeurd, terwijl zij in verband met de financieel- economische positie van ons land de lonen van veehouderijarbeiders tot een derde van de voor deze sector voorgestelde loonsverho ging heeft goedgekeurd. Het te kort van het L.E.F. voor 1958 stijgt hierdoor met ruim twee miljoen. Slijtersmarge Ter zake van de verhoging van de slijtersmarge is de regering na uit voerig beraad hierover van oordeel, dat bij de huidige verontrustende ontwikkeling van de Nederlandse zui- velpositie elke maatregel achterwege moet blijven, die ertoe zou kunnen leiden, dat hetzij door een daarmede gepaard gaande prijsverhoging voor gestandaardiseerde consumptiemelk het verbruik hiervan nadelig zou worden beïnvloed, hetzij een nog gro ter beroep op de overheidsmiddelen zou moeten worden gedaan, respec tievelijk eventuele mogelijkheden tot verlichting van de lasten van de schatkist zouden worden afgesneden. Dientengevolge is liet haar op dit moment niet mogelijk toe te stem men in een algemene verhoging van de detailhamleismarge voor con sumptiemelk in liet westen <les lands, die thans of binnen afzienbare tijd tot een verhoging van do verbrui- kersprijzen voor gestandaardiseerde melk en karnemelk zou moeten lei den. Daarentegen is bet wel mogelijk aan voorstellen tot verhoging van de marges op cousumptiomelkproduk- ten tegemoet te komen en voors hands af te zien van enig toezicht op de slijtersniarge voor de con sumptiemelk met een vetgehalte Aan 3,75%. Indien de omstandigheden zulks niet verhinderen, is dc regering bereid tegen 1 november a.s. opnieuw in overweging te nemen of aan de ook door de regering niet geheel onrecht vaardig geachte wensen van de melkdetailhandelaren tot enige ver hoging van -de marge in het alge meen kan worden tegemoet gekomen Gamal Abdel Nasser. Egyptes pre sident, wordt nu te Moskou op een luisterrijke manier van de ene festiviteit naar de andere gere den. De Russen zullen hem in de ko mende weken als een soortement Sa ladin (de roemruchte en machtige sultan uit de twaalfde eeuw van wiens rijk de Egyptische president thans droomt) met alle eer en vrien delijkheid omringen, die zij maar enigszins kunnen opbrengen. Mis schien zullen zij hem tussen de be drijven door ook eens vragen, waar om hij nu toch nóg steeds commu nistische leiders in Egypte gevangen houdt —en na de vorming van de Verenigde Arabische Republiek met Syrië Syrische communistenaan voerders ertoe bracht, hun land te verlaten. Maar men krijgt de indruk, dat het Kremlin zich niet zo bijzon der druk maakt over het lot van de ze weinig invloedrijke lieden. In „grote" en ook wel ruwe lijnen den kend, zien de Russen er vooral heil in om de Egyptische president te stijven in zijn nationalistische en an ti-westerse houding. In het strate gisch en economisch zo belangrijke Midden-Oosten beschouwen zij Nas ser namelijk als een bondgenoot in hun streven, de invloed van de wes terse landen te verminderen. In het westen betwijfelt men of Nasser, „een ongelovige in het rode Mekka" zoals de Frankfurter Allgemeine Zeitung hem gisteren noemde, zich ertoe zal laten verlei den om aan de Russen nu meer dan lippendienst te bewijzen en bijvoor beeld de uitbreiding van het handels verkeer met het communistische blok. die zich in de laatste jaren voltrok, nog met verdragen op poli tiek gebied aan de vullen. Nasser is te'izeer erop uit, een Saladin te wor den, om zich te verlagen tot het ni veau van een marionet, wiens bewe gingen worden bepaald door koordjes die hem met het Kremlin verbinden. Zelfs hebben waarnemers al de in druk gekregen, dat hij de economi sche heroriëntering op het oostblok sedert de Suezcrisis al min of meer als een losraken uit een evenwichts- positie „op de wip" beschouwt. Misschien zal Nasser met zijn reis naar Moskou voorname lijk succes behalen in de wes telijke wereld. In zekere zin heeft hij al een voor schotje daarop gekregen toen hem onlangs, met deze excursie in het vooruitzicht, van Amerikaanse zijde duidelijk werd gemaakt, dat men hem in Washington beschouwt als „een staatsman van formaat" en dat het geenszins de bedoeling van de Amerikaanse diplomatie is, hem hoe dan ook uit te schakelen. En giste ren werd van gezaghebbende bron in Washington vernomen dat de Ver enigde Staten binnen enkele dagen geblokkeerde Egyptische activa tot een bedrag van 26 miljoen dollar zullen vrijgeven. Dit besluit zou rechtstreeks verband houden met de overeenkomst tot schadeloosstel ling van de Suezkanaal-maatschap- pij voor de nationalisatie van het kanaal, die dinsdag, de dag van Nas sers vertrek uit Cairo, te Rome werd geparafeerd. Van verscheidene zijden in het westen wordt gewezen op de noodzakelijkheid om „Saladin" Nasser niet langer te laten staan in het isolement waartoe men na de Suezkwestie gaandeweg besloot. Ook uit westelijk eigenbelang zou het vol gens deze herziene visie raadzaam zijn, om het Arabische eenheidsstre- ven eerder aan te moedigen dan het tegen te gaan, waarbij men de poli tiek ten opzichte van de Verenigde Arabische Republiek (van Egypte en Syrië) en de Arabische Unie (van Irak en Jordanië) op andere leest zou moeten schoeien. Synthese zou daarbij eerder beoogd moeten worden dan verdeeldheid. In de streken waar het westen verantwoordelijkheid be houdt, zou 't analfabetisme met meer kracht dan tevoren moeten worden bestreden; tevens zou meer dan te voren de nadruk moeten vallen op verhoging van de levensstandaard. Al met al kan men vaststellen, dat deze reis van „sleutelfiguur" Nasser reeds bij voorbaat verzekerd is van invloed op het wereldgebeuren. GAMAL ABDEL NASSER behoedzaam balanceren Tass ontkent bestaan van Oosteuropese raketbases Het Russische persbureau Tass heeft woensdag een verklaring gepubli ceerd waarin wordt gezegd dat de Russen geen raketbases hebben in Oost-Duitsland, Polen en Tsjecho- Slowakije. Zoals bekend heeft de Noorse minister van buitenlandse zaken. Lange, op 24 april in het Noorse parlement verklaard dat er in die landen Russische raketbases zijn. Tass zei dat het gemachtigd was te verklaren, dat deze medede ling van Lange van het begin tot het eind verzonnen is en slechts verba zing kan wekken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3