3,H)in Zeeuwse Almanak BUITENGEWONE VERGADERING VAN CLASSIS MIDDELBURG Een zittend leven? BELANGRIJKE MEDEDELING GROOT HENGELFESTIJN IN KREKEN VAN OUWERKERK Agenda a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DONDERDAG 1 MEI 1958 Dodenherdenking in Bergen op Zoom Op de Canadese Militaire Begraaf plaats te Bergen op Zoom zullen za terdag as. de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog worden her dacht. Bij deze plechtigheid, die om kwart over elf aanvangt, zullen be halve het gemeentebestuur van Ber gen op Zoom. autoriteiten en verte genwoordigers uit de militaire we reld aanwezig zijn, alsmede een afge vaardigde van de Canadese ambas sade in Nederland. Een militaire ka pel zal voor de muzikale omlijsting zorgen. Tijdens de godsdienstplech tigheid zal worden voorgegaan door de predikant van de Engelse kerk in Den Haag en door een aalmoezenier. Hierna volgen kransleggingen o.a, door Canadese militairen en de bur- Semeester van Bergen op Zoom. choolkinderen zullen op de graven van de gesneuvelden een bloemenhul de brengen. De plechtigheid zal wor den besloten met de uitvoering van „The last post" en de volksliederen door de militaire kapel. NEDERLANDS HERVORMDE KERK In het Schuttershof Deze week werd in het Schutters hof te Middelburg een buitengewone vergadering gehouden van de classis Middelburg der Ned. Herv. Kerk. In de Engelse kerk werd een gebeds dienst onder leiding van ds. L. H. W. Theunissen gehouden. De verga dering in het Schuttershof stond on der leiding van de preases der classis ds. E. Durkstra. Deze opende de ver gadering, waar vele ambtsdragers uit de gemeenten aanwezig waren, met een woord van hartelijk welkom tot de vele gasten, in het bijzonder tot de leden van het moderamen der generale 9ynode. Van dit moderamen waren aanwezig dr. Koolhaas, prae ses, dr. Emrnen, scriba, ds. Vink as- Een „ouderwetse" koninginnedag Het ging er weer eens echt ouderwets toe op koningin nedag in het Bevelandse dorpje Kruiningen! Temid den van luchtig geklede he dendaagse mensen, bewogen zich vele tientallen achttien de eeuwse vertegenwoordi gers van de boerenstand, die in hun karakteristieke kle derdrachten naar Kruinin gen waren getogen om de boerenbruiloft van Marien der Weduwen en Kee Vereke te vieren. Uit vele streken van liet land waren de feestgangers bijeen ge komen, zodat het geheel door de veelheid van de nationale kos tuums een kleurige en feestelijke aanblik bood. Naast de Zeeuwse klederdrachten, als de Zuidbeve- landse, Walcherse, Axelse en Cad- nen en wouwen uit Volcndam, Marken en Friesland. Slechts in drukwekkende knevels ontbra ken bij de heren, maar daar leed het feest geenszins onder! Het hoogtepunt van dit voor Kruiningen zo unieke feest, dat ongeveer tweeduizend toeschou wers trok, was de huwelijksvol trekking van Marien en Kee, in het dagelijks leven resp. postbode Andries Sinke (27) en zijn echt genote Corrie Sinke-Westveer (26). Om het geheel in „stijl" te houden had deze plechtigheid plaats in de bovenzaal van het voormalige „Regthuis", het te genwoordige hotel „De Koren beurs". Burgemeester A. Schipper bleek een uitmuntend dorpsschout, die zich in een humoristisch toe spraakje, in sappig Zuidbeve- lands dialect uitgesproken, tot het jonge paar richtte. Maar ook de ouders van de bruid en bruide gom, die evenals het toekomstige echtpaar in Zuidbevelandse dracht waren gekleed, werden in zijn toespraak betrokken. „Zien oek de ouwers er stik veur?" zo vroeg dorpsschout-burgemeester Schipper in zijn best Zuidbeve landse dialect aan de vader en moeder van de bruid en bruide- f om, Het antwoord luidde beves- igende en daar de bei eveneens hun stond de schout "niets meer"in weg om het huwelijk te voltrek ken. Toen de plechtigheid eenmaal voorbij was, trad een volksdans- froep in klederdracht op, waarbij e Boerenkapel muzikanten van de plaatselijke muziekvereni ging in klederdracht voor vro lijke muziek zorgde. Ruim 2000 belangstellenden waren getuige van het feest, dat reeds 's mor gens was begonnen met een rond- gang van de bruiloftsgasten door het dorp, met een ontvangst op de hofstede van de heren J. J. de Jonge en P. Kole. De boerenbruiloft, zoals iedere boerenzoon en boerendochter, dio ongeveer 150 jaar geleden mocht beleven, vormde een hoogtepunt van het koninginnefeest in Krui ningen. Het Kruiningse feestco mité, waarin vertegenwoordigers van de buurtvereniging zitting hebben en dat slechts bij bijzon dere gelegenheden naar buiten treedt, had geen beter program ma kunnen samenstellen voor de viering van koninginnedag!" De bruiloftsgasten waren het daar over "eens, maar ook de honder den toeschouwers, die met volle teugen hebben genoten van deze ouderwetse en boeiende viering van een boerenbruiloft! ONDERSCHEIDING.... OP EEN BIJZONDERE en bijzon der aardige manier kreeg mevrouw R. RoeglesRiteco uit Hoofdplaat de koninklijke onderscheiding, die haar in verband met haar vijftigjarig jubi leum als vroedvrouw op 13 juli aan staande werd toegekend, in handen. Zij was uitgenodigd om in de raads zaal te komen, waar B. en W. en de raad van Hoofdplaat bijeen waren. Mevrouw RoegiesRiteco kw&m, dat wel, maar slechts om mede te delen, dat zij geen tijd had „om te komen", want men had juist de hulp van een vroedvrouw nodig: ergens in Hoofd- Slaat moest een baby ter wereld wor- en gebracht. De aanstaande jubila- resse was nog totaal onkundig van de onderscheiding. Tóch heeft burge meester J. F. C. Temmerman van Hoofdplaat de vroedvrouw, in de wan deling Roos genaamd, haar onder scheiding de eremedaille in brons kunnen overhandigen: hij ging haar achterna en op de plaats, waar zij aan het werk was, werd haar het heugelijke feit medegedeeld. Er was veel vreugde. Drie dagen n& haar ju bileum, op 16 juli namelijk, wordt me vrouw RoegiesRiteco zevenenzeven tig jaar. LUCTOR ZEEUWEN, die hun heil in Leiden zochten, hebben zich daar verenigd zoals in zovele plaatsen in een Zeeuwse vereniging, die „Luctor et Emergo" heet. Maandagavond hebben enige honderden leden van deze ver eniging in Leiden meegeleefd met de boeiende gebeurtenissen op een Zuid bevelandse boerderij. Dat was de hofstee van Jacob Sin ke, het „strijdtoneel" in Frielink's blijspel in drie bedrijven „De oliekou- se", dat vaardig in Leiden op de plan ken werd gebracht. De Middelburger N. L. van Dalsen speelde de hoofd rol, de in Schouwen geboren W. den Haan liet evenals alle andere tone listen goed spel zien. Een stukje Zee land inclusief klederdracht en dia lect herleefde maandagavond in Leiden BAREND ZWERFMANS MELDT: Bij Ellewoutsdljk spoelde gisteren een haai aan van ongeveer vier me ter lengte. Het bleek een Groenland.se haai te zijn, een op onze kusten zeer zelden aanspoelend dier. Er is contact opgenomen met Leiden, waar men veel belangstelling toonde. Men zal proberen de zeldzame vis te bergen. Wij zullen zeer binnenkort op deze interessante vondst terugkomen. Al dus onze medewerker Barend Zwerf- mans. BLIJKENS de ingekomen meldingen van eerste koekoeksroepen heeft ook deze vogel zijn tocht naar het noorden sterk vertraagd. Wij ontvingen nog berichten van eerste roepen uit: Wol- phaartsdijk (23 april), Kapelle (23 april), Haamstede (24 april), Hein- kenszand (25 april), Kattendijke 18 en 23 april), Breskens (30 april) en Koudekerke (28 april). De laatste meldihg hiervan was Breskens (30 aprilAldus onze medewerker Barend Zwerfmans. Advertentie) Velen leiden een ongezond, onnatuurlljjc leven. Gevolgen: slappe werking der or-V ganen, onzuiver bloed, verstopping. Daar door ontstaan moeheid, hoofdpijn, puistjes, aambeien enz. HERBESAN kruidenthee bevat 14 verschillende Kruiden met elk een eigen heilzame werking- en herstelt de natuurlijke functies van het lichaam. Verkrijgbaar bij apotheker of drogist A f. 1.80 per groot pak, voldoende voor maanden. aanzienlijk In prijs verlaagd NIEUWE PRIJZEN ZIJN BIJV.: afdruk op AGFACOLOR- pipier 6j x of x 9j - f 1.20 vergroting pp AGFA- COLOR-pipier x 10j of 9 x 9 - f 1.80. Dt prijien voor grotere formitcn weet de fotohindelaar. Kleurenfotografie is dus veel goedkoper geworden. kleurenfoto's! De teer grote opgang die de kleurenfotografie met Agfacolor-Negatlef. film In de laitste Jaren, heeft gemaakt en de In gebruikneming van nieuwe, elektronische afdrukeppa- raten, stelt de bedrijven die dett negatieven in complementaire kleuren afdrukken en/ol Vergroten In staat, de prijzen voor dit werk aaniienlijk te verlagen. CN 17 NEGATIEFFILM OP HEMELVAARTSDAG; Internationale belangstelling In de zestig hectare grote kreken van Ouwerkerk, overblijfselen van de watersnoodramp van 1953 zullen liefhebbers van de hengelsport op Hemelvaartsdag (15 mei) als gasten van de hengelsportvereniging „Ooster- schelde" hun hart gedurende drie vol le uren kunnen ophalen met het vis- Op 3 mei 1958 zal het tweehonderd jaar geleden zijn, dat het eerste nummer van de Middelburgse Courant verscheen. Ter gelegenheid van dit tweehonderdjarig bestaan zullen de Directie en de Hoofdredactie van de Provinciale Zeeuwse Courant, waarin de Middelburgse Courant thans is opgeno men, recipiëren op VRIJDAG 2 MEI 1958 van half drie tot vijf uur in de-grote zaal van het Schuttershof „Sint Sebastiaan" te Middelburg. FEESTDAG... Mensen, mensen, dat is een feest dag geworden! Met een pure Oranje zon aan Zeelands hoge hemel, met f eesttoeters en optochten, muziek en juichende kinderen. Maar vooral met feesttoeters. Reeds in de prille mor genuren blies een drieste knaap ons tin de bus van Vlissingen naar Mid delburg) luidkeels met. zulk een toe ter in het oor en dat was voor ons het sein, het onmiskenbare sein dat het die dag koninginnedag was. Een koninginnedag zoals er in onze slech te,'herinnering met veel geweest zijn en misschien moeten we zelfs teruggaan naar de periode, waarin koninginnedag op SI augustus ge vierd werd om zulk een stralende dag te vinden. Feestmutsen waren er ook, véél feestmutsen en talloze opgewekte mensenkinderen. Niet uitsluitend kin deren, maar ook opgewekte mensen. Zoals die dame in Middelburg, die reeds om 12 uur 's morgens onver saagd op een paard in de draaimolen klom en daar onbevangen haar eerste ronde van die dag draaide. Een goed voorbeeld, ddt ongetwijfeld volop na volging gevonden heeft... ■en op schol, bot, paling, lomppaling en knorhanen, terwijl er zelfs een kansje bestaat dat kreeft en rog wordt gevangen. Het is de eerste keer dat deze Zie- rvkzeese hengelsportvereniging, die de kreken van Ouwerkerk als viswater heeft gepacht, een internationale wed strijd gaat organiseren. Reeds thans is gebleken, dat hiervoor zeer grote be langstelling bestaat en zeker niet, al leen van Belgische zijde. Vanuit Amsterdam, Delft en Rotter dam heeft men een groot aantal aan- vfagen om nadere voorwaarden ont vangen. Ook van Franse zijde is op het verzoek om deelname gereageerd. Het is bovendien niet uitgesloten, dat een aantal Engelsen die in België ver toeven, naar Schouwen-Duiveland gul len komen om aan deze wedstrijd, waarvoor een zeer groot aantal prij zen beschikbaar gesteld zijn, deel te nemen. Het bestuur van de hengelsportver eniging rekent op een deelname vaft ongeveer 750 hengelaars. Is de toe loop veel groter, dan kan dit aantal uitgebreid worden tot 1400 en dan nog zal iedere deelnemer voldoende ruimte hebben. De inschrijving voor de wedstrijd is in hotel „Concordia" te Zierikzee. De wedstrijd beginit 's middags om twaalf uur met het afschieten van een lichtkogel. Dit gebeurt op het moment, dat elke hengelaar de voor hem gun stige plaats heeft ingenomen. Om drie uur, zal eveneens door middel van een lichtkogel het einde van de wedstrijd worden aangekondigd. Daar na zal per vrachtwagen de vangst ver zameld worden, die in Zierikzee wordt gewogen. In de Graanbeurs van het Huis van Nassau te Zierikzee zal in de namiddag omstreeks half zes de prijs uitreiking plaatsvinden. De wedstrijden worden gehouden in de grote kreken ten zuiden van de Stel weg en de Baal Pater Weg, langs beide zijden van de kreken. Overigens wordt het de deelnemers zo gemakke lijk mogelijk gemaakt. Voor de vis sers van buiten het eiland wordt een speciale busdienst ingelegd, zodat de vissers die per auto komen, hun wa gen in Anna Jacobapolder kunnen la ten staan. Degenen die toch hun auto meenemen, kunnen op enkele honder den meters afstand van het viswater parkeren. De prijzen bestaan voor de indi viduele deelnemers uit gebruiksvoor werpen en kunstvoorwerpen, terwijl voor de eerste prijswinnaars bekers beschikbaar gesteld worden. Naast de Individuele prijzen heeft men nog de zogenaamde korpsprijzen. De hoofd prijs wordt gevormd door een hengel met werpmolen. De prijzen zullen na afloop worden uitgereikt door en van de leden van het erecomité, waarin onder meer zitting hebben de burgemeester van Zierikzee, mr. F. Th. Dijckmeester, de heer J. Romeyn, burgemeester van Ouwerkerk, de heer P. Heering te Zie rikzee en de heer M. Doelman HJzn. te Zierikzee. sessor en ds. Landman, secretaris voor alg. zaken. De praeses herdacht in zijn ope ningswoord ds. F. Don, predikant van Oostkapelle en Middelburg, geduren de enige jaren ook praeses van de Classicale vergadering, als man met een pastoraal hart, die zich boven dien aan het maatschappelijk leven gaf. Vervolgens .gaf hij een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van de classis Middelburg van de dagen der Hervorming af, zelfs van de arbeid van St. Willebrord af. Hij herinnerde aan de piëtisten, de Sweelincks, Jean de Labedie, Smijtegeld, mannen die allen mede hun stempel gezet hebben op het geloven en belijden van de kerk op Walcheren. Vervolgens stond de praesas uitvoerig stil bij de hui dige situatie, die bepaald is door de inundatie van het eiland, de ruilver kaveling, de toenemende industriali satie, de a.s. herindeling van de ge meenten en het Deltaplan, alsook bij het leven en werken van de Walcher se gemeenten, de Walcherse classis als zodanig. Daarbij stelde hij de vra gen of de kerk niet overbelast wordt door haar raden en commissies en functionarissen hiervan en of er geen weg te vinden is, om uit de overbe lasting te geraken van het verga deren. Dr. Koolhaas sjirak zijn waar dering uit voor de aanpak van deze vergadering. Doel van de komst van het breed moderamen is geen andere dan de kerk te die nen, ook om door persoonlijk con tact het leven der kerk te leren kennen en van adviezen te dienen. Zo wees hij er op hoe vaak uit de Kerk tot de synode vragen om hulp komen, terwijl men de din gen zelf niet heeft doorgestudeerd en geen concrete gedachten heeft over do oplossing waarnaar men streeft. Dit advies geldt in het bij zonder ten opzichte van Vlissin gen, waar men gaarne een be- drijfswika aan het werk zag gaan en de jeugdraad in de wens naar een wlkn voer het jeugdwerk. Spreker wees ook op het beeld van de dorpen op het platteland van Walcheren. Het loven is er gegroe peerd rond de dorpskern met de kerk in het midden. Hij vroeg zich eohter af of deze dorpsgobondenhoid voor de Kerk niet een nadoel inhoudt: n.l. het nadeel dat men zozeer dorp en kerk als één geheel gaat ervaren, dat men het geloof en do vreugde in het „wonder" der Korlt, ons door de Here God geschonken, uit het oog verliest. Dan gaat de kerk als gelovende en f «tuigende gemeenschap haar func- le verliezen. „Aan dit manco kun nen wij ambtsdragers, ook ten op zichte van onszelf, niet voorbijgaan zonder schade", aldus spreker. Spreker deed ook een beroep op de classicale vergadering om al wat van belang is om in de brede kring van de gemeenten bekend te worden, vanuit de vergaderingen door te ge ven. Na deze inleidingen en een ge meenschappelijke Zeeuwse koffieta fel, werd nog lang vergaderd. Toen om ongeveer half elf de praeses de vergadering sloot gingen de kerkera den uiteen met een flinke portefeuille vol aansporingen, gedachten en mo gelijkheden, ook van kritische aante keningen ten opziohte van de eigen aanpak in hun gemeenten, terwijl ook de synode-leden hun portefeuille aangevuld zagen met een ontmoeting van een classis der kerk, die de lei ding der Kerk zal aansporen de aan dacht voor het eenvoudige grondvlak van de Kerk, de gemeente, niet uit het oog te verliezen. Ds. Landsman spreekt op Kerkdag-Walcheren Ds. F. H. Landsman, secretari^1 in algemene dienst van de Generale Sy node van de Ned. Herv. Kerk te Den Haag, heeft zich bereid verklaard op de op tweede pinksterdag te Middel burg te houden Kerkdag-Walcheren te spreken over het thema van deze kerkdag „God met ons". Deze uit hedendaagse kranten ge construeerde kaart van Zeeland is te zien op de tentoonstelling Twee eeuwen pers in Zeeland", die woens dagmorgen geopend werd in de Pro vinciale Bibliotheek te Middelburg. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg Electro: „De levensroman van Franz Schubert", 7 en 9.15 uur, a.l. Abdijgebouwen: „Tweehonderd Jaar pers in Zeeland": Schouwburg: Nederlandse Comedle met „De grote liefde", 8 uur Vlissingen Alhambra: „Onstuimig bloed", 7 en 9 uur, 18 J.; Luxor: „De spookkoets", 8 uur, 14 j.: Britannia: Filmavond Jougdcentrale, 8 uur; Con certgebouw: P.v.d.A. 1-melvlering, 8 uur. Goe» Grand: „Salome", 8 uur, 18 J.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2