Kleine Kerk, een van de mooiste monumenten van Zierikzee Oókalaan vermiste oorrmg IJS GAAT IN HOLLAND BETER DAN HIER" Zonder tang of druk? lijm met SNELFIX Ceta-Bever! DONDERDAG 1 MEI 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 15 RESTAURATIE DUURDE NEGEN JAAR Herstel kostte meer dan f 350.000 NEGEN JAAR heeft de restauratie van de Kleine- of Gasthuiskerk in Zierikzee geduurd, maar nu is dit historische monument, één van de mooiste in deze Schomvse plaats, weer geheel in zijn oude luister hersteld. Niet alleen de beide predikanten, ds. O. Bezemer en ds. C. J. van Boy en, alsmede de kerkvoogdij zullen zich hierover verheugen, ook het gemeente bestuur kan blij zijn, omdat het stadsschoon nog aanmerkelijk is verfraaid. De restauratie heeft 850.000 gekost, waarbij echter het herstel van de Beurs voor de kerk, de verwarming en de stoffering niet inbegrepen zijn. In de zomer van 1949 is de restau ratie, die onder supervisie stond van Monumentenzorg, begonnen. Verbete ring van de kerk was toen hard nodig. Veel houtwerk was vergaan of ver keerde in slechte staat, de muren ver toonden scheuren en de vloeren wa ren uitgesproken slecht. In de daarou volgende jaren heeft liet personeel van J. van Almkerk uit Zierikzee het herstel rigoureus aangepakt. Vrijwel alles werd uit de kerk gebroken. Vloeren verdwenen en muren werden weggekapt. De dak constructie werd verbeterd en een ge- Ned. Bank keert 17.818.926 uit aan de Staat De politiek van de Nederlandsche Bank is in 1957 gericht geweest op twee doeleinden. Enerzijds heeft de bank getracht een matigende invloed uit te oefenen op de inflatoire ten denties, die het Jaar in het algemeen nog kenmerkten, anderzijds heeft de bank er naar gestreefd ongewenste repercussies van te grote spanningen op valuta-, geld- en kapitaalmarkt te helpen voorkomen. Ter bereiking van haar doeleinden heeft de bank in de eerste plaats gebruik gemaakt van het instrument der discontopo- Utiek. Het bruto-inkomen van do bank is gestegen van 37,9 min. in 1955 tot 49,7 min. in 1956 en was in 1957 49,5 min. Da winst- en verliesreke ning laat zien, dat de onkosten, groot 19,2 min., een stijging vertonen van 183.087. De rente van binnen landse wissels nam toe van 3 min. tot 8,1 min., een zeer aanzienlijke stijging. De nettowinst op termijn transacties in valuta was ditmaal niet onbelangrijk, namelijk 2.822.895 tegen 44.312 in 1956. Van de winst op termijnzaken wordt gedeelte aan de staat uitgekeerd. Aangezien het reservefonds tenge volge van verliezen op de beleggin gen" is gedaald tot 19.210.017, dient een bedrag van 789.983 van de winst te worden gebruikt ter verho ging van dit fonds, waarna dit op de balans verschijnt met 20 min. Het resterende deel van de winst, zijnde 17.818.926 is aan de staat uitge keerd. Over 1956 werd uitgekeerd 17.887.000 en over 1955 10.838.000. deelte van de oude banken plaats gemaakt voor nieuwe. zijn gerestaureerd in Gouda. Alleen de preekstoel is in de kerk zelf ge demonteerd en opgeknapt. De drie eikenhouten toegangen van de kerk zijn eveneens gesloopt geweest. Thans prijken de prachtige eikenhou ten deuren met de schitterend ge sneden bloemrosetten weer op hun oude plaats. De muren zijn vernieuwd en keurig wit gepleisterd. De vloer bestaat uit antieke tegels en ver schillende nieuwe ramen zijn aange bracht. Het interieur is verder geheel in de verf gezet; op advies van Mo numentenzorg in verschillende kleu ren. Met een speciaal hete-luchtsy- steem in de vloer kan de gehele ruim te gelijkmatig centraal verwarmd worden. Achter de kerk is een consistorie gebouwd, terwijl daar tevens het ker kelijk bureau is ingericht. De eerste oplevering van het kerk gebouw heeft onlangs plaats ge had en behoudens enkele kleine veranderingen Is het werlc goed gekeurd. De stoffering waarvoor de kerkvoogdij reeds een bazaar heeft gehouden en waarvoor thans zogels worden verkocht, moet nog worden aangebracht. Het ziet er naar uit, dat binnen korte tijd de kerk weer in gebruik genomen kan worden. Beide predikanten zullen dan om de beurt in de kerk preken, wisselend met do ochtend- en de avonddienst. Nieuw orgel De kerkvoogdij kan nog niet op de lauweren gaan rusten. President kerkvoogd A. Groenendijk ziet zlin vele bemoeienissen in verband met ae restauratie pas bekroond, als het or gel in de kerk vernieuwd zal zijn. Het fraaie instrument zal binnenkort waarschijnlijk voorlopig hersteld worden. Al ka» het orgel dan do eerste tijd weer bespeeld worden, de gebreken zijn zodanig, dat een algehele repara tie niet meer uitgevoerd kan worden. Er zal een nieuw orgel moeten ko men, doch daarvoor ontbreken thans nog de nodige financiële middelen. Verder is er nog de toren van de kerk, die eigendom is van de burger lijke gemeente. In de toren hangt een luiklok, die niet meer gebruikt kan worden, omdat de openingen voor het trektouw dichtgemetseld zijn. Bo vendien zijn de gangen achter de kerk waar deze touwen in uit kwa men verdwenen, omdat ze niet tot het oorspronkelijke kerkgebouw behoor den. „We zouden het zeer op prijs stellen als de burgerlijke gemeente het mogelijk zou maken dat de klok elektrisch geluid kan worden", aldus de heer Groenendijk. „Om niet vertoeven".... De Kleine Kerk heeft al eeuwen het stadsbeeld van Zierikzee gesierd. Wijlen P. D. de Vos schreef in zijn boekje „Uit Schouwen en Duivelands verleden", dat de Gasthuiskerk haar bestaan te danken heeft aan het Gasthuis, dat waarschijnlijk in het begin of tegen het midden van de veertiende eeuw is gesticht. Arme vreemdelingen mpchten er eenige dagen om niet vertoeven en behoeftige zieken werden er om Gods wil verpleegd"... schrijft De Vos. Later bij het toenemen van de bloei van de stad Zierikzee is bij het Gast huis een kerk gesticht. Deze kerk werd in eenvoudige stijl gebouwd en kan hoogstens een eeuw jonger zijn geweest dan het Gasthuis. Deze kerk had een eigen pastoor, doch toen in de loop van 1567 de oude leer op de achtergrond raakte werd geen nieuwe pastoor meer benoemd en werd de dienst verzorgd door „den president der Minnebroeders of eenig ander, de gave van prediken hebben de". Na de bevrijding uit de Spaanse macht in 1587 werd de kerk gebruikt door de Waalsgezinden, die zich, ko mend uit Engeland, in Zierikzee ves tigden. Bij het uitbreiden van de ge reformeerde leer werd door deze stro ming van de kerk gebruik gemaakt. De eerste „predieatie in het Neder- landsch" werd op zondag 28 juni 1613 in de Kleine Kerk gehouden. In 1626 werden de eerste plannen ge maakt voor de uitbreiding van de be staande kerk, doch het duurde tot 1651 voordat met de nieuwbouw werd begonnen. In het begin van 1652 was de nieuwe kerk gereed. Deze kerk draagt nu nog steeds bij tot de verfraaiing van het stadsbeeld van Zierikzee. Moord op Nederlandse Maria Kriek onopgelost Te West Bergholt in Engeland is hervat de zaak van de moord op het 19-jarige Nederlandse meisje Maria Kriek. Mej. Kriek is vier maanden geleden dood in een greppel aange troffen te Boxted Cross, nabij Col chester. De uitspraak van het hof was dat mej. Kriek vermoord is door een of meer onbekende personen. Detective superintendent E. J. Barkway, hoofd van de dienst crimi neel onderzoek in Essex, en belast, met de leiding van het onderzoek naar de dood van Maria Kriek, ge tuigde dat 20.000 personen onder vraagd zijn, vele honderden verkla ringen genoteerd zijn en dat 5000 voertuigen en hun berijders en in zittenden gecontroleerd zijn. Van 28 mei af zal men In 56 Ameri kaanse steden de gelegenheid hebben een vliegtuig te huren. De firma die dit mo gelijk zal maken heeft zich tot dusver alleen met het verhuren van auto's zon der chauffeur beziggehouden. (Advertentie) Rook met verstand, rook met smaak, rook sigaren! ZEEUWEN ALS EMIGRANTEN Maar Ch. van Bienen is tevreden (Van onze correspondent in Australië) Een vlot uitgevoerde circulaire ver telt aan de Australiërs, dat Charles van Bienen overal is te ontbieden. Het klink in dit land van een paar miljoen vierkante kilometer opper vlakte wel wat overdreven, doch de heer Van Bienen heeft zijn klanten zelfs in Perth en in Adelaide en dat is zoiets van vierduizend kilometer uit de buurt. De heer Van Bienen weet zijn weg door Australië wel te vinden. Ter introductie: de heer Charles van Bienen had voor de oorlog in Vlissingen aan de Oude Markt en in Middelburg aan de Noordstraat, een ijszaak. Mogelijk klinkt het wat vreemd, wanneer ik meteen maar het daar wat warmer en over een veel langere periode, dan in Van Bie- nen's vaderland. Mot de ijszaken ging het heus niet slecht in Nederland, doch de heer Van Bienen zag toch betere mogelijk heden in Australië. Hij is daarin niet bedrogen uitgekomen. „We wisten eigenlijk maaY weinig van Australië; hebben het er maar op gewaagd", zo vertelt de heer Van Bienen, waaraan meteen zij toege voegd, dat zijn echtgenote minder op emigreren gesteld was, maar er zich toch niet tegen verzet heeft. En er achteraf ook geen spijt van heeft. De familie Van Bienen man, vrouw en vijf kinderen verbleef eerst 17 dagen in een kamp, waarna een vakantiehuls werd gehuurd A f 120 per week. Na een jaar kon wor den verhuisd naar de woning in Dee Why, een badplaatsje op plm. 25 km afstand van Sydney; gelegen aan de I Idels is dat huis gekocht oceaan. Inmiddi vertel, 'dat het in Nederland in het en geleidelijk worden er allerlei ver ijs beter ging dan in Australië. Al is |iiiuiiBiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiii!| H Deze weelc is op de 250// meter H hoge S&ntis, een berg in de p H Zwitserse kanton St. Gallen, 't hoogste televisiezendstation f| in Europa in gebruik geno- n men. In het station is een aantal zendsystemen onderge- H bracht, zoals ultra-kortegolf- zenders, radio-telefoonzenders eee H en het zg. jrAuto-omroep" sys- teemeen systeem waarmee ee j§ rijdende auto's kunnen wor- H den bereikt. De foto geeft een beeld van het nog bijna in- gesneeuwde gebouw met de antennes. houwingen uitgevoerd. Reeds biedt de woning alle gezelligheid welke men van dit soort vakantiehuis kan ver langen. Want het ligt hoog boven de weg en geeft een prachtig uitzicht over de zee. Geen wonder, dat mevr. Van Bienen hier nu uitstekend kan aarden. Niet in het ijs De meeste zakenlieden-emigranten slaan in Australië het oog naar een milkshakebar. Die hebben bijna altijd klanten, des zomers natuurlijk meer dan in de winter, doch over slapte in het bedrijf behoeft niet te worden ge klaagd, met seizoenen als in Austra lië. Toch bracht de milkshakebar niet wat de heer Van Bienen ervan had verwacht. De moeilijkheid zat in het personeel. De heer Van Bienen had in een andere badplaats, dichtbij Sydney, namelijk een milkshakebar gekocht. De zaken liepen goed, daar niet van; maar het personeel gaf zulke zorgen, dat de heer Van Bienene de zaak weer aan de kant deed. Alvorens hij zijn geluk in het Australische ijs beproefde, had de heer Van Bienen als goed emigrant, eerst allerlei karweitjes opgeknapt, o.a. als magazijnbediende. Gewoon aan zakendoen, stapte hij op de fiets en ging met een pak tex tiel de boer op. De fiets werd later vervangen door een auto. Toen begon nen de kilometers te tellen. Want de heer Van Bienen ging zijn afzetge bied uitbreiden tot diep in het land, zelfs tot Perth, aan de punt van Australië. „Ik heb één keer bijna tweeduizend kilometer vrijwel achtereen gereden: dat was mijn topprestatie hier", zo vertelt hij. Soms bleef hij drie maanden on derweg. Als het te erg werd, liet hij de auto in een plaats achter en ging per vliegtuig thuis eens poolshoogte nemen. „Je krijgt het ook in Austra lië niet cadeau", zo constateert de heer Van Bienen. Maar de zaken breidden zich uit; er moest personeel bijkomen. In textiel Nu doorkruisen zes reizigers grote stukken van Australië en verkopen textiel van Van Bienen. De hiervoor genoemde circulaire tot de vrouwen in Australië gericht, vertelt dat men Premier Nehroe wil gewoon burger worden Premier Jawarhalal Nehroe, die thans 69 jaar oud is, heeft gisteren aan zijn congrespartij meegedeeld, dat hij de wens koestert om af te tre den zij het dan nog niet onmiddel lijk. Nehroe, sinds 1947 premier van In dia, zei, dat hij het premierschap niet „zomaar in der haast op wilde geven zonder zijn partij te raadplegen. Maar hij verklaarde, dat hij het prettig zou vinden een individueel bur ger te worden, vrij van die dagelijkse last, die het premierschap is. De voornaamste leiders van de par tij deelden daarop onmiddellijk mee, dat de leiding een bijzondere zitting zou houden om de positie van Nehroe onder het oog te zien. thuis kan winkelen, want de stoffen worden door Charles van Bienen en de zijnen aan huis bezorgd. De heer Van Bienen heeft moeilijke tijden gekend, vooral toen zich een jaar of vijf geleden een depressie liet gelden. Doch hij heeft doorgezet en zijn handelsgeest heeft het gewonnen. Hij is nog niet tevreden met hetgeen werd bereikt; hij heoft nog verdere zakelijke plannen voor de toekomst. „De mogelijkheden zijn er hier, wanneer je weet aan te pakken", zo merkt hij op. De kinderen zijn groter geworden; één is er inmiddels getrouwd; één dochter werkt op kantoor, twee be zoeken nog de school, één zoon is in opleiding bij een radiostation. „We hebben hcüs geboft" erkent de heer Van Bienen: „het heeft in ile zaken niet tegen gezeten. Je moet eerst uitzoeken welke rirhting je uit moet. Je heht de moeilijkheden met de ^aal, met de inkopen en wat al niet meer. Maar het zijn hartelijke mensen hier, ze helpen waar ze kun nen". Mevrouw van Bienen prijst de na tuur en het klimaat, waarvan Dee Why en omgeving volop laat genie ten. Want des zomers zijn er alle Sensions en vakantiehuizen bezet met e mensen uit de steden, die van zon, strand en zee komen profiteren. Dan is het er enorm druk. „We zijn dankbaar het erop te hebben ge waagd. We zijn hier nu dankbaar en tevreden. Wat zou een emigrant meer willen", zo vraagt de heer Van Bienen zich af. Hij heeft getoond dat de emigrant ook in het zakenleven wel iets kan bereiken in he,t nieuwe land! (Advertentie) Goed voorbeeld doet... Zeker, haar grootmoeder en ook haar moeder gebruikten reedt MAÏZENA DURYEA en z\jvolg de dat goede voorbeeld. Vandaar haar lekkere groenten, smakelijke soepen en smeuïge sausen. En als haar vriendinnen vragen hoe het komt dat zij zo lekker kan koken, dan zegt „Goed voorbeeld doet goed volgen" en gebruik - zoals ik MAÏZENA DURYEA voor het binden van groenten, soepen en sausen. Dan zijn mislukkingen b(j voorbaat uitgesloten. FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTH. 16 Juffrouw Silver kuchte ietwat ver manend, voor ze opmerkte: „Neen, Frank... Mary Stokes heeft gezien wat ze beschreven heeft. En wét ze zag heeft haar bijna gek gemaakt. Haar angst en ontzetting waren dui delijk zichtbaar. Heb je niet opge merkt, dat ai haar aanstellerij totaal verdween? Het kind heeft heus de waarheid gezegd". „Nu", zei Frank, toestemmend knikkend, „u zult het wel bij 't rech te eind hebben. Welnu, waar gaan we heen?" „Ik zou zeggen: Naar het Houtves tershuis". „Nu dadelijk?" „Ja", antwoordde juffrouw Silver, die meteen het pad tussen 't veld en het bos opliep. Frank nam het con tactsleuteltje uit de auto en voegde zich bij haar. „Ik had u om het dorp heen naar de Laan kunnen rijden", zei hij. „Dank je wel, maar ik kan uitste kend lopen en 't is heus erg opwek kend weer". Na even gezwegen te hebben her nam hij: „En wat denkt u in het Houtvestershuis te vinden?" „Dat zullen we wel zien als wij er zijn". „Wilt u me niet enig idee geven van wat u verwacht?" lachte Frank. „Het lijkt me verstandiger, ons niet in gissingen te verdiepen. Maar er zijn natuurlijk zekere mogelijkhe den". „Bijvoorbeeld?" „Mary Stokes moet enige reden gehad hebben om het vreselijke to neel, dat ze heeft bijgewoond zich op een andere plaats te laten afspelen dan waar het werkelijk is gebeurd. En die reden moet wel erg doorslag gevend zijn geweest, want ze heeft zelfs in de wildste paniekstemming zorgvuldig de juiste plek van het drama verborgen genouden. Wat leidt je daaruit af?" Frank liet een zacht gefluit horen, „U bedoelt dat het een plek was waar ze niets te maken had?" „Kun jij hot op een andere manier uitleggen? Ik kan het niet". „Maar... het Houtvestershuis..." „Ga nu eens na wat we van haar karakter weten. Ze is hier niet uit vrije keus gebleven, maar omdat ze wel moest. In alle opzichten is ze een meisje uit de stad en 't blijkt uit al les, dat ze het leven op Tomlms Hoe ve erg vervelend vond. Als die soort jonge vrouwen zich vervelen, kunnen zij al heel gemakkelijk bij wijze van tijdverdrijf een of andere streek uithalen en die streek geldt dan meestal een man. Volgens mij zou je verstandig doen, eens na te gaan, of er in die geest ook over Mary Stokes gesproken wordt". „Denkt U, dat ze iemand in het Houtvesterhuis zou ontmoeten?" „Ik acht het mogelijk. Ga zelf maar eens na, welk een geschikte plek voor een afspraak het is. Ze kon er komen langs het pad en als iemand haar zou zien, zou ze kunnen zeggeo, dat ze door de Laan naar Deeping ging. Bovendien zijn de mensen uit het dorp bang voor hèt huis". „En zij dan niet?" „Zij is een meisje uit de stad, knap en... eigengereid. Ik geloof, dat ze al die oude dorpsverhalen grondig min acht en ze heeft, zoals je zelf ook wel zult hebben opgemerkt, evenmin veel gevoel als verbeeldingskracht. En dan... een jonge vrouw, die een man zal ontmoeten, denkt in de re gel niet aan gebeurtenissen van een paar eeuwen geleden. Neen, ze denkt aan zichzelf... en aan de man". Frank Abbott knikte instemmend. „En de man... die is zeker te veel verliefd, om zich aan plaatselijk bij geloof te storen, nietwaar?" Juffrouw Silver kuchte even. „Er zijn twee mogelijkheden. Na tuurlijk hadden ze redenen om elkaar niet openlijk te ontmoeten. Als 't een doodgewone dorpse vrijage betrof, zouden ze zonder meer met elkaar uitgaan en geen motief hebben om dat geheim te houden. Maar blijk baar is dat motief er wel en daaren- Advertentie) VOOR LASTIGE MANNEN Een boorddie absoluut 16 uur per dag keurig glad blijft zitten! Dat is de oronized boord van Kerko's sneeuw witte „Espresso" shirtge- maakt van no-iron poplin, maar wérkelijk no-iron! Slechts f 13.50. boven zeer sterk. Misschien is de man getrouwd... of behoort hij tot zulk een geheel andere stand, dat het echtpaar Stokes woedend zou wezen over zijn verbintenis met hun nicht. Wat was dus meer aangewezen voor plaats van samenkomst dan een ver laten, door iedereen gemeden huis?" „Zo, dus volgens U heeft Mary Stokes zich niet gestoord aan de praatjes over 't huis, omdat ze In feite niet tot de dorpssamenleving be hoort. maar ook, omdat ze verliefd was?" „Nu ja, ik zou het geen liefde noe men, Frank". „Waarschijnlijk ik ook niet. Maar afgezien, daarvan moeten we volgens uw mening uitkijken naar een man, die even onverschillig is als zij en ook geen echte Deepinger is?' „Ik voel veel voor die redenering". „Nu, daar hebben we de Laan recht voor ons uit en hier is iets, dat op een bospad lijkt!" In dit deel van het bosje was niet veel onderhout: enkele hazelaars, een paar hulststruiken, wat bramen en overvloedig klimop. Men kon duide lijk zien, dat sinds onheuglijke tij den geen houtvester een oog op de bosgroei had gehouden. Hier en daar lagen oude, door klimop uitgeputte en in de winterstormen neergeslagen bomen, terwijl andere er stonden als kale rompen zonder takken, met in de holle stammen een massa rotten de bladeren. Tenslotte werd het kreu pelhout steeds dunner en was er bij na een open ruimte ontstaan, een verlaten oord met aan weerskanten van het „voormalige" hek een grote massa door elkaar gegroeide ters. Verderop, te midden van hoog ras en brandne loutvestershuis. brandnetels, verrees het Opnieuw floot Frank Abbott even. „Nu, ik kan me wel een plek voor stellen, waar ik liever een meisje zou ontmoeten", zei hij. In al haar eenvoud stelde juffrouw Silver een vraag, die hem min of meer van zijn stuk bracht: „Kun je je een beters plek voor 't plegen van een moord denken?" Nog voor hij wederom kon fluiten, legde zij de hand op zijn arm. „Zie eens Frank... ik had- gelijk. Hier zijn haar voetafdrukken op die vochtige plek; afdrukken van rennende voe ten". Ze bekeken de voetafdrukken, spe ciaal drie of vier er van, die heel duidelijk afkomstig bleken van de voorste stukken van vrouwenschoe nen. Er was geen enkele hielafdruk op het toch vrij vochtige grondge- deelte, zodat het geen twijfel leed, of Mary Stoker was met de meeste spoed gevlucht! „Ja", zei Frank zacht, „U hebt ge lijk. En te oordelen naar de rich ting, die de afdrukken uitgaan, moet ze recht door het bos zijn gerend tot de plek, waar de voetstappen in de greppel staan. Vanmiddag zal ik dat eens precies met Smith onderzoeken. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11