PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Stadhouder prins Willem V bijgezet in koninklijke grafkelder te Delft Koninklijke onderscheidingen in Zeeland AFZONDERLIJKE BESPREKINGEN MET AMBASSADEURS DOODGEWAANDE FRANSE JONGEMAN SPRINGLEVEND Vandaag... 201e jaargang - no. 101 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per waak; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 30 april '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mtnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre» bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zienkzee, red, tel. 2425. adm. tel. 2094 Tijdens eenvoudige plechtigheid In de kerk Monk vage jazzmuziek Tijdens de toespraak van ds. J. F. Berkel in de Nieuwe Kerk te Delft klonk er vage jazzmuziek door het hoog gewelfde gebouw. Voor wie, gelijk de aanwezige persvertegenwoordigers in de na bijheid van een in de pilaren ge hangen luidspreker zaten van de kerkelijke geluidsinstallatie, was de duidelijk herkenbare melodie, een lelijke dissonant bij dit zo plechtig gebeuren. Waar deze mu ziek vandaan kwam? Niemand wist het. Men zocht tenslotte verband met een storing, waarmee de ra diodiensten bij hun verslaggeving te maken hadden gehad, en een wat technischer georiënteerde au toriteit dacht, dat het inductie was geweest van de radiodistribu tie. Maar de koster bleef het „on begrijpelijk" vinden. (Van onze speciale verslaggever) Ruim een kwartier eerder dan protocollair was voorgeschreven, arriveerden dinsdagmiddag koningin Juliana en prins Bern- hard met gevolg bij de Nieuwe Kerk te Delft voor de plechtige bijzetting in de koninklijke grafkelder van het stoffelijk over schot van onze laatste prins-stadhouder Willem V, wiens ge beente sinds 1806 rustte in de hertogelijke grafkelder van de Dom in Brunswijk. De lijkstoet kwam te laat in Delft aan, zodat de koningin en prins geruime tijd moesten wachten, alvorens een trompetter van de koninklijke militaire kapel met het signaal „geef acht" het teken gaf, dat de stoet zich in beweging kon zetten. De ruim zeshonderd genodigden, onder wie minister-president, dr. W. Drees en enkele andere leden van het kabinet, verhieven zich bij dit sig naal van'hun plaatsen. Slechts voor afgegaan door de hofprediker, ds. J. F. Berkel, droegen acht manschap pen van de koninklijke marechaussee de alleen met de Nederlandse drie kleur gedekte kist op de schouders naar het middenschip van de kerk. Nadat koningin Juliana gekleed in grijsblauwe japon met witte nop pen en prins Bernhard in gene raalsuniform van de koninklijke luchtmacht hun plaatsen hadden ingenomen, las ds. Berkel Jesaja 40 6—8 en Psalm 103 13—22. Naar aanleiding van het tekst woord Jesaja 40 8b: „Het Woord van onze God houdt eeuwig stand", schonk ds. Berkel vervolgens in een korte toespraak aandacht aan zowel de tragiek als de vreugde in deze bijzetting. Na orgelspel blies een trompetter van de koninklijke militaire kapel het signaal „taptoe". Strak in het gelid schreden de manschappen van de marechausse weer naar de kist. Twee van hen haalden er de drie kleur af, zodat het prachtige maho niehout en het zware koperbeslag zichtbaar werden. Vervolgens tilden acht manschappen de kist op de schouders, terwijl twee anderen de katafalk verwijderden. Terwijl het orgel het Wilhelmus inzette, droegen de manschappen de kist naar beneden, in de kelder onder de prachtige marmeren tom be van prins Willem I. Met gebed: Het „Onze Vader" en tenslotte het gemeenschappe lijk zingen van het zesde couplet uit het Wilhelmus, werd de plech tigheid besloten. Een beeld van de plechtige dienst in de Nieuwe Kerk te Delft, welke voor af ging aan de bijzetting in de ko ninklijke grafkelder van het stoffe lijk overschot van prins Willem V van Oranje. Op de voorste rij achter de met de Nederlandse vlag gedekte kist o.a. koningiii Juliana, prins Bernhard en minister-president dr. W. Drees. Een felle brand heeft het zeven tiende eeuwse gemeentelijke theater van Besangon vrijwel geheel ver nield. Rusland dient resolutie bij Veiligheidsraad in De Sowjét-Unie heeft dinsdag een resolutie bij de Veiligheidsraad in gediend. In de resolutie wordt er op aangedrongen, dat „zo spoedig mo gelijk" een topconferentie zal wor den gehouden. Voorts wordt de verleden week gestelde eis herhaald, dat de Ver enigde Staten „zich zullen onthou den van het zenden van bommen werpers, met atoom- en waterstof bommen aan boord, in dó richting van de grenzen van andere landen'. Ook in de nieuwe Russische reso lutie wordt gesteld dat dergelijke vluchten een „bedreiging vormen van de veiligheid van andere landen, ter wijl het tevens militaire demonstra ties zijn". SOW JET-EIS INGEWILLIGD „Westen aanvaardt niet zonder spijt deze procedure" Te Parijs in van Franse officiële zijde vernomen, dat de „Westerse Grote Drie" de Sowjet-eis tot afzon derlijke besprekingen tussen de Rus sische minister van buitenlandse za ken, Gromyko en de ambassadeurs te Moskou van Amerika, Engeland en Frankrijk, zullen inwilligen. De Franse woordvoerder voegde aan zijn bekendmaking toe dat „het wel duidelijk is dat we deze proce dure niet zonder spijt aanvaarden. Deze gang van zaken zou wel eens langer kunnen durfen dan het geza menlijke overleg van de drie weste lijke ambassadeurs met Gromyko, zoals wij voorstelden, maar als het inderdaad langer duurt en trager gaat zal dat niet onze fout zijn. De woordvoerder zei, dat .de weste lijke mogendheden er niet op tegen waren om Polen en Tsjecho-Slowa- kije deel te laten nemen aan de voorbereidende besprekingen, maar dat de westelijke houding meer voortkwam uit de Russische onver- Deltawet dinsdag in Eerste Kamer De voorzitter van de Eerste Ka mer heeft gisteren meegedeeld dat dinsdag, 6 mei, het ontwerp- Deltawet in behandeling zal worden genomen. Vorig jaar juli vond de politie aan de oever van het Meer van Gênève de kleten van de 25-jarige student Bernhard Kohier, zoon van een Franse fabrikant. Later vond men zijn „lijk" in het meer. Het stoffe lijk overschot werd toen in aanwe zigheid van treurende familieleden en verloofde na een plechtige mis ter aarde besteld. Het is thans gebleken, dat het begra ven lijk niet Bernard Kohier was. De jongeman is springlevend en woont op Martinique, waar hij onderwijzer is op een school voor wezen. Tegenover een correspondent van „France Soir". die hem heeft opge spoord, verklaarde Bernard, dat hij een nieuw leven was begonnen en al het oude wilde vergeten. Hij had vo rig jaar ln Bretagne een zes meter lange zeilboot gekocht, waarmee hij via de Kanarische Eilanden naar Martinique was gezeild. De vraag is nu alleen nog maar, van wie was het lijk dat vorig jaar op het juiste moment in het Meer van Génève opdook? De staking van circa 1500 artsen van ziekenhuizen in Wenen, die be tere betaling van hun overuren eisen, heeft zich dinsdagochtend uitgebreid tot de provincie. Ook in ziekenhuizen in Graz en Innsbrück wordt ge staakt. ...is het 75 jaar geleden, dat m de beroemde Franse schilder, etser en lithograaf Edouard Manet, de wegbereider van het m Impressionisme, te Parijs over- p leed. p ...viert kroonprins Carl van p Zweden zijn 12de verjaardag. 1 De lange lijst van onderschei dingen, ter gelegenheid van de verjaardag van H.M. Koningin Juliana, bevat ook thans weer vele namen van Zeeuwen. Eén van hen, de Gedeputeerde A. Schout uit Vlissingen werd be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw; de onderscheiding officier in de Orde van Oranje Nassau viel ten deel aan mr. J. A. E. Rink te Middelburg, mr. B. Kolff, Vlissingen, de heer C. A. Kam- meraad te Middelburg en ir. M. A. Geuze te Poortvliet. Twaalf Zeeuwen werden benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau, te weten mevrouw E. J. van den Broeckede Man, Aardenburg, A. M. den Boer, Zierikzee, S. A. N. van Oeveren, Wolphaartsdijk, A. H. Vermeulen, Dreischor, Mej. O. M. de Meester, Middelburg, E. F. J. van den Bossche, Vlissingen, J. J. Hellinga, Vlissingen. J. de Visser, Vlissingen, P. Mellefste, Middelburg, J. W. van 't Hoff, St. Laurens, A. de Lange, Goes en pastoor E. P. G. Burm, Bier vliet. Voorts werd een groot aantal ere medailles in goud, zilver en brons toegekend. A.Schout Tot ridder in de Orde van de Ne- derandse Leeuw werd benoemd de heer A. Schout, lid van Gedeputeerde Staten van Zeeland. De heer Schout werd 31 december 1894 te Grijpslter- ke geboren en ontving een opleiding tot onderwijzer aan de Chr. Kweek school te Middelburg. Hij begon zijn loopbaan bij het onderwijs in 1913 te Zaltbommel. Vier jaar later volgde zijn benoeming tot onderwijzer aan de geref. school aan de Kasteel straat, waarvan hij in 1930 tot hoofd onderwijzer werd benoemd. Na de bevrijding werd hij geroepen om de zwaar getroffen Scheldestad als wethouder van onderwijs te dienen. Na ongeveer een jaar trad hij als zodanig af en keerde terug naar het onderwijs, doch slechts voor korte tijd. Op 3 juli 1946 werd hij namelijk voor de A.R.-partij tot lid van de Provinciale Staten gekozen, waarbij hij tegelijkertijd tot Gedeputeerde werd benoemd. Voorts is de heer Schout o.m. pro vinciaal evacuatiecommissaris, com missaris van de Waterleiding Mij. Midden Zeeland, lid van de biblio theekcommissie voor de provinciale bibliotheek, lid van de raad van be stuur voor de PZEM, plaatsvervan gend voorzitter van de commissie van overleg, vice-voorzitter van het bestuur der stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk, lid van het algemeen bestuur van het E.T.I. voor Zeeland, voorzitter van het provinciaal comité van Stateneentrale Vlissingen van de Anti Revolutionaire Partij. Mr. J. A. E. Rink Mr. J. A. E. Rink, die tot officier in de orde van Oranje-Nassau werd benoemd, is te Utrecht geboren. Hij werd 16 september 1925 benoemd tot waarnemend-griffier bij de arrondis sementsrechtbank te Middelburg. Op 27 maart 1928 werd mr. Rink kan- tonrechter-plaatsvervanger te Mid delburg, op 9 oktober substituut- griffier van de rechtbank en op 28 1 lecember. 1945 rechter-plaatsvervan- ;er bij deze rechtbank, welke functie lij thans nog vervult. In verschillen de functies is mr. Rink reeds 32 jaar in de Zeeuwse hoqfdstad werk- ,am geweest. Mr. Rink werd in juli 1948 waar nemend griffier van het bijzonder gerechtshof te Den Haag, Kamer voor Zeeland. Hij was na de bevrij ding verder voorzitter van de docu- mentatie-commissie, voorzitter van de zuiveringscommissies voor het spoorwegpersoneel en voor het P.T. T.-personeel en waarnemend griffier bij de tuchtrechtspraak voor de voed selvoorziening. Sedert 30 april 1942 is mr. Rink voorzitter van de Voog dijraad te Middelburg en sedert 30 maart 1948 voorzitter van de Reclas- seringsraad te Middelburg. Ook is hij voorzitter van het Zeeuws Genoot schap van Kunsten en Wetenschap pen. Afr. B. Kolff Tot onlcier in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd mr. B. Kolff, burgemeester der gemeente Vlissin gen. De heer Kolff, die 13 september 1902 te Rotterdam werd geboren, bezocht het Erasmiaans Gymnasium in de Maasstad en studeerde vervol gens rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden. In 1928 promoveerde hij daar op het proefschrift „Autonoom Havenbestuur." Na een jaar op de afd. Waterstaat van de Provinciale Griffie van Gelderland werkzaam te zijn geweest, werd mr. Kolff in 1929 benoemd tot adjunct-secretaris Re geringscommissie voor havenbelan- gen van Rotterdam en omgeving, ter wijl hij tevens werkte op de afde ling algemene zaken ter secretarie van Rotterdam. Van 19321946 was hij aan het Havenbedrijf der ge meente Rotterdam verbonden, waar op per 1 maart 1946 zijn benoeming tot burgemeester van Vlissingen volgde. C. A. Kammeraad zettelijkheid inzake het beginsel van de gelijke vertegenwoordiging tus sen oost en west, waarvan het wes ten, gezien het feit dat er toch niet gestemd wordt, het belang niet kon inzien. Maar het Russische standpunt leek gevaarlijk om zijn conse quenties in de algemene politiek. Hoe zou het bijvoorbeeld worden in de Verenigde Naties, waar re soluties met meerderheid van stemmen worden aangenomen? zo vroeg de woordvoerder. Afschieten van Vanguard weer mislukt Een poging van de Amerikaanse marine om met behulp van een drie trapsraket van het type Vanguard een volledig met instrumenten uitge ruste kunstmaan van vijftig centime ter middellijn in een baan om de aarde te brengen, ts mislukt. Nog geen half uur nadat de raket maandagavond van het proefterrein te Cape Canaveral in Florida was af geschoten, maakte de marine te Washington bekend, dat de derde trap van de raket niet had gewerkt en dat daardoor niet de vereiste snel heid was bereikt om de kunstmaan in haar baan te brengen. Binnen een maand zal de marine een tweede poging wagen. John P. Hagen, directeur van het laboratorium van de marine te Wash ington, verklaarde dat de mislukking een grote teleurstelling was. Extra treinen brengen spoormannen naar Den Haag De aanmelding van spoormannen voor de protestbijeenkomst vrijdag in Den Haag is zo overweldigend, dat de vakbonden reeds hebben moe ten besluiten in plaats van het ge bouw Amicitia het grotere gebouw voor kunsten en wetenschappen te huren. Dit bevat 2100 plaatsen, maar het is de vraag, of ook dit groot ge noeg zal zijn. Dè directie van de spoorwegen heeft zich bereid verklaard extra treinen te laten lopen. Zo zal vrijdag om vijf minuten voor half één uit Utrecht een extra trein naar Den Haag worden ingelast. Om de spoor mannen tegemoet te komen heeft men bovendien het aanvangsuur van één uur op half twee gebracht, zodat men voor het bezoek aan de protest bijeenkomst slechts een halve dag verlof zal behoeven te nemen. Koninginnedag met zon H (Van onze weerkundige p medewerker) Reeds gisteren pi'ofiteerden wij van een hogedrukgebied, g waarin de temperatuur al tot 15 graden Celsius opliep. Dit hoge- M drukgebied komt op deze laat- g ste aprildag dicht bij ons land te liggen, hetgeen droog en rus- p tig weer betekent. Er komen p zonnige perioden voor, waarin de temperatuur nog iets hoger M op kan lopen dan gisteren het geval was. De depressies trek- ken nu in de richting van IJs- p land, zodat de regenkansen voorlopig klein blijven. Over 't algemeen is het weer op 30 april p minder gunstig dan het vroeger op koninginnedag op 31 augus- tus was. Dit jaar maakt een uitzondering, want, wij zullen g vandaag over het koninginne- weer niet te klagen hebben. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Tot officier in de Orde van Uianje Nassau werd benoemd de heer C. A. Kammeraad te Middelburg, voorzit ter van de Algemene Nederlandse Molenaarsbond en van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden. De heer Kammeraad, die op 14 januari 1902 te Hazerswoude werd geboren, woont reeds meer dan een kwart eeuw in Zeeland, waar hij 'n graanbedrijf heeft. Naast de reeds genoemde functies is de heer Kam meraad verder o.m. lid van de So ciaal-Economische Raad, hoofdbe stuurslid van de Kon. Ned. Midden standsbond en lid van het dag. be stuur van het Station voor maalde rij en bakkerij te Wageningem Ir. M. A. Geuze Tot officier in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd ir. M. A. Geuze te Poortvliet, voorzitter van de Zeeuwsche Landbouwmaatschap- pij en van de Verenigde Coöperatie ve Suikerfabrieken (V.C.S.). De heer Geuze, die 22 februari 1917 te Poort vliet werd geboren, volgde de R.H.B. S. te Bergen op Zoom en studeerde vervolgens in Wageningen voor land bouwkundig ingenieur. Na beëindi ging van zijn studie vestigde hij zich op het ouderlijk landbouwbedrijf „de Zandhoeve" te Poortvliet. In augus tus 1945 werd hij tot algemeen voorzitter van de Z.L.M. benoemd. Naast vele functies, in het agrari sche organisatieleyen is ir. Geuze sinds 1956 ook lid van de Eerste Ka mer voor de Chr. Hist. Unie. (Vervolg op pag. 9) WEINIG WIND Zonnige perioden, weinig wind en nog iets hogere middagtemperaturen dan gisteren. ZON EN :>xAAN 1 mei Zon op 5.12 onder 20.03 Maan op 17.38 onder 4.02

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1