PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT Bommen op Britse tanker te Balikpapan Meningsverschil in Zuiddorpe over geldigheid kandidatenlijst PLAN VOOR STAATSGREEP IN ATJEH VERIJDELD MR. BURGER: K.V.P. EN A.R. MOETEN DUIDELIJK SPREKEN Vand aag. VERWACHT. 201e jaargang - no. 100 Dagblad, ultgava van da firma Provinciale Zeeuws# Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 29 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van LBrieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 UJnen (b.g.g. 3508 of 2546): Middelburg, Markt 81, tel. 2841: Ooea, L. Vorstatr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425 adm. tel. Bemanning moest brandend schip verlaten „San Flaviano gebombardeerd 7.20 plaatselijke tijd 28ste toen in baai voor anker. Schip brandt uit en verlaten. Gehele bemanning veilig en geen ongevallen. Geen documenten gered". Met dit tele gram heeft de gezagvoerder van 't Engelse tankschip San Fla viano, (12.278 brt.) gisteren telegrafisch zijn rederij, de Eagle Tanker Company te Londen, op de hoogte gesteld van een lucht aanval die gisteren op de haven van Balipapan (Borneo) werd uitgevoerd en waarbij zijn schip werd getroffen. Een andere Engelse tanker, de 8.139 ton metende Daronia van de Shell, ontkwam ternauwer nood aan hetzelfde lot, doordat een bom op geringe afstand te recht kwam. Dit schip liep geen schade op. Het heeft de beman ning van de San Flaviano, die uit ongeveer 50 koppen bestond en door een kleiner scheepje werd gered, overgenomen en koers gezet naar Singapore. De San Flaviano en de Daronia wa ren toen het bombardement begon bezig met het lossen van ruwe olie uit de Perzische Golf. De San Fla viano had naar schatting 18.000 ton aan boord. (Van de zijde der Indone sische opstandelingen werd twee we ken geleden medegedeeld, dat twee vliegtuigen der revolutionaire rege ring de oliehaven Balikpapan hadden febombardeerd. Die aanval is toen oor de Indonesische regering te Djakarta bevestigd). Het hoofdkwartier der Indonesische luchtmacht in Djakarta was maan dag niet bereid commentaar te leve ren op berichten in de pers, dat een niel-geïdentificeerd vliegtuig Ambon zon nebben gebombardeerd. Volgens deze berichten zou Ambon Radio hebben gemeld, dat het vliegtuig „verschillende doelen in de stad en het vliegveld heeft aangevallen". Komplot in Atjeh Radio-Kotaradja heeft bekendge maakt dat een aantal officieren en avonturiers van plan waren om Atjeh aan de zijde van de re- bellenregering van Midden-Suma- tra te laten deelnemen aan de strijd tegen Djakarta. Prinses Irene zal in Utrecht studeren De waarnemend particulier secreta resse van H.K.H. prinses Irene deelt mede: H.K.H. prinses Irene zal in september aan de rijksuniversiteit te Utrecht gaan studeren. Evenals prin ses Beatrix zal prinses Irene zich bij haar studie in de eerste plaats toe leggen op de inleiding in de staats- en rechtswetenschappen en economie. Daarnaast zal de studie van prinses Irene zich richten op de Spaanse taal- en letterkunde. Prinses Irene zal haar intrek ne men ten huize van mevrouw L. de Monchy aan het Lepelenburg te Utrecht. In de Burgerzaal van het Middel burgse stadhuis is maandag afscheid genomen van de directeur van de ge meentebedrijven, jr. Roeters van hennep, die de gemeente Middelburg bijna 27 jaar in deze functie gediend heeft. Onder de sprekers, die van hun grote waardering voor het werk van de scheidende directeur getuigden, was ook de burgemeester, mr. Joh. de Widt. De heer Roeters van Len nep was vergezeld van zijn dochter. (Foto P.Z.C.) Het radiostation meldt dat de mili taire bevelhebber van Atjeh, luite nant-kolonel Sjamaun Gaharoe, zon dagnacht „maatregelen" heeft geno men tegen de In verzet gekomen mi litaire leiders en avonturiers. De na men van de officieren en burgers, die hij de mislukte staatsgreep waren betrokken, zijn niet bekendgemaakt. Sjafroeddin Radio-Djakarta heeft bekendge maakt dat de regeringstroepen zich in Midden-Sumatra op circa 20 km van Boekittingi bevinden. Volgens een bericht van radio Dja karta van maandagavond neemt men aan, dat de leider van de opstand in Midden-Sumatra, Sjafroeddin Pra- wiranegara en de andere leden van de regenregering, nog op Sumartra zijn. Zij zouden, aldus Radio Dja karta, pogingen in het werk stellen om Sumatra te verlaten, doch de re geringstroepen hebben maatregelen genomen om dit te verhinderen. Proces De krijgsraad In Djakarta heeft maandag een aanvang gemaakt met de berechting van vier van de in to taal zeventig beklaagden, die terecht staan in verband met de mislukte aanslag op het leven van president Soekarno op 30 november jongstle den. De eerste beklaagde, die verscheen, de 24-jarige onderwijzer Joesoef Is- mael bekende de eerste van een vijf tal handgranaten te hebben gegooid, toen de president op zaterdagavond, 30 november, van een schoolfeestje op Tjikini, in het centrum van de hoofdstad, vertrok. Negen omstan ders, waaronder de lijfwacht van de president, werden onmiddellijk ge dood, en talloze andere ngewond. Beklaagde Ismael zelde niet het plan te hebben gehad onschuldige school kinderen te doden. „Wij moesten het communisme aanvallen", zo reide hij. Hij gaf toe te hebben gehandeld in opdracht van een anti-communis tische l8lamietische groep. KADERVERGADERING P.v.d.A. Als huidig kabinet niet meer wordt gewenst „De uitslag van de provinciale sta tenverkiezingen heeft bewezen dat een belangrijk deel der kiezers wei nig ingenomen is met het beleid, dat door het huidige kabinet is gevoerd. Dit blijkt uit de toevloed van stem men naar de democratische oppositie partij, de V.V.D. Tevens blijkt, dat dit weinig gewaardeerde beleid in de allereerste plaats aan de Partij van de Arbeid is toegerekend", zo zei de voorzitter van de Tweede Kamer-frac tie der P. v. d. A., mr. J. A. W. Bur- ger, in zijn rede op een gisteren in het Minervapaviljoen te Amsterdam gehouden kadervergadering. In zijn uitvoerige beschouwing over de economische toestand en het be- stedingsbeperkingprogram van minis ter Hofstra, merkte spreker op, dat het tekort op de kapitaalmarkt nog niet is opgeheven, maar het hoogte punt voorbij is. „De enige werkloos heid die ontstaan is tengevolge van het bestedingsbeperkingprogram is een zeer tijdelijke frictie werkloos heid als gevolg van de overgang van de produ'ktie voor de nationale markt naar de internationale markt". „Maar de werkloosheid is ontstaan als een gevolg van teveel aan investe ringen, het daardoor optredende te kort op de kapitaalmarkt, de rente stijging en dientengevolge inzakken van de bouwnijverheid. De kern van de kwestie is dus het vastlopen van de bouwbedrijvigheid. Wij kunnen en moeten die werkloosheid met over heidshulp te lijf gaan, want de par ticuliere activiteit heeft bewezen niet tot oplossing van het probleem der werkloosheid in staat te zijn". Met de herinvoering der investe ringsfaciliteiten is een bedrag van 75 miljoen gemoeid ten gunste van de ondernemers en dit zou aldus mr. Burger gepaard moeten gaan met eveneens 75 miljoen tegemoetkoming aan de werknemers en consumenten, totaal 150 miljoen, precies de som, die nodig is om 10.000 woningen extra te bouwen. Hoewel in een tijd van terug gang in het algemeen geen voor stander zijnde van belastingverho ging is er volgens mr. Burger alle reden om spoed te zetten achter de studie van het regeringsprogram punt van een kapitaalwinsten-be lasting. Hij was verder van me ning, dat er mogelijkheden zijn tot verlaging der defensielasten, zon der dat onze waarde als bondge noot in Navo-verband wordt aan-; getast. De voorzitter van de K.V.P.mr. Van Doorn, verklaarde op 20 april dai de K.V.P. bereid is te regeren zonder socialisten zo vervolgde mr. Bur ger en „in alle vrijpostigheid be gint hij meteen al zijn condities te stellen waarop de heer Oud aan dat kabinet zonder socialisten zou kunnen deelnemen. Merkwaardig blijft het, dat als re sultaat van zijn verkiezingsoverwin ning prof. Oud wordt uitgenodigd on der het juk van de K.V.P. door te gaan. Mr. Van Doorn is niet de enige, de voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, dr. Berghuis, heeft op 19 april gezegd, dat de tijd bijna rijp is voor regeren zonder P.v.d.A. Dit al leen is het heilige doel waarnaar de conservatieve krachten in Nederland streven" aldus mr. Burger. „Willen de K.V.P. en de A.R. een eind maken aan dit kabinet, dat zij duidelijk spreken. Willen zij dit niet, omdat zij inzien, dat de socialistische medeleiding bepalend 1 is voor nieuwe mogelijkheden van Nederlands opgang, dan dienen zij in alle duidelijkheid de verant woordelijkheid te dragen voor het beleid, waartoe, op grondslag van het regeringsprogram, het kabinet besluit. Wij willen regeerders, geen charlatans", zo besloot mr. Burger zijn rede. 1 PROV. ZEEUWSE COURANT 1 OP KONINGINNEDAG §1 De Provinciale Zeeuwse Cou- §j rant zal op de ochtend van ko- ninginnedag (30 april a.s..) en ook op de daaropvolgende dag s normaal verschijnen. De bu- H reaus van de Prov. Zeeuwse hI Courant te Middelburg, Vlissin- gen en Goes zullen op konin- ginnedag na twaalf uur des middags gesloten zijn. Britten bereid Polen en Tsjechen te betrekken in voorbereiding top-overleg Engeland heeft, volgens inlichtin gen uit goedgeïnformeerde bronnen er bij de Ver. Staten en Frankrijk op aangedrongen de Russische eis in te willigen om Polen en Tsjeeho-Slo- wakije toe te laten bij de voorberei dende besprekingen, die aan een top conferentie vooraf moeten gaan. Deze Engelse houding komt voort uit de wens om de impasse te door breken, opdat de topconferentie kan doorgaan. De Russische eis om Polen en Tsjechen aan de voorbereidingen te laten deelnemen, is gesteld in een nota. die zaterdag aan de westelijke landen is gericht. Volgens waarnemers in Washing ton hebben de Ver. Staten bezwaar. Engeland en Frankrijk „op één lijn gesteld te zien met Tsjecho-Slowa- kije en Polen". Toch acht men de mogelijkheid niet uitgesloten dat de Ver. Staten op de Russische voorwaarden zullen ingaan indien de bondgenoten druk op Amerika zouden uitoefenen. Vermiste schepelingen van „Utrecht" terecht Drie matrozen van de Kon. Marine zijn maandag door de Britse politie in hechtenis genomen, nadat zij in een motorboot de haven Torquay in Devonshire waren binnengevaren. De marinemannen die behoren tot de bemanning van Hr. Ms. torpedo- bootjager „Utrecht" waren sedert zondag te middernacht vermist, toen het oorlogsschip te Torbay voor an ker lag. De manschappen zijn maan dagavond naar de „Utrecht" terugge keerd. Gevreesd werd, dat de motor boot, die tot de uitrusting van het Nederlandse oorlogsschip behoort, in het kanaal was afgedreven. Er was voldoende benzine aan boord voor een tocht van dertig mijl. Vliegtuigen en schepen hebben maandag de gehele dag voor de kust van zuid-Devon gezocht naar het bootje. Toen de kustwacht het bootje In de richting van Torquay zag va ren, werd het zoeken afgelast. Britse kernwapenproef boven Stille Oceaan De Britse minister van bevoorra ding heeft maandagavond meege deeld, dat er een Brits kernwapen in het midden van de Stille Oceaan op grote hoogte tot ontploffing is ge bracht. Pleven waagt formatiepoging René Pleven, die als informateur gedurende bijna een week met vooraanstaande partijleiders ver kennende besprekingen over Alge rije heeft gevoerd, zal trachten een nieuwe Franse regering te vormen. Hij heeft gisteravond officieel be sloten, deze taak op zich te nemen. Koningin legt krans bij Nationaal Monument De koningin zal op 3 mei om half twaalf een krans leggen bij het Na tionaal Monument op de Dam. ...viert keizer Hirohito van Ja- j| pan zijn 57-ste verjaardag. ...is het 150 jaar geleden, dat j in Den Haag de diplomaat Hendrik Baron Hop overleed, op wiens verzoek de eerste M Haagse hopjes vervaardigd werden, die hun naam aan hem ontleend hebben. llllHllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllIllliiilllllliilllliliiiiiiiif TE VROEG INGEDIEND? Beroepsschrift in openbare zitting van Ged. Staten behandeld Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben maandagmiddag in het. ge bouw van de Provinciale Griffie te Middelburg een openbare zitting ge houden, waarin het beroepsschrift behandeld is, dat de heer R. E. D'Hert te Zuiddorpe heeft ingediend tegen het geldig verklaren van de kandida tenlijst Van Waes voor de gemeenteraadsverkiezingen te Zuiddorpe. Deze kandidatenlijst zou namelijk vóór des ochtends 9 uur op de dag der kan didaatstelling ter secretarie zijn ingediend, terwijl het wettelijk voorschrift luidt, dat gelegenheid tot indienen bestaat van 9 uur af. Deze zitting werd voorgezeten door de waarnemend commissaris der koningin, de heer C. Phhipse, daar jhr. mr. A. F. C. de Casembroot door ziekte verhinderd was. Verder waren onder meer aanwezig de indiener van het beroeps schrift, de heer D'Hert, de burgemeester van Zuiddorpe, de heer M. A. B. Puylaert en de heer A. van Haelst, die de lijst naar de secretarie bracht. „Aangezien de burgemeester voor zitter is van het hoofdstembureau, hoop ik, dat hij de ambtseed in ere zal houden", aldus begon de heer D'Hert zijn toelichting op het be roepsschrift. Op dinsdag 15 april j.l. was er gelegenheid om de kandida tenlijsten in te dienen. De burge meester zou tot de heer D'Hert ge zegd hebben, dat bij vergissing de lijst Van Waes te vroeg op de se cretarie is ingeleverd. Toen op 21 april een vergadering in het gemeen tehuis belegd werd om te beslissen over de geldigheid van de lijsten, vroeg de heer D'Hert of de lijst om half 9 is aangenomen. „Dat werd bevestigd", aldus de in diener van het beroepsschrift. Vol gens deze moest de lijst Van Waes dan ongeldig verklaard worden, om dat van het betreffende artikel in de 1 kieswet onder geen beding mag wor den afgeweken. „Naderhand heeft de voorzitter verklaard: „Het was een fout van mij", zei de heer D'Hert, die vervolgens opmerkte, dat de burge meester niet op de hoogte was met het gebruik van de formulieren. „Ik hoop, dat er voor het ambt van voor zitter van het hoofdstembureau en voor burgemeester 'n diploma wordt ingesteld, net als voor schoenlappers enz", merkte de heer D'Hert op. De heer Phiüpse verzocht de woordvoerder hierop de kwestie zo objectief mogelijk te behande len, daar hij zich anders te bui ten ging aan belediging van de Kroon, die de burgemeesters be noemt. De heer D'Hert voldeed hieraan door te verklaren, dat het hoofdstembureau* zich niet naar behoren van zijn taak gekweten heeft. Burgemeester Puylaert wees er op, dat het hier een samenloop van om standigheden betrof. Acht dagen voor de zitting had hij de secretaris en de ambtenaar ter secretarie gevraagd om alles goed na te kijken. Ter se cretarie was de burgemeester ver teld, dat de lijsten van 8 uur tot 5 uur ingeleverd konden worden. „Ik ben om acht uur in de secretarie gaan zitten en toen Van Haelst met Morgen viert H.M. Koningin Juliana haar I/9ste verjaardag. (Foto M. C. Meyboom.) Dodelijk ongeval op scheepswerf Op een scheepswerf in Makkum, is maandagmiddag de 23-jarige R. van K. onder een aantal stalen scheepsplaten terecht gekomen, die kantelden toen zij door een plaat, hangende in een hijskraan, werden geraakt. Het slachtoffer overleed ter plaatse. de lijst kwam omstreeks half negen, kon ik het bewijs van ontvangst niet vinden. We hebben nog wat gepraat en toen de secretaris na 9 uur in de secretarie verscheen, is het ont vangstbewijs bij Van Haelst, die toen al vertrokken was, thuisbezorgd. Ik ben er dus van overtuigd, dat de lijst na 9 uur ingeleverd is.. Volgens D'Hert hadden de secreta ris en de ambtenaar de indiener van het beroepsschrift verklaard, dat de lijst vóór 9 uur was ingeleverd. Aan de burgemeester vertelden zij echter aldus de heer Puylaert dat bei den na 9 uur ter secretarie gekomen waren en dat het bewijs van ont vangst toen is uitgereikt om 9.15 uur. Samenspelen „Het lijkt mij, dat de heer D'Hert met de secretaris en de ambtenaar tegen mij „samenspe len", aldus de burgemeester. ..Met voorbedachte rade heeft D'Hert dit geheel ten behoeve van zijn lijst in elkaar gezet. Ik vind dit een laag iets", aldus de heer Puylaert. Tot slot werd een verklaring voorgelezen van de heer Van Haelst, waarin deze verklaarde ongeveer half 9 de secretarie binnengestapt te zijn. Hij had een tijdje met de burgemeester gepraat over allerlei zaken, waarbij de betreffende lijst vóór hem in het loket gelegen had. Even na 9 uur moest hij vertrek ken, waarna hij de lijst aan de bur gemeester gaf, die hem de belofte gaf het ontvangstbewijs toe te stu ren zodra de secretaris aanwezig was. De burgemeester kon namelijk zelf dit bewijs niet vinden. „Ik was nog geen 5 minuten thuis of het be wijs was er al", vertelde de heer Van Haelst, „en dat was kwart over negen". Ged. Staten zullen binnen 24 uur uitspraak in deze zaak doen. OVERWEGEND DROOG WEER. Half tot zwaarbewolkt en overwe gend droog weer. Matige tot vrij krachtige westelijke wind. Aan de kust ongeveer dezelfd, in het binnen land iets hogere temperaturen. ZON EN ...AAN 30 april Zon op 5.14 onder 20.02 Maan op 16.16 onder 3.34

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1