VAN KOPIJ TOT KRANT SITUATIE VAN VRIJZINNIGEN IN NED. HERV. KERK BESPROKEN PROTEST IN OUD-VOSSEMEER TEGEN VERKOOP BOUWLAND TWEE EEUWEN 8 PROVINCIALS! ZEEUWSS! COURANT. DINSDAG 29 APRIL 1958 DS. VAN ROYEN SPRAK IN GOES Artikel 10 van de Kerkorde Tijden» de zaterdag te Goes ge houden jaarvergadering van de Prov. Vereniging van Vrijzinnig Her vormden in Zeeland heeft ds. C. J. van Royen -uit Zierikzee, lid van het hoofdbestuur der Vereniging van Vrije. Hervormden in Nederland, ge sproken over het onderwerp: „Wat denkt de vrijzinnige hervormde be weging over de functie van artikel 10 van de Kerkorde?" Rond het zo langzamerhand be roemd en berucht wordende artikel 20 (handelend over het belijden der Ned. Herv. Kerk en de bescherming van dit belijden door maatregelen van tucht), rijst, aldus spr. steeds meer wanbegrip. In de kring der vrij zinnigen, doordat zij beginnen met spoken op te roepen (bijv. door te zeggen: „art. 10 veronderstelt een belijden, dat het onze niet is") en dan vervolgens deze spoken gaan be strijden; in rechtzinnige kring, door dat men in het kerkelijk gesprek met de vrijzinnigen de vraag stelt: „wat dunkt U van art. 10?" Deze vraag is ongeoorloofd, want zij gaat uit van de gedachte, dat de Kerk bedoeld zou hebben in dit artikel haar belijden neer te leggen. Dat hiervan geen sprake is, blijkt uit de formulering zelf („in haar verant woordelijkheid voor het heden en levende in de uit de Schrift geputte belijdenis der vaderen, belijdt de Kerk telkens opnieuw in haar predi king, getuigenissen en belijdenisge schriften Jezus Christus als Hoofd der Kerk en als Heer der wereld") en voorts uit de in de Synode rond dit artikel bij zijn totstandkoming gevoerde discussie. De Kerkorde be oogt immers het leven in de Kerk te regelen. De artikelen staan in neven geschikt verband; artikel 10 is dus geen fundament van de overige, doch bedoelt de plaats en functie van het belijden in de Kerk aan te wijzen. In de Kerkorde is het belijden prin cipieel niet vastgelegd. Men lette op de juiste volgorde van deze laatste woorden, aldus ds. Van Royen. Het is niet zo, dat het belijden vastgelegd zou zijn, doch niet principieel, zodat nog verschuivingen mogelijk zijn. Ia- Advertentie) /t/e&A/aówr 6£ét>p<&ét&«£<5 Gemeente Breskens garant voor de „makreelproef" Raadslid beticht van een „verkiezingsstunt" Het gemeentebestuur van Bres kens zal aan de Texeler vissers W. van der Vis en G. Vlaming, een be drag van f 1500 verstrekken ter fi nanciering van een proef op het ge bied van de makreel visserij onder de Franse kust. Dit bedrag zal voor re kening van het vismijnbedrijf ko men en worden uitgekeerd onder voorwaarde, dat voorzover de besom ming meer dan f 1300 bedraagt, de helft van het bedrag boven de f 1500 aan de gemeente wordt afgedragen. De raad keurde een desbetreffend voorstel van B. en W. met zeven te gen vier stemmen goed. Tegen stem den de leden van de P.v.d.A.-fraetie, mevrouw M. M. NierniansGossije, en de heren A. J. Vermeulen, W. C. Van der Hooft en I. J. de Jonge. De uitslag van deze stemming was verrassend, daar de heren F. G. M. Goethals, van wie het voorstel om een dergelijke proefneming te finan cieren oorspronkelijk was, aanvan kelijk bij zijn mede-raadsleden goen steun scheen te zullen vinden. Slechts het college van b. en w. stond vol komen achter de heer Goethals in de ze zaak. Nadat echter de heer Van der Hooft de heer Goethals er van had beticht een „verkiezingsstunt" uit te willen halen en b. en w. bij monde van de voorzitter hun stand punt nog eens hadden verdedigd, bleek bi] stemming dat de meerder heid in de raad van mening was ver anderd. De bakkerswinkels op koninginnedag Zoals reeds meegedeeld, zal op ko ninginnedag 30 april a.s. geen vers brood worden gebakken, terwijl de bakkers tevens het brood niet zul len bezorgen. Deze dag behoeven de bakkers hun winkel echter niet ge sloten te houden, die in tegenstelling met een eerder gemelde regeling. Collecten De collecte voor de vereniging „Si- mavi", heeft in 's Heer Arendskerke 128,47 opgebracht. tegendeel, de vastlegging van het belijden is met opzet nog niet ge schied en zal pas geschieden, in dien dit nodig blijkt. In het vervolg van zijn rede legde spreker er de nadruk op dat geen sprake is van een letterlijke binding aan de oude belijdenisformulieren. De Kerk heeft dit in grote meerder heid uitgesproken tegenover hen, die slechts de Dordtse leer van 1618 in de Hervormde Kerk wensen gehand haafd te zien. Voor wie %oed kan le zen en de Kerk kent, breekt artikel 10 juist hpt een en ander open. Vóór 1951 (het jaar van invoering der Kerkorde) beschouwde men het be lijden afgesloten sinds de Dordtse vaderen en liet men met de vermaar de „geest en hoofdzaak"-formule ieder vrij om dit belijden geheel of gedeeltelijk voor zijn rekening te ne men. Thans wordt in de aanhef van artikel 10 gewezen op de verbinding met de oude belijdenissen („In dank bare gehoorzaamheid aan de Heilige Schrift doet de gehele Kerk, in ge meenschap met de belijdenis der va deren, belijdenis van de zelfopenba ring van de Drieënige God") terwijl in een volgende alinea gerept wordt van het telkens opnieuw belijden van Jezus Christus in prediking, getuige nissen en... belijdenisgeschriften. Met andere woorden, de Kerk (ook de vrijzinnige groep) weet zich met een kostbare traditie verbonden, doch wenst zich niet vast te leggen op de belijdenisgeschriften, die de kerkelij ke situatie in vroeger eeuwen fixeer den. Zij wil integendeel zoeken naar een nieuw functioneren van Gods waarheid in deze wereld. Een kerk, die haar belijdeniskwestie zo durft formuleren, aldus ds. Van Royen, is een Kerk, die weet op weg te moeten gaan. Men heeft de vrees geuit, dat in 1961, wanneer de thans nog heersen de Godsvrede op het terrein van de leertuchtprocessen ten einde loopt, predikanten en gemeenteleden aange klaagd zullen worden op beschuldi ging van het huldigen van met het belijden der Kerk strijdige opvattin gen. De Kerk heeft echter wel iets anders te doen in de moderne wereld, aldus spreker, dan zich met leer tuchtprocessen te gaan bezighouden. Sinds 1951 heeft zij trouwens de ge legenheid ertoe, slechts het toepassen van tuchtmaatregelen is voor 10 jaar opgeschort. Doch hoewel hier en daar po gingen tot het aanhangig maken van een proces bespeurd zijn, heeft de synode tot heden geen lust getoond zich met dit vuurge- vaarlijke werk te gaan bezig hou den. De vrijz. hervormde bewe ging zal er steeds op dienen te wijzen, dat artikel 10 wijst naar een open toekomst en dat in de discussie in geen geval artikel 10 zelve als belijdenis zal mogen worden gehanteerd. Eerder werd door de vergadering in de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer L. A. Schenk te Middelburg, gekozen en tot secre taris benoemd de heer A. P. Leen- houts te Middelburg. De aftredende bestuursleden, mevrouw Poerstam- per (Ylissingen) en de heren Visser (Goes) en ds. Van Royen (Zierikzee) werden bij acclamatie herkozen. Koninginnedag met een boerenbruiloft in Kruiningen Op koninginnedag zal men in Kruiningen trachten te oude tijd te doen herleven. Het feestcomité heeft n.l. het plan opgevat om een boerenbruiloft te houden. Deze bruiloft zal zoveel mogelijk in oude stijl worden voltrokken. Alle „gas ten" zullen gekleed moeten zijn in klederdracht. Reeds hebben zich ongeveer 150 Kruiningers aangemeld, die op 30 april in de oude kledij zullen deelne men aan het feest. De deelne mers hebben klederdrachten uit bijna geheel Nederland we ten te bemachtigen, waardoor deze bruiloft een groots festijn belooft te worden. De bruiloft zal 's middags om ongeveer half drie in het „Regthuis" (het tegenwoordi ge hotel „De Korenbeurs" wor den voltrokken door de Schout, welke functie door de (huidi ge) burgemeester zal worden waargenomen. Opwekkingssamenkomst van „Youth for Christ" Ds. Gravendeel sprak in Nieuwe Kerk te Middelburg Zaterdagavond ls in de geheel bezette Nieuwe Kerk te Middelburg een grote opwekkingssamenkomst gehouden be doeld voor de jeugd van Zeeland, uit gaande van de afdeling Middelburg van „Youth for Christ". Uit geheel Zeeland waren jonge mensen naar de Zeeuwse hoofdstad gekomen om er in de kerk te luisteren naar de bood schap, die ds. J. Gravendeel, predi kant van de Belgische evangelische zendingskerk te Genk in de Belgische Kempen, die avond bracht. Opmerkelijk was het aantal ouderen, dat aanwezig was. Het onderwerp van de toespraak van ds. Gravendeel was „Halt, hier is de grens". De Belgische predikant sprak hierover naar aanleiding van het Bij belboek Ruth, waarin Ruth met Na omi, haar schoonmoeder, de stap doet, die haar tot God brengt. Ds. Graven deel wees er od. dat zowel God als de duivel duidelijk de grens aantonen. Beiden roepen „Halt" bij de grens tussen de hel en de hemel. „God vraagt, U niet te begeven bij de ge vaarlijke grensstrook van het wereld se", aldus de predikant, „maar te le ven als een getuigende Christen". Aan deze opwekkinsbdienst verleende medewerking het koperkwartet van de christelijke muziekvereniging „O. N.D.A." te Middelburg, Waarvan een der leden met orgelbegeleiding een trompetsolo gaf van „The Holy City" en een massaal koor van 300 stem men, samengesteld uit leden van acht Walcherse koren, het geheel onder leiding van dirigent Ton de Vries. De heer Jan Rijn bespeelde hot orgel. Aan het begin van deze dienst sprak de vooorzitter van de Middelburgse afdeling „Youth for Christ", de heer J. G. Swiers, een welkomstwoord, eveneens tot de zieken in het Gast huis, waarmee een verbinidng met de Nieuwe Kerk tot stand gebracht was. Examen Te Den Haag slaagden voor het schriftelijk gedeelte gemeente-admi nistratie eerste deel de heren A. Sturm en B. van Wouwe belden woonachtig te Serooskerke (W.) LANDARBEIDERS IN HET GEWEER Beleid stichting „Armen en Wezen" in geding Een groot aantal landarbeiders uit Oud-Vossemeer en omge ving heeft maandagavond in ca fé „Ambt" in deze gemeente een protestvergadering gehou den tegen het principe-besluit van de stichting „Armen en Wezen" te Oud-Vossemeer, dat de verkoop behelst van bijna 60 hectaren bouwland van de stichting. Dit bouwland werd vele tientallen jaren door deze landarbeiders gepacht en de op brengst betekende een welkome bijverdienste voor de landarbei ders. Enkele personen, die verschillende hectaren grond van de stichting hebben gepacht, zullen. indien de verkoop doorgaat, ernstig gedupeerd worden. De protestvergadering was belegd door een commissie bestaan de uit leden van het N.V.V., de K A. B. en C.N.V. en stond onder leiding van de heer J. M. Priem. Vrijwel alle aanwezige landarbeiders hebben een bezwaarschrift getekend, dat ingediend zal worden bij de pachtkamer te Zierikzee. Enkele aanwezigen, aangesloten bij de C.B. T.B., hebben zelfstandig een actie ondernomen om voor deze kwestie een oplossing te vinden. Zij hebben onder aanvoering van de heer M. A. Lindhout een schrijven gericht aan de Grondkamer te Goes, die echter heeft laten weten, dat dit schrijven gericht dient te worden aan de Pachtkamer te Zierikzee. De heer Lindhout. die hiervan officieel nog geen bericht had ontvangen, stond echter op het standpunt, dat de Grondkamer te Goes het aangewezen adres was om tegen de gang van za ken te protesteren. De stichting „Wezen en Armen" te Oud-Vossemeer heeft in principe be sloten de grond te verkopen. Zij heeft hiervan echter geen mededeling ge daan aan de huidige pachters, die zich voor een deel in hun bestaan zien bedreigd. Voorzitter Priem was van mening, dat „Wezen en Armen" zich heeft laten leiden door de huidi ge hoge rentevoet. „Maar het staat wel vast", aldus de heer Priem, „dat binnen enkele ja ren deze rentevoet weer zal dalen". 8preker was van oordeel, dat de stichting beter de pacht kan verho gen die iets te laag ligt waar door een zelfde rendement wordt ver kregen als bij verkoop van de gron den. Bovendien is verhoging van de pacht aan te bevelen boven verkoop omdat niet alle pachters financieel in staat zijn de door hun gepachte percelen van de stichting te kopen. Volgens de heer Priem is. het onbe grijpelijk, dat een zo sociaal voelen de instelling het belang van verpach ting veronachtzaamt. Wethouder P. van Driel (ch) be twistte tijdens de vergadering, dat het gemeentebestuur van Oua- Vossemeer in dit principe-besluit een belangrijk aandeel heeft ge had. De gemeente zou als gevolg van de kapitaalsschaarste in fi nanciële moeilijkheden geraakt zijn. En een mogelijkheid om aan geld te komen had het gemeente bestuur gezien in een lening bij de stichting „Wezen en Armen", die daartoe haar eigendom de ruim 60 ha. grond zal verkopen. De wethouder ontkende pertinent, dat het gemeentebestuur op deze re geling zou hebben aangedrongen. Bovendien is de stichting volgens spreker wel bereid om op het prin cipe-besluit terug te komen. „Alle maal goed en wel", aldus de heer Priem, „maar al zou de stichting de grond wel verkopen, wie garandeert dan dat de huidige pachters in de gelegenheid gesteld worden om de grond te kopen. Een aangevraagd onderhoud met het bestuur van de stichting werd tot nog toe gewei gerd". Men besloot tenslotte het bezwaar schrift, getekend door alle pachters met uitzondering van de aanhan gers van de heer Lindhout te stu ren naar de Pachtkamer te Zierik zee met het dringend verzoek de pacht over de gronden te verlengen, waardoor de grond tot 1964 in han den kan blijven van de huidige pach ters. Voortdurend gevecht tegen de klok Het tweehonderdjarig jubileum van de PRO VINCIALE ZEEUWSE COURANT biedt een ge schikte gelegenheid, om de lezers een indruk te ge ven van wat er in het tech nische bedrijf van de krant zoal moet worden verricht, voordat de be zorgers op weg gaan en de abonnee zijn krant rustig kan lezen. Dagelijks stroomt het nieuws de redactie binnen. Redacteuren selec teren en schaven het nieuws bij. Als de berich ten persklaar zijn gaan ze naar „beneden": de zet terij. De berichten vallen daar in handen van de zetters, die handig het toetsen bord van de zetmachines „bespelen". Duizenden lo den regels, keurig gerang schikt, komen te voor schijn. Uit de „loden kopij" worden de pagina's samengesteld. Dat is toe vertrouwd aan de opma kers. Zo ontstaat in lood en in spiegelschrift de ene pagina na de andere net jes „opgemaakt", in een „vorm". Van de „steen", (de ta fel waarop alle loden kopij wordt verzameld) worden de vormen overgeheveld naar een apparatuur die de zaak behoorlijk onder druk zet. Op de pragepers worden namelijk van de loden pagina's onder een druk van ongeveer 160 at mosfeer afdrukken in een soort zacht karton ge maakt, matrijzen ge naamd. Zo'n matrijs is als het ware de moeder van de gietvorm. In een automatische ap paratuur wordt vloei baar lood met een tempe ratuur van driehonderd graden Celsius in de tevo ren half rond gebogen, ma trijs gegoten, die daarmee tot een zogenaamde rond- stype (de halfronde giet vorm) is gemaakt. Zodra deze rondstype met de blote hand is aan te pakken wordt ze op de rotatiepers gemonteerd. Als de pers op volle toeren draait komen er twaalf duizend kranten per uur, keurig gevouwenuitrol len. Kleinere kranten wor den in dubbele produktie gedraaid en dat betekent dus 24.000 exemplaren per uur. Een complete expeditie staf heeft dagelijks handen vol werk om die lawine kranten te verwer ken en altijd onder het dwingende motto: de krant moet op tijd de deur uit. Want rond de rotatie pers en aan de expeditie- tafel woedt altijd weer het hoogtepunt in het gevecht tegen de klok; een gevecht dat voortdurend geleverd moet worden om van kopij een krant te maken. VOORLICHTING VOOR EN OVER ZEELAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 10