PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Directie en personeel van de spoorwegen ontstemd over loonbeschikking Rijkswaterstaat ontwierp een plan voor havengebied in Zuid-Sloe VIER MENSEN GEDOOD BIJ BOTSING TE NIEUW-BUINEN Vandaag... Een beeld van het bezoek van M prinses Margaret van Enge- land aan Brits West-Indië. De M =z prinses arriveerde op het Ca- s H raïbische kunst-festival te Port ff of Spain op het eiland Trini- dad, in gezelschap van de gou- verneur-gencraal van Brits West-Indië, lord Hailes. M iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiil Gevangene klampte zich onder aan auto vast In aansluiting op de berichten over de arrestatie van de 3?-jarige J. J. V., die kans had gezien uit de Rot terdamse strafgevangenis te ontsnap pen, vernemen wij nog. dat V. vorige week op de binnenplaats van de ge vangenis te Rotterdam kans heeft ge zien ongemerkt onder een vrachtauto te komen. Hieruit werden goederen gelost. Toen de wagen wegreed had hij zich met handen en voeten onder het chassis vastgeklemd en werd zo de poort uitgereden. Toen de vracht auto op de Noordsingel voor een overstekende voetgangster vaart min derde, had hij zich laten vallen. Via Amsterdam en Utrecht is hij toen naar Hilversum gegaan. deren worden als questieus genoemd. Dit is reeds het geval uit zuiver technische overwegingen, rekening houdende met het instabiele karak ter van de Westerschelde en overi gens met de noodzaak dat ten aan zien van deze drukke vaarweg naar Antwerpen grote zorgvuldigheid in acht genomen moet worden. Daar naast zal bij de kenze van de plaats moeten worden gelet op de wijze, waarop de ontwikkeling van de we derzijdse oevergebieden zal plaats vinden en op de uitwerking van de plannen van de zuidelijke deltawer ken, die nog vele jaren zal vergen. Een onderzoek is nog niet opportuun en ook het opstellen van een plan voor een dam door de Oosterschelde tussen ZierikzAe en Colijnsplaat is nog niet aan de orde. Hoewel een dergelijke dam als vaste verbinding inderdaad in zekere mate aantrekke lijk lijkt, zijn de eisen die aan zulk een dam moeten worden gesteld, in dien de bouw vooraf zou moeten gaan aan die van de aanleg van de grote dam nabij Burghsluis, dermate hoog, dat de financiële consequen ties ervan de economie van het pro- Vervolg op pag. 2) VERWACHT... WESTELIJKE WIND. Toenemende bewolking met in de loop van de dag van het westen uit enige regen of motregen. Matige tot krachtige wind uit westelijke rich tingen. Dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren of iets hogere. ZON EX -.AAN 29 april Zon op 5.16 onder 20.00 Maan op. 14.55 onder 3.07 201e jaargang - no. 99 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. ,v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. Maandag 28 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie f Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, teL 3841; Goes, L. Vorststr. 03, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. T. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2125. adm. tel. 2094. VERVOERSBONDEN BELEGGEN BIJZONDER CONGRES Belangrijk beneden resultaten van georganiseerd overleg De directie van de Nederlandse Spoorwegen heeft zaterdag mee gedeeld, stappen te zullen doen bij de betrokken instanties om haar ernstige ontstemming te doen blijken over de beschikking van het College van Rijksbemiddelaars inzake de spoorwegionen. De hoofdbesturen van de drie samenwerkende vervoersbonden hebben besloten, een bijzonder gezamenlijk congres te beleggen op 2 mei aanstaande in Den Haag om aan hun verontwaardiging over dezelfde beschikking blijk te geven. „Met verbijstering", zo werd op het eind van de zaterdag in Den Haag gehouden verga dering van déze besturen meegedeeld, „hebben de vakorganisa ties ervan kennis genomen, dat hij deze beslissing geen of nauwe lijks rekening is gehouden met de in het spoorwegbedrijf be staande verhoudingen, gebaseerd op gezag en verantwoordelijk heid". De toepassing van deze beslissing zou volgens de hoofdbe sturen van de bonden tot onaanvaardbare consequenties in het spoorbedrijf moeten leiden. Men verklaarde voorts, dat de beschikking van Rijksbemidde laars tot een groot aantal scher pe telegrafische en telefonische reacties uit geheel het land bij de hoofdbesturen had geleid. De ministerraad had vrijdagavond uitvoerig beraadslaagd over het ad vies dat de looncommissie der stich ting van de Arbeid via het College van Rijksbemiddelaars had uitge bracht over de loonvoorstellen van het spoorwegpersoneel. Tegen mid dernacht bracht de regering toen haar visie op dit advies ter kennis van het College van Rijksbemidde laars. Dit college heeft direct daarop zijn beschikking inzake de spoorweg- lonen mondeling medegedeeld aan de directie van de Nederlandse Spoor wegen en de samenwerkende vakor ganisaties. Deze beschikking volgt het advies van de looncommissie voor wat betreft de lonen *or het spoor wegpersoneel dat een lager onder wijs-, en een lagere technische op leiding genoten heeft. (Dit adviés lag om en nabij 5 Het college Egyptische saldi in V.S. worden ontdooid Het Egyptische blad „Al Ahram" meldt, dat de Verenigde Staten Egyp te officieel hebben medegedeeld, dat bevroren Egyptische activa ter waar de van dertig miljoen dollar zullen worden vrijgegeven. Volgens „Al Ahram" is dit Ameri kaanse gebaar een uitvloeisel van een nieuwe politiek naar erkenning van de positieve neutraliteit der Verenigde Arabische republiek. niiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiii Zaterdag zijn in Veere de be- M manningsleden van de redding- boot Maria Carolina Blanken- heym" onderscheiden met de zilveren medaille van de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot redding van drenkelingen; n een blijk van waardering voor hun moedig en doortastend op- s treden bij de ramp met de M sleepboot Ebroin de nacht êI van 11 op IS januari j.l. Foto P.Z.C. 1 wil het spoorwegpersoneel met een u.l.o. middelbaar onderwijs en een middelbaar technische op leiding een salarisverhoging van drie procent toekennen. Rijksbe middelaars laten daarbij de moge lijkheid open om, indien aan een aantal voorwaarden is voldaan, boven deze drie procent nog een toeslag van anderhalve procent te verstrekken. Over deze anderhalve procent zal dan nog overleg moe ten plaats vinden. De looncommissie van de Stichting van de Arbeid had voorts geadviseerd om een overbruggingsuitkering toe te kennen van twee a drie procent. Het College van Rijksbemiddelaars heeft nu beschikt dat deze uitkering, die conform het advies van de loon commissie der Stichting van de Ar beid voor het gehele spoorwegperso neel geldt, twee procent zal bedra gen. Deze twee procent-uitkering moet gezien worden als compensatie voor het feit, dat de nieuwe spoor wegionen niet, zoals was overeenge komen tussen directie en personeel- raad van de spoorwegen, zullen in-, gaan op 1 november 1957 doch op 1 juli 1958. De beslissing is naar de mening van de bonden en de directie van de spoorwegen bijzonder onbevre digend, omdat nu bijvoorbeeld in de toekomst mensen uit de tweede tabel, voor wie de oude voorstellen zijn overgenomen, meer kunnen verdienen dan mensen in hogere groepen, die slechts 3 procent krij gen. De hoofdbesturenvergadering van de drie samenwerkende vervoersbonden stelde vast dat deze beslissing be langrijk beneden de door de directie van de spoorwegen en de vakvereni gingen overeengekomen loonvoorstel len blijft. De hoofdbesturen zijn ern stig teleurgesteld over het feit, dat deze beschikking werd vastgesteld in volledige afwijking van de resultaten an het georganiseerde, overleg en de laarover na - - - brachte advk geleide loonpolitiek. Auto tegen boom na aanrijding met wielrijdster Omstreeks kwart over vier zon dagmiddag stak een 14-jarig meisje, Margien Bak'ker, nabij de gerefor meerde kerk te Nieuw-Buinen, plot seling de weg over, met liet gevolg, dat zij werd gegrepen door een pas serende auto uit Meppel met vijf in zittenden, leden van een tennisclub, die in Stadskanaal een wedstrijd had den gespeeld. Het meisje werd door de auto geschept en kwam om het leven. De auto is daarna tegen een boom Mihailowitsj jr. uit Joego-Slavië gevlucht „France Soir" meldde zaterdag avond dat de 31-jarige ingenieur Branko Mihailowitsj, een zoon van de generaal Draga Mihailowitjs, die in ae afgelopen oorlog Joego-Slavi- sche verzetsstrijders aanvoerde, doch in juli 1946 door Joego-Slavische communisten terecht wead gesteld, erin is geslaagd zijn land te ont vluchten. Hij heeft, via Italië en Zwitserland, Parijs weten te berei ken. Mihailowitsj jr. heeft te Parijs verklaard dat hij zich veertien jaar lang om de vijf dagen bii de politie van Belgrado heeft moeten melden en dat hij na de oorlog is gefolterd, toen men van hem de schuilplaats van zijn vader te weten wilde ko men. gevlogen en totaal vernield. Twee van de vijf inzittenden werden op slag gedood, één overleed later in Jiet Academisch ziekenhuis in Groningen waar ook twee andere inzittenden zwaar gewond zijn opgenomen. De vijf inzittenden van de auto, drie jongens en twee meisjes, waren allen h.b.s.-ers uit Meppel en leden van de tennisclub „Meppel", waar van zij het tweede team vormden. Zij hadden een wedstrijd gespeeld te gen de tennisclub „Stadskanaal". Van hen zijn om het leven geko men: F. Deutman, 16 jaar, mej. Jeanne van der Wal, 17 jaar, en mej. L. de Jong, ongeveer 18 jaar; zwaar gewond werden de bestuurder T. Idema, 20 jaar en de ongeveer 18- jai'ige R. Deutman, een broer van de om het leven gekomen F. Deut man. De toestand van de gewonden is zorgwekkend. ....is het tweehonderd jaar ge- leden, dat James Monroe van 1817 tot 1825 president van de Ver. Staten van Amerika die in 1823 de bekende Monroe- s leer proclameerde, in Westmo- reland (Virginia) werd geb> Sjafroeddin naar Noord-Celebes Volgens een bericht in de „Strait Times" (Singapore) van zondag, zou de premier van de tegenregering in Indonesië, Sjafroeddin Prawiranega- ra, in een watervliegtuig van Singa pore zijn vertrokken naar Noord Ce lebes. Volgens de „Strait Times" was hij vergezeld door de minister van economische zaken van de opstandige regering, dr. Soemitro, de minister van defensie Boerhanoeddin Hara- hap en de minister van voorlichting, overste Djambek. Vólgens hetzelfde blad zou Sja froeddin metnog zes ministers van de tegenregering, vrijdag in het ge heim te Singapore zijn aangekomen. Dit ,laatste is door de autoriteiten te Singapore tegengesproken. In Noord-Celebes zouden, aldus de „Strait Times", de opstandelingen voornemens zijn, een laatste tegen weer te bieden. De hiervoren ge noemde- leiders zouden donderdag avond in snelle motorboten uit mid den-Sumatra zijn vertrokken. De regering van Djakarta heeft za terdag gemeld, dat haar troepen So- lok, een bolwerk van de rebellen dat op circa 65 km van Padang ligt, hebben veroverd. Volgens radio-Djakarta zijn voorts bij operaties in West-Java vijftien rebellen gevangen genomen. Joan Collette overleden Zaterdag is te Nijmegen de beken de beeldende kustenaar Joan Collet te, die o.a. leerling van Jan Toorop is geweest, plotseling overleden. Volgen de maand zou hij 69 jaar zijn gewor den. In 1912 maakte hij reeds zijn eerste glasramen. Na gedurende de Eerste Wereldoorlog zich voornamelijk te hebben bezig gehouden met illustra tief werk en grafiek, wijdde hij zich onafgebroken aan de toegepaste kunst in de architectuur en aan vrije kunst werken. Voor meer dan vijftig r.-k. kerken heeft Collette in de loop der jaren-ramen, muurschilderingen en mozaïeken gemaakt. Ruim 20.000 voor gerepatrieerden Op het gironummer 850 van het C.C.K.P. ten behoeve van de gere patrieerden is de afgelopen twee we ken een bedrag gestort van f 20.813.18. Giften zijn o.a. ontvangen van de In dische pensioenbond en van jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborg Sta- chouwer, de laatste gouverneur-gene raal van het voormalige Nederlands- Indië. Voorts werden de opbrengsten over gemaakt van een bonte avond, die in Willemstad op de Nederlandse Antil len werd gehouden ten behoeve van de gerepatrieerden uit Indonesië en van de Indische cabaretavond „Ton, Tong", die deze maand in het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam is gehouden. TECHNISCHE ASPECTEN DELTAWET Vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaanderen „questieus" De Rijkswaterstaatsdienst heeft thans een voorproject opgemaakt voor een havenplan in het Zuid-Sloe, waarvan minister Algera heeft kennis genomen en waarover hij zich door een bezichtiging van het betrokken gebied nader op de hoogte heeft gesteld, zo wordt medegedeeld in de memorie van antwoord over het ontwerp-Deltawet aan de Eerste Kamer. Bij het opmaken van het plan is er van uitgegaan, dat in het kader van de dijksverhogingen, het Zuid-Sloe voor een groot deel zal worden afge damd met een op deltahoogte aan te leggen afsluitdijk. Deze dijk is zo danig getraceerd, dat het mogelijk zal zijn aan de rivierzijde enige grote bedrijven te vestigen, welke dan onmiddellijk gelegen zullen zijn aan een voor grote zeeschepen ruimschoots voldoende diep gedeelte van de Schelde. „De Schelde" wil er een grote scheepswerf stichten, waarvoor in be ginsel medewerking is toegezegd. De definitieve vormgeving van het buitendijks blijvende deel zal eerst kunnen plaats hebben, nadat mede aan de hand van te verrichten mo- delproeven zal zijn vastgesteld, op welke, wijze de noordelijke begren zing van de naar de oever opdringen de diepe geul van de Schelde zal moeten worden gelegd. Binnendijks zou via een grote zeesluis een .zeehavencomplex gemaakt kun nen worden, dat via een door Zuid- en Noord-Sloe te graven kanaal en de Zandkreek verbinding met het ach terland zou hebben. Het plan omvat 700 hectare haventerrein met 400 en 600 hectare uitbreidingsmogelijkheid in de Quarlespolder en het Noord- Sloe. Elektrische getijde-centrales zijn in het Deltagebied niet mogelijk. Een aantal technische aspecten in ogenschouw nemend zegt de memorie dat het vraagstuk van een storm vloedkering in de Waterweg nog in studie is. De ingelaste staalconstructie uit te voeren schuiven in de uitwaterings sluizen van het Haringvliet worden zeer zwaar. Het heffen van een schuif zal door oliedruk geschieden. Iedere opening krijgt een dubbele schuif, die met vier armen scharnierend op een ligger van voorgespannen beton wordt gemonteerd. De schuiven zullen el- kaars reserve zijn. Gezien de kosten wordt niet ver wacht, dat de overigens goed vol doende nylon-zandzakken op grote schaal zullen worden toegepast bij de aanleg der grote afsluitdam- men. Mijnsteen blijkt bruikbaar voor spuitkaden. Of deze steen op grote schaal kan worden toege past als bodemafdekking of bouw stof voor grote dammen is nog een open vraag. Of de brugverbinding met Flakkee in 1959 op de begro ting zal komen is nog niet beslist. Wel is een begin gemaakt met een> dam naar de zuidelijke afrit van deze ontworpen, zeer kostbare verbinding. De mogelijkheden van een vaste oeververbinding met Zeeuwsch-Vlaan-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1