Kritiek in Vlissingse raad op nieuwe waterleidingtarieven VOORTREKKERS TABAK Zwitsaletten TENTOONSTELLING „PARAAT" TE TERNEUZEN GEOPEND de tabak der kampioenen Niemeijer Vandaag.. DUIZENDEN GULDENS GELEEND VOOR REIZEN DOOR EUROPA ZATERDAG 26 APRIL. 1958 PROVINCIAL E ZEEUWSE COURANT. NOODZAKELIJKZEGGEN B. EN W. Weer kwam de Vissershaven ter sprake Do nieuwe waterleidingtarieven van de Waterleiding Maatschappij Zee land hebben in de Vlissingse raad vrijdagmiddag een stroom van bezwaren ontmoet. Met uitzondering dan van achter de tafel van B. en W., werd er in deze vergadering geen goed woord vernomen over het z.g. tappunten tarief, dat de W3I.Z. gaat invoeren om aan de ministeriële verlangens te voldoen. De discussie werd ingeluid door de burgemeester, mr. B. Kolff, die een aantal schriftelijke vragen van de heer C. J. Gillissen Verschage (P.v.d. A.) over dit onderwerp beantwoordde. Hierna kwamen de tongen los. Una niem was men van oordeel dat alleen het nietertarief betalen naar ver bruik de juiste methode van berekening is, doch zoals zowel de burge meester als wethouder J. Post uitvoerig betoogde, is dit niet mogelijk. Er bleef dus voor de raad weinig meer over, dan de zaak maar te laten rusten. hen geleid. Aan het oppervlaktetarief kleefden ook ernstige bezwaren en daarom heeft men nu naar iets anders gezocht. Wethouder J. Post stelde, dat men eigenlijk tot dusver goedkoop water heeft gekregen. Verder zei hij het tappuntentarief boven het opper vlaktetarief te prefereren. Uitvoerig wees hij ook op het sociale element in dit tarief. De agenda leverde verder weinig stof voor een bespreking op. Het wa ren praktisch alleen enkele overge legde stukken, waarover werd ge sproken. Zoals uit de beantwoording van de schriftelijke vragen bleek, verwacht de minister, dat de streekwaterlei- dingbedrijveu in de toekomst een ge middelde opbrengst van 55 per aan sluiting per jaar zullen krijgen. Dit is niet het gemiddelde thans in het land geheven tarief. Bij het ontworpen ta rief van de W.M.Z. wordt dit gemid delde ook nog niet bereikt. Een z.g. metertarief is niet mogelijk omdat zonder een vast bedrag, geen behoor lijke financiële uitkomst wordt be reikt. De oorzaak hiervan is dat de topverbruiken, ook bij een sterke ver hoging van de waterprijs per m3, niet worden verminderd, terwijl de ver bruiken in de overige tijd van het jaar verminderen door bezuiniging. Juist het topverbruik vergt extra voorzie ningen, dus investeringen. Bedrijven die eerst per m3 verkoch ten, hebben later ook een tarief met vast basisbedrag moeten invoeren, zo verklaarde de burgemeester nog. Met deze antwoorden van B. en W. waren de raadsleden echter nog niet tevreden gesteld en daarom wees de heer H. van Rooijen (c.h.) met enkele voorbeelden op de grote onbillijkheden welke aan het nieuwe tappuntentarief kleven. Hij vroeg daarom nog eens met de waterleiding maatschappij te willen overleggen, iets waartoe de burgemeester echter niet bereid bleek. Ook ir. J. H. Kriete- meijer (a.r.) was allerminst enthou siast en pleitte voor een betaling per m3 verbruikt water. Zijn fractiege noot J. Marijs meende de „schuld" van een en ander eerder bij de minis ter van sociale zaken te moeten zoe kenwat hem later door P.v.d.A.- leden werd bestreden en daarom vond hij het, mede aan de hand van de ervaringen van enkele jaren geleden, „vechten tegen de bierkaai". Nadat ook de heren E. G. Vader (k.v.p.) en H. B. J. Knoop (v.v.d.) de geopperde bezwaren hadden onderschreven de laatste pleitte voor een combinatie van basis- en verbruikstarief zette burgemeester Kolff uitvoerig de mo tieven uiteen, welke de W.M.Z. tot de invoering van het nieuwe tarief heb- Advertentie) Demping Vissershaven Zo deelde burgemeester Kolff mede, dat in een schrijven van de Midden standscentrale waarin protest werd aangetekend tegen de gemeentelijke plannen voor de Vissershaven en ver zocht werd voorshands geen uitvoe ring aan deze plannen te geven, door de middenstand ook een rapport in uitzicht werd gesteld. B. en W. zijn bereid de raad hier over in te lichten en vooraf met de Middenstandscentrale over eën en an der te beraadslagen. Impliceert dit, dat de plannen welke door de meerderheid van de raad werden aanvaard, worden op geschort We gaan toch niet terug krabbelen. zo informeerde het a.r.- raadslid Marijs. De burgemeester antwoordde, dat dit niet in de be doeling ligt. Het schrijven werd voor kennisgeving aangenomen. De heren P. Bikker en H. van Rooyen (c.h.) juichten het toe, dat B. en W. overleg willen plegen. Laatstgenoemd raadslid betreurde het echter dat de middenstand zo laat met reacties is gekomen. Een brief van de geneeskundig in specteur van de volksgezondheid over de bestrijding van ratten in en nabij de Spuikom, deed de heer P. G. Smit (p.v.d.a.) en J. Marijs (a.r.) een lans breken voor het behoud van de een den en zwanen in de Spuikom en de leiding. Wethouder M. A. van Pope- ring had ook oog voor de aantrekke lijke „stoffering", maar het zal niet kunnen uitblijven, dat maatregelen moeten worden genomen tegen ver ontreiniging van de walkanten. Het publiek kan er zelf aan meewerken, dooi' niet overal etensresten neer te gooien. Bestrijd UW PIJNEN mei: Spaarbankbond: geen gunstig spaarkhmaat. Het klimaat voor het sparen in 1957 is niet bijzonder gunstig geweest, al dus het jaarverslag van de Neder landse Spaarbankbond te Amersfoort. Op de vijf jaren, waarin het spaarte goed vaak met niet onaanzienlijke bedragen toenam, is in 1957 een pe riode gevolgd, waarin bijna f 60 mil joen meer werd terugbetaald dan in gelegd. Over het geheel vertonen de inleggin gen het normale seizoenpatroon. In het laatste kwartaal waren de terug betalingen bijzonder hoog tot een be drag van ongeveer 60 miljoen. Het slechte spaarresultaat in dit kwartaal is voor een groot deel daaraan toe te schrijven, dat de Nationale Woning bouwlening werd gelanceerd, en en kele 6 pet emissies aan de markt kwamen. Het dat I in 1957 minder is aangetast dan men onder de heersende omstandigheden had kunnen verwachten. Sprekend over de gedachte van bezitsvorming acht de spaarbankbond het niet raad zaam kleine kapitaalbezitters bloot te stellen aan het risico van koersschom melingen. Niettemin wil de bond me dewerking verlenen aan nieuwe ini tiatieven, die bevorderlijk kunnen zijn voor een verhoging van de ma teriële weerstandskracht van ons volk. t verslag meent te kunnen zeggen. de spaarzin van onze bevolking (Advertentie) Van Nelle bestellen Britten houden in Stille Oceaan weer kernproeven De Britse autoriteiten hebben vrij dag bekendgemaakt, dat van 26 april tot nader order een gebied in het midden van de Stille Oceaan, ten zuid-westen van Christmas Island, gevaarlijk voor scheep- en luchtvaart is wegens Britse kernproeven. De Japanse raad voor de visserij heeft vrijdag alle Japanse vissers gewaarschuwd de gevaarlijke zone van 37.000 vierkante mijl te verlaten. In Japanse kringen is men verbaasd over het feit, dat de waarschuwing op zo korte termijn is uitgegeven. Rapport De nota van burgemeester en wet houders over de kosten van demping van de Vissershaven, naar aanleiding van een vraag van de heer E. G. Va der, deed dit K.V.P.-raadslid opnieuw op deze zaak terugkomen. Terwijl de wethouder van openbare werken des tijds een bedrag van 2 miljoen had genoemd en de begroting nu f 1.350.000 vermeldt, kwam de heer Vader met een door deskundigen ge maakte berekening, volgens welke alleen reeds op de grote posten van baggerwerk, damwand en opspuiten van zand ongeveer 4 ton bespaard zou kunnen worden. De kosten van demping zouden dan onder het mil joen (f950.000) blijven. Bij afsluiting van de Vissershaven en de Koop manshaven in het kader van de Del tawerken, zou bovendien een belang rijk deel van de kosten voor Rekening van het rijk komen, zo betoogde de heer Vader verder. In het antwoord van wethouder Van Popering op deze opmerkingen bracht hij verschillende bezwaren hiertegen naar voren. Hij meende ook niet behoeven te twijfelen aan de door gemeentewerken opgestelde ra ming van kosten. Het schrijven van een der gasthuis- bewoners over de te betalen pension- prijs in het tehuis voor bejaarden, bracht het verhaal van kosten ter sprake. De heer C. J. Gillissen Ver schage had vernomen dat tal van kin deren, wier ouders in het tehuis zijn opgenomen, geschrokken zijn van de bijdragen die zij moeten betalen. Hij vroeg de richtlijnen zo soepel moge lijk toe te passen. De heer Van Rooijen vroeg zich echter af, of dat mopperen wel gerechtvaardigd is. Het moet de kinderen wat waard zijn, dat hun ouders nu in een moderne, veel fezelliger omgeving zitten, zo betoog* e dit raadslid. Wethouder Post, die zich ten dele bij de opmerkingen van de heer Van Itóoijen aansloot, kon 'mededelen, dat aan de directeur van sociale zaken reeds opdracht is gegeven de gehele zaak nog eens te bestuderen. Bij het voorstel om een strook grond aan de Van Dishoeekstraat te kopen van de fa. Prins en een bijdrage te verlenen in het bouwen van een af scheidingsmuur, vroeg de heer Krie- temeijer om zo mogelijk de gevel rooilijn nog verder achteruit te plaat sen in het belang van het verkeer op het drukke kruispunt Van Dishoeck- straat-Singel. De rest van de voor stellen waaronder o.m. verschillende grondverkopen en begrotingswijzi gingen werd zonder meer aan vaard. Tot lid van de culturele raad, sectie toneel werd benoemd de heer A. H. Ie Febcr. f Advertentie) Van Nelle bestellen CONTACT BURGER—MILITAIR Kon. Militaire Kapel hield taptoe De afmijnzaal van de Terneu- zense veiling was vrijdagmiddag- vrijwel geheel bezet met militaire, geestelijke en burgerlijke autoritei ten, toen burgemeester mr. I*. H. W. F. Teilegen aar de leger- en lucht machttentoonstelling „Paraat" offi cieel opende. Onder de aanwezigen bevonden zich onder meer de territo riaal commandant in Zeeland, over ste A. Kornet en de garnizoenscom mandant te Middelburg, overste J. 'otteboom. De heer T. l'aauwe. plaats vervangend hoofddirecteur van de af deling personeelszaken van het mi nisterie van oorlog die een welkomst woord sprak, wees op het doel van de tentoonstelling, die in vorige ja ren tot een groot succes werd, name lijk om meer bekendheid te geven aan leger- en luchtmacht en om een indruk te geven van de resultaten welke, dank zij de opofferingen van het Nederlandse volk, konden wor den bereikt. De heer Paauwe sprak de wens uit. dat deze vreedzame bezetting van Terneuzen er toe zal bijdragen, dat de banden tussen burger en militair worden verstevigd. In een vaak hu moristisch getinte openingsspeech sprak vervolgens burgemeester Tei legen zijn erkentelijkheid uit voor de onderscheiding, welke Terneuzen dit jaar te beurt is gevallen. Hij zou het toejuichen indien de gemeente wederom een garnizoen kreeg. Spre ker achtte het nodig, dat de civiele bevolking wordt doordrongen van de noodzaak van het kostbaar apparaat dat, in samenwerking met de bond genoten, dient om de met veel strijd herkregen vrijheid te behouden. Na de officiële opening gaf ma joor J. Glaser nog bijzonderheden over het tentoonstellingsprogramma, waarbij hij er onder meer op wees, dat op koninginnedag de tentoonstel ling de gehele dag geopend zal zijn. Op die dag zullen 's morgens en 's middags helikopterdemonstraties worden gegeven. Het gezelschap ge nodigden werd vervolgens in groepen over deze wel zeer interessante ten toonstelling rondgeleid. Ter gelegenheid van de opening van „Paraat" maakte des middags de (Advertentie) ...'n heerlijk lichle mélange van 16 edele tabakssoorten in handige plaslïo tabakszak. Groningse studenten trokken 't langst aan de pijp In de marktstad Purmerend vertoefden gisteren studenten uit Deft, Eindhoven, Groningen, Lei den, Nijmegen en Rotterdam om deel te nemen aan een pijprook wedstrijd, die de „Geselhghe Dampkring" te Purmerend had georganiseerd in verband met haar vijfjarig bestaan en de pro clamatie van Wereldpijprookdag. Overwinnaar bij de studenten werd de heer R. J. Bijlstra uit Groningen, die over zijn 2% gram Hollandse baaitabak 66 minuten 8 seconden rookte. Bij de pers zegevierde de heer J. van Duu- ren (Het „Haagsch Dablad") met 39 minuten 3 seconden. De winnende groep van deze middag was Groningen met een totaal van 170 min. en 28 sec. roken, tweede werd Rotterdam met 137 m;n. 54 sec. De heer F" 1 uit Groningen kreeg de oker voor zijn groep en een voor zichzelf. De heer Van Du uren uit Den Haag ontving de grote wisselpijp. De eregast opa Klijzing kreeg ook een pijp aangeboden. Mej. A. Helling van het dag blad „De Tijd" (Amsterdam) die als enige journaliste ook de brand in de lange Goudse pijp had ge stoken ontving bloemen. Zij rook te 15 min en 2 sec. Kappers en slagers sluiten op koninfin'H"* om 13 uur. De vakraad voor het ka persbedrijf heeft overeenkomstig de richtlijnen, die het georganiseerde bedrijfsleven heeft verstrekt, besloten de kappers zaken op woensdag 30 april na 13 uur te sluiten. De halve vrije dag voor het kap- perspersoneel, wordt niet als snipper dag aangemerkt. Ook de slagersbedrijven zullen na 13 uur sluiten. De slagers mogen hetzij op dinsdag 29, hetzijop donderdag 1 mei, één uur langer werken dan normaal. H VANDAAG... p ...viert (1e Amerikaanse schrijf- ster Anita EmersonLoos, wier bekendste boek „Gentle- men prefer Blondes" verfilmd H werd, te Santa Monica haar 65e verjaardag. J EN MORGEN M ...is het 40 jaar geleden, dat aaih schipper P. Arends het eerste officiële kapiteins-diplo- ma voor de binnenvaart werd uitgereikt. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Zweedse minister-president. Eilander, heeft vrijdag, nadat zijn kabinet in het parlement een neder laag had geleden, koning Gustaf Adolf verzocht het parlement te ont binden en nieuwe verkiezingen uit te schcrijven. De koning zal maan dagochtend op het verzoek antwoor den. (Advertentie) Van Nelle bestellen (Advertentie) Van Nelle bestellen Ter gelegenheid van de leger- en luchtmach ttentoonstelling JParaat in de veilinggebouwen te Terneuzen maakte de Koninklijke Militaire Ka pel vrijdag een mars door de stad, de vanzelfsprekend veel belangstel ling trok. (Foto P.Z.C.) FANTASTISCH VERHAAL VAN PSEUDO-INGENIEUR Bij poging caféhouder op te lichten gearresteerd. De Rotterdamse politie heeft de 32- jarige B. B., die in Amsterdam do micilie heeft, aangehouden, omdat hij een caféhouder voor 1' 50 zou hebben opgelicht. Verder is bij de Rotter damse politie niets ten nadele van hem bekend, maar hij kwam zelf met een verhaal op de proppen, dat de po litiemannen met grote verbazing heb ben aangehoord. Zo vertelde hij kans gezien te hebben twee jaar lang zijn vrouw, ouders, verdere familie en kennissen een rad voor de ogen te draaien. Hij vertelde in Delft gestudeerd te hebben. In strijd met de waarheid zei hij afgestudeerd te zijn en' een baan als chemisch-ingenieur bij een groot Amerikaans concern te hebben gekregen. Gedurende deze twee jaar heeft hij geen dag in Amsterdam ge woond, maar steeds met zijn vrouw in hotels in diverse steden in Europa gelogeerd, naar hij zei moest hij ver schillende fabrieken bezoeken. Zijn „zakenbezoeken" deed hij af als zijn vrouw winkelde. De manier van leven kostte hem handenvol geld. Bij ouders, fami lie of kennissen zag hij kans met duizenden guldens tegelijk geld te lenen. Een familielid van zijn vrouw stuurde eens f 3000 naar Duitsland. Als men op terugbeta ling aandrong stelden zijn ouders zich voor hem garant. Hij heeft hun echter een groot financieel verlies berokkend. De laatste tijd ging hij ook ande ren oplichten dan zijn familieleden, aldus zijn eigen verhaal. Een Am sterdammer vloog erin voor f 900, Van Nelle bestellen Steun van socialisten voor informateur Pleven De Franse socialisten, die tassen uiterst links en rechts in de Natio nale vergadering 100 zetels bezetten, staan gunstig tegenover de pogingen van René Pleven die een nieuwe re gering tracht te vormen. Pleven, door president Coty tot in formateur benoemd, had donderdag middag een onderhoud met de socia listenleider Guy Mollet. een inwoner van Arnhem voor f 80, in Vlaardingen en Deventer kreeg hij resp. f 82 en f 94 los. Tenslotte kwam hij vrijdag bij een Rotterdamse caféhouder terecht, die hij kende, maar in tien jaar niet had gezien. Ook hier had hij zijn praatje klaar en kreeg f 50 te leen. Reeds de volgende dag probeerde hij de kaste lein te bewegen hem nog eens f 100 te geven, maar de man kreeg arg waan. Hij vroeg hem te komen en waar. schuwde tegelijk de politie. Eerst trachtte hij nog de politie om de tuin te lelden, maar viel door de mand, toen bij controle van de autopapieren bleek, dat zijn vrouw nog in de wagen zat. Hij had namelijk gezegd het geld nodig te hebben om zijn vrouw uit het buitenland te kuimen halen. FOTOGRAFEREN! Vrijstelling dienstplicht leraren V.H.M.O. Zoals reeds eerder is medegedeeld, kan onder bepaalde voorwaarden vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige worden verleend aan bevoegde leraren bij het V.HM.O. in de vakken Nederlands, Frans, Engels Duits, wiskunde, biologie, Grieks, Latijn, scheikunde en natuurkunde. De hierbedoelde dienstplichtigen, die niet reeds in militaire dienst waren, moesten voor 1' augustus 1958 een be trekking als leraar vervullen of gaan vervullen aan dagscholen voor voor bereidend of middelbaar onderwijs. De minister voor defensie heeft thans bepaald, dat de regeling ook van toe passing is op hen, die in het tijdvak gelegen tussen 31 juli 1958 en 1 augustus 1959 een betrekking als le raar gaan vervullen. Van Nelle bestellen Koninklijke Militaire Kapel met het tamboerskorps van het garderegi ment Grenadiers een muzikale wan deling door de stad, waarvoor zeer veel belangstelling bestond, evenals voor het later op de Markt gegeven concert. Voor de des avonds, even eens op de Markt, gegeven beweeg lijke taptoe in ceremonieel tenue was de belangstelling overweldigend. (Advertentie) Niet voor de poes! De verrukkelijke Droste flikken genieten de voorkeur van de fijnproever. In vier delicieuze smakendessert, melk, mokka, bittcr-zoet. DROSTE PASTILLES Altijd ivelkom

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7