Sportweek Middelburg-Folkestone in laatste week juli Zeeuwse Almanak RIJKSPOLITIE NAM AFSCHEID VAN ADJUDANT BUSC0P AANVARING VAN DE „AYDIN" EN „CHARLES TELLIER" BIJ BATH 1 11* ZWAARDEMAKER DBilISK Agenda 8 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RAN T. ZATERDAG 26 APRIL. 1968 ENGELSEN IN BEZIT VAN WISSELBEKER Burgemeester De Widt ere-voorzitter van sport-adviescommissie De sportweek MiddelburgFolkestone hoofdstad gehouden van ordt dit jaar in de Zeeuwse rijdag 25 juli tot en met zaterdag 2 augustus a.s. Tijdens een vergadering van de adviescommissie voor sportaangele- genheden te Middelburg heeft de voorzitter, de heer D. A. Huysse, het voorlopige programma voor deze sportuitwisseling bekendgemaakt. Voorts deelde de heer Huysse mee, dat de burgemeester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, evenals de vorige burgemeester, het erevoorzitterschap van de adviescommissie heeft aanvaard. Mr. De Widt draagt de sport een warm hart toe en is een voorstander van sportuitwisselingen, zoals bijvoorbeeld die met Folkestone. Evenals de voorgaande jaren is de belangstelling van de Engelse gas ten weer bijzonder groot. De Middel burgers hébben zelfs de restrictie moeten maken, dat geen gi-oter aan tal sportvrienden uit Engeland mag komen dan het aantal, dat uit Mid delburg naar Engeland toog. Dit aantal bedraagt 150 sportmensen en 50 supporters, die de gast zullen zijn van de Middelburgse sportvrienden en belangstellenden en verder in ho tels en pensions worden onderge bracht. Volgens het voorlopige programma komen de Engelsen op vrijdag 25 juli in Oostende aan. Vanaf de provincia le boot te Vlissingen worden zij met motorescorte van de motorclubs naar de hoofdstedelijke Markt gebracht, waarna ze kunnen kennis maken met hun gastheren en -vrouwen. Tijdens de aankomst zal het carillon van de Lange Jan bespeeld worden. Zater dag 26 juli is er des morgens een officiële ontvangst door het gemeen tebestuur in het stadhuis, 's Middags wordt in Vrouwenpolder een motor- trial gehouden met Engelse en Ne derlandse deelnemers. 's Avonds is er aan de Nadorst een voetbalwedstrijd tussen de jeugdteams (spelers van 18 tot en met 23 jaar) tussen „Middel burg" en „Folkestone". De korf balvereniging Swift" speelt op die avond een wedstrijd tegen een nog nader aan te wijzen tegen stander, waarna er voorts basket-, volleybal- en hockeywedstrijden zijn. Deze dag wordt besloten met een optreden van de bekende folklore- en balletgroep.van Thea Glasz in „Miniatuur Walcheren". Naar de „Expo" Zondag 27 juli is er 's morgens een Engels-Nederlandse kerkdienst. Verder zijn er lawntenniswedstrij- den en een zeehengelwedstrijd aan het Walcherse strand. Maandag 28 juli brengt het gezelschap een be zoek aan de „Expo" in Brussel, waar na de dag daarop een middagtocht over Walcheren gemaakt wordt. Advertentie Altijd gaat huidje POEDER «ZALF-OLIE-ZEEP 's Avonds zijn er atletiek- en bowlingwedstrijden, met in 't zwem- had zwem- en polowedstrijden Woensdag 30 juli wordt er een be zoek gebracht aan Rotterdam, terwijl men vroeg genoeg terug is om de verlichte Abdijgebouwen in ogen schouw te nemen. Donderdags wordt de weekmarkt bezocht, 's Avonds worden er ta feltenniswedstrijden gehouden, terwijl tevens het zwemprogram- ma van dinsdag wordt voortge zet. In de „Miniatuur" treden ver volgens de Middelburgse vereni gingen „Medioburgum", „Achil les" en „Wilhelmina" op; boven dien geeft het ballet -van Thea Glasz een herhaling van het pro gramma van zaterdagavond. Vrijdagmiddag 1 augustus is er 's middags een badmintSnwedstrijd. 's Avonds wordt de afscheidsbijeen komst gehouden, waarop ook de be kers uitgereikt worden. De wisselbe ker ls thans in het bezit van de Engelsen; terwijl de „verliezerscup" in het stadhuis staat. Indien mogelijk zal aan dit afscheid evenals enkele jaren terug het aniateurballroom- danskampiocnschap om de „Grote prijs van Zeeland" verbonden wor den. Des zaterdags vertrekken de Engelse gasten weer naar huis. Jaar op proef Voorts heeft de atletiekvrienden- kring „Dynamo" verzocht zich te mo gen aansluiten bij de adviescommis sie. Besloten werd deze jonge vereni ging toe te laten als proeflid van de commissie, voorlopig voor een jaar. Elke vereniging, die aanslui ting wenst, zal namelijk een jaar als proeflid aangenomen worden. Bij de rondvraag kwam nogmaals de vraag naar voren of een andere vorm voor de adviescommissie voor sportaange- legenheden gevonden kan worden. De commissie kan namelijk met an dere bevoegdheden nog nuttiger wer ken in het belang van de Middel burgse sport en de uitwisseling met andere steden. Getracht zal worden tot een op lossing te komen, zoals in andere ste den het geval is, bijvoorbeeld een sportstichting. Een afgevaardigde van een Middelburgse gymnastiek vereniging beklaagde zich over het grote tekort aan beschikbare gym nastiekzalen en de slechte staat, waar in de turntoestellen zich be vinden. Met belangstelling wordt uit gekeken naar de tijd, dat een nieu we goed geoutilleerde gemeentelijke zaal gereed komt. „De Schelde" kreeg opdracht voor stoomketelinstallatie. Voor nieuwe Groningse centrale. Van het Prov. Elektriciteitsbedrijf Groningen ontving de kon. mij. „De Schelde" te Vlissingen opdracht tot het leveren van een stoomketelinstal latie bestemd voor de nieuwe Hunze- centrale. De ketel krijgt de formida bele capaciteit van'400.000 kilogram stoom per uur. De ketel kan gestookt worden met poederkool of met olie. GEEN ASPIRIN ZONDER BAYERKRUIS Ged. Staten zullen beroepschrift behandelen. Gedeputeerde Staten van Zeeland zul len op maandag a.s. des middags te twee uur in het gebouw van de Pro vinciale Griffie te Middelburg een openbare zitting houden. Daarin zal behandeld worden het be roepsschrift, dat is ingediend tegen een kandidatenlijst voor de verkie zing van de gemeenteraad te Zuid- dorpe. Deze kandidatenlijst zou vóór des ochtends 9 uur zijn ingediend op de dag van de kandidaatsstelling, ter wijl net wettelijk voorschrift luidt, dat van 9 uur des morgens af gele genheid bestaat tot het indienen van Kandidatenlijsten. VAN TOT KAP OVER KORENMOLEN Nu het weer 'n wat zomers karakter begint te krijgen, zijn mensen van de Firma Van de Hamer uit Brouwers haven in de Oostcrlandse korenmo len geklommen, die binnenkort weer zal moeten draaien, doch eerst een nieuwe kap behoeft. Aan de restau ratie van de molen was men vorig jaar trouwens reeds bezig. „Men moet", zo meldt men ons, „voor dit werk beslist geen hoogtevrees heb ben". Anders, dunkt ons, komt die kap er nóóit op... DE ZADEN HET ZAAI- en poot goed zit al in de grondI De mensen van land- en tuinbouwbedrijven zijn tevreden; de gunstige weersomstandigheden héb ben hun „vruchten" reeds afgewor pen. Als ér nu nog een beetje regen komtzullen de zaden goed ontkie men. BAZAAR IN BROUWERSHAVEN ■VANDAAG... houdt de algemene sportvereniging „Brouwershaven" 'n grote bazaar in de vishal. „Pinbord", schiettent, brievensport, theeschenke- rij en andere attracties zijn er te be leven. Met het oog op het binnen kort te vieren dertigjarig jubileum hoopt de bazaarcommissie op een goede belangstelling, zodat er voor het toekomstige feest voldoende fi nanciën in kas zullen zijn. PINOKKIO PINOKKIO, in de jeugdige persoon van Adrie Lievense, luisterde de jaarlijkse feestavond van de open bare lagere school in Brouwershaven op. De feestavond, in hotel „Jacob Cats" gehouden, was druk bezocht. De heer P. L-iibaart, voorzitter van de oudercommilsie riep voor het to- neestuk „De avonturen van Pinok- kio", dat door leerlingen gespeeld zou worden, in zijn openingswoord de clementie van de aanwezigen in. Dat had hij niet behoeven te doen, want het vier bedrijven tellende toneelspel werd met vaart en verve gebracht. Burgemeester J. L. van Leeuwen deelde na zijn dank aan de tonelisten te hebben betuigd repen chocolade uit. Do heer en mevrouw De Munck, die het spel hadden ingestudeerd, werden har telijk bedankt. RE/S De verte lokte die jongeman, er gens uit Zeeland en hij besloot dan die lokroep gehoor te geven, verliet huis en haard, na het groot ste deel van zijn aardse bezittingen te gelde gemaakt te hebben en trok in de richting van de grens. Hij ging naar. Duitsland, in de mijnen werken. Links en rechts had hij tevoren uit voerig afscheiden genomen van vrienden en bekenden en welgemoed ging hij tenslotte op pad. Vér is ae ondernemende jongeling niet gekomen. Aan de grens eindig de de reis. Hij had geen paspoort De heer A. L. Koster te Wolphaarts- dijk gaat een gezellige dag tegemoet op woensdag 30 april a.s. Op die dag zal hij in Den Haag namelijk deelne men aan een historische optocht van circa dertig „antieke" auto's. Dit is dan het hoogtepunt van de koningïn- nefeesten in de residentiestad. De heer Koster zal een eerbiedwaardige Peugot uit 1903 besturen, waarmede lan de „oudste" deelnemer is. Er zijn reeds uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen bij eventuele pech van deze rijdende museumstuk- kén, want een moderne kraanwagen van de Haagse brandwéer zal in de onmiddellijke nabijheid van de ve hikels blijven. Architect van Vlissingse Koningin Wilhelminaschool In het gisteren gepubliceerde verslag over fle opening van de Koningin wil helminaschool van de Vereniging tot bevordering van Christelijk Onder wijs te Vlissingen is een storende fout geslopen. Als architect van de nieuwe school werd in het verslag genoemd de heer P. Götzen te Middelburg; dit moet zijn de heer J. Götzen te Vlis singen. Voorts werd als hoofd van de Prins Willemschool genoemd de heer W. van Sabben; dit moet zijn de heer Van Soelen. 16 met tie IDéal 19 Maus Gatsonides heeft, zoals U hier ziet, zijn eerste zuinigheidsrally met succes gereden. Hij heeft namelijk de le plaats gewonnen in het algemeen klassement van de internationale „Caltex Economy Run 1958", waarbij zijn IDéal 19, de bekende nieuwe Citroën, over een afstand van 2200 km 136 liter benzine heeft verbruikt (drie inzittenden, bagage, route door Ardennen en Eifel een ware prestatie 1 op 16, bijna zo zuinig als het „lelijke eendje" Dat vermag een zeer goede rijder met een zeer goede wagen. Zijn vrouw, die hem vergezeld heeft, ook bij het dragen van de zilveren bekers, zei„zuinig is die wagen zeker, maar ook het comfort is ongelooflijk". Geen wonder, met die hydropneumatische vering Voor j aars ver gaderin g Zeeuwse A.R.-gemeente- en provinciebestuurders. De Zeeuwse vereniging van A. R. ge meente- en provinciebestuurders zal haar voorjaarsvergadering houden op maandag 2 juni in het „Huis van Nassau", te Zierikzee. Bij de bestuursverkiezing zal voor zien moeten worden in de vacature van' de heer R. Zuidema te Goes, die zich niet meer herkiesbaar stelt. De heer J. Wilschut, raadslid van Rotterdam en Statenlid van Zuid- Holland, zal een inleiding houden over „Huidige vraagstukken in de gemeen tepolitiek". Vierjarig knaapje in Zierikzee verdronken Vrijdagmiddag omstreeks half drie is het vierjarig zoontje van de fam. F. uit Zierikzee bij de aanlegplaats van de provinciale boot aan 't Luitje verdronken. Samen met de driejarige Robbie de Loze was hij op zijn autoped naar de haven gegaan om te spelen. Op de ponten van de aanleg plaats moet hij aan ee ntouw hebben getrokken, waarmee een viskaar aan de ponton is bevestigd. Hij moet toen voorover in het water zijn gevallen. Het vriendje, dat van het ongeluk niets vertelde, ging op zoek naar zijn zusje om die de autoped te laten ophalen. Ongeveer 20 minuten na het ongeval zag het personeel van het motorschip „Zandkreek" van de pro vinciale stoombootdienst het knaapje drijven. Toen het aan land was ge bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. Het stoffelijk overschot ls naar de r.-k. Corneliastichting te Zierikzee overgebracht. Auto uit Middelburg reed bij Lewedorp tegen boom Vrijdagmorgen vroeg omstreeks ze ven uur, is op de rijksweg onder Le wedorp een 'Uit Middelburg afkom stige personenauto tegen een boom gereden. De wagen werd daarbij vrij wel geheel vernield. De bestuurder, de heer L. K. uit Middelburg en de heer J. J. uit Souburg, die naast hem zat, werden slechts licht ge wond. Een tienjarig zoontje van de bestuurder liep echter een hersen schudding op en moest in het zieken huis te Middelburg worden opgeno men. De auto reed in de richting Goes. In de laatste bocht vóór Lewe dorp is de wagen op het door re genval glad geworden wegdek ge slipt en aan de linkerkant van de weg op een boom gereden. Functie rijksconsulent landbouwonderwijs verdwijnt Tijdens de eindles van de lagere landbouwschool vande Z.L.M. te Kruiningen deelde de heer L. Ander son vrijdag mede, dat met ingang van 1 mei de rijksconsulenten belast met het toezicht op het lagere land bouwonderwijs zullen worden vervan gen door inspecteurs, die ieder een bepaald rayon toegewezen krijgen. Dientengevolge woonde ir. J. Ver steeg in zun functie van rijksconsu lent voor de laatste maal de eindles van deze school bij. ^A^AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA Op 3 mei 1958 zal het tweehonderd jaar geleden zijn, dat het eerste nummer van de Middelburgse Courant verscheen. Ter gelegenheid van dit tweehonderdjarig bestaan zullen de Directie en de Hoofdredactie van de Provinciale Zeeuwse Courant, waarin de Middelburgse Courant thans is opgeno men, recipiëren op VRIJDAG 2 MEI 1958 van half drie tot vijf uur in de grote zaal van het Schuttershof „Sint Sebasfiaan" te Middelburg. VW*VWfVV\\AAVSA<\<^A/VVWVWvW'/*VVVVNA/VW»/V\VVV BENOEMD IN DEN HAAG Sedert 1954 commandant van de groep Kruiningen, In het gemeentehuis van Kruinin gen is vrijdagmiddag afscheid geno men van de. heer J. Buscop, die van af 1954 commandant is 'geweest van de groep Kruiningen van de Rijks politie. De heer Buscop is per 1 mei a.s. benoemd tot districtsadjudant met standplaats Den Haag. Deze af scheidsbijeenkomst, die onder leiding stond van burgemeester A. Schip per van Kruiningen, werd bijge woond door de rijkspolitiemensen uit de groep Kruiningen alsmede door de burgemeesters van Yerseke, Krab- bendijke, Waarde en Riiland-Bath welke gemeenten onder de groep Kruiningen ressorteren. De scheidende groepscommandant werd eerst toegesproken door de ver tegenwoordiger van de districtscom mandant van de Rijkspolitie in Zee land majoor Van Thiel de ad- spirant officier luitenant D. van Ooi jen. Deze prees bovenal de acti verende en stimulerende invloed van de adjudant Buscop, wiens construc tieve arbeid door zijn superieuren ho gelijk werd gewaardeerd. Namens de gemeenten van de groep Kruiningen sprak burgemeester A. C. Willemsen. Deze schetste de aange name samenwerking, die de gemeen tebestuurders met de districtscom mandant mochten hebben. Hij liet zijn woorden vergezeld gaan van een geschenk in de vorm van een paar zilveren manchetknopen. Vervolgens sprak de brigade-com mandant van de Koninklijke Mare chaussee te Hansweert, dc heer J. A. Gommers, die een rookgarnituur aanbood. Namens de afdeling Noord- RAAD VOOR DE SCHEEPVAART Inspecteur onthiéld zich nog van oordeel De stroming en de invloed van de wind waren twee factoren die vrij dagmiddag uitvoerig ter sprake zijn gekomen tijdens het onderzoek van de raad voor de scheepvaart naar de aanvaring tussen het Turkse s.s. „Aydin" en het 12.000 ton metende Franse passagiersschip „Charles Tel lier", in het Nauw van Bath niet ver van Antwerpen. De Vlissingse loods P. C. van H. die aan boord van de „Aydin" voer, vertelde dat de scherp? bocht in het Nauw van Bath als zeer gevaarlijk bekend staat. Het Turkse schip was op de avond van 11 februari j.l. uit Antwerpen vertrokken en ontmoette de Fransman juist in de nauwe bocht. Er was nog ongeveer 20p meter ruimte aan bakboord, voldoende om een tegenligger te laten passeren, zo meende de loods. „Ik kréég de in druk dat de „Charles Tellier" door de wind werd opgeduwd en moeite had om aan de rechterzijde van het vaarwater te blijven", zo verklaar de hij. „Toen ik zag dat er een aan- Been van schippersknecht afgekneld tijdens meren Tijdens het meren van het Duitse binnenvaartuig „Maria Elizabet" in de westsluis te Hansweert heeft zich een vrij ern6tig ongeluk voorgedaan, waarbij de 27-jarige schippersknecht Heinrich Diesier uit Bingen een van zijn benen heeft verloren. De schip persknecht kwam met zijn been tus sen de stalen draad, waardoor het tot vlak onder de knie Werd afge kneld. Nadat dr. J. C. Arends eerste hulp had verleend, werd de man naar het ziekenhuis „St.-Joanna" te Goes overgebracht. Zijn toestand is ernstig, doch niet levensgevaarlijk. Wielrijder reed bromfietser aan In de Jacob Catsstraat ter hoogte van de Gbido Gezel lelaan te Terneu- zen kwamen donderdagmorgen een bromfietser en een wielrijder, waar van dé laatste geen voorrang ver leende, met elkaar In botsing. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, doch de schade aan de beide voertuigen, die onderling werd gere geld, was aanzienlijk. Examens. Geslaagd voor het apothekers-assi- stent-examen te Leiden de dames C. M. M. Polderdijk te Lewedorp en A. M. Sies te Middelburg. De postcommandant der Rijkspoli tie te Biervliet, de heer I. Ardonne, slaagde bij de te Rotterdam gehou den examens voor het schriftelijk gedeelte van het politiediploma B. en Zuid-Beveland van de Nederlandse Politiebond sprak wachtmeester I A. C. L. van Hove. Deze bood een boekenbon aan; mevrouw Buscop mocht een bloemenattentie ln ont vangst nemen. De waarnemend groepscommandant, opperwachtmeester A. Mauer, voer de namens het beroepspersoneel uit dc groep het woord. Nadat hij voor dc laatste koer de „mannen" bij de scheidende commandant had gemeld, bood hij de adjudant een vulpen aan. Tenslotte sprak nog de heer J. Hart- hoorn namens dc reservisten die een rokertje aanbood, waarna de heer Buscop een dankwoord sprak. Advertentie) neemt vaker j- sa vil la orange marmelade JL *><&-'*' varing dreigde, haalde lk uit naar stuurboord orti te trachten een bot sing te vermijden. Dat lukte niet meer. De Fransman ramde ons aan bakboord en haalde de scheepshuid benéden de waterlijn open". Het Turkse schip is daarop gezonken. De hoofdinspecteur voor de scheep vaart, de heer J. Metz, betoogde dat volgens de voorschriften de Turk voorrang had gehad als er eb was geweest. Bij vloed echter zou het Franse schip op voorrang aanspraak gemaakt kunnen hebben. De aanva ring geschiedde een half uur na hoog water en het staat niet vast, dat er toen in het Nauw van Bath al eb was. Ook de wind kan bij het ongeluk een belangrijke rol hebben gespeeld, zo meende de heer Metz. Hij was van mening dat men aan boord van het Turkse schip zo overtuigd .was voorrang te hebben, dat men over het hoofd heeft gezien wat er 7011 gebeuren als de Fransman do'orvoer. Hij betreurde het dat de. Belgische loods, die de „Charles Tellier" door het vaarwater dirigeerde niet kon worden gehoord. De zaak was nu slechts van één kant belicht. De heer Metz onthield zich om deze re den van het uitspreken van een oor deel over de schuldvraag. de zakdoek1 voor hem VANDAAG Mlddclburg-Electro: „Schurken gaan naar de hel", 7 en 9.15 uur, 18 J. Schouwburg: „Bloed ln de zon", t uur, 14 j. Nieuwe Kerk: Youth for Christ, Vllssingen-Alhambra: „De wildernis der samenleving", 7 en 9 uur. 18 J. Luxor: „Bloed ln de sneeuw", 7 en 9 uur. 14 j. Concertgebouw: Uitvoering „Jong Leven", 8 uur. Goos-Grand: „Bonjour Tristesse", 7 en 9 uur, 18 J. Prins van Oranje: „Voorlichtings avond Chr. Emigratie Centrale, 2.30 Schuttershof: Uitvoering „Volhar ding", 8 uur. Middelburg-Electro: Als zaterdag, 2.30, 7 en 9.15 uur, 18 J. Schouwburg: Als zaterdag, 2.30 en 8 uur. Vllsalngen-Alhambra: Als zaterdag, 3, T en 9 uur, 18 j. Luxor: Als zaterdag, 3, 7 en 9 uur. Goes-Grand; Als zaterdag, 7 en 9 uur. „De schrik der bandieten", 3 uur, 14 j.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2