Sla met Livorno: elke A dag opnieuw een lekkernij PREDIKBEURTEN CHRISTELIJK ONDERWIJS IN ZEELAND KWAM BIJEEN WALCHEREN Waar zijn onze schepen? ZATERDAG 26 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. SCHOOLDAG TE MIDDELBURG Prof. Scholten sprak over „Oud ideaal in een moderne wereld" De protestants-christelijke scholen in Zeeland hebben vrijdag: in de gro- te zaal van het Schuttershof te Middelburg weer hun jaarlijkse school dag, met daaraan verbonden een tentoonstelling van leermiddelen en schoolmeubelen, gehouden. Ruim 600 afgevaardigden van besturen der scholen, onderwijzers cn onderwijzeressen, alsmede een groot aantal kwe kelingen van de christelijke kweekschool te Middelburg, waren uit alle delen van Zeeland naar de hoofdstad gekomen om er in de morgenuren te luisteren naar een bijzonder actueel vraagstuk, dat behandeld werd door prof. mr. L. W. G. Scholten uit Utrecht in zijn referaat „Een oud ideaal in een moderne wereld". In de middagvergadering hield de heer K. J. Junius Ingerman uit Haarlem een rede over zijn bezoek aan Lam- barene in Afrika bij prof. dr. Albert Schweitzer". De vergadering werd 's morgens om tien uur op gebruikelijke wijze geopend door de bestuursvoorzitter, de heer J. Laport, die vervolgens een speciaal welkomstwoord sprak tot de '---jrde A. Schout, mr. L. G. pecteur voor het lager on- gedeputeerde A. Schout, mr. L. G. Wolf, inspecteur voor het lager on derwijs, de heer J. A. van Benne- kom, inspecteur voor het christelijk nationaal onderwijs, ds. F. S. Kloos terman, inspecteur voor het C.V.O., alsmede de leerlingen van de chris telijke kweekschool te Middelburg. In een openingswoord stipte de heer Laport enkele gebeurtenissen uit het afgelopen jaar aan. Door de financiële moeilijkheden moest de bouw en herbouw van diverse scho len achterwege blijven. De heer Laport was ervan over tuigd, dat ook voor dit jaar de vooruitzichten niet gunstig zijn. Het bestuur van de schoolraad overweegt in dit verband stappen te ondernemen om te komen tot een lager percentage voor de waarborg sommen. Voorts wees de heer La port erop, dat het tekort aan leer krachten nog ontstellend groot Is. Prof. mr. Scholten begon zijn rede over „Een oud ideaal in een moderne wereld" met erop te wijzen, dat het ideaal van de vrije school met de bij bel bewust is geworden in de 19de eeuw, toen het opdringende algemeen Europese modernisme zich meester ging maken van kerk en school, het- Advertentie) Prikkeldraad om de staart hadden de vreemdsoortige krokodillen met horens op de kop, die samen met draken in nauwe spelonken hebben ge leefd. Nu leven zij voort in de fantasie en in mergel uitge houwen. Wilt u met eigen ogen aanschouwen tegen welk monster Sint Joris vocht? Zoek het niet te ver, u vindt het in Valkenburg- Houthem Gratis inlichtingen met W.T.5-pakket Valkenburg (L.) tel. 04406-2048 GAPINGE Bijeenkomst christelijke vrouwenbond Voor de afdeling Gapinge van de Nederlandse christelijke vrouwen bond hield mevrouw Èoer uit Vrou wenpolder een causerie over de lij denscyclus van Willy Vries, welke in leiding werd geïllustreerd met een kleurenfilm. Mevrouw J, Bakker Filius las hierna een verhaal voor. Ds. Homburg zal tijdens de volgende bijeenkomst van de Gapingse vrou wenraad, op 8 mei aanstaande, spre ken over „Het geheim van een ge lukkig leven". Collecte In Gapinge bracht de gecombineerde collecte van de t.b.e.-sanatoria „Sonne- vanck" en „Zonnegloren" f 92.50 op. ZONDAGSDIENST ARTSEN Middelburg: dokter H. Ruiter, Lange- viele 49. tel. 2637; Vllssingcn: dokter J. W. F. Clercx, Paul Krugerstraat 230, tel 3933; Serooskerke, Veere en OoHtkapelle: dokter P. j. Bom, Dorpsstraat 2, Oost- kapelle, tel. 01181—276; Koudekcrkc, Zou- telande en Westkapclle: dokter H. Frima, Duinweg 59, Zoutelwide, tel. 01186—282. APOTHEKEN Middelburg: van der Harst, Korte Delft 12, tel. 2789; Vlissingen: D. H. van de Kleine Mulder, Singel 9, tel. 2730. Marktberichten VEILING MIDDELBURG 25 april. Aardappels. Bintje grote 12.10, bonken 17.50—17.70; Gele Eigenheimers grote 7.20—8.10; Koopm. Blauwe grote 11.60—13, drieling 5.30; Furore grote 17.10. Groenten: Sla A 10—20, B S—13, C 5—8; andijvie 48—73; spinazie 35—58; bloemkool 4 st. per bak 61—92, 6 st. per bak 40—76 8 st. per bak 22—57; 10 st. per bak 13—34; 12 st. per bak 10—20, IB ut. per bak 5—13; radijs 22—32; prei 22—50; kroten 5—6; ro dekool 21—22; witlof 75—102; rabarber 37 —50; uien afw. 6—10; stoofsln 15—10. VISMIJN VEERE 25 april. Export garnalen 370 les 191 228, schar 27 kg 10—23, bot 114 kg 16—10, tong 48 kg 160—252, rog 32 kg 25—35. geen zijn consequenties meebracht voor vele staatkundige en maatschap pelijke verhoudingen. Het ideaal kon dus worden gepropageerd, voorname lijk als tegenweer tegen de gevolgen van de ontwikkeling van de tijdgeest. Tijdbeeld veranderd Vervolgens wees prof. Scholten erop, dat het tijdbeeld thans wel totaal veranderd is. Hij vroeg zich daarom af of de oude argumenten voor het ideaal thans nog gebezigd kunnen worden. Hoewel die argu menten stellig hun doeltreffend heid hebben verloren, betoogde Srof. Scholten, dat het oude ideaal aardoor echter niet in betekenis veranderd is. „Ondanks de wisse ling in tijdbeeld ls de kern der vraagstukken niet wezenlijk ver anderd," aldus prof. Scholten, die vervolgens opmerkte, dat de tegen stelling tussen openbare en bijzon der onderwijs nog uitdrukkelijk gestimuleerd wordt. De pogingen van de minister van onderwijs, mr. Cals, om die tegenstel lingen op te heffen, noemde prof. Scholten „dodelijk". „Want we moe ten ook thans het oude ideaal verde digen en vasthouden. Het is een ze gen, niet alleen voor ons, maar voor het gehele Nederlandse volk. We zijn fp.bonden aan Gods woord en dat is eslissend voor hetgeen de beide richtingen scheidt," aldus prof. Schol ten. Voorts wees hij erop, dat de chr. school moet worden gedragen door het beginsel der liefde en dat de chr. school de beperking van het intellect moet aanvaarden. Tot slot stipte prof. Scholten aan, dat de propaganda voor de vrije school met de bijbel veel moeilijker ge worden is, maar ook veel mooier. De voortdurende, bezinning op de kern der vraagstukken verstrekt meer zegen, vooral aan diegenen, die voor en in de school arbeiden. Mensenliefde De heer Junius Ingerman vertelde dus na de pauze op bezielende wijze van het werk, dat de grote Nobel prijswinnaar prof. dr. Albert Schweit zer in het moordend klimaat van de schier onherbergzame streken in Afrika verricht in het belang van de lijdende negerbevolking, omdat hij, zoals hij zelf getuigde, de roepstem van Jezus Christus gevolgd neeft. Hierbij ging dhr. Junius Ingerman, die zelf een tijd in Lambarene mocht meewerken, in op de haast onover winnelijke moeilijkheden, waaronder daar gewerkt wordt. Waar offers van mensenliefde gebracht worden, licha melijk en geestelijk, die een voorbeeld zijn voor heel de mensheid. Het ge heel werd geïllustreerd met een aan tal lichtbeelden, terwijl enkele gram mofoonplaten werden gedraaid van door dr. Schweitzer zelf vertolkte Bachmuziek. In de morgenuren had de burge meester van Middelburg, mr. Joh. de Widt, de tentoonstelling van leermid delen en schoolmeubelen geopend. Tijdens de vergadering was er twee maal gelegenheid om een bezoek te brengen aan de diverse keurig inge richte stands, waarvan dan ook druk gebruik werd gemaakt. Negentien firma's hadden inzendingen gestuurd. Spiegelruit sprong. Een door een passerende auto op geworpen steentje, vernielde een van de grote etalageruiten van het le- vensmiddelenbedrijf van de heer H. v. d. M. aan de Noordstraat te Burgh. Verzekering dekt de schade. p. fles Opening atletiekseizoen zondag in Schoondijke Zondag worden op het gemeentelij ke sportterrein te Schoondijke de re gionale openingsatletiekwedstrijden gehouden onder auspiciën van het dis- _rict Zeeland van de K.NA.U. De wedstrijden zullen om twee uur be ginnen en onder de 230 deelnemers zijn alle topfiguren uit de Zeeuwse atletiekwereld. Ook vele Belgen zul len aan de start verschijnen. Favoriet op de 3000 meter is Hein Cujé, die onder anderen tegen Allonsius, de Belg Temmerman en Piet Zwarte- ^oorte zal uitkomen. Op de 800 me er starten Staf Doboelaere, Rini Mondeel, Hans Bostelaar en Van Troost. Op de 800 meter dames zal de strijd voornamelijk zijn tussen Marie Poissonnier uit Schoondijke en de Middelburgse Annemarie v. Hees. Op de sprintnummers treden alle be kende Zeeuwse sprinters in het strijd- Eerk. Alle Zeeuwse verenigingen heb- en voor dit sportieve evenement in geschreven. Geen bekerwedstrijden voor afdelingsvoetbal. In verband met het vergevorderde seizoen en de achterstand in de af werking der competitie zullen de be kerwedstrijden voor de zondagcompe titie van de K.N.V.B. afdeling Zeeland geen doorgang kunnen vinden. (Advertentie) Doe de was de deur uit maar dan naar STOOMWASSERIJ „EDELWE1S" Paul Krugerstraat 248-250 - Vlissingen. Bel even no. 2589 (K 1184) ,en wij verzorgen gaarne eenproefwas. Hoofdbewaarder Huis van Bewaring nam afscheid De heer Moerland met pensioen jaar [dag- Na een dienstperiode heeft de heer J. Moerland vrijdag morgen afscheid genomen als hoofd bewaarder van het Huls van Bewa ring te Middelburg. Donderdag 1 mei a.s. is zijn ambtelijke loopbaan name lijk geëindigd en zal de heer Moer land mogen genieten van een welver diende rust. Daarvan mocht hij vrij dag al een beetje „proeven", want hij moest niet zoals gewoonlijk op de fiets naar het Huis van Bewaring, maar werd aan huis met een auto af gehaald, tezamen met zijn echtgeno te, zoon en schoondochter. Temidden van een groot aantal personeelsleden en belangstellenden, onder meer van de zijde van de com missie van toezicht en de reclassering, werden vele verdiende woorden van waardering gesproken. Bij monde van de directeur, de heer Ch. Koehorst, werd een brief voorgelezen van de directeur-generaal van het gevange niswezen, waarin de heer Moerland dank gebracht werd voor de ijver en trouwe plichtbetrachting, die hij al jaren betoond heeft. Namens het personeel overhandig de de directeur aan de scheidende functionaris een jaarpendule, terwijl mevrouw Moerland een veldboeket ontving. Hierna namen vertegenwoor digers van diverse instanties het woord om de scheidende hoofdbe waarder te danken voor zijn verdien sten. Namens de commissie van toezicht sprak mr. G. J. B. van der Dussen, de heer B. L. C. Scheers was de woordvoerder van do r.-k. reclaöse- ringsvereniging en de andere reclas- seringsverenigingen, namens de rijks politie voerde bij verhindering van adjudant L. de Vries de opperwacht meester A. den Hollander het woord sprak dankwoord. VLISSINGEN Werkloosheid in Vlissingen nog niet verontrustend. Jaarverslag N.V.V. Bestuurdersbond. Over het algemeen is er bij de N.V.V. Bestuurdersbond Vlissingen reden tot tevredenheid. Dat blijkt uit het jaar verslag over 1957. In het bestuur kwamen enige wijzigingen tot stand en het werd aangevuld o.a. door een vertegenwoordiger van de A.B.V.A. Het ledental nam weer toe in 1957, maar wq£ dit betreft, is men nog niet geheel tevreden. Want de stijging van het ledental hield geen gelijke tred met de toevloed van jongeren, die te Vlissingen in het arbeidsproces werden opgenomen. Enige der bij de bond aangesloten organisaties zitten reeds „vol", maar in de overige is nog voldoende plaats. Voorts meldt het jaarverslag, dat de toestand van de werkloosheid in Vlissingen, hoewel nog niet ver ontrustend, toch oplettendheid ver eist. Een versteviging van de on derlinge samenwerking zal nodig zijn. Naast de diverse korte verslagen waarin vermeld wordt hoe de afdelin gen veilden en zeilden, bevat het jaarverslag een financieel gedeelte. Daaruit blijkt o.m., dat de N.V.V. Be stuurdersbond Vlissingen over 1957 een batig saldo had van 1050,03. de strijd van de staat Israël tegen Arabieren. Vooraf gaf ds. Aalders een toelichting op deze interessante speelfilm. Officiële publikaties MIDDELBURG. VIERING VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN. Op 30 april 1958 zullen de gemeentelijke kantoren en diensten te Middelburg, voor zover de dienst dat toelaat, geloten rijn. Het huisvuil van de woensdagwijk" zal worden opgehaald op dinsdag 29 april des voormiddags. Middelburg, 25 april 1958. MIDDELBURG. KAARTEN ON- EN MINVERMOGENDEN B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat op dinsdag, 6 a.s. des namiddags van 4—5 uur, in het gebouw van de Gemeentelijke Dienst voor de Maatschappelijke Zorg (kamer 1) Stadhuisstraat 5, alhier, kaarten i i 0.10 verkrijgbaar zijn voor on- en min vermogenden voor de generale repetitie van de Koninklijke Zangvereniging „Tot Oefening en Uitspanning" op dinsdag, 5 mei a.s. des avonds om 8 uur in de Concert- en Gehoorzaal, Singelstraat, Middelburg. Middelburg, mei 1958. Benoeming organiste. Mejuffrouw Marie J. Kok te Krab- bendijke is benoemd tot organiste in de herv. kerk te 's-Heer Arendsker- ke. MIDDELBURG Wethouder Kögeler koopt eerste zomerpostzegels Maandag 28 april begint weer de verkoop van zomerpostzogels. In Mid delburg gebeurt dat onder auspiciën van de Unie van Vrouwelijke Vrij willigers. Deze dames richten van 28 april tot en met24 mei in het hoofdstedelijke postkantoor een stal letje in, waar de bekende zegels ver kocht worden. De heer J. W. Kögeler, de waarnemend burgemeester van de Zeeuwse hoofdstad, zal maandagmor gen om tien uur de eerste postzegels kopen. De opbrengst van de zomerzegels, waarvan de verdeling reeds tevoren is vastgesteld, komt ten goede aan een groot aantal particuliere fondsen op allerlei gebied, die hulp verlenen. Voor 1958 wordt het geld verdeeld onder achttien hulpfondsen, die werk doen, dat noodzakelijk gedaan móét worden. Lezing voor Natuurkundig Gezelschap. Voor het Natuurkundig Gezelschap te Middelburg hield de heer A. B. Wig man te Hoenderloo een lezing over het nationale park „De Hoge Velu- we". In zijn inleiding .schetste de spreker het ontstaan van dit natuur reservaat. Reeds voor Wereldoorlog I begon de familie Kröller-Müller land aan te kopen, aanvankelijk met de bedoeling dit als jachtterrein te be schermen. Later is deze „aankoop" uitgegroeid tot een oppervlakte van 6500 ha; het geheel omheind zoals het nu nog is. Na het verscheiden van de familie Kröller-Müller is de stich ting „De Hoge Veluwe" opgericht, die spoedig' bleek geheel zonder enige subsidie levensvatbaar te zijn. Vervolgens vertelde spreker van de ligging van het park, en de samen stelling van grond en bebossing. Als intermezzo gaf de heer Wigman aan op welke verschillende manieren men de Hoge Veluwe kan bezichti gen: variërend van door met een au tobus snel dwars door hot park te rij den tot de meest ideale vorm van ge nieten: wandeltochten en met veel geduld het wild observeren. Aan de hand van schitterende gekleurde dia's voerde de heer Wigman zijn toehoor ders door het park in de wisseling der jaargetijden. Langs het St.-Hubertus jachtslot, met zijn lieflijke omgeving door de aanleg van bloemen- en hees terborders. karpervijvers enz. haai de jeneverbesbossen; door liet cen trum met zijn nog ongerepte natuur en langs de voederplaatsen van het wild. Ook het leven van het wild pas seerde de revue: het verliezen van de geweien bij de herten, het afschuren van de beschermende laag van het 1 ds. v. nieuwe gewei en de bronstijd; van de j land 10 ds. v.' Haarlem. 7 ds. Otte sprongen reeën, waarbij „een oudere (jcugdd.); Souburg 9.30 en 11 ds ervaren reegeit de weg verkent, te- Haitjema, 7 ds. Happee (jeugdd.); wijl de reebok er achteraan sjokt" Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Richard; en_ van. geïmporteerde moufflon;,. 10 ds. van 't Hof, 2.30 ds. Is. v. d. Laurens 10 en 2.30 ds. Kalkman; Veere 10 ,vn5 dc -ï.ccr I 'Is. Otte; Vlissingen St. Jacobskerk 10 ds de Groot, 5 ds. Kwast; Engel se kerk 9.30 Kerk voor jongeren; Jo- Aardijk 20 te Londen. Aagtedijk 24 te Antwerpen. Aagtekerk 24 te Antwerpen. Aalsdijk 23 180 m. n.w. Key West. Abbekerk 22 van Aden n. Rotterdam. Alcor 23 p. F. Noronha. Alderamin 24 van Duinkerken n. Prt. Sudan. Alioth 24 v. B. Aires n. Montevideo. Alamak 22 te Bremerhaven. Alnati 22 te Hamburg. Alphard 23 te Hamburg. Alwaki 23 70 m. w. Str. Gibraltar. Amsteldijk 21 v. Havana n. Houston. Ameland 24 v. Stanlow n. Ardrossan. Annenkerk 22 v. Hongkong n. Shanghai Astrid Neass 23 330 m. z. Flores. Andijk 25 v. Rotterdam n. Galveston. Alkaid 23 650 z.t.w. St. vincent. Blitar verw. 29 te Rotterdam. Bolssevain 19 te B. Aires. Boskoop 24 v. Trinidad n. Curagao. Bussem 23 v. Amsterdam n. Rastunara. Camerounkust 25 te Freetown. Calllsto 23 270 m. z. Kp. Race. Caltex Lelden p. 24 Kreta. Calamares 24 te New York. Caltex The Hague 24 te Port Said. Caltex Rotterdam 24 te Port Said. Carillo 23 v. Prto. Cortez n, New York. Cartago 24 te Prto. Barrios. Corilla 20 v. Durban n. Abadan, Cottica p. 23 Flores. Amstelkroon 23 500 m. o.t.z. Socotra. Aridane 24 25 m. w. Dardanelles Camitia 22 te Barton. Almkerk 22 Lourengo Marquez. Dordrecht p. 24 Miami. Congokust 24 v. Lagos n. Prt. Harcourt. Crania 23 370 m. n.n.o. Paramaribo. Dalerdijk 24 te Tamplco. Delfland 20 te Buenos Aires. Dlemerdijk 23 750 m. n.o. Prto. Rico. Eemdijk 23 310 m. o. Kp. Race. Eenhoorn 24 te Bremen. Esso Amsterdam 23 23a m. n.w. Finisterre. Eso Nederland 23 te Fao. Garoet 24 te Genua. Grotekerk 23 te Djibouti. Haarlem 24 te San José de Guatemala. Helena 23 120 m. z.o. Kingston. Heemskerk 24 te Bremen. Ivoorkust 23 te Amsterdam. Kalydon 24 v. R'dam n. Stockholm. Kara 24 te Prt. Said. Kellia 23 790 m. z.z.o. Ceylon. Kabylia 24 te Schiedam. Kelletia verw. 27 te Lands End. khasiella 24 te Hamble. Kieldrecht 24 te Antwerpen. Koravina 24 te Huil. Kosicia 24 250 m. z.w. Ouessant. Kryptas 23 50- m. w. Ras al Hadd. Kylix 25 te Rotterdam. Leuvekerk 24 v. Bahrein n. Koeweit. Mataram 24 v. Philadelphia n. New York. Merwede 24 v. Freetown n. Londen. Lissekerk 24 te khorramshar. Lieve Vrouwekerk 23 80 m. n.w. Djeddah. Maetsuycker 22 te Singapore. Limburg 24 te Prt. Swettenham. Loefierkérk 23 te Genua. Langkoeas 23 270 m. w.n.w. Minicoi. Lemsterkerk p. 23 Kp. Bourgaroni. Loosdrecht 22 65 m. o. Malta. Luna 23 150 m. w.z.w. Napels. Lutterkerk 24 te Duinkerken. Maashaven 23 150 m. w. Kp. Blanco. Marne Lloyd 24 te Ummsald. Merwe Lloyd 22 te Kuweit. Munttoren 25 te Cabinas. Mijdrecht 23 600 m. o.n.o. Midway, i Nieuw-Holland 23 780 m. w.t.n, Str. Flores. Noordam 21 te New York. Ondina 23 te Karachi. Oranje-Nassau 24 te Curagao. Ouwerkerk p. 23 Gibraltar. Overljsel 21 te Kobe. Parkhaven p. 24 Kp. Verdlsehe Eilanden Peperkust 21 van Prt Harcourt n. Lagos. Joh. Willem Frlso 23 360 m. z.o. Jamaica. Rita verw. 29 te Singapore. Schelp wijk 24 te Boston. Scherpendrecht p. 24 Ceylon. Schie 24 te Beiroet. Rijnkerk 25 te Das es Salaam. ZATERDAG 36 APRIL. Adventisten. Vlissingen 9.15 ds. Smit, 10.15 Bijbelstudie; Middelburg 10 Bijbelstudie, 11 ds. Smit. Interkerkelijk Avondgebed. Vlissin gen (Engelse kerk) 7.308. ZONDAG 27 APRIL. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 en 2.30 ds. Theunissen; Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Verweij; Biggekerke 9.30 ds. Roscam Abbing, 2 ds. Wage- ner; Domburg 10 en 7 ds. Vliet; Ga pinge 10 ds. de Boer; Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Wisse; Kleverskerke 2 ds. Otte; Koudekerke 10 ds. Durk- stra, 2.30 ds. van 't Hof; 't Zandt 10 ds. Hoffman, 10.15 jeugdkerk, 7 ds. Durkstra. 7 Vliss. str. ^ls. Wage- ner; Meliskerke 2.30 S. Roscam Abbing (H.A.); Middelburg Nieuwe kerk 9 ds. van Woerden, 10.30 ds. Aalders. 7 ds, Hoffman (jeugdd.); Engelse kerk 5 ds. Spelt; Koorkerk 7 van Houte; Nieuw- en St. Joos- eu vein uu gciiupuri.eurue mouiiiont. ;t:iem 10 ds. van 't Hof, 2.30 d waarvan door opgravingen bij Almelo Hoffman; Serooskerke 10 ds. v. bewezen is dat in vroegere tijden do- VVind, 2.30 ds Richard; St. Laurel ze dieren inheems waren. Tot slot i 10 en 2.30 ds. Kalkman: Veere 1 tot bloei gekomen sport: „de valke rij". Aan het eind van zijn boeiend en interessante lezing beantwoordde spreker verschillende vragen. Wijkavond hervormde gemeente. Wijkgemeente IV van de hervormde gemeente van Middelburg hield haar laatste wijkavond in het seizoen in de aula van de school aan de Olmenlaan. De avond stond onder leiding van de consulent van wijk IV, ds. P. F. Th. Aalders. Vertoond werd de Indrukwekkende film „Heuvel 24 antwoordt niet",'over hanneskerk 9.30 ds. Kloosterman, 7 ds Spilt; Havendorp 10 ds. Kwast; Vrouwenpolder 2 ds. Kalkman; West- kapelle 9.30 leesd., 2.30 ds. v. Vliet; Zoutelande 9.30 ds. Wagener, 7 ds. de Groot (jeugdd.) Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Poelman; Domburg 10 leesd., 2.30 ds. Homburg; Gapinge 9.30 ds. Boot, 2 ds. v. d. Wal; Grijpskerke 10 ds. v. d. Wal, 2.30 drs. Vlaardingorbroek; Koudekerke 9.30 en 2,30 ds. Elshout; Meliskerke 9.30 en 2.30 ds. van Hee- sen; Middelburg Hofpleinkerk 9.30 ds. de Boer, 2.30 en 5 ds. van Til; Noorderkerk 9.30 ds. van Til, 5 ds. de Boer; Lutherse kerk 7.15 geen dienst; Oost- en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds. Brederveld; Oostkapelle 11 ds. de Groot, 7 ds. Dondorp; Se rooskerke 10 ds. van Wouwe, 2.30 ds. Dondorp; St. Laurens 10 ds. Dondorp, 2.30 ds. van Wouwe; Vee re 10 en 2.30 ds. Streefkerk; Vlis singen 9.30 en 5 ds. Homburg; Vrou wenpolder 10 drs. Vlaardingerbroek, 2.30 ds. Boot; Westkapelle 9.30 lees- dienst, 2.30 dienst. Geref. Gem. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 ei leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 6.30 leesd.; Middelburg 9.30 openb. bel., 2 en 6.30 ds. Rijksen; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 leesd.; Zoutelande 10 en 2.3C leesd. Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.3c en 3 ds. v. d. Molen; Vlissingen 9.3( leesd., 5.30 ds. v. d. Molen. Ver. van Vrijt. Herv. cn Reinon- str. kring. Middelburg 7 ds. van Hou te; Vlissingen 10.30 ds. v. d. Wall. Evang. Luth. Gem. Middelburg 9 ds. Evelein; Vlissingen 10.30 ds. Eve- lein. Doopsgez. Gem. Middelburg 10.30 mej. dr. Bakker; Vlissingen 10 ds. de Boer. Herst. Apost. Zendingsgem. Vlis singen (Bakkersgang) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlis singen (Kasteelstraat 5) 10 en 5 dienst. Leger (les Heils. Middelburg 10 Heilsamenkomst; Vlissingen 10 Heil- samenkomst. G.G.N. Middelburg (kantinezaal veiling) 9.30, 2 en 6.30 leesd. Evangelisatie op G.G. (Willem IH) 10 en 5 de heer Janse. Oldekerk 23 150 m. n.t.o. St. Helena. Rempang 23 100 m. n.o. Pt. Sudan. Omala 23 300 m. n.w. Fortaleca. Mariekerk 21 te Sidney. Sliedrecht p. 24 Malta. Sloterdijk 23 te New York. Sommelsdljk 24 te Philadelphia. Stad Rotterdam p. 23 Las Palmas. Stella Prima 21 te Famagusta. Tara 23 80 m. z. Recife. Teiamon 23 te Kp. Halttien. Teucer 23 v. New York n. Houston. Talisse 23 te Bandar Shapour. Utrecht p. 24 Finisterre. Vasum 23 te Rotterdam. Vivipara 23 v. Prt. Said n. Eastham. Willem Ruys 25 te Colombo. Witmarsum 23 v. Hamilton n. Houston. Wonogiri 23 te Manilla. Wonorato 23 v. Singapore n. Manilla. Wonosari 25 te Galveston. Zaankerk 23 te Port Sudan. Zonnewijk 23 te Barietta. Midsland van Grangemouth n. Rotterdam Voor Breskens nadert de fatale datum (Slot van pag. 1) Breskens de visvangst uitbreiden met de vangst op makreel. Vooral Fran se vissers vangen deze vissoort nu voor de Belgische en Franse kust, maar het gaat enigszins primitief; aas in het water gooien en vervol gens de aangelokte makreel met schepnetten opvissen. De beide Texelaars willen de vangst echter economischer op zetten; zij willen het doen net als bij de haringvangst. Met twee bo ten dus, die samen een net opsle pen, waarin de makreel ver schalkt moet worden. De trek van de makreel begint in april en mei; juist na het afsluiten van de ha ringvisserij. Het span Texel 2 en Texel 32 zal die proef dus maken en voor één week vergt dat een bedrag van 3000. Burgemeester en wethouders van Breskens wil len daarin bijdragen. Nn is dus nog de goedkeuring van de raad nodig. Vele Bresslaanders zien de nood zaak van die proef in, omdat op alle mogelijke manieren geprobeerd moet worden het verlies te compenseren. En in Breskens dat nu al jaren profiteert van de haringvangst van Urkers en Texelaars weet men precies welk een waarde de visserij heeft. De vissers verblijven dan nog lan ger in Breskens en misschien kuifnen er dan ook visverwerkingsbedrijyen komen. „Als de makreelvangst in derdaad meevalt", zo zei een raads lid al. „dan kan de ijsfabriek, die er nog steeds niet kon komen, wellicht ook rendabel voor Breskens wor den"... Ook de visserij wil men dus uit breiden, maar de belangrijkste wens blijft voor vele Bressiaanders in eer ste instantie toch: de boulevard rijweg.... Teraardebestelling dr. J. H. van Eldik Onder belangntelling van enkele honderden personen Is vrijdagmiddag op de algemene begraafplaats te Noordgouwe het stoffelijk overschot van dr. J. H. van Eldik, in leven arts in de gemeenten Noordgouwe, Zonne- maire en Kerkwerve ter aarde be steld. Talrijke kransen en bloemstuk ken dekten de baar. In de Ned hervormde kerk te Noordgouwe werd een rouwdienst ge houden waarin de plaatselijke predi kant ds. H. W. Buininlr voorging. Nadat het stoffelijk overschot van dr. Van Eldik in de kerk was opge baard las ds. Buinink psalm 103. Daarna richtte hij zich Lol de fami lie van de overledene. „Uw man was een groot man, groot in de kleine dingen en, groot in do grote dingen", aldus ds. Buinink. „De dokter heeft zijn levenswerk gemaakt van de res tauratie van onze kerk. Dr. Van El dik heeft deze kerk niet herbouwd voor zijn eigen eer, maar voor God, Die het heeft behaagd Zijn zoon tot zich te roepen". Na ds. Buinink werd nog gesproken door burgemeester N. A. van Wijck, die tevens het woord voerde namens de gemeentebesturen van Kerkwerve. Zonnemaire, Zierik- zee en Dreischor, terwijl hij ook de burgemeester van Haamstede, verte genwoordigde in diens functie van lid van het provinciaal bestuur van het Groene Kruis. Burgemeester Van Wijck sprak verder nog namens het bestuur van het ziekenhuis Noordgouwe, van welk ziekenhuis dr. Van Eldik voor de oorlog geneesheer-directeur is ge weest. Verder sprak dr. H. Ezendam. ge neesheer-directeur van het Zweedse Rode-Kruisziekenhuis te Zierikzee, de heer J. Vijverberg namens de vere niging het Groene Kruis en de zus terverenigingen; jhr. A. van Citters uit Burgh namens de Ned. hervorm de stichting voor maatschappelijk gezinswerk en de heer J. Legemate uit Noordgouwe als vriend. Namens de familie dankte een zwager van de overledene, de heer G. P. Wattez uit Schiedam voor de belangstelling. Op de begraafplaats werd niet meer ge sproken. Zondagsdienst taxi's Middelburg: T. C. WALCHEREN, tel. 3200. VAN DOESELAAR, tel. 2158.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 15