lp Nóg Amerikanen zochten tevergeefs naar verdwenen nei iuskegel inzee Ü&-] TH00LSE TONEN „GEVONNIST" DOOR GERARD B0EDIJN Oxfoi* LOCOMOTIEF SPORT EN WEDSTRIJDEN AGENT-DEPOTHOUDER 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. VRIJDAG 25 APRIL 1958 (Advertentie) VOORLOPER VAN RAKET NAAR DE MAAN Afschieten veroorzaakte groot lawaai en enorme steekvlam Amerikaanse vliegtuigen en schepen hebben gisteren gèzocht naar de neuskegel van een raket in het zuiden van de Atlantische Oceaan. Men had aangenomen dat de kegel op circa 1000 mijl van de Afrikaanse kust in zee terecht zou komen. De kegel moet volgens plan aan een parachute neerkomen. Hiermee wilde men voorkomen, dat hij vernietigd zou worden. Het plotselinge con tact met het water zou hiertoe kunnen leiden. De rem op de parachute zou niet losschieten voordat de instru menten in de kegel belangrijke gegevens hadden verzameld over de temperatuur, die door wrijving ontstaat als de kegel weer in de dichtere luchtlagen komt. Volgens niet-officiële mededelingen bevinden zich in de kegel o.m. een radio-zender, een kleurregister, een apparaat om de haaien op een af stand te houden, flikkerlichten en een drijftoestel. Dit laatste toestel moet de kegel drijvende houden totdat men hem heeft gevonden. Gisteren is het zoeken naar de neuskegel gestaakt. De Amerikaanse luchtmacht had woensdagavond een voorloper van de eerste Amerikaanse raket naar de maan gelanceerd. Het afschieten ging gepaard met een geweldig la waai. gevolgd door een steekvlam die duizenden mensen langs de oost kust van Florida de angst om het hart deed slaan. De raket, een combinatie van de Thor van de luchtmacht en de tweede trap van de „Vanguard"' van de marine, was gericht op een punt dat meer dan 9000 km van Cape Canaveral ligt verwijderd, dat wil zeggen op een gebied in de Atlanti sche Oceaan dat op 1500 kilometer afstand van de westkust van Afrika ligt. Officiële kringen zeidon „zeer te vreden" te zijn met het verloop van de proef, die was bedoeld om een idee te krijgen van de wijze waarop men de kop van een atoomraket heelhuids terug kan brengen op aarde na een tocht naar de ruimte buiten de damp kring. Van Nelle bestellen Minister Cals maakte ritje op een stier De minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, werd gisteren te Deltt, toen hij daar de studenten flats zou openen, verzocht plaats te nemen op een stier, die de stu denten hadden geleend van een in Delft staand circus. Sportief voldeed de minister aan het verzoek, waarop hij begeleid door vijf leden van net circus, als een torero de afrit afreed naar de kelder van het gebouw, waar de openingsplechtigheid zou geschie den. De minister was daar nog maar juist van de stierenrug gegleden of het geweldige beest ging aan de haal en sleurde zijn vijf bege leiders met zich mee. Pas een eind van het gebouw vandaan konden zij de stier in bedwang krijgen. Voordat de minister het spreek gestoelte betrad om zijn rede te houden, zei burgemeester De Loor van Delft: „Excellentie, alles is normaal". Minister Cals bestreed dit en vond dat in Delft alles ab normaal is. „Maar", voegde hij er aan toe, „de rit op de stier vond ik een fijn pretje, want mijn voor ouders kwamen uit Spanje". De neuskegel van de raket was ge maakt door „General Electric". Ze heeft de vorm van een halve bol en is maar weinig groter dan de doorsnee van de Vanguard-raket, die ongeveer 80 centimeter is. Voor het lanceren van een raket naar de maan zal gebruik worden ge maakt van een drietraps-installatie. Bij de combinatie welke beproefd werd zal derhalve nog een trap wor den gevoegd. Ook zal een „maan-ra- wet" nog voorzien worden van een elektronische stuur-installatie en an dere .verfijndheden". Advertentie) Van Nelle bestellen Van Nelle bestellen I Collectie lucifermerken I half miljoen waard. De Engelsman George Thel- wall heeft woensdag te horen E gekregen, dat zijn verzame- ling lucifer-merken hoogst- waarschijnlijk 500.000 gulden waard is. De verzameling be- staat uit ongeveer 800 merken. George heeft de collectie van zijn Indische vader gekregen, die hem weer van zijn vader had ontvangen. In de verzame- ling bevinden zich merken uit e de gehele wereld. 1 Thelwall, die 100 gulden per week verdient, hoorde vorige week, dat zijn verzameling geld waard is. Iemand bood e hem 4000 gulden voor de ver- e zameling. Hij weigerde toen echter de zaak te verkopen, n omdat hij eerst een deskundige e in de armen wenste te nemen. 1 Die deskundige is intussen ge- arriveerd en heeft verteld, dat de betrekkelijk kleine collectie misschien wel 500.000 gulden zal opbrengen. [fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin SOLISTEN PRESENTEERDEN ZICH Ware koperrevue in Scherpenisse OP HET PODIUM stond, heel alleen, een jongetje van twaalf jaar, dat Izaac heette. Het was Izaac Wielaard uit Stavenisse. Zijn hoofd-met-stekelige-haar- dos ging volkomen schuil achter een blinkend koperinstrument, een zogenaamde „cor", waarop Izaac blies en zijn best deed. Be neden hem, op de eerste rij in de zaal zat één der befaamdste componisten van harmonie- en fanfaremuziek in Nederland: Gerard Boedijn, die opmerk zaam toeluisterde pao Mtv V A De kunstenaar had de lange reis van Hoorn, zijn woonplaats, naar Scherpenisse gemaakt om daar op te treden als criticus bij de solisten avond die, uitgaande van de stichting Gemeenschap Eiland Tholen, donder dagavond in het Holland Huis werd gehouden en waar muzikanten van korpsen uit St.-Annaland, Oud-Vosse- meer, Tholen, Stavenisse en St.-Phi- llpsland werkjes van min of meer be kende toondichters bliezen. Het Hol land-Huis was tjokvol, toen burge meester D. C. Bouwense opende. De heer P. C. Kerkhove, voorzitter van de Zeeuwse federatie van muziekge zelschappen en hoofdbestuurslic^ van de koninklijke federatie, voegde aan de opwekkende woorden van de bur gervader nog enige optimistische zin sneden toe. Behalve naar de muziek in Alle toouaarden kon men verder luisteren naar de woorden van de componist Gerard Boedijn, die de werkjes en de solisten inleidde en na elk optreden kritische commentaren gaf. Een bonte „revue" van verzilverd en verguld koper, enorme bassen en kleine pistons, glunderende en inge spannen gezichten volgde. Een jon- fen uit Stavenisse speelde een melo- ie van Karl Loeuwe en een kwartet van Tholenarcn blies een lied van Van Beethoven. Soms was de heer Boedijn somber gestemd over de prestaties: „droog van loon, U was te nerveus, stroef en niet zangrijk" en een ande re keer meer tevreclen: „Vaak zelfs uiver". Kom naar Hoorn!" Vóór de pau2e gaven de prestaties echter dikwijls geen aanleiding tot ju belen. Over net algemeen was de heer Boedijn toen slechts matig tevreden Maar dat veranderde na de pauze: toen kwam St.-Annaland aan de beurt en de St.-Annalandse solisten maak ten héél wat klaar. Dat bleek trou wens ook wel duidelijk uit de reacties van het publiek, waaronder ook vele kinderen waren: kinderen praten niet als ze luisteren... Welnu: na de pauze kon men de spreekwoordelijke speld horen val len. Men was onder de indruk van bijvoorbeeld het spel van A. J. Boo gaard uit St.-Annaland, die de trombone hanteerde, toen hij „The rosy morn" blies. De heer Boedijn zelf was kennelijk ook enthousiast, want had hij voor de pauze vele bedachtzame, kritische woorden geuit, na de solo van A. J. Boo gaard riep de heer Boedijn uit: „Als U St.-Annaland nog eens ver laat, kom dan naar Hoorn en word eerste trombonist bij mij." Een beter compliment kon deze so list zich niet denken. „Valse Vanité" door A. D. Goede- gebuure op altsax later begeleidde deze muzikant zijn mede-inwoner van St.-Annaland op de plano en „O lovely night" door J. Lanooy, óók uit deze gemeente, waren nummers die zowel de leken van het publiek als de componist Boedijn boeiden. Het was al nacht half één toen het laatste akkoord tot slot werd een kwartet gespeeld door het Holland Huis weerklonk. En die klank z.al de Tholenaren, die het so- ilstenconcours bijwoonden, nog wei l&nger iii de oren hebben geklonken! Een duizendtal jongeren uit elf West- en Zuideuropese landen, waar onder ons land, nemen tot en met zondag deel aan de „internationale jeugdontmoetingen" te Dijon Frankrijk, die onder auspiciën van de Franse minister voor Europese zaken, Maurice Faure, staan. Van Nelle bestellen Over een week volop bloesempracht Nu het weer zo plotseling gunstig is geworden, heeft ook de natuur zich daar niet onverschillig onder getoond. Dit is vooral merkbaar in de fruit- cultuursector. De pruimebomen heb ben hun bloesempracht al ten dele la ten zien. -Bij de perebomen valt de laatste dagen ook een grote ontwik keling waar te nemen en wanneer het mooie weer blijft aanhouden zullen ook zij binnen enkele dagen zich tooien met een vacht van wit satijn. Ook de appelbomen gaan in dit ont wikkelingsstadium mee, maar zij zul len van de natuurliefhebbers nog even geduld vergen voordat zij zich met hun mooie witte en rose bloesem te kijk stellen. Al met al kan vermeld worden, dat het beeld van de bloeien de boomgaarden nu kort genaderd is en bij aanhoudend mooi weer zal er volgende week zeker volop hiervan fenoten kunnen worden, vooral wat e vroegere pererassen betreft. Het komende weekeinde zal de bloei nog wel een schamel beeld te zien geven doch de week daarop zal er zeker een wandeling of fietstocht aan gewaagd kunnen worden. (Advertentie) Ja - hoe bestaat het, dat de brom fiets nog zó verbeterd kon worden! Ga kijkenLet op de geruisloze loop. de volmaakte bescherming, de rots vaste wegligging, de ongelooflijke zuinigheid - dat (en nog veel meer) is het wonder van Locomotief HIFI! Vraagt de folder met alle HIFI- bijzonderheden. (Gratis bij de dealers of rechtstreeks bij Locomotief. Postbus 577, Amsterdam). bromfietsen voordeliger en veiliger (Gemontaerd mat Vrodomteln-bandon) Vliegtuigfabriek begint met bouw kernreactor. De Lockheed vliegtuigenfabriek heeft bekendgemaakt dat haar afdeling in Manietta (Georgia) zich in de toe komst '/al bezighouden met de pro- duktie vuii kernreactors voor indu striële doeleinden. I)e fabriek heeft reeds enige typen kernreactors ont worpen waarmee men verwacht warmte-energie te kunnen produce ren tegen lagere kosten dan wanneer men gebruik maakt van gas, steen kool of olie. Door dergelijke reac tors te gebruiken kan de industrie naar men meent, veel grotere winsten maken dan wanneer men conventio nele brandstoffen gebruikt. Behalve voor industriële doeleinden zal men ook reactors kunnen leveren voor gebruik bij studie en opleiding. Men zal zich specialiseren in kleine verplaatsbare reactors. Lockheed is acht jaar geleden met haar activi teiten op het gebied van de kernener- groot laboratorium iCrreyfhywa gie begonnen. De fabriek kreeg toen van de Amerikaanse luchtmacht de opdracht een studie te maken van een door kernenergie voortgedreven vliegtuig. Lockheed bouwt op het ogenblik voor de luchtmacht een groot laboratorium in Dawsonvllle (Georgia) voor onderzoekingen op het gebied van radioactieve straling en haar uitwerking op vliegtuigonder delen en -Installaties. Tsjecho-Slowakije goede markt voor tweedehands auto's Toto K.N.V.B. helpt andere bonden Do bestedingscommissie in toto zaken van de K.N.V.B. heeft in over leg met het bestuur van deze organi satie besloten de uitzending van Ne derlandse atleten naar de Europese atletlekkampioénschappen In Stock holm en van Nederlandse zwemmers en zwemsters naar de Europese kam pioenschappen in Boedapest mogelijk te maken. Deze bonden ontvangen een bijdrage. De K.N.A.U. krijgt een be drag van 8000. Voorts wordt financiële steun ver strekt aan de Koninklijke Nederlandse Honkbalbond voor het organiseren van de Europese kampioenschappen in Nederland. Verder zal het revalidatie-centrum „De Hoogstraat", afdeling basket- en volleybal, tien wagentjes ontvangen voor sportbeoefening. Dick Loggere speelt zijn laatste interland Dick Loggere heeft besloten zijn in ternationale hockey-loopbaan te be ëindigen. In een brief aan het bestuur van de K.N.HJ3. heeft de nu 36 jaar oude spil van Laren medegedeeld, dat hij na de wedstrijd van zondag 27 april tegen Duitsland niet langer be schikbaar zal zijn voor 't Nederlands elftal. De wedstrijd van zondag is do 85e interlandwedstrijd, waarin Loggere de spilplaats bezet. Hij zal dan voor de 76e maal de taak van aanvoerder op zich nemen. Promotie naar le klas zaterdagvoetbal Voor de promotie naar de le klas van de zaterdagcompetitie zal a.s. za terdag de eerste wedstrijd gespeeld worden, namelijk Sorooskerke—- s H. Hendrikskinderen. Zoals bekend zijn ln de le klas vijf plaatsen vrijgeko men wegens de instelling van de K.N.V.B.-vierde klas. Zaamslag is daarbij gedegradeerd. Twee ploegen, namelijk de kampioenen van de 2e klassen A. en B. promoveren automa tisch. Voor de tweede klas A is dat V.C.K., terwijl voor de B-klas nog de beslissing vallen moet. Om de andere drie plaatsen spelen de als tweede ge- eindigdo ploegen van de 2e klas A (Serooskerke) en 2e klas B (nog aan te wijzen) plus de kampioenen van de 2e klas E en F, namelijk 's Heer- Hendrikskinderen en Hoek een pro motie-competitie. Twintigste partij Smyslov Botwinnik uitgesteld De 20ste partij uit de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Smyslov en Botwinnik die van daag (donderdag) zou worden ge speeld, is uitgesteld wegens ziekte van Smyslov. Tweedehands auto's brengen in Tsjecho Slo wakije goed geld op. Dit komt doordat deze wagens verkrijgbaar zijn op de vrije markt. Met nieuwe wagens Is dit niet liet geval. Wil men een nieuwe wagen kopen, dan moet men aan verschillende voor waarden voldoen. Deze zijn: Men moet zich ver dienstelijk hebben ge maakt bij de opbouw van een socialistisch Tsjecho-Slowakije. Als zodanig komen win naars van de Stalin- iirijs en mensen die an- ore communistische prijzen hebben gewon nen in aanmerking. De kandidaat moet „positief" staan jegens het Tsjechoslowaakse regiem. Men mag geen be lastingschulden hebben. Men moet een te goed van ruim 10.000 gulden hebben op de bank. Als aan al deze voor waarden is voldaan, heeft men een kans binnen drie jaar in hel bezit te komen van oc' nieuwe wagen. De Tsjechische rog» ring is voornemens dit jaar 21.000 wagens op de binnenlandse markt te verkopen. Op 3000 na zullen al deze wa gens in het land zelf zijn vervaardigd. Tegelijkertijd zal Praag pogingen in het werk stellen de uitvoer van Tsjechische auto's te vergroten. Het aan tal Skoda's voor export wil de regering dit jaar op 25.000 brengen. De Skoda 440's kos ten in Tsjecho-Slowa kije ongeveer 14.000 gulden. Kleine Franse, Oostduitse en Italiaan se wagens worden ln 't land verkocht voor rond do 12.000 gulden. Een Russische pobjeda is te koop voor bijna 19.000 gulden. Tweedehands wagens zijn niet veel goedko per, ook al zijn de meeste vehikels 15 tot 20 jaar oud. Uit de Tsjechische dagbladen van de laatste dagen hebben we de volgende aanbiedingen genomen: Studebaker 1938: 16.000 gulden, Ford 1938 12.000 gulden, vooroor logse Opel: 10.000 gul den, vooroorlogse Mer cedes: 15.000 gulden, Ford 1941: 16.000 gul den. Een Tsjech verdient gemiddeld 800 gulden per maand. (Advertentie) Van Nelle bestellen 1 In Verenigde Staten woedt zware oliebrand Op een opslagterrein van de Esso Standard Oil Co. te Newport News, woedt een zware brand. Minstens 18 5rote tanks, die met petroleumnro- ukten gevuld waren, zijn vernield. De brand is woensdagavond uitge broken. Drie uur na het begin brand de een groep van zes tanks als gigan tische fakkels. Toen na het aanbre ken van de dag de wind plotseling draaide, bereikten de vlammen nog zeven tanks. Gevreesd wordt dat ook de overige tanks op dit terrein verlo ren zullen gaan. De schade wordt reeds op meer dan een miljoen dol lar geschat. Halverwege de ochtend was men de situatie nog steeds niet meester. In middels was in de haven uitgevloeide olie eveneens in brand geraakt, waar door tientallen kleine vaartuigen be dreigd werden. Geloofd wordt dat de brand veroor zaakt is door een explosie in een con trolegebouw. Dit gebouw is geheel vernield. Tot dusverre zijn geen per soonlijke ongelukken gemeld. Nieuwe vervolging tegen K.N.V.B.-toto Tegen Leo Brunt 25 en één dag hechtenis gevorderd De officier van Justitie bij bet kan te 's Gra- heeft dc te van 2 ie hechtenis gevorderd tegen de 55- rige iravenhage mr. H. donderdagmorgen 25 subsidiair één irderd tegen de 55- jarïge secretaris-penningmeester van de Koninklijke Nederlandse Voetbal bond Leo Brunt omdat deze voetbal' tongerecht te 's Gravenhage van 't Veer heeft donderda} een geldboete van 25 subsii j. - - functionaris de loterijvvet zou hebben overtreden in de periode van 1 septem ber tot 1 november 1957. De officier van justitie sprak ln zijn requisitoir eerst over de vervolging van de K.N.V.B.-pool op 10 September van het vorige jaar, welke geschiedde - van medeplichtigheid aan 't géven van gelegenheid tot hazardspel. op De rechtbank sprak de heer Brunt toen vrij. De advocaat-generaal bij de Hoge Raad, mr. Loeff tekende in het belang van de wet cassatie aan. Dit cassatie-beroep word verworpen. De kwestie van de beslotenheid achtte de officier van justitie het zwaartepunt in deze zaak. De KNVB en „Caritas", zo zeide hij, hebben een loterij ingesteld, waaraan ieder een kan deelnemen. De K.N.V.B. had maar twee kolommen ter invulling moeten geven in plaats van acht. Nu kan men zijn buurman of een vriend je kolommen laten invullen. Dit had de K.N.V.B. moeten voorzien. „Als de K.N.V.B.-toto verboden zou worden", zeide mr. Wijckei'held Bis dom, de verdediger, „dan beginnen de clubpools weer. En dan komen er weer combinaties van club-pools. Dat wordt een situatie die men niet kan ambiëren Maar er is thans een interessante wedstrijd gaande. Aan de ene kant het team van net openbare ministerie on der leiding van de minister van jus titie en aan de andere kant 't K.N.v.B. team. De eerste aanval is afgeslagen. Nu onderneemt het O.M.-team een tweede. De scheidsrechter zal hierin moeten beslissen. Maar het schot zal niet zitten en de verdachte ook niet", zo besloot hij zijn pleidooi. In zijn repliek zeide de officier van justitie nog dat hij, als de K.N.V.B.- pool verboden zal worden, niet zal wachten op een principiële uitspraak, maar dat nij niet zal toestaan dat kleine pools weer beginnen. De kantonrechter, mr. G. J. M. van den Dungen zal op donderdag 1 mei vonnis wijzen. (Advertentie) Van Nelle bestellen Goese Sla Raak tegen Hulster Ambacht Zondag 20 april werd de tennis wedstrijd gespeeld Goese Sla Raak Hulster Ambacht voor de 4e klas Zuid, afd I. De uitslagen waren: Heren-enkelspel: J. BarthJ. Goos- sens 64, 6—2; W. Smallegange— H. Taalman 810, 75, 36. Damesonkelspel: mevr. L. Mol mevr. T. Goossens 6—0, 6—1; mej. H. Henderlkxmej. A. v. d. Wiele 6—2, 6—2. Gemengd dubbelspel: mej. M. van Burg en mevr. T. GoossensJ. Barlh en J. Goossens 62, 63; mej. H. Henderikx en mej. A. v. d. Wiele G. v. d. Loo en H. Taalman 7—5, 6— I. Hercndubbclspcl: W. Smallegange en J. GoossensG. v. d. Loo en H. Taalman 64, 88, 36. Damesdubbelspel: mevr. L. Mol en mevr. T. Goossensmej. M. van Burg en mej. A. v. d, Wiele 64, 64. Einduitslag: 62. I SJEF II—MLTC III 0-8. Dames enkelspel: mej. M. v. d. Plas—» mevr. M. Vlsch 4-6, 6-4, 4-6; mej. H. van Dongenmej. M. Wolthers 2-6, 4-6. Heren enkelspel: W. de LeeuwJ. Wolthers 4-6, 9-7, 0-6; F. Jonckheere L. E. Rivière 4-6, 3-6. Gemengd dubbelspel: mej. M. v. d. Plas, W. de Leeuwmevr. M. Visch, J. Wolthers 1-6, 0-6; mej. H. v. Don gen, F. v. Dongen—mej. M. Wolthers, L. E. Rivière 3-6, 3-6. Heren dubbelspel: W. de Leeuw, S. SpinncwijnJ. Wolthers, L. E. Ri vière 1-6, 4-6. Dames dubbelspel: mej. M. v. d. Plas, mej. H. van Dongenmevr. Vlsch, mej, M. Wolthers 2-6, 6-3, 4-6. Voor de verkoop van een zeer winstgevend en con- currcntlevrij artikel, dat kan worden geplaatst bij: drogisten, woninginrichters, garages, auto busondernemingen, 2e-hands autohandel, Ho- rccaf-bcdrijven, rijks- en gemcenteburelen, ziekenhuizen, instellingen, bioscopen, theaters etc. etc. zoeken wij contact met actieve ondernemers die voor eigen rekening, op basis van exclusiviteit, voor ons optreden als in het rayon Zeeuwsch-Vlaanderen en aangrenzend Belglseh- Vlaanderen. Brieven onder motto „Citin" zendon naar Stadhoudersweg 40 b, Rotterdam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 6