Tweede Kamer vreest geringe belangstelling ook na reorganisatie Zigeunerkoningin Mimi overleden CONCESSIES VOOR TWEEDE LUCHTVAARTBEDRIJF KLANKBORD VRIJDAG 25 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. t NATIONALE RESERVE HAD ONVOLDOENDE AANTREKKINGSKRACHT Ontevredenheid over opheffing van instituut Steunt Wettig Gezag (Van onze parlementaire redacteur) De interpellatie, die het lid van de Tweede Kanier de lieer Pe ters (k.v.p.) donderdagmiddag tot de minister van oorlog, ir. Staf, hield over het plan tot reorganisatie van de Nationale Re serve, heeft tot enig, schamel resultaat opgeleverd, dat het plan alleen wat verduidelijkt is. Zelfs de sisser, waarmede sommige debatten in de Tweede Kamer plegen te eindigen, ontbrak geen verwijten geen motie. Slechts een bedankje van de voor zitter aan de bewindsman voor de aan de Kamer verstrekte in lichtingen. Het merkwaardige feit deed zich zelfs voor, dat de interpellant in zijn kritiek op het plan gematigder was dan en kele van zijn medeleden. De heer Peters vreesde, dat 11a de droevige ervaringen, die men had opgedaan met de belangstelling voor de Nationale Re serve, ook de Nationale Reserve-nieuwe stijl onvoldoende aan trekkingskracht op de vrijwilligers zal blijken te bezitten. En wel, omdat de aan de Nationale Reserve opgedragen taak v oornamelijk bewaking te statisch en te eenvoudig is. Boven dien sprak hij zijn bezorgdheid uit over onvoldoende deskundig heid bij de commandanten op het gebied van de werving. De bewindsman achtte de weerbaar heidsgedachte van het grootste be lang en hij was ervan overtuigd, dat de gereorganiseerde nationale reser ve in de territoriale verdediging een waardevolle bijdrage zou kunnen le veren. Ook psychologisch vond hij de Nationale Reserve van belang. Aan de andere kant nam hij echter een aarzelende houding aan. Zo had hij nog geen beslissing ge nomen over de wijze, waarop de wer ving zal geschieden. Hij had op de interpellatie gewacht, zeide hij. Ove rigens zag hij wel enige mogelijkhe den. Er kan voorlichting uitgaan van zijn bureau personeelspubliciteit provinciale commissies kunnen nuttig werk verrichten en vooral zal door de vrijwilligers zelf individueel pro paganda gemaakt kunnen worden. Voor het instituut „Steunt Wettig Gezag" achtte hij geen taak bij de werving meer aanwezig. Met selirik hadden sommige leden vernomen, dat bij de minister van binnenlandse za ken het voornemen schijnt te bestaan het instituut op te heffen. Zij kwa men daartegen in het geweer, waarna de minister erkende, dat „Steunt Wet tig Gezag" nog wel een taak kan worden toegekend in de bevordering C.P.N. richt brief aan bestuur van P.v.d.A. De Communistische Partij Neder land heeft zo deelt zij mede een schrijven gericht tot het dagelijks bestuur van de Partij van de Arbeid, waarin zij haar mening van „enkele van de dringendste vraagstukken van deze tijd'': werkloosheid, woning bouw en aanleg in ons land van ra ketbases uiteenzet. Na in het kort de opvattingen en gedragingen van de rechtse politieke partijen te hebben aangeroerd, richt de C.P.N. zich rechtstreeks tot het P.v.d.A.-bestuur. Zij zegt o.a.: „de krachten van het behoud sluiten zich nauwer aaneen en pogen zich nog meer dan tot dusver te doen gelden bij het bepalen van het regelingsbe leid." De C.P.N. beschuldigt dan de P.v.d.A. ervan, dat zij volhardt in een onvruchtbaar anti-communisme. De C.P.N. meent dat straks, na de gemeenteraadsverkiezingen de rechtse confessionele partijen en de V.V.D. zullen pogen de P.v.d.A.-wet- houders uit de gemeentebesturen te verwijderen of hun aantal te beper ken. Ook in zulke gemeenten, waai de P.v.d.A. en de C.P.N. een meer derheid vormen. Tenslotte bepleit de CPN. het op heffen van de discriminatie van de communisten, het aanvaarden van de communisten in wethoudersfuncties en raadscommissies en het trekken van één lijn door P.v.d.A. en C.P.N. van de weerbaarheidsgedachte in ons land. Hij verklaarde zich bereid nog eens met de minister van binnenland se zaken over deze zaak te spreken. Wat de statische taak van de Na- tonale Reserve nieuwe stijl aangaat, zeide de bewindsman, dat de pelotons zullen oefenen en dat dan de taken zullen worden aangewezen. Van de mate van geoefendheid zal het belang van de opgedragen taak afhangen. Gerustgesteld was de Kamer niet. Enkele leden aan het debat namen behalve de heer Peters en de minister deel de heren Roosjes A.R., Vermeer P.v.d.A., Calmeycr C.H.U. en Rit meester V.V.D. vreesden, dat we met de Nationale Reserve nieuwe stijl dezelfde moeilijkheden o.a. gebrek aan belangstelling zullen beleven als met de bestaande organisatie. Tenzij de werving met meer deskun digheid wordt gevoerd. Maar zelfs dan was het voor de heer Calmeyer de vraag; of er een grote toeloop zou komen. De ervaringen, opgedaan met de „oude" Nationale Reserve, waren voor hem veelzeggend. De heer Peters had enkele oorzaken voor de gei-inge interesse genoemd na de oorlog demonstreerden zich duidelijk ver moeidheidsverschijnselen .en men had het te druk met de wederopbouw maar voor de heer Calmeyer was het aan gerechte twijfel onderhevig, of het zonder die tegenwerkende facto ren beter gegaan zou zijn. Trouwens: hij wenste een beperkt aantal vrijwilligers. Een volledige soldatenuitrusting kost ongeveer 800,Er moet ook op het geld gepast wordenEigenlijk be schikt het leger al over voldoende personeel om de taken uit te voe ren, die aan de Nationale Reserve worden opgedragen. Bij de Bescher ming Bevolking, die nog 10.000 mensen nodig heeft, kunnen de vrijwilligers veel nuttiger werk ver richten, vond generaal Calmeyer. Mr. Kranenburg wil behandeling motie niet missen (Van onze parlementaire redacteur) Na de door de afgevaardigden pijnlijk gevoelde afwezigheid van de staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg, bij liet woens dag in de Tweede Kamer gevoer de debat over de tragedie met de militaire helmen, viel het in de vergadering van de Kamer van donderdag bijzonder op, dat de voorzitter mededeelde, dat de staatssecretaris wel aanwezig wenst te zijn bij de behandeling van de reeds geruime tijd geleden ingediende motie-Ritmeester be treffende de behandeling van de .militairen, die zich aan de krijgs gevangenschap hebben onttrok ken. Minister Staf had aan-mr. Kor- tenhorst laten weten, dat mr. Kra nenburg vóór zijn vertrek naar Amerika aan hem te kennen had gegeven, dat hij bij de behande ling van de motie aanwezig wens te te zijn. De Kamervoorzitter meende, dat aan dit verlangen tegemoet gekomen moest worden. Hij voer de de beslissing over de motie dus van de agenda van 6 mei a.s. af. Mr. Kranenburg is dan namelijk nog niet terug. De afwezigheid van de staats secretaris bij de interpellatie-Rit meester over de helmen komt hierdoor in een nog schi-iller licht te staan. Want, zo vraagt men zich af, waaróm had hij er niet eveneens op kunnen aandringen, dat de interpellatie niet gehouden zou worden op een ogenblik, waarop hij verhinderd zou zijn de vergadering van de Tweede Ka mer bij te wonen? Verbondsfunctionaris van C.J.M.V. overleden. Te Haarlem ïs gisteren na een langdurige ziekte op 53-jarige leef tijd overleden de heer F. van As die deel heeft uitgemaakt van het ver- bondsbestuur van het christelijk jon gemannen verbond (C.J.M.V.) In 1947 werd hij als lid van dit bestuur gekozen. Hij vervulde tot 1956 de functie van verbondspenning- meester. Sinds 1955 was hij voorzit ter van het „Finance committee" van het wereldverbond Y.M.C.A. te Ge- nève. Bij gelegenheid van het eeuwfeest van het C.J.M.V. was hij wegens zijn verdienste in het jeugdwerk benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. RONDVLUCHTEN BOVEN NEDERLAND Schiphol fungeert als thuishaven Aan de heer J. M. Schroder, di recteur van het Nederlands lucht- reclamebedrijf tc Amsterdam, zijn consessies verleend voor het uitvoe ren van chartervluchten, waarbij een aantal bepalingen is uitgevaardigd, waaraan de concessionaris in de toe komst moet voldoen. De eerste concessie voor onbepaal de tijd verleend, houdt in, dat de heer Schroder gerechtigd is dage lijks rondvluchten te organiseren on- ■der de naam „Martins Air Charter" HOLLE BOLLE GIJSHet Rot terdamse restaurant „In de Keuken", waar men enige jaren gedurende 90 minuten ongelimiteerd heeft kunnen eten en drinken voor een tientje, heeft dit experiment moeten staken. Wie er zich nog eens een keer aan wil wa gen moet tweemaal zoveel neertellen. De oorzaak is, dat de min of meer normale klanten 't verlies niet konden goedmaken, dat veroorzaakt werd door lieden, die er naar het scheen meermalen een soort weddenschap van maakten. Zo heeft één klant het bestaan het volgende menu binnen die 90 minuten naar binnen te werken: Een Russisch ei. soep, drie porties tong, twee porties goulash, vijf por ties kip, evenzoveel porties biefstuk, een portie ossetong, drie coupes ijs, tweemaal fruit en een kop koffie, nog ongeacht de wijnen, die hij in onbe perkte mate zelf kon tappen. *De man moet over een driedubbele maag beschikt hebben. LANGZAAM MAAK ZEKER. De „Algemene transport-adviescommis sie", een door de Britse regering in het leven geroepen groep onderzoe kers. heeft gerapporteerd dat de ge middelde Britse treinreiziger er de voorkeur aan geeft met een langza me trein volgens de dienstregeling, dus op tijd, te reizen. Men staat af kerig tegenover beroemde express tremen die soms met zeer aanzienlij ke vertragingen op de plaats van be stemming aankomen. (M.A.C.). De, heer Schroder, die 27 jaar is en sedert 1952 zich met het luchtreclamebedrijf bezighoudt, zal op 15 mei starten met rondvluchten van 15 tot 20 minuten, waarbij het vlieg veld Schiphol als thuishaven zal fun geren. Het ligt in de bedoeling van de heer Schröder om in de nabije toe komst de rondvluchten in Neder land verder te ontwikkelen, waar bij in het bijzonder gedacht wordt aan Eelde.^Beek in Zuid-Limburg, Rotterdam en Hilversum, zij het met andere types vliegtuigen. De concessies van de Kroon voor het uitvoeren van chartervluchten zal voor de duur van vijf jaar worden gegeven. De heer Schroder valt bij deze chartervluchten onder de bepa lingen van het zgn. ongeregelde luchtvervoer, waaronder ook de bui tenlandse luchtvaartmaatschappijen, die vluchten op Rotterdam of Am sterdam uitvoeren, werkzzaam zijn, De heer Schroder is van plan de organisatorische voorbereidingen voor het uitvoeren van charterdien sten in de komende maanden af te maken en dan in september van dit jaar te beginnen. Voorlopig heeft de aankoop zich beperkt tot één toestel van het type Vickers „Viking". j In het voorjaar 1959 zal er nog een tweede „Viking"-toestel bijko- 1 men. Het accent van de charterdien- sten zal in de eerste plaats komen I te vallen op het vervoeren van 1 vracht. Daarna denkt de heer Sc.hrö- der ook aan het charteren van de machine door een persoon of onder- neming en tenslotte overweegt hij 1 ook het groepsvervoer van en naar j een vakantieoord, voor verenigingen I en toeristische organisaties ter hand Tot. de vele autoriteiten die de bij zondere zitting voor de officiële in gebruikneming van het gerestaureer de rechtbankgebouw te Middelburg bijwoonden, behoorde o.m. de minis ter van justitieprofessor Samkal- den. Op de foto ziet men de minister na afloop van de zitting, in gesprek met mevrouw Van Empel, de echtge note van de president. (Foto P.Z.C.) te nemen. Wm Verleden jaar is een vooroor- H H logse traditie, de herdenking van de geboortedag van prins Willem de Zwijger met een s kranslegging aan de voet van H het ruiterstandbeeld op het M Noordeinde in Den Haag ere hersteld. Ook dit jaar vond de kranslegging, die was geor- s ganiseerd door de afdeling Den s Haag van het Nederlands Ve- teranenlegioen, plaats. lllllfillllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll!!ll!!lllllllll!lllll!llllllll!llllll|||||in SER adviseert verhoging loongrens werktijden besluiten. De sociale commissie van de So ciaal-Economische Raad heeft de staatssecretaris van sociale zaken ge adviseerd het jaarlijkse looninkomen ter afbakening van de werkingssfeer van de werktijdenbesluiten voor kan toren, voor koffiehuis- en hotelper soneel en voor pakhuizen te verhogen van f 6000.tot f 6900,Ook voor de onlangs afgekondigde werktijden besluiten voor bioscopen en voor bad en zweminrichtingen, alsmede voor het nog uit te vaardigen werktijden besluit voor de z.g. restgroepen heeft de sociale commissie een loongrens van 69.00,voorgesteld. De loonsverhogingen welke, na de re geringsverklaring van 19 maart 1956 over de mogelijkheid van loonstijgin gen tot ten hoogste 6 in verreweg de meeste bedrijfstakken zijn toege past, "alsook de compensatie van de A.O.W.-premie en van de huurverho ging hebben het loonpeil in de laat ste jaren doen stijgen. Dit betekent dat bij handhaving van de huidige loongrens enige groepen werknemers, voor wie indertijd de met de werktij denbesluiten beoogde bescherming mede noodzakelijk werd geacht, van deze bescherming nu verstoken zou den moeten blijven. Hoewel in het horecabedrijf de vaste lonen en garantielonen na het regeringscommuniqué niet verhoogd zijn, ziet de sociale commissie geen genoegzame redenen om voor deze categorie een lagere loongrens aan te bevelen. Naar haar mening zal voor de verschillende werktijdenbe sluiten. waar enigszins mogelijk, een gelijke loongrens moeten gelden. De thans voorgestelde loongrens komt overeen met die van de sociale verzekeringswetten. Prins Alexander bezocht Nederlands paviljoen op Expo Prins Alexander van België heeft gis teren in gezelschap van enkele schoolvriendjes incognjto een langdu rig bezoek gebracht aan het Neder landse paviljoen op de wereldtentoon stelling te Brussel. De prins werd rondgeleid door de Nederlandse ad junct-commissaris-generaal, jhr. F. E. C. Everts. De jonge prins toonde vooral grote belangstelling voor de inzending van de Nederlandse water staat. Overeenstemming over loonbeleid in landbouw Het college van rijksbemiddelaars heeft zich donderdag akkoord ver klaard met voorstellen van het Land bouwschap over de landarbeidersio nen. De lonen van de landarbeiders zullen thans worden gebaseerd o|f de resultaten van het werkclassificutie- onderzoek, zij het voor enkele cate gorieën nog slechts ten dele. Verwacht wordt, dat behoudens zeer bijzondere omstandigheden vol ledige invoering van de werkclassi- ficatie per 1 mei 1959 zal kunnen geschieden. De hoofdafdeling sociale zaken van het Landbouwschap zal thans de betrokken partijen advise ren tot het afsluiten van de collec tieve arbeidsovereenkomsten op basis van de goedgekeurde voorstellen. Mimi Tossetto, de koningin van de zigeuners is donderdag in een opde tent, die deel uitmaakt van een zigeunerkamp in Lendinaria (noordoost Italië) overleden. De tent waarin zij stierf was bezaaid met opgebrande kaarsen en lege flessen. Drie dagen geleden hadden de zigeuners haar uit het plaatse lijke ziekenhuis ge haald omdat het onder hen traditie is dat men in de open lucht temid den van de stamleden sterft. Zij had sinds dien op de grond in de tent gelegen onder een oude bontjas. De dodenwake zul drie dagen duren. Al die tijd blijft de ko ningin opgebaard lig gen tussen vier grote kandelaars met een ro zenkrans in haar han den. Verscheidene zigeu ners, die de nacht aan haar sponde hadden doorgebracht, kwamen donderdagmorgen uit Enige vrouwen gingen de tent binnen om de koningin op te baren. Voor haar dood had pater Dino, die verant woordelijk is voor het' geestelijk welzijn van de circa 40.000 zigeu ners in Italië, haar de sacramenten der ster- Opvolgster wordt in Gonzaga gekozen de tent, hieven hun handen in wanhoop op en maakten onder tra nen de dood van de ko ningin bekend. Hierop braken de zigeuners in jammerklachten uit. venden toegediend. Volgens haar volge lingen erkenden 13.000 zigeuners in Europa Mimi Tossetto als hun koningin. Zij verklaar den dat haar opvolger of opvolgster waar schijnlijk in september in Gonzaga een klei ne plaats in het noor den van Italië ge kozen zal worden. Mimi Tossetto was in Bilbao (Spanje) ge boren. Het was niet be kend hoe oud zij pre cies was. Zij leed aan een hart- en nierziekte. Een week geleden was zij naar het ziekenhuis gebracht. De artsen za gen spoedig in dat haar toestand hopeloos was. Zij weigerde dit echter te aanvaarden en ging rustig door met het ro ken uit haar grote pijp en het nippen aan haar glas „grappa", een sterk soort jenever. Toen haar toestand verergerde, haalde haar volk haar uit het ziekenhuis. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll! UIUIIIIIIIi!lliIlil!llli!l!lllllllillllllllllll!l!l!!lllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIII!lllllllllllllllllllllllll!llllllll Het Wereldgebeuren Nieuwe poging Ondanks alle hulp die hij onder meer van zijn schrandere vrouw ontving bij de beraadsla gingen in een Parijs hotel, Is Georges Bidault er niet in geslaagd, de grond slag te leggen voor een nieuw Frans kabinet. Bidault behoorde tot de wei nige leden van de christen-demo cratische M.R.P., die bij de stemming over politiek ten opzichte van Tu nesië ertoe bijdroegen, dat het kabi net van Felix Gaillard een smak maakte. Voor de „sussende" bemid deling door de Verenigde Staten en Groot-Brittannië voelde hij klaarblij kelijk niet veel. Met „strafheid" zou de houding die hij tegenover Ge Tune sische president Habib Bourguiba wil de aannemen waarschijnlijk te zacht zinnig zijn uitgedrukt. Gevreesd werd, dat een door hem te vormen kabinet op een of andere manier „er op los zou willen slaan". Maar Ge orges noch zijn eveneens van een diplomatendiploma voorziene echt genote kreeg ook maar een schijn van kans. De fractie van hun partij in de Nationale Vergadering liet het echtpaar schipbreuk lijden; zij schaarde zich daarmee in het kamp waar zich ook reeds de socialisten bevonden die reeds duidelijk hadden gemaakt dat zij in geen geval met de weinig progressieve Bidault in zee wensten te gaan. President Coty heeft nu een ander aangezocht om een kabinet voor zolang het duurt in elkaar te timmeren. Nu iemand, die niet mede-verantwoordelijk was voor Gaillard's val, en wel René Jean Pleven. Pleven heeft bij de stemming die het lot van de laatste regering bezegelde vóór gestemd, maar hij be hoort tot een fractie die bij deze stemming verdeeld was, en wel die der (radicale) Union Démocratique et Socialiste de la Résistance. Dat woord Résistance herinnert aan het verzet der Fransen tegen de Duitse bezetters in de Tweede Wereldoorlog. Aan de Franse vrijheidsstrijd heeft Pleven in belangrijke functies leiding gegeven. Bij het uitbrekep van de Tweede Wereldoorlog is zijn staats- manscarriere begonnen. Toen immers stapte hij uit een Engelse industriële onderneming, waarvan hij directeur was, over naar een dienstverband bij de Franse regering, Na Frankrijk's capitulatie week hij naar Engeland uit, waar hij zich aansloot bij de be weging van generaal De Gaulle. Die stuurde hem onder meer naar Frans West- en Equatoriaal Afrika om de genen, die daar de macht in handen hadden ertoe over te halen, de ban den met de regering van Vichy te verbreken. Op deze diplomatieke mis sie behaalde Pleven belangrijke re sultaten. Het ministeriële niveau, waarop hij zich na de oorlog (onder meer enkele keren als premier) vaak bewoog, bereikte hij in 1943, toen De Gaulle hem benoemde tot minister van koloniën in de voorlopige Fran se regering te Algiers. Ook na de oorlog heeft hij zich nog een tijd lang met het behartigen van Frankrijks beleid in koloniale gebieden bezig ge houden. Nu Noord-Afrika de voornaamste twistappel vormt in de nieuwe regeringscrisis, heeft president Coty het blijkbaar raadzaam geacht, met de leiding, van de verdere be raadslagingen een man te belasten, die op het punt van Noordafrikaanse aangelegenheden al jarenlang als een deskundige te boek staat. Het zal Pleven's taak zijn om met politici van recht en links een programma uit te dokteren, waaraan een meer derheid in het parlement zijn goed keuring kan geven. Dat zal een Si- syphus-arbeid zijn, vooral omdat de Conservatieven, die bij de stemming tegen Gaillard de doorslag gaven, blijkbaar uitgaan van een inmiddels achterhaalde overzeese glorie. Een nieuwe regering, al of niet door Ple ven gevormd, zal echter rekening moeten houden met het nog steeds aanzwellende Afrikaanse nationalis me en met het feit, dat Frankrijk zich gaandeweg ook van de westerse bondgenoten zou isoleren, indien het een verouderde kolonialistische hou ding zou innemen, zelfs ten opzichte van een land als Tunesië, dat met volledige instemming van een vroe gere Franse regering soevereiniteit verworven heeft. RENÈ-JEAN PLEVEN kansen bekijken Tractor sloeg achterover: landbouwer gedood. De 43-jarige bedrijfsleider van een landbouwbedrijf aan de Vliegtuigweg bij Nagele in de Noordoostpolder, de heer J. Vermeulen, is woensdagavond bij werkzaamheden op het land dode lijk verongelukt. V. was aan het eggen. Daardoor is de door hem be stuurde trekker achterover geslagen. V. kwam er onder en moet onmid dellijk dood zijn geweest. Het onge luk werd kort daarna ontdekt door een zoontje dat op weg was zijn va der koffie te brengen. Het slachtof fer laat een vrouw en drie kinderen achter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3