PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister is er niet in geslaagd salarisconflict op te lossen Grote zuiveringsactie in Tsjecho-SIowakije Vernieuwd rechtbankgebouw te Middelburg in gebruik genomen BILT BEZITTINGEN VAN „GOEDE HEERTJE" WORDEN GEVEILD Vand aag. verwacht. 201e jaargang - no. 97 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 25 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 83, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red, tel. 2425, adm. tel. 2094. VERKLARING VERENIGING VAN K.L.M.. VLIEGERS Vliegers vragen om een juiste en faire beoordeling van hun wensen Tijdens een donderdagavond in het Carltonhotel te Amsterdam gehouden persconferentie werd, in tegenwoordigheid van de bestuursleden de heren L. Metz en J. Boshof, namens het bestuur van de vereniging van K.L.M.- vliegers een verklaring afgelegd, waaraan o.m. het volgende is ontleend. De vereniging van K.L.M.-vliegers zag het einde van de staking als een gouden gelegenheid een einde te maken aan het vertrouwensconflict. In de nu heersende atmosfeer zou een nieuwe en vruchtdragende verhouding tus sen de directie van de K.L.M. en het korps vliegers kunnen geboren wor den. Er lijkt echter op dit ogenblik weinig hoop te bestaan op enige verbe tering. Minister Suurhoff is in zekere zin verantwoordelijk voor deze terug keer tot de toestand van voor de staking, toen er immers eveneens weinig contact en samenwerking w: s. De openbaarmaking van zijn lang verwachte beslissing, nog voor liet be m iv van de vereniging van K.L.M.-vliegers ge legenheid had gehad deze te bestuderen, was louter „loonpolitiek". Vervolgens wordt in de verklaring gezegd: er zij met nadruk op ge wezen, dat hoewel persberichten de indruk kunnen geven, dat de K.L.M.- vliegers achter staan bij het huidige Artikel 4 Binnenkort zal de Eerste Kamer beginnen met de behandeling van het ontwerp-Deltawet en zonder enige twijfel zullen daarbij vragen aan de orde komen, die ook reeds in de Tweede Kamer uitputtend zijn be handeld. Een daarvan is de kwestie of artikel 4 van het ontwerp al dan niet in strijd is met de Grondwet. Deze aangelegenheid heeft bij de be handeling in de Tweede Kamer zelfs tot gevolg gehad, dat oen aantal le den van de Katholieke Volkspartij zich genoodzaakt voelde tégen het ontwerp te stemmen op grond van grondwettelijke bezwaren. De essentie van het meningsver schil is gelegen in de vraag, of de inrichting van een waterschap tot de uitsluitende bevoegdheid van de Staten ener provincie behoort of dat ook de rijkswetgever hier regelen kan stellen. Tijdens de debatten in de Tweede Kamer is door aanhangers van wederzijdse theorieën uitvoerig het voor en tegen van beide stand punten belicht, waarbij de citaten van deskundigen op het gebied van waterschapsrecht niet van de lucht waren. Daarbij werd aan beide kan ten geschermd met de naam van een groot man op dit moeilijke terrein, namelijk mr. G. J. C. Schilthuis. Pro fessor Romme bracht in dit verband de Gróndwetscommissie-Van Schaik ter sprake, die zich onder meer door deze deskundige had laten adviseren. Nu meende professor Romme de vrij heid te hebben om uit dit advies een en ander te kunnen citeren, letterlijk zelfs. Welnu, uit dit letterlijke citaat bleek dan, dat mr. G. J. C. Schilt huis de mening was toegedaan, dat de inrichting van een waterschap in derdaad tot de exclusieve bevoegd heid van de Staten ener provincie diende te behoren. De voorstanders van deze exclu sieve bevoegdheid, onder wie Zec- lands provinciaal bestuur, zouden zich dus blijkens de mededelingen van professor Romme in zéér c kundig gezelschap bevinden. Na deze Kamerdebatten had ech ter de betwiste deskundige zelf nog niet gesproken, zodat allen die het ongrondwettelijke artikel 4 uit het Delta-wetsontwerp zwaar op de maag lag, reeds met enige vol doening dachten aan de zegswijze, dat wie zwijgt, toestemt. En aldus maakte menigeen sinds Rommes mededelingen in de Tweede Kamer van de zwijgende Schilthuis een toe stemmende... Edoch, vorige week verscheen het blad „Waterschapsbclangen", van welke periodiek mr. G. J. C. Schilt huis hoofdredacteur is, en ziét, van zijn hand is ditmaal een uitvoerige beschouwing opgenomen over de grondwettelijkheid van artikel 4. En wat zegt nu mr. Schilthuis? „De stel ling, dat de bevoegdheid tot inrich ting van een waterschap uitsluitend aan de Staten toekomt en dus niet ook aan de gewone wetgever, acht ik niet juist." Dat is niet zo maar een kleine nuance, anders dan 't aan hem toegeschreven citaat van profes sor Romme, néén, het is zelfs pre cies het tegenovergestelde. Een vreemd geval. Of professor Romme heeft zich vergist, óf mr. G. J. C. Schilthuis is van gedachten veranderd. Men mag verwachten, dat deze zaak binnenkort in de Eerste Kamer zodanig zal worden behan deld, dat lil elk geval duidelijk wordt wat hier aan de gang is. Voor Zee land is hot belangwekkend, ook al omdat het provinciaal bestuur deze zaak aan het rollen heeft gebracht Overigens is het opvallend, dat het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over deze aan gelegenheid er melding van maakt, dat vele leden nog twijfelen, som mige leden in beperkte, buiten de Deltawet vallende zin wel aan de Staten een exclusieve bevoegdheid toekennen, bij welk standpunt vele anderen zich aansloten, maar dat géén enkel lid de opvatting van de mi nister deelt. De minister ontkent na melijk de uitsluitende bevoegdheid ge heel en al. Het ziet er dus naar uit, dat deze zaak in de Kamer binnen kort een punt van diepgaand overleg wordt. Europese salarisniveau het zgn. Tin bergenrapport zich alleen bezighoudt met de salarissen van 1956, terwijl, sindsdien vliegers van andere lucht vaartmaatschappijen belangrijke ver beteringen in hun inkomens hebben bereikt. Het bestuur van de vereniging deel de voorts nog het volgende mede: Waarom wordt een verklaring ge geven in dit stadium van het con- :lict? Wij hebben geen alternatief, aldus de bestuursleden. In de nacht van vrijdag op zaterdag jongstleden zijn de onderhandelingen afgebroken en nu is het wachten op de arbitrage. Thans, vier weken na de staking voe len wij ons vrij, aldus het bestuur. De verklaring van de vereniging dient ook te worden gezien in het licht van de mededeling van de mi nister van sociale zaken, dezer da gen in de Kamer gedaan, over de achterstand van de lonen in, een aantal sectoren. Het bestuur geeft toe, dat na 12 uur confereren de partijen dichter tot elkaar zijn ge komen, een week geleden, maar het probleem ligt, aldus het bestuur, dieper. Het salariseonflict kon ech ter niet worden opgelost en ook over de dieper liggende aangelegen heid van de overlegfiguur voor de toekomst tast men nog in het duis ter. Foutjes Het oordeel van minister Suurhoff, gegeven vlak nadat de staking was opgeheven, was niet juist, zo oordeelt de vereniging. Prof. Tinbergen heeft op 11 april een brief geschreven, waai-in hij minister Suurhoff heeft medegedeeld, dat de minister bij zijn oordeel over de salarisachterstand der K.L.M.-vliegers enkele foutjes heeft gemaakt. Op 21 april jl. heeft de mi nister vervolgens een schrijven ge richt tot de directie van de K.L.M. en de vereniging van K.L.M.-vliegers, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is te achten, dat 's ministers oordeel wellicht niet geheel juist is geïnter preteerd. De minister zou opnieuw de zaak bestuderen en eventueel zijn oordeel in enkele details wijzigen. „Wij naderen thans het punt", zo besloot het bestuur zijn mededelingen, „dat het niet verder gaat. Wij zijn niet onredelijk, maar wij vragen om een faire en juiste beoordeling van onze wensen." 130.000 PERSONEN „ONBETROUWBAAR" Volgens mededelingen uit betrouw bare westerse diplomatieke bron, is in Tsjecho-SIowakije een grote zuivering van „politiek onbetrouwbare elemen ten" aan de gang. Naar schatting 130.000 personen, die als „onbetrouw baar" worden beschouwd door de com munisten, zijn ontslagen door over heidsinstellingen of staatsonderne mingen. Geschat wordt dat 20.000 tot 30.000 personen alleen al in Praag ontslagen zijn op economische bureaus en bij staatsondernemingen. Bovendien moesten vele slachtoffers van de zuivering uit hun woningen vertrekken en dat terwijl in Praag en andere steden groot gebrek aan huis- vestigingsmogelijkheden heerst. De meesten moesten elders slecht betaald werk accepteren, in hoofdzaak han denarbeid. De zuiveringsactie is scherp opgevoerd sedert vijf maanden geleden de felle communist Novotny president van Tsjecho-SIowakije ge worden is. „Onbetrouwbaar" zijn bijvoorbeeld: Zij die particulier het buitenland be reisd hebben, of familie of andere nau we contacten buiten het IJzeren Gor dijn hebben, of gevangenisstraf uit dienen wegens politieke vergrijpen. Leden van de communistische par tij die tijdens de Tweede Wereldoor log in het westen gewoond hebben, of die tijdens de bezetting met de Duit sers gecollaboreerd hebben. Vroegere leden van vooroorlogse politieke partijen die door de commu nisten verboden zijn. Zij die regelma tig naar de kerk gaan of tot een kerk behoren. Sedert het begin van de zui vering is „politieke betrouwbaarheid" de eerste voorwaarde geworden voor het behoud van een baan in overheids dienst. De zuivering heeft geresulteerd in een golf van politiek verraad en zelf moorden. Ook het aantal patiënten in inrichtingen voor geesteszieken is ge stegen. Medische autoriteiten, zouden een beroep op communistische leiders hebben gedaan kalmer aan te doen met de zuivering, in verband met plaatsgebrek in genoemde inrichtin gen. it Op de Keukenhof is donderdag M een „Brabantse dag" gehouden, waaraan o.a. door vendel- zwaaiers en schutterslconingen werd deelgenomen. =j Op de bovenste foto: In op- M H tocht ging het over de Keuken- n hof. Onder: Een demonstratie vendelzwaaien. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllin Granaat ontplofte: 4 kinderen gedood Vier kinderen de jongste 5 en de oudste 11 jaar zijn donderdag te. i ïaubeuge in Frankrijk om het le ven gekomen, toen een granaat waarmee zij speelden ontplofte. Twee andere kinderen, van 7 en 13 jaar, werden ernstig gewond. De kinderen hadden de granaat op eèn open veld in de stad gevonden. Waarschijnlijk was het dodelijk ap paraat afkomstig uit de Tweede We reldoorlog. Tunesië zal zich niet tot Veiligheidsraad wenden Tunesië ziet af van zijn voornemen een klacht tegen Frankrijk voor de Veiligheidsraad te brengen. Dit heeft president Bourguiba. donderdag mee gedeeld. Hij zei dat dit besluit is ver oorzaakt door de houding van Frank rijk, die volgens hem tegenover de Tunesische kwestie minder star is ge worden. „Wij beschouwen de mislukte poging van Bidault die zoals bekend een krachtige politiek tegenover Tunesië voorstaat om een kabinet te vor men als een bemoedigend teken voor ons", aldus Bourguiba. Twee militairen bij oefening gedood Tijdens veldoefeningen van leer lingen van de (Onder Officiers School) O.O.S. op de Boshoverheide te Weert, waarbij springstof werd gebruikt, is bij een aanval, die op een bunker werd uitgevoerd, een ernstig ongeluk gebeurd. Een sergeant-in structeur, de 30-jarige gehuwde A. H. O. Weemaes uit Weert en de 30-ja- rige korporaal eerste klas, de ge huwde J. A. van Hemert uit Apel doorn werden gedood. Zwaar gewond werd de gehuwde korporaal eerste klas Ch. W. Burgemeestre uit Am sterdam. Hij werd naar het zieken huis in Weert overgebracht. Bij de oefening werden zgn. „Ban galore"-torpedo's gebruikt. Deze tor pedo's dienen om prikkeldraadver sperringen rond bunkers op te rui men. Bij een aanval van een peloton op een bunker is een dergelijke tor pedo ontploft. De oorzaak van het ongeval ligt vermoedelijk aan het feit, dat de elektrische ontsteking te vroeg in werking is gesteld. De Kon. Mare chaussee stelt een onderzoek in. Gevangene te Rotterdam zag kans te ontsnappen Uit de strafgevangenis te Rotter dam wordt een gevangene vermist, n.l. de 37-jarige J. J. V. uit Rotterdam. Hem was binnenshuis een karweitje opgedragen, waar men hem nog even mee bezig heeft gezien. Plotseling was hij spoorloos verdwenen en alle na sporingen hebben tot niets geleid. De recherche stelt een onderzoek in. ENORME BELANGSTELLING Grote hoeveelheid kleding aanwezig. In het veilinggebouw Odeon te Am sterdam zullen op 29 en 30 april be zittingen van de 49-jarige kassier, boekhouder, procuratiehouder C. R. van H. alias „het goede heertje" wor den geveild. „Meer dan overdreven", noemde veilinghouder Cltr. J. Bolle," de belangstelling voor deze aangele genheid. Eind januari werd Van H. gearres teerd, verdacht van verduistering van 1.800.000 gulden en ruim een maand later werd hij failliet verklaard op verzoek van de N.V. Berger en Co., de benadeelde firma. „Zeker", voegde de heer Bolle (doe lend vooral op een partij kleren met goede koopmanszin er aan toe): „Het is de mooiste gedragen collectie, die ik ooit heb gehad. Maar overdag kom j vieren Australië en Nieuw Zeeland Anzac-day, ter herin nering aan het hulpkorps, dat deze landen in de Eerste We reldoorlog leverden. Dit korps heeft zich vooral ondei-scheiden tijdens gevechten in Palestina en op de Dardanellen. IN TEGENWOORDIGHEID VAN MINISTER SAMKALDEN „DE INGEBRUIKNEMING van dit gerestaureerde en uitgebreide ge rechtsgebouw is voor allen, die Mid delburg een goed hart toedragen een gebeurtenis, welke tot grote vreugde stemt", zo zei gistermiddag de minis ter van justitie, professor Samkalden, tijdens een bijzondere zitting van de arrondissementsrechtbank. Deze zit ting werd voorgezeten door presi dent mr. P. van Empel en betekende de officiële ingebruikneming van het zo fraai herstelde rechtbankgebouw aan het Hofplein. Vandaar, dat de mi nister hartelijke woorden van geluk wens sprak en dat velen in dc nieu we zittingszaal met instemming naar deze woorden luisterden. Er was voor deze ingebruikneming grote belang stelling van de zijde der autoriteiten: behalve de minister was er de secre taris-generaal van het departement van justitie, mr. J. C. Tenkink, wa ren er voorts de vice-president van het Haagse Hof, mr. B. F. Verveen en de procureur-generaal mr. D. J. van Gilse, het lid van Ged. Staten, mr. A. J. van der Weel, de burge meesters van Middelburg en Vlissin- gen en vele anderen. De nieuwe zittingszaal waar meestal de strafkamer van de recht bank zetelt leek minder sober en streng dan gewoonlijk doordat een vleugje „feeststemming" was doorge drongen tot op de tafel vóór de pre sident, in de vorm namelijk van een sierlijk, kleurig bloernstukje. Toch werd de orde van de dag streng ge handhaafd: de deurwaarder kondigde de rechtbank aan, 'net publiek ver rees van zijn zitplaatsen, totdat de hamertik van de president had ge klonken en de zitting op de gewone wijze werd geopend. Maar er was dit maal niemand tot wie de president ernstig zei: „Ik vermaan U oplettend te zijn op hetgeen U zult horen Trouwens, dat was overbodig, want iedereen in de zaal bleek oplettend op hetgeen door velen werd gezegd In de eerste plaats was er dan de officier van justitie, mr. G. J. B. van der Dussen, die ditmaal geen tenlaste legging kon uitbrengen en evenmin een requisitoir kon houden, doch in plaats daarvan hartelijke woorden van welkom sprak tot de minister. Mr. Van der Dussen herinnerde ver volgens aan de „noodtoestand", die er tot voor kort heerste met betrek king tot de huisvesting van het par ket, vooral toen onlangs parketten van kantongerecht en van recht bank werden samengevoegd. Aan de ze noodtoestand is nu evenwel een eind gekomen, want zowel verbou wing als uitbreiding geven reden tot grote tevredenheid. Met name bracht de officier dank aan de architect, ir. H. de Lussanet de la Sablonière voor diens werk. „Hij heeft terwijl ons Averk nor maal doorging en de rechtbank op volle toeren draaide als het ware een nieuw gebouw om ons heen ge toverd", zei de officier. Hij ver klaarde tenslotte, dat nu er niets tijdens deze zitting te requireren viel, hij gebruik wilde maken van zijn recht om in bepaalde gevallen „conclusie te nemen". Welnu, zijn conclusie was: „De verbouwing van het gerechtsgebouw is buitenge woon geslaagd". Toespraak president Hierna sprak dc president. Na een welkomstwoord, in het bijzonder ook tot zijn Belgische ambtgenoten uit In een bijzondere zitting van de ar rondissementsrechtbank te Middel burg werd donderdagmiddag het ge restaureerde en uitgebreide gerechts gebouw aan het Hofplein officieel in gebruik genomen. Foto tijdens de plechtigheid (Foto P.Z.OJ: ik nauwelijk meer aan werken toe. Ieder ogenblik ratelt de telefoon, vooral dames schijnen geïnteresseerd te zijn Er komt een aanzienlijk deel van de garderobe van de echtgenote van „het goede heertje" in veiling en dat is inmiddels ruim bekend geworden. Het is een ongelooflijke hoeveelheid kleding. Meer dan honderd japonnen, talloze blouses, jumpers en rokken, vesten eii mantels. Daarnaast chique kostuums, en een stel kostbare bont jassen, waaronder twee zeldzame persianers, een „luipaard" en een „witte bever". Óver de fraaie gouden en zilveren sieraden hebben we dan nog niet eens gesproken. Van de heer des huizes is er ook het een en ander. Behalve een paar kostbare camera's en een film projector van Zwitsers fabrikaat, za gen we een dure bandrecorder en een elektrische rekenmachine, maar ook een behoorlijke collectie meest klassieke grammofoonplaten. Boven op een platenstapel van lichter genre ontdekten we o speling van het lot een zangplaat van Frank Si natra met de melodie: „Don 't worry about me" (maak je over mij geen Het was een even merkwaardige ontdekking als de vondst van een „Beknopte encyclapaedie der accoun tantscontrole" in de te veilen boeken- colieetie. Tien jaar lang heeft Van H. op te grote voet kunnen leven, terwijl om de paar maanden de boekhouding door de accountant werd gecontro leerd. Op 29 en 30 april komen alle ge noemde goederen, alsmede fraaie Perzische tapijten, koperen kan nen en ketels, serviesgoed, ja zelfs een wijnkaraf met het Chalet Royal er op onder de hamer. 26, 27 en 28 april is er kijkdag in Odeon. Het zal er storm lopen en stellig niet uit medeleven met de gefailleerde arrestant. Gent en Brugge, alsmede tot de ver tegenwoordiger van het Belgische openbaar ministerie, de procureur des koning, hield mr. Van Empel een uit voerige, met humor gekruide rede, waarin met name aandacht werd ge schonken aan de historie van de Zeeuwse rechtspleging en aan de ge schiedenis van het gebouw. Ten aan zien van het eerste punt herinnerde mr. Van Empel aan een vonnis uit het einde van de zeventiende eeuw, waarbij in Middelburg een „stierosse" ter dood veroordeeld weid omdat het beest een vrouw op de horens had genomenOok releveerde hij het berucht geworden vonnis van de Goe- se rechtbank uit 1868, waarbij twee kinderen, één van 5 en één van 9 jaar, wegens een kleine diefstal werden (Vervolg op pag. 2) LAGERE TEMPERATUREN Vrij veel bewolking met plaatselijk wat regen. Matige zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen dan giste ren. ZON EN MAAN 26 april Zon op 5.22 onder 19.55 Maan op 11.09 onder 1.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1