Onrustige, vlakke en gezellige opmaak van kranten O Klanken uit de ether oreh, 31CH en.... scAfijven D VRIJDAG 25 APRIL 1958 PBOVINC1ALB EEBUWBB COURANT. 6 RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Radio-avond van allure De poëtische parabel van de oude visser, die bijna een jarenlange droom waarheid ziet worden, maar op het laatste ogenblik toch in het noodlot een grotere macht moet er kennen dan de zijne, leent zich eigen lijk nauwelijks voor een hoorspelbe werking. Er zit een minimum aan handeling in, weinig mogelijkheden voor geluidseffecten en in wezen maar één persoon. Dat Duncan Carse niettemin een uiterst boeiende radiobewerking maakte van Ernest Hemingway's be faamde novelle „De oude man en de zee" was te danken aan het feit, dat hij afwisselend verteller en de com mentator grote delen van de oor spronkelijke tekst liet zeggen. Zij omlijstten de indrukwekkende mono logen van de oude man Santiago, die in zijn eenzaamheid het woord richt te tot alle dieren en dingen om hem heen. D« poëtische en mystieke tekst In een uitnemende vertaling van Jo- han Vogelpoel klonk uit de mond van Albert van Dalsum indrukwek kend. Het was soms, alsof men naast hem ln de boot zat, een hero ïsch gevecht leverend tegen de vis, in die strijd gegroeid tot de enige vriend van de oude man. Een stuk hoog staande literatuur kwam in deze op merkelijke vorm via de radio tot de luisteraars. Dat was een groot com pliment waard. Overigens nog veel lof voor Jo,s Clebert, die voortreffelijke illustra tieve muziek componeerde. Dit lite raire hoorspel werd voorafgegaan en Advertentie gevolgd door delen uit het concert, dat de grote Chileense pianist Clau- dio Arrau in het Concertgebouw gaf. Ook hier is een dankwoord zeker op zijn plaats. Maar al te weinig wordt zoveel en zo gunstige zendtijd be schikbaar gesteld voor recitals van dit formaat. Beide uitzendingen ga ven deze radioavond een bijzondere allure. K.R.O. (m) allegaartje De K.R.O. heeft nu al zo dikwijls een mislukte uitzending op het scherm gebracht, dat één meer er niet zoveel meer toe doet, al wordt het zo langzamerhand wel eens tijd, dat men in katholieke kringen gaat inzien, dat het zo toch niet langer meer gaat. Er was slechts één onder deel van het programma van gister avond, dat ons enigszins kon beko ren en dat was de „Crazy-quiz" van de katholieke meisjesstudentenver eniging RJA. uit Amsterdam. De quizmaster was een vlotte Conferen cier en met een studentikoze vrij moedigheid werd een amusante taal gesproken. Het Gastenboek van Jos van Loon had een aardig idee, namelijk de aandacht vestigen op de Hollandse molen, maar de interviews met de naar Bussum gehaalde gasten waren zo stuntelig en getuigden van een zo groot gebrek aan deskundigheid bij de ondervraging, dat wij ons af vroegen, of de gasten voor die enkele woorden van huis gehaald moesten worden. De presentatie van Klaes Sierksma over de vlag was wel interessant. De wenken, hoe de driekleur te behan delen, kunnen nog heel wat landge noten ter harte nemen. De hoedenshow was weer een voor beeld van hoe het niet moet. Op een bijzonder amateuristische manier werd het hele geval voorgedragen. Het was allemaal veel te opzettelijk om enige spontaneïteit te kunnen merken. Overdreven vervelend ge- glimlach en smakeloze praatjes vul den dit verspilde t.v.-half uur. Interessant was, dat de Rotter damse politie van de t..v. gebruik maakte om opsporing te vragen van een ontsnapte zedenmisdadiger. Kijk en luister Geen vrijdagsrust vandaag op de televisie. De N.T.S. neemt namelijk een televisiespel over van de Vlaam se collega's. Het is een stuk van Ro bert Mallet onder regie van Bert Janasens. De titel ls „De voltallige bemanning". Voor de radio verzorgt de N.C.R.V. een zeer aantrekkelijk concert van het Radio Philharmonisch Orkest on- ZATERDAG 28 APRIL HILVERSUM I. 402 m.' 748 kc-i. 7.00 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nwi. 7.10 Gram. 7.15 De zin gende kerk. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nwi. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huis vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.3» Ben Je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Metropole ork. en sol. (12.3012.33 Land- en tulnb. meded.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dansmuz. 14.00 K.V.P., pöl. caus. 15.00 Amateurprogr. 15.20 Eng. les. 15.40 Amateurprogr. 10.00 Voor de Jeugd. 18.50 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.20 SportpraatJe. 17.30 Dans muziek. 17.45 Pianospel. 18.00 Journalis tiek over. 18.10 Gram. 18.15 Van het Bin nenhof. 18.25 Lichte muz. 18.45 Rege ringsuizending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Gram. (19.2519.30 Sport). 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.3» Wij luiden de zondag ln, avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.25—24.00 Nouveautés. HILVERSUM n. 298 m. 1007 kc-s. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, cau serie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Oude en nieuwe dansen. 10.55 Buitenl. overz. 11.10 De familie Doorsnee, hoorsp. 11.40 Viool en piano. 12.00 Promenade ork. 13.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgel en zang. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varla. 13.20 Polltlekapel. 13.45 SportpraatJe. 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Vers van de pers. 15.00 Boekbespr. 15.20 Koorzang. 15.40 Van de wieg tot het graf, caus. 15.55 Concertgebouworkest en soliste. 16.57 Geen vrede zonder afschaffing van het concentratiekamp-systeem, caus. 17.12 Lichte muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Kamerorkest en sol. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passe partout, caus. 19.40 Ijag Hammarskjöld. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen..T 20.13 Gevar. progr. 21.45 Socialistisch comm. 22.00 Roe meens ork. 22.30 De straat in de mist, hoospel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NCRV: 17.00—17.30 Voor de kleuters. NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. VPRO: 20.15 Gesprek aan de schrijftafel 20.25 De oude draaidoos. 20.40 Pension Hommeles, muzikaal blijspel. 21.25— 22.00 Amus. progr. der leiding van Henri Arends, met medewerking van de mezzo-sopraan Cora Canne Meyer, die vooral de laatste jaren in het buitenland een bijzondere reputatie heeft opge bouwd. Op Hilversum n komt voor het eerst sinds lange tijd dr. Spelberg weer terug. Hij is genezen van zijn ziekte en zal zijn uitzendingen her vatten. Annemarie Bom geeft daar na een harp recital. De V.A.R.A. brengt o.m. het ritmisch strijkorkest met zang van Bert Visser en Corry Brokken. Na het nieuws van elf uur twee cantates van Bach. Binnenscheepvaart wenst herziening reglementen In de gisteren voortgezette 109de algemene vergadering van de Konink lijke Schippersvereniging „Schutte- vaer" te Rotterdam, kwamen tal van voorstellen van de afdelingen aan de orde, die betrekking hadden op vaar- technische kwesties, reglementen, be- bakening, bet branden van vuren, het verlichten van sluizen en bruggen, stormseinen en mistsirenes, vaarwe gen. sluizen, remmingswerken, duk dalven, haven- en sluisgelden en on derwijs. Met het oog op het vakonderwijs heeft de vergadering met algemene stemmen een motie aangenomen, waarin aan de ministers van verkeer en waterstaat, defensie en justitie wordt meegedeeld, dat de binnen scheepvaart snakt naar het tot stand komen van herziening van het bin- nenaanvaringsreglement, het alge meen reglement van politie voor ri vieren en rijkskanalen en het regle ment spoorbruggen. Ook het onderwijs voor schippers kinderen kwam nog ter sprake en de voorzitter herinnerde er aan, dat de vergadering van twee jaar geleden een voorstel, Inhoudende verplicht on derwijs voor schipperskinderen, heeft aangenomen. De heer B. Mosterd, hoofd van het bureau buitengewoon lager onder wijs van het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, antwoordde, dat de regering over tuigd is, dat de schipperskinderen volledig lager onderwijs moeten volgen, maar de moeilijkheid is hoe dit te realiseren. Daarom zijn de organisaties uitgenodigd om erover te komen praten, aldus besloot spr. „fris" is geen nieuw merk! alle goede koolzuurhoudende, alcoholvrije dranken zijn fris-dranken! Vier jaar geëist tegen vrouw, die man doodde Vrijwel de gehele dag heeft de rechtbank te Rotterdam zich vandaag beziggehouden met de zaak tegen de 39-jarige M. A. B.-van K. uit Rot terdam, die ervan verdacht wordt op 21 december van het vorig jaar de 42-jarige stoffeerder J. W. de Ridder op het Stationsplein te hebben dood gestoken. De officier van justitie, mr. H. van Buuren, die vier jaar gevan genisstraf met aftrek eiste, achtte moord niet voorbedachte rade bewe zen. Met een geopend zakmes zou de vrouw een diepe steek gegeven heb ben links in de borst van R., waarvan de dood het gevolg was. De verdediger achtte alleen mis handeling de dood ten gevolge heb bend bewezen, maar dit was niet ten laste gelegd. Voorts besteedde hij aandacht aan de persoon van De R., die bekendge- staan zou hebben als onbetrouwbaar, een bruut, een drinker, en die vaak agressief tegen de vrouw en haar zoon opgetreden zou zijn. De laatste maal dat dit gebeurde, de bewuste zaterdagavond, was het een „kop stoot" geweest die ze kreeg, en deze zou haar volgens de raadsman even buiten bewustzijn hebben gebracht. „Ik wist niet meer wat ik deed," had Advertentie Proef eens CALIFORNIA échte kippesoep met volop kippe- vlees, 48 cent per pakje I California-soepen zijn échte soe pen. En spaar de vlaggetjes voor de fraaie geschenken (op elk pakje is er één). zij zelf gezegd. De verdediger wees in dit verband op haar volgens de psychiater geestelijk labiele structuur en hysterische aanleg. Hij vroeg vrijspraak en deed sub sidiair een beroep op noodweer. Tenslotte wilde hij nog op het eni ge lichtpuntje in deze zaak wijzen, namelijk dat de echtgenoot van de vrouw op haar zal wachten. De uitspraak is over veertien dagen. Het nieuwe vakantie- en studie oord van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen, dat de naam zal dragen van de vroegere verbonds voorzitter Evert Kupers, wordt za terdag 17 mei officieel geopend. Naar schatting in een rapport van het Belgisch verbond van de auto- en rijwielindustrie zijn er thans 850.000 auto's in België, dat is bijna een per tien inwoners. Ven ccót HU BOKKËPLM „De onuitputtelijke zee" Het boek van Hawthorne Daniel en Francis Minot „De onuitputtelijke zee" werd uitgegeven door W. J. Thieme N.V. te Zutphen. De grenzen waarbinnen de inhoud van dit werk ligt worden aangegeven door de titels van het eerste en laatste hoofdstuk: „De zee wordt weinig benut" en „De zee en de toekomst". De hoofdstrek king van het werk is de lezer er van te doordringen, welk een geweldige massa voedsel ligt opgehoopt op een nog weinig benut gebied, terwijl de problemen rond een wereld-voedsel voorziening langs agrarische weg steeds moeilijker worden. De heer L. C. van den Berg, verbon den aan het Visserij Instituut te IJ- muiden heeft het boek voor Neder land bewerkt. Aan dit Instituut, dat zich niet alleen bezighoudt met de be vordering van de belanden der visse rij, maar dat ook een belangrijke rol speelt in de voedselvoorziening, kwam de bewerker volop met zijn onderwerp in aanraking. Hij vertelt ons dan ook niet slechts boeiend over de zee zelf, de bewoners en hun voed sel, de visserij en haar ontwikkeling, de rol van de laatste heden en in de toekomst, maar ook vlecht hij veel wetenschappelijk nieuws van de laat ste Jaren in zijn verhaal. Een interes sant relaas, waarin ook de walvis vangst niet ontbreekt. TWEE EEUWEN VOORLICHTING VOOR EN OVER ZEELAND Op bijgaande foto laten we U een aantal kranten zien. Ze tonen meer of minder ver schillen met de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT, die we omdat deze krant de volgen de maand TWEEHONDERD JAAR bestaat, een ereplaats hebben gegeven. Het valt op, dat de opening van de Neder landse kranten (het artikel met de zwaar ste kop) op de linker helft van de voorpagina staat. Wij zouden dus kunnen zeggen, dat de Nederlandse lezers „links-georiënteerd" zijn. Onze Amerikaanse collega's en ook wel Franse, beschouwen de rechter helft van de voorpagina als het voornaamste deel van de krant Kijkt U maar eens naar The New York Times en France Soir en vergelijkt deze met de Provinciale Zeeuwse Courant, Het Parool, de Alkmaarsche Courant en de Amersfoortsche Courant. Deze bladen hebben de pretentie naar Nederlandse be grippen een gezellige opmaak te hebben. e redactie van het Engelse blad The Times ziet de voorpaginr helemaal niet als belangrijk en heeft deze pagina afgestaan aan de advertentie-afdeling. De Duitse kranten zjjn over het algemeen, zoals by ons de Nieuwe Rotterdamse Courant, vlak van opmaak. Geheel anders ziet het Franse boulevardblad France Soir er uit: koppen vormen de hoofdzaak van deze Franse krant. De naam van de krant is nauwelijks meer te onder scheiden. Bovendien besteedt dit Franse blad een vrij groot gedeelte van de voorpagina voor het aangeven van hetgeen men in de krant kan lezen. En wat de koppen aangaat, daarin staan de Zweden hun mannetje wel, zoals dat uit Ex pressen en Afonbladet blijkt. Trouwens Daily Mirroü weet ook grote koppen te hanteren. THE TIMES ;V •jjH» Si r^c "nt IS** 'e. V; -ui mM Wmus IS jJranfüirlrr Allncm Hlluatmrsche Courant Elke dag wordt er aandacht bestevd aan de opmaak van het nieuws. De kranten zijn per slot van rekening geen kunstwerken, maar ééndagsvliegen. Dikwijls hebben de abonné's geeu tijd om te lezen en dat is een van de rede- f \|V Mi HK4-****% nen tot het maken van grote koppen boven kleine berichten. En in Wenen is bij een enquête uitgemaakt, dat 67 procent van de vrouwen een onrustige opmaak prefereren. Bij de mannen was het slechts 53 procent

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13