PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT Kamerlid Ritmeester richt felle verwijten tot ir. Staf over helmenaffaire In Rilland en Sluis verrezen zendmasten voor peilsysteem KRITIEK VAN J0EG0-SLAVIË OP POLITIEK VAN RUSLAND „BEWINDSMAN HEEFT DE WAARHEID VERDOEZELD" WESTEN VRAAGT RUSLAND TOPCONFERENTIE, JA OF NEE? Vandaag.. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok p. Tf WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN 201e jaargang - no. 96 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. per kw. Losse nummers 15 cent. Donderdag 24 april '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Majoor K. werd vrijgesproken Het Hoog Militair Gerechtshof heeft gisteren de 45-jarige majoor H. E. I. H. K. overeenkomstig de vordering van de advocaat-fiscaal vrijgesproken. De president las in de zitting, die slechts een halve minuut duurde, de overwegingen voor, inhoudende dat het Hof niet uit wettige bewijsmidde len de overtuiging heeft bekomen dat beklaagde het hem ten laste gelegde heeft begaan, zodat hij met vernieti ging vm het tegen hem uitgesproken veroordelend vonnis van de krijgsraad daarvan moet worden vrijgesproken. Majoor K. die was beschuldigd van het aannemen van steekpenningen in dienst van het Directoraat Materieel Landmacht heeft drie maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. De krijgsraad had hem veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden met aftrek van voorarrest en ontslag uit de militaire dienst zon der ontzetting uit het recht bij de ge wapende macht te dienen. De kleine zittingzaal van het Hoog Militair Gerechtshof was overvol. Toen de president het vrijsprekend arrest had uitgesproken werd me vrouw K., die op de publieke tribune zat, door velen hartelijk gelukge wenst. Majoor K. hoorde uiterlijk on bewogen het arrest aan. Hij ging na de zitting naar de advocatenkamer waar even later zijn vrouw en zoontje bij hem kwamen. Hij was ontroerd. Buiten stonden vele persfotogra fen en vele belangstellenden. Het echtpaar K. werd toegejuicht toen het het Hoog Militair Gerechtshof verliet. Mr. Mathuisen, een van de verdedigers van majoor K. w£s bij het uitspreken van het arrest aan wezig. Mr. Muller-Massis. de ande re verdediger, was er niet. Naar aanleiding van het proces voor het Hoog Militair Gerechtshof tegen majoor K. heeft de heer Th. D. J. M. Koersen (k.v.j).), lid van de Tweede Kamer, de ministers van justitie en defensie vragen gesteld over de gang van zaken bij het Directoraat Materieel Landmacht. (D.M.L.). De heer Koersen vraagt de minis ters of zij niet van oordeel zijn. dat bij dit proces door de majoor K. en enige getuigen verklaringen zijn af gelegd die wijzen op opmerkelijke toestanden bij dit directoraat. Hij verzoekt te bevorderen, dat de tekst van deze verklaringen ter kennis van de Kamer komt en zo dit niet moge lijk is, de Kamer in elk geval uit voerig in te lichten omtrent de gang van zaken bij het directoraat, voor zover deze in bedoelde verklaringen ter sprake is gebracht. Belediging De journalist Jacques Gans is door de officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Amsterdam gedagvaard wegens „het zich in het openbaar bij geschrift opzettelijk in beledigende vorm uitlaten over het openbaar gezag". De uitlatingen waarover de dag vaarding handelt hebben, naar het „Nieuws van de Dag" mededeelt, be trekking op het proces van majoor K. VERWACHT... WEER IETS WARMER. Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuidwest. Iets hogere temperaturen dan giste ren. Staatssecretaris was niet aanwezig De staatssecretaris van oorlog, mr. Kranenburg, onder wie de za ken betreffende de materieel voor ziening ressorteren, was woensdag niet in de Tweede Kamer aanwe zig, toen daar het helmendrama behandeld werd, hoewel hij eigen lijk de verantwoordelijke man was. Hij was in Amerika om daar op uitnodiging raketbases te bezich tigen en andere zaken af te doen Een aantal dingen is niet in orde bij de materieelvoorziening, zei de heer Ritmeester. „Wie moet dat onderzoeken De staatssecretaris Die zit in Amerika." Na even ge wacht te hebben, voegde hij eraan toe, tot verbazing en tot vermaak van de afgevaardigden: „Voor mijn part kan hij er blijven ook." Minister Staf verklaarde, dat de reis al lang besproken was en dat de heer Kranenburg er niet meer af kon en hij deelde mee, dat de werk verdeling aan het departement zo danig is, dat hij de minister zich op geen enkel onderdeel van het beleid aan de verantwoordelijk heid kon of wilde onttrekken. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546): Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094 Het Hoog Militair Gerechtshof te Den Haag heeft woensdagochtend majoor K. oveeenkomstig de vorde ring van de advocaat-fiscaal vrijgesproken. Bij het verlaten van het Hoog Militair Gerechtshof werd de majoor met zijn echtgenote en zoon toegejuicht door het aanwezige publiek. WAARNEMERS LIEPEN WEG (Van onze parlementaire redacteur) Na liet vernietigende betoog, dat de liberale afgevaardigde de heer Ritmeester woensdag in de Tweede Kamer heeft gehou den over de aankoop van helmen voor het Nederlandse leger, die bij keuring achteraf voor een zeer groot deel ondeugdelijk bleken te zijn, heeft de minister van oorlog en van marine, ir. Staf, die juist op die dag zijn 53ste verjaardag vierde, toegegeven dat de orders voor de bedoelde helmen in totaal 274.160 stuks, vervaardigd door de Verblifa in ons land onjuist waren voorbereid; dat de narigheid voor een deel te wijten is aan de omstandig heid, dat helmen werden vervaardigd volgens een Amerikaanse produktie methode, maar niet van Amerikaans staal; dat het verkeerd was, dat de controle is verricht door dezelfde instantie, die gemoeid was bij de produktie. Met deze erkenning was echter niet weggewist, dat grove fouten zijn gemaakt en dat veel geld verknoeid is. Achteraf is daaraan niet veel meer te doen. In de toekomst moeten echter moeilijkheden als met de helmen en nu ook weer met de gas maskers vermeden worden. Vandaar, dat de Kamer gezocht heeft naar middelen om voortaan van dergelijke affaires ver schoond te blijven. De heer Ritmeester diende een motie in, die de minister uitnodigt een com missie van gezaghebbende buiten staanders te benoemen, om een on derzoek omtrent de gang van zaken in te stellen en het door deze com missie uit te brengen rapport, even tueel vergezeld van de opmerkingen, waartoe de bewindsman aanleiding mocht geven, ter kenns van de Ka mer te brengen. De heer E. Vermeer van de P.v.d.A. kwam met een motie, waarin ge vraagd wordt een bijzondere Ka mercommissie te benoemen, die een onderzoek zal instellen niet alleen naar het beleid van het Directoraat Materieel Landmacht (D.M.L.), maar ook naar dat van de licha men, die bij de koninklijke marine en bil de koninklijke landmacht voor de aankopen verantwoordelijk zijn. Na een ordedebatje besloot de Kamer beide moties tegelijkertijd op een na der te bepalen dag in de naaste toe komst te behandelen. De heer Ritmeester kwam zeer de gelijk beslagen ten ijs. In een voor treffelijk gedocumenteerd betoog vol technische bijzonderheden richtte hij heftige verwijten tot de minister over de miljoenenschade als gevolg van de ondeugdelijke helmen en over het risico, dat men onze soldaten heeft laten lopen door ze met inferieure stukken uit te rusten. De minister wist geruime tijd dat de helmen niet in orde waren, maar moedwiiig heeft hij verzuimd in te grijpen en de volksvertegenwoordi ging op de hoogte te brengen, aldus ae heer Ritmeester, die zélfs zeide, dat de bewindsman de waarheid heeft verdoezeld. Hij hekelde sterk, dat het D.M.L. bij het recente onderzoek door de minister zich weinig meer wist te herinneren en dat de administratie er dus ook al slecht is en dat men aan zo'n instelling, bestaande uit ondes- kundigen, de beschikking over hon derden miljoenen toevertrouwt. Dit drama aldus de heer Ritmeester is vernietigend voor de gehele organisatie. Er is groot wantrouwen in het le ger over de bewapening. Het proces tegen majoor K. heeft ons enig niet een volledig Minister Staf luistert achter de re' geringstafel gespannen naar het be toog van de heer Ritmeester over de helmenkwestie. inzicht gegeven in de wijze, waarop bij het D.M.L. wordt ge werkt. De heer Ritmeester nam aan, dat dit ook voor de minis ter en voor de staatssecretaris een openbaring is geweest. Voor alles, wat gebeurd is legde de in- terpellant de volle verantwoor delijkheid op de schouders van minister Staf. De heer Ritmeester liet zijn inter pellatie uitlopen op 24 vragen, waar van de laatste luidde: „Excellentie, wat doet gij nu verder?" De minister gaf allereerst een za kelijk antwoord op de concreet ge- (Vervolg op pag. 3) „Kominform poetst roestige oude wapens weer op" Alexander Rankovic, Joegoslavisch vice-premier, heeft in Lubljana, op het zevende congres van de Joego slavische communistische partij, scherpe kritiek uitgeoefend op de po litiek van Rusland, en de Russische aangelegenheden van Joego-Slavië. Hij onderstreepte Tito's verklaring van dinsdag dat Joego-Slavië nooit zal buigen voor druk van buiten af en zijn onafhankelijkheid zal handhaven. „Zelfs toen er in 1948 aan de Joe goslavische grenzen met Russische wapens gerammeld werd, heeft Joe- go-Slaviè altijd zijn fundamentele rechten en zijn vrijheid, onafhanke lijkheid en aan Joegoslavische om standigheden aan gepaste socialisti sche ontwikkeling verdedigd". De beschuldigingen dat Joego-Sla vië door zijn keuze om buiten de machtsblokken te blijven onvermijde lijk „een knieval voor de imperalis- tlsche mogendheden maakt", noemde Rankovic belachelijk. Met klem be toogde hij dat de strijd van Joego- Slavië onder leiding van de commu nistische partij steeds anti-imperia- Vernietigend oordeel over Directoraat Materieel Landmacht Veertienjarige jongen verdacht van moord op achtjarig meisje De rijkspolitie te Hoogwoud heeft een veertienjarige jongen uit Hens broek aangehouden, die ervan ver dacht wordt woensdagochtend een achtjarig meisje (T. de V.) uit dit Westfriese dorp te hebben vermoord. Het meisje was woensdagochtend naar school gegaan in Heer Hugo- waard. Toen zij des middags niet thuiskwam werden haar ouders on gerust en is men naar haar gaan zoe ken. In een gierput achter een boerde rij in Heer Hugowaard werd het lijkje van het kind gevonden. Aanvankelijk' dacht men, dat het meisje verdronken was, maar de politie vond aanwijzin gen. die in de richting van een mis drijf wezen. Het lijkje is naar een kenhuis in Alkmaar overgebracht. listisch is geweest en dat altijd zijn. Kort voordat de vice-premier zijn aanval op het Sowjet-blok deed, was de bijeenkomst korte tijd onderbro ken. De waarnemers van de Sowjet- Unie en de andere landen van het Sowjet-blok keerden na deze pauze niet terug in de zaal. Slechts de Poolse waarnemer, Henri Gruholsky, was in de zaal aanwezig toen vice-president Rankovic zijn re de vervolgde. Rankovic merkte op dat „het Sowjet-blok de oude en roestige wapens van de Kominform tegen Joe go-Slavië weer oppoetst". IN GEMEENSCHAPPELIJK MEMORANDUM Mogelijk zullen de Russen zich bereid verklaren In een gemeenschappelijk memo randum, zullen de westers Grote Drie morgen de Russen uitdagen zonder omwegen te verklaren of zij bereid zijn de diplomatieke voorbereidingen inzake een topconferentie voort te zetten, zo wordt uit betrouwbare westerse bron vernomen. In dit memorandum zal ook aan de Russen verteld worden dat het in leidende diplomatiek overleg in Mos kou dient te geschieden met de drie westerse ambassadeurs gezamenlijk en niet met ieder van hen afzonder lijk. Verleden week heeft het westen in gestemd met de suggestie van Rus land in Moskou diplomatieke bespre kingen te houden. Donderdag had mi nister van buitenlandse zaken, Gro- myko, een ontmoeting met de Ameri kaanse ambassadeur en vrijdag ont ving hij de ambassadeurs van Enge land en Frankrijk. Maar Gromyko weigerde een gezamenlijk gesprek. Autoriteiten geloven dat de Russen zich thans misschien bereid zullen verklaren het westen zijn zin te geven, doch alleen op voorwaarde dat de ambassadeurs van twee satel- lietlanden waarschijnlijk die van Polen en Tsjecho-Slowakije mo gen meedoen. Tijdens de persconferentie hierover herhaalde de president nog eens dat overleg op hoog niveau alleen tussen Ruland en Amerika over kwesties die ook de westelijke bondgenoten aan gaan uitgesloten was, omdat dit slechts een Russische poging tot zaai en van verdeeldheid in het westelijke kamp zou zijn. Eisenhower wees erop, dat terwijl de Sowjet-Unie met volledig gezag na mens al haar satellieten kan spreken, de Verenigde Staten iets dergelijks niet kunnen doen, daar zij altijd reke ning houden met de meningen van hun bondgenoten. Het zou wat anders zijn, indien er specifiek Russisch-Amerikaanse pro blemen te bgspreken zouden zijn, waarbij andere landen niet betrokken zijn, zoals financiële kwesties; dan zou inderdaad een bilaterale confe rentie kunnen worden gehouden, zelfs tot het niveau van een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken. Maar een topconferentie tussen Russische en Amerikaanse leiders zou thans moeilijk te rechtvaarigen zijn, aldus het Amerikaanse staatshoofd. H is hfet 425 jaar geleden, dat prins Willem I van Oranje, ir H graaf van Nassau, op het slot Dillenburg werd geboren; j§ viert de befaamde Corsi- p caanse zanger Tino Rossi te Ajaccio zijn 50-ste verjaardag, p Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiip VOOR DE DELTAWERKEN Meetschepen zullen radiografisch nauwkeurig plaats kunnen bepalen TUSSEN RILLAND EN BATH op Zuid-Bevelaiul en nabij het stadje Sluis in West Zeeuwsch-Vlaanderen zijn dezer dagen twee vijftig meter hoge stalen zendmasten verrezen, die tot ver in de omtrek te zien zijn. Deze stevige staalconstructies, steunend op een zwaar betonnen voet stuk, zullen in de nabije toekomst onschatbare diensten bewijzen bij de uitvoering van het Deltaplan. Bij deze zendmasten behoort namelijk een ingewikkelde elektronische apparatuur, die nodig is voor de plaatsbepa ling van de bij de Deltawerken in te schakelen schepen. Dit voor Neder land nieuwe systeem, dat door de Waterloopkundige afdeling van de Del tadienst uit Engeland in ons land is ingevoerd, zal op de schepen toege past worden ten behoeve van de tienduizenden metingen en peilingen in de Zeeuwse en Ztiidhollandsc wateren en langs de kust in dit gebied. Nog deze zomer zullen de zenders gaan werken. Tot nu toe heeft men bij de plaatsbepaling aan boord van schepen steeds gebruik gemaakt van een sex tant, maar wanneer er geen mar kante punten te zien zijn bijvoor beeld tijdens mist, ruw weer of bij duisternis kwnin er van plaatsbe- palen vaak weinig terecht. Het En gelse systeem waarborgt in de eerste plaats een veel snellere werking, ter wijl het behoudens technische storingen voor de volle honderd procent bedrijfszeker is. Aanvanke lijk werd dit z.g. Decca Survey Sys- stem een patent van een neven- bedrijf van de bekende Decca gram- mofoonplatenfabrieken voor navi gatie van de scheepvaart toegepast. Reeds bij de landingen in Norman- dië werd met succes van het Decca Survey System gebruik gemaakt. In de jaren na de oorlog is het benut voor de scheepvaart en de met een ontvanger uitgeruste schepen kunnen op deze wijze o.m. in Het Kanaal en grote delen t van de Noordzee hun positie vrij nauwkeurig bepalen. Ook Duitsland, Denemarken en Canada hebben dit systeem reeds ingevoerd. De eerste toepassing in Neder land geschiedt in een vrij klein gebied, waardoor de vaartuigen, die bij de Deltawerken worden in geschakeld en die dus een ontvan ger krijgen, hun positie op vijf meter nauwkeurig kunnen vast stellen. Vooral voor het verrich ten van metingen en peilingen is dit van groot belang, want thans gebeurt het veelvuldig, dat men bij mist of slecht weer deze werk zaamheden niet kan verrichten. Het zal duidelijk zijn, dat deze werkzaamheden juist bij de uit voering van het Deltaplan vaak en zeer nauwkeurig moeten wo: den verricht. „MASTER EN Behalve in Rilland-Bath en in Sluis is eveneens een zendermast opge- Vervolg op pag. 2)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1