Kroesjtsjew waarschuwt V.S.: speel niet met vuur Oókalaan de sigaar? FINANCIËLE SITUATIE IN ONS LAND MINDER GESPANNEN WONINGNOOD IN 106 GEMEENTEN STATISTISCH OPGEHEVEN INDONESISCHE DIPLOMATEN IN DEN HAAG NEMEN ONTSLAG DONDERDAG 24 APRIL 1958 f HO V 1 N I A L Ui ZhJhiU W 8 £S HO U BA N T. 11 NIEUWE BRIEF AAN EISENHOWER: Plan voor luchtinspectie afgewezen Kroesjtsjew heeft aan Eisenhower medegedeeld, dat de Sowjet- regering er op wacht dat de Verenigde Staten onmiddellijk een eind maken aan vluchten van bommenwerpers met kernwapens aan boord in de richting van de Sowjet-Unïe. Jn een brief n«n de Amerikaanse presi dent, die dinsdag in Washington is afgeleverd en die woensdagavond in Moskou gepubliceerd werd, zeide de Russische premier dat het maken van zulke vluchte neerkomt op het spelen met vuur. Kroesjtsjew zond deze brief, nadat de betrokken kwestie eerder deze week formeel aan hangig was gemaakt in de veiligheidsraad door de Russen. De brief van Kroesjtsjew is een antwoord op een brief, die president Eisenhower eerder deze maand heeft gezonden. De Amerikaanse brief was weer een antwoord op een Russische brief. In zijn nieuwe brief wekte de Russische premier de Verenigde Sta ten andermaal op liet voorbeeld van Rusland te volgen en de proeven met kernwapens te staken. Thans zijn daden nodig om de wereldont wapening tot stand te brengen, meen de Kroesjtsjew. Hij betoogde dat de staking van deze proeven de volke ren een veiliger gevoel zou geven. De Rus zeide dat zo spoedig moge lijk een eind dient te worden ge maakt aan het toenemend gevaar voor de gezondheid van de mens als gevolg van de proeven met kernwa pens. Voorts zeide hij dat als Engeland en de Verenigde Staten die proeven staken, dit zou helpen bij de rege ling van andere internationale kwes ties, zoals die van de herbewapening. Windhoos bij Oostvoorne vernielde platglasramen Een windhoos te Oostvoorne heeft gisteren achtentwintig platglasramen van twee tuindersbedrijven vernield. De hoos. die de grond raakte op on geveer honderd meter van de boule vard, veroorzaakte een geweldige stofwolk en liet een spoor van ruim twee meter breedte na. De hoos ver dween in westelijke richting over de noordzee. Stabilisatie in verkoop op afbetaling. De staatssecretaris van economische zaken, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft aan de Tweede Kamer het zevende verslag uitgebracht omtrent de ont wikkeling van de verkoop op afbeta ling, de aflH'talingsfiuanciering en de daarmee verband houdende kre dietverlening. Het Centraal Bureau v oor de Statistiek verschafte hiertoe de gegevens. Uit het verslag blijkt, dat de „tra ditionele" verkoop op afbetaling in de afbetalingsmagazijnen en de grootwinkelbedrijven en dientenge volge ook dc omzetten van de finan cieringsmaatschappijen een zekere stabilisatie vertonen. De afbetalings beschikking 1956 zal zeker een der oorzaken zijn van de remmende in vloed op deze verkoop, aldus de staatssecretaris. Enige toeneming valt te consta teren bij de verkoop van de postor derbedrijven, in het bijzonder in het laatste kwartaal van 1957. Het con sumptieve geldkrediet is gestegen. De indruk bestaat, dat dit krediet anders dan vroeger, toen er in nood gevallen een beroep op werd ge daan, tegenwoordig meer en meer wordt aangewend voor de normale aankoop van duurzame verbruiks- goederen. Illilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Teneinde de bouw van het pa- viljoen van de Verenigde Na- =j hes op de Wereldtentoonstel- ling 1958 te Brussel te kunnen financieren heeft de Belgische M P.T.T. een serie van 16 postze- s gels uitgegeven, gewijd aan de p p volkerenorganisatieen haar organen. Het oude plan van Eisenhower voor luchtinspectie aan beide zijden van het IJzeren Gordijn, werd door Kroesjtsjew opnieuw afgewezen. Hij zeide dat het heen en weer vliegen over Rusland en de Verenigde Staten de volkeren van die landen nauwe lijks een groter gevoel van veiligheid zal geven. Kroesjtsjew beweerde dat het plan van Eisenhower inzake een verbod van intercontinentale ballistische pro jectielen, alleen maar in het belang van de veiligheid der Verenigde Sta ten is. „Het Amerikaanse voorstel komt neer op het uitschakelen van een vergeldingsnanval via de kosmi sche ruimte. Natuurlijk kan ik niet instemmen met zulk een onrecht vaardige oplossing, welke de ene partij in een bevoorrechte positie zou brengen ten opzichte van de andere", aldus de Rus. Interpellatie aangevraagd over ontslag van Olie Bij de aanvang van de gisteren ge houden vergadering van de Eerste Kamer heeft de heer Hellema (a.r.) verlof gevraagd de minister van bin nenlandse zaken te mogen interpelle ren over het ontslag van de heer Olie, wiskundig adviseur van de pensioen raad. De héér Hellema zeide, dat bij de behandeling van de begroting van liet Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (twee weken geleden) hij had gezegd dat liet hem niet zou verba zen, dat de lieer Olie In zijn ambtelij ke carrière niet veel genoegen zou beleven van de scherpe, op vele pun ten volkomen juiste kritiek, die hij zich liad veroorloofd. Maandagochtend, aldus de heer Hellema, is door de voorzitter van de pensioenraad aan de heer Olie mede- fedeeld, dat dit college hem zal voor ragen voor eervol ontslag. De voorzitter deelde mede, dat de volgende week over deze verlofaan- vrage zal worden beslist. Man doodde tijdens twist zijn vrouw In een echtelijke twist heeft dins dagavond laat de 34-jarige fabrieks arbeider J. H. K. te Nïeuwesclians zijn echtgenote, de 34-jarige K.-G. met een broodmes zodanig verwond, dat de vrouw ter plaatse aan de verwondingen is bezweken. De man waarschuwde de dokter. K. is door de rijkspolitie te Nieuweschans ge arresteerd. Het echtpaar had wel vaker ru zie. maar ditmaal liep deze ruzie zo hoog, dat de man naar een mes greep met het noodlottige gevolg. Het echtpaar had drie kinderen, na melijk van 9. 4 en 1 jaar. De rijks politie te Nieuweschans stelt een onderzoek in. Het drama heeft zich afgespeeld in de echtelijke woning. Kind te Mildam in kokend water gevallen. Te Mildam (Friesland) is dinsdag het ruim tweejarig dochtertje van de familie S. Kooistra in een onbe waakt ogenblik in een teil met ko kend water gevallen. Met zeer ernsti ge brandwonden werd het kind opge nomen en naar het ziekenhuis te Heerenveen overgebracht, waar het enige uren later aan de bekomen verwondingen is overleden. Rook met verstand, rook met smaak, rook sigaren! Jonge boeren gaan Canada verkennen Een groep van 70 jonge Neder landse boeren vertrekt vandaag voor een verblijf van negen maanden naar Canada. De reis wordt onder nomen, omdat blijkens de in de laat ste jaren geleidelijk afgenomen aan tallen agrarische emigranten, in de Nederlandse agrarische kringen kennelijk nog te weinig het besef leeft, dat emigratie een aantrekkelij ke oplossing kan bieden voor het pro bleem, dat vele jonge boeren in Ne derland zich nimmer een eigen be drijf zullen kunnen verwerven. De leden van deze groep zullen in Canada werkzaam zijn op bedrijven verspreid over het gehele land. In beginsel betalen allen de kosten van de overtocht zelf. Na een periode van ongeveer 9 maanden zullen de jongelui naar Nederland terugkeren om hier in eigen kring bekendheid te geven aan de opgedane ervarin gen. De ski-ponyis een vinding van de heer Josef Niklas uit Oberammer- gau in de Beierse Alpen. De „pony" bestaat uit een op een ski gemon teerd 150 cc motertje, dat een pro peller aandrijft waardoor een snel heid van circa 60 km per uur kan wrden ontwikkeld. Deze snelheid kan nnet een handeltje aan de stuurbeu- gel worden geregeld. Het geheel weegt slechts ongeveer 10 kg en kan zo in elkaar gevouwen worden, dat liet in de bagageruimte van een auto kan worden vervoerd. De foto geeft een beeld van het ingenieuze appa raat met de constructeur aan het „stuur". GOUD- EN DEVIEZENRESERVES GESTEGEN Kredietbeperkingsban werd opgeheven Dat de situatie op financieel gebied in Nederland wat minder gespannen is geworden, bleek uit het goedkoper maken van het geld door de Neder- hoogd van 41 tot 5 proeent, volgde er op 24 januari 1958 weer een verlaging tot 4,5 proeent en op 25 maart een da ling tot 4 procent. De andere tarieven gingen dienovereenkomstig mee naar beneden. Deze week heelt de Nederlandsche Bank eindelijk de lijn doorgetrokken en de kredietbeperkingsban van 2 sep tember 1957 opgeheven. Het was haar n«^ielijk gebleken dat ook in dit jaar de kredieten netjes binnen de perken bleven: eind januari stond er bij dc 34 handelsbanken 3210 miljoen uit en eind februari 3100 miljoen. Latere cijfers zijn nog niet bekendgemaakt. Sterk gestegen zijn inmiddels de goud- en deviezenreserves van de reeds genoemde 3932 miljoen op 30 december 1957 tot 4535 mil joen in het begin van deze week. Alle extra maatregelen, die in augustus en september van het vorige jaar nodig waren, zijn nu ongedaan gemaakt. Dit betekent dus ook dat de Tjanken weer een grotere vrijheid heb ben gekregen bij haar kredietverle ning. iets wat in de huidige, tegenval lende economische situatie van belang kan zijn. Met andere woorden, de ban ken kunnen voor zover zij dit al thans commercieel verantwoord ach ten extra kredieten geven, waar mee het bedrijfsleven tot voorraad- aankoop enz. gestimuleerd lean wor den. Dit kan dus een wapen zijn in de conjunctuurpolitiek. Volkomen vrije hand hebben de bankdirecteuren overigens niet, want er bestaat nog altijd de verplichte kasreserve. Deze dateert al van fe bruari 1954 en hierbij verplichten de banken zich een bepaald percentage van de aan haar toevertrouwde mid delen renteloos bij de Nederlandsche Bank te bevriezen. Dit percentage is wel eens 10 geweest. Elke maand wordt het vastgesteld. Zijn wij goed geïnformeerd, dan is op 22 april be paald, dat het bestaande percentage van 6 gehandhaafd zou blijven. Het blijkt derhalve dat de Ne derlandsche Bank momenteel geen vrees koestert voor een Inflatoire spanning. Integendeel, zij heeft dc beletselen weggenomen, die een f;rotere kredietverstrekking moge- ijk maken. Het ligt voor de hand om te veronderstellen, dat dit mid del nu eventueel ook gebruikt zou kunnen worden om de economische ontwikkeling extra prikkels te ge ven. Iets wat men in de Verenigde Staten al geruime tijd, zij het zon der veel succes, doet. Protest tegen het aanvaarden raketbases In een brief aan de ministerraad heeft het bestuur van de Pacifistisch- Socialistische partij de regering ver zocht haar in de laatste Navo-verga- dering gegeven bereidheid tot het aanvaarden van raketbases op Neder lands grondgebied te herroepen. Zo dit niet mogelijk is, stelt de partij in de brief voor door middel van een refe rendum uit te maken in hoeverre het Nederlandse volk in deze aangelegen heid achter de regering staat. Centrale Suiker Maatschappij heeft hoger winstsaldo De exploitatierekening over 1956/ "57 van de N.V. Centrale Suiker Maat schappij te Amsterdam sluit met een voordelig saldo van 5.120.448 (v.j. 4.732.515). Na afschrijvingen res teert een saldo winst van 1.678.219 1.542.720). Voorgesteld wordt een dividend van 10 pet. (onv.) op een kapitaal van 10.497.600 (onv.), en 300.000 toe te voegen aan het reser vefonds. De totale afzet van suiker in Ne derland bedroeg ongeveer evenveel als in 1955/'56 n.l. 529.000 ton. uitgedrukt in wit. tegenover 527.000 ton. De bin nenlandse consumptie was op 438.000 ton iets hoger dan het voorafgaande jaar. Zij bedroeg ca. 40 kg per hoofd der bevolking. De produktie van sui ker uit suikerbieten (322.000 ton) bleef ook dit jaar beneden de binnen landse behoefte. De uitzaai van suikerbieten was iéts groter op 69.080 ha (v.j. 66.825 ha). De grootste vooruitgang viel in de provincies Zeeland en Overijsel (Noordoost polder), de grootste ach teruitgang in de provincie Groningen. Ondanks de grote uitzaai was de op brengst tengevolge van het koude en natte Weer belangrijk lager. De oogst van de suikerfabrieken bedroeg 2.581.000 ton tegen 3.084.000 ton in 1955. Ten aanzien van het lopende boek jaar zegt het verslag dat de bieten campagne door gunstiger weersom standigheden een beter verloop had dan in 1956/'57. Verbetering in tempo van de woningbouw De Eerste Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de be groting van Volkshuisvesting en bouwnijverheid goedgekeurd. Bij de beantwoording van de diverse op merkingen heeft minister Witte mee gedeeld, dat er thans 106 gemeenten zijn (in Groningen, Friesland, Drente en Zeeland) waar statistisch de wo- IN ZEELAND EN 3 NOORDELIJKE PROVINCIES ningnood is opgeheven. De suggestie 0111 de woningbouw in de grote steden in het westen te verminderen, waar door de zuigkracht van deze centra wordt verminderd, zei hij niet soci aal verantwoord te achten. In het tempo van de woningbouw is aldus de minister een kentering in getreden. De woningbouw moet steu nen op een gezonde economische ba sis en er zijn verschijnselen dat deze basis weer gezond wordt. In antwoord op een vraag van d« heer Broeksz (arb.) die heeft aange drongen op het bouwen van 10.000 meer woningwetwoningen zei minis ter Witte, dat de minister van finan ciën zeker liever ontslag zou nemen dan een uitbreiding toe te staan. Het zou onmogelijk zijn gezien de bijna wanhopige situatie, waarin de schat kist zich bevindt. De heer Witte deelde vervolgens mee, dat er verbetering komt in het aantal premiewoningen, dat voor eigen bewoning is bedoeld. Het ligt niet in de bedoeling de subsidie voor premiebouw te verhogen. De minister zei een loonrondc als een gunstige gelegenheid te beschou wen voor een huurverhoging. Van een huurverhoging zal dan ook voorlopig wel niet veel komen. De minister is niet optimistisch ge stemd over het aantal woningen dat gereed zal komen. De in de afgelopen maanden opgelopen achterstand zal slechts ten dele kunnen worden inge haald. Wel is de minister optimistiseh over de maatregelen, die zijn geno men 0111 de woningbouw weer op gang te krijgen. Mr. Van Dam erevoorzitter van „Schuttevaer" In „Lommerrijk" te Rotterdam wordt de 109de algemene vergade ring gehouden van de koninklijke schippersvereniging „Schuttevaer". In 't gisteren gehouden huishoudelij ke gedeelte heeft, 't oudste bestuurs lid, penningmeester J. de Rijke, d€ voorzitter, mr. W .A. C. van Dam, die na deze vergadering het voorzit terschap zal neerleggen, toegespro ken. Op voorstel van de penningmeester werd de scheidende vooi'zitter onder applaus het ere-voorzitterschap van de vereniging aangeboden. Voorts ontving hij hét ereteken in goud van de vereniging. De hoofdbestuursleden C. H. Vel- lenga en dr. H. C. Kuiler werden herkozen. De heer K. Leeuwenstein werd tot hoofdbestuurslid benoemd. De och tendhi joon komst, werd beslo ten met een 'ontvangst ten stadhui- ze en ook dc burgemeester van Rot terdam, mr. G. E. van Walsum, sprak over het heengaan van de voorzitter. Ir. N. Th. Koomans, di recteur van het gemeentelijk Haven bedrijf te Rotterdam heeft in de mid dag gesproken over de plannen voor de binnenvaart te Rotterdam. Voor het overige werd ook op de middagbijeenkomst aandacht ge wijd aan het afscheid van mr. Van Dam. die van het hoofdbe stuur een wandbord en van de le den een televisietoestel kreeg aangeboden. Mr. Van Dam maakt al 52 jaar lang deel uit van de vereniging, waarvan 42 jaar lang als hoofdbestuurslid en 23 jaar als algemeen voorzitter. Geen cadeautjes meer bij aankoon verlovrnfferneen Het zogenaamde „trouwringen- syndicaal". een overeenkomst tus sen de fabrikanten en grossiers van edelsnieedwerk enerzijds en de geor ganiseerde juweliers anderzijds, is op enkele punten herzien. Behalve het geven van cadeaus bij aankoop, worden nu ook de relatie geschenken verboden. Ook de ver pakking die dikwijls de allures van een klein byouteriedoosje krijgt is aan nieuwe regels onderwor pen. Men mag er in elk geval geen reclame meer mee maken. Evenmin is toegestaan te adverteren, dat het graveren van ringen gratis is, want de kosten van het graveren zijn in de door het syndicaat vastgestelde prijzen opgenomen. AANSLUITING BIJ EUROPESE UITTOCHT Protest tegen Djakarta's politiek van geweld. Twee ambassaderaden van de In donesische diplomatieke vertegen woordiging iu Den Haag, de heren Abdoel Hakini Loebis en Zahar, heb ben dinsdag' hun functie neergelegd, omdat zij zich niet kunnen vereni gen niet de politiek van geweld van de Indonesische centrale regering' in Djakarta om de problemen, welke ten aanzien van de buitengewesten zijn gerezen, tot oplossing te brengen. Hiermede hebben zij het voorbeeld gevolgd van kapitein Marah Joenos. assistent-militair attaché in Den Haag, die met ingang van zaterdag 19 april zijn functie neerlegde. Zowel de heer Loebis, die optrad als hoofd van de politieke afdeling van de Indonesische diplomatieke missie in Den Haag, als de heer Za har, die hoofd van de economische afdeling was. zal m Nederland de verdere ontwikkeling der gebeurte nissen in Indonesië blijven afwach ten. Beide heren hebben de Indone sische zaakgelastigde, de heer Ma- ramis, van hun besluit op de hoogte gesteld. Zij zullen in contact blijven met de andere leden van de Indone sische diplomatieke vertegenwoordi gingen in Europa, die eenzelfde be slissing hebben genomen. In het geheel hebben thans in Europa vijf ambassaderaden zich uit. hun ambt teruggetrokken, na melijk in Rome de heer Achmad, die als waarnemend zaakgelastig de fungeerde, in Parijs de lieren Iljas Hamza en August Ramed- han en In Den Haag de heren Loebis en Zahar. Voorts legden in Rome ambas sadeur Mohammad Soetan Rasjid, dc persattaché Baehtmr Effendi en dc eerste secretaris, belast met de economische afdeling l'joa Hok Soei, bun functie neer. m Brussel de heren Haroen Nasoetion en Anwar Moien. respectievelijk tweede en derde secretaris bij het Indonesische gezantschap, en in Den Haag de assistent-militair attaché, kapitein Joenoes. De Dockers uit Monaco en Rivièra verbannen Monaco en de Franse Rivièra-depar- tementen Alpes Maritimes, Var en Basses-Alpes, hebben woensdagavond officieel de Britse industrieel Sir Ber nard Docker en Lady Docker de toe gang tot deze gebieden zonder nadere verklaring ontzegd. De verbanning is geschied op grond van het verzoek van prins Rainier van Monaco en een uit 1951 daterende Monegaskisch-Franse overeenkomst om verbanningen uit Monaco voor het hele Rïvièragebied te doen gelden. Steden als Cannes. Nice. Menton, Juan Les Pins en andere zullen voort aan voor het echtpaar, dat veelvuldig aan de Rivièra placht te verblijven, gesloten zijn. Twee Franse rechercheurs kwamen Ladj' Docker, die momenteel in een hotel te Cannes vertoeft, aanzeggen dat zij voor zaterdagochtend de stad en het departement had te verlaten. Lady Docker noemde de haar aange dane behandeling „onvergeeflijk". „Zij wil de zaak voor een rechter brengen. Reden voor de uitwijzing door prins Rainier was het feit dat Lady Docker een Monegaskische vlag had verscheurd uit woede dat haar zoon niet voor de doopplechtigheid van prins Albert van Monaco was uit genodigd. Volgens regeringsfunctionarissen in Parijs bestaat er geen mogelijkheid tot beroep in een geval als dit. Het enige beroep zou bij de regering van Monaco zijn. Nederland had eind maart meer scheepsruimte in aanl.ouw dan ooit. Eind maart waren er in de wereld, zonder inbegrip van de Sovvjet-Unie en commun'stisch-Chinn, volgens Lloyds Register of Shipping 1.732 schepen van tezamen 10.065.459 ton in aanbouw. Daarbij waren 363 olie tankschepen. De landen die de grootste tonnages aan scheepsruimte „invoerden" waren Liberia (1.004.204 ton), Noorwegen (817.634 ton) en Panama (682.073 ton). De landen met de grootste uitbreidin gen van hun koopvaardijvloten waren Engeland (2.205.180 ton). Noorwegen (1.130.990). Liberia (1.004.204) en Penama (682.072 ton). D:: tsland, Nederland, Frankrijk, Spanje en Denemai'ken hadden meer tonnage in aanbouw dan ooit tevoren en voor de Verenigde Staten was het totaal het grootste in vredestijd. Olietankschepen vertegenwoordigden 50,2 procent van de in aanbouw zijn de tonnage in de wereld met een to taal van 5.052.802 ton. Oud-premier. René Pleven, de lei der van de ..Union Démocratique et Socialiste de la Résistance" (UJD.S. R.) een linkse -entiumgroep heeft zich op vei zoek van president Coty bereid verklaard. de mogelijk heden van het vormen van een 'rege ring te onderzoeken. Gisteren is hij met zijn politieke beraadslagingen be gonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 13