Horecapersoneel wenst een loonsysteem Tweede Kamer besprak Zeeuwse visserijvraagstukken Zanuck vecht tegen hitte en ziekte GOLDEN FICTION Onder ons gezegd... toch maar liever WOENSDAG 23 APRIL, 1958 f ti O ViNUlALE ZEEUWSE U O U R A N T. JUBILEUMCONGRES TE AMSTERDAM Groter zekerheid dan met bedieningsgeld „Wij willen loon In plaats van be dieningsgeld onidat wij dit zien als de enige toekomst voor het horeca personeel", zo zei de voorzitter van de Nederlandse Bond van Hotel-, Café- en Restaurantpersoneel, de heer J. A. Wagener, gistermiddag op het jubileumcongres van deze bond te Amsterdam. Het enige jaren geleden vastge stelde bedieningsgeld van vijftien procent bracht het personeel onder meer de zekerheid het genoemde per centage van de omzet te verdienen, zo zei spreker. Het verdwijnen van het voormalige fooienstelsel heeft de levensomstandigheden van het perso neel reeds aanzienlijk verbeterd, maar als ideaal ziet het bondsbestuur toch een loonsysteem. In dat geval zal een deel van het horecapersoneel in tijden van hoogconjunctuur en een grote omzet mogelijk de hoge in komsten, die men door het bedie ningsgeld ontvangt moeten missen, maar daartegenover staat een grote re zekerheid bij een slechte gang van zaken in het bedrijf. Dan wordt niet meer teruggeval len op te lage garanties en men zal zonder moeilijkheden te onder vinden van voorschotregelingen, zoals thans bestaan, zijn loon ont vangen van de werkgever en niet meer afhankelijk zijn van derden. Da loonbetaling is sociaal, eco- Prins Rainier ontstemd over echtpaar Docker Prins Rainier en prinses Gracia heb ben de geschenken teruggestuurd, die Sir Bernard en Lady Docker hun ter gelegenheid van de doop van prins Albert hadden gezonden. Volgens een woordvoerder van het paleis te Monte Carlo is dit gebeurd naar aanleiding van incidenten waarbij Lady Docker en de vlag van Monaco waren betrokken. Lady Docker heeft toegegeven dat zij een papieren vlag van het vor stendom heeft verscheurd, omdat zij woedend was over het feit, dat haar negentienjarige zoon Lance niet voor de doopplechtigheid was uitgenodigd. Voorts zou zij via de geluidsinstal latie van een nachtclub beledigende opmerkingen over Monaco hebben gemaakt. De geschenken van de Dockers wa ren een horloge, gezet in een monc- gaskische munt van i896 en een zil veren presenteerblad met het alfabet, tezamen ter waarde van vijfduizend gulden. Men verwacht dat Lady Docker uit Monaco zal worden „verbannen". De afgelopen twee dagen logeerde zij al in het nabijgelegen Cannes. Op grond van een verdrag tussen Monaco en Frankrijk kan verbanning uit het vorstendom neerkomen op een verbod om zich aan de Rivièra op te houden. Oberg en Knochen door president Coty begenadigd President Coty van FrtCnkrijk heeft de doodvonnissen over oud-generaal Oberg, die ten tijde van de Tweede Wereldoorlog hoofd van de gestapo te Parijs was, en diens adjudant Hel mut Knochen gewi; lange dwangarbeid, 2 caat van Oberg bekendgemaakt. Stijging bedrijfsresultaten bij Hoogovens De verhoogde produktie van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden heeft r neerslag gevonden in van de bedrijfsresultaten Het voordelig saldo bedrijfsrekening is toegenomen van 78.237.161 tot 1 93.804.135. Moeilijkheden in verband met een beperking van bedrijvigheid hebben zich in de kring van de afnemers van hoogovens, echter met uitzondering van de gieterijen, nog slechts in be perkte mate voorgedaan. Bij de door hoogovens en Breedband vervaardigde zogenaamde platte produkten was ook bij toegenomen capaciteit een volledi ge en lonende afzet mogelijk. In het eigen bedrijf was er een stijgen de behoefte aan ruwljzer voor verwer king tot staal. Een uitzonderlijke po sitie namen de gegoten buizen in, waarvan de binnenlandse afzet door de ingekrompen activiteit der gemeen ten sterk afnam. Hoogovens heeft in 1957 vrijwel volop geproduceerd en omgezet. Het grote bouwprogramma is gereed ge komen en op woensdag 14 mei a.s. zul len de nieuwe bedrijven officieel in aanwezigheid van autoriteiten aan de buitenwereld getoond worden. De staalcapaciteit is hiermede verhoogd tot 1.100.000 ton per jaar. Film „Rembrandt schilder van de mens" heeft succes De in opdracht van het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen vervaardigde film „Rem brandt, schilder van de mens" van Bert Haanstra, heeft groot succes in het buitenland. Op het ogenblik zijn door de rijksvoorlichtingsdienst con tracten, afgesloten die een roulatie van circa 1000 (duizend) kopieën in een tiental landen, waaronder Ame rika, waarborgen. Volgende week wordt de film in het Gaumont Thea tre op de Haymarket te Londen, één der grootste première-theaters in het centrum van de stad, vertoond. nomlsch en moreel de enige juis te weg, zo zei de voorzitter in zijn krachtig gevoerd pleidooi. Wanneer dit systeem wordt ge volgd hoopt men tevens gemakkelij ker te kunnen komen tot een ver korting van. de werktijd voor het horecapersoneel tot 48 uur per week (thans 53 uur), omdat het belang van een kortere werkweek dan meer tot het personeel zal spreken. Tot slot van de zitting van gis termiddag aanvaardden de aanwezi gen een resolutie waarin gesteld werd dat het tijdstip is aangebroken waarop getracht moet worden het bedieningsgeldsysteem te wijzigen in een loonsysteem. Het bondsbestuur werd opgedragen te trachten de in voering van dit systeem te verwezen lijken door dit vraagstuk in de afde ling van de bond ter sprake te bren gen en door middel van een te hou- en referendum hierover te laten be slissen. Wereldburger no. 1 in zijn vaderland terug De Amerikaan Garry Davis, die zichzeld „Wereldburger nummer 1" noemde, is vrijdag na tien jaar als statenloze door de wereld gezworven te hebben in Amerika teruggekeerd. Ontmoedigd zei de 36-jarige bij zijn aankomst te New York: „Ik kan niet alleen voor de wereldvrede zor gen". Maar hij voegde er terstond aan toe „Maar ik heb tenminste be wezen dat je zonder paspoort toch reizen kunt". Bijna elk land in Europa, en ver scheidene in Azië, hebben Davis in die jaren over de grens laten zet ten. Tenslotte kreeg hij in Italië een paspoort met een visum van het Amerikaanse consulaat te Napels, waarop Davis naar Amerika kon rei zen. Hij wil nu trachten zijn staats burgerschap te herkrijgen en hoopt dan evenals tien jaar geleden weer als toneelspeler op de planken kunnen staan... Geen beperking van melkprijsgarantie per gewest De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening en het Land bouwschap hebben maandagavond op hun maandelijkse bespreking nader van gedachten gewisseld ook in het licht van de slechts zuivel- situatie over de beperking van de melkprijsgarantie 1957/1958 tot 5,18 miljard kg melk, oyereenkomende met de hoeveelheid, die in het voor afgaande melkprijsjaar gerekend over 52 weken door de melkvee houders is afgeleverd. Op voorstel van het Landbouw schap en in overeenstemming met het gelijkgerichte advies van het produktschap voor zuivel, is minister Vondeling tot de conclusie gekomen, dat uitsluitend voor het melkprijs jaar 1957/1958 een globale beperking zal gelden, die betrekking heeft op de vastgestelde totale hoeveelheid af te leveren melk. Onder de sterke aandrang van het agrarische be drijfsleven, heeft de minister voor 1957/1958 afgezien van een beperking der melkprijsgarantie per gewest of per zuivelfabriek. Voor extra zachtheid Slechts 10 miljoen voor werkclassificatie in landbouw Voor de uitvoering van de werk classificatie in de landbouw komt dit jaar niet 16 miljoen, maar tien mil joen gulden beschikbaar, heeft de voorzitter van de katholieke land- arbeidersbond „St.-Deusdedit", de heer O. J. van der Ploeg, maandag middag op de bondsraadsvergadering te Zwolle in zijn openingswoord me degedeeld. Tot zijn teleurstelling, zei hij, want toen bekend werd dat de meerkosten die voor het voorstel van het land bouwschap waren geraamd op 32 miljoen tot 18,7 miljoen konden worden teruggebracht, hoopte men aanvankelijk dat dus dit jaar meer dan de helft van de plannen kon worden uitgevoerd. De regering heeft echter haar besluit om het voorstel in twee etappes uit te voeren, elk voor 50 procent, gehandhaafd. Tenslotte drong de voorzitter aan op spoed met de uitvoering van de werkclassificatie in de tuinbouw. Wanneer de tuinbouw achter blijft bij het Nederlandse bedrijfsleven op het punt van werkclassificatie, is het niet mogelijk in deze bedrijfstak een verantwoord loonbeleid te voeren. Voorts zouden dan de loonverhoudin- gen op het platteland ernstig ver stoord worden, in het bijzonder in de gebieden waar de lonen in de land- en tuinbouw steeds zoveel mo gelijk op elkaar zijn afgestemd en tenslotte is thans het loon van de I tuinarbeiders volgens de voorzitter, I op zich genomen, te laag. GARNALENVISSERS NAAR DE WADDEN Pleidooi voor spoedige regeling schadevergoeding (Van onze parlementaire redacteur) Bij de bespreking van de door de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. Vondeling, aan de Tweede Kamer overgelegde visserijnota heeft deze Kamer in haar vergadering van dinsdag ook aan dacht gewijd aan enkele Zeeuwse za ken. Bij de beantwoording was een over leg met de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. AJgera, over de vraag, of nu reeds taxaties moeten worden verricht van bedrijven, die schade zullen lijden, het enige waartoe de bewindsman zich bereid verklaar de. De zaak gaat namelijk in de eerste plaats minister Algera aan. Aandacht neeft dr. ir. Vondeling voor de scha- In dit vreemde land sluipen bandieten geharnast rond, versiert de plaatselijke koning zijn troon met reserve-onderdelen van auto's en cirkelen gieren hoopvol boven het kleine vliegveld bij elke lan ding of opstijging, zo vertelt Robert Musel, ver slaggever van United Press over zijn bezoek aan Maroua in Frans Cameroon. Het is de laatste halte van de beschaving. Daar voorbij doemt de heuvel der demonen op boven een door de zon geblakerde woestenij een vallei bedekt met misvormde keien die haar een onaards aanzien geven als van een landschap op de maan. In deze fantastische omgeving, onder een brandende zon (55 gra den hitte), wanneer zelfs de naakte in heemse bewoners als oewegingloze beelden van eboniet in het stof zitten, is een groep filmmakers uit Holly wood bezig een film te maken onder leiding van Darryl Zanuck met medewerking van de bekendste sterren uit de filmwereld. „Geen enkele maat schappij in de filmge schiedenis heeft het ooit gedurfd een film te maken in zulk een pri mitieve omgeving. En niemand zal het ooit nog eens proberen, dat verzeker ik je", zeide Zanuck toen hij naar zijn met gras bedekte hut terugkeerde van een bezoek aan een stam, die nog zeer on langs getracht had een blanke dokter aan een speer te rijgen. De film waaraan Za nuck bezig is heet „the roots of heaven". Me dewerkenden zijn Ju liette Greco, Eddie Al- bert, Errol Flynn en Trevor Howard alsme de ruim 120 acteurs en technici. Terwijl Zanuck sprait strompelde Juliette Greco net kamp bin nen, vergezeld van een dokter. Na een aanval van dysenterie en 'n in storting wegens de hit- Errol Flynn en Tre vor Howard, eveneens slachtoffer van zon en dysenterie, vroegen om hun dagelijkse pil te gen malaria, die ook alle anderen moeten in nemen. Een van Za- nucks voornaamste me dewerkers vergat dat toen hij op verken ningstocht uitging en bijna was hij gestorven aan de malaria. Regisseur John Huston, die zijn enkel had ver zwikt, kwam hinkend aanlopen en vroeg om een glas water dat uit het 3000 km ver ge legen Frankrijk moet worden gevlogen om dat het plaatselijke drinkwater te gevaar lijk is. Praktisch ieder- Film maken in primitieve omgeving te, had een insekt haar in het oog gestoken. Uit Parijs is een* spe cialist onderweg die uit te maken heeft of de Franse filmster-zan geres al dan niet in Afrika zal mogen blij ven. Haar tegenspeler Eddie Albert kwam aanlopen terwijl een inboorling een parasol boven zijn hoofd hield. Hij had net een vrij ernstige zonnesteek achter de rug. Hij is nu herstellende. Zanuck verklaarde, wanneer hij geweten had wat hem en zijn staf allemaal te wach ten stond, hij wel elders getracht zou hebben om de roman van Ro- main Gary te verfilmen. Gary's roman gaat over een Fransman (Trevor Howard) die bewonde ring krijgt voor olifan ten en strijdt om hen voor uitroeiing te be waren met behulp van een meisje (Juliette Greco), een alcoholi sche Brit (Errol Flynn), ïen Amerikaanse pers fotograaf (Eddie Al- bert) De schrijver kent het gebied heel goed, maar van het recht van de roman schrijver gebruik ma kend goochelde hij met de geografie om die aan zijn verhaal aan te pas sen. „Helaas kunnen wij hetzelfde niet doen", zuchtte Zanuck. „Wij moesten een klein leger en tonnen uitrusting stukken van ver laten, transporteren om de film te maken op het terrein waarover Gary schreef alsof het één enkel groot stuk was. Wij hebben thans groe pen verspreid liggen met onderlinge afstan den van meer dan 1009 km. Om met hen in contact te blijven heb ben wij een eigen net werk van radio-telefo- nie". Zanuck, die een dag rust had genomen, ver telde dat het een van zijn problemen was om naakte inheemse krij gers buiten het ge zichtsveld te houden. Hij heeft een afdeling opgericht, die zorgt voor lendedoekjes wan neer opnamen met wil den moeten worden ge maakt. Er zijn echter weer andere inboorlingen die er als de dood voor zijn om voor de camera's te komen, overtuigd als zij ervan zijn dat de lens hun ziel zal stelen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM de, die thans reeds in het Deltagebied wordt ondervonden. Voorts deelde de bewindsman mee, dat de departementen van financiën en van waterstaat tezamen berekenen, of de proeven tot behoud van de oes tercultuur in het Veerse Gat financieel en maatschappelijk verantwoord zijn. De anti-revolutionaire heer v. d. Zaal verweet de bewindsman, dat de Zeeuwse oestetkwekers zoet gehou den zijn met een proef, waarvan hij de overtuiging had, dat zij er bedro gen mee zullen uitkomen. Hij achtte een onderzoek noodzakelijk, om uit te maken welke visgronden in de Wad denzee beschikbaar zijn voor de gar- nalenvissers, die uit Zeeland naar het noorden willen trekken, om daar ver der hun bedrijf uit te oefenen. Hierop aansluitend bepleitte ir. Van Dis (SGP) verbetering van de gar- nalenvloot en steun aan de garnalen- vissers, die willen overschakelen op de verre visserij. De heer Van Dijk van de V.V.D. meende, dat niet alleen beslissingen nodig zijn omtrent de verplaatsing van de garnalenvisserij, maar evenzeer ten aanzien van de overplaatsing van de mosselcultuur van Zeeland naar de Waddenzee. Schaderegeling De socialistische, heer Vermooten achtte een regeling van de schade vergoeding voor de Zuiderzeevissers uiterst urgent, ook met het oog op de gevolgen van de uitvoering van de Deltawerken. De Zeeuwse vis sers hebben er recht op te weten, waar zij aan toe zullen zijn. Deze afgevaardigde pleitte voor de instel ling van één rijksdienst voor alle zaken van de Zuiderzeevissers en de vissers, die bij het Deltaplan be trokken zijn. Hij was voorts van oordeel, dat zo spoedig mogelijk de positie en de waarde van de Zeeuw se oesterbedrijven moet worden ge baseerd en getaxeerd en over vijf tien jaar opnieuw, omdat alleen dan een juist beleid mogelijk is. Ook de christelijk-historische heer De Ruiter verlangde, dat met de vis sers in het gebied van de Deltawerken onderhandeld wordt, opdat zij weten. waarop zij kunnen rekenen. Hoe lan ger men wacht, des te groter wordt de schade, vreesde hij. De heer Van Dongen van de K.V.P. sloot zich hierbij aan. Hij wilde voor de Zeeuwse vissers de moeilijkheden vermijden, waarmede de Zuiderzee vissers nu al zo lang kampen. Zekerheid wenste hij van de be windsman, of de proeven in het Veer se Gat doorgaan of niet. Voorts wilde ook hij nu reeds beginnen*met taxa ties van schade, die thans reeds wordt geleden. Temeer daar thans nog over een schaderegelingswet kan worden gesproken. De communistische heer Gortzak wenst eveneens, dat met de taxaties een aanvang wordt gemaakt. 's Ministers antwoord Minister Viradeling liet een aantal vragen onbeantwoord. Zijn medede ling, dat ten aanzien van de Delta werken nog weinig kan worden ge zegd, zal de afgevaardigden wel niet bevredigd hebben. De wet moet de Eerste Kamer nog passeren en dan Sas kunnen regelingen voor de scha- evergoeding worden overwogen, zei- de hij. Formeel had hij daarmede ge lijk, doch ieder weet, dat de Eerste Kamer de Deltawet zeker zal goed keuren. Waarom dan gewacht, tot na deel van de betrokkenen? Het zou niet de eerste keer zijn, dat een mi nister vooruit loopt op beslissingen, die het parlement nog moet nemen. De afgelopen twee maanden zijn voor de leveranciers van zaai-oesters gunstig geweest. Zij zijn over het dode punt heen. Cassatieberoep verworpen in zaak krantepuzzel De Hoge Raad heeft gisteren het cas satieberoep van de officier van justi tie te Amsterdam verworpen, die in hoger beroep honderd gulden boete had geëist tegen de hoofdredacteur van een Amsterdams blad wegens overtreding van de loterijwet met de puzzel Wie weet die wint". De recht bank had ontslag van rechtsvervol ging gegeven, de kantonrechter in eerste instantie vrijspraak. In het heuvelachtige terrein rond Du- vivier in het oostelijke deel van Al gerije cirkelen grote transportheli kopters boven de hoofden van com mando's van het eerste vreemdelin genregiment parachutisten ran het Franse legerdie op zoek zijn naar rebellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7