Tito: Joego-Slavië zal nimmer terugkeren in het Sowjetblok Plechtige Knesset-zitting opende herdenking van tien jaar Israël KLANKBORD VOLAUTOMATISCH BELGIË NEDERLAND DRAAIEN WOENSDAG 23 APRIL 1958 PROVINCIALS ZEEUW BE COURANT t GEBOYCOT COMMUNISTENCONGRES IN LJUBLJANA Onverwachte aanval op het Westen: „NAVO wenst wereldoverheersing" President Tito van Joego-Slavië heeft dinsdag op de eerste bijeenkomst van het congres der Joego-Slavische communis tische partij te Ljubljana gezegd, dat Moskou zijn belachelijke hoop, dat Joego-Slavië zal terugkeren in het Sowjetblok, moet opgeven. Verder beschuldigde Tito „enkele Oosteuropese com munisten" van „kortzichtigheid en tactloosheid" jegens zijn regering. Goede betrekkingen met de Sowjet-Unie zijn belangrijk en de twee landen dienen een nieuwe wijze van samenwerking te zoeken, aldus Tito tot de 1800 deelnemers aan het congres. Hij was zich bij zijn toespraak van gisteren ei-van bewust, dat zijn aan val op het Westen slechts weinig schade kon doen aan zijn betrekkin gen met de afzonderlijke westelijke landen, aldus de waarnemers. Russische aantijging De Sowjet-Unie heeft dinsdag haar aanvallen op de ideologie De 65-jarige Joego-Slavische president ontketende ook een onverwachte aanval op het Wes ten. Hij verweet het Westen „opbouwende voorstellen" van de Sowjet-Unie te hebben ver worpen. Hij beschuldigde de N.A.V.O. ervan, naar wereld- overheersing te streven. Over Indonesië zei Tito, dat de Su- matraanse opstand een poging is de Indonesische eenheid te vernietigen, delen van het land onder westelijke .invloed te brengen en deze gebieden in koloniën te veranderen. Dit is een inmenging in Indonesische aangele genheden die „rampzalige" gevolgen kan hebben, aldus Tito. Hij beschuldigde de „koloniale lan den" ervan hun positie in het Midden- Oosten te willen heroveren. Egypte is hier de grootste hinderpaal voor deze oogmerken. Tito verdedigde de Joego-Slavische betrekkingen met de Verenigde Sta ten, die gebaseerd zijn op wederzijdse eerbied, samenwerking en niet-inmen- Sing"- Op dit congres, het eerste sedert 1952. zijn alleen de communistische partijen van Denemarken, Noorwe gen en Zwitserland vertegenwoordigd. De Sowjet-Unie en andere Oosteuro pese landen hebben hun ambassa deurs gezonden. Vele Joego-Slaven zijn van oordeel, dat de Russische minister-president, Kroesjtsjew, een nieuwe aanval zal ondernemen op de „Titoïstische ket terij". Westelijke waarnemers hebben zich dinsdag na Tito's rede verrast ge toond aoor de hevige aanval op het Westen en in het bijzonder over zijn beschuldiging, dat de N.A.V.O. uit is op wereldoverheersing. Een dergelijke uitlating is van Joego- Slavische zijde nog niet eerder ge hoord. Het doel van deze aanval was de waarnemers nog niet duidelijk, maar zij zeiden, dat er wel uit biijkt, dat Joego-Slavië's trouw aan de communistische dogmatiek op het gebied van de buitenlandse po litiek nog onveranderd is. Tito geeft zich naar het schijnt nog steeds veel moeite om Moskou te to nen, dat hij een trouw bondgenoot is. Kunstgenot (Slot van pag. 1) niet tot de top van het kunstminnen de Nederland of het buitenland behoren, maar die zich in hun vakan tie wel willen instellen op enig kunst genot. Al heeft men dan geen Rem- brandts of Vermeers, toch hebben de ze musea dikwijls bijzondere aan trekkelijke werken te tonen. Die kleinere musea zullen dan ver anderd moeten worden van een soort cultuurpakhuizen in goe de tentoonstellingsgebouwen. Het Rijksmuseum bezit zo ongeveer 5000 schilderijen, maar het grote publiek bekijkt ze nauwelijkshet heeft slechts belangstelling voor een be perkt aantal kunstuitingen. Daarbij blijkt, dat dc collecties van kleine musea niet door veelheid be hoeven uit te munten, maar door kwaliteit en door de wijze, waarop het beperkte bezit voor de museum bezoekers aantrekkelijk wordt geëx- poseerd. Deze les leert ons het Rijksmu seum. Er is thans een oplevende be langstelling voor oud kunstbezit. Zo lang die opleving duurt zal men daar van moeten profiteren en de beheer ders van onze kleinere musea dienen daarbij te bedenken, dat een „dood" museum, waarin alleen kunstmin-1 naars komen, niet slechts nadeel be rokkent aan de verbreiding van de cultuur, maar ook economisch nadeel oplevert, omdat een object voor toe ristische belangstelling niet voldoen de wordt geëxploiteerd. THEE DRINKEN. Lady Chetwynd heeft vernomen, dat zij de voornaam ste erfgename is van haar vroegere tuinman, die vorig jaar december i overleed. De tuinman heeft 36 jaar de I tuin bijgehouden van de gravin, die j 10.000 gulden heeft gekregen van de j .15.000 gulden die er te verdelen vielen, i Gevraagd naar een verklaring, zei de gravin, dat zij bijna iedere middag een j kopje thee dronk bij haar tuinman. i VERVREEMD. In New York moest een erfenis worden verdeeld van een overleden horlogemaker. Aan zijn veel jongere vrouw liet hij 25.000 dollar na. De rest van zijn bezit, ongeveer tien miljoen gulden, ging naar neven en i nichtjes. Man en vrouw waren wat van elkaar vervreemd, zeggen fami lieleden. 1 Een kandidaat-lid van het presi dium van het centrale comité der Russische communistische partij, Pospolew, heeft op een bijeenkomst ter gelegenheid van de 88ste jaardag van Lenins geboorte gezegd, dat ze kere punten van het program van de Joego-Slavische partij in strijd zijn met de verklaring van de communis tische en arbeiderspartijen en het vredesmanifest van november 1957. Het is geen wonder, dat dit pro gram steun vond in de bourgeoispers, zo zei hij. Pospolew sprak de hoop uit, dat op het zevende congres van de Joego- Slavische communistische partij de nodige wijzigingen in het program zullen worden aangebracht avorens het wordt goedgekeurd. Vliegend personeel K.LM. bij minister Algera De heer W. Steenbruggen, voorzit ter van de vereniging van K.L.M.- boordwerktuigkundigen, mej. C. Oos- terheert, voorzitster van de vereniging van K.L.M.-stewardessen en de heer J. J. van der Kolk, vice-voorzitter van de vereniging van hofmeesters en pur sers bij de K.L.M., zijn op audiëntie geweest bij de minister van verkeer en waterstaat te Den Haag, mr. J. Algera. Tijdens deze audiëntie hebben de vertegenwoordigers van deze drie verenigingen van vliegend personeel van de K.L.M. o.a. gesproken over de wens als gelijkwaardige partners te worden erkend in het overleg over de arbeidsvoorwaarden met de directie van de maatschappij. ZUIDERBUREN HEBBEN VOORSPRONG In de loop van 1959 ook BrusselGoes Gisteren is het volautomatische te lefoonverkeer tussen Brussel en Ant werpen enerzijds en Amsterdam en Rotterdam anderzijds in dienst ge steld. De abonnees in Amsterdam en Rotterdam worden bereikt door in Brussel en Antwerpen voor het ge wenste abonneenummer ecu hijzon der nummer te kiezen. Deze indienst- stelling is de eerste stap ter ver wezenlijking van het volautomatische verkeer van België naar Nederland en een vervolg op de liullenslstelling van het volautomatische verkeer van Brussel naar Parijs. De Belgische regie van telegraaf en telefoon is met dit volautomati sche internationale verkeer de andere landen voor. Van het uitgaande in ternationale telefoonverkeer is nu 53 c/o volautomatisch. Voorbereidin gen op dit gebied zijn in verscheide ne landen ook aan de gang. Voor het van Nederland uitgaande verkeer wordt verwacht, dat met vol ledige automatisering over twee jaar een aanvang kan worden gemaakt. Men denkt te beginnen met het uit gaande verkeer van de drie grote steden naar België en West-Duitsland Voorts zal het verkeer naar de dis tricten Amsterdam en Rotterdam voortaan door de telefonistes te Ant werpen en Brussel op semi-automa- tische wijze worden afgewikkeld. Dit houdt in, dat deze telefonistes het gesprek voor de betreffende abon nees zonder tussenkomst van een Ne derlandse telefoniste tot stand bren gen. Omgekeerd bestaat de mogelijk heid van semi-automatisch verkeer van Amsterdam naar Antwerpen en Brussel reeds sedert september '57, en van Rotterdam naar Antwerpen en Brussel sedert maart '58. De dienst zal snel uitgebreid wor den tot andere Nederlandse ste den, waaronder Dordrecht. Gouda, Vlaardingen, Zaandam, Hilversum enz. In de loop van 1959 zal Brus sel bij de netten van Den Haag, Breda, Goes, Tilburg, Eindhoven, 's Hertogenbosch, en zelfs van Delft, Leiden en andere steden kunnen aansluiten. Op- dat ogen blik zal meer dan 70 procent van het telefoonverkeer naar Neder land automatisch geschieden. De zelfde faciliteiten zullen geboden zijn aan de abonnees van Antwer pen. Gistermorgen heeft de Belgische minister Anseele reeds het eerste ge sprek met Amsterdams burgemees ter Van Hall gevoerd via de nieu we installatie. „Amsterdam en Rotterdam liggen nu nog slechts enkele seconden van Antwerpen dank zij de automatise ring van hun telefoonverbindingen", zo zei de heer Anseele. Tot besluit dankte de heer Anseele de directeur- generaal van de Nederlandse P.T.T.. als ook ingenieurs van de P.T.T.. „die de Belgische techniek in staat ge steld hebben deze nieuwe verbete ring tot stand te brengen dank zij de goede wil die ter zake door onze Nederlandse vrienden werd betoond". Garantie suikerprijs voor '58 vastgesteld In de maandagavond gehouden be spreking tussen de minister van landbouw, visserij én voedselvoorzie ning en het landbouwschap, heeft dr. A. Vondeling medegedeeld dat de nieuwe suikerprijs voor oogst 1958 is bepaald op f 61.78 per 100 kg on- veraccijusde suiker af fabriek (vorig jaar f 58.70). De hoeveelheid fabrieksaardappe len, waarvoor de onlangs vastgestel de garantieprijs van f 7.10 per 100 kg geldt, is bepaald op 16 miljoen hectoliter aardappelen, overeenko mende met een produktie van onge veer 188.000 ton aardappelmeel. Minister Vondeling opende expositie „De Suiker" De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. A. Von deling, heeft gisteren in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam de vierde in ternationale tentoonstelling „De Sui ker" geopend. 180 bedrijven uit 13 lan den nemen aan de expositie deel. Nederland is'van de Eurolanden de belangrijkste exporteur van produk- ten der suikerverwerkende industrie. We produceren ongeveer vijfmaal zo veel als we zelf consumeren. In 1957 vertegenwoordigde die export van ons naar 57 landen een waarde van 177 miljoen gulden, o.a. aan chocolade 36 miljoen, aan biscuit, banket en be schuit 27 miljoen en aan suikerwerk 33 miljoen. Het hart van de tentoonstelling wordt gevormd door een stand, waar in de kleinverpakking van o.a. biscuits getoond wordt. Deze kleinverpak king, voor de oorlog vrijwel onbekend, heeft de laatste jaren door de omstan digheden een ongekend hoge vlucht fenomen. Het zelfbedieningssysteem evorderde het. en het verlangen van de handel naar zo min mogelijk re touremballage. Daarnaast is er in de RA.J. als ge bruikelijk weer het kunstwerk van de vaklieden. Meer dan 100 artiesten ko men met de fraaiste werkstukken van suiker, chocolade, marsepein en der gelijke. De banketbakkerij zal voorts een geheel nieuw koekje en een nieuw stuksgebak produceren. De Amsterdamse kunstenaar Anton Witsel vierkt in het H Achterhuis" van Anne Frank H aan een serie tekeningen he- H trefende het huis en de illegale f§ bewoners tijdens de oorlog. Op de rechterfoto ziet men hem aan het werk. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIillllllllilll lllllllllllllllllllll Werktijdverkorting nog niet gewenst (Slot van pag. 1) veel tijd nodig. Zo bereikte de de finitieve C.A.O. voor het bouwbe drijf met advies aan de Stichting van de Arbeid en van het college van rijksbemiddeaars eerst op 26 maart het departement van de minister, nadat sedert januari '57 ook nog een proefclassificatie war uitgevoerd. Overigens was de bouw-C-A.O. in 1957 nog niet op portuun, omdat er door de wilde toestanden in het bouwbedrijf toch geen sanerende invloed van uit zou gaan. Thans echter is de situatie gewij zigd, waardoor bijv. ook de Haagse conjunctuurtoeslagen konden ver vallen. Deze toesag' was door het College van Rijksbemiddelaars aan zes grote Haagse bouwbedrijven met behoorlijke produktiviteit en gemeng de tarieven toegestaan, omdat an ders personeel aan bedrijven met zwarte lonen zonder gemengde ta rieven werd verloren. De kwestie der spoorwegionen liet minister Suurhoff gaarne aan zijn ambtgenoot van verkeer en water staat over. Ook deze kwestie liep over veel schijven. Men moet niet dromen dat een „Ioonraad" de pro cedures aanzienlijk zal versnellen, zo zeide hij. Staatssecretaris dr. A. A. van Rhijn zei over verkorting van de arbeids tijden onder meer, dat ons dichtbe volkte land zeer bijzondere eisen stelt aan kapitaalvorming ten dien ste van woningbouw en werkgelegen heid. Het terugbrengen van de ar beidstijd van 48 op 45 uur brengt al een claim op ons nationale inkomen van 1250 miljoen gulden. Daarnaast zijn er nog de eisen, die infrastruc tuur en andere wensen aan ons volksinkomen stellen. Vergelijking met het buitenland gaat over het algemeen niet op. De VARA-televisie heeft maandag avond vanuit het Singer-museum in Laren de derde uitzending in de ru briek „Anders dan anderen" ver zorgd met ditmaal als hoofdpersoon mevr. Fanny Blankers-Koen eenmaal de snelste vrouw ter wereld. De foto toont de groep oude bekenden die aan het eind van de uitzending bijeen was: v.l.n.r. Gisela Mauermeyer, oud wereldkampioene vijfkamp uit Duitsland; Wim Slijkhuis, Dorothy Tyler, Engels atlete; de Belg Gaston Reiff, mevrouw Blankers, Bart Garthhof, Netty Witziers-T immer; Gerda van der Kade Koudijs, en Xeni\i Stadt de Jongde drie dames met wie Fanny in :l!)Ji8 op de Olym pische Spelen in Londen de gouden medaille.- op de viermaal honderd -me ter estafette veroverde; achter hen staat ir. A. Paulen. Ben Goerion: Door roTnhetgaen gepaard ging met een „bevrijdingsoorlog een wonder bleven wij één volk De „Knesset", de Israëlische volksvertègenwoordigïng, heeft dinsdag in een plechtige zitting het feit herdacht, dat- Israël, de moderne joodse staat, tien jaar geleden in het leven werd g$- waarin meer dan vijfduizend Is raëli's het hoogste wat zij beza ten, namelijk hun leven, gaven voor de vervulling van de eeuwenoude joodse wens: het bezit van een éigen vaderland. De Israëlische premier, David Ben Goerion, die vroeger en ook nu het roet- van het schip van staat in han den had en heeft, sprak tot de volks vertegenwoordigers over het „won der", dat maakte dat de joden, vanaf de dagen van het Oude Testament tot nu toe, ondanks alle verstrooiing toch één volk bleven, verbonden door geloof, cultuur en taal. „En dit wonder vond zijn bekro ning in het ontstaan, in onze dagen, van de staat Israël, gekocht met de levens van meer dan vijfduizend on zer dapperen," verklaarde hij. Bij deze passage werden de lichten in de parlementszaal gedempt. Ben Goerion zei onder meer: „Het was een bittere ironie 'der geschie denis dat Groot-Brittannië, het eer ste land dat het historische ver band erkende tussen het joodse volk en het land Israël, weigerde het besluit der Verenigde Naties uit te voeren, dat voorzag in de stich ting van een joodse staat." Ben Goerion gaf een opsomming van de verrichtingen van Israël in dc eerste tien jaren van zijn be staan. Hij wijdde speciale aan dacht aan het ..mislukken van ons streven, om vrede met onze Ara bische buurstaten te sluiten." Het herdenkingsprogramma strekt zich over dit gehele jaar uit. Op 24 april is het dodengedenkdag. In de grote steden van Israël zullen miitai- re parades gehouden worden. Op 5 juni wordt in Jeruzalem een jubi leumtentoonstelling geopend. Medio juli is er een bijeenkomst van joodse jeugd uit de gehele wereld. Nederlands woud Hot Joods nationaal fonds spant zich in voor de herbebossing van de staat Israël. Dit fonds werkt in ongeveer zestig landen in de wereld en het hoofdbureau is gevestigd in Jeruzalem De bebossing is mede noodzakelijk voor de waterhuishouding van het land. Ook Nederland helpt mee bij het planten van bomen. Voor vijf gulden kan men een boom kopen, bestemd voor het „Nederlandse Woud" in de nabijheid van Jeruzalem. Het Wereldgebeuren Fiasco In de vergadering, die de Veilig heidsraad der Verenigde Naties maandag hield, heeft Ar kadi Alexandrowitsj Sobolew zich niet weinig geweerd. Hij moest, onder het voorwendsel dat Amerika „de vrede in gevaar brengt", slag leveren in een nieuw Russisch propaganda-of- fensief. Vorige week vrijdag' heeft de Russische minister van buitenlandse zaken, Andrei Gromyko deze aanval reeds ingezet op een persconferentie te Moskou. De bewegingen van met kernwapens uitgeruste Amerikaanse bommenwerpers „in de richting van de Sowjet-Unie" vergrootten de in ternationale spanning en vormden een bedreiging van de veiligheid in bepaalde landen. Diezelfde klacht moest Sobolew nu in de Veiligheids- raads verdedigen. Sobolew heeft ook van 1946 tot 1949 zijn land al in de Veilig heidsraad vertegenwoordigd. Nadat hij in die functie te New- York zo het een en ander van het Amerikaanse leven had gezien, be noemde men hem tot hoofd van de afdeling voor Amerikaanse aangele genheden,* op het Russische ministe rie van buitenlandse zaken, een func tie die hij tot maart 1951 heeft ver vuld. Maar ook later, toen hij onder meer als ambassadeur in Polen werkzaam was, heeft hij zich waar schijnlijk wel geïnteresseerd voor kwesties, die Amerika en Amerika's westelijke bondgenoten betroffen. En hij moet, evenals alle andere Russi sche autoriteiten, geweten hebben dat al jaren lang de verdediging van de westelijke wereld in een voortduren de staat van paraatheid verkeert. Bommenwerpers, die met waterstof bommen zijn geladen, gaan de lucht in, zodra op de radarschermen iets verdachts wordt waargenomen. Voor komen moet immers worden, dat de Russen ooit bij een plotselinge atoomaanval, gericht op alle bases tegelijk, de westerse verdedigings macht verlammen. Het bestaan van deze vergeldingsmacht en het feit, dat de Russen daarvan op de hoogte zijn. wordt beschouwd als een» van de factoren tot behoud van het mi litaire evenwicht in de wereld. Voor hun klacht bij de Veilig heidsraad tegen dit systeem van paraatheid zijn de Russen uit gegaan van een artikel, dat Frank Bartholomew, de president van het persbureau United Press, deze maand publiceerde. De strekking van dit artikel was, dat er in géén geval per ongeluk een aanval met kernwapens op een ander land kan worden uitge voerd. Bartholomew zette namelijk uiteen, dat zulke bommenwerpers, die soms opstijgen nadat vogels of meteoren op radarschermen een vals alarm hadden veroorzaakt, nooit verder waren gevlogen dan een be paalde grens op „veilige" afstand van de Sowjet-Unie. Die grens zou den zij slechts mogen passeren wan neer president Eisenhower daartoe bevel had gegeven. Het was nu So- bolews taak, om dit artikel ten aan horen. van de leden der Veiligheids raad zodanig te verdraaien dat men een conclusie zou trekken, tegenge- steld aan die van de schrijver, name lijk dat dit stelsel van onmiddellijke paraatheid der Amerikaanse strate gische luchtmacht juist wèl gevaar voor een oorlog kon opleveren. En hij heeft om die opdracht uit te voe ren zich in allerlei bochten gewron gen. Vrijwel algemeen was men in de Veiligheidsraad echter van oor deel, dat de Sowjet-Unie propa gandistische munt probeerde ie slaan uit Bartholomews artikel. Die muntmakerij is dan echter in dit ge val wel op een duidelijk fiasco uit gelopen. Sobolow trok tenslotte zijn ontwerp-resolutie in; naar zijn zeg gen om te protesteren tegen het feit dat de Amerikaanse voorzitter van de raad, Cabot Lodge, de bespreking in één avond wilde afhandelen, maar naar men mag aannemen eveneens omdat zijn propaganda-offensief geen schijn van kans op slagen had. Wat was precies de bedoeling met deze klacht? Aandacht afleiden van de atoomcatastrofe die de Russen met een experiment op eigen gebied veroorzaakt zouden hebben? Of al leen maar verdeeldheid brengen bin nen het westerse kamp door de Ame rikanen als „gevaarlijke" bondgeno ten af te schilderen? Het tegendeel van dit laatste doelwit is dan echter bereikt. Meer nog dan tevoren is het dui delijk, dat het westen niet dan na rijp vooroverleg tot een topconfe rentie kan overgaan. De Russen heb ben tot dusver niet aannemelijk ge maakt, dat zij zich op zo'n topconfe rentie door andere dan propaganda- motièven zouden laten leiden. Terwijl de wereld, vooral op het punt van een ontwapeningsovereenkomst onder in ternationaal toezicht, daden ver wacht. ARKADI SOBOLEW .„teruggekrabbeld...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5