Vakschool voor meisjes in Goes viert veertigjarig bestaan LCREE Zeeuwse Almanak dubbele MIDDELBURGSE GEBOUWEN WORDEN WEER VERLICHT VAN <2 fvi in m BRYLCREEM BAGGERMOLEN HAALDE MIJN OP BIJ VEER VLISSINGEN BOETE VAN ƒ250,- GEËIST TEGEN BOTERWINKELIER Agenda 2 PECVJN GIALB ZEEUWSE COURANT, WQENSDAQ 23 APRIL 195§. AANTAL LEERLINGEN VERTIENVOUDIGD. In september voor het eerst na de oprichting in nieuw gebouw De geschiedenis van de Vakschool voor Meisjes te Goes op 1 mei a.s. viert de school haar 40-jarig bestaan is nauw verbonden met het huis vestingprobleem. Sedert de oprichting van deze voor Goes en omgeving zo belangrijke school, zijn er legio moeilijkheden geweest met betrekking tot het onderbrengen van de leerlingen in behoorlijke, goed geoutilleerde les lokalen. Vele jaren hebben de verschillende klassen van de ene plaats naar de andere gezworven in het centrum van Goes en nog nimmer heeft men de beschikking gehad over een nieuw gebouw. Dat wordt dit najaar echter allemaal anders, want zeer waarschijnlijk zullen in september drie van de vier nieuwe vleugels in de thans in aanbouw zijnde vakschool aan de Bergweg kunnen worden betrokken. Een passender geschenk zal men zich moeilijker kunnen indenken voor de jubilerende school! In het begin van 1918 gingen bij ver scheidene bestuursleden van de vere niging „De Ambachtsschool" stem men op om te komen tot oprichting van een Vakschool voor Meisjes, om dat men er zich terdege van bewust was dat op dit gebied nog veel moest worden gedaan. Eén van de promo tors van de vakschool was de toen malige directeur van de ambachts school, de heer A. v. d. Wart. Tot directrice van de pas opgerichte school werd benoemd mej. A. C. Sim- mermans, die tezamen met enkele andere leerkrachten ruim 30 leerlin gen les moest geven. Met de huisves- f; was het overigens droevig d, - - - - tiM—HPHSHiliHM steld, want de klassen moesten den ondergebracht in verschillende gebouwen in Goes. Vier jaar later kwam er echter een lichtpuntje aan de duistere horizon van deze zo slecht bedeelde tak van onderwijs. In 1922 kreeg de inmiddels tot ongeveer 70 leerlingen gegroeide school, de be schikking over het huidige pand in de Wijngaardstraat. Het was een ouderwoond pand, dat eerst dienst had gedaan als lagere school en later tot huis vesting had gediend voor de keu ringsdienst van waren. Op 1 ok tober i923 word de huidige direc trice, mej, W. C. Weststeijn, aan de school benoemd en werden eveneens de nodige, voorzieningen aan het gebouw7 getroffen. Het ge bouw was echter niet groot ge noeg, want, er werd ook nog les gegeven in het gebouw van de „Breede Watering bewesten Yer- seke" en in het oude Gasthuis. Maar nog was deze tak van nijver heidsonderwijs geen rust beschoren. De huur van het oude Gasthuis werd opgezegd in verband met afbraak en wederom moest men uitzien naar een andere verblijfplaats voor een deel der leerlingen. Deze werd gevonden door een vleugel aan de bestaande school in de Wijngaardstraat te bou- BRYLCREEM bij ons slechts 1.— PER TUBE. JO FIBBE wen. Deze vleugel kreeg beneden twee lokalen met een keuken en een strijkgelegéhheid, terwijl op de eerste verdieping vier kamers werden ge maakt voor het interne personeel. De kalender gaf toen het jaar 1925 aan. Het had dus ruim 7 jaar geduurd voordat alles onder één dak kwam. Geen rust Wie echter dacht, dat men nu op de lauweren kon gaan rusten vergiste zich, want de Tweede Wereldoorlog gooide roet in het eten. In 1942 moes ten de leerlingen het oude, vertrouw de gebouw verlaten om plaats te ma ken voor een aantal ouden van da gen uit Vlissingen. De zwerftochten van het ene gebouw naar het andere duurden tot 1947 en alvorens de leer lingen en het onderwijzend personeel de school weer konden betrekken, moest er nog heel wat hersteld en vernieuwd worden. De vier kamers voor het interne personeel werden omgebouwd tot twee lokalen, zodat men de beschikking kreeg over tien leslokalen. Maar ook dit aantal is te weinig gebleken, want momenteel ge niet de Vakschool voor Meisjes nog gastvrijheid bij het Christelijk Ly ceum voor Zeeland te Goes. Begon zich reeds in de jaren voor de oorlog de groei en de bloei af te teke nen, vooral na 1947 heeft de Vak school voor Meisjes een grote vlucht genomen. Allereerst is er de twee jaren durende primaire opleiding voor meisjes die de lagere school heb ben verlaten, terwijl er eveneens een primaire landbouwhuishoudklas is. voorts zijn er opleidingen voor assi stente in de huishouding, leerling- verkoopster, naaister enz. Voor meis jes met ulo- en middelbaar onderwijs heeft de school een vormingsklas, terwijl er ook een drie-jarige voor opleiding is lerares Nijverheids On derwijs, die de meest begaafde meis jes na de primaire opleiding kunnen volgen. Tenslotte is er de drie jaar durende cursus lerares naaldvakken. De vakschool heeft echter nog meer peilen op haar boog, want werkende meisjes boven de 17 jaar kunnen ge durende tweemaal per week 's avonds de lessen volgen aan de Zonnebloem cursus of de Mater Amabilisschool. Drie jaar geleden is men hiermee gestart en het blijkt, dat deze cursus sen in een behoefte voorzjen. Momenteel bezoeken 285 meisjes de Vakschool voor Meisjes, terwijl ruim 1Ó0 meisjes van één der beide avond cursussen gebruik maken. Gedurende veertig jaar Is het aantal leerlingen dus vertienvoudigd. Het wordt dan ook hoog tijd, dat do nieuwe school aan de Bergweg gereed koint. Zoals bekend heeft de aannemer met ern stige moeilijkheden te kampen gehad hetgeen een stempel on de bouw heeft gedrukt. Thans wordt de school ech ter afgebouwd door de N.V. Rotter damse Betonmij. Waaning, eveneens de aannemer van de nieuwe am bachtsschool. De verwachting is, dat de school in september vóór drie vierde kan worden betrokken, waarna de laatste vleugel wellicht in oktober in gebruik zal worden genomen. De officiële opening zal omstreeks de? cember geschieden. Met het veertig jarig bestaan van de school viert ook een der leraressen, mej. D. Ossewaarde, haar veertig ja rige verbintenis aan de vakschool. Ter gelegenheid van deze jubilea wordt donderdag I niei a.s. van 15.30 tot 16.30 uur een besloten bijeen komst gehouden in het gebouw van de ambachtsschool aan de Westwal. De avond van de tiende mei zullen leerlingen en personeel dit jubileum vieren met een feestavond. OP KONINGINNEDAG A.S. Tevens rondwandeling door Abdijcomplex Tijdens de verjaardag van H.M. Koningin Juliana op 30 april a.s. zal de verlichting van een aantal gebou wen en objecten in Middelburg weer worden ontstoken. De verlichtings commissie van V.V.V- is er voor '58 in geslaagd om een nieuw object in het licht der schijnwerpers te zetten, namelijk de fontejn aan de Balans, die na lange tijd weer in werking komt. Evenals vorig jaar worden ook TOT VOLKSTUINTJES GELIEFD! DE TUINBOUW is in een gemeen te als Kapelle zeer belangrijk. En niet alleen belangrijk, maar ook geliefd. Dat blijkt n.l. uit de overgrote be langstelling die er is voor volkstuin tjes".. In Kapelle bedrijft men de tuin bouw niet alleen om den brode! De voormalige boomgaard van de heer H. P. Ganseman, die in het kader van Kapelle's uitbreidingsplan geheel bouwrijp werd gemaakt, zal door de gemeente totdat er woningen wor den gebouwd in volkstuintjes ver deeld worden en in handen én onder de spaden van amateur-tuiniers worden gesteld. Niet minder dan 54 personen meldden zich aan en schre ven in voor zulk een volkstuintje. Nie mand werd afgewezen. Elke liefhebber krijgt een tuintje-voor-zijn-plezier van twintig roeden oftewel 280 vier- GESPREK Elk vogeltje zingt zoals men altijd opnieuw weer kan ervaren zoals het gebekt is en wanneer twee verschillende vogeltjes met, elkaar in gesprek raken, kun dut wel eens aan leiding geven tot een kleine Babylo nische spraakver warring. Dat was nog onlangs het geval in Breskens, waar twee jeugdige padvinders een argeloze lunsvroihc interpelleerden over de heitjes-actie, „Wij komen vragen om een karweitje voor een heitjespraken ze beleefd, maar de vlieger ging niet op. ,Jk heb niets, de tuin is pas gespit en er staat geen groente meer in", antwoordde de vrouw, een tikkeltje raadselachtig De volgelingen van de grote Baden Powell lieten zich echter niet zo ge makkelijk uit het veld slaan. Wij willen iets voor U doen het geeft niet wat en dan willen we er een heitje voor hebben", verkluarden de knapen geduldig. Maar zij spraken een voor onze huisvrouw volkomen onverstaanbare taal, want een weinig korzelig be sloot de vrouw het onderhoud met de opmerking: „We hebben nog nooit een geit gehad" kante meter. Met het zaaien kan be gonnen worden VANDAAG,.... viert mejuffrouw P. Theunisse uit Sint-Annaland haar 57e verjaardag; zij werd op 23 april 1901 in Oud-Vos- semeer geboren. Dit feit zou niet in de krant vermeld behoeven te worden, als mejuffrouw Theunisse niet van daag tevens veertig jaar sedert 23 april 1918 in het Diaconessenhuis te Rotterdam werkzaam was. Een veertigjarig jubileum als diacones! Een feit, dat voorbij zal gaanDe familie Theu nisse, ook ue 83-jarige vader vai „zuster Nel" aldus alom be kend zal in St.-Annaiand bijeen zijn en het heuglijke feit vieren. Misschien zijn ook haar broers, al len schipper als vader vroeger, aanwezig. BEUKELSZOON TUSSEN 'T GROEN. DAAR, WAAR straks het stand beeld van haringkaker Willem Beu- kelszoon zal staan, daar zal ook dc be planting het aankijken teu volle waard zijn. Reeds nu is men namelijk reeds gereedgekomen met de beplan ting van het Marktplein te Biervliet.... MEER EN MINDER. Meer en minder dan goud in Kapel- le-Biezelinge. Een 55-jarig huwelijks feest in Kapelle het echtpgar M. van Qverloop-Welleman en dat wordt morgen gevierd. Vrijdag denkt bet echtpaar C. Kloosterman-Fraanje (Biezelinge) 45 jaar terug, toen het In 't bekende bootje stapte, teneinde te zamen de al even bekende levenszee te bevaren- koekoek. Dat wat boven dit berichtje staat hoorde de heer C. Korstanjc uit 's-Heer Abtskerke dezer dagen en het was, volgens Barend Zwerfmans, de eerste kbekocksroep in Zeeland. Al thans die hom gemeld werd. KIEVIETSEI De burgemeester van Dreïschor, de heer A. H. Vermeulen kreeg dinsdag morgen het eerste in zijn gemeente gevonden kievietsei aangeboden. Het ci was gevonden door 0e heer A. C. Klaasse op een terrein aan de Daniël Hockersweg, buiten de bebouwde kom van het dorp. thans weer het stadhuis, het Militair Hospitaal, de Gistpoort, het stand beeld van Koningin-moeder Emma, alsmede de Lange Jan verlicht. Tevens zal het die dag moge lijk zijn om de vorig -jaar door dui zenden zo bijzonder gewaardeerde rondwandeling door de verlichte Ab dijgebouwen te maken. Het Abdij complex zal geopend zijn van 9 uur tot half 11. De route is dezelfde als vorig jaar: men begint dus bij de hoofdingang van de Nieuwe Kerk aan de Groenmarkt- Via de trouw- kerk voert de wandeling naar de Koorkerk, waar het praalgraf van Évertsen en het fraai gemetselde ge welf onder de Lange Jan even eens verlicht bezichtigd kunnen worden- Via het plejn bij de Provin ciale Bibliotheek kan men door de kloostergangen wandelen naar het gróte Abdijplein, waar men het zicht heeft op het rijksarchief en aan de andere zijde de ambtswoning. Deze rondwandeling door het fraaie gebouwencomplex is weer mogelijk dank zij de medewer- Advertentie) Alleen getond haar 1$ mooi haart 1 Brylcreem bevat waardevolle haarvoedenda «toffen en zuivere, natuurlijke oliën - zij houden haar en hoofdhuid gezond en fris. Massage met Brylcreera bestrijdt roosvorming en maakt droog haar weer vitaal. Brylcreem houdt uw haar gezond l heeft die werking! Ja, deze beroemde Engelse hairdressing verzorgt uw haar langs twéé wetenschappelijke wegen: Brylcreem is geëmulgeerd. Daardoor kan Brylcreera elke haar apart soepel, glanzend en vrü van stof en vuil houden. Geen „geplakte" haren meer! Met Brylcreem valt uw haar los en natuurlijk, en blijft toch korrekt op zjjn plaats. Heel dc dag! Tfie perfect hairdressing Beecltam (Nederland) N.V. Voor engros: Jacq. Mot N. V. Amsterdam Prinses Beatrix heeft Walcheren weer verlaten Prinses Beatrix, die dit weekeind strict incognito een bezoek bracht aan Walcheren om een jarige vrien din te bezoeken, heeft dinsdagmorgen Zoutelande, waar zij tijdens dit be zoek verbleef, weer verlaten. Bouw van P.T.T.-centrale Oostburg aanbesteed. Namens de Centrale directie van de P.T.T. heeft het architectenbureau irs. A. Rothuiz en P. J. 't Hooft te Goes dinsdagmorgen in Goes aanbe steed de bouw van een nieuwe P.T.T.- centrale te Oostburg. De inschrijvin gen waren -als volgt: firma gebr. v. d. Poel Terneuzen, 308.300; gebr. De Bonth, Nieuw-Kuyck 310.990; gebr. Krieckaert, Hengstdijk 330.50 330.500; firma Christiaansen, Oost burg 337.450; I. de Bliek, Schoon- dijke, 349.800; firma Verstraate en Zn., Oostburg 351.000. Bestuurswijziging Zeeuwse fruitpachtersvereniging Tijdens de vergadering van de Zeeuwse Fruitpachters vereniging in hotel „De Zwaan" te Kapelle is het bestuur gewijzigd. De voorzitter, de heer C. Veerhoek uit Wemeldinge, heeft zich uit zijn leidende functies teruggetrokken. Tot voorzitter is de heer C, Eversdijk gekozen, die jaren lang secretaris penningmeester is ge weest; terwijl de heer M. Verbeem te Ovezande als secretaris-penningmees ter benoemd is. Uitvoerig werden op deze vergadering de problemen van zakelijk belang besproken. Aange drongen werd onder meer op een goede voorlichting; terwijl ook de consequenties van de nieuwe Tuin- bouwafzetverordening besproken wer den. Amsterdams confectie bedrijf vestigt zich in Zierikzee De heer Halberstadt uit Amster dam gaat zijn confectiebedrijf van de hoofdstad naar Zierikzee verplaatsen. Begin augustus wil men daar met de produktie beginnen. Het bedrijf, waarin damesconfeetie wordt ver vaardigd, zal worden gevestigd in de voormalige drukkerij van v.h. Lake- man en Ochtman in de Lange Nobel- straat te Zierikzee en zal werken met personeel van Schouwen-Duiveland. king van alle hoofden van de diensten, die in de Abdij geves tigd zijn, alsmede van de kerk voogdij der Ned. Herv. Gemeente en van de vereniging van Vrijzin nig Hervormden. Hét Militair Hospitaal, de Gist poort, het standbeeld van Koningin Emma en de fontein op de Balans zullen tot ongeveer 11 uur verlicht zijn. In verband met de feestvreugde op de Markt, die tot ongeveer 12 uur duurt, zal de verlichting van het stad huis tot omstreeks het middernach telijk uur branden. Verlichting Lange Jan De Lange Jan, die verlicht wordt door de gemeentelijke instantie, blijft tot ongeveer 11 uur ver licht. Normaal zal de toren van af 1 mei a.s. tot en met septem ber elke woensdag- en zaterdag avond, alsmede op feestelijke da gen en jaardagen van leden van het koninklijk huis verlicht zijn van een half uur na zonsonder gang tot omstreeks elf uur. Tijdens de rondgang door de Ab dijgebouwen zal er tevens gelegen heid zijn in de Provinciale Biblio theek de- tentoonstelling „Twee eeuwen pers in Zeeland" te bezichti gen. die daar gehouden wordt naar aanleiding van het 200-jarig bestaan van de Provinciale Zeeuwse Courant. VERKEER LAMGELEGD Marine-experts kwamen per helikopter voor demontage Bij de nieuwe aanleginrich- ting voor de provinciale veer dienst in de buitenhaven te Vlis singen, heeft dinsdagmorgen de daar aan heiwerk zijnde bag germolen „Holland V" een zee mijn van 750 kg. aan de opper vlakte gebracht, zonder dat zich hierbij ongelukken voordeden. Het gevaarlijke mopster, dat van Duitse makelij was, heeft tot 's middags drie uur in een van de emmers van de bagger molen gelegen. De mijnopruimingsdienst van d< Koninklijke Marine neeft de zeemijn waarvan zoals later bleek, het ont ploffingsmechanisme en de spring stoffen nog hun vernietigende werk hadden kunnen verrichten, ter plaat se onschadelijk gemaakt. Het, gevaar voor ontploffen wei zelfs zo groot geacht, (lat de mari» in allerijl experts vanuit Rotterdar per helikopter naar Vlissingc zond. Toen deze marinemensen hun gi vaarlijke opdracht "uitvoerden, wen van half drie tot vier uur in de om geving van het station alle verkeer op een afstand gehouden. Ook de veer- ECONOMISCHE POLITIERECHTER In bedrijf te Oostburg lag 800 kg boter opgeslagen Een boete van f 250 subs. 50 da gen hechtenis, twee weken gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd vari 2 jaar en verbeurdver klaring van 800 kg in beslag geno men boter, eiste de officier van jus titie dinsdagmorgen tijdens de zitting van de economische politierechter te Middelburg, tegen de winkelier O. C. de B. Deze boter was in april van het vorig jaar bij de winkelier aange troffen. Deze hoeveelheid werd gro ter geacht, dan naar redelijk mocht worden aangenomen voor de uitoefe ning van zijn bedrijf nodig was. De economische politierechter, mr. P. v. Empel, zal a.s. dinsdag schriftelijk vonnis wijzen. Verdachte voerde tot zijn verdedi ging aan, dat hij de boter had Inge slagen voor de belangstelling van de Belgen, voor dit produkt, die hij tijdens de paasdagen verwachtte. De getuigende hoofdassistent van 's Rijks Belastingen, de heer J. Ter beek, verklaarde, dat men de boter- omzet van De B.'s winkel had ge controleerd. De hoeveelheden boter, die werden ingebracht, overtroffen deze omzet. Tevens verklaarde getui ge, dat er vrijwel geen Belgen be langstelling voor dé boter van De B. toonden. Het verweer van verdachte, dat hij de boter ook wel uitventte, kon getuige moeilijk als aannemelijk zien. Hij had De B. nimmer ventend gezien. De officier van justitie, mr. Ph. Schenkenberg van Mierop, achtte dit „vent-verweér" eveneens volstrekt niet zo aannemelijk. De raadsman, mr. Toxopeus uit Breda stipte aan, dat De B. eerder door het Gerechtshof te Den Haag is vrijgesproken; er werd hierna een nieuwe dagvaarding uitgebracht. De raadsman was van mening, dat thans geen nieuwe vervolging kan plaats vinden en vroeg do economische po litierechter de eis niet ontvankelijk te verklaren. rnpnaler aan boord van het marine-i in tie buitenhaven, boot mocht niet uitvaren. Nadat de bergingsvaartuig „Hercules" gehesen, demonteerd. ontsteking was verwijderd werd het waar het later, aan de marlneateiger l geheel werd ge- (foto p.z.c:> Van ondergeschikt belang achtte mr. Toxopeus de vraag, of de hoe veelheid boter te groot was voor het normaal „binnenlands" debiet van zijn cliënt. Er bestaat alleen maar een hoeveelheid vermoedens, zo .be toogde hij, maar het wettig en over tuigend bewijs is er niet. Tenslotte becijferde de raadsman, dat de hoe veelheid ingeslagen boter nog juist voordat de laatste kilo's hun weg naar de consument hadden gevonden niet ranzig was geworden... Fruit Voor een bedrag van 15.000 ver kocht M. .T. van 't W. uit Ovezande het vorig jaar appels als fruit op stam. Dit bedrag wijzigde zich later in 26.000 en Van 't W. beging de nalatigheid, dit niet aan de veiling, die hiervan een provisie van vijf pro cent verkrijgt op te geven. Later heeft Van 't W. dit rechtge zet, maar de officier vroeg zich af, of dit ook gebeurd zou zijn, als dit niet bij een controle aan het licht was gekomen. Conform de eis werd Van 't W. veroordeeld tot 75 subs. 15. d. Tijdens deze zitting van de eco nomische politierechter moest zich weer een vrij groot aantal overtreders van de vestigingswet verantwoorden, middenstanders, die niet in het bezit zijn van vakdiploma's. Verschillende van deze zaken als bleek, dat do overtreders zich ernstig voor het behalen van de vereiste certifi caten bekwamen werden aan gehouden. De uitslag van het examen zal daarbij een belangrijk gewicht in de schaal leggen... Zo werden ook aan gehouden zaken afgedaan, waarin de overtreders zich inmiddels de vereis te certificaten hadden verworven. In sommige gevallen werd ook een boete opgelegd. Zo kreeg de schilder behanger P. A. C. L. uit Sint Maar tensdijk (conform) een boete van 60 subs. 12 d., de monteurs-elek tricien J. M. P. uit Oostburg en D. P. K. uit Breskens ieder zeven geld boeten van 10, subs. 2 d. en de elek tricien A. D. H. B. uit Middelburg die voor het verrichten van repa raties niet in het bezit is van het daarvoor vereiste papier 40 subs 8 d. Auto verdween uit een garage in Aardenburg De gehavende auto, die vorige week niet boter „aan boord" door grenskommiezen in beslag werd ge nomen en tijdelijk werd onderge bracht in een garage te Aardenburg, is in de nacht van zondag op maandag uit deze garage verdwenen. De politie werd van de vermissing op de hoogte gesteld. Men vermoedt, dat de auto door een andere wagen op sleeptouw is genomen. Naar alle waarschijnlijkheid hebben de smokke laars op deze wijze hun auto weer m het bezit gekregen, zodat zij alleen de boter nog kwijt zijn. VANDAAG Middnlburg-Electro: „De gevolgen van een misstap", 0 uur, 18 Vlissingen-Alhambrai „Monpti", 7 en a uur, 18 j. Luxor: „Auto-maniakken", 8 uur, li l. Britannia: „Het Vlissingsch Schouw spel" met „Klokslag negen", 8 uur. Goes-Grand: „Gijzelaars des doods", 8 uur. Prins van Oranje: „Onderling Kunst genot" met blijspel „Per ludhtpost", 8 upr. i i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2