PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Minister Suurhoff acht werktijdverkorting eerstkomende jaren niet gewenst Strijd op Sumatra nadert eindstadium Oester- en mosselcultuur in Zeeland had redelijk seizoen BILT Vandaag... 201e jaargang - no. 95 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 23 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 Of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. „LEGE KISTEN MAKEN TWISTEN" Indien depressie doorzet desnoods inflatoire anti-werkloosheidsactie „Lege kisten maken twisten," aldus begon de minister van sociale zaken en volksgezondheid de heer Suurhoff zijn antwoord in de Eerste Kamer in het debat over zijn begroting 1958. „En ofschoon ik de kist van ons volk nog niet zo ernstig leeg zie, noopt de verlangzaming van het welvaartstempo wel tot enige vertraging in het uitvoeren van voornemens." Sprekende over de verkorting van werktijden zei minister Suurhoff, dat men hierop tijdig voorbereid moet zijn, ofschoon op grond van tal van moeilijkheden verkorting van werktijd in de eerste jaren nog niet gewenst is. Men kan verkorting van werktijd, ondanks tal van vraagstukken, theoretisch althans, gebruiken ter bestrijding van conjuncturele werkloosheid. Ge lukkig heeft de werkloosheid thans nog niet de vorm van een nationale calamiteit aangenomen. De minister hoopt, dat de Sociaal-Economische Raad de diverse aspecten van werktijd verkorting ook ten aanzien van de werkloosheid in het gevraagde advies in beschouwing zal nemen. Theoretisch is werkloosheid nooit aanvaardbaar. seizoenswerklozen moeilijk plaatsbaren en overgangs werklozen zijn echter onvermijdelijk in een dynamische economie. Men moet dit onvermijdbare percentage werklozen (of het drie is kan minis ter Suurhoff niet zeggen) aanvaar den. In de afgelopen jaren met een overspannen arbeidsmarkt remde het gebrek aan doorstroming de produk- tiviteit. Moeilijk plaatsbaren werden ook buiten seizoenen aangehouden en de „pendel" verborg structurele Kunstgenot In Amsterdam staat een beroemd museum, waar vele Amsterdam mers langs lopen of via een brede poort onderdoor gaan. Zij ko men nagenoeg niet in dat museum, maar des te meer komen er mensen van buiten Amsterdam, mensen uit dc provincie en uit het buitenland. Men zegt, dat dit museum het Rijksmuseum tot de drie beste musea ter wereld behoort en omdat het honderd vijf tig jaar geleden werd gesticht, jubileert het thans, waarbij nogal wat reclame wordt gemaakt. Het is gesticht door koning Lode- wijk Napoleon, die het kunstbezit van het museum aanvankelijk onder bracht in een serie vertrekken van het Paleis op de Dam. Pas in 1885 kwam het voor die tijd grootse gebouw tot stand, waar de Amsterdammers nu zo veel vuldig langs en onderdoor lopen. Tot 1940 was het museum een stil le plek. waar alleen groepjes school kinderen, wat jongelui en voor het overige slechts kunstliefhebbers kwa men. Met de belangstelling voor mu sea is het in Nederland en ei genlijk in heel West-Europa wonderlijk gegaan. In de eerste helft van de vorige eeuw, trokken zelfs kunstminnaars lichtelijk de neus op voor musea. De Franse dichter en staatsman Lamartine verzuchtte na een reis door Griekenland: „Ik heb genoeg van musea, die kerkhoven der kunst". Later hebben velen dat standpunt losgelaten en daardoor werd het na 1860 mogelijk in Nederland belang stelling te wekken voor de bouw van het tegenwoordige rijksmuseum. Maar veel bezoek trok het museunv niet. totdat na 1945 plotseling stromen van nieuwe bezoekers en be zoeksters kwamen, voor wie de echte kunstminnaars waarschijnlijk wel de neus optrokken, maar die aan het museum een nieuwe functie ga ven. Bij de jubileumviering is dui delijk gemaakt, dat het Rijksmu seum voor 60 wordt bezocht door buitenlanders, van wie velen per au tobus worden aangevoerd. Ze haast ten zich langs de Nachtwacht van Rembrandt, langs de Vermeers en enkele andere beroemde schilderijen, om daarna het aangename gevoel te kweken, dat ze aan een cultuur plicht hebben voldaan en thuis kun nen vertellen hoezeer ze de bescha ving ook in haar oudere vormen liefhebben. Het is bekend, dat het in andere grotere musea precies zo is gesteld. In het Parijse Louvre stro men de bezoekers langs de Mona Lisa, de Venus van Milo en de Nike van Samotrace. Alleen daar is het druk; wie langs de Egyptische col lectie wandelt, beweegt zich voort in perfecte eenzaamheid. Deze musea hebben dus sedert 1945 een andere functie gekre gen. Ze zijn trekpleisters ge worden voor „sightseeing", ze zijn een object voor vrijetijdsbesteding in vakantietijd. De vraag mag ge steld worden of 'de beheerders van onze kleinere musea, die buiten de hoofdstad zijn gevestigd, geen les moeten trekken uit deze ervaring met ons grote nationale museum. Zij kunnen wel niet het overweldi gende bezoek trekken, dat zich richt op de Nachtwacht, maar zij kunnen zich instellen op de nieuwe functie: het aantrekken van bezoekers, die (Vervolg op pag. 8) '"J"'o werkloosheid in een aantal gebieden. Eind december 1957 kon worden vastgesteld, dat we door het even wicht heengeschoten waren. Op 14 ja nuari werd het advies gevraagd van de centrale economische commissie, die na vijf weken antwoordde. De regering nam daarna binnen een week een beslissing. Na een uiteenzetting over de ter bestrijding van de werkloosheid ge nomen maatregelen (het 150 mil joenplan) en de daarvoor beschik bare bedragen, alsmede de financie ring van aanvullende werken door lagere organen, verklaarde minister Suurhoff, dat voornamelijk arbeids intensieve aanvullende werken wor den uitgevoerd. Van de 35.000 voor cultuurtechnische werken enz. ge schikte werklozen waren er eind maart 24.500 geplaatst. Het 150 miljoenplan kan overigens op het ogenblik nog nauwelijks op de werkgelegenheid van invloed zijn. Indien de depressie zou doorzetten, dan zou men inflatoire anti-werkloos heidsmaatregelen moeten durven ne men. De minister ziet de toekomst echter niet zo somber. Zodra de ka pitaalmarkt ruimer wordt zal 't pro gram van openbare werken spoedig weer in volle gang zijn. Minister Suurhoff ontkende met stelligheid, dat er een „trieste terug tocht van duizenden emigranten uit Canada" zou plaats hebben en dat de emigranten niet behoorlijk over de toestanden zouden zijn ingelicht. De „terugtocht der duizenden" is volgens hem ontleend aan... de boe kingen van Canadese Nederlanders naar de „Expo" te Brussel... Sprekende over loonkwesties wees minister Suurhoff op de nauwe sa menhang der lonen in de-verschillen de bedrijstakken. Het door prof. Mo lenaar (v.v.d.) gewenste beheersen van de lonen bij hooggespannen con junctuur en vrijer laten bij ontspan nen conjunctuur acht hij desastreus. Geen getreuzel Aanvallen op het kabinet wegens treuzelen en gebrek aan besluitvaar digheid met en over de lonen in de landbouw, het bouwbedrijf en de spoorwegen pareerde de minister o.a. met de opmerking, dat het met de loonsitüatie uiterst kritiek is. Het gaat hier alleen om het inhalen van aperte achterstand, waaruit geen nieuwe toonbeweging of claims daar toe uit andere bedrijfstakken mogen voortkomen. Voor het indienen en adviseren van en over ontwerp-C.A.O.'s hebben alle competente instanties (Vervolg op pag. 3) VOLGENS BERICHTEN UIT DJAKARTA: Boekittingi gebombardeerd Uit officiële berichten te Dja karta viel dinsdagavond op te maken, dat de Indonesische re geringstroepen bijna gereed zijn voor een laatste slag tegen de versterkingen van de opstande lingen in West-Sumatra. Het hoofdkwartier van het le ger deelde mede, dat de troepen, die vanuit het westen aanvallen, halverwege Boekittinggi zijn ge naderd. Ook uit het oosten vor deren de regeringstroepen. De woordvoerder van het leger, Pirngadie deelde mede, dat de luchtlandingstroepen die bij Pa- dang geland waren, zich 25 km van Boekittinggi bevinden na de verovering van Loebik Aloeng. Hij zei, dat dit zeer strategische punt zonder gevecht werd geno men. Radio-Boekittinggi heeft dinsdag avond gemeld, dat vliegtuigen van de Indonesische luchtmncht aanvallen hebben gedaan op Boekittinggi en twee andere plaatsen, die in handen van de opstandelingen zijn. De bommenwerpers vielen in twee golven Boekittinggi aan tussen 9.45 èn 10.30 uur plaatselijke tijd. Het doel was de markt, waar de mensen inkopen aan het doen waren, aldus de radio. Er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. is het 60 jaar geleden, dat H een aanvang werd gemaakt met de bouw van de kerk en g het klooster van de Minnebroe- H Iers te Sluiskil. M is het 375 jaar geleden, M H dat na een beleg van drie maan- H H den door de Spanjaarden Eind- m hoven door hongersnood tot overgave werd gedwongen, H waarna de Spanjaarden de ves- tingwerken van deze stad, die m door de belegering zwaar be- schadigd waren, geheel deden j§ slechten. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllM^ Een woordvoerder der centrale re dering deelde te Djakarta mee dat solok was gebombardeerd. Volgens door het leger der cen trale regering ontvangen inlichtin gen, zouden de leiders van de op stand op Sumatra zich gereed ma ken aan boord van een amfibie- vliegtuig vanaf het Singarakrneer, het gebied van Boekittinggi te ver laten. Buitengewesten wensen terugkeer van Hatta Na de overwinningen der centrale regering op militair terrein, houden de politieke leiders in Djakarta zich steeds bezig met besprekingen over de vraag wat er nu op politiek gebied Russen trekken klacht tegen Ver. Staten in De Sowjet-Unie heeft maan dag in de Veiligheidsraad haar protest tegen de Amerikaanse vluchten met kernbommen in getrokken, nadat bijna alle ove rige leden van de raad zich te gen het indienen van de klacht hadden verzet. Men betoogde onder meer, dat de Russen slechts propagandamotieven hadden en dat zij zelf er goed aan zouden doen, de resoluties der Ver. Naties over verder ont- wapeningsoverleg te realiseren. De Russische afgevaardigde Sobo- lew ging tot intrekking over na twee redevoeringen, waarin hij de vluchten een gevaar voor de vrede noemde. Hij noemde dit gebaar een protest tegen het optreden van de voorzitter van de raad, de Amerikaan Henry Cabot Lodge. Deze had tweemaal een ver zoek van Sobolew om het debat dins dag voort te zetten, afgewezen. De Sowjet-Unie wilde, dat de Ver enigde Naties Afnerika zouden ver zoeken niet meer met kernwapens in de richting van de grenzen van an dere landen te vliegen. Kiellegging voor handelsschip met atoomkracht Op 22 mei zal de echtgenote van Amerika's vice-president Nixon, de kiel leggen van het eerste Ameri kaanse handelsvaartuig met atoom voortstuwing. Het schip zal „Savan nah" heten, naar het eerste stoom schip dat in 1819 de Atlan tische Oceaan overstak. Hot nieuwe schip zal een snelheid van ruim 20 knopen hebben en op de eerste voor raad brandstof meer dan drie jaar kunnen varen. dient te gebeuren. Het ministerie van inter-Indonesische zaken publiceerde gisteren een lange lijst van „verlan gens van de buitengewesten". Tot de meer algemene verlangens behoorden eisen voor administratieve en financiële autonomie, doch ook werd weer uiting gegeven aan de wens voor hernieuwe samenwerking tussen president Soekarno en oud- vice-president Mohammed Hatta en inkrimping van het aantal politieke partijen. Tevens verlangen de buiten gewesten verbetering van de inter- insulaire verbindingen overzee en rechtstreekse deelname jn de in- en uitvoerhandel. Ook komt de „bevrijding van West- Irian" op de verlanglijst voor en een spoedige uitvoering van het besluit tot verbreking van de R.T.C.-overeen- komsten met Nederland. De onafhankelijke „Indonesia Raya" noemde het in een hoofdartikel ver heugend, dat steeds meer mensen er kennelijk van overtuigd zijn, dat er geen stabiliteit kan zijn zolang Hatta niet in de regering is teruggekeerd. „Doch deze wetenschap komt vrij laat" aldus het blad. - Mr. Huygens krijgt het hele dossier van dr. 0. nog niet te zien (Van onze correspondent) De Leeuwarder rechtbank heeft afwijzend beschikt op het verzoek van mr. M. H. Huygens, de raadsman van de van moord op een medegevangene verdach te Berkelse arts O., om inzage van het volledige dossier over deze geruchtmakende gifmoord. Het onderzoek in deze zaak gaat nog steeds door. De vorige week heeft de recherche nog een aan tal nieuwe verbalen aan de offi cier van justitie mr. M. A. Gee- linck doen toekomen. Ook in Amerika stijging van radio-activiteit De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bevestigd dat de radio-activiteit van de lucht boven Amerika kortgeleden merkbaar ge stegen is. De commissie verklaart ech ter dat de stijging even klein is als die welke gelegen is in het verschil tussen de kosmische straling op de grond en de straling 300 meter boven de grond. De commissie komt tot de conclusie dat de radio-activiteit opgelopen is, maar dat het eraan verbonden ge zondheidsrisico zo gering is dat het mag worden verwaarloosd. OP 10 MEI LAATSTE OESTERVERZENDING Onderlinge concurrentie in mosselhandel kostte ruim f 1 miljoen De drukte in en rond de oester- en mosselloodsen te Yerseke is de laatste weken sterk afgenomen, nu het mosselseizoen op 12 april is gesloten en op 10 mei aanstaande de laatste oesters worden verzonden. Wanneer men de balans opmaakt, blijkt dat de oestercultuur een vrij goed seizoen heeft ge had. Wel zijn tot nu toe ongeveer twee miljoen stuks van dit zeebanket minder geëxporteerd dan vorig seizoen, doch financieel gezien waren de resultaten gunstiger dan in 19561957. De mosselkwekers kunnen op een bevredigend seizoen terugzien, maar dc hevige concurrentie van de hande laren in dit produkt heeft tot gevolg gehad dat de financiële resultaten in deze sector zijn tegengevallen. De export van mosselen bedroeg ongeveer 9.000.000 kg minder dan vo rig seizoen, toen Frankrijk en België samen 49.300.000 kg van dit produkt afnamen. Nu was de export naar deze landen slechts 40.600.000 kg, omdat de vraag uit Frankrijk in de maanden september, oktober en november zeer gering was. De oorzaak hiervan was de slechte monetaire toestand van dat land. In het seizoen 19561957 werd voor 11.181.000.aan mosselen ge ëxporteerd, doch thans bedroeg dit cijfer 8.126.000.Dat de ontvang sten ruim 3.000.000.minder ble ven, was echter niet alleen een gevolg van de exportstop naar Frankrijk in het begin van dit seizoen. De handelaren in mosselen kon den niet tot overeenstemming ko men, waardoor een hevige concur rentie optrad. Het gevolg hiervan is geweest, dat de gemiddelde op brengst 2.40 per lOh kg minder bedroeg dan in het voorgaande sei zoen. Dit laatste is de exporteurs op circa 1.200.000.minder aan ontvangsten komen te staan. Daar de kwekers een aanvoerprijs kre gen die 15 cent per 100 kg hoger was dan vorig jaar, waren de ont vangsten in deze sector niet veel minder dan in het seizoen 1956 1957. Het oesterseizoen loopt thans vrij wel ten einde en hoewel de groei van oesters beneden de verwachting is ge bleven en de handel een vrij kalm beeld toonde, zijn de resultaten niette min bevredigend. Er werden dit jaar tot 31 maart 19.655.000 oesters geëx porteerd. hetgeen 1.945.376 stuks min der is dan het vorige seizoen. Hoofd zakelijk is dit te wijten aan minder vraag in België, zeer waarschijnlijk een gevolg van de verhoging van prij zen en gewichten. Totaal bleef men in maart j.l. ongeveer een kwart miljoen beneden de verkoop in maart '57. De opbrengst bedroeg dit seizoen thans evenwel ruim 4 miljoen, tegen circa 31b miljoen in het seizoen 1956 1957. Om geen overproduktie te krij gen, zijn de kleinste oesters gereser veerd voor het komende seizoen. Dit is daarom van zo'n groot belang, omdat de broedval in de zomer van 1954 bij zonder slecht is geweest. Van deze broedval zijn dus in het komende sei zoen weinig oesters te verwachten; thans kan men dus uit de reserve put ten. Over de verwachtingen voor het ko- nig te zeggen, want er zijn tal van mende seizoen valt overigens nog wei- factoren die opn gunstige of ongunsti ge invloed kunnen uitoefenen op de kweek. De jaarlijks terugkerende over- stroming van de Podélta in §i H Italië dreigt op het ogenblik. M Reeds staan circa 3000 hectare §j bouwland onder water. Terwijl de bevolking wordt geëvacu- 11 eerd (boven), leggen arbeiders M een nooddijk aan (onder). illiniummul Bidault geeft formatiepoging op Georges Bidault heeft do opdracht een nieuwe Franse regering te vor men, teruggegeven. Zijn eigen par tij, de rooms-katholieke M.R.P., de socialisten en de communisten, die tezamen over meer dan 300 van de 596 zetels in de nationale vergade ring beschikken, hadden aangekon digd zijn kabinet niet te zullen steu nen. Bidault had verklaard, als pre mier een „krachtige" politiek inzake Noord-Afrika te zullen voeren. President Coty koos Bidault als eerste formateur omdat hij behoort tot de rechterzijde, die premier Gail- lard ten val bracht. De M.R.P. staat een gematigde politiek in Noord- Afrika voor, waarmee Bidault het niet eens is. De M.R.P. heeft Bidault onder meer steun onthouden omdat deze Jacques Soustelle als minister voor Algerije in zijn kabinet zou hebben willen opnemen. Soustelle. een ultra nationalist, deed op de zitting waar Gaillard ten val werd gebracht een felle aanval op de Verenigde Staten naar aanleiding van de goede dien sten in het geschil met Tunesië. NA BIDAULT PLEVEN President Coty zal vandaag de vroeger Franse premier René Ple ven verzoeken een nieuw kabinet te vormen. Pleven is leider van de klei ne radicaalgezinde U.D.S.R.-partij. Mai Zetterling bevestigt gerucht over trouwplannen Mai Zetterling, de Zweedse film- en T.V.-actrice, wier naam gedurende twee jaar samen is genoemd met die van de Amerikaanse filmacteur Ty rone Power, heeft gisteren bevestigd dat de Britse krant die gemeld heeft dat zij vandaag gaat trouwen met de Britse schrijver David Hughes, goed ingelicht was. „Degenen die dat ver klapt heeft, is nog niet gelukkig als ik zijn of haar naam te weten kom", verklaarde de ster. De twee kinderen uit haar eerste huwelijk, Etel, 12 jaar, en Louis, 10 jaar, zullen de plechtigheid bijwonen. Het eerste huwelijk van Mai, met de balletdanser en ijshockeyspeler Isak Lemkow, liep op echtscheiding uit in 1953. Haar a.s. echtgenoot is een in opkomst zijnde schrijver, wiens eerste roman. ,,A feeling in the air", door de bezadigde. Times geprezen is. VERWACHT... SCHRAAL WEER Droog met nu en dan opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind tus sen noord en noordoost. Middagtem- peraturen als gisteren of iets lagere. ZON EN MAAN 24 april Zon op 5.26 onder 19.51 Maan op 9.01 onder 0.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1