Middelburg koopt ambtswoning voor burgemeester AMSTLEVEN levensverzekering PHILIPS TELEVISIE ARCHEOLOGEN PLEITEN VOOR BEHOUD VAN „HELLENBURG" in Zeeuwse Almanak Ik zie „Hommeles" PHILIPS TELEVISIE Zie 't op zijn best met Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. DINSDAG 22 APRIL 1958 RAAD VERLEENDE KREDIET VAN f 45.000 Discussie over subsidie aan de V.V.V. DE MIDDELBURGSE RAAD besloot maandagmiddag tot aankoop van het pand Dam 50, dat zal worden ingericht tot ambtswoning van de burgemeester. Dit huis bestaat uit 9 kamers, keuken, badkamer, kelder en zolder, wordt centraal verwarmd en heeft een bijgebouw, dat even tueel geschikt zou zijn als garage. De koopsom bedraagt 80.000, ter wijl 12.000 nodig is voor het treffen van diverse voorzieningen. In het huis is namelijk nog een kantoor gevestigd, alsmede een magazijn. Voor de verplaatsing daarvan moet bovendien nog 1000 worden uitgekeerd aan de eigenaar. De kosten van overschrijving zullen 2000 bedragen, zodat in totaal een krediet nodig is van 45.000. De rand verleende het krediet zonder discussie en zonder hoofdelijke stemming. De raadszitting duurde nog geen uur: er deed zich zelfs het opvallende verschijnsel voor, dat niemand iets voor de rondvraag had! Het enige punt, waarover even werd gediscus sieerd was het voorstel van B. en W. tot wijziging van de subsidievoor waarden aan V.V.V. Het college wil de deze voorwaarden zodanig gere digeerd zien. dat de subsidie beperkt zou blijven tot het nadelig slot van de exploitatierekening der vereni ging, zodat bij een voordelig slot géén subsidie zou worden uitgekeerd. De heer L. J. Breel (p.v.d.a.) ver klaarde het voorstel niet sympathiek te vinden. V.V.V. werkt in het alge meen belang, krijgt weinig subsidie (maximaal ƒ2000), voert een zuinig beheer en nu zou de gemeente op haar subsidie nog gaan beknibbelen. Als dat echter uit een oogpunt van subsidiepolitiek nodig zou zijn, dan zou de heer Breel toch in elk geval de regeling pas met ingang van 1 ja nuari 1959 w:llen laten ingaan. De heer A. J. Kaland (c.h.u..) wees op het gevaar, dat de voorgestelde regeling de vereniging zou dwingen tot het creëren van uitgaven, om toch maar geen batig slot te krijgen. De ze nieuwe bepaling zal de gemeente heus geen financieel voordeel ople veren, zo meende dit raadslid. Ove rigens vond hij het helemaal niet zo'n bezwaar, wanneer de vereniging haar boekjaar eens met ëen klein overschot afsloot. Burgemeester mr, Joh. de Widt zette uiteen, dat dit besluit niet te gen V.V.V. was gericht, doch dat het om het principe ging, het prin cipe namelijk dat een gemeente lijke subsidie aan een bepaalde vereniging niet hoger dient te zijn dan het tekort van deze vereni ging. Het is overigens niet zo, dat een subsidie-ontvangende instel ling dan niet meer zou kunnen re serveren. Wanneer dat moet gebeu ren voor bepaalde uitgaven in de toekomst, dan kan men dat doen in overleg met het gemeentebe stuur, dat dan met het oog op de gemeentelijke subsidie kan na gaan of het redelijk en verant woord is, dat inderdaad een even- Advertentie! Als 't vuur hoog opschiet Iu de heel - oplaaiend vanalt de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voetstoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend brandende pijn. wordt gereser- Nadat de heer B. A. Hcsselink (v.v.d.) zich tégen het voorstel had verklaard werd het in stemming ge bracht, waarbij B. en W. het amen dement van de heer Breel overnamen. De regeling dient dus pas met in gang van 1 januari 1959 in werking te treden, terwijl voorts de mogelijk heid overblijft een eventueel batig saldo over te brengen naar een re serve-rekening mits B. en W. hier mee akkoord gaan. Aldus geformu leerd werd het voorstel aanvaard met de stem van de heer Hesselink tegen. SCHOOL ZUIDSINGEL De overige agendapunten waren hamerstukken. Er werd een vaste geldlening aangegaan tot een bedrag van ƒ326 000 voor de bouw of ver bouw van de school aan de Zuidsin gel. Wethouder J. W. Kögeler deelde mede, dat het gewijzigde plan voor dit project volgende week met de bouwkundig inspecteur van het la ger onderwijs zal worden besproken. Indien het wordt goedgekeurd zal zo spoedig mogelijk tot uitwerking van het project worden overgegaan. Bouw U.T.S. te Temeuzen aanbesteed De Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht en Gemeentewerken in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen heeft maandag onderhands aanbesteed het bouwen van een uitgebreid techni sche school op het industrieterrein te Terneuzen. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Van der Pool N.V., Ter- neuzen 228.650; fa. Christiaansen, Oostburg 228.900; fa. Verstelle en Verhage, Vlissingen 230.000; N.V. Korteweg, Breda ƒ239.800; N.V. Sprangers, Breda ƒ241.400; Gebr. Krieckaert, Hengstdijk 246.300; B. Stegink, Vlissingen ƒ255.700; P. Verstraeten, Oostburg 261.600. De gunning werd aangehouden. Tewaterlating „Argo Delos" Op 3 mei a.s. Zaterdag 3 mei aanstaande, des middags om kwart over twaalf, zal bij de Kon. Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen, het 14.260 ton me tende mótorvrachtschip „Argo De- los" worden te water gelaten. Het schip behoort tot de serie van tien schepen, welke voor rekening van dc Shipping Development Corporation in Panama, in aanbouw zijn bij de Kon. Mij. „De Schelde". Mevrouw Maria Lemos, een zuster van de reder John Carras, zal de doopplechtigheid verrichten. Afscheid ir. Roeters van Lennep op 28 april a.s. Ir. B. C. Roeters van Lennep, aan wie per 1 mei a.s. eervol ontslag is verleend als directeur der gemeente bedrijven te Middelburg, zal op maan dag 28 april a.s. om vier uur in de Burgerzaal van het stadhuis als zo danig afscheid nemen. DE OPGRAVINGEN IN BAARLAND Architectuur historisch van landelijk belang De opgravingen in Baarland van het iaat-middeleeuwse kasteel „Hellen- burg" staan nog altijd in het middel punt. van de belangstelling. Tal van instanties en particulieren ijveren er thans voor om de fundamenten te be houden. Er zijn echter nog vele be zwaren, onder meer van financiële aard. die zoals gemeld een be lemmering vormen om tot „conserve ring" van de resten van het slot over te gaan. Inmiddels heeft zich uit de burgerij van Baarland een comité gevormd om voor het behoud van „Hellenburg" te ijveren. Van vele zijden werd instem ming met dit streven betuigd, o.a. door de Kon. A.N.W.B., het V.V.V., de Ned. Kastelen Stichting, de Bond Heem- schuten de Kon. Ned. Oudheidkundige Bond. Ook de burgemeesters van Grijpskerke, Vlissingen. IJzendijke en andere plaatsen in Zeeland steunen het genomen initiatief. VAN TOT Kind veroorzaakte brand OP EEN ONBEWAAKT ogenblik zag het vijfjarige zoontje van de fain. R. te Hoofdplaat kans een bus petroleum te grijpen. De inhoud van die bus goot hij over de kachel in de keuken uit. Van schrik, want er ontstond een enorme steekvlam, liet het knaapje de bus op de kachel val- VOORUITZIEN. Regeren is vooruitzien en het is altijd prettig wanneer ge ervaart, dat die aloude zegswijze in de prak tijk wordt gebracht door lieden, die iets in de melk te brokkelen heb ben. Blijk&ns het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat is er nog onlangs door enige leden ten aan zien van Zeeland vooruit gezien. Met bezorgdheid vroegen deze le den zich af of er wél voor gezorgd wordt, dat op de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden ruimte blijft voor landingsterreinen. Met het oog op de ontwikkeling van het verkeer met hcfschroefvlietuigen. Deze Eerste Kamerleden zouden het betreuren, indien te zijner tijd een voldoende outillage voor deze vorm van ver keer zou ontbreken. Vooral omdat deze eilanden ten aanzien van de verkeersmogelijkheden toch al niet bevoorrecht zijn. Kijk, dat is vooruitzien in de icare zin des tvoords. Persoonlijk hebben wij ons menigmaal met bezorgdheid afgevraagd, waar we straks in Zee land toch met al die helikopters zul len moeten blijven. Goed, we hebben nog wel een beetje ruimte hier en daar niet enige pijn is er ergens nog wel een weilandje te vinden, maar al3 dat wijdvertakte helikop- ternet er komt zit ge wel qlras fi guurlijk omhoog, maar letterlijk nog lang niet. Maar gelukkig. Er wordt bereids aan gedacht len. Hij kon verder niet anders doen dan huilen Toch was dit voldoende om de si tuatie, die penibel werd, te redden. Want op het gehuil van haar zoon, kwam mevrouw R. hem te hulp. Zijn haren schroeiden reeds Omwonen den schoten onmiddellijk toe en één van hen kon de bus petroleum bui ten werpen. Toen was het spoedig gebeurd Met de brand althans, want de brandweer zéér snel ter plaatse behoefde niet meer Jn te grijpen STROOM GEMETEN UITGEBREIDE STROOMMETIN GEN werden vorige week weer in de Grevelingen verricht. Diverse bootjes lagen op diverse plaatsen in het wa ter. Om de snelheden te peilen, die de getijwegen veroorzaken en de kenteringen, die het samenvloeien van Zijpe, Slaak en Grevelingen tot gevolg hebben; te constateren. BEHALVE MUZIKANTEN NAAST DE muzikanten zijn er in elk muziekkorps de „paladijnen", de mensen, zonder wie het gezelschap niet zou kunnen concerteren, zonder wie ook het korps niet zou kunnen uitrukken Dc muziekvereniging „Excelsior" uit KPietinge leent zo een lid. Het is de heer de Jonge, die al vete jaren de grote trom op zijn rug meedroeg. Later werd een mo dernere, lichtere trom aangeschaft, die de grote-tromsluger zélf kon dra gen. De heer De jonge werd toen vaandeldrager en weer was hij im mer present Geen wonder dus, dat men hem en zijn vrouw zaterdag niet vergat. Hun zilveren huwelijksfeest werd opge luisterd door een serenade, gebracht door Excelsior" in de feestzaal Ami- citia. De Archaeologische Werkgemeen schap voor Westelijk Nederland heeft zich thans met een adres tot de Her- verkavelingseommis?ie Zeeland ge wend. Het dagelijks bestuur van deze vereniging die ruim 500 leden telt. en in Zeeland wordt vertegenwoordigd door haar „Werkgroep zeeland" wijst in zijn schrijven o.a. met nadruk op de „armoede" aan kasteelresten in Zeeland en speciaal op Zuid-Beveland. Zeer pover steekt trouwens ln het al gemeen de vertegenwoordiging van de middeleeuwse burgelijke bouwkunst af tegen die der kerkelijke, om van de militaire architectuur maar te zwij gen. Aan de hand van voorbeelden wordt in het adres van de Werkge meenschap aangegeven, hoe men hier en daar op verantwoorde wijze gekomen is tot de instelling; van wat het adres noemt: „Historische reservaten". Helaas is het aantal daarvan nog veel te gering om re presentatief te mogen heten voor wat in het verleden op bouwkundig gebied werd gepresteerd. Het bestuur van de Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Ne derland legt er echter de nadruk op, dat het beslist niet in alle voorkomen de gevallen aandringt op de vorming van historische reservaten; de land bouwkundige belangen moeten onge twijfeld zeer zwaar worden geteld. Om die reden wordt dan ook de voor burcht van „Hellenburg" uitdrukke lijk niet in liet verzoek om „consoli datie" betrokken. Het schrijven her innert er voorts aan, dat het ook het prevaleren van deze agrarische belan gen was, waardoor kortgeleden de resten van „Zandenburg" bij Veere, het stamslot der Van Borssele's. aan de vernietiging werden prijsgegeven. Daar toedekken van de fundamen ten zoals men weet, werd deze sug gestie gedaan door de directeur van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, dr. P. Giazema geen oplossing biedt, en het alternatief onherroepelijk uitbre ken der bouwresten zou betekenen, meent de AAV.W.N. dan ook met de meeste klem te moeten aandringen op consolidering van hetgeen de tand des tijds heeft overgelaten van deze burcht van het roemruchte Zeeuwse geslacht der Renesse's. Niet slechts plaatselijk belang, doeli provinciaal en architectuur-historisch gezien, zelfs landelijk belang zou daarmede ten zeerste zijn gediend, zo wordt in het adres betoogd. Grond voor nieuw lyceum te Goes Ei en W. van Goes stellen de raad dier gemeente voor een perceel grond van bijna twee ha in Gocs-oost, gele gen tussen de Burgemeester van Dusseldorpstraat, Bergweg. Vogel- zangsweg en Tulpstraat, te verkopen aan het rijk ten behoeve van de bouw van het nieuwe openbare ly ceum. De grond zal voor 14 per vierkante meter worden verdocht, hetgeen neerkomt op een totaalbe drag van 245.672. B en W. wijzen er tenslotte op, dat het nog niet be kend is, wanneer met de bouw van het lyceum wordt begonnen. want ik heb De komende zaterdagavond verschijnt „Pension Hommeles" weer op het beeldscherm, gezellige musical, waarvan honderdduizenden eens in de maand genieten. Geniet mee, neem ook televisia» En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekenen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouw bare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstan digheden - op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de landelijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouw baarheid. Zaterdagavond 26 aprit: Televisie-uit2ending van „PENSION HOMMELES U kunt kiezen, uit 4 UNIVERSELE ONTVANGERS met beeldbuis-dia- nieters van 36 tot 53 cm, in prijzen vanaf ƒ825.- 17 TX 170A f 1195.- 43 cm beeldbuis Gemeenteraad Baarland tegen instandhouding kasteelresten Voorstel met vijf tegen twee stemmen verworpen De gemeenteraad van Baarland heeft in principe besloten geen mede werking te verlenen aan een even tuele instandhouding van de onlangs in deze gemeente opgegraven resten van kasteel „Hellenburg". Een voor stel van B. en VV. om deze medewer king te geven, zonder dat dit finan ciële gevolgen voor de gemeente met zich mede zal brengen, werd met vijf tegen twee stemmen verworpen. Vóór stemden alleen de beide wet houders, de heren C. J. de Mol en C. van Dam me. De voorzitter, burgemeester W. N. van Liere, gaf een nadere toelichting op het voorstel, waarbij hij wees op het oudheidkundig belang van de vondsten. De raad, die bij monde van de heren H. de Vriend en L. de Bruij- ne zijn mening kenbaar maakte, zag liever landbouwgewassen op de plaats van de funderingen. Betoogd werd, dat de opgravingen de gemeen te reeds genoeg geld hebben gekost, zodat er nu niet nog meer geld aan ten koste moest worden gelegd. Het voorstel kwam vervolgens in stem ming en werd met vijf tegen twee stemmen verworpen. Beeld van St. Willibrordus te Terneuzen vernield Tot nu toe onbekend gebleven van dalen hebben in het naast de r.-k. kerk en het klooster van de Heilige Familie te Temeuzen gelegen plant soen een beeld van Sint-Willibrordus, de schutspatroon van de parochie, onherstelbaar vernield. De gemeente politie heeft een onderzoek naar de daders ingesteld. De Terneuzense pa rochianen zullen gelden bijeenbren gen voor een nieuw beeld. (Advertentie/ H. M. Harinck jr. overleden Na een langdurige ziekte is maan dag op de leeftijd van 49 jaar over leden de heer H. M. Harinck jr., boekhouder-kassier van de fa. F. van de Velde Jr. en van het kantoor Vlis singen der Provinciale Zeeuwse Cou rant. Ruim 32 Jaar was de heer Harinck in ons bedrijf werkzaam, in welke periode hij opklom van jongste be diende tot chef van de administratie. Hij deed zich kennen als een harde werker, die de hem opgedragen taak met grote nauwgezetheid verrichtte. De thans overledene had een zeer actief aandeel in hot organisatie- en verenigingsleven van Vlissingen. Zo had de Bond van Chr. Handels- en Kantoorbedienden, afdeling Vlissin gen, in hem vele jaren een ijverige secretaris. Ongeveer tien jaar lang was hij secretaris van de Chr. Be sturenbond Vlissingen en voorts lid van de commissie van beheer van de Qeref. Kerk en penningmeester van de Vereniging voor gereformeerd la ger onderwijs in Vlissingen. Het amateurtoneel had eveneens zijn belangstelling. Aan de Chr. to neelclub „De Jonge Spelers" was de heer Harinck verbonden als regisseur en mede dank zij hem kon deze club niet alleen in Vlissingen, doch ook in tal van andere gemeenten op Walche ren successen hoeken. De heer Ha rinck was tenslotte tot voor kort lid van de culturele raad Vlissingen. De teraardebestelling is bepaald op donderdagmiddag op dc algemene begraafplaats te Vlissingen. Vergunning voor busdienst naar strand Kamperland De Commissie Vergunningen Per sonenvervoer heeft de N.V. Auto- Maatschappij „Zeeland" (A.M.Z.) voor de maanden Juli en augustus a.s. bij wijze van proef vergunning ver leend voor de uitoefening van een autobusdienst van het dorp Kamper land naar het strand te Kamperland. De Commissie overweegt, dat zich hier zodanige omtandigheden voor doen. dat het gewenst moet worden geacht, dat het strand te Kamper land in de zomermaanden per open baar vervoermiddel bereikt kan wor den. Dr. J.H. van Eldik te Noordgouwe overleden In de leeftijd van 55 jaar is maan dagavond te Noordgouwe plotseling overleden dr. J. H. van Eldik, huis arts aldaar. Dr. van Eldik, die studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, vestig de zich in 1929 als huisarts in Noord gouwe, waar hij ook directeur werd van het ziekenhuis. Deze laatste func tie heeft hij vervuld tot even vóór de oorlog, waarna hij zich uitsluitend aan zijn werk als huisarts van Noord gouwe, Kerkwerve en een gedeelte van Zonnemaire heeft gewijd. In de bezettingsjaren volgde dr. Van Eldik in Groningen nog een opleiding tot röntgenoloog en werd destijds als zo danig in Rotterdam benoemd. Toen echter even vóór zijn vertrek van het eiland, zijn huis uitbrandde, heeft hij voor zijn nieuwe functie bedankt. Dr. Van Eldik die in Noordgouwe en wijde omgeving een grote bekend heid genoot, heeft zich ook zeer ver dienstelijk gemaakt voor de Ned. her vormde kerk in zijn woonplaats. Hij was hiervan ontvanger, terwijl het ook voor een groot deel aan zijn acti viteit is te danken, dat het oude kerk gebouw thans wordt gerestaureerd en in zijn oorspronkelijke vorm als kruiskerk zal worden hersteld. De thans overledene was ook be stuurslid van de afdeling Schouwen- Duiveland van de Kon. Ned. Maat schappij tot bevordering van de ge neeskunst. Opleiding bemanning reddingsvletten bemoeilijkt Zeeuwse reddingsbrigades vergaderden te Goes Het district Zeeland van de Kon. Ned. Bond tot het Redden van Dren kelingen hield onder voorzitterschap van de heer I. van Bel te Goes in ho tel „Nieuwe Doelen" te Middelburg haar jaarlijkse gecombineerde ver gadering met de bestuursleden van de Zeeuwse Reddingsbrigades. In de plaats van de heer A. van Eek te Vlissingen, die wegens drukke werkzaamheden moest bedanken, werd de heer G. de Rooij te Vlissin gen benoemd tot secretaris van het district, alsmede tot administrateur van de districts-examencommlssle. De vergadering nam het besluit dat het district Zeeland voorlopig niet meer vertegenwoordigd zal zijn in 't bondsbestuur; volgend jaar zal deze mogelijkheid opnieuw worden beke ken. De heer Van Bel deelde mede, dat thans vijf motor-reddingsvletten in beheer zijn bij de Zeeuwse reddings brigades, namelijk twee in Middel burg, twee in Vlissingen en één in Terneuzen, doch hij moest tot zijn spijt constateren, dat de opleiding van bemanningen voor deze boten dê laatste tijd nogal te wensen heeft overgelaten. Dit als gevolg van het feit, dat de kosten van het brandstof verbruik der motoren een groot be zwaar vormen voor de kasposlties der diverse brigades, nu de landelijke bond geen subsidie hiervoor wenst te verstrekken. De heer Verbiezen te Terneuzen deelde mede, dat in Terneuzen thans regelmatig geoefend kan worden en dat de boot een parate bemanning heeft. Mr. Van Andel te Vlissingen verklaarde, dat ook de Vlissingse Reddingsbrigade het probleem van 't brandstofverbruik voorlopig heeft kunnen oplossen, zodat ook daar weel de opleiding ter hand kan worden ge nomen. De bestuursleden van de Mid delburgse Reddingsbrigade, mr. P. Adriaanse en de heer J. A. van Dix- hoorn, verklaarden zich bereid dit probleem nader te bezien, opdat ook in Middelburg binnenkort weer zat kunnen worden begonnen met de op leiding van bemanningen voor de red dingsvletten. Industrie in Goes wil nieuw gebouw stichten Gemeentelijke lening van 60.000 gevraagd De Commanditaire Ven nootschap Corset Industrie te Goes heeft het col lege van B. en W. in die gemeente ver zocht, haar een geldlening te verstrek ken van 60.000,voor de bouw van een nieuwe fabriek op een terrein ge legen tussen de Heemisseweg en Be- atrixlaan. De stichtlngskosteii, inclu sief de kosten van grondaankoop, worden geraamd op circa 80.000, waarvan bet bedrijf een vierde gedeel te voor eigen rekening zal nemen. In hun schrijven aan de gemeente raad vestigen B. en W. er de aandacht op, dat deze industrie thans is geves tigd in een gebouw aan de 's-Heer Hendrikskinderènstraat. Het gebouw is evenwel te klein voor het zich snel uitbreidende bedrijf, dat in totaal on- f eveer 50 werknemers telt, onder wie 7 ateliermeisjes. Door ruimtegebrek Is de vennootschap gedwongen een nieüw gebouw te stichten. B. en W. achten het gewenst, dat de gemeente hieraan medewerking verleent. Zij achten het van belang, dat deze indus trie voor Goes behouden blijft. B. en W. stellen de raad voor te besluiten tot het verstrekken van de gevraagde lening en wel onder hypothecair ver band op dezelfde wijze als destijds Is geschied ten aanzien van de glasin dustrie gebr. Wattez N.V. Het college wijst er tenslotte op, dat het ln de hui dige omstandigheden vrijwel de enige mogelijkheid is om van gemeentewe ge ae Industriële bedrijvigheid in Goes te bevorderen. VANDAAG Middelburg Electro: „De gevolgen van een misstap", 8 uur, 18 Jaar. Schutters hof: Natuurkundig Gezelschap, lezing over „De hoge Veluwe". Vlissingen Alhambra: „Monptl", 1 en 9 uur, 18 Jaar. Luxor: „Automaniak ken", 8 uur, 14 jaar. Goes Grand: „Het lied van Bernadet- te", 8 uur, a.l.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2