PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Voorzitter van de Pensioenraad verdedigt raad tegen heftige aanvallen Afsluiting Veerse Gat ingeluid VREEMDE HANDELWIJZE MET RAPPORT BALANSCOMMISSIE TWEE ZOLDERWONINGEN IN AMSTERDAM UITGEBRAND Vandaag... 201e jaargang - no. 94 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 22 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 23 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vüssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. $3, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. In Eerste Kamer werd gesproken van wanbeheer De voorzitter van de Pensioenraad, de heer A. J. P. Koster, is zeer ontstemd over de naar zijn oordeel ongemotiveerde, onre delijke en onjuiste kritiek, die bij de behandeling van de begro ting voor 1958 van het algemeen burgerlijk pensioenfonds, in de Eerste Kamer op de tekorten en de administratieve werkwijze van de pensioenraad is uitgeoefend. Hij vindt, dat de goede naam van de Pensioenraad, van hem zelf en van het personeel is aangetast en hij heeft daartegen protest aangetekend langs de weg, die op dit ogenblik voor hem open stond, namelijk door het beleggen van een persconferentie voor parlementaire redacteuren, die de vergadering van de Eer ste Kamer, waarin de desbetreffende begroting werd behandeld, hebben bijgewoond en op een manier, die hij in overeenstemming met de waardigheid van de pensioenraad achtte. Hij heeft name lijk een uiteenzetting van de feiten gegeven. De heer Koster, die men eigenlijk directeur van de Pensioenraad zou kunnen noemen en van wie bleek, dat hij zich door de aantijgingen op het hart getrapt voelde, sprak vrijuit en hij kon dat doen, zo zeide hij, omdat hij zelf nog maar enkele maanden van zijn pensioen af is en hij dus niet zoals in het ambtelijk leven wel pleegt voor te komen, behoefde te zwijgen, om de eigen carrière niet in de weg te staan De kritiek op de Pensioenraad is inderdaad niet mals geweest. Reeds in het voorlopig verslag betreffende de begroting van het algemeen bur gerlijk pensioenfonds werd gespro ken van „de wantoestand bij de admi nistratie van de Pensioenraad". Tijdens de persconferentie bleek steeds meer, dat dit rapport de bron van alle kritiek is en dat het tot stand gekomen is op een wijze, die geheel afwijkt van de manier, waarop vroeger soortgelijke rap porten werden opgesteld. De heer Koster was zelfs van mening, dat hier sprake is van persoonlijke ran- Vogelleven Tot onze goede vrienden in de natuur behoren de vogels. Het is maar een doods landschap waar vogels ontbreken en toch verdrijft de mens de vogels, ook al is dat vaak zijn bedoeling niet. Hij verdrijft ze door het bedijken van schorren, door het cultiveren van woeste grond, door het scheppen van grote havens zoals de Europoort op Rozenburg en door de Deltawerken. Als straks het plan Europoort wer kelijkheid wordt zal het 1300 ha gro te natuurreservaat „De Beer" ten do de opgeschreven zijn en de vogel bevolking zal moeten verdwijnen. In de jaarvergadering van de Ne derlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels is daarover ge sproken. Men heeft gezocht naar plekken voor nieuwe natuurreserva ten en daarbij is ook Zeeland ge noemd. Dat is voortreffelijk, want Zeeland heeft niet veel natuurreser vaat. Er kan werkelijk wel wat bij in deze provincie. De voorzitter van de Vereniging tot Bescherming van Vogels, dr. G. A. Brouwer, pleitte voor aanwijzing van enkele natuurreservaten in het Delta gebied, die de status van „Europa reservaat" moesten verkrijgen, om dat ze internationale betekenis zou den hebben op het punt van bescher ming der flora en fauna. De gebieden, die hij noemde waren het westelijk deel van de Grevelin- gen met de Hompelvoet, de inlagen aan de zuidzijde van Schouwen met de Roggeplaat, enkele stukken Bies bos, het verdronken land van Saef- tinge en nog een paar kleinere terr reinen. Nu is de vogelbescherming bepaald populair in Zeeland. Ook is de belangstelling voor de vrije na tuur hier groot en men weet voorts dat natuurreservaten bepaalde groe pen van toeristen aantrekken, zodat ze bovendien nog een bescheiden bron van welvaart kunnen zijn. Maar het zal vermoedelijk velen toch wel iets te ver gaan, dat dr. Brouwer zo maar het verdronken land van Saeftinge wil noteren als natuurreservaat. Dat gebied is rijp voor inpoldering. De grondsoort is van een zodanige kwaliteit, dat vele Nederlandse boe ren er een lief ding voor over zouden hebben om daar een boerderij te ko pen of te pachten. Moet men die uitnemende land bouwgronden, waarvan men bezig is de inpoldering zowel op nationaal als op internationaal niveau voor te be reiden, nu zo maar opeens bestem men voor natuurreservaat Die vraag zal ook door de vogel vrienden ontkennend beantwoord moeten worden. De heer Brouwer zou er goed aan gedaan hebben eerst eens grondig te informeren in de betrokken provincie alvorens zijn verstrekkende verlan gens te uiten. Als men een goede zaak wil dienen, moet men niet over vragen, want dan wordt men niet meer ernstig genomen en dan doet men schade aan de goede zaak. cunes, althans dat persoonlijke sen timenten bewust of onbewust een overwegende rol hebben gespeeld. Van de commissie, belast met het opstellen van de elfde wetenschappe lijke balans, maakte de wiskundig ad viseur van de Pensioenraad, een amb tenaar dus van die raad, deel uit. Voordat zij met haar werkzaamheden begon, verklaarde de raad zich bereid om in het geval de commissie op moeilijkheden mocht stuiten, deze gaarne met haar te bespreken. De commissie is echter op deze uit nodiging niet ingegaan. Er is van enig contact geen sprake geweest. Zeer verbaasd was de heer Koster en met hem alle andere andere werkers bij de Pensioenraad over de beschul digingen omtrent de tekorten, die in de administratie van de Pensioenraad zouden zijn geconstateerd. VREEMDE MANIER Nimmer nog was op een dergelijke manier in rapporten van commis sies ter vaststelling van de weten schappelijke balans gereageerd. Er is achteraf door de heer Koster aan de adviseur van de raad gevraagd om over de zaak te spreken, maar deze heeft dit geweigerd, omdat zij op ministerieel niveau zou lig gen. De heer Koster heeft geen enkele be schuldiging geuit, doch het was toch wel duidelijk, waarop hij doelde, toen hij sprak over de persoonlijke sentimenten, die een rol gespeeld heb ben. Trouwens in de Eerste Kamer heeft de liberale afgevaardigde mr. De Wilde ook al gevoeld, dat hier wellicht persoonlijke kwesties in het geding zijn. „Wanneer een persoon lijke discussie de zakelijke materie gaat verdrijven, wordt er naar mijn mening geen verstandig woord meer gezegd", zo zeide hij. Nu de beschuldigingen niet zijn te ruggenomen, vraagt de heer Koster zich af, of de 120.000 gepensioneerden BEWONERS WAREN AFWEZIG Nog geen verklaring voor oorzaak Een groot aantal brandweerlieden heeft gisteren met behulp van drie ladderwagens, drie motorspuiten en elf waterstralen de strijd moeten aan binden met 'n felle uitslaande brand in enkele flatwoningen in Amsterdam- Zuid. Van de twee zolderverdiepingen waar de brand woedde stonden na een uur alleen nog maar de verkoolde dakspanten overeind. De vuurhaard ontstond waarschijn lijk op de zolderverdieping van een woning op de hoek van de Cliostraat en de Quinten Massijstraat. De be woners, het echtpaar Benjamin, in december van het vorig jaar ge trouwd. vonden bij thuiskomst slechts de verbrande resten van hun inboedel terug. Ook bij mej. J. W. M. Boef die de zolderverdieping van het aan grenzende huis bewoonde gingen alle bezittingen verloren. Zij was even als de fam Benjamin tijdens de brand afwezig. Het vuur werd het eerst gesigna leerd door de 67-jarige mevrouw E. M. van de' Valk. Zij is de hoofdbe woonster en woont op de tweede ver dieping. Zij vertelde voortdurend een zacht gekraak achter de schoorsteen te hebben gehoord, maar aangezien zij vermoede dat er muizen zaten be steedde zij hieraan aanvankelijk geen aandacht. Toen het geluid niet op hield ging zij de trap af om pools hoogte te nemen. Een passerende kennis maakte haar Op het vuur attent, dat toen reeds vanaf de straat zichtbaar was en zich via de dakgoot snel uitbreidde. On middellijk werd de brandweer waarschuwd, die na bijna een uur ge- ...is het 40 jaar geleden, dat de Engelse vloot de befaamde aan- val op de haven van Zeebrugge inzette, waarbij drie oorlogs- l| l schepen verloren gingen; ...is het 300«i„.. geleden, dat de H beroemde Italiaanse violist en e§ componist C-iuseppe Torelli te Verona gelwen werd. llllllllllllllllllllllillllllllllli". 'IHIIIIIIIIIIilllllllllllll Geen menggebod voor boter en margarine In sommige zuivelkringen heeft na recente verlaging van de inleve- ringsprijzen van boter en kaas de mening postgevat, dat nu wel zeer binnenkort een menggebod voor boter i margarine zal volgen. Zoals men weet is de minister van landbouw dr. ir. A. Vondeling voor nemens de mogelijkheid tot het me- lungeren (waarschijnlijk 15 percent boter in de margarine) weer open te stellen door opheffing van het meng- verbod. Zo er al sprake is geweest van een menggebod, aldus verneemt het ANP dan heeft dit plan in hoogste instan tie voorshands toch geen meerderheid kunnen vinden. lang grote hoeveelheden water op de hoog oplaaiende vlammenzee te heb ben gestort om tien voor vier het sein „brand meester" kon geven. De wo ningen onder de afgebrande zolder- vertrekken liepen ernstige water schade op. Voor de oorzaak van de brand heeft men nog geen verklaring. Het ver moeden bestaat dat een haard de oor zaak is geweest. |llllillllill!llll!lllllllllllllllllllllllilllllllllllilllillllllllilllllllllllillllllllllf Altijd tekorten H (Van onze parlementaire M redacteur) Het algemeen burgerlijk pen- H sioenfonds heeft altijd met te- korten gewerkt. Dat ligt aan het pensioensysteem en aan de H wetgever, die de bijdragen be- paalt. Dit betekent echter niet, dat de pensioenen van de amb- H teharen ooit in gevaar zouden komen. De staat waarborgt na- s melijk deze pensioenen. H De laatste jaren is het tekort op de wetenschappelijke balans tot Ongeveer 4% miljard gulden gestegen. Het laagst was het j= tekort in 1935. Op de weten- m schappelijke balans van 1922 was het 181 miljoen gulden, op die van 1927138 miljoen, op die van 1929: 88 miljoen, op die van |e 1931: 63 miljoen, op die van 1933: 69 miljoen en op die van ji 1935: 13 miljoen gulden. Daar- M na is het snel gestegen. In 1927 werd begonnen met een belegd vermogen van 162 M miljoen. Thans heeft het de 2.700.000.000 overschreden. s Sinds vorig jaar heeft het pen- sioenfonds eigen onroerend goed, dat. als men rekening s houdt met een afschrijving in 40 jaar, 4% procent opbrengt. i¥iiiiiiiiiiii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii¥ nog wel hun vertrouwen aan de Pen sioenraad kunnen schenken. En wat moeten de ruim 400.000 actieve deel- gerechtigden in het fonds denken van een orgaan, ten aanzien waarvan in het parlement de insinuerende vraag wordt gesteld, of zij, die met de lei ding belast zijn, wel voor hun taak berekend zijn? Resoluut wees de heer Koster de beschuldigingen van de hand. Een college, dat blijkens de begroting voor 1958 in ontvangsten en uitgaven het beheer voert over een bedrag van 1779 miljoen per jaar en een belegd vermogen beheert dat eind 1958 de drie miljard gulden nadert, moet iets anders hebben dan een gebrekkige administratie, aldus de heer Koster. Er is bovendien een actieve reken kamer. die toezicht houdt ook op het financieel beheer van de Pensioen raad. Dit toezicht heeft niet tot enige opmerking aanleiding gegeven. De heer Koster zeide, dat men de Pensioenraad voor de tekorten niet ter verantwoording kan roepen. De Censioenen zijn alle bij de wet en bij eschikkingen geregeld. De raad doet Zeven gewonden bij gevecht tussen woonwagenbewoners In het woonwagenkamp bij Henge lo (O.) is zondag een ernstige vecht partij tussen bewoners van het woon wagenkamp in Borne en bewoners van het kamp te Hengelo ontbrand, waarbij tenminste zeven mensen zijn gewond. Na zich eerst de nodige moed te hebben ingedronken, arri veerden tien leden van de familie Van E. uit Borne in Hengelo, gewapend met klewangs, knipscharen, brood messen, drietanden en andere slag- en steekwapens. De Hengeloërs verweerden zich uit alle macht. Voor de politie op volle sterkte zich in de strijd kwam men- fen vielen er reeds zeven gewonden ijf familieleden van Van E. waren op dat moment reeds gevlucht. Waar heen is niet bekend, evenmin de li chamelijke toestand, waarin zij ver keerden. De politie heeft een dubbele wacht bij het kamp geplaatst. De achter grond van de vete is het feit, dat de familie Van E. het gezag van het kamphoofd te Hengelo niet wilde er kennen en daarom onlangs naar Bor ne werd verbannen. GROTE BEDRIJVIGHEID IN WERKHAVEN Mijnsteen gaat met behuln van bulldozers overboord Met een enorme bedrijvigheid in de werkhaven bij Veere is gis teren de afsluiting van 't Veerse Gat ingeluid. Twee gigantische drijvende kranen zwaaien hun machtige armen boven de eleva- torbakken, onderlossers, pon tons en sleepboten, die voor een „levendig verkeer" in de werk haven zorgen. De aanleg van het eerste 1700 meter lange deel van de dam N oord-BevelandWalcheren wordt door de aannemerscombi natie „Veerse Gat" bijzonder krachtig aangepakt. Maandag zijn nog twee schepen met mijnsteen de werkhaven binnen gelopen, zodat thans reeds 4000 ton van deze steen is aangevoerd. In de avonduren arriveerde voorts de zand zuiger H. A. M. 203 in Veere. Gistermorgen werd onmiddellijk begonnen met het overladen van de mijnsteen op pontons en in elevator- bakken en onderlossers. Hedenmid dag, bij hoog water, zal de eerste mijnsteen in het Veerse Gat worden gestort. Spectaculair is daarbij, dat twee bulldozers op met mijnsteen beladen pontons zullen opereren. Met behulp Uier wordt in de werkhaven bij Veere een bulldozer aan boord van een ponton gehesen. Met behulp van bulldozers zul namelijk de mijnsteen vanaf de pontons het Veerse Gat wor den „ingeschoven". (Foto P.Z.C.) van deze machines, die gistermiddag van de walkant van de werkhaven „aan boord" werden gehesen, zal de mijnsteen overboord worden gezet. De elevatorbakken zullen met be hulp van kranen worden gelost. Het project leverde reeds een be scheiden bijdrage aan de verbetering van de werkgelegenheid: gistermor gen werden circa twintig werkloze arbeiders, die zich bij de aannemers combinatie kwamen melden, bij de werkzaamheden ingeschakeld. Hotel de Gooise Boer te Bussum uitgebrand Een voorbijganger bemerkte giste ren dat brand was uitgebroken in het hotel-restaurant „De Gooise Boer" te Bussum. De vlammen grepen zeer snel om zich heen. Met tien stralen op de waterleiding trachtte de brand weer het vuur te bedwingen. Aanvankelijk werd het blussings- werk bemoeilijkt, omdat het pand is afgedekt met een zeer schuin dak van riet, zodat het aflopende water het gebouw niet kon binnendringen en het vrijwel geheel uitbrandde. Een deel van de inventaris kon worden gered. De schade bedraagt vele dui zenden guldens. Over de oorzaak is nog niets bekend. Het hotel, dat eeuwen oud is, was vroeger een bekende uitspanning en een halteplaats voor de tram van Amsterdam naar het Gooi. Enige weken geleden was het interieur ge heel gerestaureerd. Er waren slechts weinig gasten. De politie van Bussum, Naarden en Huizen verleende assistentie, aange zien het verkeer op de rijksweg nog al moeilijkheden ondervond. Foto: brandweerlieden in actie. Nederlandse vrouw in Canada vermoord Mevrouw Hendricka Heckler, die zes jaar geleden met haar man uit Neder land naar Canada kwam, is zondag ochtend in St. Catherines (Ontario) vermoord in de slaapkamer van haar woning. Onlangs werd het stoffelijk overschot van haar man gevonden na bij de. Niagara-waterval. Dit is de tweede moord in twee weken in deze buurt. Twee bejaarde zuster3 werden onlangs gedood in hun boer derij nabij Thorold. Vijf vrouwen verdronken in het Crystalmeer Vijf bejaarde vrouwen zijn te New ton verdronken, toen de wagen waar in zij waren gezeten in het Crystal meer reed in de buurt van het Ame rikaanse stadje Newton (Massa- chusett). De vijf slachtoffers waren ingezetenen van een tehuis voor be jaarden. dat aan het meer is gelegen. De oudste van de vijf vrouwen was 98 jaar, de jongste 79 jaar. Zij zouden in de wagen een uitstapje ma- kei# Een mevrouw die de auto zou rijden, vertoefde nog in het tehuis- toen het dramatische ongeval zich voordeed: de wagen geraakte van de rem, en reed via een afrastering het Crystal-meer in, dat ter plaatse bijna drie meter diep is. Een professor die in de buurt van het tehuis woont en die het ongeluk zag gebeuren, schoot te hulp en trachtte de portieren van de wagen onder water te openen. Zijn werk werd niet beloond. Later- werd de wagen op het droge gebracht. De levensgeesten waren toen bij alle drenkelingen echter geweken.1 Verlaging bankdisconto in Denemarken De Deense Nationale Bank heeft met ingang van zaterdag het bank disconto met een half procent ver laagd tot vijf procent. MINDER ZON Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk, in hoofdzaak in het noordoosten van het land wat regen of motregen. Overwegend matige wind tussen west en noord. Weinig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN 23 april Zon op 5.28 onder 19.50 Maan op 8.07 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1