PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Vraagstuk van de territoriale wateren werd niet opgelost Torenrestauratie van basiliek in Hulst vrijwel voltooid Nederlaag voor Verenigde Staten: compromisvoorstel verworpen Vandaag... KONING BOUDEWIJN OPENDE HOFBAL MET PRINSES BEATRIX 201e jaargang - no. 93 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 21 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p.-regel met een minimum van 1.Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Na weken confereren in Genève: De conferentie over het zeerecht in Genève is er na acht weken van besprekingen niet in geslaagd voor het vraagstuk van de territoriale wateren een oplossing te vinden. De eerste com missie van de conferentie, die zich met dit vraagstuk heeft bezig gehouden, heeft zaterdagmiddag en -avond in dertig stemmingen voor geen van de voorstellen een meerderheid kunnen bereiken. Het dichtst bij aanvaarding is nog geweest een gecombineerd voorstel van India en Mexico om elke staat de Yrijheid te geven de territoriale wa' "-n tot twaalf mijl uit te breiden. Hierbij staakten de stemmen en een latere poging om een herstemming te v - ijgen vond evenmin genade in de ogen van de ruim tachtig delegaties die, met onderbrekingen voor de lunch en het diner, bijeen waren geweest van tien uur 's ochtends tot kwart over elf 's avonds. Verrassend was de nederlaag:, die de Amerikaanse delegatie leed met het compromisvoorstel, dat zij had inge diend en dat, met uitzondering van Canada en Zweden, de steun kreeg van alle westelijke landen en enkele staten van Zuid-Amerika, Afrika en Azië. Dit voorstel, dat werd gesteund door Nederland, en dat voorzag in een territoriale zone van zes mijl met vis serijrechten tot twaalf mijl, met in achtneming van bestaande historische rechten, werd met 38 tegen 36 stem men en 9 onthoudingen verworpen. Dit resultaat werd door enkele Zuid- amerikaanse en Oosteuropese delega ties met applaus begroet. Door deze ontwikkeling is het weer een grote vraag geworden, of de con ferentie tot een oplossing van deze ingewikkelde kwestie zal kunnen ko men of dat z.ij een herhaling zal wor den van de mislukking van de Haagse conferentie in 1930. Zelfs als vandaag nog een verder gaand compromis zou kunnen worden gevonden de kans hierop wordt niet groot geacht, omdat vele landen, waaronder Nederland, overwegende bezwaren hebben tegen een nog ver der gaande concessie, als uitbreiding van de driemijlszone tot zes mijl dan staat de conferentie nog voor de taak hiervoor een tweederde meer derheid te winnen. Dit is namelijk vereist indien een voorstel in de komende week aan de plenaire vergadering der conferentie zal kunnen worden voorgelegd. Uit de stemmingen van zaterdag is ge bleken, dat de mogelijkheid hiervoor niet groot moet worden geacht. Ook in Nederlandse delegatiekringen is men hierover niet optimistisch ge stemd. De afgelopen weken zijn op de con ferentie de volgende tendenties aan Nog geen opfossing in K.L.M.-co jflict De bciniddclingscommissie in het K. L.M.-„conflict", gevormd door de voorzitters van de werkgevers- en vverknemersccntralen, heeft vrijdag opnieuw besprekingen gevoerd met de directie van de K.L.M. en de vereni ging van K.L.M.-vliegers. Officieel is meegedeeld, dat deze be sprekingen niet tot overeenstemming hebben geleid. Overeenkomstig de op 20 maart jl. te Amsterdam tussen partijen gemaakte afspraak zal het geschil thans door een bindende uit spraak van een onpartijdig college worden beslecht. De basiliek vati Hulst, waarvan de toren een nieuwe (betonnen) spits kreeg. In september 19 hk viel de (houten) spits onder het granaatvuur van de oprukkende Poolse pantser divisie van het geallieerde bevrij dingsleger. (Foto P.Z.C.) de dag getreden, die het bereiken van een oplossing niet alleen van de belangrijke kwestie van de ter ritoriale wateren, maar ook van de vele andere onderdelen zeer be moeilijken: 1. Het streve nvan vooral de jonge aan zee gelegen landen om hun rech ten uit te breiden ten koste van de zeevarende mogendheden 2. Het zo veel mogelijk uitbreiden van de territoriale wateren en het verwerven van controlerechten uit veiligheidsoverwegingen 3. Het streven naar exclusieve rechten op visgronden, ook in volle zee; 4. De onwil van bepaalde groepen om geschillen over getroffen maatre gelen te laten beoordelen door onpar tijdige instanties; 5. De plotselinge opleving van de wens van landen, die niet aan de kust liggen, om vrije doorgang te verkrij gen tot de zee. Verse boter wordt 30 cent goedkoper De binnenlandse consumentenprijs van verse boter zal binnenkort met ongeveer dertig cent per pakje dalen en afhankelijk van de. ontwikkeling van de kaasmarkt is ook een verla ging van de kaasprijs te verwachten. Dit wordt meegedeeld door het mi nisterie van landbouw visserij en voedselvoorziening. De regering heeft namelijk op voor stel van het produktschap voor zuivel opnieuw maatregelen genomen we gens de nog steeds toenemende moei lijkheden, die bij de stagnerende ver koop van zuivelprodukten, worden ondervonden. De voor de zuivelindustrie gelden de inleveringsprijzen worden voor bo ter van 4,34 op 3,10 per kg ge bracht, voor volvette Goudse kaas van 1,87 op 1,50 per kg en voor Edammer kaas veertig plus van 1,67 op ongeveer 1,35. Hoewel het verschil tussen de ga rantieprijs en de opbrengst van de melk omstreeks 7 cent per liter wordt, zal niet aan de onlangs vast gestelde gai'antieprijs van bijna 29 cent voor de veehouder worden ge tornd. Het verschil wordt, zoals be kend, uit de schatkist bijgepast. In verband met de toestand van 's rijks financiën en de verlaging van de consumptieprijs van boter en kaas, bezint de regering zich nog op mid delen om de financiële gevolgen voor de staatskas van de onverwachte prijsverlaging voor de consument, die nu voor de zuivelpi-odukten veel min der dan de kostende prijs betaalt, te vereffenen Over de wijze waarop en de mate waarin dit het beste zou kunnen ge beuren, zal op zeer korte termijn wor den overlegd met de Stichting van de Arbeid en het consumentencontactor gaan. viert koningin Elizabeth s van Engeland haar 32-ste ver- jaardag; H is het 150 jaar geleden, M M dat hij decreet van koning Lo- clewijk te Amsterdam een „Groot Koninklijk Museum" werd gesticht, dat in 1815 de H naam kreeg van „Rijksmuseum van Schilderijen en Pennin- |f gen"; is het 50 jaar geleden, dat s dr. Frederick A. Cook, begeleid H door twee eskimo's en twaalf honden, volgens zijn zeggen de m Noordpool zou hebben bereikt. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In de grote goud- en ivoorkleurige troonzaal van het Koninklijk Paleis te Brussel onder het stralende licht van negen reusachtige massief koperen kroonluchters waarvan de geslepen kristallen het licht duizendvoudig weerkaatsten, heeft koning Boudeioijn van Bel gië zaterdag met prinses Beatrix het eerste grote hofbal in België sedert 198b geopend. Prinses Beatrix droeg een strap less avondjurk van champagne- kleurige „point d'esprit" en een diamanten tiara. Het voorrecht van strapless toiletten was aan de koninklijke gasten voorbehouden. Prinses Irene, die o.a. met prins Albert danste, was in het wit ge kleed. Ook zij droeg een diaman ten tiara. Er waren tevoren allerlei specu laties geweest over de vraag, of de eerste van de twaalf ongehuw de prinsessen met wie de 27-jarige koning zou dansen, de toekomsti ge koningin der Belgen zou zijn Hofkringen hebben echter ver klaard, dat de koning het eerst 'met de 20-jarige Nederlandse prinses Beatrix heeft gedanst, om dat zij de oudste kroonprinses op het bal was. Na de eerste dans, de slowfox „Alone on the range", danste ko ning Boudewijn met prinses Bir- gitta opnieuw een slowfox, zijn favoriete dans. Prinses Birgitta droeg een lichtblauwe japon, eveneens met parels bestikt. Voor de derde en laatste maal danste de koning met prinses Isabelle gekleed in een roze japon met een parel-motiefje en een tiara met drie emeralden en diamanten ster ren op het hoofd. Toen het bal een half uur aan de gang was, verlieten koning Boudewijn en prins Albert, zijn broer, de troonzaal, waar de bui tenlandse prinsen en prinsessen dansten. In de salons onderhield de vorst zich met enkele van de vooraanstaande genodigden, onder wie de voorzitters van de Belgi sche kamers en de ministers. De zalen van het paleis waren voor het feest versierd met dui zenden witte en paarse hortensias uit de koninklijke kassen te Lae- ken. Felle lichtbundels van schijn werpers verlichtten de nationale vlag op het dak van het paleis. Voor het paleis wachtten geduldig duizendenmensen, zich sterkend met patat-frites en warme worst jes waarmee venters zich door de menigte wrongen. Onder de-prinselijke gasten van koning Boudewijn bevonden zich, behalve de prinsessen Beatrix en Irene, de prinsessen Birgitta en Desiree van Zweden, gravin Mag- dalena Bernadotte, prins Con- stantijn van Griekenland, prinses Maria-Gabriella van Italië, de prinsessen Isabella en Anna van Orleans, prins Frans van Orleans, de prinsessen Marie Thérese en Marie des neiges van Bourbon- Parma, prinses Marie Christina van Oasta, prins Karei van Lu xemburg, prinses Tatiana Radzï- will, aartshertog en aartshertogin Karei van Habsburg, aartsherto gin Maria-Margareta van Habs burg en prins Jan van Bourbon- Sicilië. Prinses Irene, prinses Beatrix en prinses Birgitta van Zweden, gefo tografeerd tijdens het hofbal in Brus sel. Prins Albert van Monaco werd gedoopt Prins Albert, erfgenaam van de eeu wenoude troon van Monaco, is zondag gedoopt in de kathedraal van Monte Carlo, door mgr. Jean Delay, voorma lig aartsbisschop van Marseille. Prins Reinier en princes Grace ston den dichtbij de doopvont met ex-ko ningin Victoria Eugenia van Spanje, als meter, en prins Louis de Polignac oud-oom van de prins, als peter. IN JULI GEREED Carillon nu nog op de „Expo" DE RESTAURATIE van de toren van de Hulster basiliek de St. Wille- brorduskerk is nagenoeg voltooid. Als op 30 juni aanstaande ook het carillon op zyn plats is gehangen en de beiaard speelklaar zal zyn, staat niets meer de torenfeesten in de weg, die op 5, 6 en 7 juli,gegeven zullen worden. Het carillon voor de toren van de Hulster basiliek staat momenteel tentoongesteld op de EXPO-58 in Brussel, in het. paviljoen van de Heilige Stoel. De 36 klokken, die het carillon telt, zullen een plaats krygen tussen de betonelementen, die tezamen de nieuwe spits van de toren vormen. In derdaad, het is een betonnen spits geworden, die nu nog een beetje „witjes" afsteekt, bij de door de tijd getekende onderbouw van de toren. Op de spits is een massaal, ln messing uitgevoerd, kruis geplaatst. En hoewel de spits aanzienlijk lager is dan de houten, welke in september 1944 door de eerste Poolse pantserdi visie van het Canadese leger in stuk ken werd geschoten, de „montage" van dit hoogste torendeel is zeker spectaculair geweest. „Pasklaar" le verde de N.V. Schokbeton uit Zwijn- drecht de betonelementen af, die hoog boven Hulst als blokken uit een blok kendoos in elkaar werden gepast. Zo fingen er 3 basementen, 8 dakplaten, balersters, 56 onderdelen voor de ko lommen, 64 onderdelen voor de pylo nen en 12 onderdelen voor de enge lenfiguren naar boven. Alles volgens het ontwerp van de Aalsmeer.se architect J. Brouwer, die in 1953 de hiertoe door de ge meente Hulst uitgeschreven prijs vraag won. Zijn plan werd van de veertig inzendingen het beste ge acht. By de uitvoering hiervan, waarmee de fa. I. Woudenberg en Zonen uit Middelburg in de zomer van 1957 een begin maakte, werd eerst de gespaard gebleven onderbouw van de toren ge restaureerd, hetgeen alleen reeds 20.000.vergde. De voorbereidende kosten beliepen een totaal van ruim 127.000,de eigenlijke restauratie vergde ruim 270.000,Van de to tale kosten 397.352,22) zal het rijk negentig procent voor zijn rekening nemen. Het betreft hier een oorlogs schade-uitkering, die door het mini sterie van onderwijs, kunsten- en we tenschappen werd aangevuld. De montage van de spits is snel in zijn werk gegaan. Reeds begin decem ber van het vorig jaar was men zo ver gevorderd, dat men met het afbreken van de steigers Icon beginnen. Sedert vorige week zijn deze, nu eenmaal noodzakelijke ontsieringen van de ba- seliektoren geheel verdwenen. Bij het bombardement van 1944 bleef de gehele stenen onderbouw van de toren gespaard, althans overeind staan. Tot aan de eerste ballustrade, even boven de klokken, werd echter alles weggeschoten. Bij de restauratie zijn ook de wijzers en de wijzerplaten vernieuwd; de torenklokken zullen in de toekomst worden verlicht. De toren van Hulst is weer her bouwdWéér, want de keren, dat kerk en toren, of één van beiden, of beiden ten dele door brand werden verwoest, zyn byna niet te tellen. De 'thans „voorlaatste" houten spits dateerde van 1878; zy was het resultaat van de herbouw na de brand van 1876Maar wederom is de toren van de basiliek van Hulst, die tussen 1200 en 1534 werd gebouwd, herbouwd T or enfeesten En als binnenkort het nieuwe carillon dat voor 54.000,werd aange kocht bij de N.V. Petit en Fritsen te Aarle-Rixtel de kwartieren, de hal ve en de hele uren zal „opluisteren", is er aanleiding voor een feest in Hulst, een torenfeest Waartoe bereids een comité is ge vormd. De voorzitter hiervan, de heer C. M. van der Walle, beschouwt het als een feest voor de burgerij, waarbij echter ook vreemdelingen worden ver wacht. Zowel 's zaterdags, 's zondags als 's maandags zal in de avonduren een door Louis Lockefeer geschreven openluchtspel worden opgevoerd. Dit uiteraard in de nabijheid van de basi liek, hoogstwaarschijnlijk op de grote Markt. Daarnaast zullen beiaardcon certen worden gegeven. Het torenfeestcomité heeft, nog an dere pijlen op zyn boog, die vanzelf sprekend nog nader dienen te worden uitgewerkt. Zo zullen er kinderfeesten zijn en zullen'de medewerkers aan de restauratie ln Hulst worden ontvan gen. En het is niet uitgesloten, dat de feesten eind juli nog een verlengstuk krygen! Klacht van kap. Leegsraa wordt behandeld De minister van ooi-log heeft aan dé president van het hoog militair gerechtshof, mr. J. W. U. Doornbos, verzocht de klacht van kapitein Leegs ma in behandeling te willen nemen. De president van het hoog militair gerechtshof heeft hierin toegestemd. Tien paarden slachtoffer van brand te Tilburg Tien nr.arden zijn zondag het slacht offer géworden van een korte, maar hevige brand in een houten schuur in Tilburg. Toen de brandweer arriveer de sloegen de vlammen reeds fel uit. Door gezamenlijke arbeid van bur gers en brandweerlieden konden zes paarden worden losgemaakt en naar buiten gevoerd. De overige tien paar den waren door de vlammenzee, die met tien stralen werden aangepakt onbereikbaar en verbrandden levend. Ondanks het vele brandbare mate riaal slar.^de de brandweer erin de belendende pércelen voor schade te vrijwaren. De schuur brandde geheel uit. WAT WOLKI N, WAT ZON Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Overwe gend matige westelijke wind. Over het algemeen iets lagere middagtem- peraturen. ZON EN MAAN 22 april Zon op 5.30 onder 19.48 Maan op 7.22 onder 23.17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1