PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Amerika verwerpt over „provocerende Sowjet-beschuldiging vluchten" „Zeeland presenteert" dit jaar op 28 augustus BILT VORST IR VROLIJK BELGIË VERHOOGDE RADIO-ACTIVITEIT 00K BOVEN NEDERLAND 201e jaargang - no. 92 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 5« cent per week; 7.00 p. kW.; Ir. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 19 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 céll! per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. T. da Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2, Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Wil Gromyko Dulles in defensief dringen Geen bezwaar tegen behandeling van klacht in Veiligheidsraad Rusland heeft gisteren om een spoedzitting van de Veiligheids raad verzocht naar aanleiding van „provocerende vluchten door Amerikaanse militaire vliegtuigen". In de Russische nota wordt gezegd, dat behandeling dringend noodzakelijk is door talrijke gevallen van vluchten van Ameri kaanse bommenwerpers met waterstofbommen aan boord over het poolgebied in de richting van de Sowjet-Unie, waardoor de zaak van de vrede in gevaar wordt gebracht. De Sowjet-Unie is van oordeel, dat de Veiligheidsraad alle nood zakelijke stappen moet nemen om het gevaar af te wenden, aldus de nota. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft vrijdag in Was hington een categorische tegenspraak uigegeven op Gromyko's beschuldi ging. ,,Tot dusver is het strategische luchtcommando nooit in actie geko men, behalve in zorgvuldig voorbereide en gecontroleerde oefeningen en operaties. Er zijn voorzorgsmaatregelen getroffen die verhinderen dat vliegtuigen van het strategische luchtcommando zonder uitdrukkelijk bevel van presi dent Eisenhower bepaalde grenzen passeren, die nog ver van de Sowjet- Unie en de communistische landen liggen. Deze maatregelen zijn absoluut niet uitdagend en kunnen onmogelijk per ongeluk een oorlog veroorzaken", aldus het communiqué, Rollend rapport „D e raporten rollen tegenwoordig de deur uit!" Deze woorden ii gebruikte enige tijd geleden de Gedeputeerde Schout tijdens een Sta- tenzitting over het werk van de Stich ting Zeeland voor maatschappelijk en cultureel werk. Donderdag heeft men weer iets van dat „rollen" kunnen merken: toen verscheen namelijk een uitgebreid rapport over het amateur toneel in Zeeland. Het bleek een soort moment-opname, een schets van de si tuatie op het gebied van het amateur- toneel-nu in- de provincie Zeeland. He laas is echter met deze aanduiding al les gezegd wat er te zeggen is, want verder dan de beschrijving van de toe stand komt de rapporteur niet. En de vraag rijst derhalve wat het nut van een dergelijk werk is. Dat nut lijkt ons beperkt. Er zal met deze moment-opname mogelijk enige tijd gewerkt kunnen worden door bijvoorbeeld de Zeeuwse toneel adviseur, althans voor zover hij uit eigen ervaring geen kennis van de si tuatie heeft. Misschien, zéér misschien is het rapport van belang voor de ge westelijke besturen van N.A.T.U. en W.K.A., eveneens voor zover zij niet op de hoogte zijn. En verder? Verder zal dit groene boekske een eervolle plaats innemen in de kast der rappor ten, over welk meubel in onze dagen menige instelling in en buiten dit ge west dient te beschikken. Betekent dit nu, dat de Stichting Zeeland er beter aan zou hebben gedaan haar arbeid op andere za ken te richten Het zou wat al te on genuanceerd zijn om op deze vraag zonder meer met „ja" te antwoorden. Immers, een beperkt gebruik behoeft geenszins in te houden, dat het rap port niet samengesteld diende te worden. Maar wél lijkt het twijfelach tig of in zulke gevkllen tot versprei ding op ruime schaal moet worden overgegaan. Als elke instelling of dienst in ons dierbare gewest er mee zou beginnen de gegevens te publice ren, die voor beperkt gebruik zijn ver zameld, dan staat Zeeland nog een la wine van rapporten te wachten Hier is, dunkt ons, iets te veel van het standpunt uitgegaan, dat alle woorden door dienaren der sociologie neerge pend, zonder meer gepubliceerd moe ten worden. Aan een rapport als het onderhavige ontbreken namelijk naar onze stellige overtuiging enkele ele menten, die waren zij aanwezig ge weest dit stuk een hogere waarde zouden hebben gegeven. En die alle twijfel over de noodzakelijkheid van publikatie zouden hebben weggeno men. Dit gebrek is hier reeds aangeduid: er is niet meer gegeven dan een beschrijving. Men heeft verzuimd al dan niet opzettelijk in klare, verstaanbare taal de conclusies te no teren. waartoe de studie van het ver zamelde materiaal leidt. Geen ant- Vervolg op pag. 3) De Verenigde Staten zullen evenwel „gaarne deze kwestie in de Verenigde Naties bespre ken", aldus de lange verklaring, die volgens een officiële woord voerder is opgesteld na overleg met de luchtmacht. Volgens de verklaring vormen Gromyko's beschuldigingen naar 't schijnt een poging om de vrees van de mensheid in het atoomtijdperk op te wekken. Amerikaanse functionarissen vragen zich af, of de Sowjet-Unie de Ver enigde Staten in het defensief wil dringen aan de vooravond van het begin der diplomatieke voorbereiding van een topconferentie. Het is in Mos kou al jaren bekend dat een deel van de Amerikaanse strategische lucht macht altijd paraat is. Ongetwijfeld hebben de Russen soortgelijke voor zorgsmaatregelen getroffen. Het feit dat het Russische beroep op de Vei ligheidsraad juist nu komt, acht men veelbetekenend. De Russische minister van buiten landse zaken, Gromyko, verklaarde gistermiddag op een persconferentie in Moskou dat Amerika de vrede in gevaar brengt, door vliegtuigen met Kernwapens in de richting van Rus sisch gebied te zenden. „De Amerikanen spelen met vuur door deze vluchten met bommenwer pers. Dit is een te gevaarlijke toe stand om te laten voortduren. Ver scheidene keren is de mensheid slechts een haarbreedte verwijderd geweest van een nieuwe oorlog, die ogenblikkelijk zou kunnen uitbreken als gevolg van onverantwoordelijke of provocerende handelingen van het 1 Amerikaanse militaire opperbevel", aldus minister Gromyko. Deze vluchten werden uitgevoerd tel kens wanneer er een vaag voorwerp te zien was op de Amerikaanse radar schermen van het Amerikaanse waar schuwingssysteem. Die voorwerpen zijn door Amerikanen ten onrechte aangezien voor geleide projectielen of ballistische raketten. De beelden werden volgens Gromyko veroorzaakt door elektronische storingen of meteo rieten. De verklaring van Gromyko Is kenne lijk het gevolg van de in Amerika gepubliceerde berichten dat er Ame rikaanse bommenwerpers naar „be paalde punten" waren gezonden wan neer er verdachte voorwerpen op de radarschermen werden waargenomen. De Amerikaanse autoriteiten hebben evenwel nadrukkelijk verklaard, dat er bij dergelijke vluchten de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht wordt genomen. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft onder meer verklaard, dat zolang de vrees voor onverhoedse aanvallen niet Is opgeheven, de Verenigde Staten alle nodige stappen moeten nemen voor bescherming van de vrije wereld. Het strategische luchtcommando is het voornaam ste middel. Het heeft in de afgelo pen tien jaar zijn taak met succes vervuld. Het kan dit slechts blij ven doen, alshet goed geoefend is en zodanig opgesteld, dat het niet op ge grond kan worden vernie tigd bij een verrassende vijande lijke aanval. NASLEEP VAN EEN RUSSISCHE CATASTROFE? T.N.O. verwacht geen waarneembare schadelijke gevolgen. In de afgelopen maand is bij dc me tingen van ne atmosferische radioac tiviteit boven Nederland een verho ging geconstateerd. De waarnemin gen van het medisch-biologisch labo ratorium der rijksverdedigingsorgani satie, T.N.O., hebben uitgewezen, dat zich vanaf april hoge pieken heb ben voorgedaan, zowel in de lucht- als in de regenwateractiviteit. Aldus wordt meegedeeld door de voorlich tingsdienst van het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid. Het verschijnsel heeft zich over een lan gere periode uitgestrekt, dan in de regel net geval is. De achtergrondactiviteit tengevolge van vroegere explosies ligt aldus de waarnemingen tussen vijf en tien eenheden. Op het ogenblik zijn er pieken tussen vijftig en honderd een enkele maal zelfs van meer dan honderd. Het medisch-biologisch la boratorium is nietttemin van oordeel, dat van deze verhoging geen waar neembare schadelijke gevolgen te ver wachten zijn. Op zichzelf zijn de ge constateerde pieken niet hoger dan in het verleden gedane waarnemingen hebben uitgewezen. De mogelijkheid, dat, gerekend over de gehele wereld, een gering aantal mensen het slacht offer zal worden van de gevolgen van atoomexplosies, is niet op weten schappelijke gronden uit te sluiten. Het risico is echter gerekend naar andere risico's van het leven ge ring, zo wordt meegedeeld. De gevonden activiteit valt op door een zeer heterogene verde ling over de lucht, dat wil zeggen: |llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllll| H Deze foto, welke is gemaakt M. js bij de dorpjes Locate Triulzi en s Sant Angela Lodigiano, in de p buurt van Milaan, laat zien hoe een gedeelte van een provin- j= ciale weg volkomen verdween j§j H tengevolge van een aardver- schuiving, veroorzaakt door overtollig regenwater. het aantal radioactieve stofdeel tjes is betrekkelijk gering, doch de activiteit per deeltje is hoog. Deze verdeling van de activiteit wordt vermoedelijk bepaald door de aard van het kernwapen en de omstandigheden van de explosie. Een situatie als hier geschetst is des te moeilijker te beoordelen, omdat het effect van een sterke bestraling op één punt, zoals door deze deeltjes veroorzaakt wordt, nog minder bekend is dan van de gevolgen van uniforme bestraling. De natuurlijke activiteit in de at mosfeer vertoont een veel gelijk matiger verdeling dan de kunst matige, zo besluit de mededeling van het ministerie van sociale za ken en volksgezondheid. Ook uit andere landen zijn dezer da gen mededelingen gedaan over ver hoogde radioactiviteit in de atmos feer. Volgens een Deens blad zou er kortgeleden in Rusland een „catostro- faal" ongeluk zijn gebeurd bij proe ven met kernwapens, waardoor de radioactiviteit in Rusland en de lan den daar omheen aanzienlijk is ver hoogd. Hinderpalen voor topconferentie opruimen De Russische minister van buitenland se zaken Gromyko heeft gisteren op zijn persconferentie gezegd, dat de besprekingen die hij het afgelopen etmaal met de ambassadeurs van Frankrijk, Engeland en Amerika heeft gevoerd, ten doel hadden de hinderpalen die een topconferentie in de weg staan, op te ruimen. „Zoals bekend is", zei hij, „is er over- eene.imming bereikt over de voorbe- refting van een topconferentie langs diplomatieke weg. Deze uitwisseling van meningen kan echter maanden en jaren duren en het komt ons voor, dat het algemeen belang daarmee niet gediend zou zijn. De Sowjet- Unie wil de belemmeringen zo spoe dig mogelijk opheffen". Meer wilde de Russische minister er niet over zeggen, „want", zei hij, „dan zouden de westelijke ambassadeurs mij ver wijten kunnen maken". Op de vraag of dit betekende dat Rusland de in de jongste westelijke nota's omschreven standpunten heeft aanvaard, zei de minister „Wij heb ben ons uitgesproken ten gunste van een uitwisseling; van meningen, maar dat betekent niet, dat wij alles uit de nota's aanvaarden, evenmin als het westen alles van ons aanvaardt". In de westelijke nota's is voorgesteld dat bij het diplomatieke overleg in Moskou ook wordt gesproken over de agenda, terwijl naar Russisch inzicht daar alleen datum, plaats en samen stelling van een voorbereidend© con ferentie van ministers van buiten landse naken moet worden vastge steld. H Bij de opening van de wereld- hz tentoonstelling te Brussel heeft n de vorst van het vermaakscen- he trum „Vrolijk België", „Jean Primus" opgewekt zijn intrede H gedaan iv zijn vrolijke rijk. De hz foto laat zien hoe hij, zwaaiend met een bierpul, zijn onderda- H nen groette vanaf een stapel vaten bier. Gamelin overleden Na een zieekbed van enkele weken is gisteren in het militair hospitaal van Val de Grace generaal Maurice Ga melin overleden. Hij werd 85 jaar. Toen de oorlog in 1939 uitbrak was Gameling opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Frank rijk. Hij werd later vervangen door generaal Weygand. Na de Franse capitulatie werd hij gearresteerd op last van de regering van Vichy. Tijdens een proces, dat deze regering tegen hem voerde, wei gerde hij zich te verdedigen. De Duitsers voerden hem iater naar Bu- chenwald en andere kampen. Na de oorlog schreef hij zijn memoires on der de titel „Dienen". Een Amerikaanse straaljager is bij een mislukte landing te Manston, in het Britse graafschap Kent, terechtgekomen op een auto, waarvan de vier inzittenden om het leven kwamen. De piloot bleef ongedeerd. OESTER- EN MOSSELFESTIJN Kaat Mossel naar de „Expo" De jaarlijkse grote manifestatie van de Zeeuwse oester- en mossel wereld, die Yerseke gedurende één dag in het middelpunt der belang stelling plaatst, is voor dit jaar vastgesteld op donderdag 28 au gustus a.s. Deze derde „Zeeland Presenteert" zal nóg grootser en indrukwekkender zijn, want wan neer de plannen doorgaan krijgen de feestelijkheden wel een zeer bij zonder cachet. Het ligt namelijk in de bedoeling om naast de heldin van het Rotterdamse mosseloproer, Kaat Mossel, en de Zeeuw Pieter Cornelisz. het illustere gezelschap te versterken met een figuur uit de Amsterdamse „visserswereld" van vele jaren her. Het gezelschap zal dan op de avond van dezelfde dag naar Brussel vertrekken, waar ten aan schouwe van duizenden vreem delingen in „Oud-België" op de Wereldexpositie nogmaals het verlovingsfeest van een der nicht jes van Kaat Mossel en Pieter Cornelisz. jr. zal worden gevierd. Op deze wijze hoopt men de aan dacht van een deel van de wereld te vestigen op de oester- en mosselcultuur van Yerseke en geheel Zeeland. Het zijn „stoute" plannen, die de organisatoren van dit grootse feest zich voor 1958 hebben gedacht. Thans is er nog geen definitieve be slissing genomen, laat staan een programma samengesteld, maar het ziet er niettemin naar uit dat „Zee land Presenteert Hl" zijn vleugels dit jaar wijd zal uitslaan. De dag vóór de feestelijkheden in Yerseke zou Kaat Mossel met haar gevolg in Rotterdam worden afgehaald, waarna zich in Amsterdam een der figuren uit de hoofdstedelijke viswe- reld van vele jaren geleden die voor deze gelegenheid speciaal uit het archief is gelicht bij het ge zelschap zal voegen. Uiteraard krijgt een en ander een officieel tintje, want de bestuurders van het vis marktwezen in Neerlands beide grootste steden zullen dit unieke gebeuren luister bijzetten. Vlootschouu) Op dè grote dag van „Zeeland Presenteert", 28 augustus deze datum is gekozen in verband met het getij, 's middags om half drie hoog water volgt dan de vloot- schouw met tientallen vissersschepen (Vervolg op pag. 2 KORTE PREDIKATIE VASTE OEVERVERBINDING Wie Zeeland zegt, zegt Deltaplan. Wij in Zeeuwsch-Vlaanderen voelen ons mm of meer gegrepen, wanneer over het Deltaplan gesproken wordt, We gunnen het de andere Zeeuwen best. Bovendien, weten we, is het Deltaplan niet alleen een voorrecht, maar ook een zware taak, voor de hele Zeeuwse bevolking. Zeeuwsch- Vlaanderen staat er wat buiten. We verheugen ons over een betere veerdienst; over een boot met grotere capaciteit. En tochdit is maar een halve oplossing. Het isolement blijft. Schier onbereikbaar is er het verlangen naar een vaste oeverver binding. Een tunnel onder de Schelde. Als we niet zo nuchter waren, zou den we gaan dromen: van jonge Zeeuws-Vlamingen, die niet wegtrek ken, maar in het gewest blijven; van industrialisatie; van opbloei en ver jonging der gemeenten. Er is nog een geheel andere oever verbinding, en die is wel tot stand gekomen: Jezus Christus is de vaste verbinding tussen God en de mensen. Er is een scheiding tussen God en ons, breder, dieper, gevaarlijker dan de Schelde. Men kan hoogstens zeg gen, dat er van tijd tot tijd een ge brekkige overtocht plaatsvond. Priesters deden voorbede voor de mensen bij God. Profeten brachten Gods Woord over aan de mensen. Soms was er mist, of storm: tijden van verwildering of geestelijke dor heid, waarin de verbinding verbro ken was. In Jezus Christus is de vaste oever verbinding gekomen. Het was een miljoenenwerk. Onbetaalbaar. Het kostte...... Christus' bloed, het offer van Zijn leven. Bij Zijn opstanding uit de dood is deze verbinding open gesteld voor het verkeer; het verkeer tussen God en mens. Door Jezus Christus zijn twee werel den tot elkaar gekomen: Gods wereld en mijn wereld. In Christus is er verzoening gekomen tussen Gods heerlijkheid en mijn onmacht. Deze dag is niet alleen dag in MIJN leven, i?i MIJN wereldje; deze dag heeft ook tvat te maken met GODS wereld. Daar moet ik op gaan letten. De gebeurtenissen van vandaag heb ben niet alleen met mensen te maken en met hun gedachten. Ze hebben ook te maken met God en met icat God denkt. God is in deze wereld gekomen. Hij laat zich daar niet meer uit wegja gen. Daarvoor heeft de vaste oever verbinding te veel gekost. Zuidzande H. Euylman De perssecretaris van Eisenhower, Hagerty, heeft meegedeeld, dat het Witte Huis Witte Huis „ontdeed zich" van radio-actieve groente. president t vrijdag meegedeeld, dat het Witte Huis „zien heeft ontdaan" van een kist groente, die radioactief zou zijn en die was ge zonden door een groep Californische Quakers als protest tegen kernproe ven. Hagerty zette niet nader uiteen wat er met de groente is gebeurd. De Quakers zonden ook een radio actieve kist groente naar de Rus sische en de Britse minister-president Kroesjtsjew en Masmillan. VERWACHT. ZACHTER Aanvankelijk veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Later van het westen uit opklaringen Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en west. Zachter. ZON EN MAAN 20 april Zon op 5.34 onder 19.45 Maan op 6.10 onder 21.20 21 april Zon op 5.32 onder 19.46 Maan op 6.43 onder 22.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1