Huishoudraad besteedt aandacht aan melksanerings-kwestie "Dan otcuu) 'özctifvenpaqina Ook op regendagen VRIJDAG IS APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 13 C tot OZCtitV Niet alleen vrouwen, ook vele man. nen leven, ook al door hun ver moeiend dagelijks werk en per soonlijke zorgen, zo'n beetje lusteloos en schouderophalend voort; de grote politiek is toch iets waar zij niets aan kunnen veranderen, en de heren die aan de touwtjes trekken moeten het maar uitzoeken. En zij begaan hier, om te beginnen, een grote denkfout. Want die touw- tjestrekkende heren zijn, voorzover het de democratische wereld betreft, niet op een goede dag eigener bewe ging op het kussen gaan zitten maar zij zijn daar terecht gekomen door de uitdrukkelijke wil van al die doodgewone enkelingen. Al wie op gezette tijd het rode potlood in het stemhokje ter hand neemt, moet goed weten dat hij hier met geen aardig kleurplaatje aan de gang is maar een duwtje geeft aan het rad van het wereldgebeuren Wanneer diezelfde kiezers dus een andere koers zien varen dan zij voor juist en verstandig achten, moeten zij geen ach en wee roepen, maar eerst eens nagaan of zij het bewuste partij principe wel terdege kennen, en het daarmee in grote trekken eens zijn. Dat deze redenering, naar mijn idee vrij logisch en eenvoudig, eindelijk tot het brein van de kiezer is doorgedrongen, bewijst de voor ons land opzienbarende ver schuiving bij de recente statenverkie zingen. Al wie daaraan nog mocht twijfelen heeft nu toch wel gezien, dat de enkeling, hoe anoniem ook, zich wel degelijk kan doen gelden. Democratie, dat ziet U alweer, is een regeringsvorm (en een levens houding) die U niet cadeau krijgt, lYttacAfig a(S gef maar waarvoor inzicht, gezond ver stand en verantwoordelijkheidsgevoel nodig zijn. Het is, dunkt mij, toch wel een be klemmende gedachte, dat de simpele stip die wij in alle bescheidenheid ergens in een dorpskleuterschooltje op een stembiljet rood maken mede oorzaak kan zijn, voor het wegvagen van vrede, veiligheid en voorspoed van honderdduizenden Maar naast dit individueel maar uniform optreden met het rode pot lood van het burgerschap heeft elk van ons, man en vrouw gelijkelijk, de grote verantwoordelijkheid van de persoonlijke overtuiging U moogt wat mij betreft gerust lachen om die Engelse studentjes, die weigerden met haar vrienden uit te gaan zolang deze niet meededen aan de anti-H bom-actie; die jongejuffers hadden tenminste een eigen, positieve instelling tegenover het wereldge vaar, en waren bereid in het afweren daarvan eisen te stellen op haar be scheiden niveau; dat van vrindje en fuifje. In elk geval bewijst de om vang en de reeds merkbare invloed van deze Britse actie dat de enkeling heus nog wel macht kan uitoefenen. Mits die enkeling zich met ge lijkgestemden verenigt in een massaal verband, zo groot, dat men het niet langer opzij kan schuiven. Want U moet dit goed onder de ogen zien: waar enkelingen als Albert Schweitzer, Karl Barth en wijlen Albert Einstein, mannen van wereldnaam en -faam en grote auto riteit, maar nauwelijks gehoor vin den: daar moet de doodgewone enke ling zich geen illusies maken van een individueel openbaar protest. Ik maak me zelf ook geen ogenblik wijs dat ik met mijn kolom in staat zou zijn het wereldroer om te gooien. Maar wel heb ik nog altijd behoorlijk vertrouwen in de gedachte, dat ik mede een massale druk tegen dat wereldroer zou kunnen bevorderen en dat ik ook, afgezien van eigen welzijn, de dure plicht heb dat te doen. Maar een massale druk bereikt men alleen met een massaal getal: en daar ligt de derde opgave voor de en keling, man en vrouw beiden. Vrou wen zijn tegenwoordig aangesloten bij internationale bonden, die een macht in de wereld betekenen, die overal in de vrije wereld, en speciaal in Amerika, haar zusterafdelingen hebben. De plattelandsvrouwen, de Soropti- misten. de leden van de Y.W.C.A., de padvindsters. de vrouwelijke lidmaten der grote kerkgenootschappen, de heilsoldaten, om maar voor de vuist weg enige te noemen: zij vormen sa men machtige bonden die overal ter wei'eld contacten hebben. De vrouwen van bet totalitaire blok zijn, helaas, vee. ons onbereikbaar. Maar hoe s! met ons massaal appèl op de A'taanse vrouw? Zij oefent, dat hou wij tot vervelens toe, een ontzaglijke invloed uit; zij kan onder andere de carrière van een filmster maken en breken. Zouden wij haar niet eens in massa gaan attenderen op het feit, dat zij hetzelfde elan eens zou kunnen ont ketenen om het atoomgevaar te ke ren? SASKIA. OVERHEMD EN BEURS f 13.50 voor een overhemd is niet veel. Maar als dat dan ook nog een piekfijn, sneeuwwit no-iron poplin shirt is als het nieuwe KerTco ,J2spresso" shirt - dan is die lage prijs haast een raadsel. Oplossing: enorme omzet - dus de meest rationele pro- I dukUemethoden l Sanering vaak uiterst noodzakelijk! Nederland telt al over de driehonderd plaatselijke regelingen voor melk- sanering; er staan er nog ettelijke op stapel. De consument is een belang rijke factor bij de sanering, alhoewel hij geen partij is van zo'n sanerings overeenkomst! Het moeilijke is, dat hij doorgaans niets of nauwelijks iets afweet van saneringsplannen, als die op stapel staan, zodat hij vaak in eens voor het feit gesteld wordt. De Nederlandse Huishoudraad, die met twee afgevaardigden zitting heeft in een saneringscommissie, ingesteld door het Bedrijfschap Detailhandel in Melk en Melk- en Zuivelprodukten, heeft in zijn Maandelijkse Mededelingen aandacht besteed aan de kwestie. De commissie is bezig bepaalde regels te ontwerpen, die zouden kunnen dienen als algemene richtlijnen van alle saneringsovereenkomsten. Dat werk is nog niet gereed. De Huishoudraad bepaalt er zich op dit moment toe, enkele adviezen te ge ven, die misschien van nut kunnen zijn voor de consumenten (in dit ge val de huisvrouwen) in plaatsen, waar saneringsregelingen in voorbe reiding zijn. Zodra de consument verneemt, dat de melkdetailhandel in zijn gemeen te plannen heeft tot sanering, zo zegt de Huishoudraad o.m., doet hij goed zich te organiseren. Dit wil niet zeg gen dat hij ineens lid wordt van or ganisaties, maar wel dat hij zich aansluit bij degenen die verstand hebben van distributiezaken en huis vrouwenzaken, en tracht representa tieve personen bij elkaar te krijgen om eventueel te onderhandelen met de detaillisten. Afdelingen van vrou wenorganisaties zijn natuurlijk daar toe aangewezen. Men kan zich op eventuele vergade ringen o.m. voorbereiden door con tact op te nemen met de eigen orga nisaties of met de Huishoudraad. In de vergadering kan men een redelij- Advertentie) Gewoon thuis Uw haar wassen met POLYCOLOR KLEURSHAMPOO bijgetint (niet geverfd) in Uw natuurlijke kleur desgewenst een nieuwe modieuze tint zo'n enkel grijs haartje spoorloos verdwenen! ke termijn verlangen voor inzage van het saneringscontract op de pun ten, die de consument rechtstreeks treffen. De consument moet proberen rechtstreekse vrije keuze tussen drie slijters in een rayon te bedin gen, en de instelling van een ver trouwenscommissie, om zijn minst voor de helft bestaande uit consu mentenvertegenwoordigers. Men kan van de detaillisten een volle dige opsomming vragen van de uitgenodigde vrouwenorganisaties. Laat ons praten, dames. In het Japanse plaatsje Miya- zakl is dezer dagen een vrou- §g wenvereniglng opgericht met Ietwat uitzonderlijke doelstellin- gen. De (veelzeggende) naam van de vereniging is „Laat ons praten-kring" en de huisvrouw die er lid van wil worden moet aan bijzondere voorwaarden voldoen. Die voorwaarden zjjn: zH moet lelijk z(jn, slecht kunnen koken, niet van haar man houden, een s slechte moeder zijn, teveel huis- houdeljjk werk hebben en volko- |i men a-sociaal van instelling zjjn Land van melk en eieren Wist U. dat de wereldhandel in eieren in 1957 voor meer dan de helft door ons kleine land werd verzorgd, en dat Nederland, na de Verenigde Staten, in het afgelopen jaar de twee de wereldproducent was van condens- melk en melkpoeder? Maar Neder land moet als leverancier van die melkprodukten wel rekenen op toe komstige concurrentie. In verschil lende nog onderontwikkelde landen, met name in Latijns-Amerika, neemt men de fabricage van deze produkten nu zelf ter hand en de landen van het Gemenebest, vooral Engeland, worden steeds belangrijker als expor teurs; dat staat te lezen in het maandelijks bulletin voor agrarische economie en statistiek van de Vere nigde Naties, Tijdens een grote modeshow van de Egyptische Internationale Katoen- beurs in Cairo waaraan zesentwintig landen hebben deelgenomen, werd dit complet uit Rusland getoond. Uitgesproken opvallend of origineel was het niet, maar toch was er één detail dat deze creatie belangrijk ge noeg maakte om er even speciaal de aandacht op te vestigen: dat was de lengte van de rok. Zoals op de foto duidelijk te zien is, was de rok kort. Men heeft zich in Rusland dus schijnbaar reeds aangepast aan de Westerse ,Jcortere-rokken-tendenz" en dat wil heel wat zeggen voor dit land, want de Russische mode is over het algemeen bepaald niet pro gressief te noemen! Diploma op zak - wat nu? Wat gaat uw zoon of dochter doen als hü of zjj het einddiploma middel bare school op zak heeft? Studeren? En «'at dan? Voor de zevende keer heeft het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen een boek je uitgegeven (bij de staatsuitgeverij), dat in twijfelgevallen raad kan schaf ten. Het heet „Na het eindexamen studeren?" en het is een uitgebreide gids over studiemogelijkheden, uni versitair en niet-universitair, compleet met kostenberekening. Speciaal aan bevolen voor ouders van eindexamen kandidaten! Een eenvoudig linnen kos tuumpje, bestaande uit 'n nauwe rok, een blousje en een jasje met korte mou wen, is een uiterst plezie rig vakantie-toiletjeHet kan gedragen worden tij- Jens een ongedwongen vakantieverblijf, ergens buiten; men kan het ech ter ook uitstekend dragen wanneer de vakantiedagen in een grote stad worden ioorgebracht. Het pakje van de afbeelding een Frans confectiemodel heeft een jasje dat met witte biezen is afgezet, terwijl de vier knopen eveneens wit zijn. Ook de hals met de afstaande re- vers-kraag vormt een heel modieus detail. Koraalrood is de mantel van de tweede afbeelding. Deze vrolijke Italiaanse jas is uit wollen Shetland ver vaardigd en heeft een blousende rug die van on deren nauw toeloopt; de beide grote zakken zijn on waarschijnlijk laag op de voorpanden geplaatst. Vrij kort is de mantel en ook dat maakt deze geestige jas van Antonelli als ge knipt voor een jong en ietwat overmoedig meiske. 1 De kunst van het BEGROTEN „TERREIN VOL VOETANGELS EN KLEMMEN" Het Gezinsbegrotingsinstituut heeft het programma voor het seizoen 19581959 alweer klaar. Begroten moet een hnisvrouw het hele jaar door, maar de herfst- en winter avonden lenen zich het meest voor lezingen en gezellige babbeltjes over die kunst. Want een kunst is het om altjjd maar weer uit te komen. Een kunst is het, goed en toch goedkoop boodschappen te doen, een huis goed en toch voordelig in te richten, een kasboek zo te gebruiken dat je er echt de weg in weet en 't niet na één week vertwijfeld in de hoek gooit. Het is een kunst om een goede baby-uitzet bijeen te sparen en aan te schaffen en een kunst, van het loon ook een zakcentje apart te hou den voor vader, de kinderen èn moe der (want die mag ook wel iets voor zichzelf) Meer dan een kunst, is dat wer ken met geld 'n ambacht, een vak, en niemand die het van huis uit niet helemaal goed kan, hoeft zich er voor te schamen, hulp te vragen bij degenen die dat vale echt weten schappelijk hebben bestudeerd en er tóch gezellig over kunnen vertellen. Dat het Gezinsbegrotingsinstituut nu al met het nieuwe lezingen- en cursussenprogramma op de proppen komt. heeft z'n oorzaak: Voor die lezingen en cursussen, vaak met filmstrip op flanellograaf, bestaat groté belangstelling. Vrouwenvereni gingen en andere organisaties, die 'n afgezante van het Begrotingsinsti tuut aan het woord willen hebben op een bijeenkomst, doen er goed aan hun aanvraag tijdig in te sturen. Voor iedereen, tenslotte, heeft het G.B.I. allerlei nuttige boekwerkjes vol wetenswaardigs. Ze zijn (de meeste al voor vijftien cent per stuk) te krijgen bij spaarbanken, boerenleen banken en commissies voor huishou delijke en gezinsvoorlichting. Het Gezinsbegrotingsinstituut is gevestigd in Rotterdam aan de Bo- tersloot 27. Het postadres (voor wie 't programma zelf eens wil bekijken) is: G.B.I., postbus 1046, Rotterdam. Amerikanen kapen kun tuin „pasklaar" in Amerika is dezer dagen weer iets nieuws op de markt verschenen. Mannen en vrouwen die te lui zijn om zelf iets aan hun tuintje te doen kunnen thans een vooraf geprepareerde en van zaad en kunstmest voor ziene grondlaag kopen, deze over hun tuin uitspreien, en zon en water voor de rest laten zorgen. Na enige tijd heeft men de prachtigste bloem bedden! Zelfs behoeft er geen onkruid gewied te worden, want dat kan niet groeien omdat er bepaalde chemicaliën in het pasklare tuintje zitten. Men behoeft dus niet te wieden en ook niet te harken of te bukken; kort om, men kan volstaan met af en toe wat water over de tuin uit te gieten. Een bewoner van een villa met tuintje zei, toen hij van dit nieuwtje hoor de: „Vertel dat alsjeblieft niet aan mijn vrouw. Haar enige lichaamsont spanning bestaat uit tuinieren en als zij daarmee ophoudt, is er niets meer dat haar slank kan houden!" Daar ligt dus al een probleem. Waarvoor heeft men een tuintje? Voor het esthetisch genoegen maar bovendien omdat een tuin een plaatsje is, waar men zich lichamelijk kan inspannen en ontspannen. Deze „pre-fabi'icated" manier van tuinieren geeft de tuin- liefhebber nog niet eens de kans, om een paar vuile handen te krijgen... Misschien zullen de vooruitstrevende fabrikanten zich bedenken en althans een klein beetje onkruid in de kant-en-klare bloembedden de kans tot groeien geven. Dan hebben de ras-tuinders tenminste nog iéts te doen. De Huishoudraad pleit voor tijdi ge publikatie van de vergade ringsoproeping in alle plaatselijke dagbladen. De raad wijst er op dat gezondma king vaak uitermate nodig is in de detailhandel voor melk, en dat de consument daaraan zeker zijn mede werking niet mag ontzeggen, als hem duidelijk is gemaakt dat de sa nering vruchten afwerpt, ook voor de consument. De sanering is een ter rein vol voetangels cn klemmen, wordt in hetzelfde artikel gezegd. Goede voorlichting voor alle betrok kenen is dus eerste vereiste! Wij Nederlanders hebben al te veel colbertjes naar de stomerij en zomer hoedjes naar het vuilnisvat moeten verwijzen, die bedorven waren door een regenbui. Vandaar dat we zo dankbaar zijn dat er wat kleur en fleur in de re genmode is gebracht. Op een show van regenkleding hebben we dat met vreugde geconstateerd. Het meest is ons de kleding van de mannen opge vallen. De mannen hebben er einde lijk genoeg van, rond te lopen in lan ge beige soepjassen. Ze komen er voor uit dat ze óók ijdel genoeg zijn om een regenjas te lcopen die nu eens bruin, blauw of anthracietgrijs is. Zo'n jas is fors van schouder- en rug lijn, en Italiaans-kort is de heren- regenmode ook dit jaar. In de dames-regenmode is dit sei zoen vooral de ruglijn van belang. De regenmantel is ruim in de rug, soms loopt de ruimte wijd uit naar de zoom toe, echt een beetje trape zium, soms wordt de mantel juist naar onder toe nauwer, zoals een ton, een regenton. Vooral zeer geslaagd is deze vorm, als de regenmantel min of meer een demi-saison is geworden door het gebruik van stoffen als flausch, loden, wollen pied de pouls of tweed. Speelser zijn de mantels van poplin, met nuttige of alleen grappige ceintuurtjes hier en daar. De kleuren zijn wat zachter dan verleden jaar, in de tinten van de suède jasjes. Een rage in de regenmode is de fantasie-katoen met honderden ver schillende effecten: reliefjes, vlecht matjes, ribjes. De kleuren: wit, crème, bleu, lichtbruin. En als dit de luxe beestjes zijn in de regenmode dan zijn de nylon- en de „wash 'n wear"-jassen de werkpaardjes. De nylon voor dames en heren weegt 830 gram, inclusief foudraal- tje. De wash, 'n wear, waarin dacron verwerkt werd, is even licht. En is zo'n jas vuil, dan kunnen we hem zelf een sopje geven: hij is en blijft waterdicht. De foto bewijst dat niet alleen de vrouw, maar ook haar echtgenoot in regenkleding een „goed geklede" in druk kan maken! mogen we ij \\dei

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5