Verkoop studieboeken was begin van bloeiend Londens bedrijf DR. VONDELING BRACHT KORT WERKBEZOEK AAN SCHOUWEN Gekapseisde baggermolen „Eureka V" gelicht HULDIGING VAN BEMANNING VAN VEERSEREDDINGSBOOT VRIJDAG 18 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. 7 TOCHT OVER DUIVELAND.... Minister kreeg beeld van herverkavelingswerken. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. A. Vonde ling heeft donderdagochtend in het kader van de oriëntering op de Zeeuwse agrarische problemen een excursie gemaakt naar Schouwen- Duiveland. De bewindsman werd ver gezeld door de commissaris van de koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. O. do Casembroot, de directeur van de cultuurtechnische dienst, ir. A. Herweijer, de voorzitter van de her verkavelingscommissie Zeeland, mr. A. J. van der Weel, de hoofdinge nieur-directeur van de cultuurtechni sche dienst in Zeeland, ir. D. van der Zaken, de heer A. M. Geluk als ver tegenwoordiger van de herverkavc- lingflcommissie Schouwen-Duiveland en het hoofd van het bureau ruilver kaveling Zierikzee, de heer E. Mul der, als vertegenwoordiger van liet ministerie van financiën. Minister Vondeling vertoefde slechts enkele uren op het eiland, doch in deze korte tijd heeft de bewindsman een beeld gekregen van de herver kavelingswerkzaamheden, zoals die na de ramp op Schouwen-Duiveland zijn uitgevoerd. De rondgang over het eiland noemde de minister zeer leerzaam en interessant. Het werkbezoek voerde dr. Vonde ling naar de Sehelphoek bij Seroos- kerke en langs de Koudekerkse inla gen naar de Plompetoren, waar men momenteel met egalisatiewerkzaam heden bezig is. Vandaar ging het via het fruitgebied van Haamstede en Renesse en het Prunjegemaal terug naar Zierikzee, waar nog langs het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis werd gereden. Tijdens de tocht over Duiveland werd in recordtijd een bezoek ge bracht aan de gesaneerde bedrijfjes in Nieuwerkerk, het nieuwe gemaal en de caissons te Ouwerkerk, waarna men de zeedijk tot Oosterland volgde. Om vijf minuten over elf stapte minister Vondeling bij Zijpe op de boot; toen was dit (korte) werkbe zoek weer ten einde. In Indonesië bladen met vreemde karakters verboden. Bü besluit, van de Indonesische chef-staf zijn dagbladen en tijdschrif ten, die in hun publikaties andere ka rakters dan het Latijnse schrift ge bruiken, verboden. Dit besluit werd genomen om te voorkomen dat mis bruik wordt gemaakt van karakters, die bji het grootste deel van het In donesische publiek onbekend zijn, waardoor de openbare rust en orde zouden kunnen worden verstoord. Door dit verbod worden niet alleen de Nationalistisch-Chinese dagbladen en de speciale editie van de „Sin Po", die aanhanger is van de communis tisch China, getroffen, doch ook een aantal tijdschriften, dat in Arabische karakters wordt gedrukt. In de bekendmaking van het be sluit verklaart de chef-staf het te betreuren, dat gebrek aan personeel voor de controle van deze dagbladen en tijdschriften hem tot invoering van het verbod heeft genoopt. De beroemdste boekwinkel ter we reld vindt men in Londen in Cha ring Cross Road, een combinatie van panden met een voorraad van vier miljoen boeken. flllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Een „kapitale" fout. Op een gisteren gehouden M aanbesteding van de aanleg H van een weg in Hoogeveen heeft een van de inschrijvers, de Noord-Nederlandse Wegen- bouw Maatschappij te Harlin- gen, een vergissing gemaakt, !E die dit bedrijf meer dan een ton kan gaan kosten. Op de totale uitvoering van dit werk schreef deze aanne- mer n.l. in voor 161.000 en voor de zogenaamde beperkte uitvoering voor een bedrag van 19.500. Volgens de letter is deze M maatschappij de laagste in- schrijver, aldus de directeur H van gemeentewei-ken, ir. Van de Bout, en contractueel zou het werk dus aan haar kunnen worden gegund. Een woordvoerder van de wegenbouw-maatschappij H haastte zich te verklaren, dat hier bedoeld was een bedrag f§ van 19.500 minder dan de jl totale uitvoering ad 161.000. Maar ir. Van de Bout kon de gevraagde verandering niet meer aanbrengen, daar de in- schrijving met handtekening |1 was bekrachtigd. Aan de hand van het proces- li verbaal zullen B. en W. nu moeten beslissen, of het werk al of niet voor dit bedrag aan de inschrijver zal worden ge- gund. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VIJFTIG KILOMETER BOEKENPLANK Landbouwschap over melkgarantie. Het bestuur van het. Landbouw schap heeft zich woensdag opnieuw breedvoerig beziggehouden met de beperkte garantie voor de melk. Afgezien van in het najaar te nemen maatregelen stelde de hoofd afdeling veehoudery, dat op het ogen blik om billijkheidsredenen de be perkte garantie alleen kan worden verdeeld over de totale melkplas en niet per bedrijf via de zuivelfabrie ken, gewesten of provincies. De te grote omvang van de melk- produktie in verhouding tot de ga rantie van 5,18 miljoen kilogram melk, moet leiden tot een noodmaat regel. De minst onbillijke is om het totale garantiebedrag over de totale produktie uit te smeren, waardoor dus de gemiddelde garantie lager kan komen te liggen dan is aangekon digd. De minister van landbouw wenst thans geen beperking van de garantie per bedrijfs- of zuivelfa briek meer, doch limitering per streek. Hij zal daarover echter nog nader advies vragen aan het Pro- duktschap voor Zuivel. Het ministeriële inzicht vond in het bestuur van het Landbouwschap al leen steun bij de bestuursleden na mens de Algemene Agrarische be- drijfsbond A.N.A.B. In de vergadering hebben tal van leden hun teleurstelling uitgespro ken over de door de minister van landbouw vastgestelde garantieprij zen voor akkerbouwprodukten. Be sloten is om althans een gedeelte van de kosten van bestrijding van aardappelmoeheid te putten uit een heffing op het aardappelareaal. Overvallers benzinestation staan terecht. Twee van de drie overvallers op een benzinepompstation aan de Rijks straatweg te Hoofddorp in de Haar lemmermeer, gepleegd in de nacht van zes op zeven januari hebben gis teren terechtgestaan voor de recht bank in Den Haag. Over de 21-jarige A. L. de Z., zonder beroep en zon der vaste woonplaats, zal, zo besloot de rechtbank, eerst een psychiatrisch rapport worden uitgebracht. Arie de Z. heeft voorts nog twee bromfietsen gestolen, en ingebroken in een villa in Wassenaar waar hij tafelzilver en een laboratoriumklok wegnam. Op 17 december was De Z. uit de gevangenis ontslagen. Hij zal nu naar de observatiekliniek in Utrecht worden overgebracht, waar een psychiatrisch rapport over hem zal worden uitgebracht. De koopman B. V. uit Rotterdam hoorde gisteren wegens medepleging van de overval op het benzinestation en wegens een poging tot diefstal van bladlood en zink van een erf in Schipluiden een gevangenisstraf van één jaar en negen maanden met af trek van voorarrest tegen zich eisen. Tegen de man die met hem dit lood en zink had willen stelen, de 32-jari- ge koopman B. A. V. uit Rotterdam vorderde de officier van justitie, mr. Folmer, een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zelfde straffen geëist in moordzaak-Anjum De officier van justitie bü de recht bank te Leeuwarden, mr. M. H. Ge- linck, heeft gisteren in zyn requi- toir in de moordzaak-An juin geper sisteerd by zyn eis van vorig jaar ju ni: tegen de beide hoofdverdachten, de 20-jarige landarbeider J. D. en de 26-jarige timmerman A. S. werd res pectievelijk zeven en vyf jaar gevan genisstraf geëist en daarna ter be schikking stelling van de regering. De eis tegen de moeder, de 38-jari- ge Folkje D. D., luidde vijf jaar ge vangenisstraf met aftrek wegens uit lokking van het misdrijf en twee en een half jaar gevangenisstraf met af trek voor de vader, de 43-jarige land arbeider A. D. Voor laatstgenoemde had de officier van justitie vorig jaar juni vry spraak gevraagd. lie baggermolen „Eureka V" van I dag omstreeks half vier door de drij-1 Boom, bevond zich nog aan boord en de firma Blom Van der Vlies uit vende hok „Adelaar" van Van der werd door de rivierpolitie van de R. Sliecrecht, die maandagmiddag in de I Tak's bergingsbedrijf gelicht. P. 18 uit Wemeldinge geborgen. Als _n s s j s het bergingsvaartuig „Zeehond" de mond van de Vluchthaven te Zijpe Het lichaam van de omgekomen baggermolen heeft leeggepompt, zal kapseisde en zonk, is donderdagmid-1 machinist, de 64-jarige M. J. v. d. deze naar Dordrecht worden gesleept, stond, Foyle onderzocht de aanteke ningen na de koper zyn geld te heb ben teruggegeven en ontdekte dat het het handschrift was van Enge- lands dichter Ben Jonson. Het boek bracht later op een veiling vijfhon derd pond op. Commentaar van Shaw Eens liep Foyle erin: hy kocht van iemand een stapel brieven van Ber nard Shaw voor tweehonderd pond. Dergelyke brieven zyn zeldzaam en Foyle meende een goed zaakje te doen. Toen ontdekte hy, dat de brie ven vervalsingen waren. De verko per was niet te achterhalen, maar Foyle stuprde de brieven aan Shaw die ze zorgvuldig bestudeerde en te rugstuurde met veertig pagina's com mentaar. De vervalsingen met het commentaar van Shaw brachten op een Amerikaanse veiling tweeduizend dollar op! Een concern heeft Foyle ai eens een miljoen pond sterling voor zijn zaak geboden, maar hij weigert. „Wat zou ik moeten beginnen zonder mijn ge liefde boekenwurmen?" zegt hij. William en Gilbert Foyle, de broer, trekken zich de laatste jaren lang zamerhand uit de zaken terug en la ten de dagelijkse leiding over aa.n Christina Foyle, een dochter van Wil liam, vijfenveertig jaar oud, die bo ven het winkelcomplex woont. Chris tina Foyle is ongetrouwd. „Ik zou geen tijd hebben om te trouwen", zegt zij, „bovendien ben ik al met de zaak getrouwd!" IN STADHUIS VAN VEERE Voor moedig optreden by vergaan sleepboot „Ebro". VOOR het moedige optreden bij het stranden van de sleep boot „Ebro", zullen de Veerse reddingsbootkapitein Jan Minne- boo en de vier andere mannen, die in de pikdonkere, stormachti ge nacht van 11 op 12 januari j.l. met de „Maria Carolina Blanken- heym" 19 mannen wisten te red den uit de klauwen van brekers en grondzeeën van de West-Ban- jaard, waar de zeesleper was vast gelopen, op grootse wijze worden gehuldigd. De huldigingsbijeenkomst ls door de Koninklijke Zuid-Holland se Maatschappij tot redding van schipbreukelingen op zaterdag 26 april a.s. bepaald in de raadszaal van het stadhuis van Veere. „Hoofdpersonen" in deze huldi gingsbijeenkomst, die 's morgens om half twaalf begint en waar voor cameramensen van televisie en filmjournaal belangstelling to nen, zijn uiteraard schipper J. A. Minneboo, zijn broer, stuurman Jac. Minneboo, diens zoon, de ma troos H. Minneboo, de matroos J. van der Stel, een schoonzoon van de stuurman en de machinist A. Huijbrecht. Zij waren het, die er voor zorgden, dat de „Maria Caroli na Blankenheym", nadat om kwart voor negen de onheilstij ding was binnengekomen, om vijf voor negen z'n kop al in het schuimende en kokende Veerse Gat stak. Als schipper Minneboo in een door een voorjaarszonnetje gekoesterd Veere in het open stuurhuis van de „Maria Carolina", die vredig aan de Veer se walkant ligt, van de nacht van de redding verhaalt, lijkt het al lemaal zo simpel. Ja, ze zijn ge red, alle 19. Het stond de volgen de morgen uitgemeten in de P.Z. C. Ieder z'n vak Het „vak" van schipper Minne boo en z'n mannen, daar zijn moe dige kerels voor nodig. Dat is een waarheid als een koe, die zich des te scherper aftekent, als men de finesses van de redding van de 19 van de „Ebro" te horen krijgt. Viermaal moest de reddings- Schipper Minneboo ieder z'n vak (Foto P.Z.C.). boot langszij de zeesleper komen, viermaal werd de boot over hon derden meters weggeslagen, soms nadat de schepen elkaar krakend hadden geramd Eén keer werd de „Maria Carolina" zelfs met de kop tegen de „Ebro" opgegooid. Grondzeeën overspoelden de red dingsboot, waarop de mannen vastgebonden hun werk deden. Vijf mannen sprongen over, nog nog eens zes, weer 5 en de laatste keer, dat men door duivelachtige manoeuvreerkunst langszij kon geraken, sprongen als laatsten de marconist, de stuur man en de kapitein van de „Ebro" over. Het was 12 januari gewor den, toen men de mannen behou den in Veere aan wal bracht. Daarover, over die sfeer van vriendschap en gezelligheid, die er toen in café „De Vriendschap", waar de geredden van warme kle ding werden voorzien, verhaalt de i reddingsbootkapietin Minneboo graag. Die momenten hebben hem en zijn bemanning de grootste j voldoening geschonken. „Het was geweldig, die Vriend- i schap, die er direct was ver- telt hij, „dat is het mooiste in je i leven Het ging er uiteraard spontaan toe, tussen redders en geredden. En hoewel de officiële huldiging i door ziekte een keer moest wor- j den uitgesteld, waardoor er tus- j sen het tijdstip van de redding en het officiële „moment van dank" enige ruimte kwam, de huldiging zal er niet minder spontaan om i zijn. Het moet voor schipper Minne- i boo en de andere bemanningsleden, als hen 26 april de medailles voor hun moed worden uitgereikt, min stens zulke mooie momenten zijn, ais zij in de nacht van 11 op 12 januari na de barre tocht naar de Banjaard in café „De Vriend schap" beleefden. En naar men fluistert zal ook „Veere's Genoe gen" deze dag de nodige luister verlenen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Shaw's commentaar maakte vervalsingen waardevol (Van een medewerker) In de zomer en in de winter, in vre- destyd en oorlog, is er een plekje in Londen, waar het altijd even druk is. Dat is de boekhandel van Foyle in Charing Cross Road. Alleen het Pal- ladiumtheater, het museum van Ma dame Tussaud en de dierentuin kun nen wedijveren met het boekenpara- dys van Foyle. Het is de grootste boekwinkel van Londen, vierenvijftig jaar geleden werd het bedryf in be scheiden omvang gesticht, nu telt het met vijftig kolimeter boekenplanken, een voorraad van vier miljoen boeken ter waarde van twee miljoen pond sterling, een jaarlijkse omzet van twee miljoen boeken (twee miljoen pond sterling waard) en zevenhonderd verkopers. De opslagruimten bevat ten ongetelde bergen boeken, die wachten op sortering. Elke week gaat vierduizend kilo oude boeken de deur uit, maar erg veel lager wordt 't daar niet door. Van de ochtend tot de avond staan er mensen in de ry om boeken te verkopen; elke dag komen er kisten met boeken uit alle delen van de wereld aan en zes vracht auto's halen in en rond Londen nog meer boeken op. Weinig Britten van betekenis hebben hier nog nooit een voet gezet. Wijlen koningin Mary kwam er vaak, ko ning George V zocht oude boeken over postzegels, Winston Churchill placht er vaak te komen. Noel Co ward beweert, dat hij zijn idee voor „Cavalcade" kreeg toen hfl by Foyle een stapel oude tijdschriften door bladerde, Arnold Bennett kwam er met een biljet van honderd pond ster ling in zijn zak. dat hij wilde geven aan degene, die een boek van hem stond te lezen; hij vond nooit iemSnd aan wie hij dit bedrag kon over handigen. Soort leeszaal Foyle verkoopt altijd, maar nooit zoveel als in de oorlog. Toen was de leeshonger groot en het aan bod gering en er waren dagen, dat Foyle tienduizend boeken per dag verkocht. Tegenwoordig krijgt hij nog altijd alleen aan schriftelijke bestellin- §en tussen de twintig- en dertig- uizend orders per week. Er zijn mensen, die er elke dag in liet lunchuur komen, hun boterham opeten en zich ondertussen door een lyvig boekwerk heenwerken. Studenten komen er gratis stude ren en niemand zegt er iets van. Foyle bezit een brief van een be kend politicus, waarin deze dank zegt voor deze gelegenheid tot gratis studie. De brief is onder tekend met de naam Herbert Mor rison. Een oude heer, die een dik wijsgerig boek las. was boos. toen hy ontdekte, dat in zijn afwezig heid het boek was verkocht. Foyle speurde een ander exemplaar op, stuurde het de gratis lezer ter in zage, opdat deze het thuid rustig kon uitlezen. Carrière van een mislukt ambtenaar Stichter en eigenaar van deze winkel Is William Alfred Foyle, een zeven- enzestigjarige heer en een groot hu morist. Toen Hitier destijds boeken liet verbranden telegrafeerde Foyle naar Berlijn het verzoek de boeken te mogen kopen. Toen de Duitsers hun bommen op Londen lieten vallen beschermde hij zijn winkel niet met zandzakken maar met hele stapels van Hitiers „Mein Kampf". Foyle heeft zelfs boeken per gewicht ver kocht, waarop zijn collega's hem een kruidenier noemden. „Wat mankeert er aan kruideniers?" zei Foyle. „Mijn vader was er een!" Hij ging door met boeken per gewicht te verkopen en kreeg op die manier wat ruimte in zijn overladen winkel. Als iemand Foyle schriftelyk de prjjs van een boek vraagt, krijgt hy het werk thuisgestuurd. In negen van de tien gevallen is het boek aan verkocht. De carrière van deze merkwaardige boekverkoper begon met een misluk king. Op zeventienjarige leeftyd zak te hij voor het ambtenaarsexamen en in zijn woede besloot hij zijn studie boeken te verkopen. Hy kreeg zoveel brieven, dat hij op de gedachte kwam dat er een markt was voor gebruikte studieboeken. Dat was het begin van een bloeiende zaak, Foyle heeft nog altijd een ruilbeurs voor studieboeken maar ook een gespecialiseerde afde ling Oosterse boeken, occulte weten schappen, geneeskundige werken en zeldzame boeken. Iemand kocht eens een boek voor een shilling, dat later tweehonderd pond waard bleek te zijn. Iemand anders kwam een oud kerkboek terugbren gen omdat het vol aantekeningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3