PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT EXPO '58 OPENDE HAAR POORTEN „Tentoonstelling moet atmosfeer voor samenwerking scheppen" Zeeuwse landarbeiders willen eigen huisje bezitten BILT LAB0URZEGE BIJ VERKIEZING BRITSE GRAAFSCHAPSRADEN Vandaag... VERWACHT. 201e jaargang - no. 91 Dagblad, ultgava van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 88 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 18 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8508 of 8546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 83, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg. G. T. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Koning Boudewijn ontstak tentoonstellingsvlam HET WAS KOUD en het regende, toen de poor ten van de Brusselse Wereldtentoonstelling gis termorgen om half negen werden geopend, de vlaggen van vijftig landen en alle deelnemende organisaties wapperden echter vrolijk in de wind en duizenden „eerste" bezoekers stroom den het terrein van de EXPO op. Een uur later brak de zon door de wolken en lieten de klanken van een fuga van Bach zich horen uit het Paleis voor Schone Kunsten. Op het terrein waren werklieden nog druk bezig, maar toen koning Boudewijn van België en zijn gezelschap, die zo juist een feestelijke intocht hadden gemaakt, in zicht kwamen, trokken de arbeiders zich dis creet terug. Alles wat kon glimmen, was ge poetst. Een gezelschap van 2000 personen wachtte de koning op in de zaal van het audito rium. Na het Belgische volkslied begon de 27-ja rige Belgische monarch Boudewijn in het Vlaams zijn openingstoespraak,'die hij later in het Frans herhaalde. Vorstelijke rondrit: een zegetocht Hij zei o.m.: „Het mensdom is een nieuw tijdperk Ingetreden. Meer dan ooit blijkt de beschaving beheerst door de wetenschap. Krachten, zo ge weldig groot, dat men er zich een kwart eeuw geleden geen denkbeeld van durfde vormen, staan thans ter beschikking van de meng. Twee wegen liggen voor ons open: de eerste leidt langs een wedloop van gevaarlijke bewapening naar de gruwelijke bedreiging, dat de nieuw ste ontdekkingen tegen het mensdom ontketend zouden worden. De andere brengt de mensen zonder onderscheid van sociale, politieke of geestelijke opvattingen door een begrijpend samenwerken naar de ware vrede. Het is het doel van deze tentoonstelling die atmosfeer van samenwerking en vrede te scheppen. Met een druk op een knop, waardoor de symbolische vlam werd ontsto ken en de fonteinen op het Belgische plein ln werking werden gesteld, had koning Boudewijn de wereldtentoonstelling 1958 even later officieel geopend. De hele nacht hebben werklieden, ge- asssteerd door compagnieën van de Belgische Landmacht doorgewerkt. Toen de koninklijke stoet gisteren bij de expositie arriveerde, was deze nog niet klaar. Het gezelschap van koning Boudewijn bestond uit ex-koning Leo- Jiold, koningin Elizabeth, prinses Li- iane, prins Albert, prins Alexander en prinses Maria-Christina. Zij waren ook aanwezig i nhet Groot-Auditori um, waar vele Belgische society-figu- ren de openingsrede van de sympa thieke jonge vorst beluisterden. Be halve door koning Boudewijn werd ook nog het woord gevoerd door de Belgische premier Van Acker, de mi nister van economische zaken, Mots, de Belgische commissaris-generaal van de tentoonstelling, baron Moens de Fernig en de burgemeester van Brussel, ae heer Cooremans. Zij be lichtten in beide landstalen Vlaams en Waals -het thema en de organi satie van de tentoonstelling. Nadat de „Mars van de tentoonstelling" was gespeeld begaven de hoge gasten zich naar het Belgiëplein, waar de koning het „openingsvuur" ontstak. Vliegende B Op dat moment vliew over het plein, gevolgd door een tweede groep, die de drie kleuren van de Belgische vlag tegen de lucht aftekende. Het was een mooi schouwspel op een lelijk plein. In het nabijgele- fen Heizelstadion werden 20.000 alons opgelaten. Het ontsteken van de laaiende gas vlam temidden van de hoogopspui- tende fonteinen werd door een ware ovatie gevolgd. Maar werkelijk uit bundig juichten de tienduizenden langs de route eerst tijdens de rond rit van het vorstelijk gezelschap over het tentoonstellingterrein. Toen lever de de politie slag op slag met groep jes fotografen, toen verbrak de steeds enthousiaster wordende menigte de vlogen vijftig fiegtuigen. een B beschrijvend, afzetting langs de route, toen werd de auto van koning Boudewijn het middelpunt van zijn hossende dan sende, jubelende, zingende volk. Bij aankomst bij de bollen en buizen van het atomium was de rondrit reeds een ware triomftocht geworden. En een machtige ontroering maakte zicli van de menigte meester in de Congo lese afdeling, waar uit duizenden ke len het monotone, maar indrukwek kende Congolese gezang opklonk op het ritme van de doordringende tam- tammuziek. Zijn dag Dit enthousiasme kon niet door enke le ziekenauto's, die met gillende sire nes de eerste sachtoffers van de drukte uit het gedrang wegvoerden, worden verstoord. Het eindigde pas toen de koninklijke bezoekers over de 25 meter hoge voetbrug de menig te achter zich lieten op hun weg naar het verblijf van de commissaris-gene raal, baron Moens de Fernig, wiens grote dag thans gekomen was. Terwijl hij zijn vorstelijke gasten on derhield, kwamen de kabelbaantjes in vol bedrijf en liep het atomium tjok vol met de eerste bezoekers, die het juist begonnen spektakel uit hoger sferen wilden bezien. POPULARITEIT M ACM ILL AN GEDAALD? In geheel Engeland 249 zetels gewonnen. Bij de verkiezingen voor de Graaf schapsraden van Groot Londen heeft de Engelse Labour partij een grote overwinning behaald. Het zeteltaï van de Labourpartij, die tot dusver een onaanzienlijke meerderheid had, steeg tot 101, waartegenover de conserva tieven slechts 25 zetels stelden. Dit is de grootste Labour-meerderheid in de geschiedenis van het Londense ge meentebestuur. In Middlesex, dat aan Londen grenst, H ...viert koningin Frederika van Griekenland haar 41ste verjaardag. ...bestaat de waterweg Am- M sterdam-Gouda 300 jaar. IlllllllllllllllllllllHlilllilllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIll Deze foto toont een schilderij van het eerste Amerikaanse passa- giersschip, geheel ingericht op vervoer in de toeristenklasse. Het M stoomschip „Atlantic", dat op 22 mei a.s. van New York zou moeten uitvaren voor zijn „maidentrip" is het eerste van een vloot van drie oceaanschepen van de „American Banner Lines"-maatschappij. De Atlanticzal een begin maken met een nieuw soort vervoer over de Atlantische Oceaan; de 860 hutten in de toeristenklasse, gelegen in het midden van het schip, zullen elk een badkamer en douche hebben, voorzien zijn van afzonderlijke luchtverversingsinstallaties en krijgen vaste vloerbedekking en een zeer moderne meubilering. De Atlantic", welke 18.000 ton meet zal ook veertig eerste lclssse passagiers kunnen vervoeren en zal het gehele jaar door varen tus sen New YorkZeebrugge en Amsterdam. Illllllllllllllllllllllllllllllllll keerde Labour na negen jaar afwe zigheid in de graafschapsraad terug met een meerderheid van 7 zetels. Voor de verkiezingen hadden de To ries in Middlesex een meerderheid van 13 zetels gehad. In geheel Engeland heeft Labour 249 zetels gewonnen in de 62 graafschaps raden. De regeringspartij verloor er in totaal 193. Bepaalde Britse deskundigen ver wachten, na de socialistische overwin ning, dat „Labour" algemene verkie zingen, indien die thans zouden wor den gehouden, met een meerderheid van ongeveer 150 zetels zou winnen. Waarnemers beschouwen dit als een duidelijke aanwijzing voor de daling der populariteit van de re gering Macmillan. Speciaal de maatregel tot het vrijgeven van de huren van een bepaalde cate gorie woningen, die meer dan een miljoen huurders heeft getroffen, heeft naar het schijnt de conser vatieve regering kwaad gedaan. Nationale Partij won in Z.-Afrika Geen zetels voor socialisten en onafhankelijken. De blanke kiezers van Zuid-Afrika hebben in de woensdag gehouden al gemene verkiezingen de Nationale 'artij, die reeds tweemaal vijf jaren achtereen regeringspartij is geweest, nogmaals voor vijf jaar hun vertrou wen gegeven. In de 48-jarige geschie denis van de Unie van Zuid-Afrika is het voor het eerst, dat een regering de gelegenheid wordt gegeven vijf tien jaar aan één stuk te regeren. De overwinning van de minister-pre sident en leider van de Nationale Par tij, Strijdom, was volledig toen de leider van de Verenigde Partij, De Villiers Graaff, zijn zetel in de Kaap provincie verloor aan een kandidaat van de Nationale Partij. Volgens de pers van de Nationale Partij betekent de overwinning, dat de blanke bevolking van Zuid-Afrika in grote meerderheid Strijdoms ras senpolitiek steunt, die is gebaseerd op volledige scheiding van blanken en niet-blanken. Socialisten en onafhankelijken die te zamen acht zetels in het vorige parle ment hadden, slaagden er niet in één zetel te behouden. Sedert 1910, het jaar waarin de Unie ontstond, heb ben er socialisten in de volksraad ge zeten. Toen de uitslag in veertien districten nog niet bekend was, had de Natio nale Partij 92 zetels en de Verenigde Partij 50 zetels. In het vorige parle ment bezat de Nationale Partij 96 ze tels en de Verenigde Partij 52. Moeder deed kindje in teil met kokend water. Daad in vlaag van waanzin gepleegd. Gisteren heeft mevrouw R. van V. te Culemborg haar twintig maanden oude zoontje Leo in een teil met ko- kei.d water gestopt. Het kindje is in het St. Barbara-ziekenhuis te Culem borg overleden. De moeder had het kind zelf naar het ziekenhuis gebracht en gezegd, dat het van een tafel in de teil was gevallen. Toen er over dit geval ge ruchten begonnen te lopen, kwam de politie poolshoogte nemen. Het bleek, dat het kindje alleen ernstige brand wonden aan het onderlichaam had, zodat het onmogelijk in de teil ge vallen kon zijn. Man en vrouw wer den verhoord en tenslotte bekende de vrouw, in een vlaag van waanzin haar daad te hebben gepleegd. Hu welijksmoeilijkheden zouden haar er toe hebben geleid. Het echtpaar Van V. heeft nog een kindje van 4 maan den. Auto rsed in kanaal: 8 mensen gedood. Acht doodgravers kwamen woens dagavond in de buurt van Milaan om, toen de auto waarin zij zaten van de weg afraakte en in een kanaal reed. Vijf van de inzittenden verdronken, drie werden uit de wagen geslingerd en gedood. H Koning Boudewijn, gefotogra- feerd in de ereloge op het Bel- M 77 giëplein op de ,JSxpo", tijdens M het uitspreken van de rede, =j waarmee hij de wereldtentoon- stelling opende. (Foto boven). H De onderste foto geeft een beeld van het Belgiëplein tij- |1 dens de opening door koning H Boudewijn. IlllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllN Kapitein Leegsma dient klacht in tegen generaal Hasselman. Kapitein A. Leegsma heeft bij de minister van oorlog een klacht inge diend tegen generaal B. R. P. F. Has selman. Deze klacht is gebaseerd op art. 9 sub. 4 van het reglement be treffende de krijgstucht aangaande een vermeende krenkende of onbillij ke behandeling die een mindere van een meerdere zou hebben ondergaan. Kapitein Leegsma is namelijk van oordeel dat generaal Hasselman zich tijdens een op 13 september 1957 gehouden persconferentie op smade lijke wijze over hem zou hebben uit gelaten door te verklaren dat hij reeds eerder blijken van geestelijke onevenwichtigheid had gegeven. Zoals men zich herinnert was kapi tein Leegsma tijdens manoeuvres die verleden jaar in Duitsland werden gehouden overspannen geraakt. De oorzaak hiervan was dat er onder de soldaten die ln Sennelager gele gerd waren een griepepidemie was uitgebroken en naar de mening van de kapitein de verzorging van de zieken niet voldoende was. RESULTATEN VAN WONINGTELLING Vele oude woningen in Zeeland In 1956 heeft men een algemene woningtelling gehouden. Die telling kost te heel wat geld en dat heeft toen aanleiding gegeven tot kritiek. De op merking werd gemaakt, dat door de tellerij geen enkele nieuwe woning tot stand zou komen. Dat moge waar zijn, maar er komen nu toch enkele cijfers los, die inzicht geven in bepaalde facetten van de volkshuisvesting. Zo heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek gegevens bekendgemaakt over de huisvesting van landarbeiders. Zeeland komt daarbij maar matig uit de bus. In Friesland woont 64% van de land arbeiders in een vóór het jaar 1906 gebouwde woning. Zeeland volgt met 52%. Gunstigste provincie is Drente met 35%. Van de 6925 door landar beiders in Zeeland bewoonde panden werden er 3602 gebouwd vóór 1906 en slechts 523 na de jongste oorlog. Het ligt voor de hand, dat de nieuwe woningen vaak ruimer en praktischer zijn ingericht, dan de oude en dat Zeeland dus achterop raakt. In een opzicht staat Zeeland ver aan de top! In deze provincie bewoont 60 der landarbeiders zijn eigen woning terwijl dat percentage in het cen trum van Nederland niet meer dan 20 bedraagt. Vierentwintig procent van de landarbeidersgezinnen in Zee land heeft echter slechts 1 of twee vertrekken (voor Friesland 40%) ter beschikking. Opvallend laag is het aantal wonin gen, dat in Zeeland met overheids steun is gebouwd, namelijk 1267. Daarmee in overeenstemming is waarschijnlijk het feit, dat de sani taire voorzieningen in Zeeland be paald zwak zijn. Slechts een minder heid van de landarbeidersgezinnen beschikt over een privaat binnen de woning (35%) en slechts 555 huizen hebben een douchecel of een badge legenheid, dat is 8% (Limburg 18%). Limburg, heeft het grootste aantal nieuwe en ook grotere landarbeiders woningen, maar dat heeft ook iets te maken met het aantal kinderrijke gezinnen. Tegen 35% landarbeiders huishoudens in Limburg met 6 of meer personen komt Zeeland slechts tot 17%. Zeeland heeft landelijk be zien het geringste aantal landarbei dersgezinnen met kinderen beneden de zes jaar. Tegen een maximum van 47 kan de provincie Zeeland slechts 32% stellen. Er zijn in Zeeland bijna 700 landarbeiderswoningen, die niet zijn aangesloten op het elektrisch net en ruim 1100, die niet zijn aangeslo ten op de waterleiding. Wat het slapen betreft, bleek dat in 680 gevallen kinderen van vier jaar en ouder bij de ouders in het zelfde vertrek sliepen; 2815 personen sliepen in ruimten, die geen vertrek waren (zolders enz.) terwijl er nog 3444 huishoudens waren, die met de slaapgelegenheid zorgen hadden. Er kwamen onder de Zeeuwse landarbei dersgezinnen slechts 273 gevallen van inwoning voor. Uit de cijfers mag in het algemeen geconcludeerd worden, dat de woon toestand in Friesland en Groningen slechter is dan in Zeeland, maar dat Zeeland geslagen wordt door provin cies als Drente en Limburg. Het feit dat de meeste landarbeiderswonin gen in Zeeland oud en klein zijn, blijkt ook uit de huurwaarde. Bijna 4000 woningen hebben een huui-- waarde van 208 of minder per jaar. Verheugend is overigens, dat 60% van de Zeeuwse landarbeidersge zinnen in een eigen huisje woont. Hierbij kan nog aangetekend wor den, dat de landbouworganisaties in Zeeland zich reeds enige malen heb ben beraden over de verbetering van de huisvesting op het platteland, waarbij o.a. de gedachten uitgingen naar het stichten van streekwoning- bouwverenigingen. In de vroegere rampgebieden is de situatie aanmer kelijk gunstiger dan in het overige Zeeland, omdat in deze gebieden de woningtoestanden vrijwel volledig gesaneerd konden worden. Llewellyn Thompson had gesprek met Gromyko. Voorbereiding van een topconferentie. Nadat de Amerikaanse, Engelse en Franse ambassadeurs in Moskou gis ter ae hele dag gewacht hadden op een uitnodiging om op het Russische ministerie van buitenlandse zaken te verschijnen, werd de Amerikaanse ambassadeur, Llewellyn Thompson, om zes uur naar het hoge gebouw op het Smolenskplein geroepen. Gedurende 35 minuten confereerde Thompson met de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko. Na afloop van de. bespreking kwam Thompson glimlachend het gebouw uit. Hij weigerde mededelingen te doen. Gisteren zou het voorbereidend over leg voor de topconferentie moeten be ginnen. Men verwachtte dat de drie westerse ambassadeurs uitgenodigd zouden worden om met Gromyko ae besprekingen te beginnen. Maar Sir Patrick Reilly (Engeland) en Mau rice Dejean (Frankrijk) hebben nog niets van hem gehoord. Ir. Staf: Eind 1959 25 Navo-divisies. Coördinatie wapenproduktie. Vertrouwd mag worden, dat de Navo eind volgend jaar zal beschikken over 25 van de 28 tot 32 divisies, die gene raal Norstad nodig acht voor een af doend Navo-schild. De ministers van defensie zijn het er over eens, dat het schild zodanig moet zijn, dat het de Sowjet-Unie tot de aanvaarding van het risico van een wereldoorlog dwingt, indien zij de westelijke ver dediging ergens zou aantasten. Dit heeft minister Staf donderdag middag verklaard na afloop van ae conferentie van de ministers van de fensie, die de afgelopen drie dagen in het paleis Chaillot in Parijs is ge houden. Minister Staf deelde mee, dat ook buiten de conferentiezaal veel is ge sproken over de coördinatie van de wapenproduktie. Overeengekomen is thans, dat de overeenstemming, wel ke reeds bestaat tussen West-Duits- land, Frankrijk en Italië, zal worden uitgebreid tot de zeven landen van de Westeuropese Unie. Deze landen gaan dus nauwer samenwerken zowel bij de ontwikkeling als bij de produk- tie van wapens, waarbij de Verenigde Staten zich bereid hebben verklaard medewerking te verlenen. De samenwerking zal geheel via de Navo tot stand worden gebracht. Minister Staf vertelde tenslotte dat volgende week een begin wordt ge maakt met de gecoördineerde voor ziening van onderdelen voor de lucht strijdkrachten. Ook voor Nederland zal dit een belangrijke besparing be tekenen. IETS ZACHTER. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of motregen. Iets min der koud, vooral in het westen van het land. Matige, later langs de kust tot vrij krachtig toenemende zuid westelijke wind. ZON EN MAAN 19 april Zon op 5.36 onder 19.43 Maan op 5.33 onder 20.18

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1