PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer SCHIPPER VOLDEED NIET AAN BEVEL VAN EEN SLUISKNECHT KLAM1 uit de ETHER blankenheym 'Se vermiste oorring RROVINOIALB EBBUWBB COURANT. VRUI^< LAG 18 APRIL 1958 KANTONRECHTER MIDDELBURG Wilde als eerste in, maar ook uit de sluis Voor de kantonrechter te Middelburg, mr. 1. Moolenbnrgh, stond Woensdag terecht de 45-jarige J. P. J., schipper van de „Rldo", die op 2 december J.l. te Wemeldinge niet voldaan had aan een bevel van een •luisknecht om te meren aan de bakboordzijde van de oostslols. „Is dat zo?", vroeg de kantonrechter, „heeft U de sluis knecht horen roepen, dat U naar bakboordzijde moest?". „Al zou ik het niet gehoord hebben, dan zou ik tegen U gezegd hebben, dat ik het wel gehoord heb"—, waa het antwoord van de schipper, die uitvoerig vertelde hoe „de vork ln de steel zat". Elven voor het binnenlopen van de sluis was hij gepasseerd door het motorschip „Thessalia" van de firma Van O. uit Rotterdam. Even later lagen beide schepen voor de oostsluig te wachten. De „Rldo" mocht als eerste binnen en kreeg het bevel aan bakboordzijde te meren Daarna kwam de „Thessalia", die weer bakboord van de „Rldo" kwam te liggen. „En dus als eerste uit de sluis zou mogen", verklaarde J. HIJ vertelde toen tussen de wal en de „Thessa lia" teruggevaren te zijn om vervol gens een plaats in te nemen aan stuurboordzijde van de sluis, zodat hij als eerste kon uitvaren. „Waar om hebt U niet voldaan aan het be vel van de havenmeester om weer terug naar bakboord te gaan, wilde de kantonrechter weten. „Door de dictatuur van dergelijke mensen", merkte verdachte op. „Ik geef geen fooien meer aan die rijks ambtenaren, zoals bijvoorbeeld ande re schippers wel doen. „Als je een kwartje geeft, kun je het eerst naar buiten." En daarom moet lk maar achteraan komen. 't Was een zaak tussen de sluis wachter en mij en toen kwam ook het „grote lichaam van Van O." er nog bij. Daarvoor wil ik niet buigen". Bevelen opvolger „Wanneer U klachten heeft over de bediening van de sluis te Wemel dinge, moet U zich beklagen bij de minister van verkeer en waterstaat", merkte de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, op. „Ook al zou U volkomen gelijk heb ben, dan nog moet U bevelen opvol gen". De officier eiste een boete van 25 of 5 dagen. „Hebt U daar nog iets op te zeg gen", vroeg de kantonrechter. „Voor mijn part maakt U er 50 van. Ik hou wel van een proces verbaaltje. EVEN NADENKEN Horizontaal: 1 vogel, 4 gestreept zoogdier, 7 heldendicht, 9 lengtemaat, 11 tegenspraak, 13 verschaffen, 15 landbouwwerktuig, 16 plaats, 18 ijve rige, 19 als voren. afk. Verticaal: 1. delfstof, 2 Ver. Pers, afk., 3 behoudens weglatingen, afk., 5 uitstapje, 6 reeds, 8 plagen, 10 hei melijke, 12 japon, 14 dus, 15 voeg woord, 17 kippeprodukt. Kan lk verder gaan", was het laat ste antwoord van J. Waarna mr. Moolenbnrgh conform vonniste. De koopman J. v. d. Y. uit Middel burg was op 27 december van het vo rige jaar geverbaliseerd, omdat hij auto's en wrakstukken daarvan op de Herengracht geplaatst had zonder vergunning van B. en W. Van de Y. was niet thuis, toen de politie het verbaal wilde opmaken, 's Avonds ging hij naar het bureau, waar hij de verbalisant vertelde, dat hij binnen enkele dagen een plaats op het in dustrieterrein voor zijn auto's zou krijgen. De politie gaf hem tijd tot 15 januari om de Herengracht „schoon te maken". „Op 17 Januari vertrok de laat ste auto naar het industrieterrein" vertelde Van de Y. „overigens met toestemming van de politie en toch kreeg ik een paar dagen later een proces-verbaal. „U nad daar op 27 december uw auto's niet mogen plaatsen en het door de politie gegeven uitstel bete kende geen afstel", verklaarde de kantonrechter. De officier wilde de goede wil van verdachte om de Herengracht van de auto's te ontruimen wel in aanmerking ne men en eiste schuldigverklaring zonder strafoplegging. De kanton rechter veroordeelde Van de Y. tot een boete van 1 of 1 dag. Verder dan nuttig Mevrouw C. B.-L. te Westkapelle had op 19 oktober 1957 hande- Piet Rentmeester rijdt in Ronde van Yerseke De Ronde van Yerseke, die door de supportersclub Y.W.V. zaterdag gehouden wordt, belooft weer een succes te worden. Ongeveer 45 ama teurs en onafhankelijken uit geheel Nederland zullen van start gaan, o.a. de plaatselijke favoriet en winnaar van de Ster van West-Vlaanderen, Piet Rentmeester, Coen Niesten, Jo Beers, J. Heeren, v. d. Klundert, v. Geel, Swaneveld, Stolk, Cuvelier, v. Engeland, v. d. Heuvel, Paymans, Brinkman en P. v. As. De start en finish is in de Lange- ville, de afstand ca. 100 km. DE IDEALE OVERHEMD-BOORD Dat is de oronized boord van Kerko's „Espresso" shirts. Door zijn versterkte punten, zijn speciale voering blijft deze boord volle 16 uur per dag keurig glad zitten. Slechts f ^3.50. lend voor haar echtgenoot, die opko per is van een Ambonese jongen, die nog geen achttien was, een oude mand met conservenblikjes en een oude teil gekocht. Zij had het ge daan om de jongen te helpen. De of ficier stipte aan, dat de Ambonese kinderen in de duinen tijdens zwerf tochten van alles vinden. „En door 2 koop wakkert U aan, dat ze verder gaan dan nuttig is", merkte de officier op, die een boete eiste van 25. De kantonrechter veroor deelde mevrouw B. tot betaling van 20. De los-werkman A. D. uit Vlissin- gen reed per fiets over het voetpad langs de zeesluizen te Vlissingen. Daar hij werkloos was veroordeelde mr. Moolenburgh hem tot een boete van 2. De officier had 3 geëist. De tractorchauffeur G. L. P. uit 's Heer Arendskerke werd tot 3 veroordeeld, omdat hij op zijn trac tor geen km-bord aanwezig had. De landbouwer J. K. uit Wemeldinge liet zijn knecht N. met een tractor harder dan de voorgeschreven 16 km rijden. Het kostte hem 25. ZATERDAG 19 APRIL. HILVERSUM I. 402 m 746 kc/s. 7.00— 24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10-00 Voor de kleuters. 10.15 Hongaarse kamermuz. 10.30 Ben Je zestigT 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Metropole ork., klein koor en soliste. (12.3012.33 Land- en tulnbouwmeded. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Platenneuws. 13.30 Luchtmachtkapel. 14.00 Voor Jeugd. 14.20 Engelse les. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 14.55 Harmonle-ork. 15.15 Kron. van letteren en kunsten. 15.40 Lichte muz. 16.00 Voor de Jeugd. 16.50 Gregoriaanse zang. 17.20 Sportpraatje. 17.30 Amateursprogr. 17.45 Lichte muz. 18.00 Journalistiek weekoverz. 18.10 Gr. 18.15 Parlementair overz. 18.25 Strijkork. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Radlophilharm. ork. en so list. 20.10 Lichtbaken. 20.25 Act. 20.40 Ge- var. progr. 22.10 Lichte muz. 2225 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22—24.00 Nouveauté'a. HILVERSUM II. 298 m 1007 kc/s. 7.00 VARA. 16.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Voor de vrouw. VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Strijk- sextet. 10.50 Buitenl. overz. 11.05 Politiek cabaret. 11.35 Twee violen. 12.00 Prome- nade-ork. 12.30 Land- en tuinbouwme- ded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Harmonle-ork. 13.45 Sport praatje. 14.00 Voor de Jeugd. 14.35 Lichte muz. 15.00 Boekenwijsheid. 15.20 Koor zang. 15.35 Fries progr. 16.00 Concertge- bouwork. 16.50 Wenkend perspectief, caus. 17.05 Lichte muz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Amus. muz. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Ar- tistlke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepar tout, caus. 19.40 Ben Goerion, gesproken portret. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Waar gaan wij heen.... 20.13 Gevar. pragr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht. 22.30 De straat in de mist, hoorspel. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30—24.00 Dansmuz. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 16.5517.45 Interland voetbalwed strijd Schotland—Engeland te Glasgow. VARA: 17.45 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.15 Vragenspel. 20.45 De ge- schlediens van de tekenfilm, filmdocu mentaire. 21.30 Een Wereld als Wiéver, TV-spel. 22.15 Einde. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK Johnny Ray De „teen-agers" komen ln ons T.V.- bestel niet bijzonder royaal aan hun trek. Voor hen was AVRO's driekwar tier Johnny Ray via T.V. dan ook een welkom rantsoen wellicht. HU zong 14 liedjes, die ongeacht hun inhoud dezelfde gewild suggestieve voor dracht kregen. De „Skymasters" mochten ook mee spelen. Zjj stuurden Ray allerminst op een climax aan. En dat deed het pu bliek nog minder. Ook het camera werk was niet verbluffend, maar heeft men met 45 minuten niet ineens te veel van het „goede" gegeven. Jammer dat het discussieprogram ma „Is dit uw probleem?" gisteravond z\jn laatste uitzending beleefde. Men was nu beter op dreef dan ooit tevo ren. Vooral het zeer menselijke betoog van dominee F. R. A. Henkels over de raketbasis ln Nederland zal velen heb ben gegrepen en vraagt om een weder woord. Expo open Ruim twee uur zijn zestien camera's van de Belgische televisie gisteren in de weer geweest. Via het Eurovisie- net kwam het beeldverslag van de ge beurtenissen rondom de officiële ope ning van de wereldtentoonstelling. De kracht van T.V. moge dan zijn actua liteit zijn, men had er nu beter aan ge daan van deze gebeurtenis de voor naamste feiten op de film vast te leg gen. De reportage kreeg nu een bij zonder langdradig karakter door de achterstand op het schema. Hele pe rioden dwaalden de camera's maar wat doelloos over het nog vrijwel ver laten expositieterrein. Zoals gebruike lijk, was het beeld nogal vertekend, waarschijnlijk door een ander beeldlij nenstelsel, dat onze Beneluxpartners bezigen. Vanavond geen televisie, zodat ledereen ongestoord kan luisteren, als het geheim van de „Appèl-krant" wordt ontsluierd. In het kader van de actie voor de bond van militaire oor logsslachtoffers, tussen tien en half elf dus weer de nodige gelukkigen. Jazz-vrienden komen na het nieuws van elf uur aan bod: Ken Colyer, Cal vin Jackson, Ada Moore en Buck Clayton zijn de hoofdfiguren. Op Hilversum II om half acht een oren, yew cm.... SclirijvGM herhaling van het zo veelbesproken „Onder het melkwoud", onder regie van Han Bentz van den Berg en Coos Mulder. Cupfinal Zaterdagmiddag 3 mei zal de N.T.S. van de B.B.C. een reportage overne men van de cupfinal, het hoogtepunt van het Engelse voetbalseizoen. Als finalisten ln de stryd voor de voetbal- beker ontmoet de door het ongeluk by Miinchen zo zwaar getroffen Man chester United het elftal van Bolton Wanderers. De reportage duurt van kwart over twee tot vyf uur. 856. Admiraal Vuldun be hoefde zijn oproep voor vrij willigers niet te herhalen. Binnen enkele seconden had den zich reeds acht mannen gemeld, die elders in het schip gemist konden worden en beseften, dat het leven van Shor Nun en zijn mak kers van hun snelle optreden afhing. De Schotel was door magnetische kabels nu zo dichtbij getrokken, dat de z.g. „asbest-ploeg" langs een derde kabel kon „over stappen". Hun zware ruim- tepakken belemmerden de mannen ln hun bewegingen doch niettemin kweten zij zich verbazend vlug van hun taak. Via het noodluik in de schotelkoepel werden Shor Nun, de blonde aardman en de twee anderen naar de luchtsluis van de Polaris ge stuwd. Pogingen om tot andere compartemen- ten van de schotel door te dringen, faalden, doordat bij de ontploffing alle veiligheids schotten automatisch dichtgeschoven waren. Slechts met sterke branders zou men zich toe- gang tot die andere afdelingen kunnen ver schaffen. Een karwei van enkele uren! Vuldun stond voor een dilemma. Kon hij het behoud van de Polaris ln de waagschaal stellen voor enkele schotelmannen, die misschien niet eens meer in leven waren? Op dat moment dat de vier bewusteloze mannen in de luchtsluis lagen, kreeg Vuldun echter het verheugende bericht, dat het defect aan de reactiemotor hersteld was. Dat was goed nieuws! Advertentie Voor 1001 plakwerkjes Seéébiape kleefband Overgeplaatst Met ingang' van 16 april la de ad junct commies titulair van 's Rijks belastingen, de heer N. van 't Veer te Zierikzee overgeplaatst naar de inspectie Breda. Jo de Roo zevende in sterk bezette profwedstrijd. De Zeeuwse renner Jo de Roo uit Schore heeft zich donderdag in een wedstrijd voor profs en onafhanke lijken over 150 kilometer in Hand- same (België) als zevende geklas seerd. Er waren 135 deelnemers, waaronder alle prominente Belgische coureurs. De Roo finishte als eerste onafhankelijke. De wedstrijd werd gewonnen door Gilbert Desmet, die honderd meter voorsprong had op een groep van drie man: Robert Verplaetse, Noël Foré en Jos Planckaert. Daarna volgde een groep van zestien man, waarin de Nederlanders De Roo (7e), Leo van der Pluijm uit Dussen (11e), Peter de Jongh uit Made (17e) en Piet van Est uit Fijnaart (20e). Huissoon uit Heinkenszand miste op het beslissen de ogenblik de slag, Van Wijchen uit Goes moest de strijd door een lekke band staken en ook Van Sluijs uit Vlissingen en Bruggencamp uit Goes staakten de strijd. Advert entiet (mei de baard) heeft de sleutel van de gezelligheid SQEM2><Mdi»J *420E3MQ> <i23 t-aïiMHasMa Mfi]0n0®üi3M <E3[2> <EJB03 SBXHMQEIQM eataMaaaaia ÜIllHEigSMfflM - om van'die goeie jonge (7.40) niet te spreken l FEUILLETON 0 door PATRICIA WENTWORTH. 5 „Bovendien zullen jelui elkaar veel beter kunnen bekletsen als lk er niet bij ben". Velen hadden die woorden uit zijn eigen mond ge hoord, maar de conventie moest in acht worden genomen. Hij werd altijd uitgenodigd en als de „afrekeningen" hem niet beletten te komen, zou het wel de herfstschoonmaak in de tuin, de wintersnoei of de voorjaarsaan- plant zijn. Ook kon hij zich beroepen op de noodzakeijkheid, zijn honden af te richten en had hij nog een stuk of wat andere heel nuttige uitvluch ten bij de hand. 't Was mevrouw Abbott wel toevertrouwd, ze vriende lijk en lief over te brengen. Ook Cecily's min-welwillend com mentaar op de haar eveneens gezon den invitatie werd zodanig gewijzigd, dat juffrouw Alvina er alleen be zorgdheid voor overstelpende, haar gezondheid schadende drukte uit kon opmaken. Opgewekt begaf zij zich naar de theetafel en schonk uit een grote ouderwetse theepot een stro kleurige vloeistof in haar beste Chi nese kopjes, loverdun, zonder oor en uiterst moeilijk te hanteren. Als de thee heet was, brandde men on vermijdelijk zijn vingers en wanneer dit niet gebeurde, verkeerde het vocht geheel en al in het stro-stadium, zo wel wat kleur als smaak betreft. Ge lijk alle mannelijke gasten van juf frouw Vinnie worstelde Frank met het probleem, hoe hij zich uit de moeilijkheden zou redden. Enerzijds was hij wanhopig overtuigd, dat het onmogelijk zou zijn, een catastrophe te vermijden, anderzijds moest hij zich innerlijk met alle macht verzet ten tegen de aandrift, die huiselijke ramp dan meteen maar uit te lokken. Intussen deelde juffrouw Vinnie hem mee, dat het theeservies af komstig was uit China; haar over grootmoeder had het cadeau gekre gen. „Maar ze is niet met de me neer, die 't haar zond, getrouwd, want juist in die dagen ontmoette ze mijn overgrootvader op een jachtbal. Precies een maand later trouwden ze, een feit, dat erg besproken werd, maar mijn overgrootvader was ook zo'n doordrijver. Hun huwelijk heeft zestig jaar geduurd; ze kregen vijf tien kinderen, maar nooit viel er een onvertogen woord. Als het niet zo donker was zou U uit dat kleine venster ginds hun grafstenen kun nen zien. Sinds we niet meer behoe ven te verduisteren, zit ik graag met de gordijnen open en bovendien lijkt het me wel prettig voor de men sen, die het pad ginds zouden afko men. 't Is zulk een verlaten weg getje, vooral in de buurt van het „Bosje van de Dode Man"." Frank Abbot zette de met enige moeite geleegde theekop neer. „Wie was die „dode man?" vroeg hij. Juffrouw Alvina drong hem eerst een eigengebakken koekje op en deel de nog meer strogele thee rond. 't Koekje had een sterke karwijsmaak en was bedekt met een laag rose suiker. „Och, 't is nogal een nare geschie denis, meneer Frank, maar natuurlijk is het zo lang geleden en ze zijn nu toch allen dood. De man heette Ed ward Brand en was nog op de een of andere manier familie van de To- malyns, de eigenaars van Deerhurst Park aan de andere kant van de ge meente. Die mensen zijn nu allen overleden, maar U kunt hun graven nog in de kerk zien. Al het land rechts van het pad door 't dorp was hun eigendom en Edward Brand mocht in het z.g. Houtvestershuis, midden in het bos wonen. Niemand wist waar hij vandaan kwam, nie mand ook, waarom ze hem hier on derdak gaven. Hij was heel lang en mager en had koolzwart, met een lint bijeengehouden haar. Toentertijd droegen velen gepoederde pruiken, maar Edward Brand deed aan die mode niet mee. Hij woonde helemaal alleen en al heel gauw waagde zich niemand meer in de omtrek, vooral niet als het donker was! Ze vertelden, dat hij aan tovenarij deed, want in die dagen waren de mensen erg bij gelovigLieve mevrouw Abbott laat mij U nog eens inschenken. En U moet heus mijn aardbeienjam eens proeven. Ellen Caddie heeft van 't jaar een nieuw recept gebruikt en 't is erg goed geslaagd". „Ja", beaamde mevrouw Abbott. „Ze is heerlijk en ik voor mij vind Ellen een ware tovenares. Wat mij betreft, ik zou mijn jam nooit die smaak kunnen geven. Maar ga voort, juffrouw Vinnie en vertel Frank eens, waarom Edward Brand later de „Dode man" werd genoemd". „Nu, wanneer U vindt dat het on derwerp wel.geschikt is voor een theevisite" En toen, zich meteen tot Frank wendend. „Och, het ver haal werd hoe langer hoe mooier of liever erger! Tenslotte ging er een verhaal rond over een verdwenen meisje, maar later bleek, dat ze haar huis ontvlucht was, omdat ze niet met haar stiefmoeder kon opschieten. Iedereen verdacht Brand, dat hij er wel meer van wist. 't Was een heel jong meisje, niet ouder dan veertien. Men vreesde, dat geen enkel kind meer veilig zou zijn en daarom toog een hele troep op weg om het z.g. Houtvestershuis te verbranden. Mijn vader had als jongen van de oude koster hier gehoord, dat diens groot vader tot de mannen behoorde, die Edward ter verantwoording wilde roepen. Ze vonden een leeg huis, waarvan alle deuren en vensters open stonden, zonder dat er iemand te be kennen was. In de kamers waren heel wat spiegels, die verbrijzeld werden. Daarop rukten ze de deuren uit hun scharnieren en gingen weg. Toen ze eindelijk weer op het gewone pad, een heel eind van het huis af. kwamen, zagen ze eensklaps het lichaam van Edward Brand, aat aan een lange rechte boomtak hing. Ze begroeven het bij de wegkruising juist buiten de kerkhofmuur, zoals in die dagen met lijken van zelfmoordenaars ge beurde. Het Houtvestershuis is er nog, maar niemand heeft er ooit meer in gewoond en geen mens komt er graag dichtbij. De plek tussen de bo men waar ze Edward Brand hebben gevonden, heet sindsdien 't Bosje van de Dode Man". Frank Abbott had tijdens haar re laas niet zozeer belangstelling voor de geschiedenis van Edward Brand c.s. gevoeld als voor het feit, dat Juf frouw Alvina met haar kleine kwet terende persoontje op de achtergrond scheen te zijn geraakt. Hij kreeg sterk de indruk, dat ze hem het ver haal had oververteld zoals ze 't zelf gehoord had uit de mond van haar vader, die het weer van de oude kos ter had vernomen, wiens grootvader de Dode Man had zien hangen. Frank dacht, dat het geval juffrouw Silver wel zou interesseren cn nam zich voor, 't haar mee te delen. Inmiddels duurde de theevisite voort gelijk 't met zulke visites gaat. Het sloeg halfzes en 't werd kwart voor zessen. Monica en juffrouw Al vina schenen heel wat stof tot ge sprek te hebben, zoals dit in een dorp heel dikwijls het geval is, want al het wetenswaardige wordt er onder do loep genomen, dacht Frank. De mees te mensen te Deeping kende hij slechts van naam en dus interesseer den hun lotgevallen hem maar ma tig, ofschoon enkele dingen hem la ter weer voor de geest zouden komen. Juffrouw Alvina bleek b.v. zeer ver ontwaardigd over het feit. dat Mag gie Bell de telefoongesprekken afluis terde, maar Monica betoogde ietwat verontschuldigend, dat die arme Maggie tóch al zo weinig plezier in haar leven had. „Ze vindt het zo leuk, als ze me uit Lenton hoort bestellen of een afspraak maken met mijn tandarts. Ik zou haar dat genoegen niet willen ontnemen". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 16