Nu nog plaats in Brussel, maar in juli is alles vol mmÖRD "j Verwarde getuigenverklaringen in zaak-majoor K. STAFNOODZAAK RAKETBASES IN NEDERLAND TWIJFELACHTIG Met vakantie DONDERDAG 17 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUW BB COURANT. a Hoteliers houden groot percentage bedden „onder de toonbank" (Van een onzer verslaggevers). Brussel, woensdagavond Vandaag-de-dag kan men in Brussel nog wel een hotelkamer krijgen tegen een redelijke prijs. Maar hoe verder men in het seizoen komt, hoe geringer de kans wordt.'Voor juli bijvoorbeeld zijn Vrijwel alle bedden in Brussel besproken. De „logexpo", de speciale logiesdienst van de wereldtentoonstelling, heeft de beschikking over hon derd-veertig-duizend bedden. Dat is de totale capaciteit van drie motels, van een groot aantal door particulieren beschikbaar gestelde kamers en van ongeveer dertig procent van de Brusselse hotelbedden. De hoteliers hebben zich er wel voor gewacht om alle bedden aan „logeexpo" aan te bieden: dan zouden zij contractueel gebonden zijn aan de prijzen, die deze dienst heeft vastgesteld. Nu echter kunnen zij in het hoogseizoen voor hun „vrije" bedden vragen wat de (slaperige) gek ervoor geeft. Logexpo heeft in de eerste plaats de beschikking over een spiksplinter nieuw barakachtig motel juist ten noorden van de Expo. Dit motel-expo heeft 2500 tweepersoonskamers en de logiesprijs bedraagt 478 b. frs. (ruim 36 gulden), waarbij het ontbijt voor twee personen en de bediening is in begrepen. In het Eden-motel (2100 tweeper soonskamers) betaalt men voor een tweepersoonskamer 41 gulden en in het Park-motel (ongeveer 1000 twee persoonskamers) 60 gulden, ook weer met ontbijt voor twee personen. Het motel-expo is voor de gehele Wereld tentoonstelling al voor rond 80 pro cent gereserveerd. De logexpo-prijzen voor de contracthotels en pensions variëren van ruim 15 gulden tot ruim 30 gulden voor een eenpersoonskamer en van bijna 25 tot bijna 44 gulden voor een tweepersoonskamer, ontbijt en service inbegrepen. Het goed koopst zijn de particuliere logexpo- adressen: v^p vier gulden tot elf gul den per persoon per nacht, inclusief ontbijt met bediening. Men is nog bezig met de aanleg van een groot kampeerterrein bij Vilvoorde. Over een maand zal de gehele outillage voor dit aan 24.000 mensen paats biedende terrein gereed zijn: een zelfbedieningswinkel, toilet ten, douches en een wisselkantoor. Kampeerders doen cr goed aan in Psychische dwang van moeder leidde kit de moord te Anjum. De rechtbank te Leeuwarden heeft gistermorgen de behandeling hervat van de moordzaak te Anjum, na een sehorsing van de zitting gedurende tien maanden. De rechtbank hield in juni vorig jaar de behandeling van de ze zaak aan om nieuwe psychiatrische rapporten te laten uitbrengen over de belangrijkste verdachten in dit drama, de 26-jarlge timmerman A. S. en de 20-jarige landarbeider J. D„ die ervan beschuldigd worden in de avond van zaterdag 22 september 1956 de slik- werker P. Steegstra uit Anjum in de. buurt van dit dorp te hebben gedood met schoppen, het lichaam in een sloot te hebben gelegd ert later in een stuk bouwland te hebben begraven. Met deze belde jongemannen ston den tevens terecht de ouders van J. D., de 43-jarige landarbeider A. D. en zijn echtgenote en de 38-jarige F. D.-D. wegens uitlokking van de doodslag. Tussen de familie D. en het slacht offer P. S. bestond een vete. omdat de vrouw van D. in maart 1956 een ver oordeling kreeg wegens dtefstal van 25.ten nadele van S. Gistermiddag werden verschillende getuigen gehoord, die ook in de zitting van vorig jaar 'n verklaring aflegden. Veel nieuwe gezichtspunten deden zich daarbij niet voor. Vooraf werd het nieuwe psychiatrische rapport voorgelezen, waarin de jongens, zo niet geheel ontoerekeningsvatbaar, dan toch zeer sterk verminderd toere keningsvatbaar werden genoemd. De beide jonge mannen waren volgens dit rapport geheel beïn vloed door de dreigementen van de moeder van Johannes D. en daar door onder een psychische dwang feraakt om de moord te plegen. Er estond een sterke binding aan dp vrouw. Een verklaring die Alle aflegde bevestigde dit standpunt in zekere mate. De zitting duurde tot In de avond. De getuigenverhoren zjjn gisteren af gesloten. Vandaag worden het requi sitoir en de pleidooien gehouden. FIETS. De vagebond Candido Ca- millo, die eens een filmrol heeft ge had van regisseur Vittorio de Sica, die vooral bekend is geworden om zijn „Fietsendief", zit momenteel te Rivolta d'Adda bij Milaan in de ge vangenis als fietsendief. Camillo, een echte landloper, die een rol van vagebond heeft gehad in de Sica's „Mirakel in Milaan", stal een fiets, toen hij hongerig was en geen geld had. Vervolgens liep hij regelrecht naar het politiebureau en verzocht ingesloten te worden en een maaltijd te krijgen. PAK SLAAG. Een rechter in Mar tinsville (Virginia) heeft zes jon gens, die een dier mishandeld had den, veroordeeld tot een flink pak slaag. De ouders zullen het pak slaag toedienen. De rechter had de jongens ook naar een tuchtschool kunnen sturen, doch hij vond een pak slaag meer op zijn plaats, vol gens hem waren de jongens op dit gebied veel te kort gekomen in hun leven. Antwerpen meteen de weg via Me- chelen naar Vilvoorde te nemen. Er is een rechtstreekse verbinding met het Expo-terrein. Het kampgeld is ongeveer twee gulden per persoon per nacht, kinderen 40 cent, het par- keergeld is per auto 1.50 en per scooter en motor 75 cent. Expo-meisjes ontgoocheld naar huis (Van een onzer verslaggevers) Tal van buitenlandse meisjes onder wie vele Nederlandse zijn de laatste dagen ontgoocheld uit Brussel vertrokken. Zij hadden door bemiddeling van de Expo betrekkin gen aanvaard als serveuse, telefonis te, administratrice enz, maar werden bij aankomst prompt ingeschakeld bij het pogen om gebouwen en pavil joens, hotelruimten en kantoren nog tijdig voor de opening gereed te krij gen. Verschillende meisjes hebben voor dit werk bedankt en het dienst verband verbroken. Zweden wil 100.000 koeien slachten. |Ter oplossing van het boterprobleem De agrarische raad en vertegen woordigers van de boeren in Zweden, zijn het dinsdagavond eens geworden over een voorstel aan de regering om binnen een jaar 100.000 koeien te slachten, de boterprijs met ongeveer 1 kroon per kilo te verlagen en de prijs van een kilo margarine met on geveer 50 ore te verhogen, ter oplos- sing van het „boterprobleem". GEEN WIJZIGING VAN STANDPUNT „Er is geen sprake van, dat Ne derland zijn standpunt voor een even tuele vestiging van bases voor ra ketwapens heeft gewqzlgd". Dit zei- de gisteren de minister voor defen sie, ir. C. Staf, desgevraagd naar aanleiding van berichten hierover. Minister Staf herinnerde eraan, dat Nederland in beginsel en zo de mili taire noodzaak hiertoe mocht be staan, heeft toegezegd, dat deze ba ses naast andere NAVO-landen ook in ons land zullen kunnen komen. „Er zijn echter niet alleen techni sche moeilijkheden, maar ook moet worden betwijfeld of de militaire noodzaak inderdaad aanwezig zal zijn", aldus ir. Staf. De minister, die in Parijs de ver gadering bijwoont van de ministers van defensie van de NAVO-landen, voegde hier nog aan toe, dat deze kwestie overigens op de huidige bij eenkomst geen plaats inneemt. De plaatsing van de raketbases is een onderwerp, dat uiteindelijk bilateraal Rijnvaartvereniging legt negen schepen op. Nog geen ontslag van vast personeel. Nu het vervoer op de Rijn, behalve wat erts betreft, belangrijk is ver minderd en de moderne motorvracht schepen meestal voorrang genieten bij het beladen, zijn enkele grote Rijnrederijen noodgedwongen er toe over moeten gaan verscheidene ou dere schepen tijdelijk op te leggen, totdat het aanbod van vracht weer groter wordt. Van de Duitse firma's Fendel en Franz Haniel und Cie liggen er al respectievelijk ongeveer 25 en 10 schepen ergens in Duitsland werke loos. Van de N.V. Nederlandsche Rijnvaart Vereniging te Rotterdam zijn te Krimpen aan de Lek negen schepen opgelegd in tonnage va riërend van 1020 tot 2594 ton. Het opleggen van deze negen sche pen heeft nog geen ontslag van vast personeel tengevolge gehad. Zoals be kend is men juist met de duweenheid gaan experimenteren, ten einde met minder personeel te kunnen volstaan, dat namelijk niet in voldoende aantal te krijgen was. De opvarenden van de opgelegde schepen heeft men nu op de nog in exploitatie zijnde vaar tuigen kunnen overplaatsen. De situatie op de Rijn wordt juist vandaag in een bijeenkomst te Parijs, waar bijna alle Rijnrederijen verte genwoordigd zijn, uitvoerig bespro ken. Ook de kwestie van de opgeleg de of nog op te leggen schepen staat daar op de agenda. wordt besproken tussen de Verenigde Staten en het betrokken land, uiter aard aan de hand van het militaire plan dat generaal Norstadt, de op perbevelhebber van de NAVO-strijd- krachten. met de betreffende landen zal bespreken. De landen, die in het bijzonder worden genoemd voor de lanceer- plaatsen, zijn volgens onze in lichtingen Engeland, Frankrijk en Turkije. De twee kwesties, die op de vergadering van de ministers van defensie in het bijzonder zul len worden besproken zijn die van de standaardisatie van de be wapening en de verdere integra tie van de strijdkrachten, vooral wat betreft de marine, de lucht macht en voorts de logistiek. Wat de standaardisatie betreft: na de overeenkomst, die hierover is be reikt tussen West-Duitsland, Frank rijk en Italië, is naar wij vernemen, na besprekingen ook buiten de con ferentiezaal, waaraan minister Staf heeft deelgenomen, Engeland in be ginsel bereid gevonden tot deze ver dergaande samenwerking wat betreft de eenheid in de bewapening, toe te treden. Tot dusverre ging de Engelse voor keur uit naar directe samenwerking met de Verenigde Staten en Cana da. Gisteren heeft de conferentie zich vooral ook beziggehouden met het onderzoeken van de mogelijkheid, of deze samenwerking kan worden uit gebreid tot alle NAVO-landen. Dit was overigens een van de belangrijk ste opdrachten van de topconferen tie van de NAVO-landen, die in de cember vorig jaar in Parijs is ge houden. H Minister-president, dr. Drees en n m zijn echtgenote bekijken enkele bonte bewoners van het Neder- H landse paviljoen op de Expo '58. De premier bracht dinsdag m met een aantal Nederlandse autoriteiten een bezoek aan de s Wereldtentoonstelling. llllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Zoutindustrie zal sodaproject beheersen. Tweede Kamer akkoord met ruilingstransactie. (Van onze parlementaire redacteur). De Tweede Kamer heeft woensdag haar goedkeuring gehecht aan de ruiling door de Staatsmijnen in Lim burg van aandelen in de Nederland se Soda Industrie tot een bedrag van 4.000.000 tegen nominaal 1.200.000 aandelen Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie. Naarmate de ontwikkeling van het sodaproject in Delfzijl zich duidelij ker is gaan aftekenen, zijn de par ticipanten in de Nederlandse Soda In dustrie tot de overtuiging gekomen, dat het gewenst is de onderscheidene bedrijven in Delfzijl in één hand te brengen, teneinde de gunstigste voor waarden te scheppen voor de optima le ontwikkeling van het gehele com plex. Die „ene hand" is die van de N.V. Koninklijke Nederlandse Zout industrie, die ook de aandelen van de andere participanten bedoelt te ver werven en die er dus naar streeft de Nederlandse Soda Industrie zoveel mogelijk in haar bedrijf te integre ren. De regering achtte de ruiling van aandelen, gelet op het huidige koers- niveau, een aanvaardbare transactie. Dat vond in de Tweede Kamer ook de socialistische afgevaardigde drs. Nederhorst. Hij vroeg de minister van economische zaken nooit meer de weg te volgen, die hij ten aanzien van de financiering van het sodaproject be wandeld heeft. Die belofte kon minister Zijlstra hem echter niet geven. Amerikaanse en Britse geleerden hebben vastgesteld, dat de snelheid waarmee de aarde draait sedert sep tember 1955 met vijf miljardste i3 afgenomen, aldus heeft het weten schappelijke blad „Nature" vrijdag gemeld. De geleerden vermoeden, dat deze snelheidsvermindering vijf tot tien jaar zal voortduren. Vijfenveertig man verdacht van diefstal en heling. De rijkspolitie te water in Amster dam heeft 45 personen aangehouden, die ervan verdacht worden betrokken te zijn geweest bij diefstal en heling van grote hoeveelheden metalen, zo als koper en lood, van het terrein van een Utrechtse staalfabriek. De politie vermoedt, dat de onregel matigheden minstens een jaar gele den zijn begonnen en dat de schade die nog niet kon worden vastge steld in de tienduizenden guldens loopt. De meeste verdachten waren in dienstbetrekking bij de staalfabriek. Aanvankelijk waven slechts enkele mensen bij deze affaire betrokken, maar het aantal deelnemers breidde zich steeds uit. Een schipper en een knecht zouden geruime tijd geleden met de diefstallen zijn begonnen. Zij zouden materialen, die zij van het terrein van de staalfabriek aan boord namen en via het Amsterdam-Rijn kanaal vervoerden, hebben achterge houden en verkocht. Later zouden ook kraandrijvers en sjouwerlieden op de wal aan de dief stallen deelgenomen hebben. De me talen werden meestal in Utrecht of in Amsterdam van de hand gedaan. Uit de verklaringen van de ver dachten, die na te zijn verhoord, al len weer op vrije voeten zijn gesteld, heeft de politie opgemaakt, dat één van hen reeds meer dan vijftig maal met gestolen materiaal bij een opko per moet zijn geweest. Bijna alle ver dachten zijn afkomstig uit Utrecht, enkelen komen uit Amsterdam. Tijdelijke sluiting van 24 autofabrieken in V. S. Ruim 64.000 werknemers van de Ame rikaanse automaatschappijen Ford, Chrysler en General Motors, zullen deze week niet kunnen werken en in totaal 24 autofabrieken, verspreid over het gehele gebied der Ver. Sta ten, zijn tijdelijk gesloten in verband met de dalende afzet van personen auto's in de Ver. Staten. De woord voerders van de drie genoemde maat schappijen hebben geweigerd het aantal ontslagen werknemers in hun bedrijven op htzelfde tijdstip van vo rig jaar bekend te maken. (Slot van pag. 1) De Krijgsraad te Velde-YVest veroor deelde op 9 oktober 1957 majoor K. tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek en met ontslag uit de militaire dienst wegens „het aannemen van steekpenningen" tot een totaal bedrag van 22.500. Majoor K. en de auditeur gingen bel den in hoger beroep. Majoor K. zei: „Ik heb de heer Van Benthem geld geleend. Hij was slecht bij kas. Waarom zou ik van hem geld lenen Hij had het niet. Kijk naar de bedragen, die hij in de jaren 1952- 1954 op zijn bankrekening had". Steekpenningen Tegenover zijn verklaringen stonden de beweringen van de getuigen: C. van Benthem. ex-majoor van de Koninklijke Landmacht en officieel agent van het ministerie van oorlog in Engeland en J. H. Davids, die zei den dat de majoor altijd over geld- moeilijkheden klaagde en dat zij hem enkele malen (niet met de gedachte om daarvan profijt te trekken had den geholpen.. H. Tops, oud-bediende van de heer Davids zei: „Driemaal heb ik ten hui ze van majoor K. een bedrag van 500 afgegeven. Ik heb het overhan digd aan een dame, die me opendeed en van wie ik vermoedde, dat zij me vrouw K. was. Ik zei: „Is de majoor thuis? Ze antwoordde: Neen. Ik vroeg haar dan het geld aan de ma joor te overhandigen en te zeggen: Het is van de heer Davids". Mejuffrouw C. C. Felderhof, oud secretaresse van de heer Davids: „Tweemaal heb ik majoor K. geld ge bracht. Eenmaal 1500 en eenmaal 500. Ik bracht hem dat op zijn kantoor. Tijdens dc zitting bleek, dat de ver houding tussen de heren Van Bent hem en David niet meer zo goed is. Op een vraag van de president gaf de hem en Davids niet meer zo goed is. Benthem geld, dat volgens afspraak aan de Engelse firma Crowley zou toevallen niet aan de firma heeft doen toekomen. D.M.L. De gehele dag valt bij de behan deling de afkorting D.M.L.: Direc toraat Materieel Landmacht. Aan de sectie aankoop buitenland van De behandeling van de zaak-majoor K. Links de heer Fabius van ,fie Nieuwsbrief". Rechts de 'echtgenote van majoor K. en kapitein b.d. Sternfeld van de Nederlandse veilig heidsdienst in Groot-Brittannië en Noord-Ierland, een getuige d déchar ge. deze instelling is. majoor K. lange tijd verbonden geweest. Hoe werk te de D.M.L.? Hoe was de verbin ding met Van Benthem Er moes ten onderdelen worden gekocht. Op de begroting was daarvoor een bedrag van 57.000 uitgetrokken. De totale kosten worden echter 300.000. „Hoe is dat mogelijk?" vroeg de pre sident. Heeft niemand zich daarover De aankoop liep over Van Benthem en werd geregeld volgens inschrij ving. Er waren twee inschrijvingen binnengekomen, maar volgens net voorschrift moesten bij elke inschrij ving minstens drie firma's inschrij ven. Waren er slechts twee, dan was een „technische taxatie" nodig. Die technische taxatie is niet verricht. Het is trouwens heel vreemd gegaan met deze inschrijving, bleek uit de verhoren. Na sluiting van de inschrij ving kwam er nog een inschrijvings biljet binnen. Op de vraag van de president: „Hoe zit dat?" gaf overste L. C. Ondersta], het toenmalige hoofd van de sectie aankoop buitenland on der meer ten antwoord dat hij voor namelijk op de aanwijzingen van de inkopers afging. Luitenant-kolonel M. C. Plaatsman, hoofd afdeling Commerciële Zaken van het Directoraat Materieel Land macht, de volgende getuige: „De in koop in Engeland mocht niet buiten Van Benthem omgaan. Het lag in de lijn van zijn plicht om in het geval van de onderdelen met Van Benthem te werken. Het gebeurde wel meer dat we boven de prijs uitkwamen, evenals we wel eens onder de prijs kwamen. De prijzen werden niet al tijd goed berekend", (hilariteit). Luitenant-generaal b.d. J. H. L. Bos, oud-directeur van het D.M.L. en de heer C. J. van 't Hoog, oud-assistent inkoper, beaamden dit later. Mr. Mathuizen tot getuige Van 't Hoog: „Wat vond U van majoor K.?" Van 't Hoog: „Je hebt je sympathieën en antipathieën. Als chef was majoor K. goed voor zijn personeel. Hij ging ons in het goede voor". Aan het eind van de zitting, die tot 's avonds negen uur duurde, zei mr. Van Gilse nog: „Ik geloof, dat het goed is, dat de zaak zo uitvoerig is behandeld". Het Wereldgebeuren Felix Gaillards verzuchting in een der wandelgangen van het Fran se parlementsgebouw, „dat hij nu eindelijk eens vakantie kan nemen," diende ongetwijfeld om zijn ware ge voelens te verbergen. Misschien dat de jonge premier inderdaad persoon lijk behoefte heeft om eens uit te rus ten na van het ene vertrouwensvotum op het andere te zijn gesprongen en in het parlement niet weinig oppositie te hebben ondervonden voor maatre gelen, die in het buitenland algemeen werden toegejuicht. Maar het genoe gen van een vakantie wordt ongetwij feld vergald door de moeilijkheden, die de Nationale Vergadering Frank rijk heeft bezorgd door Gaillard het vertrouwen op te zeggen. Tragisch is het immers, dat de Nationale Vergadering zich (met 321 tegen 255 stemmen) uitsprak tegen een belangrijk besluit over de politiek ten opzichte van Noord-Afrika, dat de Franse rege ring zaterdag na tien en een half uur delibereren in principe had genomen. Dit principebesluit hield in, dat de Franse regering bereid was, de on derhandelingen met de Tunesische president Bourguiba over de Frans- Tunesische geschillen te hervatten zonder dat Tunesië zich van tevoren bereid zou verklaren, in te stemmen met. het houden van toezicht in het Algerijns-Tunesische grensgebied. De conservatieve leden van de regering hadden tevoren steeds vastgehouden aan hun eis, dat Bourguiba met zo'n grenstoezicht akkoord moest gaan. Het was waarschijnlijk vooral aan de persoonlijke brief van Amerika's pre sident Eisenhower aan Gaillard te danken, dat die conservatieve minis ters zich na tien uur praten gewon nen gaven. Maar in de Nationale Ver gadering kon Eisenhowers brief geen goed doen; verscheidene sprekers ver weten de regering, geen weerstand te hebben geboden aan Amerikaanse druk. Vele Franse kranten lieten giste ren duidelijk blijken, dat zij zeer in hun nopjes waren met de uitslag van de stemming in de As- semblée. Zo zei de rechts-radicale „l'Europe" van mening te zijn, dat de Nationale Vergadering zich heeft uitgesproken voor „een regering, die sterk genoeg is om alle noodzakelijke maatregelen in het Algerijns-Tunesi sche grensgebied te nemen en die te vens in staat is, onze bondgenoten op gepaste wijze van antwoord te die nen". Het is duidelijk dat het „natio nalisme" in Frankrijk nog steeds de boventoon voert. De nationale trots en het heimwee naar het vroegere im perium kunnen niet naar de achter grond worden gedrongen of plaats maken voor een houding van begrip voor de nationalistische aspiraties in éndere landen, met name in Noord- Af rika. De Amerikanen, die een kundig di plomaat als Robert Murphy hebben vrijgemaakt om met de Engelsman Beeley te bemiddelen in het Frans- Tunesische geschil, (dat na een Frans vergeldingsDombardement op Sa kiet tot een climax kwam) zijn te recht „zeer bezorgd" over de val van het kabinet-Gaillard. En deze be zorgdheid wordt in andere Navo- landen (min of meer bedekt) gedeeld. Terecht trachten de Amerikanen, een regeling voor de problemen tussen Frankrijk en Tunesië te vinden, die de Fransen en de Tune- si ërs bevredigt. Bourguiba heeft het recht niet aan zijn zijde, wanneer hij oogluikend grensoverschrijdingen van Algerijnse rebellen toelaat en de Fransen kunnen dus zoals zij og steeds van plan zijn aan interna tionale organisaties vragen om een uitspraak betreffende het toezicht op de Algerijns-Tunesische grens. (Met het risico van „internationalise ring" der Algerijnse kwestie). An derzijds echter zal Bourguiba nooit bereid zijn, zonder voorbehoud in te stemmen met zo'n toezicht. Anders zou zijn solidariteit met de Alge rijnse nationalisten twijfelachtig wor den en hij zou de sympathie van heel Noord-Afrika verliezen. Niet lang zou het duren of hij zou „met vakantie kunnen gaan". En een meer nationalistisch en meer anti westers man zou hem als Tunesisch president opvolgen... Een aftreden van Bourguiba zou nog grotere gevaren inhouden dan 't ontslag van Gaillard, al zijn ook van dit laatste de gevolg® nog niet t3 overzien. Het is in elk geval niet waarschijnlijk, dat nu in Frankrijk een regering zal worden gevormd, die met voortvarendheid een afdoen de regeling weet te vinden voor de uiteindelijke oorzaak van alle moei lijkheden: het probleem-Algerije. FELIX GAILI ..verdrietige val Prinses Marijke geïnstalleerd als padvindster Prinses Marijke is tegelijk met 19 andere aspirant-padvindsters van het vendel „De Zandlopertjes", afdeling Soest, tot padvindster geïnstalleerd. De koningin woonde evenals de an dere moeders de installatieplechtig heid bij, die in het clubhuis geschied de.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5