Oókal de sigaar>? Vitrite-directeur acht onderwijs te weinig gericht op praktijk Winkel Riet-bovenwoning NIEUWE VERORDENINGEN VOOR OESTER- EN MOSSELAFZET Gnpa: BAAR HOUT van Ceta Bever VERWACHTINGEN VAN JEUGD EN KERK WERDEN BELICHT SAS VAN GENT OOSTSTRAAT 2 S1M0N DE WIT N.V. flinke LEERLING-VERKOOPSTER 10 PROVINOIALB ZBBUWBB O OU RANT. DONDERDAG 17 APRIL 1958 LERAREN BEZOCHTEN LAMPVOETEN-FABRIEK „Lesrooster en examenstof leggen onderwijzers aan banden „Kunnen de eindexaraeneisen en het lésprogramma van de ipiddelbare scholen zo statisch blijven, terwijl de Industrie zich zo dynamisch-ontwik- kelt?". Deze vraag legde de heer B. A. Hesselink, commercieel directeur van de N.V. de Vitrite-fabriek in Middelburg, voor aan enkele tientallen docenten van het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, die woensdagmiddag een bezoek brachten aan deze fabriek. Deze excursie voor leraren was georganiseerd door het Contactcentrum bedrijfsleven onderwijs voor Midden-Zeeland, „om de leraren de kennis en de stof te leveren voor het voorlichten van de jeugd over het bedrijfsleven", zoals de heer ir. T. Michielsen uit Middelburg, directeur van de P.Z.E.M. en voorzitter van dit centrum, het noemde. De heer Hesselink, die sprak over „Het middelbaar onderwijs gezien te gen het algemeen maatschappelijk en economisch bestel van Nederland", gaf zelf antwoord Op zijn vraag. „Ik heb niets tegen Plato", zei hij, „maar ik zou wensen, dat er wat minder tijd aan deze zaken en wat meer aan dacht aan de praktijk van het leven en dan met name de industrie besteed zou worden". Hij wees er op, dat Nederland voor een bijzonder probleem staat door de reusachtige toename van de beroeps bevolking. Voor ons land is dit 15 terwijl deze toename in de andere Europese landen veel minder is. „Voornamelijk de industrie zal deze toevloed opvangen", stelde de heer Hesselink vast, „en moet daarom het middelbaar onderwijs niet een beetje op die industrie gericht zijn?". Hij kon dan ook meer vrede heb ben met het onderwijs in de Angel saksische landen. „Daar is het onder wijs wél gericht op de praktijk, ter wijl hier de parate kennis, de weten schap het doel is", verklaarde hij. Vah belang achtte de heer Hesselink, dat het onderwijs gericht wordt op de samenwerking, het „teamwork" en ook op de verantwoordelijkheid, „omdat de jongelui vaak deze verant woordelijkheid jsehuwen". Onderwijs over praktische facetten van het in dustriële leven als sociale wetten, be lasting, inflatie, reserves voor inves teringen, bestedingsbeperkingen be talingsbalans noemde de heer Hesse link noodzakelijk. Tenslotte vertelde de heer Hesse link nog over de noodzaak van marktonderzoek teneinde de spreiding van de export te vergroten en zo het bestaan van de fabriek minder kwets baar te maken. In dit verband ver telde hij, dat de Vitrite-fabriek ex porteert naar 27 landen. Zwartboek Naar aanleiding van de opmerkin gen'door de heer Hesselink over het „statische onderwijs" ontspon zich uiteraard een interessante discussie. Eén van de sprekers merkte hierbij op, dat „het onderwijs inderdaad zit opgesloten in de onderwijswet, die de leraren wat betreft lesrooster en examenstof volkomen aan banden legt". Ook vele leraren zelf hebben hier grieven over geuit. Er is zelfs een „zwartboek" over deze grie ven aan het ministerie van onder wijs gezonden. Een andere spre ker merkte op, dat dit weinig uit richt, omdat men weinig gedocu menteerd kan zijn daar van de zijde der ouders praktisch geen protesten komen. Anderzijds werd er op gewezen, dat men er sterk voor moet waken reeds op jeug dige leeftijd naar specialisatie te streven. Ook waren er tegenstanders van deze „industriële invloed op het on derwijs", Omdat het middelbaar on derwijs algemeen vormend moet blij ven en dus niet gericht mag zijn op een specialisatie, maar de mogelijk heid moet openlaten voor alle rich tingen. Honderden miljoenen Eerder was het woord gevoerd door de heer ir. J. P. Berdenis van Berle- kom, technisch directeur van deze fabriek, die sprak over „de beteke nis en structuur van de Vitrite-fa briek en de mogelijkheden om jonge lui te plaatsen". Hij vertelde, dat de Vitrite-fabriek als hoofdprodukt lampvoeten voor gloeilampen maakt. „Jaarlijks worden er hiervan honderden miljoenen ge maakt", zei hij, „helaas verdeeld over 400 typen". De heer Van Berlekom wees er verder op, dat één fabriek uiteraard niet zo'n grote behoefte heeft om de volledige produktie van de Vitrite-fabriek op te vangen. Dit al in 189S begonnen toeleveringsbe drijf is dan ook gedwongen een grote internationale omzet in stand te hou den. Uitvoerig vertelde spreker over de fabricage van de lampvoeten. Onder meer vertelde hij daarbij, dat de me talen mantel en de contactplaatjes gescheiden worden door een isolatie van zwart- glas. Van dit glas is de naam Vitrite (vitrum) afkomstig. Over „de administratie, functie in het moderne bedrijfsleven" sprak de heer J. J. Claas, hoofdadministrateur van de Vitrite-fabriek. Hij wees er op, dat de boekhouding vroeger niet meer was dan geschied schrijving, voornamelijk financieel. Door de geweldige industriële ont wikkeling, de massaproduktie en de monetaire krachten is nu echter voor al de bedrijfsadministratie belangrijk geworden. Hierdoor is ook de ingé- wikkelde „planning" mogelijk, omdat alle cijfers en gegevens geïnterpre teerd en geanalyseerd kunnen wor den. In dit verband wees hij er op,, dat op de hogere technische school tegen woordig niet alleen aandacht aan de boekhouding, maar ook aan de be drijfsadministratie besteed wordt. Nadat het bedrijf in groepen van vier personen bezichtigd was, ont spon zich nog een geanimeerde dis cussie over de besproken onderwer- ANTWOORD AAN VISSERIJCOMMISSIE: Exporteursregelin gen zijn gelijk Het bestuur van het Produktschap voor vis en visprodukten heeft tot een nieuwe Oesterverordening 1957 en een nieuwe Mosselverordening 1957 besloten. De inhoud van de nieuwe oesterverordening is in principe gelijk aan de oude bedrijfsschapsverorde- ning, terwijl aan de nieuwe mossel verordening een exporteursregeling werd toegevoegd. Dit heeft minister Vondeling mede gedeeld, naar aanleiding van vragen welke hem werden gesteld bij een mondeling overleg met de vaste commissie voor de Visserij uit de Tweede Kamer over het visserijbe leid. Hoewel deze oester- en mosselver ordeningen niet geheel gelijk zijn, lo pen zij op het punt van de exporteurs regeling evenwijdig. De oesterregeling houdt in, dat door het leggen van 'n heffing van 25 pet. op de opbrengst van afgeleverde oesters, bestemd voor export, een fonds wordt gevormd. Driemaal per ir wordt voor kwekers-niet-expor- irs de mogelijkheid geopend tegen een vastgestelde prijs een zeker kwantum oesters in te leveren, waar van de betaling uit het fonds ge schiedt. Het kwantum ingeleverde oesters staat in een zekere verhou ding tot de exportmogelijkheden. Een exportbevorderingsfonds wordt gevormd door een heffing op de uit voer van. 15 pet van de opbrengst. Aan het eind van het seizoen worden in principe de bedragen uit dit fonds terugbetaald. De exporteur ech\pr, die meer uitvoert dan 110 pet van zijn op basis van de drie laatste seizoenen vastgestelde aandeel in de export, wordt op zijn terugbetaling gekort, terwijl de exporteur die minder dan 99 pet van zijn aandeel exporteert, doen niet minder dan slag ontvangt. pet, een toe- De mosselverordening regelt het aanbod van de mosselen dat bij het kantoor voor mosselzaken van het produktschap te Bergen op Zoom is geconcentreerd. Na aanmelding van de exportbehoefte van de exporteur wordt door het kantoor aangewezen welke kweker de voor uitvoer ge vraagde partijen zal leveren. De ex porteursregeling voor mossels komfe :tmi VOOR C EH EEK DOELEIHDEM Gasleiding te Hulst van nieuw soort buizen. Deskundigen enthousiast Tal van autoriteiten op het gebied van de gasvoorzlenlng, onder wie di recteuren en chefs van dienst van gas bedrijven te Antwerpen, Luik, Gent, Doornik, Axel en Hulst en de wethou der van openbare werken van Hulst, de heer J. D. J. Martens, waren woensdagmiddag aan de Glaclsweg te Hulst aanwezig, toen daar over een lengte van circa vierhonderd meter een nieuwe hoofdleiding voor gas werd gelegd. Deze leiding, vervaar digd van polyvinylchloriede, een soort plastic, heeft een doorsnee van onge veer 150 mm en is één der allereerste van deze afmeting, welke in Neder land werd gelegd. De voordelen van dit soort bulzen met konische verbindingen, die ver vaardigd worden bij de „Polva" te Oosterbeek, zijn vele. Het gebruik van buizen, die in vergelijking met de gietijzeren buizen zeer licht zqn, geeft voor wat betreft het leggen, de vracht en het arbeidsloon, een besparing van circa vijfendertig procent. Bovendien is de prijs ervan beduidend lager dan die van de gietijzeren buizen. Het aan- eenlassen der zes meter lange buizen geschiedt ox> eenvoudige wjjze. Het spie-einde van de ene buis wordt ge schoven in het tapse eind van de an dere buis waarbij beide einden met lijm worden bestreken. Na een twee tal minuten te zijn geklemd, zijn de buizen dan onwrikbaar met elkaar verbonden. De verdere voordelen zijn, dat er bij dit soort buizen veel minder drukverlies optreedt, dat er geen aan groeiing aan de binnenzijde plaats vindt, terwijl verder de levensduur vrijwel onbeperkt is. Het aaneenkop- pelen der buizen kan op straat ge schieden, waarna grote leidinggedeel ten tegelijk in de daarvoor gegraven en slechts smalle gleuven kunnen wor den gelegd. De deskundigen, die woensdagmiddag aanwezig waren en nauwlettend de werkzaamheden ga desloegen, toonden zich algemeen en thousiast over dit nieuwe soort buizen, waarvan het gebruik een besparende werkwijze betekent. Tweehonderd gulden verloren De heer P. Dooge te Oosterland verloor dezer dagen twee bankbiljet ten van honderd gulden. Spoedig werd door een (eerlijke) vinder één. bankbiljet teruggegeven, het andere is echter nog zoek. Het produktschap heeft in zijn ver gadering van 3 april 1958 bepaald, lat deze verordeningen van beperkte duur zullen zijn, n.l. tot medio 1959. Aangezien liet mosselseizoen 1957/ '58 inmiddels is beëindigd en de mos selverordening zal gelden voor het seizoen 1958/'59, is-het juridische be zwaar tegen de terugwerkende kracht van de mosselverordening tot 1 juli 1957 opgeheven. GEREFORMEERDE OUDERLINGEN BIJEEN Ds. Homburg sprak over de taak van Zeeuwse kerken. In het jeugdgebouw van de gerefor meerde kerk te Vlissingen werd woensdag de jaarlijkse Gereformeer de Zeeuwse Ouderlingenconferentie gehouden. De conferentie werd ook door predikanten bijgewoond. De voorzitter, de heer Joh. Boon uit Ber gen op Zoom, herdacht allereerst de overleden secretaris, de heer C. Douw die meer dan 20 jaar zijn beste krachten heeft gegeven voor het or ganiseren van deze conferenties. Een bijzonder woord van welkom richtte de heer Boon tot drs. A. Ver schoor, die als adviseur de verga dering bijwoonde. De morgenverga dering was gewijd aan de vragen ""'at verwacht de je■*- '—'Tja „Wat verwacht jeugd". De* eers door de presidente van de provinciale afdeling van meisjesverenigingen in Zeeland, mej. F: Groot Nibbelink uit Kamperland en de tweede voorzitter van de jongelingsvereniging te Se- rooskerke, de heer W. J. Sanderse, alsmede door enkele leerlingen van christelijke onderwijsinrichtingen in Zeeland. Uit de antwoorden bleek, dat de jeugd het zeer op prijs stelde zich oyer dit vraagstuk eens vrij te kunnen uitspreken, in de ver wachting, dat de kerk dit ook over de jeugd zou doen. De jeugd verlangt naar een leven de kerkgemeenschap, zo bleek. Er zijn vele Jongeren, die zeer weinig over de kerk nadenken, doch ér is ook een grote categorie, die voor alles van de kerk vèrwacht, dat zij steunen zal en voorlichting geeft in vele proble men, waarmee de jeugd worstelt. De jeugd verwacht niet op alle vragen een antwoord, maar wel begrip voor haar moeilijkheden. Zij Juicnt de in voering van ritmisch zingen, nieuwe gezangen en nieuwe Bijbelvertaling van harte toe en wil bij velerlei ker- kewerk ingeschakeld worden. Ook is zij voorstander van meer contact met andere kerken en aansluiting bij de Wereldraad van kerken. De voorzitter besprak vervolgens de vraag: „Wat verwacht de kerk van de jeugd?" Spreker ging nader door op het door de jeugd naar voren ge brachte In en wees er op, dat men de kerk moet zien als de moeder aller gelovigen. Ondanks haar vele tekort- komingen moet de liefde tot haar de boventoon voeren. De jeugd van thans moet bereid en in staat zijn „de erfenis der vaderen" straks over tc nemen. Hiervoor zijn o.m. kerk historie en dogmatiek onontbeerlijk. Ds. Homburg Na de middagpauze besprak ds. P. Homburg, gereformeerd predikant te Vlissingen over: „De taak van de Zeeuwse kerken ten opzichte van evangelisatie en de zorg voor eigen kerkelijk leven, in verband met de veranderde omstandigheden". De pre dikant wees er op, dat de structuur en de cultuur van de mensheid steeds worden beïnvloed door geestelijke factoren. De kerk en de christenheid mogen nimmer een houding aannemen, of er niets aan de hand is. Wij leven thans in het atoomtijdperk met zijn gewel dige ontwikkelingsmogelijkheden, ten goede of ten kwade. Spreker betoog de, dat men als gereformeerden te midden van de problemen van deze tijd moet staan. Het tempo der ontwikkeling is niet bij te houden. Dit geldt niet alleen voor de materie en de techniek maar ook voor de geestelijke stromingen. Door deze vooruitgang is de mens totaal ontnuchterd. Hij bemerkt, dat alles hem uit de handen wordt ge nomen. Helaas brengt dit de mens niet terug tot God, zo vervolgde de predikant integendeel. Hij heeft geen gevoel en geen interesse meer voor godsdienst. Deze spreekt niet meer tot de moderne mens. De mens vertoont een groot dualisme. Ds. Homburg vroeg zich af of dit alles niet beïnvloed wordt door de angst voor het leven, zoals zich dit vooral in deze tijd van het atoom openbaart. Wij leven in een tijd van bezits-mate- rialisme, een groot gevaar voor het christendom. De kerk leeft niet op een geïsoleerd eiland, maar midden in een wereld van materialisme en mo dern ongeloof, zo betoogde de predi kant. De kerk heeft hierin een grote roe ping. Spreker bezag vervolgens de taak van de gereformeerde kerken en gaf hiervoor verschillende richt lijnen. Tenslotte bezag ds. Homburg de zorg voor het eigen kerkelijk leven en wees op de grote veranderingen, die het Delta-plan in de toekomst voor de kerken zal teweegbrengen. Op deze inleiding volgde nog een uitvoerige gedachtenwisseling. Bij de afwerking van de huishoude lijke zaken had de penningmeester, de heer S. Kaan te Wolfaartsdijk, melding gemaakt van een batig saldo van 335,03. De voorzitter deeldo mee, dat de pen ningmeester en hij de tijd gekomen achtten hun werk aan jongere krach ten over te dragen. Tevens moest worden voorzien in de vacature van de overleden secretaris. Bij de ver kiezingen werd de heer I>. J. Rouw uit Goes tot voorzitter, de lieer J. P. Balkenende uit Kapeile tot secretaris en de heer J. Katsnian te Wolfaarts dijk tot penningmeester gekozen. Als lid voor de classis Zierikzee werd de heer N. W. Flikweert uit Noordgouwe gekozen. ROTTERDAMSCHE BANK N.V. Rotterdam-Amsterdam 285 vestigingen. Heden openen wij te een correspondentschap. De kas-uren zijn als volgt 1 maandag 8.304 uur, dinsdag t/m vrijdag 8.3012 en 14 uur, zaterdag 8.3012 uur. Het correspondentschap is telefonisch bereikbaar onder K 1158 nr. 544. Kantoor Terneuzen. Miljoen kg sinaasappelen in transito te Goes. Bestemd voor bezoekers van „Expo" te Brussel. Eén der koelhuizen in de „Poel" van de veilingvereniging „Zuid-Beveland" te Goes dient momenteel als bewaar plaats voor een grote hoeveelheid si naasappelen. Sedert maandag worden namelijk 1.200.000 kg Jaffa-sinaasap- pelen in het koelhuis opgeslagen, die voor het grootste deel bestemd zijn voor de bezoekers van de Wereldten toonstelling te Brussel. De sinaasappelen, die door een Rot terdamse groothandelaar in Israël zijn gekocht, worden in transito in Goes opgeslagen, omdat het koelhuis van de Goese veiling aan alle voorwaarden voldoet. Tevens heeft de handelaar daardoor de afstand met zfln afzetge bied aanzienlijk verkleind. Sedert maandag arriveren dagelijks twintig zwaar beladen trailers met oplegger met een vracht van 15 ton sinaasap pelen aan de veiling te Goes. Vandaag worden de laatste 300 ton aangevoerd. De Jaffa's zullen binnenkort geleide lijk naar Brussel worden getranspor teerd, waar zij een heerlijk appeltje voor de dorst betekenen voor de vele honderdduizenden bezoekers van de *Expo 1958"» aan de Opril (centrum) te Goes. Vloeroppervlakte ong. 120 m2. Te bevragen: Makelaarskantoor H. de Blaey, Martkveld 3, Kloetinge, telefoon 011003088. heeft in haar filiaal te Middelburg plaats voor een (15—17 jaar). Goed loon. Prettige afwisselende werkkring. Persoonlijk aanmelden bij de chef van het filiaal Lange Delft 7 te Middelburg. Onze Jantjes zijn altijd al liefhebbers van 'n lekker sigaartje geweest. En elke jonge lichting neemt die goede rookgewoonte vlug en graag over. Het is trouwens opvallend, dat onder de jongeren - met en zonder braniekraag - het roken van sigaren steeds meer toeneemt. Vooral de cigarillos genieten bij hen een grote en nog snel groeiende populariteit! Probeer,zc ook. maar eens. rook sigaren I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 12