PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gortzak en de zijnen vormen een tweede communistische Kamerfractie Franse regering na stormachtig debat in Assemblée verslagen De „herindeling" van Schouwen- Duiveland BILT Vandaag... VERWACHT... 201e jaargang - no. 89 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: O. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 16 april '58 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. sdvertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. Bileven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-6 tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841: Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234): Oostburg, G F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. PARLEMENTAIRE OPVOERING VAN C.P.N,-TWEESPALT Paul de Groot: „Zij negeerden democratische besluiten" (Van onze parlementaire redacteur) Het parlementaire naspel van de tweespalt in de Nederlands» communistische partij is dinsdagmiddag in de Tweede Kamer zonder incidenten verlopen. De verklaring van de lieer Gortzak» een der uitgestotenen, dat hij en mevrouw Lips-Odinot en de he ren Brandsen en Wagenaar als lid van de C.P.N. zijn geroyeerd, doch dat zij hun zetels zullen blijven bezetten, omdat zij zich rasechte communisten voelen, steunend op het Marxistisch Le- nisme, is in een rustige sfeer afgelegd. Ook de verklaring van de heer Paul de Groot, de dictator in de officiële C.P.N., dat de heren Brandsen, Gortzak en Wagenaar buiten de partij zijn ge zet en dat aan mevrouw Lips-Odinot is verzocht haar mandaat beschikbaar te stellen en dat deze vier dus geen deel meer uit maken van de fractie van de C.P.N., bracht weinig beroering. op de algemeen secretaris geoefende kritiek, omdat deze „een politiek voert met terzijdestelling van de Le ninistische beginsel enen aan de wei gering van De Groot om een principi ële discussie over zijn beleid in de pe riodieken van de partij toe te laten. Hij wraakte de laster, die door De Groot over de leidende communisten is uitgestort en diens streven om een scheuring in de E.V.C. te brengen. Nadrukkelijk zeide de heer Gortzak, dat het groepje van vier communisten niet zal voldoen aan de eis tot aftre den als Kamerlid. Hij gaf te kennen dat zij voortaan een zelfstandige communistische fractie zullen vormen De heer Gortzak deelde mee, dat men gevieren „de ware communistische strijd" zal blijven voeren en dat men, zodra in de C.P.N. weer reglementair besluiten worden genomen, zich zal onderwerpen aan de C.P.N.-discipline en de zetels beschikbaar zal stellen. De vier zullen een eigen discussie orgaan uitgeven. Hoongelach ontketende de heer Gort zak, toen hij snoefde: Hoe ook de houding van sommige personen in de C.P.N. moge zijn, het communisme marcheert op en zal de overwinning behalen, ook in Nederland! Tenslotte deelde de heer Gortzak mee, dat hij voortaan weer als voorzitter van zijn viermansfractie zal optreden Democratisch... De heer Paul de Groot, die zich door een der leden smalend hoorde toeroepen „Sieg Heil" toen hij het spreekgestoelte beklom, legde slechts een korte verklaring af. Hij maakte bekend, dat aan de vier rebellerende communisten is verzocht hun zetels ter beschik king te stellen, omdat die zetels zijn toegekend op de lijst van de C.P.N., van welke organisatie zij Veel belangstelling. De belangstelling voor deze Tweede Kamervergadering was groot. Er waren niet alleen veel afgevaardigden aanwezig, ook de tribunes en de loges waren dichtbezet. Er hadden zich tus sen het publiek kennelijk enige politiemensen in burger opge steld. Men wilde op alle gebeur lijkheden voorbereid zijn, doch de politie behoefde niet hande lend op te treden en heeft stille tjes meegenoten van de opvoe ring van dezer parlementaire tragi-komedie. Pas nadat een aantal formele zaken was afgedaan en het nieuwbenoemde communistische lid, de uit de C.P.N. geroyeerde heer Bertus Brandsen, se cretaris van de E.V.C. en vice-voor- zitter van het Communistische Inter nationale Vakverbond, geïnstalleerd was, betraden de officiële communis ten, de heren Paul de Groot, Marcus Bakker en Borst de zaal. Zij namen gedrieën plaats in het bankje achter dat waarin mevrouw Lips-Odinot en de heren Wagenaar en Brandsen za ten. Vóór deze afgevaardigden zat in een eenpersoonsbankje de heer Henk Gortzak. Laster gewraakt Deze heer Gortzak kreeg het eerst het woord. Hij herinnerde aan het royement uit de C.P.N. van de heren Brandsen, Reuter, Wagenaar en Gort zak en aan het ontnemen van het be stuurslidmaatschap van de C.P.N. aan mevrouw Lips-Odinot en aan de eis, dat allen hun openbare functies be schikbaar zouden stellen. Hij gewaag de o.m. van de in het partijbestuur ff ...viert kroonprinses Marg e- ff the van Denemarken haar 18- H de verjaardag. H ...viert de Nederlandse portret- §1 en landschapschilder H. A. L. M Wichers te Nijmegen zijn 65- ste verjaardag. iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tijdens de demonstratie van de Brit se Labour-partij tegen de proeven met kernwapenen, welke op Trafal gar Square in Londen is gehouden, maakte een oplettend fotograaf dit zeldzame plaatje van een breed la chende Aneurin Bevan, die boven een stoppelig gelaat een alpino-petje droeg. Naast hem ziet men Hugh Oaitskell, de leider van de Labour- partij. Straaljager omlaag: vlieger gedood. Dinsdagmorgen om kwart over elf is een F-84-Thunderstreak van de vlieg basis Eindhoven tussen Straatsburg en Freudenstadt in West-Duitsland verongelukt. Het toestel was bezig met een laag vliegoefening en heeft daarbij ae grond geraakt, waarna het is geëx plodeerd. De vlieger, de 26-jarige reserve eer ste luitenant-vlieger-waarnemer J. M. Kalis uit Eindhoven verloor hierbij het leven. Hij was gehuwd en had één kind. geen deel meer uitmaken. De kie zers hadden verwacht, zo zeide hij, dat de vier zouden optreden in overeenstemming met de beginse len van de C.P.N. en „zich zouden onderwerpen aan de besluiten, die op democratische wijze tot stand gekomen zijn..." Deze laatste toe voeging verwekte een daverende vrolijkheid. Het blijven zitten wordt in de arbei dersbeweging als politiek verraad be schouwd, zo eindigde de heer Paul de Groot: de vier geroyeerden maken geen deel meer uit van de fractie der .N. Misbruik Hiermede zou de vertoning afgelopen kunnen zijn, doch de fractievoorzitter ter van de P. v. d. A., mr. Burger, vestigde er nog de aandacht op, dat de C.P.N. de kiezers bedriegt door iemand zich als partijloze te laten verkiezen, die later gehoorzaamt aan de bevelen van de C.P.N. Hij kriti seerde, dat eht illegale werk van de heer Wagenaar door het slijk ge sleurd is, doch voegde eraan toe, dat de heer Wagenaar vroeger precies hetzelfde heeft gedaan ten aanzien van de socialisten Vorrink en Goed hart. Mr. Burger sprak van een grondeloze immoraliteit bij de communisten en van misbruik van het woord demo cratie. Hij wees op de grote waarde van de vrijheid en kwalificeerde het conflict bij de C.P.N. als van hoog voltage, maar gering ampèrage. Prins en prinsessen naar Obergurgel Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben wegens het onbestendige weer hun verblijf in het geoied van Vent, waar zij enige bergtochten hebben gemaakt, afge broken. Zij zijn in Obergurgel aan gekomen, waar de prinsessen nog skitochten willen maken. Zij wor den vergezeld door de beide ski leraren uit Sankt Anton, Marth en Bombardelli. Het ligt in het voor nemen van de bezoekers tot donder dag in Oostenrijk te blijven.. De prin sessen zullen daarna, zoals reeds werd gemeld, naar Brussel gaan om het door koning Boudewijn te geven hofbal bij te wonen. Donderdag antwoorden van Westen naar Moskou. De Britse, Franse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiger in Moskou zullen donderdag de Sowjet- Unie ln kennis stellen van de bereid heid van hun regeringen, ambassa deursbesprekingen te beginnen over een topconferentie tussen Oost en West, aldus Is dinsdag in regerings kringen te Parys gezegd. Over de opstelling van de Westelij ke antwoorden op het Russische voor stel om de besprekingen donderdag in Moskou te beginnen wordt nog over leg gepleegd tussen Londen, Parys e Washington, aldus verklaarde men. Donderdag zouden de ambassadeurs ook vragen wanneer de ambassadeurs- conferentie zal moeten beginnen. ff in Monaco heeft prinses Gracia M Patricia, zoals deze foto toont, 20 ladingen dynamiet tot ont- f= ploffing gébracht en daarmee H officieel een begin gemaakt met de aanleg van twee nieuwe ff spodrwegtunnels in het vorsten- p dom. De tunnels, die in onge- p p veer drie jaar voltooid zullen p p worden, zullen er voor zorgen, p dat het treinverkeer door het ff rotsachtige Monaco aanzienlijk p sneller zal verlopen. Prins Rai- p p nier (links) en een ingenieur p p met een stevige helm op, keken p glimlachend toe toen de prin- ses door een druk op een „de- p tonator" tonnen rots in bewe- p p ging bracht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll Tunesië struikelblok Vijf maanden heeft Gaillard zich kunnen handhaven Na een stormachtig debat en een vergeefse poging om uitstel van executie te verkrijgen heeft de Franse Nationale Vergadering dinsdagavond het kablnet-Gaillard met 321 tegen 255 stemmen verslagen. De politiek van de regering inzake het bemiddelingswerk en de Algerynse politiek werd afge keurd. Premier Gaillard had aan deze kwestie niet rechtstreeks de vertrou wenskwestie verbonden, maar had gezegd dat hy zyn ontslag zou nemen wanneer de Assemblée de politiek van zyn regering zou afkeuren. Kort voor middernacht voltrok zich het lot aan de 38-jarige premier, die het parlement teruggeroepen had van zijn paasreces om een oordeel te kun nen vragen over de Frans-Tunesische kwestie, die geboren werd uit het bom bardement op Sakiet Sidi Youssef. Vijf maanden neeft Gaillard, de jong ste na-oorlogse premier van de vierde republiek, zich kunnen handhaven. René Pleven had gevraagd om, bij handopsteken, te stemmen over een dag uitstel voor de beslissing. Maar de gemoederen waren verhit er waren heftige woorden gevallen. Vooral de Poujadist Le Pen, een ex- parachutist, had ernstige beschuldi gingen geuit tegen de Verenigde Sta ten. Hy zag Frankrijk aan de leiband van Engeland en Amerika lopen en beschuldigde Gaillard ervan, dat hij de bevelen van Washington gehoorzaam de. De crisis, die thans begonnen is, wordt de ernstigste geacht na de Twee de Wereldoorlog. Aanstaande zondag en zondag over een week worden er verkiezingen gehouden. De franc staat zwak. De socialisten zullen zich, naar Mollet al voor de stemming verklaar de, afzijdig houden van een kabinet dat Gaillard moet opvolgen. Communisten, Poujadlsten, Gaullis ten en onafhankelyken (conservatie ven) hebben de crisis veroorzaakt. Hoe lang ze zal duren weet niemand. Gaillard zelf, die voor de stemming zei nu eens vakantie te zullen nemen, sprak van ernstige gevolgen, in een ernstige tijd. Gaillard beeft later medegedeeld, dat hy het ontslag van zijn regering aan president Coty zal aanbieden. GEMEENTERADEN BEZONNEN ZICH OP.. Vele bezwaren tegen grenscorrecties De afgelopen weken Is er in de raadszalen van de achttien gemeenten op Schouweii-Duiveland heel wat afgepraat in verband met de gemeenteiyke- heriiideling van het; eiland. Het feit, dat er volgens een vóór 1 januari 1960 in te dienen wetsontwerp van de achttien gemeenten op Scliouwen-Duive- land slechts zes zullen overblijven, is in vrijwel alle raadsvergaderingen aan leiding geweest tot vaak heftige en bewogen discussies. Nu Burgh deze In grijpende grenscorrectie dinsdagavond als laatste gemeente heeft besproken, blykt dat de meeste gemeenten tegen de herindelingsplannen zyn, zoals die door Gedeputeerde Staten van Zeeland zjjn opgesteld. Gezien de eerste reac ties van de gemeentebestuurders komt men toch wel tot de conclusie, dat Schouwen-Duiveland beslist niet warm loopt voor de gemeentelijke herinde ling. Tijdens de „hearing", die Gedeputeerde Staten nu nog moeten houden, zuilen ongetwijfeld harde noten worden gekraakt! Zoals bekend hebben G. 9. enige we ken geleden aan de gemeentebesturen het wetsontwerp doen toekomen, dat de nieuwe gemeentelijke herindeling van Schouwen-Duiveland zal regelen. Van de 18 gemeenten zullen er in dien het wetsontwerp te zijner tijd door de Staten Generaal wordt aan vaard zes gemeenten overblijven, die de volgende namen krijgen: Wes- terschouwen, Midden-Schouwen, Ter gouwe, Zierikzee, Duiveland en Brui- nisse. De plannen zijn zo ingrijpend, dat de meeste gemeenteraden ze niet zonder slag of stoot kunnen aanvaar den. Althans elf gemeenten hebben geen twijfel over hun gevoelens laten bestaan; zij waren voor het behoud van hun zelfstandigheid of hadden ernstige bezwuren tegen de te vormen combinatie van verschillende gemeen ten tot één. Zierikzee, Oosterland, Noordgouwe, Ouwerkerk, Nieuwer- kerk, Kerkwerve, Noordwelle, Elle- meet, Dreischor, Zonnemaire en Re- nesse stonden afwyzend tegen de plan nen. De gemeenteraad van Oosterland heeft zich wel bijzonder fel tegen de herindeling gekeerd. Een der raadsleden sprak zelfs van „een zwaard van Damocles", dat boven de gemeente hangt. Voorts werd overwogen om indien er ook slechts één mogelijkheid zou zyn om de gemeentelijke sanering te gen te gaan een eilandel\jke pro testvergadering te beleggen. Zierikzee heeft zich in de jongste raadsvergadering eveneens tegen het huidige wetsontwerp uitgesproken, omdat er naar de mening van de raad niet voldoende rekening is gehouden met de wensen en verlangens van Schouwens grootste gemeenten. Te leurgesteld was men namelijk over het feit, dat Schuddebeurs niet by Zierik zee komt, doch tot de nieuw te vormen gemeente Tergouwe zal hehoren. Me de omdat er velen uit Schuddebeurs hun werkkring in Zierikzee hebben, wilde de raad deze buurtschap bij de gemeente gevoegd zien, zoals dat trouwens in het plan van 1949 was vastgelegd. Ouwerkerk, dat mét Oosterland en Nieuwerkerk de gemeente Duiveland moet vormen, voert bezwaren aan op „geestelijk niveau". Samenvoeging zou voor Ouwerkerk er toe kunnen leiden dat in de eerste plaats de recre atiemogelijkheden niet ten volle kun nen worden benut, zo werd betoogd, terwijl er op gewezen werd, dat 's zon dags in Ouwerkerk de voetbal rolt! Ook de gemeenteraad van Noordwelle stelde het behoud op zelfstandigheid primair en in Dreischor was men te gen een samengaan met Brouwersha ven, omdat die gemeente volgens de raad van Opa Kips woonplaats „fi- iVeryolg op pag, 2 K.P.M. in Indonesië wordt nieuwe inter-insulaire lijn In Djakarta is dinsdag gemeld, dat de K.P.M. in Indonesië zal worden om gezet in een nieuwe inter-insulaire scheepvaartlijn onder regeringstoe- zicht. Soebantio, een bestuurslid van de door de communisten beheerste vakbond van havenarbeiders, deelde mede, dat de Indonesische minister van scheepvaart, commodore Moham mad Nazir, zou hebben verklaard, zich met een suggestie in die zin te kunnen verenigen. Soebantio had gis teren een bezoek gebracht aan minis ter Nazir. Begin deze maand zijn op twee na alle schepen van de K.P.M. uit Indo nesië vertrokken, maar de havenin stallaties dezer maatschappij in de ge hele archipel bleven onder toezicht der regering. Soebantio deelde nog mede, dat er onder het 12.000 man leden tellende Indonesische personeel van de K.P.M. misverstand was ontstaan over het aanmonsteren van bemanningen voor de Russische vrachtschepen, die Indo nesië kortgeleden heeft gekocht. Hij voegde daaraan toe, dat het mi nisterie van scheepvaart waarnemers naar de haven van Tandjcmg Priox heeft gezonden om dit misverstand uit de weg te ruimen. Minister Nazir zou hem de verzekering hebben ge geven, dat alle door de regering ge kochte schepen, ook de Russische, door oud-K.P.M.-personeel zullen wor- •den bemand. Familie wilde het warm hebben bij thuiskomst Buren van de familie H. aan s j= het Kerkpad te Soest roken een gaslucht bij het huis van deze familie. Zij belden aan, H maar er werd niet opengedaan. De gewaarschuwde politie H maakte de deur open en vond tot zijn verbazing alle gaspit- ten die in het huis aanwezig waren, brandende. De bewoners pi waren niet thuis. §i Zij waren op bezoek in Den Haag, waar ze telefonisch wer- den ingelicht. Het bleek, dat H men de gaspitten met opzet had aangestoken. Dan zou het §e niet zo koud zijn bij hun thuis- komst. Men verzocht de politie alles rustig te laten branden, maar daar hebben de politie- lp agenten zich maar niet aan ge- houden. De hoofdkraan werd il dicht gedraaid, zodat de bewo- ners bij hun thuiskomst, toch p| een koud huis aantroffen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiif Spaans vliegtuig in zee gestort: 16 doden Een 4-motorig vliegtuig van de Spaanse luchtvaartmaatschappij Aviaco is maandagavond dicht bij Barcelona in zee neergestort. Alle 16 inzittenden, die zich aan boord be vonden, zijn om het leven gekomen. Een woordvoerder van Aviaco zei de dat de wrakstukken van het vliegtuig, dat te Barcelona had moe ten landen, op tien kilometer uit de kust ontdekt zijn. Het vliegtuig, was op weg van Bil bao naar Barcelona. Volgens een woordvoerder van genoemde maat schappij, waren alle passagiers Span jaarden. ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enke le buien. Matige tot vrij krachtige wind lussen nood en noordwest. In het zuiden van het land iets lagere temperaturen. Elders weinig veran dering in temperatuur. ZON EN MAAN 17 april Zon op 5.41 onder 19.40 Maan op 4.56 onder 18.12

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1