STURKA Kamer ontevreden over opheffing afdeling grond- en pachtzaken LANDBOUW COMITÉ: KABINET MOET VERPLCHTING NAKOMEN NEW-YORKS MUSEUM DOOR BRAND GETEISTERD gekleed-sportieve stijl! FIRST CLASS Verspuy 041a isrnt X^au ttfesten WOENSDAG 16 APRIL 1958 PROVINCIALS S B MUW 8 B COURANT. TWISTPUNT VANDAAG IN STEMMING Dr. ir. Droesen dient motie in; minister spreekt van verbetering (Van onze parlementaire redacteur). Het voornemen van de minister van landbouw, visserij en voedselvoor ziening, dr. ir. Vondeling, om de afdeling grond- en pachtzaken van zijn departement op te heffen en haar werkzaamheden deels over te brengen naar de directie van de voedselvoorziening, deels naar de cultuurtechnische dienst, is bij een groot deel van de Tweede Kamerleden niet in goede aarde gevallen. Dat bleek dinsdagmiddag tijdens een interpellatie van dr. ir. Droesen van de K.V.P. over deze reorganisatie en over de daaruit voor het beleid in grond- en pachtzaken voortvloeiende gevolgen, een interpel latie die uitliep op een aantal zeer kritische vragen. Het bleek bovendien uit de indiening van een motie door de heer Droesen, die uitspreekt, ddt de voorgenomen reorganisatie grote gevaren inhoudt voor een objectief en doelmatig beleid en die de bewindsman uitnodigt te streven naar een oplossing, die enerzijds de eenheid en onafhankelijkheid van de behande ling van de grond- en pachtzaken veilig stelt en anderzijds een goede coördinatie niet andere bij dit beleid betrokken afdelingen en diensten waarborgt. De motie was mede-ondertekend door de heren Den Hartog (v.v.d.), Biewenga (a.r.), Kikkert (c.h.u.) en Groen (k.v.p.). Zij komt vanmiddag in stemming. Minister Vondeling heeft reeds verklaard, dat hij het niet eéns is met de opvatting, dat de reorganisatie grote gevaren voor een objectief en doelmatig beleid inhoudt, Hij heeft echter tegen de uitnodiging, die in de motie vervat is, geen be zwaar, al had hij geen duidelijke suggesties ontvangen, hoe de afdeling grond- en pachtzaken dan wèl gere organiseerd moet worden. Aan het debat namen behalve de lnterpellant en de minister deel de heren Biewenga (a.r.), Den Hartog (v.v.d.), Egafe (p.v.d.a.) en Kikkert (c.h.). Op de desbetreffende vragen ant woordde de bewindsman o.a. dat de beweegredenen van het besluit tot reorganisatie zijn: de coördinatie van de verschillende taken, die het depar tement van landbouw verricht te ver zekeren, waarbij het tevens mogelijk blijkt tot een eenvoudiger structuur en enige versobering te komen. De reorganisatie was al enkele jaren op het departement in overweging. Het is de bedoeling de bemoeienis van de afdeling grond- en pachtza ken met het algemeen prijsbeleid ten aanzien van de grond over te dragen aan de directies, die op het departe ment voor de economische zaken zorgen. Alle andere activiteiten van de afdeling grond- en pachtzaken ko men te berusten onder de cultuurtech nische dienst, evenals de organisato rische en personele zaken van die afdeling. De minister heeft aan de cultuurtechnische dienst eri aan het bureau voor organisatie en efficien cy van zijn departement gevraagd de beslissingen nader uit te werken en hem gedetailleerde voorstellen voor te leggen. Hij heeft deze evenwel nog niet» ontvangen. Minister Vondeling dacht, dat de grondkamers, overheidslichamen, in stellingen en particulieren weinig van de reorganisatie zullen merken en1 Terwijl machinegeweerschutters van de centrale regering in Djakarta in de dichtte Sumatraanse jungle jacht maakten op troepen van de tegenre gering (foto boven), werd dr. Assat, de voormalige waarnemend presi dent van Indonesië, te Padang Pand- jang op Sumatra beëdigd als vice- premier in de tegenregering. De eed werd afgenomen door de opperkadi van Midden-Sumatra. dat zij evenveel vertrouwen zullen geven aan de consulenten voor grond- en pachtzaken als tot nu toe. De grond- en pachtzaken zullen na de voltooiing van de reorganisatie als een afgerond geheel worden be handeld door een volwaardige dienst- eenheid, met aan het hoofd een in specteur, zo verzekerde de bewinds man. Tenslotte gaf hij te kennen, dat hij graag suggesties over de regeling van bijzonderheden in overweging zal nemen. De interpeüant bleek niet over tuigd en ook niet tevreden gesteld. Vandaar de indiening van zijn motie, waarover dus vanmiddag gestemd zal worden. Te snel gereden rijbewijs ingetrokken De kantonrechter in Den Bosch, jhr. rar. E. Verheyen, heeft een aantal automobilisten veroordeeld tot geld boeten plns intrekking van het rijbe wijs voor een maand wegens overtre ding van de maximnmsneiheidsbepa- ling. „Toen vorig jaar de maximumsnel heid in de bebouwde kommen van kraoht werd leek het aanvankelijk, dat daaraan goed de hand zou worden gehouden. De laatste maandeh echter is het aantal overtredingen aanzien lijk toegenomen en nu gebleken is dat hoge geldboeten niet helpen, Is van hoger hand verzocht tegen deze over tredingen met meer kracht op te tre den", aldus de kantonrechter. Daarom legde hij, zoals de officier van justitie ook had gevraagd, behal ve boeten ook intrekking van het rij bewijs op, meestal voor de tijd van een maan d. Verscheiden en van de veroordeelden kondigden aan, hoger beroep te zullen aantekenen. De communistische regering van de Indiase staat Kerala heeft het enthousiasme dat zij had opgewekt voor de Russische spoetniks moeten afremmen met een officieel verbod om „ruimte-honden" te lanceren. In verscheidene delen van het land ne men n.l. amateurs proeven om hon den de lucht in te sturen, proeven die uiteraard mislukken en waarbij al heel wat honden het leven zouden hebben gelaten. „VERONTRUST OVER ARGUMENTATIE" Weigering werkclassificatie onbillijk geacht. Het Koninklijk Nederlands Land- bouw-Coniité heeft zijn standpunt be paald inzake de vaststelling uer prij zen voor akkerprodukten voor oogst 1958. Het comité stelt vast, dat deze prijzen, hoewel niet in belangrijke mate, toch lager zijn vastgesteld dan uit de kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Instituut zou voortvloeien. Het betreurt dit ten zeerste. Het meent echter met name zij nernstige verontrusting te moe ten uitspreken over de redenen welke de regering meent te moeten aanvoe ren, aldus een dinsdag uitgegeven verklaring. Het is van mening, dat de overheid, wil zij het vertrouwen behouden, de door haarzelf erkende verplichtingen evenals ieder ander dient na te komen. De overheid heeft in deze geen uitzonderingspositie en een beroep op slechte afzetmogelijk heden of een zo goed als lege schat kist kan het vertrouwen niet her stellen, integendeel: het wekt de in druk dat de overheid bij het toezeg gen van de garantie zich nauwelijks rekenschap heeft gegeven van wat zij zelf bedoelde. Het weigeren van het mogelijk ma ken van een rechtvaardige beloning van de landarbeider met behulp van de werkclassificatie met als reden 'n gebrek aan middelen en een tekort in het Landbouw Egalisatiefonds, acht het K.N.L.C. onbillijk. Het K.N.L.C. is zich.-zeer wel bewust van de crisis in de zuivelafzet. Het is bereid, en acht het zelfs zijn plicht, filet de overheid en eventueel het Landbouwschap mede te werken aan iedere maatregel welke de oplossing van dit probleem naderbij brengt. Als zodanig zag het de verhoging van het vetgehalte van alle consump- tiemelk en het stond daarbij niet al leen. Het is dan ook ernstig teleurge steld, dat de overheid deze bijdrage tot een oplossing terzijde heeft ge schoven, zo wordt in de verklaring gezegd. De indruk bestaat "dat de overheid meer zoekt naar limitering van haar verplichtingen dan naar een oplossing van de moeilijkheden in de zuivelsector. Aangezien het K.N.L.C. zich be wust is dat de belangen van zijn leden vereisen dat een oplossing wordt gevonden en dat de mede werking van de overheid niet kan worden gemist, is het ondanks dit alles bereid zijn n^dewerking aan iedere acceptabele oplossing te verlenen. Het dient er dan echter verzekerd van te zijn: 1. dat de regering de serieuze be doeling heeft om de werkers in het agrarisch bedrijf een rede lijk inkomen te verschaffen, 2. dat de overheid aangegane ver plichtingen na zal komen, 3. dat de aanpassing aan gewij zigde omstandigheden zal ge schieden met inachtneming van de mogelijkheden van de be drijfsvoering, en 4. dat geen koude socialisatie zal plaatsvinden. Aldus de verklaring van het comi té. H.SJB.: tendentie van afbrokkelende inkomsten. Bij verlies in toekomst: schepen opleggen. Om aan de concurrentie van outsiders het hoofd te kunnen bieden Is de con férence, waartoe ook de Hollandse Stoomboot Maatschappij behoort, overgegaan tot scherpe afweermaat- regelen, zo werd aan aandeelhouders In de dinsdag gehouden vergadering medegedeeld. Deze bestaan uit een verlaging van de tarieven en het verlenen van een zo goed mogelijke service. Er is een „vechtcomité" gevormd om tot snel lere beslissingen te kunnen komen. Ce eerste drie maanden van het lo pende jaar waren bevredigend, al was er een tendentie van afbrokkelende inkomsten merkbaar. De vooruitzich ten zijn echter te veel afhankelijk van wijzigingen in de conjunctuur. Het ladingaanbod op de Engelse lij nen was bevredigend. Bij de Holland- West Africa Lijn was sinds vele ja ren een kentering merkbaar samen vallende met de ieder jaar terugke rende seizoenkentering. Deze laatste viel ditmaal iets minder zwaar uit. Mocht in de toekomst met verlies moeten worden gewerkt dan zal de directie misschien overgaan tot het opleggen van een of .meer schepen. De lijndiensten zullen echter zeer zeker niet worden op- Seheven. Het kleinste schip van e maatschappij, de „Berkel- stroom" (399 ton), is opgelegd. Deze typisêhe Groningse coaster, gebouwd zonder aanwijzingen van de H.S.M., bleek het minst ge schikt voor de Engelse lijndienst. In liet aanbod van havenarbeiders en varend personeel is een merk bare ontspanning Ingetreden. Dank zij poedel werden twee jongens gered (Van onze correspondent.) Twee jongens uit Deventer hebben hun leven te danken aan een jonge speelse poedel, Jack genaamd. Toen zij bij net spelen aan de IJssel te water waren geraakt, waarschuwde de hond zijn baas, die de jongens nog king! De beide knapen, de 6-jarige Hen- kie Eemens en de 7-jarige Freddy Forch, kunnen zich nauwelijks herin neren wat hen in de bange minuten is overkomen. De eigenaar van de poedel, Jaap Breuker, 28 jaar oud, heeft er echter een diepe indruk van overgehouden. Hij wandelde zoals hij iedere avond pleegt te doen met zijn hond langs de LJsel en liet het dier los. Jack rende over het dijkje en even later hoorde Jaap Breuker een luid geblaf en gejank. Toen hij op de dijk sprong zag hij dat zijn hond naar een kinderhand zwom die nog juist boven het water uitstak. Hij sprong zonder aarzelen de hond achterna en slaagde er met enige moeite in Henkie en Freddy op het droge te brengen. Er was nie mand anders in de buurt en toen Jaap Breuker de jongens bij kennis had gebracht nam hij hen onder de arm en droeg hen naar een woning in de omgeving. Miljoenenproject voor Iuchtvaartschool Als de gelden ter beschikking ko men, zal aan de Binckhorstlaan in Den Haag over ongeveer anderhalf jaar een nieuwe luchtvaart Nijver heidsschool tot stand komen, een project ,dat enkele miljoenen zal kos ten. De huidige school, waar een 250 leerlingen dagelijks de lessen volgen, staat aan het zeezwaluwhof te Den Haag en voldoet, afgezien van het feit, dat het gebouw te klein is ge worden, niet meer aan de moderne eisen van praktische bruikbaarheid. Tijdens een persconferentie in het schoolgebouw heeft de directeur, de heer R. Fehres een uiteenzetting ge geven over het doel, waarvoor de luchtvaart nijverheidsschool, voor de Tweede Wereldoorlog opgericht, is gesticht. De Nederlandse luchtvaart vraagt voor de fabricage en het on derhoud goed personeel. De school geeft de basisopleiding van een deel van het personeel der vliegtuigfabrie ken in Nederland (Fokker, Aviolan- da, Avio Diepen) van de K.L.M., van de marine luchtvaartdienst en de koninklijke luchtmacht en nog enke le andere instanties. (Advertentie) PEUKJE IN VERFPOT Doeken van Monet en Seurat vernield. Het Museum of Modern Art in New York is gisteren geteisterd door een brand, die hoogstwaarschijnlijk is ontstaan omdat iemand een brandend sigarettenpeukje in een pot met verf had gegooid. Volgens de politie zou bij de brand één man zijn gedood en verscheidene personen zouden zijn vergiftigd door de enorme rookont wikkeling. Het museum, waarin vdor miljoenen dollars aan kunstwerken is ondergebracht, is ernstig beschadigd en zal, volgens een woordvoerder, verscheidene weken gesloten moeten zijn. Toen de brand uitbrak, vluchtten vele Gortzak toch lid van Provinciale Staten Bij het centraal stembureau voor de verkiezing van leden van de Pro vinciale Staten van Noord-Holland is bericht ontvangen, dat de heer H. Gortzak, die voor de communistische partij gekozen is tot lid, zijn benoe ming heeft aanvaard. Mevr. M. E. Lips-Odinot en de heer Gerben Wa genaar hebben nog niet medegedeeld of zij hun benoeming al of niet zul len aannemen. mensen naar hogere verdiepingen. Politie en brandweerlieden op straat kalmeerden de mensen en voorkwa men zodoende een paniek. De meeste schade werd aangericht op de eerste verdieping; daar bevonden zich ech ter weinig kunstwerken in verband met werkzaamheden aan de aircon ditioning. Een doek van Monet („Water lelies") zou geheel vernield zijn. Het stuk was duizenden guldens waard. Volgens een woordvoerder van de brandweer is ook een groot werk van Seurat verwoest. Ande re fraaie en kostbare werken lie pen schade op. ■A /bt&uca. DIT IS DE NIEUWE Iedere man is een 'eerste klas passagier' in zijn Stnrka sport-ensemble! De Anglo-Italian coupe toot het colbert is internationaal aan vaard ...de nieuwe 'Muted Tone' dessins zijn exclusief -en de bijpassende pantalons vallen slank op de voet Volmaakte snit volmaakte ziri "Man about Town'stijl! Voor de Bevelanden natuurlijk weer bij de SPORTKLEDING-SPECIALIST Brazilië bestelt in Nederland baggervleot De Braziliaanse regering heeft een zeer omvangrijke bestelling in Ne derland geplaatst op baggermaterieel ter waarde van ruim 24.000.000. De opdracht omvat twee zelfva^ende hopperzuigers, een statïonnainPzui- ger, ruim 3 kilometer pijpleiding voor het wegpersen van de baggerspecie, een drijvend opjaagstation, een sleep boot en diverse drijvend hulpmate- rieel. LANGE KERKSTRAAT 35 - GOES - TELEFOON 01100-2538 £tiVlfzU HERENMODEHUIS irkrljgbaar MJ WINKELGALERIJ MIDDELBURG TELEFOON 3073 De volledige collectie voor heren en jongens vindt U bij Lange Vorststraat 56-58 GOES Telefoon 01100-2795 HEREN EN KINDERKLEDING en niet alleen bieden wij U thans de volledige collectie Sturka-sportcolberts, maar ze hebben zo'n elegant 'prijsje meegekregen dat U ze zó kunt gaan aanpassen ...en meenemen Herenmodehuis Lange Delft 11 - Telefoon 3891 - Middelburg CÓCCCCCSXCCCCCCCO^^ Voor heren- en jongens STURKA SPORTKIEDING Lange Vorststraat 100-102 GOES Telefoon 01100-2671. Reorganisatie legerindelmg is voltooid Met ingang van gisteren heeft het Nederlandse leger, na een overgangs periode van een halve maand, een territoriale reorganisatie ondergaan. Het aantal territoriale bevelhebbers is teruggebracht van vijf tot drie, terwijl voor de verschillende pro vincies negen territoriale comman danten zijn aangewezen. De provin cies Groningen, Friesland en Drente worden beschouwd als één provincie. Ook het aantal garnizoenen heeft een drastische reorganisatie onder gaan. Tot nu toe was Nederland ver deeld ln 42 garnizoenen, het zijn er nu nog slechts 27. Gift van Hongaren voor Nederlandse evacués Het „collegiale genootschap van Hongaarse oudstrijders in de Ver enigde Staten" heeft een gift (van 100 dollar) gezonden aan de Neder landse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Rooi jen, als bijdrage aan de hrlp aan Nederlanders, die Indonesië moeten verlaten. Dr. J. H. van Roijen heeft aan de voorzitter van de organisatie, dr. L." E. Agh, zijn bijzondere erkentelijk heid voor de gift betuigd, vooral om dat deze afkomstig is van mensen, zelf vluchtelingen, die nog bezig een nieuw leven in efen vreemd te beginnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 11