Aanval van onbekend vliegtuig op luchtbasis van Makassar Groots hofbal te Brussel „GEEF MEER OUDERLINGEN BEVOEGDHEID TOT LEREN" T N DINSDAG 15 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. „BEVOLKING VLUCHT DE STAD UIT" Volgens radio-Padang ook zware artillerie op Celebes in actie Volgens het Indonesische persbureau Antara heeft de woordvoerder van de Indonesische luchtmacht in Djakarta medegedeeld, dat de vliegbasis Mandal, naby Makassar, zondagmorgen door een niet geïdentificeerd twqe- motorig vliegtuig is aangevallen. Het luchtafweergeschut op de vliegbasis beantwoordde de aanval. Er is slechts geringe schade aangericht en wel aan de startbaan en er vielen geen slachtoffers, aldus de woordvoerder. Volgens Pia zou het toestel deel uitmaken van de opstandige strydmacht van Noord-Celebes, die onder leiding staat van kolonel Ventje Soemoeal. Uit Midden-Sumatra wordt bericht dat Makassar door opstandige troepen wordt beschoten met zware artillerie. Radio Padang, dat een bericht van het dagblad „Haldoean" aanhaalde, meldde, dat de bevolking van Makassar de stad uit vlucht. Het nationalistische partij-or gaan „Soeloeh Indonesia" te Dja karta heeft maandag gemeld, dat luitenant-kolonel Achmad Hoes sein, de commandant van het opstandelingenleger, vrouwelijke leerlingen van middelbare scholen aanwerft voor aansluiting bij zijn troepen. Knap uitziende meisjes worden opgeleid tot spionnen en zouden tot taak krijgen leden van de regeringstroepen over te halen zich by de gelederen der opstande lingen aan te sluiten. In andere regeringsgezinde bla den werd gemeld, dat in Noord- Celebes een „meisjesleger" is op gericht. Radio-Medan zei. dat na de aanval len van zondag het gehele rebellen- front in Sumatra in een staat van wanorde verkeert. Verwacht wordt, dat het grootste deel van Tapanoeli binnen enkele dagen in handen der re geringstroepen zal zijn, daar het mo reel der opstandelingen is verslapt en z9 het niet tegen de regeringstroepen kunnen volhouden. „De strijdkrachten van de centrale regering hebben Kamang, een plaats gelegen tussen Loeboek Djambt en Kllirandjao, ongeveer 150 km ten oos- Grote bedrijvigheid bij N.D.S.M. in 1957. Voor de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw-Maatschappij is 1957 'n jaar van grote bedrijvigheid geweest. In het bedrijf werd geïnvesteerd f 13.957.877 (vj. 13.868.704). Op de bedrijfsuitrusting werd afgeschre ven 10.667.877 (vj. 9.498.704), waardoor de boekwaarde steeg van 27.760.006 tot 31.050.006. Om de financiële positie van het bedrijf te versterken is 3'/2 miljoen aan de algemene reserve toegevoegd. Voor uitkeringen aan personeel is 3.300.000 gereserveerd. Teneinde een al te sterke druk op de kasmiddelen te vermijden, werd 'n onderhandse lening afgesloten ad 5 miljoen, met een combinatie van gro te levensverzekeringmaatschappijen, tegen 5 pet rente en met een looptijd van 14 jaar. Eind 1957 was op deze lening 1 miljoen opgenomen. Ver dere opneming zal geschieden in '58. De exploitatierekening beliep 27.817.593 (v.j. 27.647.022). Het saldo van de verlies- en winstreke ning van 2.465.788 werd gelijk ver deeld tussen de N.V. Nederlandse Scheepsbouwmaatschappij en de Ne derlandse Dok Maatschappij N.V. Voorgesteld wordt 12 pet. dividend onveranderd. In 1957 werden vijf tankers, een vrachtschip en een onderzeebootja ger afgeleverd. Het draagvermogen van de afgeleverde schepen bedroeg 170.405 ton (v.j. 146.490 ton), niet meegerekend de onderzeebootjager De „Naess Commander" en de „Rein" beide met een draagvermogen van ruim 39.000 ton. zijn de grootste schepen, die de N.D.S.M. tot nu toe heeft gebouwd. ALARM. Een heer wandelde een bankgebouw in Shaldon (Engeland) binnen en geraakte in een acute staat van ongenoegen, toen het loket van de kassier na tien minuten wachten nog niet bezet was. Hij boog zich over de balie en zag, aan de binnenzijde van het loket, een knop. Pas toen hij er krachtig op gedrukt had ontdekte de heer dat hij het overvalsignaal in werking had ge steld. Deuren dreunden dicht, agenten stormden door een achterdeur binnen en hijzelf werd snel weggevoerd. Het was, natuurlijk, allemaal een vergissing. PONT. De moeilijkheid voor Wood- bridge (Houten Brug) in Engeland is niet dat er geen brug is, maar dat het dorp niet van zijn pont kan af komen. Woodbridge had nog geen brug over de Deben, toen koning Hen drik VI over Engeland regeerde. Daarom gaf Hendrik opdracht een nontdienst in te stellen. Dat was 487 jaar geleden en krachtens het bevel van Hendrik moet de pont nog steeds varen. „We zullen er voor altijd mee op gescheept zitten, tenzij we een wet door het parlement kunnen krijgen," zeide gemeenteraadslid J. S. Conford. „De pont kost ons 10.000 gulden per jaar en vaak zijn er niet meer dan twee passagiers per week," zeide Cosford. Pontbaas Roy Buller, ten van Padang, bezet. Zy wachten daar op versterkingen", aldus bericht te radio Djakarta gisteren. Samen met de troepen van de centrale rege ring, die enige tijd geleden de Indragi- ri zyn overgestoken, is het doel hun ner operaties, de opstandige troepen af te snyden van hun bevoorradings bases in Zuid-Sumatra. Hoog Nederlands bezoek aan Expo Vandaag zullen enige ministers, on der wie de minister-president, voorts staats-secretarissen en commissaris sen der koningin een bezoek bren gen aan de Nederlandse afdeling van de Wereldtentoonstelling te Brussel, enige dagen voor de officiële ope ning. Van het gezelschap maken ook deel uit de grootmeester van het huis der koningin, mr. G. C. D. ba ron van Hardenbroek en de burge meester van Den Haag. De burge meesters van Amsterdam en Rotter dam zijn verhinderd. De voorzitters der beide Kamers der Staten-Gene- raal, die mede zijn uitgenodigd, zul len aan het bezoek niet kunnen deel nemen wegens vergaderingen van 't parlement. Het gezelschap, waarvan ook deel zal uitmaken de Nederlandse am bassadeur in Brussel, jhr. nrr. P. de Teixeira de Mattos, zal de lunch ge bruiken in het restaurant op het ter rein. MINDER LUST IN PkEDlKANTSAMBT ik het druk. Ik had toen zes j giers," aldus Buller. Ds. Ruitenberg sprak voor Predikantenbond. Om het predikantenkorps van de Hervormde Kerk op peil te houden zijn zeventig theologen per jaar vol doende. Maar in de laatste jaren liep liet aantal aankomende theologische studenten met de helft terug. Velen willen het predikantambt niet. Dit deelde ds. L. H. Ruitenberg, de voor zitter van de Bond van Nederlandse Predikanten, gisteren mede op do in Utrecht gehouden veertigste jaarver gadering. De financiële situatie van do predikant is, naar zijn mening, niet de voornaamste reden van de teruggang. Hij noemde enkele ande re motieven. Nu de maatschappij zoveel meer technische, administratieve en soci aal-leidende functies heeft geschapen, zijn de mogelijkheden voor stijging op de maatschappelijke ladder groter geworden. Voorts is de gemeente minder zichtbaar. Er is geen samen vallen meer tussen gemeente en ge meenschap, met het gevolg, dat de dominee een andere functie bezig is te krijgen. Jongeren zullen intens de voornaamheid van de gemeente, haar innerlijk leven, moeten kennen, willen zij het aantrekkelijk vinden daarin een levenstaak te wensen. Als diepere oorzaak van het terug- ebben der theologische aandrang noemde de spreker dat het predikant zijn zelf is belast met een traditie die niet meer aanslaat, met een naam. die vreemde associaties wekt. Het preken, het huisbezoek doen, het ca techiseren, vormen activiteiten die vreemd zijn aan het levensbesef van de jongeren, aldus de voorzitter. Naar zijn overtuiging zal de kerk op den duur gesteld dat de ver minderde aandrang om predikant te worden aanhoudt voor de vraag zal komen te staan, welke de inrich ting der gemeente moet worden. Het zal de vraag zijn of in de toe komst het type van de huidige predikant nodig is, aldus ds. Rui tenberg. „Als het waar is wat Van Ruler zegt, dat de predikant een lerend ouderling is. dan komt de sugges tie op om steeds meer ouderlingen de bevoegdheid tot leren te geven. En tot oudei-ling kan ieder worden geroepen, aan wie de gemeente een stuk leiding wil opdragen, met andere woorden: een toekomstige predikantennood kon wel eens dwingen tot een verandering van functie van de predikant en tot een nieuwe bewerktuiging van de gemeente, dus van de kerk in haar geheel", zo zei de voorzitter. Het Wereldgebeuren Tussentijds succes Bij Emméloord in de Noord- n Oostpolder wordt op het ogen- blik een 63 meter hoge water- M toren gebouwdwaarin een M carillon zal worden aange- bracht en waarin ook een lift zal worden geconstrueerd. De n gelden voor het aanschaffen van het carillon worden door de bewoners van de polder bij- ij eengebracht. De foto toont de watertoren in aanbouw. lllllllllllllllüfllllllllllllllillllllllilllllllllllllll llllllllll Ben Zwi brengt in juli bezoek aan ons land. Isaac Ben Zwi, de president van Israël en mevrouw Ben Zwi brengen in juli een kort bezoek aan Neder land. Daarna gaan zij enkele dagen in België doorbrengen en de wereld tentoonstelling in Brussel bezichti gen. Naast de theologische leiding, naast de centra van doordenking van de waarheid Gods, zullen ook andere vormen van leiding gevonden moe ten worden, die het traditionele beeld van het predikantschap zal doen ver vagen. En wij zullen deze noodzaak vreugde vol, als een nieuwe kans voor de ge meente niet alleen moeten ondergaan, maar ook moeten stimuleren, aldus ds. Ruitenberg. Op de vergadering werd meegedeeld, dat de bond met klem aandringt op voortgaande verbetering van de ma teriële omstandigheden der predi kanten. Deze dienen volgens de bond, naast de voortdurende aandacht voor het aanvangstractement, gericht te zijn op een verplichte vakantietoeslag van teenminste 400, optrekking van het bedrag der periodieke verhogin gen tot 150 per dienstjaar met een maximum van 2.400 bij zestien dienstjaren en verhoging der pensi oenen naar de normen van de rijks pensioenregeling. Op een na afloop van de vergadering gehouden receptie maakten velen van de gelegenheid gebruik de bond te complimenteren bij het veertigjarig bestaan. VOOR HET EERST SEDERT 1934: Prinsessen Beatrix en Irene zullen present zijn Verscheidene buitenlandse prinsen en prinsessen zul len aanwezig zijn op het hofbal dat zaterdag aan staande plaatsheeft op het- koninklijk paleis te Brussel. Alle genodigden zijn nog niet bekend, maar zeker zijn uïgenodigd on ze prinsessen Beatrix en Irene, prins Konstatïjn v. Griekenland, de kinderen van koningin Marie-José van Italië (behalve prin ses Maria-Pia), de prinses sen van Frankrijk en fa milieleden van de Belgi sche koning, die tot het Zweedse hof behoren. Behalve de prinsessen Be atrix en Irene, die liua in trek zullen nemen in de ambassade van Nederland te Brussel, zullen de prin sen en prinsessen te gast zijn bij de koning en zijn familie en in de koninklij ke kastelen hun intrek ne men. Er zijn omstreeks zes duizend personen op het bal genodigd. De apostoli sche nuntius mgr. Forni zal er de hoofden van de diplomatieke zendingen aan de vorst voorstellen. Andere eregasten zijn de voorzitters van Kamer en Senaat van België, de mi nisters van staat en leden van de Belgische regering, de hoofden van de Belgi sche prinselijke families en de commissarissen-ge neraal vazi de tentoonstel ling. De koning zal even voor 22 uur zijn intrede doen in de grote balzaal. Op de balkons op de tweede ver dieping zullen twee orkes ten opgesteld zijn. De koning zal zelf de ver schillende buffetten inwij den, waar een keuze van toasts, champagne, whisky en vruchtensap te krijgen zullen zijn. Met stelligheid spreekt het hof de geruchten tegen, vol gens welke het hofbal zou samenvallen met de aan kondiging van een verlo ving van koning Boude- wijn. De zalen zullen worden versierd met produkten uit de kassen te Laeken, waar dc bloemen thans in volle bloei staan. Op het ogenblik dat de vorst het bal verlaat, zal de Brabangonne worden gespeeld. Het bal zal waarschijnlijk omstreeks een of twee uur in de och tend eindigen. Het eerste Belgische hof bal had plaats op 7 febru ari 1855. De zaal waar het dit jaar gehouden wordt, werd voltooid iu 1872, on der de regeriug van Leo pold II. De bals volgden elkaar regelmatig op tot aan de Eerste Wereldoor log. Het laatste bal werd gegeven op 27 januari '34. Na de dood van koning Albert eu koningin Astrid werd deze traditie niet hervat. Proces tegen leden van Hlinka-garde begonnen. Er zijn maandag in de Slowaakse stad Bratislava vijftien Slowaken oor de rechtbank geleid, die worden beschuldigd van deelneming aan wreedheden in de laatste jaren van de oorlog. Veertien van hen waren lid van de voormalige Hlinkagar- de, een fascistische organisatie van Slowaken. Deze veertien verdachten zonden hebben deelgenomen aan mas samoord op bijna 400 mensen in het gebied van Zilina. Onder hun slacht offers waren Russische en Tsjecho- Slowaakse partisanen, „democratisch gezinde personen" (aanhangers van de communistische partij) en enkele Amerikaanse, Britse, Canadese en Franse krijgsgevangenen. De vijftiende verdachte is een rooms-katholieke geestelijke, pastoor Hedera, die als kapelaan bij de Hlinka-garde de leden van deze or ganisatie zou hebben aangezet tot hun misdaden. Voor de pers is een vertalingsstel sel aangebracht, waardoor het ge sprokene onmiddellijk in vier talen, waaronder Engels, wordt vertaald. Achteruitgang van positie der vrijzinnig hervormden. In het afgelopen weekeinde heeft de Zwinglibond in Zwolle zijn jaar vergadering gehouden. De voorzitter, ds. H. van Luuzen uit Odoorn, vroeg in zijn openingswoord aandacht voor de naar zjjn mening spectaculaire achteruitgang van de positie der vrij zinnig hervormden in de hervormde kerk. In 1927 waren er in deze kerk nog 422 vrijzinnige gemeenten met 469 vrijzinnige predikantplaatsen. Voorts zijn er 32 vrijzinnige pre dikantplaatsen bezet door rechtzin nige predikanten. Juist vanaf het begin der vrijzinnige bereidheid tot meedoen met de „gemeente-opbouw- nieuwe-kerkorde-koers" in 1941 is deze teruggang zeer in het oog val lend: vanaf 1941 iep het aantal vrij zinnige predikantplaatsen van 441 naar 347. Dit moet zonder meer als een debacle worden gezien, aldus de voorzitter. Wat het kernartikel der nieuwe kerkorde 'betreft, was spreker van mening, dat elke poging om alsnog dat kernartikel zo veranderd te krij gen dat het ook voor vrijzinnigen kerkelijke levensruimte biedt, uit zichtloos is. Wel zal het bestuur van de Zwing libond in september nog een samen- spreking hierover hebben met het moderamen der synode. Ds. Van Lun zen zeide, dat de hervormde kerk zich door de kerkorde-1951 heeft ver minkt tot secte-kerk in rechtzinnige geest. Tragisch sterfgeval bij afscheidsplechtigheid Bij het afscheid van cle doopsgezin de predikant ds. J. Knot te Barsin- gerliom heeft zich zondag een tra gische gebeurtenis voorgedaan, toen een der sprekers, de 43-jarige heer J. Rezelman uit Anna Paulowna, na de predikant als eerste te hebben toege sproken, bij het aanbieden van een cadeau plotseling in elkaar zakte. Een ontboden arts kon slechts de dood constateren. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiliiiiiiijjl! oen Amerika's president Eisen hower onlangs over de diplo maat Robert Murphy sprak, noemde hij hem „vriendelijk en scherpzinnig". Acht weken lang zijn zowel dat innemende optreden als die slimheid beproefd. Met de Brit Ha rold Beeley verleent de Amerikaan Murphy namelijk goede diensten in moeilijkheden tussen Frankrijk en Tunesië. Het feit, dat dit bemiddelen nu al acht weken duurt, bewijst wel dat het geen gemakkelijk karwei is. Murphy neeft zich door de tegensla gen die hij ondervond niet laten neerdrukken. Het is in overeenstem ming zowel met de diplomatieke le venswijze als met zijn Ierse afkomst, om niet hoogmoedig te doen bij suc cessen en evenmin blijk van neer slachtigheid te geven wanneer de dingen zich Ontwikkelen in onge wenste richting. Toch viel het de waarnemers op, dat hij het afgelo pen weekeinde weer iets deed, waar mee men hem wekenlang niet bezig had gezien: hij speelde golf. En mis schien dat uit de overgave aan deze sport zijn tevredenheid over een tus sentijds succes viel af te leiden. verigens was het niet alleen aan I Murphy's vindingrijkheid en tact te danken, dat het Franse kabinet-Gaillard zaterdag na tien en een half uur delibereren besloot, de onderhandelingen met president Bourguiba over de Frans-Tunesische eschillen te hervatten, zonder dat .jet Tunesische staatshoofd zich eerst in beginsel bereid verklaart, in te stemmen met een of andere vorm van toezicht in het Algerijns-Tune- sische grensgebied. Dit was een hele ommezwaai, die vooral de conserva tieve ministers veel zelfoverwinning O Per postkoets naar de Expo '58. Veel opzien baarde gistermid dag te Maastricht de aankomst van een met vier paarden be spannen historische postkoets uit Hamburg, eigendom van het natuurreservaat Ltinebur- gerheide. Deze postkoets maakt een drie-landentrip van Ham burg naar de opening van de wereldtentoonstelling te Brus sel. De koets zou aanvankelijk zondagmiddag zijn gearriveerd, maar het gezelschap, dat be staat uit koetsier en postillon plus vier dames- en vier heren passagiers, werd een dag op gehouden in Eupen, omdat een der paarden aan de voet ge blesseerd was. Op het Vrijthof en op de markt te Maastricht, waar uiteraard grote belangstelling bestond, heeft de postillon een klinkend hoorngeschal ten bes- te gegeven. De burgemeester van Maastrict, mr. W. baron Michiels van Kessenich, ont- j ving het Duitse gezelschap in het stadhuis. Hij kreeg een aparte „hoornhulde" toen hij i gevolg gaf aan de uitnodiging om met de postkoetspassagiers een rondrit door het centrum van de stad te maken. De postkoets is nog gister- middag vertrokken naar Has- selt, om donderdag tijdig bij de opening van de expositie te I Brussel aanwezig te zijn. zal hebben gekost. Zij hadden im mers op het eind van de vorige week laten blijken, dat voor hen de kwes tie van de Algerijns-Tunesische grens voorop stona. Wilde men die voorwaarde aan Bourguiba laten va ren, dan zouden zij hun portefeuilles neerleggen; hetgeen niets meer of minder wilde zeggen dan dat Frank rijk aan zijn zoveelste kabinetscrisis toe zou zijn. Toch namen zij zaterdag mede de verantwoordelijkheid voor net besluit om „de resultaten van de goede diensten-verlening door de Ameri kaanse diplomaat Murphy en zijn Britse collega Beeley als basis te aanvaarden voor besprekingen met de Tunesische regering". De Franse regering behield zich daar overigens het recht voor, de vraagstukken, die verband houden met het uitoefenen van toezicht in het Algerijns-Tunesi sche grensgebied, „aan de bevoegde internationale organisaties voor te leggen". och Murphy's positieve gezind heid, noch Gaillards overre dingskracht was op zichzelf voldoende om dit resultaat te berei ken. Men mag rustig aannemen, dat een persoonlijke boodschap die Eisen hower tot de Franse premier richtte, de doorslag; heeft gegeven. Misschien had Murpny zijn president het ad vies gegeven om in deze hachelijke situatie de pen op te nemen en is hij dus in zoverre toch weer mede de bouwer van dit resultaat. Zoals h,et ongetwijfeld een gevolg van zijn rap porten was, dat Eisenhower op 14 maart een beroep op Bourguiba deed, om „geduld te oefenen". Het staat overigens nog niet ge-1 heel vast, dat de verzoenings gezinde houding die de Franse regering nu inneemt, de instemming zal hebben van de Nationale Verga dering, die voor een vandaag te hou den spoedzitting van paasreces te ruggeroepen is. Gaat de Nationale Vergadering echter op aandringen van Gaillard akkoord met het besluit van de regering, dan zal het mogelijk zijn een aantal problemen met Bour guiba te bespreken los van de kwes tie van het toezicht op het Tune- sisch-Algerynse grensgebied. Tot deze vraagstukken behoren de sta tus van de marinehaven Bizerta, de onder Frans toezicht staande vlieg velden in Tunesië, de bescherming van de Franse burgers in dat land en het op last van de Tunesische re gering sluiten van vijf Franse con sulaten. De moeilijke situatie is daar mee nog" geenszins uit de wereld, vooral omdat uiteindelijk de Alge rijnse kwestie op de achtergrond staat. Maar de Amerikanen hebben het in elk geval zover weten te bren gen. dat het voor hen nog niet nodig werd, in dit netelige geschil te kiezen tussen een Navo-bondgenoot en een der belangrijke „nieuwe naties". ROBERT I) MURPH* ..vriendelijk en vindingrijk.. Louise Mulder overleden In de ouderdom van 91 jaar is zon dag in huize „De Wartburg" te Utrecht overleden de Wagnerzange- res Louise Mulder. Louise Mulder is indertijd „ontdekt" door Cosima Wagner. Zij is lange tijd aan het theater Ooburg-Gotha verbonden geweest. In Bayreuth heeft Louise Mulder tal van rollen vervuld. Ook is zij opgetreden in Amerika en Rusland. De begrafenis is bepaald op woens dag a.s.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3