PROVIHCIALE ZEEUWSE COURANT „PLAN-RAPACKI POLITIEKE VALSTRIK" Neutrale zone zou dodelijk gevaar zijn Zeeuwse garnalenvisserij had teleurstellend jaar ARTS 0. BESTELDE VERGIF ONDER OGEN VAN BEWAKERS Vandaag... Catastrofe bij Sowjet-kernproef? LANDBOUWSCHAP ONTDEKT FOUT VAN 12 MILJOEN 201e jaargang - no. 88 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week: 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 15 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnlm. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Defensiecommissie Westeuropese Unie: De defensie- en bewapeningscommissie van de Westeuropese Unie heeft maandagavond in Parijs het door Polen voorgestelde plan-Rapacki voor een atoomvrije zone in Midden-Europa ver worpen. De commissie noemde het plan „een politieke valstrik". De commissie keurde met 11 tegen 4 stemmen een resolutie goed, ingediend door het Nederlandse parlementslid F. Goedhart (p.v. d.a.). In deze resolutie wordt een mening gegeven over de mili taire gevolgen van een politiek van „disengagement". Onder dis engagement" verstaat men een vermindering van de spanning tussen het westen en oosten door middel van een militaire neu tralisering van een gebied in Midden-Europa. Wel kans in algemene ontwapeningsovereenkomst. De resolutie acht zulk een po litiek een „dodelijk gevaar" voor het westen als De Russen zich niet op poli tiek gebied terugtrekken uit dat deel van Europa dat ze nu bezetten en beheersen, en er niet een algemene ontwa- peningsovereenkomst tussen het oosten en westen tot stand komt, waarvan de-na leving grondig wordt gecon troleerd. „Disengagement" is onaan vaardbaar als de neutralisering van West-Duitsland hierbij niet speciaal wordt uitgezonderd, aldus de ontwerp-resolutie. Voorts wordt hierin een beroep ge daan op de landen-leden van de W.E. U. politieke en militaire voorstellen, gebaseerd op het standpunt van de militaire leiders van de Navo, te doen, waarin wordt aangegeven welke we derzijdse concessies er gedaan kun nen worden zonder de defensieve kracht van het westen, met inachtne ming van een aanvaardbaar risico, te verzwakken. Moord op Washingtonse ambasade van Haïti. De ambassaderaad van de ambas sade van Haïti te Washington, S. De vieux, is maandag in de ambassade doodgeschoten. Volgens Amerikaanse persberich ten is André Toussaint, eerste secre taris van de ambassade, de dader. Een functionaris van de ambassade had gezegd, dat de ambassaderaad pas een brief had ontvangen waarin het ontslag van Toussaint werd ge last. Roger Dreyfuss, een ambassa desecretaris, zei, bij het binnengaan van het kantoor van Devieux Tous saint gezien te hebben met een re volver in zijn hand en kort nadat hij met schieten was begonnen. Drey fuss zei te menen, dat Devieux twee of drie kogels in de borst had gekre gen. Hij stond te ver van Toussaint af om te kunnen ingrijpen. Generaal Franco heeft de Westdultse minister van buitenlandse zaken Von Brentano, ter ere van diens bezoek aan Spanje het grootkruis in de orde van Isabella verleend. In de monding van de Vluchthaven van Zijpe is maandagmiddag de bag germolen ,J2ureka 5" gekarxteld en gezonken, waarbij één opvarende om het leven is gekomen. De foto toont de schepen, die de baggermolen aan vankelijk nog boven water wisten te houden. Voor verslag zie pag. 2). gerept. (Foto P.Z.C.J.I De raadgevende vergadering van de raad van Europa had de W.E. U.-commissie naar haar mening De resolutie zal dan ook worden ingediend op een vergadering van de raadgevende vergadering, die van 28 april tot 3mei in Straats burg zal worden gehouden. De W.E.U.-commissie vergaderde onder voorzitterschap van de Ne- nel Fens weigerde de namen be nei Fens weigerde ne namen be kend te maken van de leden die tegen de resolutie hadden ge stemd. Schild zou verdwijnen In de resolutie wordt gezegd, dat het plan-Rapacki geen voordelen biedt die opwegen tegen de nadelen en dat het de veiligheid van het westen érn stig zou bedreigen. Het zou het over wicht van de Russen op het gebied van de klassieke wapens en in man kracht in de betrokken zone herstel len en de Navo beroven van een doel treffend schild, aldus de ontwerp resolutie. Bovendien, zo wordt gesteld, zou het plan-Rapacki leiden tot terugtrek king van liet grootste deel van de Brits-Amerikaanse strijdkrachten uit West-Duitsland en van het vasteland van Europa, daar de regeringen van deze landen hun troepen hier niet zullen willen handhaven als zij niet uitgerust mogen worden met atoom wapens. Verder zou uitvoering van het plan betekenen dat het westen niet meer voldoende grondgebied overhoudt voor een doeltreffende ontplooiing van zijn strijdkrachten. Het westen zou dan bijna uitsluitend gebonden zijn aan een massale vergeldings strategie en West-Duitsland geen de fensieve atoomwapens mogen ver strekken. Ook zou uitvoering van het plan-Ra packi de status quo in Europa be stendigen en dit betekent handhaving van de verdeling van Duitsland en toezicht van de Sowjet-Unie op de landen van Midden- en Oost-Europa, aldus de ontwerpresolutie. DE MOORD IN LEEUWARDEN Belgische neef postte het te Sas van Gent. De Berkelse arts O. die wordt ver dacht van cyaankalimoord op zijn lot- £enoot A. L. in de strafgevangenis te eeuwarden, heeft dit zware vergif onder de ogen van drie cipiers kort voor Kerstmis 1957 „besteld" by zijn 83-jarlge Belgische neef, de fotograaf Roger Vanderhagen te Gent, zo schryft Het Parool. Bq zyn enige bezoek aan de arts in de gevangenis de Belg zag zijn neef Johan er voor de eerste maal fluis terde O. hem toe; „Ik zit hier onschul dig en je kunt me geloven. Stuur een reageerbuisje met cyaankali naar dit adres". De Belgische fotograaf maak te een notitie op een blauw velletje papier, dat thans in het dossier van de Leeuwardense officier van justitie ligt. Enkele dagen later het was begin januari reisde hij van Gent naar Sas van Gent in Zeeuwsch- Vlaanderen, waar hij het reageerbuis je vol vergif naar het postkantoor bracht. Toen Leeuwarder politiemannen hem in de eerste helft van februari onverwacht een bezoek brachten hoorde hij voor het eerst, dat de ge vangene A. L. na het inslikken van Spoetnik II uit elkaar gespat Het Russische persbureau Tass heeft gisteravond een officiële verklaring verspreid, waarin wordt meegedeeld, dat Spoetnik II in de atmosfeer is terechtgekomen en dat „de delen zijn gedesintegreerd". Tass meldde: „De tweede Russische kunstmatige aardsatelliet is vanmor gen in de dichtere lagen van de at mosfeer beland, uit elkaar gespat en heeft zijn bestaan beëindigd". Delen van de verdwijnende Spoetnik, zo werd in de verklaring gezegd, werden verspreid over een lange af stand, ie in zuidoostelijke richting loopt van de Kleine Antillen, Brazilië en de Atlantische Oceean. Volgens de verklaring draaide de sa telliet 2370 maal rondom de aarde, sinds hij 3 november werd gelanceerd samen met de hond Laika. In het overlijdensbericht van Spoetnik II wordt over Laika met geen woord zijn cyaankali was gestorven. „Het was een volkomen verrassing voor mij", zo vertelde hij zondag aan een verslaggever van het Amsterdam se blad. „Wy vinden het erg onaardig van Johan", zo zei hy voorts onder meer, „dat hy ons zoveel narigheid heeft be zorgd waarby wy nu niet meer ln zijn onschuld geloven. Daar heeft hy het zelf naar gemaakt". H ...is het honderd jaar geleden, dat de Oostenrijkse dirigent en kerkmuziekcomponist August lfj ee Weirich te Fugau werd gebo- ren. De Amerikaanse marine heeft een film vertoond, waaruit blijkt dat zij het probleem om van een ondergedo ken duikboot een ballistisch projectiel van het type Polaris af te schieten, heeft opgelost. Men hoopt de Polaris, die een reikwijdte van 2500 km heeft, in 1960 voor operationeel gebruik ge reed te hebben. Westen bereid tot conferentie van ambassadeurs De westelijke mogenheden zijn be reid, de volgende week besprekin gen in Moskou op ambassadeurs niveau te beginnen, ter voorberei ding van een topconferentie tus sen Oost en West, aldus is maan dag in Navo-kringen te Parijs vernomen. Maar de westelijke mogendheden blij ven op hun standpunt staan, dat de topconferentie zorgvuldig voor bereid moet worden, of dit nu ge schiedt op het vlak van ambassa deurs of op dat van ministers van buitenlandse zaken, en dat de con ferentie niet gebonden moet wor den aan enige Russische beper king voor de procedure, aldus ge noemde kringen. De permanente raad van de Navo- landen is het maandag eens ge worden over de grote lijnen van 't westelijke antwoord op een Rus sisch voorstel, dat de ambassa deurs van Engeland, de V.S. en Frankrijk donderdag in Moskou bijeenkomen, zulks overeenkom stig de westelijke suggestie van 31 maart, dat de ambassadeurs in de tweede helft van april bijeen komen. Als de Russen bereid zouden zijn de ambassadeursconferentie te begin nen zonder hieraan voorwaarden te vei'binden, zou deze bijna on middellijk kunnen aanvangen, bij voorbeeld in het begin van de vol gende week. In elk geval wordt verwacht, dat de drie westelijke vertegenwoordigers in Moskou donderdag naar het Kremlin zullen gaan „om te zien wat de Russen van plan zijn", al dus is in Navo-kringen gezegd. Dit is een recente foto van de 19-ja- rige Safieh Afkliami, het knappe stu dentje, dat wordt genoemd als de mogelijke toekomstige keizerin van Perzië. M De heer Tony Hees wijk, een bekende zakenman uit Roer- H mond, heeft de klok vijftig jaar p H teruggezet en maakt thans een p ee rondreis door Nederland op p zijn paard „Albici" om zijn p klanten te bezoeken. De heer p Hees wijk vertrok op 31 maart p p uit zijn woonplaats. De Wegen- p p wacht zou de Wegenwacht niet p p zijn als zij, op de Afsluitdijk, p de heer Hees wijk niet van dienst kon zijn met het voede- p p ren van de viervoeter. p lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH Handschoen opgeraapt en vier auto's vernield De 56-jarige H. J. G. in Den Haag liet op een gegeven ogenblik in zijn auto zijn handschoen vallen. G. buk te zich om de handschoen op te ra pen, hetgeen hem inderdaad geluk te, maar tenkoste van een botsing met drie geparkeerde auto's, die alle werden vernield. Ook G's eigen wa gen kreeg zeer aanzienlijkeschade. Zelf bekwam hij snijwonden in het gelaat en klaagde over pijn in de borstkas. Het Deense blad „Berlingske Ti- dende" heeft bericht dat de Russen door „een catastrofaal" ongeluk ge dwongen werden hun kernwapen proeven te staken. Dit ongeluk zou een toeneming van radioactieve neer slag tot een gevaarlijk niveau in Rus land en aangrenzende landen tenge volge hebben gehad. Desgevraagd zei het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, dat het de juistheid van dit bericht niet kon bevestigen. De Amerikaanse senator Humph rey zei zondag echter voor de televi sie dat er gegevens zijn die deze be wering steunen. Hij verklaarde dat deze Russische proeven een grote radio-actieve neer slag hadden veroorzaakt in Scandina vië, Noord-Europa, Japan en delen van de Verenigde Staten. Senator Humphrey, die voorzit ter is van de subcommissie van de senaat voor ontwapeningskwesties voegde hieraan toe dat de Russen het vorige jaar in communistisch China een ondergrondse atoom ontploffing hebben teweegge bracht van negen kiloton. CORRECTIE AANTAL ARBEIDSUREN Werkclassificatie nu toch ineens in te voeren? (Van een correspondent) De hoofdafdeling Sociale Zaken van het Landbouwschap, die vergaderde om uit te kienen hoe de gehalveerde werkclassificatie voor de landarbeid moet worden uitgewerkt, is tot een bijzondere ontdekking gekomen. Vol gens de aanvankelijke berekeningen kostte de totale kerkciassificatie 32 miljoen, dus had men 16 mil joen te verdelen. Men heeft echter 12 miljoen voor de Nederlandse volkshuishouding „verdiend", want de CIJFERS OVER 1957 Vooruitzichten blijven nog onzeker De teleurstellende uitkomsten van de garnalenvisserij zijn de voornaam ste oorzaak, dat 1957 voor de Zeeuwse visserij geen recordjaar is gewor den. In vergelijking met 1956 is er zelfs een aanzienlijke teruggang te constateren, zowel in de totaalvangsten als in de financiële resultaten. In 1956 werd er namelijk in de Zeeuwse stromen en zeegaten 35.187.026 kg vis mosselen en oesters inbegrepen gevangen, doch vorig jaar daalde volgens Visserijnieuws, deze kilo-opbrengst met ruim 9 miljoen kg tot 26.115.892 kg. De besommingen liepen met nieer dan 2 miljoen terug tot 10.886.733. De grootste tegenvallers moesten de garnalenvisser incasseren, want hun inkomsten daalden met ongeveer 1.8 miljoen. En voorlopig ziet het er ook voor 1958 nog niet gunstiger uit. „Het gaat niet best met de garnalen", ver telde ons de secretaris van „Zevibel", drs. R. Camhier. „Tot voor een paar weken waren er verscheidene vissers op een werkobject te Arnemuiden te werk gesteld. Ze zijn nu weer gaan vissen, maar liet „loopt nog niet over" Enkele Thoolse vissers zijn naar het Noorden teruggekeerd en in Breskens blijven verschillende vaartuigen werkloos tegen de kant liggen". Hoe sterk de garnalenvangsten vorig jaar terugliepen, blijkt thans duide lijk uit de jaarcijfers. Zowel de aan voer als de besommingen waren nau welijks een derde van die van het voorgaande jaar. Toen werden er na melijk 2.057.357 kg consumptiegarna len aangevoerd, die 3.128.355 op brachten, tegen in '57 slechts 793.060 kg, tot een bedrag van 1.369.619. De pufaanvoer gaf een ongeveer ge lijk beeld te zien, namelijk 3.190.344 kg in 1956 187.435) tegen vorig jaar 1.211.814 kg 72.145). Het zat de garnalenvissers bovendien dubbel tegen, want toen de vangsten tegen het najaar wat beter werden, viel de Franse markt enige tijd uit, waar door de prijzen kelderden. Op het ogenblik is het nog niet overweldigend, maar bij vangsten van zo ongeveer 40 kilo per vaar tuig, tegen prijzen van 4.90, zo als maandag, maakt de prijs veel goed vindt de oud-voorzitter van de visserijvereniging in Veere, de heer L. J. A. Huybrecht. Alleen, als de vaartuigen voor een paar maanden noodgedwongen stilgele gen hebben, terwijl de lasten door gingen, zijn de huidige inkomsten nog niet voldoende om direct van een lonende exploitatie te spreken. Mosselen Bij de resultaten over 1957 vallen ook de cijfers van de mosselen tegen. De aanvoer liep een kleine ojniljoen kilo terug tot 10.243.700 kg en dienten gevolge daalde ook de geldelijke op brengst van 1.752.078 tot 1.210.235 Nu is echter in de mosselsector de situatie gelukkig minder somber, dan men uit deze cijfers zou kunnen con cluderen. Het mosselseizoen '57-'58, waarvan de uitkomsten dus slechts gedeeltelijk in deze cijfers zijn verwerkt, gaf in de eerste maanden van 1958, na een slappe periode door het uitblijven van Frankrijk als afnemer, een flink her stel te zien. Bij de mossellevering is men thans op 106% van de stan- daardcapaciteitscijfers, wat dus op een behoorlijke afzet duidt. De oesterverzending gaf over 1957 een kleine stijging te zien met onge veer 70.000 kg tot 1.935.422 kg, die ruim vier ton meer opbrachten, na melijk 4.731.434. Deze gegevens lij ken echter iets geflatteerd, daar over het seizoen '57-'58 de verzending tot dusver iets minder is geweest. Verder delen ook diverse andere vis- werkclassifïcatie bleek geen 32 mil joen. maar 18 tot 20 miljoen te kosten. De in het voorjaar door het Land bouw Economisch Instituut opgestel de kostenberekening was gebaseerd op een aantal arbeidsuren voor de veehouderij van 3200 uren per jaar. Dit is inmiddels 3100 uur geworden. Samen met nog enige wijzigingen leverde dit een verschil op van 12 miljoen. De secretaris van de hoofd afdeling, mr. H. W. Hijlkema, kwam het eerst op dit lumineuze idee. De economen van het L.E.I. zijn toen opnieuw ingeschakeld en hun nieuwe berekeningen hadden genoemde uit komst. Nu men 16 miljoen te verdelen heeft en de totale kosten slechts 18 tot 20 miljoen blijken moet de zaak uiteraard weer terug naar het College van Rijksbemiddelaars en het dagelijks bestuur van het Landbouw schap. Door een geringe verlaging van de basis van het werkclassificatiesys- teem zal het nu mogelijk zijn met 16 miljoen de gehele werkclassifi catie reeds in te voeren. Het volgend jaar zal men dan deze geringe basis verlaging weer kunnen corrigeren. soorten iets in de achteruitgang. De haring, die op 100.000 kg (Missin gen) na. geheel in Breskens aan land wordt gebracht, bleef ongeveer drie kwart miljoen kg achter bij 1956. De aangeverde 9.195.942 kg brachten 2.787.583 op. De aanvoer van zee bliek liep terug van 677.205 tot 491.964 kg. ansjovis van 137.305 tot 25.362 kg, bot van 129.771 tot 75.139 kg. Daarentegen werd meer tong (to taal 61.750 kg), schol (14.806 kg) en andere vissoorten, o.m. schar, kabel jauw, wijting, sprot (1.957.709 kg) gevangen. Wat de vooruitzichten voor 1958 zullen zijn? „Niets van te zeggen! Je kunt slechts hopen zegt de heer Huybrecht. VERWACHT... In de kustprovincies tijdelijk veel bewolking met hier en daar motregen of mist, en vrij koud. Elders weinig bewolking, droog weer en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen noordoost en noord. ZON EN' MAAN 16 april Zon op 5.43 onder 19.38 Maan op 4.34 onder 17.08

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1