KAPPIE en de jungle-man WINNER-SHAG Kabinet-Gaillard wil met Bourguiba praten •7b vermiste oovrmq Dames r r r T" s 4 r D L D Q KLAM uit de ETHER Lekker.als de èó/tite Amerikaanse cigaret! MAANDAG 14 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK oren, yew ew„< Krachttoer van Toon Wie na zaterdagavond nog ontkent, dat Toon Hermans een van de groot ste kleinkunstenaars is, die Nederland ooit heeft gekend (zo niet de aller grootste) weet niet wat het betekent, voor de televisiecamera's te staan. Twee en een half uur ruim onder de schijnwerpers, zwaar geschminkt en hardwerkend en dan nog aan het slot even jongensachtig te kunnen lachen als in de eerste minuut, het is een krachttoer waarvoor iedere T.V.-ar- tlest in de hele wereld zyn petje met een heel diepe buiging zal afnemen. Toon bracht zyn gewone „one-man- show", slechts hier en daar (met meesterlijke improvisaties) afgestemd op de huiskamers. Men doet er dan ook goed aan, deze avond meer te zien als een reportage van zijn zaaloptre den dan als een T.V.-show. Dat stelde regisseur Ger Lugtenberg voor grote problemen, want Toon is nu eenmaal op het toneel een uiterst beweeglijke kwajongen, die zich niet gemakkelijk in de camera's laat vangen. De beeldwisselingen kwamen daar door wel eens net te laat, zodat men een close-up kreeg, als de mimiek minder belangrijk was dan de houding van de artiest en een long-shot, als het juist om de gelaatsexpressie ging. Iets meer voorbereiding had deze schoon heidsfoutjes misschien kunnen voor komen. De show werd ook voor de paar miljoen kijkers in de huiskamers een allergezelligst feest waarvoor men de AVRO en Toon Hermans oprecht dankbaar zal zyn. Er zijn vele tranen gelachen en daar ging het om. En nu maar hopen, dat Toon Hermans zich beschikbaar stelt voor speciale T.V.- produkties. Men weet, hij heeft plan nen om televisiefilmpjes te maken. Dat kan groots worden. Voetbal Heel wat voetballiefhebbers zullen het een bijzonder trieste ervaring ge vonden hebben, dat ze gistermiddag geen glimpje op konden vangen van BelgiëNederland, terwijl er toch op de Nederlandse voetbalvelden niets te doen was. Het wordt heel hard tijd, dat hier ingegrepen wordt. Men kan de T.V. toch zo langzamerhand niet meer uitschakelen bij dergelijke ont moetingen. Nu werd de klok terugge zet. Leo Pagano moest op z'n eentje de wedstrijd verslaan. Hij deed het op de manier, die men van hem gewend EVEN NADENKEN 10 ii II. if 2 O 21 25 21 26 26 27 26 li 3 O Si 3K Horizontaal: 1. htfswerktuig, 5. gaar ne, 9. groente, 10. deel v. e. hoofd, 11. dichtgesloten hand, 13. bultig zoog dier, 15. voornaamwoord en lidwoord, 16. hulde, 17. opgerold iets, 18. verwij zing naar, 20. bep. soort les, 23. bijbel- boeh Oude Testament, aflt., 26. bij naam Eisenhower, 27. koor, dans, 28. bijbelse vrouwennaam, 31. te velde staand gewas, 33. Trans Europ. Ex press, ark., 34. plaats o. d. Veluwe, 35. afgeknotte boom, 36. bontsoort. Verticaal: 1. insekt, 2. toevluchtsoord, 3. indien, 4. kleurling, 6. staf 7. be- hoeftiger, 8. oude naam v. Gelderland, 12. intern, landenorganisatie afk., 14. vervoeging w.w. eten, 19. guirlande, 20. leefregel, 21. soort bijl, 22. zuiver, 23. ernstiger, 24. telwoord, 25. vorm v. eredienst, 29. lidwoord, 30. veerkracht, 32. lofdicht. SChirijVCH is. Een beetje chauvinistisch soms, maar gemoedelijk en geestig. De VPRO televisiesectie besteedt vanavond na de rubriek „rotonde" met o.m. een discussie over atoomwapens tussen generaal B. D. Calmeijer en Fedde Schurer, leden van de Tweede Kamer aandacht aan de internationale persfototentoonstelling „World press photo" in Amsterdam. „By een bloem" is de titel van een luchtig cabaretpro gramma met o.m. Cilly Wang en als speciale gast de in ons land verblijven de Hongaarse chansonniere Agnes Acs, die in oktober met veel succes voor het eerst voor de Nederlandse camera's kwam. De radioscoop laat op veler verzoek historische opnamen horen van Nico Treeps befaamde AVRO-orkest, voorts nieuws over de wereldtentoonstelling, operettemelodieën, Kens van Dorth, Truusje Koopmans en een hoorspel. De N.C.R.V. zendt een vertaling uit van het hoorspel „Te voet van Jemen naar Jeruzalem". DINSDAG IS APRIL. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kal. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 9.45 Lichtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.35 Poolse volksliederen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, caus. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gr. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 platennleuws. 13.20 Dansmuz. 14.00 Klein koor. 14.30 Voor de platte landsvrouwen. 14.40 Pleidooi voor een non, hoorspel. 15.35 Graam. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuit zending: Rijksdelen overzee: mr. G. A. A. M. Boot: Nieuw-Guinea impressies. 18.00 Planoduo en soliste. 18.20 K.V.P., caus. 18.30 Lichte muz. 18.50 Van klanten en wanten weten, vragenbeantw. 19,00 Nws. 19.10 Comm. 19.15 Lichte muz. 19.35 Gram. 20.20 Catechismus. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 Viool en plano. 21.15 Wij Europeanen: Engeland, klankb. 21.35 Radiophilharm. ork. en soliste. 21.55 Gram. 22.40 Schaakrep. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Nou- veauté's. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.40 Morgenwijding. 10-00 Gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Lichte muz. 11.30 Sopr. en piano. 11.50 Gram. 12.00 Idem. 12.20 Regeringsuitz.: Landbouwru- br.: Hoe zijn de bijen de winter doorge komen. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram. 12.48 Idem. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Gram. 13.55 Beurs- Loods van dorsbedrijf en huis door vlammen verwoest Schade geraamd op 200.000. Te Nleuw-Dordrecht (Dr.) is zon dag tengevolge van brand een loods van een dors- en sproeibedrijf en het er naast gelegen woonhuis ver loren gegaan. De totale schade wordt op meer dan tweehonderdduizend gulden geschat. Persoonlijke onge lukken hebben zich niet voorgedaan. Omstreeks drie uur zagen omwo nenden rook uit de loods komen; in deze loods waren dors- en sproei apparaten van het bedrijf van de gebroeders G. H. en H. Fühler op geslagen, alsmede de landbouwinven- tarïs van een andere broer, de heer M. Fühler. De brandweer van Emmen was spoedig na het ontdekken van de brand met groot materieel ter plaat se en zij tastte het vuur met vele stralen aan. De brand werd aange wakkerd doordat vaten gasolie ex plodeerden die in de loods waren op geborgen. Brandende olie stroomde weg en door de vuurgloed stond spoe dig ook het naast de loods staande woonhuis, annex café van de heer H. Fühler in brand. Het met riet gedekte dak van dit woonhuis vatte vlam. Alleen het voor het café be stemde gedeeltevan het huis kon worden behouden. De in de loods staande vier land bouwtrekkers, drie dorsgarnituren e«i twee combines, tezamen al een waar de vertegenwoordigend van naar schatting honderdduizend gulden, verbrandden. Bovendien gimg de 1 andbouwinventaris van de heer M. Fühler verloren. Alleen enig meubi lair uit het woonhuis kon worden ge red. Vermoed wordt dat jongens die m de loods hebben gespeeld de brand hebben veroorzaakt. Kleuter viel van vier meter hoogte in tuin. Terwijl de moeder in de slaapka mer bezig was, is het 3-jarig zoontje Gerrit van de familie Van der H. aan de Bosweg te Apeldoorn op de balustrade van een aan deze slaap kamer grenzend plat dak geklommen. Het kind verloor zijn evenwicht en tuimelde van een hoogte van bijna vier meter in de tuin. Ogenschijnlijk mankeert de jongen niets, doch hij is ter observatie in het Apeldoornse Julianaziekenhuis opgenomen. ber. 14.00 Gram. 14.40 Voor de Jeugd. 15.00 Pianorecital. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nws. 18.15 Journ. 18.30 Amateursprogr. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 pevar. progr. 22.15 Blaaskwtntet. 23.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 New York calling. 23.21—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.45 Wereldtentoonstelling 1958, fllmdocumen- taire. 21.10—22.45 Europa '51, film. (Advertentie) Rook er van D0UWE EGBERTS Besluit onder druk der V.S. De Franse regering heeft besloten de resultaten van de goede diensten verlening door de Amerikaanse di plomaat Murphy en zijn Britse col lega Beeley als basis te aanvaarden voor besprekingen met de Tunesische regering. De regering behoudt zich echter het recht voor de vraagstukken, wel ke verband houden met het uitoefenen van toezicht in het Algerijns-Tunesi- schc grensgebied, aan de bevoegde internationale organisaties voor te leggen. Het kabinet heeft besloten de Na tionale Vergadering van paasreces terug te roepen en voor dinsdag a.s. een buitengewone zitting uit te schrij ven om haar in kennis te stellen van dit besluit. HOOG EN LAAG WATER 15 april Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge nap 12.21 1.77 —.20 1.66 —.36 1.83 —.49 —.98 1.18 1.15 nap 12.47 13.12 13.21 13.44 2.13 1.31 1.49 7.06 6.52 7.03 nap 1.87 2.04 2.17 1.64 18.33 18.57 19.27 19.15 19.34 1.42 1.63 Dit werd zaterdag medegedeeld na een kabinetsvergadering van tien en een half uur. De door het Franse kabinet geno men beslissing houdt in, dat de Fran se regermg thans bereid is, de onder handelingen met president Bourguiba over de Frans-Tunesische geschillen te hervatten, zonder dat laatstge noemde zich eerst in beginsel bereid verklaart in te stemmen met het hou den van toezicht in het Algerijns-Tu- nesische grensgebied. Hiermede is de Franse regering in aanzienlijke mate teruggekomen van haar verleden maand ingenomen standpunt, toen zij, onder conservatie ve druk, te kennen gaf dat onderhan delingen met Tunesië geen zin had den, zolang het vraagstuk van toe zicht in het grensgebied met Algerië niets was opgelost. De Amerikaanse diplomaat Mur- pry heeft sterk op dit besluit aan gedrongen. Hij kon daarbij verwij zen naar een boodschap van presi dent Eisenhower aan premier Gail- lard, waarin hetzelfde standpunt werd ingenomen. Murphy zou ook gezegd hebben dat de Verenigde Staten Frankrijk mogelijk niet zouden steunen, wan neer het thans een klfcht over de houding der Tunesische regering bij de Veiligheidsraad zou indie nen. 46. Toen Rivaldi de plek was genaderd, waar de Kraak op hets strand lag en opgelucht zuchtte omdat hy het vege lyf én zyn film had weten te redden van een te ruwe behandeling door de woeste inlanders, gaf de on betrouwbare Parasito zijn helper een wenk. Deze stak flimlachend zijn voet uit en at bracht de filmonderne- dernemer verraderlyk ten val. Rlvaldl uitte een luide kreet en tuimelde vlak voor de voeten van het wilde dorpshoofd in het zand. van de inboorling verspreid- Over het primitieve gelaat de zich een tromfantelyke gryns. „Aha! Nou ik jou hebben, dikke blanke man!" gromde hij onheilspellend. „Wou j_y mooi eiland in draaidoosje stoppen en dan doosje meenemen op groot wa terschip en wij geen eiland meer nebben? Jij draaidoosje openmaken! Onmiddellyk! Of an ders Met uitpuilende ogen staarde Rivaldi In het toornige gelaat van de inlander. :.Of-of a-andersherhaalde hij met onvaste stem. „Ik zal korte wetten met jou maken!" vulde het stamhoofd dreigend aan. „Zeer korte met ten, blanke meneer!" Rivaldi slaakte een diepe zucht en begon ge laten zyn camera open te maken, zodat zyn kostbare film met al de fraaie scènes als spag hetti over het zand kronkelde. Het was een triest moment, want nu was al het werk voor niets geweest. Maar de akelige filmparasiet, die op veilige afstand in zyn bootje zat te fil men. was opgetogen. „PrachtigT" riep hij uit. „Wat een slot voor myn film! Ik had niets beters kunnen verzin- Island Engineer te water gelaten te Krimpen. Te Krimpen aan de IJsel is zater dag het motorschip „Island Engi neer" te water gelaten. Dit schip is in opdracht van de stichting Neder landse Scheepsbouw Export Centrale te 's-Gravenhage voor rekening van „Liberian Maritime Corporation of Monrovia" gebouwd bij C. van der Giessen en Zonen's scheepswerven. De „Island Engineer" maakt deel uit van een serie van drie, die deze werf voor genoemde rederij bouwt, en de ze serie maakt weer deel uit van 'n or der van dertien motorvrachtschepen, die in 1955 is geplaatst bij de Ko ninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen. Op donderdag 17 april a.s. hopen onze gelief- de ouders, behuwd-, groot- en overgroot- ouders L. POERST AMPER .en C. H. POERSTAMPER —DE SCHRIJVER, hun 55-jarige huwe- lijksfeest te herden- ken. Hun dankbare kin- 4= S deren, behuwd-, klein- 5 en achterkleinkinde- ren. Middelburg, april '58. Lange Gere 12. Receptie van 4 tot 5.30 uur in „De Gou- den Poorte", Wage- naarstraat 12. Maandag 14 april a.s. hoopt het echtpaar C. POTTER—KOLE, Oude Kerkstraat te Hansweert hun 60-ja- rig huwelijksfeest te vieren. Dat zij voor elkaar nog wat gespaard mo- 4: gen blijven wensen vrienden en bekenden hun toe. 4« Mede namens wederzijdse ouders, zeggen wij aan al len hartelijk dank voor hun blijken van belangstelling voor en bij ons huwelijk ondervonden. J. MELIS. K. MELIS— WIELEMAKER. Zoutelande, april 1958. Langedam 34. I FEUILLETON door PATRICIA WENTWORTH. HOOFDSTUK I. Maggie Bell stak een hand uit en greep de telefoon, 't Was een dunne, benige hand met vooruitstekende knokkels en ze bewoog zich al ruk kend. Maggie deed helaas alles met rukken. Ze was nu negenentwintig, maar op 12-jarige leeftijd had een auto haar in de dorpsstraat omver fgereden en sindsdien sinds dat onge- uk, waarover haar familie altijd met een soort zonderlinge trots scheen te spreken, was ze niet veel meer ge groeid of ontwikkeld. Dag In dag uit lag het arme meisje op een divan voor 't venster van de kamer boven de kruidenierswinkel van meneer Bisset. Als we dit maga zijn een „kruidenierswinkel" noemen, doen we het op gezag van meneer Bisset zelf, want feitelijk verkocht de brave man heel wat artikelen, die men met de beste wil ter wereld geen „kruidenierswaren" zou kunnen noe men. Misschien kon de benaming nog op de schoenveters van drop, die me vrouw Bisset, met behulp van een eerbiedwaardig familierecept, zelf klaar maakte, worden toegepast, maar lederwaren en dergelijke vielen toch beslist buiten het kader, evenals linnen overalls, schoenen etc. In feite was het etablissement van meneer Bisset, waar tijdens het seizoen ook uien, tomaten, appelen, peren, noten en andere heerlijkheden te verkrijgen waren, „de" winkel, een soort klein warenhuis voor 't lieflijke dorpje Deeping. Als Maggie wilde, kon ze uit haar venster boven de winkeldeur met bij na iedereen in Deeping een groet wis selen. De meesten wuifden met de hand en riepen „goede morgen" of „hallo. Maggie!" En nooit zou me vrouw Abbott van den huize „Ab- botsleigh" verstek laten gaan. Ze wuifde en glimlachte, terwijl haar man, kolonel Abbott, vriendelijk knikte, maar juffrouw Cecily zou de trap op komen rennen, Maggie een boek of tijdschrift brengen en wat blijven praten. De invalide las tame lijk veel, ofschoon ze was opgevoed in een omgeving, waarin lezen vrij wel gelijk werd gesteld met luieren. Haar excuus was, dat je toch iets moest doen, als je dag-in dag-uit op een divan lag. Daarbij kwam, dat de boeken van juffrouw Cecily juist erg in Maggie's smaak vielen. Ze hield veel van avonturen- en detectivero mans, maar ook van spannende reis beschrijvingen. Welnu, dat alles le verde de bibliotheek van „Abbots- leigh" haar te kust en te keur. Me vrouw Abbott ging er prat op, „een grotere collectie sensatierommel" te bezitten dan enige andere vrouw in heel Engeland. Zij zelf vond dergelij ke lectuur zo ontspannend na al die oorlogslitteratuur en dat wanhopig vervelende gezeur in de kranten". Intussen, Maggie deed nog wel Iets anders dan lezen. Als ze een steun in de rug kreeg, kon ze naaien, maar lang hield ze dat niet vol. Daar moe der Bell, dè dameskleermaakster van Advertentie l ^-1 HAMEA-C handen ruw of schraal hamea-geleiGsESlJ het dorp was, maakte dochterlief zich nuttig met het aanbrengen van kno pen en knoopsgaten, van haken en ogen en zoal meer. Ze deed het ruk kend, maar uiterst netjes. Aan klan dizie ontbrak het niet en tijdens de oorlog had mevrouw Bell een soort plaatselijke roem verworven door de virtuositeit, waarmee ze van oude af leggertjes, die reeds naar de vodden mand waren verwezen, weer wat nieuws wist te fabriceren. Haar grootste triomf had ze behaald met de voormalige bruidsjapon van wijlen Lady Evelyn Abbott, waarin nu kleindochter Cecily zich naar 't hu welijksaltaar wilde begeven. Een schitterende japon inderdaad, doch geheel uit de mode, zodat 't vrij wat hoofdbreken had gekost, er iets bruikbaars van te maken. De moeite was met succes bekroond, maar ge luk had het crèmekleurige, met paar- len en Brusselse kant afgezette bruidskleed de kleine Cecily aller minst gebracht. Drie maanden na haar bruiloft kwam ze terug op „Ab- bottsleigh", terwijl Grant Hathaway, haar man, alleen op „Deepside" ver toefde. Natuurlijk werd er al over echtscheiding gesproken, maar nie mand wist er het ware van, zelfs Maggie niet en zij bleek toch gewoon lijk goed op de hoogte. Als ze niet naaide of las, luisterde zij aan de te lefoon en die vormde een onuitputte lijke bron van informatie. Deeping was, als meer Engelse dor pen, in het voor nieuwsgierige (of wil men belangstellende), mensen zo on- Advertentie) 'n Bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts drijft dl oorzaak van die ondragelijk) Sbeumatische Pijnes ernit Onzuiver bloed is inderdaad veelal de oorzaak van veler lijden aan Rheuma- tische Pynen. Kruschen's zes minera le zouten voeren de bloedzuiverende organen nieuwe krachten toe, maken se weer jeugdig. En zo naarmate het bloed weer krachtig gaat stromen verdwijnen de pynverwekkende on reinheden langs natuurlyke weg. Vraag Kruschen by uw apotheker of drogist. schatbare bezit van een gemeen schappelijke telefoonlijn. D.w.z. dat de ruim een dozijn aangeslotenen die lijn eerlijk met elkaar moesten de len. Ieder hunner kon, wanneer hij dat verkoos, het gesprek van zijn buurman afluisteren door eenvoudig de hoorn op te nemen. Uiteraard wa ren alle abonnees met deze omstan digheid bekend, maar geen hunner scheen zich daar veel aan te storen en zo slaagde Maggie erin, heel wat locale wetenswaardigheden te verza melen. Jammer voor haar ontbrak de reden waarom Cecily Hathaway haar man had verlaten aan de vrij om vangrijke collectie! Toch Maggie dacht er nog altijd met enige spijt aan had ze ééns op een avond grote verwachtingen mo gen koesteren. Grant Hathaway had door de telefoon gezegd: „Cecily" en na geruime tijd had een koel stemme tje geantwoord: „Wat is er?" Na tuurlijk had Maggie Bell toen haar aandacht verdubbeld en Grant's woorden: „We kunnen zo niet voort gaan. Ik wil je spreken", hadden haar als muziek in de oren geklon ken. Maar al heel gauw volgde een dissonant, bestaande in Cecily's kort- en-bondige „neen", een weigering, waarin ze ook na aandringen van zijn kant volhardde. Tenslotte had hij schier wanhopig uitgeroepen: „Cis. wees niet zo gek", waarop het ietwat zonderlinge bescheid: „een gek kan gemakkelijk van zijn geld scheiden: je moogt het hebben", was gevolgd en daarna had Grant de hoorn met een smak neergesmeten. Een smak, die juffrouw Cecily op „Abbotsleigh" 'n ogenblik de adem had doen inhou den voor ook zij de telefoon weer had opgehangen. Had, zo vroeg Maggie zich af, de onenigheid dan soms met een geld kwestie te maken? Juffrouw Cecily was rijk, omdat ze van haar groot moeder, die verder met haar gehele familie overhoop placht te liggen, had geërfd. En iedereen wist, dat meneer Grant helemdal niet rijk was. Hij be zat slechts het ggote landgoed, waar hij landbouwkundige proeven deed, die z.i. eenmaal dubbel en dwars hun geld zouden opbrengen. t Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7