ORANJE IN DEURNE OPPERMACHTIG 2-7 Subliem Nederlands team stond „geschenk van Mees" in de weg Ka rust brachten Wilkes en Lenstra ontreddering in Belgische defensie Dreigende vuisten van Elele Schwartz Speciale ailralziie De ijsco-mannen van het sta- f§ dion-Deurne zijn voor de tien- duizenden toeschouwers bij een interland-wedstrijd steeds weer een speciale attractie, zolang de strijd nog niet begonnen is. Dankzij een rijke ervaring hebben zij zich een nauwkeu rige zuiverheid aangemeten bij het werpen van ijsjes naar hoogstaandeklanten op de staantribunes. Op afstanden van twintig tot dertig meter weten zij de ijsjes precies in de handen van hun klanten te mikken. Zo scorenzij niet alleen goed, ook plukken zij de omlaag geworpen geldstuk ken meestal handig uit de lucht. Foto P.Z.C.) lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Munck werd door de Belgische voor- waartsen al voor de rust enkele ma len op de proef gesteld. In het bij zonder rechtbinnen Vliers schoot veel, maar zijn schoten waren veel al slecht gericht. Orlans miste Nauwelijks één minuut na de her vatting maakte de Belgische sup- portersschare zich al klaar om de gelijkmaker die Orlans zou gaan scoren met gejuich te ontvangen. Coppens had de bal handig vrijge- speeld en met een tikje zijn vrij staande linksbuiten bereikt. Orlans kwam langs De Munck, doch speel de het leder juist iets te ver voor zich uit, zodat hij, met bal en al, in het zijnet terecht kwam. Zoals het zo vaak gebeurt, het doelpunt viel aan de andere kant. De inleiding daartoe was een vrije trap tegen een Belgische verdedi ger. Lenstra nam deze vrije trap, tikte naar Van der Hart- die naar de op de rand van het strafschop gebied staande Moulijn centerde. Weer kreeg Abe daarna de bal, met een omhaal bereikte hij Wil kes, waarna Van Wissen in het bezit van de bal kwam. Van dicht bij schoot deze 111 (0—2). Nog geen vijf minuten later was het al 30. Met een handige schijn beweging ging linksbuiten Coen Moulijn rechtsback Diricx voorbij. In volle ren nog loste de Feyenoordspe- ler zijn schot. Een kogel die Leysen iVeryolg op pagina Ah (Van onze speciale verslaggever) DE GESCHIEDENIS - '11 briljante 5-2 zege van Oranje in R'dam vorig jaar - lieeft zich in het Deurne-stadion herhaald, maar 't gebeurde pas, nadat Elek Schwartz, de Nederlandse bonds coach, de vuisten dreigend had geheven! Met een grimmig gezicht en heftig gesticulerend liep hij met zijn spelers na de rust het veld weer op. En hij had alle reden om verontwaardigd te zijn, want in de eerste helft was het spel van de Ne derlanders voor alle supporters, maar in het bijzonder voor liem, Elek Schwartz, die immers het Oranje-team samenstelt, een bittere ontgoo cheling gewordenVrijwel nimmer glansde in die periode het Nederlandse spel als in Rotter dam. Maar toen kwam de rust! Ongetwijfeld heeft Schwartz in tien minuten tijds heel wat gezegd, soms met stemverheffing. Een mentale injectie werd het echter niet alleen; ook gebruik te hij die korte tijd om er een andere tactiek bij de spelers in te hameren. En het hielp Voor de rust was de nieuwbakken Nederlandse mid- voor Foils van Wissen eigenlijk de enige aan- valsspits geweest, terwijl Lenstra en Wilkes meestentijds met passes en dribbels openingen voor de anderen probeerden te maken. In de tweede helft ging dat anders. Op bevel van Schwartz doken toen ook Lenstra en Wilkes keer op keer op in de toppen van de Oranje- aanvallen. Pas toen herhaalde de geschiedenis zich! Weer schokte er toen tientallen malen een panische angst door een ontredderde Bel gische defensie als de oude grootmeester, de 37- jarige „LTs Abe" of de 34-jarige Faas Wilkes de bal aan de voet hadden. Rotterdamse zege nog overtroffen Vooral in die eerste twintig minuten na de rust werd het Neder landse combinatiespel steeds geslepener, steeds geraffineerder. Fons van Wissen, Piet van der Kuyl, maar vooral de lichtvoetige Koentje Moulijn trokken zich op naar een hoger niveau door het fabelachtige spel van de twee „maestro's"... Het enige dat toen nog verbaasde was, dat het afbrekende trap-maar-weg-spel van de Belgen nog in staat was de schade beperkt te houden tot. zes Nederlandse treffers. Voor rust had Lenstra al eenmaal ge scoord en zo werd het klasseverschil tussen Nederland en België nog duidelijker afgetekend dan in Rotterdam: een 7-2 overwin ning voor Oranje! Doorslag voor zege En dat één man het heel goed kan, heeft Elek Schwartz wel weer heel duidelijk bewezen. Maar hij had er danook spelers voor! Dat waren weer Faas Wilkes en Abe Lenstra, die met hun magistraal spel de door slag hebben gegeven voor de Neder landse overwinning. Bij de Belgen was echter ook zo'n talentvolle, geraf- ineerd spelende „oudgediende": Rik Coppens. Maar kristalduidelijk bleek, dat aan de Belgische keuzecommissie niet gelukt was, wat Elek Schwartz wel had klaargespeeld. Dat was het juiste evenwicht te vinden tussen de „oude garde" en de talentvolle jeugd. Die jeugd was in dit geval dan vooral Koen tje Moulijn en Jan Noternians en toch ook wel Piet van der Kuyl en Foils van Wissen. Voor de rust leek overigens ook het Nederlandse spel een grandioze mis lukking te worden. Kennelijk was toen het parool „neem tegen deze Belgische ploeg geen enkel risico". Men kon immers niet weten welke kracht deze op vele plaatsen nieuwe Belgische ploeg kon opbrengen. En dus legde Oranje wat sterk de nadruk op de defensie met als gevolg, dat het middenveld vaker in het bezit dei' Belgen dan in het bezit der Neder landers was. Toen al ontpopte Vic Mees zich als één der beste Belgen. Hij lanceerde vaak goede aanvallen. Maar ook deze „oudgediende" vond niet de .steun bij de jongeren die hij zocht! Alleen als de bal aan de voet van Coppens kleefde voer er nog wel eens een trilling van onrust door de Nederlandse defensie. Maar de in teruggetrokken positie spelende Cop pens ondervond vaak al zoveel hinder van de bekwaam opererende Jan No- termans, dat de Belgische aanval slechts zelden vlijmscherp en ge vaarlijk werd. Maar zo-zo,,.. Ondcrtusenen speelden Lenstra en Wilkes echter ook zover terugge trokken omdat immers Notermans en Klaassen het accent op de defensie legden dat het voor deze „oudjes" meestal onmogelijk was om dan Evenwicht tussen oude garde en jeugd En klasseverschil was er. Bijna dui delijker nog dan in Rotterdam. Want al speelde het Nederlands elftal zeker niet beter dan vorig jaar in het Feyenoord-stadion, toch Was de pa nische ontreddering in de Belgische defensie vaak nog groter. Dit elftal der Rode „Duivels", bij wie niets duivels meer was, speelde kleurloos, wanordelijk, ongeïnspireerd, maar vooral tactisch zeer simplistisch. In de tweede helft van deze 860 derby- der-lage-landen was het glashelder, dat de kloof tussen het Nederlandse en het Belgische voetbal steeds die per wordt. En België staat aan de vorkeerde kant van de kloof. Want sinds de invoering van het betaalde voetbal in Nederland en dat was in 1954 heeft België niet meer van Oranje kunnen winnen! In hun eigen Deurne-stadion brachten zij het zelfs niet eens meer tot een gelijk spelToch nemen de meeste Bel gen hun spelers dit niet kwalijk, maar wel hun „sélectïonneurs", de mannen van de Belgische keuzeoom- missie. „Die moeten verdwijnen", zegt men. „Wij willen net als in Ne derland één man, die het elftal sa menstelt". Keer op keer is de magische dribbel van Faas Wilkes te vlijmscherp voor de wankele Belgische defensie ge bleken. Na een lange rush, waarbij hij vier, vijf Belgen uit positie speel de, is hij hier voor het doel geko men. Zelfs de geroutineerde Vic Mees, rechts naast hem, en de te leurstellende stopper Marnette, kun nen niets meer aan deze doorboring van het Belgisch doel doen. Keeper Leysen is door een schijnbeweging van Wilkes naar rechts gevallen, maar de bal passeert hem links. De vertwijfelde beweging van Leysen komt te laat. Doelpunt! (Foto P.Z.C.) snel genoeg in de spits in de aarlval te komen. Resoluut namen de Nederlandse half- spelers na de rust echter bezit van het middenveld. Want het Oranje team had ondervonden, dat die onbe kende kracht van het nieuwe Belgi sche elftal maar zo-zo was. En het oprukken van Notermans en Klaas- sens gaf Wilkes en Lenstra alle ge legenheid hun onbegrensde mogelijk heden. in de top van de aanval uit te buiten. Toen werd het steeds duide lijker, dat de wedstrijd, de glorie van de beide Nederlandse binnenspelers zou worden. Zij, en niemand anders, zorgden voor de dynamische stoot kracht van de Nederlandse aanval. Hun fenomenale klasse steekt huizen hoog uit boven die van alle andere spelers. De eerlijkheid gebiedt zelfs dit te zeggen: als Lenstra en Wilkes niet ||lllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ 1 Lenstra bedreigtj Bep Bakhuys. §j Bep Bakhuys, de legendari- H sche middenvoor uit de derti- ger jaren, zal dit seizoen waar- ee schijnlij k een trots record kwijtraken. Tijdens zijn bril- jante interland-carrière scoor- m de hij 30 doelpunten en werd daardoor topscorer. Abe pp H Lenstra benaderde hem zon- dagmiddag tot op één treffer! M H De Fries heeft dus in de drie komende interlandduels tegen p Curasao, Turkije en Noorwe- M gen volop de kans om Bakhuys H te overtreffen. Ook Faas Wil- ee kes maakte vorderingen: Hij passeerde Kick Smit en staat n ee nu als derde geklasseerd. De p produktiefste internationals f§ waren: 1. Bakhuys (ZAC en HBS) 30 doelpunten; 2. Len- stra (Heerenveen en SC En- ee schede) 29 doelpunten; 3. Wil- kes (Xerxes, Valencia en VW) H 26 doelpunten; 4. Smit (Haar- ee H lem) 25 doelpunten. pp Op dit moment kregen de Bél- gen één van him bitterste te rn lews telling en te slikken. Juri- m on had zich voor een penalty achter de bal geplaatst en een pp zwevend schot gelost. Maar 'n m goal werd het niet, want met een onbegrijpelijk snelle reac- tie wierp De Munck zich in de baan van het schot en stompte het leer weg. Jurion (rechts) kijkt al teleurgesteld en Klaas- sens komt al toestormen om de terugspringende bal weg te trappen. H (Foto P.Z.C.) opnieuw door Elek Schwartz in het veld waren gebracht, dan was waarschijnlijk de Nederlandse aanval naar precies dezelfde mid delmatigheid afgegleden als die van de Belgen Eigenlijk is zeer moeilijk te bepalen of de waarde van Wilkes dan wel de waarde van Lenstra groter is voor de Nederlandse aanval. Wat Wilkes be reikt met een ragfijne, magische drib bel, waarbij hij drie of vier Belgen voorbijgaat, bereikt Lenstra met één simpele centimeter-nauwkeurige pass. In beide gevallen wordt iedere defen sie volkomen uit positie gespeeld en komt ,de bal meestal daar terecht waar geen enkele tegenstander hem verwacht. Toch slaan we het spel van Wilkes in deze wedstrijd hoger aan. Hij was veel actiever dan Lenstra, was boven dien niet te evenaren bij het spel op de vierkante meter, waarbij hij keer op keer twee of drie Belgen te vlug af was en had daarbij een veel gro tere sprintsnelheid dan Lenstra. Daarom kon Willies door bijna zuiver individuele prestatie tweemaal sco ren, nadat hij in een snelle rush heel de defensie in verwarring had ge bracht. Lenstra scoorde ook twee maal. Hij deed dat niet door een goo chelende dribbel, maar door een tac tisch en bekeken opstelling! Van 'de overige Nederlandse aanval lers was Moulijn ongetwijfeld de beste. Voor de rust toen hij te weinig in het spel betrokken werd faalde hij weliswaar vele malen, maar na de rust maakte hij alles goed. Diricx en zelfs Mees moesten toen steeds capituleren voor de ragfijne schijnbewegingen, waarmee de aal- vlugge Rotterdammer langs hen gleed. Minder enthousiast kan men zijn over Fons van Wissen. De half- speler begreep voor rust niets van het spel van Wilkes en Lenstra. Pas na rust, toen hij „nauwer contact" kreeg met deze groot meesters, kwam ook zijn spel beter uit de verf. Maar zo goed als Kruiver het in Rotterdam op die plaats deed, kon hij het toch nooit. Opvallend was het spel van Piet van der Kuil ook beslist niet, terwijl hij in back Thellin toch een zeer zwakke tegenstander had. Na de rust gaf hij echter ook veel steun aan het sublieme Nederlandse „breiwerk". Toenemende kracht Ondertussen is het zeker niet meer zoals ruim een jaar geleden, toen de Nederlandse defensie altijd een klasse beter speelde dan de aanval. Dat is overigens geen slecht oordeel voor deze defensiehet is alleen maar een bewijs voor de toenemende kracht van de Nederlandse aanvalslinie. Want ook nu weer maakte de Neder landse verdediging een voortreffelijke indruk. Een zwakke plek was er niet! Cor van der Hart kon steeds links en rechts bijspringen, omdat Jan Noter mans de teruggetrokken Coppens grotendeels in bedwang hield. In het middenveld was Notermans dan ook ongetwijfeld de uitblinker. In de de fensie: Cor van der Hart. Uitzonderlijk werk liet ook Frans de Munck zien. Als altijd stelde hij zich wiskundig zeker op, als altijd was hij tot op de seconde nauwkeurig bij zijn getimed uit lopen en als altijd was hij ook kat achtig in zijn saves, waarbij als hoogtepunt: een gestopte penalty! Pieters Graafland, die hem in de laat ste fase van de wedstrijd verving, kreeg geen gelegenheid zijn klasse te tonen. Het Belgische elftal was nog min dere klasse dan vorig jaar en vooral de defensie was door deze Nederland se aanval gemakkelijk aan het wan kelen te brengen, I11 feite waren er slechts drie spelers, die een voldoende konden halen: Vic Mees, Rik Coppens en de jonge Jurion. FRANS DE MUYNCK STOPTE STRAFSCHOP Treffers van Lensira en Wilkes (2) Van Wissen, Moulijn en Nofermans VIC MEES IIEEFT ZIJN jubileumgeschenk niet gekregen. De Belgische internationals hebben hun kleine, sympathieke aanvoerder, die zijn 62e interland speelde en daarmee het vooroorlogse record van Bernard Voorhoof 61 selecties verbeterde, geen overwinning bij dit jubileum kunnen schenken. Integendeel, voor eigen publiek, leden de Belgen een smadelijke 72 nederlaag tegen een Nederlands elftal, dat een klasse sterker was. Het was mooi zonnig weer toen de Belgische middenvoor Rik Cop pens de bal aan het rollen bracht. Bondscoach Elek Schwartz had zijn mannen het veld ingestuurd met de opdracht in het eerste half uur geen enkel risico te nemen, aangezien hij een overrompelend begin van de Belgen vreesde. Misschien kwam het daardoor dat de gastheren in de eerste l'ase van de strijd niet in de minderheid waren. De eerste hoekschop was zelfs voor de Belgen, De Munck moest zich na vier minuten al voor de voeten van rechtsbuiten Stockman werpen om deze een goede kans ie ontnemen. Geheel onverwacht viel, in de 5e minuut, het eerste doelpunt. Faas Wilkes centerde de bal naar Van Wissen, die ineens een hard schot loste, dat doelman Leysen kennelijk verraste. Van het lichaam van de Belg stuitte de bal terug, waarna een tikje van Abe Lenstra voldoende was om 't Oranje-team de leiding te geven (01). Toch hadden de Belgen bijna in de eerste helft gescoord. In de 33e minuut attaqueerde rechtshalf Jan Notermans de Belgische rechtsbui ten Stockman iets te fel, waarna de Schotse scheidsrechter Mowar, met een reactie die eerder een re flex was dook Frans de Munck naar rechts en met zijn rechterarm sloeg hij de bal omhoog. Het was overigens niet de enige maal, dat het gevaarlijk werd voor het Nederlandse doel. Frans de alle Nederlandse protesten ten spijt, naar de witte stip wees. Hard schoot stopper Marnette in, doch J|lllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllll!lll Deze trieste handeling de bal uit het net halen hébben H de Belgen zondagmiddag in de wedstrijd tegen Nederland ze- ven maal moeten doen! Even H troosteloos als het gebaar, waarmee rechtsback Diricx dit deed na een doelpunt van Wil- H kes, was liet spel van het Bél- gisch elftal j= 'Foto1 PfZ.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 5