Oosterland fel tegen samenvoeging MINISTER HOFSTRA SPRAK IN GOES VOOR P. v. d. A.-ZEELAND VAN TOT Zeeuwse Almanak Hoofdpijn SINT-JORISWANDELTOCHT IN TERNEUZEN EN OMGEVING COMMANDANT „ZEELAND" VAN RODE KRUIS MET ONTSLAG Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT. MAANDAG 14 APRIL 1958 TAL VAN BEZWAREN Protestvergadering overwogen De raad van de gemeente Oos terland heeft zicli zaterdagmorgen unaniem tegen de gemeentelijke herindeling op het eiland Schouwen Duiveland verklaard. De bezwaren die het college van B. en W. tegen de ontwerpregeling heeft waren vastgelegd in een preadvies waarmee alle raadsfracties ak koord konden gaan en waarin de bezwaren en aanmerkingen duide lijk zijn omschreven. „De toelichting van onze bezwa ren is aanzienlijk beter, dan do toelichting van G. S. bfj de ont- werpwet op de gemeentelijke herin deling", aldus burgemeester S. W. A. Laurense. B. en W. en de gehele raad van Oosterland zijn van mening, dat het college van G. S. maar eens moet be wijzen, dat bij de samenvoeging een krachtiger bestuursapparaat zal ont staan c.q. laat men bewijzen, dat tot nu toe de bestuurskracht in de ge meente heeft ontbroken. In het preadvies wordt gezegd, dat de samenvoeging een schending betekent, van hetgeen historisch is gegroeid. Burgemeester en wethouders vrezen ook het verlies van het plaat selijke karakter van het dorp, wan neer het straks geen bestuurszetel meer zal zijn. Men vreest zelfs, dat de belangen van Oosterland ernstig geschaad zullen worden wanneer het zijn zelfstandigheid verliest. Men is van oordeel, dat de nieuwe bestuur lijke vorm niet zal kunnen voldoen aan de plaatselijke behoefte zoals nu het geval is. Met de samenvoeging zal tevens een toespitsing komen in de politieke verhoudingen; de gods- diensteige opvattingen van de ver schillende samen te voegen dorpen zijn geheel verschillend. Ouwerkerk is vrijzinnig en Oosterland orthodox. In het preadvies wordt tenslottee nog bezwaar gemaakt tegen de opmerking van het college van G. S. over de groei van de bevolking van de dorpen. Oos terland kan bogen op een goede be volkingsgroei. Bovendien ziet men de urgentie van de herindeling niet in, want voor hetgeen de gemeenten op het eiland om economische redenen alleen niet hebben kunnen uitvoeren, zijn gemeenschappelijke regelingen getroffen. Dat dergelijke regelingen volgens G. S. een uitholling van de bestuurs kracht zijn, wil de raad van Ooster land wel bekennen, maar men ziet lie ver deze zwakke uitholling, dan een verlies van de gemeentelijke autono mie. Ten aanzien van het ontslag van de gemeenteambtenaren stelt de raad van Oosterland zich op hetzelfde standpunt als de overige gemeenten op het eiland, namelijk een zó gun stig mogelijke wachtgeldregeling en inschakeling van het ambtenarenge recht bij personeelsgeschillen. Protestvergadering Naaraanleiding van het pread vies werden nog verschillende opmer kingen gemaakt. Wethouder A. Stout jesdijk (c.h.) verklaarde zich falikant tegen. „We hebben een voorbeeld in onze eigen gemeente", aldus de wet houder. „Oosterland en Sirjansland die sinds vele tientallen jaren één ge meente vormen, maar die nimmer een gemeenschap zullen worden. Ik ben en blijf tegen herindeling" aldus de heer Stoutjesdijk. Wethouder M. J. Zeyler (v.v.d.) vroeg zich af waarom G.S. niét di rect centrumgemeenten hebben aan gewezen. De neer Zeyler verwachtte, dat dit straks een groot strijdpunt zal worden. De heer L. M. Bolle (s.g.p.) zag de gemeentelijke sanering als „een zwaard van Damocles" boven Oos terland hangen. „Als ernog een mogelijkheid is om dit te voorko men. waarom houdt men dan geen eilandelijke protestvergadering?" vroeg dit raadslid zich af. Burgemeester Laurense informeer de nog hoe de raadsleden over een personele unie dachten, waarin iedere gemeente zijn eigen raad houdt, ter wijl voor de samen te voegen ge meenten één burgemeester benoemd wordt. De heer Stoutjesdijk zei dat dan toegegeven wordt aan de plannen van G. S. „We willen alleen maar zelfstandig blijven en we zijn vierkant tegen" aldus de wethouder. De hele raad viel hem bij. Bij de N.V. Bank voor Ned. Ge meenten werd een geldlening aange gaan van 25.000.Aan dokter J. W. de Putter werd de woning Mo lenstraat 61 verkocht. Bij de rondvraag werden nog woor- den van waardering gesproken over het optreden van de brandweer tij- Studentenballet trad op in Sluis. Zaterdagavond trad in het Paro chiehuis te Sluis de balletgroep „Pan- tha Rhei" van de Amsterdamse stu denten op, onder auspiciën van de stu dentenkring St.-Anna ter Muiden. Na een „kennismaking ter inleiding", ge danst op muziek van Offenbach, voer de de groep het ballet „Raka" op mu ziek van Stravinsky ten tonele, ge volgd door „Heracles", eveneens op muziek van Stravinsky, ditmaal in een bewerking van Hendrik Andriessen. In beide balletten was de choreogra fie van mej, F. Posthumus. De dans groep gaf beide werken bezield gestal te en oogstte bij de belangstellenden een verdiend succes. Onder de aanwe zigen bevonden zich mr. J. F. Horn- stra, directeur van de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultu reel Werk, de burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hootegem, dé burge meester van Oostburg, mr. K. Hoek- zema en verscheidene belangstellen den uit omliggende gemeenten. De be langstelling van de zijde van de Sluise bevolking bleef helaas beneden de ver wachtingen. Vicaris W. S. Duvekot nam afscheid te Souburg. Zondagmorgen heeft vicaris W. S. Duvekot afscheid genomen van de Nederlands hervormde gemeente te Souburg. Aanstaande zondag wordt de heer Duvekot te Zonnemaire als predikant bevestigd. Vicaris Duve kot heeft tijdelijk het ambt van ds. J. A. van Duyne, die thans legerpre- dikant is, waargenomen. Vicaris Du vekot predikte naar aanleiding van Johannes 6 66. Na de predikatie dankte ds. Tj. M. Haitjema mevrouw en vicaris Duve kot voor de aangename wijze, waar op zij in Souburg hebben mogen sa menwerken. Spreker verzocht de ge meente de scheidende vicaris de ver zen 1 en 3 van gezang 263 toe te zin gen. Uit het grote aantal gemeente leden. dat mevrouw en vicaris Duve kot de hand kwam drukken, bleek dens de brand in café „De Blauwe j wel, hoe gezien de vicaris zich In Keet." Souburg had gemaakt, OVER JONGSTE VERKIEZINGEN Kaderleden bijeen. De minister van financiën, de heer J. \V. Hofstra, heeft zaterdagmiddag in het „Schuttershof te Goes voor kaderleden van het gewest Zeeland van de P.v.d.A. een rede uitgespro ken, die was gewijd aan de Jongste verkiezing voor de leden der Provin ciale Staten. De bewindsman gaf een nauwkeurige analyse van de uitslag der verkiezing, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de doorbraak nog altijd leeft onder het, kiezers korps, maar dat er na de oorlog een grotere beweeglijkheid Is ontstaan. Het verlies van een vrij groot aan tal stemmen is voor een deel onze eigen schuld. Door de goede resulta ten van de drie vorige verkiezingen hebben wij ons in slaap laten sussen, aldus minister Hofstra. Ook in de politiek krijgt men nu eenmaal niets voor niets, zo zeide hij. Sprekende over de doelstelling van de P.v.d.A. verklaarde hij. dat de partij algehele welvaart centraal heeft gesteld. Als zodanig heeft het Nederlandse volk ons gezien, zo meende de heer Hof stra. Toen de economische moeilijk heden kwamen, is een deel van het kiezerskorps met onvoldoende poli tiek inzicht aan de door de P.v.d.A. gevoerde politiek gaan twijfelen. Op uiterst demagogische wijze is de re gering door haar tegenstanders ge vraagd aan de ene kant een nieuwe taak op zich te nemen en aan de an dere kant de belastingen te verlagen, zonder er bij aan te geven waar het geld vandaan moet komen, aldus de HONDERDJARIGE IN AXEL. „Opoe Veele" te Axel heeft zater dag onder overweldigende belangstel ling haar 104e verjaardag gevierd. Burgemeester Van Oeveren kwam mevrouw J. Veele, vergezeld van zijn beide wethouders en de gemeente secretaris, zijn hartelijke gelukwensen DE KLOK We hebben de klok van Arnemui- den gehoord! De roemruchteveelbe- zongen klok, waarvan wij tot voor kort niet wisten ivaar zij gebleven was. Maar nu weten wij het, dank zij een in Arnemuiden geboren kwar tiermeester van Hr. Ms. Medusa —in Vlissingen gestationeerdIn de- almanak van 17 maart j.l. schreven wij over die klok, naar aanleiding van een uitzending van Roel Batten's „Op de plaats rust"; een AVRO-pro- gramma voor de strijdkrachten. Wij schreven toen over een klok en wis ten niet waar de klepel hing. Men heeft het uitgezocht. De klok van Arnemuiden of liever de klok ken van Arnemuiden werden al in 1885 verkocht naar Amsterdam en sindsdien bevinden zij zich in de oos telijke toren van het Rijksmuseum. Het gaat hier om een der oudste carillons van ons and, gegoten in België in de 16e eeuw. De kwartier meester van Hr. Ms. Medusa!' schreef ons een brief en kondigde aan, dat de klok van Arnemuiden in een der uitzendingen van „Op de plaat, rust" te horen zou zijn en dat nu was gistermiddag het geval. Spe ciaal voor de inwoners van Arne muiden heeft men de klok geluid, wij hebben meegeluisterd en welen nn precies waar de klepel hangt Hoogstrate 2 aanbieden en namens het comité van ouden van dagen bood men de be jaarde jarige een taart aan. De ge hele dag stroomden verder de schrif telijke gelukwensen binnen, terwijl ook velen opoe Veele persoonlijk de hand kwamen drukken. De honderd- vierjarige is oud, maar ook vitaal: dagelijks leest gij nog de krant en zij luistert ook graag naar de radio. VIJFEN VIJFTIGJARIG HUWELIJK. Meer dan goud in Sint-Annaland. Het echtpaar M. GeuzeVos, dat in de Noordstraat woont, zal woensdag de dag herdenken, dat het 55 jaar ge leden in het huwelijk trad. De heer Geuze is 83 jaar en zijn echtgenote bijna 84. Beiden zijn goed gezond cn de heer Geuze maakt zijn dage lijks wandelingetje nog trouwTot 30 oktober 1939 was de heer Geuze, af komstig uit Poortvliet, werkzaam bij de stadspolitie te Breda en sedertdien wonen hij en zijn vrouw, die in Qud- Vossemeer is geboren, te Sint-Anna land. KLOOSTERZANDE WON... Bij de nationale EHBO-wedstrijden, die zaterdag in Arnhem werden ge houden voor de afdelingen van de katholieke nationale bond voor E.H. B.O. is de eerste prijs bij de senio ren behaald door de afdeling Kloos» terzande „BOEKENKAMER": NIEUWE OUDHEDEN. In de kelder van het Axelse ge meentehuis is de „Hoerenkamer", een folkloristisch museum, onder gebracht. De laatste tijd kwamen er weer enige nieuwe aanwinsten binnen, o.m. een verzameling hoef ijzers uit de 17e en 18 eeuw. Voorts kan men er thans gekleurde „hemd- rokken" en een nieuwe serie „oud" aardewerk bewonderen. De expo sitieruimte is helaas beperkt, zo dat niet alles tentoongesteld kan worden. De belangstelling voor de „Boerenkamer" neemt toe. bewindsman. Wij zullen dit in onze propaganda aan de kaak moeten stellen en het kiezerskorps inzicht geven in onze politiek op kortere en op langere termijn, zo zeide hij. De minister was van oordeel, dat het kiezerskorps duidelijk moet weten wat de toekomst zal brengen. Op korte termijn aan vaarden we alleen een coaUtlebe- leid als afbetaling op wat daar na kan komen, aldus de heer Hof stra. Hij deelde voorts mede, dat het programma van de P.v.d.A. is gebaseerd op de punten werkge legenheid, woningbouw en eer rechtvaardig verdelen van het na tionaal inkomen. We mogen even wel een zeker vertrouwen hebben in de toekomst, zo'eindigde de mi nister. Na deze aandachtig be luisterde inleiding van de heer Hofstra, werden nog tal van vra gen gesteld. De vergadering stond onder leiding van de heer M. J. van Poelje te Vlissingen, die een openings- en slotwford sprak. De heer Haak in Zaamslag ter aarde besteld. Op de algemene begraafplaats te Zaamslag werd zaterdagmiddag onder grote belangstelling net stoffelijk overschot ter aarde besteld van de heer A. Haak, landbouwer aldaar, die dezer dagen na een kortstondige ziek te in het Julianaziekenhuis te Ter- neuzen overleed. De heer Haak was in agrarische en paardenfokkerskrin gen in Zeeuwsch-Vlaanderen en ver daarbuiten een bekende figuur. Aan de groeve werd'het woord ge voerd door de voorzitter der Z.L.M., ir. M. A. Geuze, die de grote verdien sten van de overledene, die onder meer lid was van het hoofdbestuur van de Z.L.M. en voorzitter van de kring Axel dezer maatschappij voor de Zeeuwse landbouw schetste. Verder werd nog het woord gevoerd door de heer J. J. de Regt-Dekker na mens de Kring Axel der Z.L.M., de heer W. Koster, namens het Land bouwschap in Zeeland, de heer D. J. Dees, namens de Rotaryclub in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen en burgemees ter M. A. B. Puylaert van Zuiddorpe namens de Vereniging van Zeeuwse Paardenfokkers. Alle sprekers wezen daarbij op de sympathie welke de heer Haak genoot, zijn grote verdiensten op velerlei gebied en op de moeilijk te vervullen ledige plaats welke hij ach terlaat. Aan het einde van de plechtigheid, die geleld werd door ds. Ph. M. Becht, hervormd predikant te Zaamslag, dankte een zoon van de overledene namens de familie voor de belangstel ling. Ministers Vondeling en Hofstra naar Zeeland De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, dr. ir. A. Von deling, is voornemens, zijn provincia le bezoeken voor oriëntatie omtrent de gewestelijke landbouw op woens dag 16 april a.s. te vervolgen met 'i bezoek aan Zeeland. Voor dit doel wordt 's morgens 'n bijeenkomst met de gewestelijke raad voor Zeeland van het landbouw schap gehouden in hotel „De Koren beurs" te Goes, 's Middags zal minis ter Vondeling deelnemen aan een vergadering van het ambtelijke col lege van consulenten voor de pro vincie Zeeland. Des avonds zal de minister in ge zelschap van de minister van finan ciën, de heer H. J. Hofstra, bespre kingen voeren met vertegenwoordi gers van de Herverkavellngscommis- sie-Zeeland en in aansluiting daarop zullen de bewindslieden de volgende ochtend een bezoek brengen aan Schouwen-Dulveland, speciaal met 't oog op de herverkavellngswerk- zaamheden. en nog bergen werk. (Advertentie) Zitten Is er voor een hulsvrouw niet bij. Het werk moet "^"doorgaan. Daarom bij opkomende pijnen: 2 'ASPRO's en de pijn verdwijnt. Zorg dat U altijd 'ASPRO'bij de hand hebt. Ook zenuwpijn, lusteloosheid, moeheid of dat gevoel van rillerigheid verdwijnen snel en zeker i door 'ASPRO': want... 'ASPRO' doet meer! O Want 'ASPRO' doet meer. 'ASPRO' maakt dat U zich I prettiger roeit, fit! U kunt het werk weer aan' p/ogrvnmj J1LRHALING OP WZOUT Zondifmorjt» 10 li uur. De heer L. Th. Vogelaar ter aarde besteld. Velen aanwezig op kerkhof te Krabbendijke. Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van dhr. L. Th. Vogelaar die vorige week op 64-jarige leeftijd overleed, te Krabbendijke ter aarde besteld. Vele medelevenden begeleid den de heer Vogelaar, die in de agra rische wereld van Zuid-Beveland een vooraanstaande plaats innam, op zijn laatste tocht. Aan de geopende groe ve werd het woord gevoerd door de heer P. J. J. Dekker, vice-voorzitter van de Z.L.M., die sprak namens de verschillende organisaties en vereni gingen, waarvan de heer Vogelaar bestuurslid was en namens de pol derbesturen. De heer Dekker noem de de overledene een persoonlijk heid, die gezag had en zich bijvoor beeld vooral in de moeilijke tijden na de oorlog bijzonder verdienstelijk maakte voor enige verenigingen. Spr. wees ook nog op de grote ver dienste van de heer Vogelaar voor de veilingvereniging „Krabbendijke en omstreken"; de heer Vogelaar was één der grootste fruitaanvoerders van Zuid-Beveland. Hierna sprak burgemeester L. Cnossen van Krab bendijke, die de betekenis van de heer Vogelaar voor Krabbendijke be lichtte. Oud-burgemeester J. Vader voerde het woord namens de uitge breide vriendenkring van de heer Vogelaar. Ds. J. van der Klaauw, ge reformeerd predikant van Krabben dijke, sprak vervolgens. Hij baseer de zijn woorden op Romeinen 8 vers 16 en 17. Ds. Van der Klaauw las de apostolische geloofsbelijdenis en dankte met het „Onze Vader". Ten slotte zong men gezang 27 vers 2. De heer Jac. Vogelaar, zoon van de overledene, dankte namens de fami lie. Goesenaar hield referaat over drankbestrijding. De bond van protestants-christe lijke drankbestrndingsverenigingen „Enkrateia" heeft fn het gereformeer de jeugdcentrum „De witte Hi" te Huis ter Heide een conferentie gehou den overpnderwerpen, die voor de firaktischë drankbestrijding van be- ang zijn. Ir. A. Oosterbroek uit Goes, hoofd bestuurslid van de nationale christe lijke geheelonthoudersvereniging, hield een referaat onder de titel „be- zwarw» «n onzekerhden", waarin hij de stand van zaken In de protestantse drankbestrijding bezag. Hij schetste enkele ontwikkelingen, die ertoe heb ben geleid, dat de situatie, wagrin de drankbestrijding zich in het algemeen bevindt, belangrijke wijzigingen heeft ondergaan. Deze gewijzigde situatie roept onder meer oe vraag op, of er voor „Enkrateia" nog een plaats en een taak is. „Kasteel Staverden" uit Terneuzen vertrokken. In Terneuzen werden zaterdag 19 chronischeziekéh ulte Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen ingescheept aan boord van het Rode Kruis-schip „Kasteel Staverden" voor de jaar lijkse rondvaart door Nederland. In totaal wordt deze reis door 71 Zeeuw se zieken gemaakt. Bij de inscheping verleende de transportcolonne van T Nederlandse Rode Kruis te Terneu zen haar medewerking. De „Kasteel Staverden"neemt maandag te Vlake en te Zijpe de overige Zeeuwse zieken aan boord om daarna haar tocht door Nederland aan te vangen. Deze voert ditmaal naar Willemstad, Grave, Rhenen, Gouda en Moerdijk. Op za terdag!^ april worden de zieken te Vlake ontscheept. De zaterdag in Terneuzen en om geving gehouden Sint Joriswandel- tocht mocht zich wederom in een zeer grote belangsetelling verheugen en ze kon op de Markt dan ook het startsein worden gegeven voor bijna 700 deelnemers, verdeeld over 43 groe pen. Eens te meer bieekde organisa tie voortreffelijk ai geraakte men danook voor wat betreft het bekendmaken van de uitslag, achter op het tijdschema. Het organiserend comité, bestaande uit hopman P. Ger- reman, voorzitter, mevrouw S. de Jong, secretaresse, akela C. de Vries en de leden akela GerremanMi- chlelsen en stuurman Paulusse kan op een geslaagde dag terugzien. Na het startsein werd, voorafge gaan door de band van de Sint Tar- cisiusgroep uit Westdorpe, een rond gang door de stad gemaakt, waarna Ie stoet zich splitste. De jongeren, welpen en kabouters, die 10 km moesten afleggen, liepen vervolgens langsde Industrieweg en de Baandljk naar Driewegen en van daar weer terug naar Terneuzen, waar bij de Z. V. T. M.-garage de finish was. De ouderen, padvindsters, gidsen, verken- nersen voortrekkers, moesten 20 km afleggen en hun tocht voerde langs Othene, Reuzenhoek, De Val, Othene en weer terug naar Terneuzen. Als bijzondrheld kan worden vermeld, dat slechts één uitvaller viel te betreuren. In de Z.V.T.M.-garage vond ten slotte, in aanwezigheid van burge meester mr. P. H. W. F. Teilegen, de prijsuitreiking plaats. Schipper L. de Jong sprak daarbij namens de Doorman- en Kapitein Van der Dec- kengroepen een welkomstwoord, waarbij hij dank bracht aan allen die medewerkten tot het welslagen van de wandeltocht en in het bijzonder aan de directie der Z.V.T.M. De voor zitter van de plaatselijke commissie der N.V.P., dokter M. A. Elderson, reikte vervolgens de prijzen uit. De voornaamste uitslagen van de ze wandeltocht, bij welker organisa tie ook de heer P. J. van der Goes zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, luiden als volgt: Afdeling A (20 km) Nederlandse groepen: 1. Kapitein van der Deckengroep, Ter neuzen, 256 punten, wisselbeker en eerste groepsprijs; 2. Scheldezwer- vers, Vlissingen, 254 pnt.; 2e groeps prijs: 3. Golfbrekers, Vlissingen, 254 Exploitatie oesterbank in Yerseke besproken. In hotel „Oestcrbeurs" te Yerseke werd de coöp. afzetvereniging „De Zeeuwse Oester" de exploitatie van het aan de vereniging toegewezen oesterperceel no. 275 nader geregeld. Het bestuursvoorstel om het perceel in 3 delen te splitsen was op een vo rige vergadering reeds aangenomen, zodat overgegaan kon worden tot in deion van de groepen. Voor het uit zaaien van overjarige oestertjes bleek voldoende belangstelling om in combinatie een klein miljoen stuks uit te zaaien. Ook voor de uitzaai van 30ers bleek voldoende opgave. Het aanbod van grote zaaiers bleek niet zo groot te zijn. Op de beschik bare ruimte zouden nog ongeveer 7000 kg grote zaaiers bijgezaaid kunnen worden. Dit is echter voor de genen die zich opgaven geen be zwaar, zodat ook deze groep tot overeenstemming kwam. Deze week zullen de verschillende gedeelten uit gebakend worden, zodat volgende week de oesters uitgezaaid kunnen worden. VERSLAG EERSTE KWARTAAL 1958 Nationale wedstrijd op 18 oktober in Goes. Uit het verslag over het eerste kwartaal van 1958 van de afdeling Zeeland van het Nederlands Rode Kruis blijkt, dat de nationale wed strijd in de „Prins van Oranje" te Goes niet gehouden zai worden op 27 september, maar op zaterdag 18 oktober a.s. Dit in verband met het landelijk medisch congres van do Kon. Mij. tot bevordering der genees kunde begin oktober. De datum van de daaraan voorafgaande kring- an- nex-bekerwedstrijd zal voor Zeeland nog bekendgemaakt worden. De dis trictswedstrijden zullen gehouden worden op zaterdag 21 Juni te Goes, Middelburg en Terneuzen. De gewestelijke conmmandant van het Rode Kruis in Zeeland, dokter M. Huygens uit Westkapelle, heeft met ingang van 1 april bij het com mando te Den Haag als zodanig ont slag aangevraagd. De chef-staf, dok ter H. Frima uit Zoutelande, treedt reeds vanaf 1 april j.l. op als waar nemend commandant. Verder wordt vermeld, dat zuster J. Dagevos te VÜ88igen eervol ontslag verleend is als leidster van de helpsters-afdeling te Vlissingen, en dat dokter A. C. Ossewaarde, de commandant van het detachement Breskens der afdeling West-Zeeuwsch-Vlaanderen bevorderd is tot de rang van kapitein. De afdeling Sint-Philipsland, die met name bij de jaarlijkse inzame lingen vele malen op de voorgrond trad, bereikte ook uitstekende re sultaten bij de bloedtransfusie dienst. In deze gemeente van 540 gezinnen stonden 289 personen een halve liter bloed af. De afdeling stelt de donors twee maal per jaar in de gelegenheid om bloed te ge ven. Ook het bestuur van de afde ling Zuid-Boveland-Oost deed het deze maal op grote schaal door Iedere inwoner van alle tot haar afdeling behorende gemeenten de gelegenheid te geven bloed te ge ven. Hoewel de opkomst niet di rect bevredigend was, was het uit eindelijke resultaat van 200 liter bloed toch lang niet slecht. Ook de bijdragen voor de inventaris van het nieuwe Rode Kruisschip blij ven gestadig binnenkomen. Het to taal bedrag van minstens 6.000, dat Zeeland zal bijdragen, overtreft do verwachtingen van het kringbe- stuur. Voorts wordt in het kwar taalverslag een overzicht gegeven van de propaganda, die de verschil lende afdelingen in de eerste drie maanden van het jaar gehouden heb ben. Vooral in februari was elke dag een Rode Kruisafdeling bijeengeko men, evenals in de laatste helft van januari en de eerste helft van maart pnt., 3e groepspr.; 4. Alex ie Clerq- groep, 251 pnt., IJzendijke; 5. Sint Jorisvendel, Goes, 249 pnt.; 6. Sint Baafsgroep, Aardenburg, 249 pnt; 7. Odagroep, Axel, 247 pnt.; 8. 't Gan- zevendel, Goes, 247 pnt.; 9. Sint Hu- bertus II, Terneuzen, 245 pnt.; 10. Stanleygroep, Oostburg. 245 pnt.; 11. Gertrudisgroep I, Terneuzen, 245 pnt.; 12. Eenhoorngroep, Oostburg, 245 pnt. Belgische groepen: 1. De Leeuwe rik, Eecloo, 249 pnt., wisselbeker en le groepspr.; 2. Viking I, Gent, 249 pnt., 2e groepspr.; 3. Reigers, Gent, 248 pnt., 3e groepspr.; 4. Viking II, Gent, 247 pnt.; 5. Sea Scouts, Oost ende, 238 pnt.; 6. Mohikanen, Gent 233 pnt. Afdeling B (10 km): Ned. groe pen: 1. Eenhoorn, Oostburg, 285 pnt., wisselbeker en le groepspr.; 2. Sint Baafs, Aardenburg, 273 pnt.. 2e groepspr.; 3. Stanleygroep, Oost- burg, 272 pnt., 3e groepspr.; 4. Sint Hubertus I, Terneuzen, 270 pnt.; 5. Eos I. Terneuzen, 258 pnt.; 6. Sint Hubertus n, Terneuzen. 250 pnt.; 6. Eos II, Terneuzen, 249 pnt. Belgische groepen: 1. Sea Scouts, Oostende, medaille van Belgische consul; 2. Zwaluwengroep, Gent. Een aanmoedigingsbeker, geschon ken door master F. van Beethoven t.e Gent, werd gewonnen door Viking I uit Gent. Een groepsbeker (voor groot en klein samen) werd wederom gewonnen door padvinders en kabou ters van de Eenhoorngroep te Oost burg. Geslaagde Frans-Vlaamse culturele dag te Hulst De derde Frans-Vlaamse dag, die zondag in hotel „De graanbeurs" te Hulst werd gehouden, heeft een suc cesvol verloop gehad. De belangstel ling was behoorlijk en de aanwezigen hebben het gevarieerde programma van causerieën, voordrachten en mu ziekuitvoeringen ten zeerste gewaar deerd. De heer J. H. Stolte opende de bijeen komst. waarna dr. P. C. Paardekoper uit Eindhoven een inleiding hield over „Frans-Vlaanderen en de Neder landse cultuurpolitiek". Vervolgens droeg Jan van Alphen gedichten voor en wel van Joost van den Vondel, Mlchiel de Swaen en Karei van de Woestijne. André Demedts, directeur van radio Kortrijk en voorzitter van de Frans-Vlaamse cultuurdagen te Waregem, sprak vervolgens over „Frans-Vlaanderen in het geheel van de Nederlandse cultuurgemeenschap". De lezing van Luc Verbeke „Frans- Vlaanderen, land en volk" werd" ge ïllustreerd met negentig kleurendia's. De heer J. de Vries hield vervolgens een causerie getiteld „Oost Zeeuwsch- Vlaanderen in woord en beeld". De muzikale omlijsting van deze bij eenkomst werd verzorgd door de K. S.A.-band onder leiding van de wel eerwaarde heer H. Verwatermeulen en het Hulster gemengd zangkoor onder leiding van J. Ivens. Onder hen, die deze geslaagde dag bijwoonden, bevonden zich o.a. dr. J. Goossenaerts, Vlaams letterkundige; dr. A. Grijpdonk, provinciaal cultu reel adviseur van Oost-Vlaanderen; de vertegenwoordiger van de K.R.O. Ben Brants (welke omroep een di recte reportage gaf van de culturele dag); de voorzitter van de Friese beweging; de journalist G. R. Grouw- stra en de voltallige redactie van „Notre Patrlmoine". Noorse tanker aan de grond op de Westerschelde. Omstreeks twaalf uur is zondagnacht de 8964 b.r.t. metende Noorse tanker „Orator" op de Westerschelde nabij Hansweert aan de grond gelopen. Vanuit Antwerpen voeren Belgische sleepboten ter assistentie uit. De Noor was op weg van Tripolis naar Antwerpen. Volgende Rotarylanddag van district 160 in Middelburg. Op de in het Passagetheater te Schiedam gehouden Rotarylanddag van het district *160 is Middelburg aangewezen als plaats voor de vol gende landdag van het district. De landdagwisselbckcr werd toegewe zen aan de club Oostburg. VANDAAG. Middelburg Electro „Verboden vrou- den", 8 uur, 18 J. Schouwburg: .Bloed ln dc sneeuw", 8 uur, 14 Jaar. Vlissingen Alhambra: „Jenny", 7 en 9 uur, 14 jaar. Luxor: Loving you", 8 uur. a.l. Kunstzaal Bikker: exposi tie schilderwerk Peter van den Bra ken en houtplastleken J. H. Bakker. Goes Grand: „Jenny", 8 uur, a.L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 2