PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT OORLOGSBODEMS BEDREIGEN PADANG Rebellen verwachten morgen grote aanval Middelburg kampioen in Zeeland BILT OVERVAL OP TAXICHAUFFEUR IN OMGEVING VAN ROTTERDAM Vandaag... NEDERLAND OVERSPEELDE IN DEURNE DE BELGEN MET 7-2 v_ Klanten opgelicht voor f 50.000 VERWACHT. 201e jaargang - no. 87 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer, Adjunct: w. de Pagter. Hoofdredacteur: w. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week; 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 14 april 1958 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adre3 bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. i, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Soebandrio: „Opstand binnen een week oderdrukt" Vijf oorlogsbodems der Indonesische centrale regering zijn zon dagmiddag voor de Sumatraanse kust ter hoogte van Padang verschenen. Het opperbevel van de troepen der tegenregering verwacht, naar United Press uit Boekittinggï bericht, dat dins dag bij zonsopgang de grote aanval op West-Sumatra zal begin nen. De minister van buitenlandse zaken der tegenregering, Simbolon, verklaarde zondag, dat het niet uitgesloten wordt geacht, dat de grote aanval zelfs vandaag reeds begint. De oorlogsschepen, die voor de kust liggen, zijn vier korvetten en een torpedojager. Men neemt aan, dat het artillerievuur van deze schepen de kust „stormrijp" zal moeten maken, voordat troepen aan land gezonden worden. Verder verwacht men, dat de aanval zal worden ingeluid door het optreden van parachutisten Tezelfdertijd zou van Loeboek Djambi en Bangkinang uit, de aanval over land kunnen wor den hervat. Zo wil de centrale regering, aldus meent Boekit- tinggi, het hart van de opstan dige beweging omsingelen en van de zee afsluiten. Alle mogelijke voorbereidingen voor de verdediging zijn volgens minister Simbolon getroffen. Simbolon noemde de situatie „geenszins hopeloos". Er is een kans, dat men de landings poging kan afslaan. Hij voegde eraan toe: „Zelfs als Padang verloren gaat is de revolutie nog niet ten einde". Minister Simbolon verklaarde uit drukkelijk: „Wij zullen blijven". Hij zeide dat bet revolutionaire kabinet, wanneer het zijn toevlucht in de wil dernis neemt, nuttiger werk kan doen dan wanneer het naar het buiten land uitwijkt. In het buitenland heeft men zijn vertegenwoordigers. Troepen van de centrale regering waren zondag diep doorgedrongen in Tapanoeli. Volgens een bericht dat radio-Dja karta zondagavond verspreidde, heb ben eenheden van de centrale rege ring voorts een nieuwe landing uitge voerd in Noord-Celebes alwaar de vo rige maand een eerste landing was ondernomen. Deze nieuwe landing zou zijn verricht ongeveer 90 kilome ter ten zuiden van het plaatsje Paloe, op de westkust van Celebes. „De opstand in Midden-Sumatra zal binnen een week onderdrukt zijn", In de nacht van zaterdag op zondag heeft zich een ernstige ontploffing voorgedaan in een gaspompkamer der gemeentelijke gasfabriek in Arn hem,. Deze ontploffing, die tot ver in de omtrek hoorbaar was, richtte grote schade aan, ook aan installaties in de omgeving waaronder een zoge naamde buff er gashouder, die even eens ernstig is beschadigd. Naar de directeur van het gasbedrijf ir. H. L. ten Cate, meedeelde, zal de gasvoorziening van Arnhem vermoe delijk geen stagnatie ondervinden van de ontploffing, die geen^ slachtof fers heeft geëist. Wel is een man met een shock opgenomen in het gemeen teziekenhuis. aldus verklaarde de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Soe bandrio, die op weg naar Tokio za terdag te Bangkok is aangekomen, alwaar hij een dag zal verblijven. Soebandrio gaf als zijn mening te kennen, dat het einde van de opstan dige beweging niet alleen zal zijn veroorzaakt door de slagen die de strijdkrachten van de centrale rege ring de opstandelingen hebben toe gebracht doch eveneens door de alge mene ontreddering van de opstandige troepeneenheden. Tot de laatste man Het Franse persbureau „A.F.P." meldde uit Padang dat de burgerbe volking van deze stad thans, in ver band met de verwachte aanval van de regeringstroepen, wordt weggevoerd. In de afgelopen 48 uur zijn een veer tigduizend personen, in hoofdzaak in door paarden getrokken karretjes, uit de stad vertrokken. De minister van defensie van de te genregering, Boerhanoeddin Harahap, heeft tot de opstandige troepen een dagorder gericht, waarin hun wordt verzocht door te vechten „tot de laat ste man". In de dagorder wordt .ge zegd, dat „deze heilige oorlog" een gevolg is van „de domheid van het regime van Soekarno". Ambassadeurs Een woordvoerder van de tegenre gering heeft zondag te Boekittinggi meegedeeld, dat drie Indonesische ambassadeurs in het Midden-Oosten aan de regering te Djakarta hebben medegedeeld, dat zij voornemens zijp het voorbeeld te volgen van de voor malige ambassadeur te Rome, Moh Rasjid, en zich bij de rebellen aan te sluiten. Volgens de woordvoerder, zijn het de Indonesische ambassa deurs in Egypte en Irak en de zaak gelastigde in de Libanon. NAAR STILLE WEG GELOKT Daders trachten in bus te ontkomen, maar werden door politie gegrepen. Zaterdagavond hebben twee man nen een taxichauffeur in zijn wagen naar een stille weg gelokt en ge tracht hem daar bewusteloos te slaan, met de bedoeling zich van zijn por tefeuille meester te maken. De opzet is nnslukt en mede dank zij het re soluut optreden van een omwonende konden de daders nog dezelfde avond worden gearresteerd. Het slachtoffer was de 50-jarige taxichauffeur L. H. R. Kwisthout te Rotterdam. Hij werd op die avond op de Coolsingel, waar zijn wagen geparkeerd stond, aangesproken door de twee mannen, die zoals zij zeiden een rit naar Hillegersberg wilden maken. In de Bergsche dorpsstraat lieten zij even stoppen om nog even een café binnen te gaan. Toen zij weer buiten kwamen gaven zij als volgende bestemming op de Om- moordscheweg, een landelijke weg aan de noordelijke grens van de stad. Ze gaven voor daar een bezoek aan een meisje te willen brengen. Toen de taxi daar arriveerde, werd de chauffeur plotseling besprongen door een van zijn passagiers, die later de 24-jarige B. van D. bleek te zijn. Hij kneep 's mans keel dicht en pro beerde hem achterover te sleuren. Tegelijk begon de ander, de 24-jarige R. K., de chauffeur met .een stuk baksteen, dat hij in zijn kleren ver borgen had, op de schedel te bonken. De chauffeur verloor echter niet het bewustzijn en wist zich zelfs dermate te verweren, dat hij er in slaagde het portier te openen en om hulp te roepen. Op het hulpgeroep kwamen enkele omwonenden naar buiten en de eerste van hen, de 26-jarige koopman D. Jeronïmus, ziende wat er gaande was liep onmiddellijk bij een buurman binnen en belde daar het alarmnum mer van de Rotterdamse politie op, terwijl andere bewoners i i de chauffeur te ontzetten. In de val.. Aanvankelijk wisten de aanvallers nog in de duisternis over de weilan den te ontsnappen, maar een radio wagen van de politie was toevallig vrij dicht in de nabijheid en arri veerde binnen twee minuten. De chauffeur bleek nog in staat te zijn in de politieauto te stappen, om aan de opsporing mee te doen. Ook an dere politieauto's kwamen te hulp, zodat men over alle wegen op onder zoek kon uitgaan. Daarbij passeerde men een R.E.T.-bus van lijn 46, waar in slechts twee passagiers zaten. De bus werd aangehouden en de daders waren in de val. Want een hunner miste een schoen en de ander was kletsnat, vermoedelijk omdat hij een sloot had moeten doorwaden. Toen de chauffeur in hen de aanvallers herkende, moesten zij wel toegeven de overval op hun geweten te heb ben. Zij hadden, zo zeiden ze, de man van zijn portefeuille met geld willen beroven. De chauffeur had vrij ernstige ver wondingen aan het hoofd opgelopen en moest door de geneeskundige dienst verbonden worden. Koningin Juliana in ons land terug. H.M. de Koningin is zaterdagoch tend om ruim elf uur per trein in Utrecht aangekomen. Per auto heeft zij zich daarna naar paleis Soestdijk begeven. ...is het 50 jaar geleden, dat in II Oostburg een rijkstelefoonkan- M toor werd geopend; Ie ...geven de Verenigde Naties twee postzegels uit, die ont- worpen zijn door de Deen Olav Mathiesen en een afbeelding M vertonen van de Central Hall van Westminter te Londen. Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ACHTMAAL STEEG DE VREUGDE van de elf Nederlandse voet ballers zondagmiddag in het Deurne-stadlon ten top in de strjjd tegen België! Dat was steeds weer ais onze nationale topselectie een doel punt scoorde en de Nederlanders schoten niet minder dan zeven keer raakVoor de rust was er ook volop vreugde, omdat Frans de Munclc, de Nederlandse doelman, een penalty uit zijn doel ranselde. Even na deze spectaculaire prestatie kon dit plaatje geschoten wor den: enthousiast staan van links naar rechts de Oranje-spelers Kees Kuys, Frans de Munck, Jan Klaassen, Jan Notermans en Cor van der Hart bij elkaar. Deze redding van De Munck is ongetwijfeld een be langrijke morele steun voor het Nederlandse elftal geweest. En in dit treffen op Belgisch grondgebied herhaalden de Oranjehemden hun glanzende triomf van vorig jaar in Rotterdam, toen zij de Belgen met 52 versloegen. Zij overtroffen die triomf zelfs nog, want nu moest het nationale elftal van België met72 de vlag strijken. Die glan zende overwinning was vooral het resultaat van het geraffineerde spel van twee Nederlandse grootmeesters: Faas Wilkes en Abe Len stra! Voor een beschouwing en een verslag over deze wedstrijd verwijzen wy naar pagina 8. BIJ E.H.B.O.-WEDSTRIJDEN Nu naar nationale wedstrijden. Met een ruime voorsprong van 21 punten op nummer twee Oostka pelle is de Middelburgse EHBO- ploeg zaterdainiddag kampioen van Zeeland geworden. Ook vorig jaar werd Middelburg kampioen. Deze provinciale wedstrijd, waaraan in totaal zeven ploegen deelnamen, twee uit Walcheren, Noord-Beveland en Z.-Beveland en een uit Zeeuwsch- Vlaanderen, werd gehouden in de bo venzaal van de sociëteit „De Verge noeging" in de Zeeuwse hoofdstad. Elke ploeg bestond uit drie man en de 21 EIIBO'ers en EIIBO'sters heb ben goed werk geleverd. Even over half drie toog de eerste ploeg, namelijk Kortgene, aan het werk gadegeslagen door een groot aantal belangstellenden. Voor alle ploegen was de opgave gelijk: Tij dens werkzaamheden in een kleine garage viel een chauffeur van het dak van een auto. Hij raakte be dwelmd door uitlaatgassen, tei'wijl de garagehouder, die in het boven huis woonde door een val van een trap, bewusteloos geraakt was. Zoals te doen gebruikelijk bij der gelijke oefeningen werd onmiddellijk eerste hulp verleend. Het geheel werd vrij realistisch uitgevoerd tot en met het telefoongesprek, waarbij de arts werd opgeroepen, toe. Er werden natuurlijk wel eens fouten gemaakt en met name de bewuste loze chauffeur leverde nog al eens moeilijkheden op, maar over het al gemeen wisten de ploegen de gewon den toch goed te verzorgen. De jury voor deze wedstrijd be stond uit de doktoren D. N. van Gel deren uit Middelburg, voorzitter, P. Bom, Oostkapelle, mevrouw J. Pel Meilink, Middelburg, K. H. Wouda te Kloetinge, V. 't Hart te Kamper land, J. Nieuwenhuyse te 's Graven polder en H. Janssen te Kortgene. De organisatie was in goede handen bij de afdeling Middelburg. Evenals vorig jaar, toen de af deling Middelburg eerste werd in dit provinciaal EHBO-treffen, zal de hoofdstedelijke ploeg de Zeeuwse kleuren verdedigen tij dens de landelijke wedstrijd, die dit jaar in Hengelo gehouden wordt. Vorig jaar werd de Zeeuw se ploeg vierde. UITSLAG. De totaaluitslag luidt: 1. Middel burg 207 Vz punt van de totaal te be halen 265 punten, de commandant behaalde 78 van de 100 te behalen punten; 2. Oostkapelle, 186 en 84 punten; 3. 's Gravenpolder 178 en 78'/2 punt; 4. Kortgene 171 en 74l£ punt; 5. Kattendijke 140 en 50y2 punt; 6. Kats 136 en 42y2 punt en 7 Sluis 67 en 31 punten. Hotel te De Bilt afgebrand. Aangewakkerd door een felle oos tenwind is in De Bilt het bekende hotel Poll tot de grond toe afgebrand. Het hotel was een van de oudste ge bouwen van het dorp. Over de oor zaak van de brand is nog niets be kend. De brand heeft geen mensenlevens gekost.. Het was voor De Bilt een der felste branden sedert een dertig jaar geleden een hevige brand woed de in heit K.N.M.I. Twee firmanten in arrest gesteld. De Amsterdamse politie heeft twee personen gearresteerd, die er van worden verdacht gedurende enkele jaren oplichtingen te hebben gepleegd ten bedrage van minstens f 50.000. Na een onderzoek van enkele maan den werd er voldoende bewijsmate riaal aanwezig geacht om de 65-jarige Amsterdammer G. V. aan te houden, die als directeur van een verkoop kantoor bemiddeling had verleend bij het overnemen van Horeca-bedrij- veo. Hij had hierbij de medewerking van zijn 52-jarige stadgenoot P. B. Door middel van advertenties kwa men zij in contact met mensen, die een café of restaurant wilden kopen. Bij de eerste besprekingen, waarbij nooit getuigen aanwezig waren, ga ven zij een zeer gunstige voorstelling van zaken, aldus de politie. Zij be loofden aan de aspirant-koper dat het verkoopkantoor crediet zou ver strekken om de aankoop te financie ren. Ook hielden zij de gegadigden voor dat bekende brouwerijen finan ciële medewerking zouden verlenen. De administratieve zijde van de transtactie, zoals het overschrijven van vergunningen e.d. zou door het verkoopkantoor worden geregeld. Hierna lieten de thans in verzekerde bewaring gestelde bemiddelaars, hun klant een voorlopige overeenkomst tekenen, waarin echter met kleine let tertjes onopvallend was vermeld, dat de verkoper zijn medewerking zou verlenen bij het verkrijgen van de credieten. De aspïrantkopers deden vervolgens een eerste betaling, die meestal enkele duizenden guldens be droeg. De bemiddelaars beloofden hun „slachtoffers", dat zij hun geld te rug zouden ontvangen als de trans actie niet zou doorgaan.' Wanneer dit gebeurde kreeg de koper het door hem gestorte bedrag terug na aftrek van de onkosten, die het verkoopkantoor beweerde gemaakt te hebben en die dikwijls meer dan de helft van de som bedroegen. Meestal trachtten de bemiddelaars hun 'klant te behouden door hem een andere transactie voor te spie gelen. De politie kreeg de laatste maanden herhaaldelijk klachten over het ver koopkantoor. Bij het pnderzoek is ge bleken dat het drietal in vele plaat sen van het land zijn slachtoffers heeft gemaakt. De firmanten bebben inmiddels hun zaak verkocht aan een derde, die, naar de politie mededeelde, in het geheel niet op de hoogte blijkt te zijn met dè praktijken van zijn voor gangers. De centrale recherche van de hoofdstedelijke politie heeft zich m verbinding gesteld met een aantal benadeelden en heeft in tien gevallen proces-vermaal opgemaakt. Het staat echter vast dat het aan tal slachtoffers veel groter is. Man verbrand in huis te Leersum. In de nacht van vrijdag op zater dag om ongeveer half vier is de heer M. C. Willemse, kostganger bij de familie Valk aan de Engweg te Leer sum, in zijn bed op de bovenverdie ping der woning verbrand. De be woners hebben de man om ongeveer half twee horen thuiskomen. Men vermoedt, dat hij tijdens het roken van een sigaret in slaap is gevallen. De bovenverdieping der woning is voor de helft uitgebrand. Spoetnik II was in ons land duidelijk zichtbaar. „Spoetnik 2" is gisteravond om streeks negen uur weer over ons land gekomen. De Russische kunstmaan was zeer helder en, in tegenstelling tot de verwachting veel hoger, na melijk ongeveer in het Zenith. Zij ging van noordwest naar zuidoost en was helderder dan Jupiter. Dit heeft de directeur van de sterrenwacht te Utrecht, prof. Minnaert medegedeeld. Zondagavond omstreeks 8 uur heeft men in Engeland Spoetnik nummer twee met het blote oog zien passeren. Een woordvoerder van het Britse observatorium te Jodell Bank in Cheshire had tevoren meegedeeld, dat men sinds zondagmiddag om streeks 1 uur geen contact meer met de Spoetnik had kunnen maken via de radiotelescoop. „Misschien is de kunstmaan al naar beneden geko men", zo zei de geleerde. De 34-jarige Amerikaanse filmster Esther Williams is gescheiden van de 42- jarige Ben Gage, een voormalige radio omroeper, met wie zij twaalf jaar gele den was getrouwd. TIJDELIJK MEER BEWOLKING. Tijdelijk meer bewolking, voorna melijk in de kustprovincies, maar ook opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige wind tussen noordoost en noord. Dezelfde temperaturen als giste ren of iets hogere. ZON EN MAAN 15 april Zon op 5.45 onder 19.36 Maan op 4.12 onder 16.05

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1