Zaak majoor K.zware taak Militair Gerechtshof voor Hoog Prof. v. d. Bergh ontwierp een nieuw soort drukwerk DE KERKEN maatschappij Ik kan niet zonder de kerk" K.L.M.: MEER KOSTEN, MINDER INKOMSTEN DAN IN 1956 VRIJDAG 11 APRIL 1988 PROVINCIALS ZSSUWBS COURANT. 18 STEEKSPEL OVER STEEKPENNINGEN Sensationele verhalen vertroebelen sfeer rond ingewikkeld geding (Van een onzer redacteuren) Woensdag 16 april zal het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag in hoger beroep de strafzaak behandelen tegen de Haagse majoor H. E. I. H. K. Deze strafzaak heeft sinds de arrestatie van de majoor op 28 november 1956 reeds veel rumoer veroor zaakt. Door vragen van de Tweede Kamerleden aan de regering, door series opwindende artikelen ter lengte van vele pagina's in enkele dagbladen, door sensationele verhalen over een „ver dacht" auto-ongeluk en door beschuldigingen van meineed kreeg de „zaak majoor K." een bekendheid, die ver uitgaat boven de betekenis van de toch waarlijk niet lichte beschuldiging: het aannemen van steekpenningen door een officier van de Sectie Aankopen Buitenland van het Directoraat Materieel Landmacht bij het Ministerie van Oorlog. Op 9 oktober 1957 werd de majoor, die hardnekkig zijn onschuld staande hield, tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf en ontslag uit de mi litaire dienst veroordeeld. Maar nog wordt majoor K. door sommigen af geschilderd als het onschuldige slachtoffer van een komplot. Nog klinken links en rechts de beschuldi gingen van hen die beweren, dat ma joor K. partijdig behandeld werd; dat hij mede op grond van meinedige verklaringen veroordeeld is omdat hij moest hangen; dat hij alleen heeft moeten boeten voor laakbare hande lingen, die (ook) door zijn superieu ren zouden zijn begaan. In deze, door sentimenten ern stig vertroebelde zaak moet straks het Hoog Militair Gerechtshof uit spraak doen. Voor majoor K. hangt alles van die uitspraak af, want van een vonnis van het Hoog Militair Gerechtshof is geen revi sie mogelijk. Anonieme brief Het begon in 1956 met een anonie me brief, die afkomstig zou zijn van een nog immer onbekende employé van de East Sussex Engineering Co. Ltd. in Engeland. In deze brief werd melding gemaakt van onregelmatig heden bij de aankoop van materiaal voor het Nederlandse leger in Enge land. De East Sussex zou aan een handelsagent, een zekere H. J. D., een extra-hoog commissieloon hebben uitgekeerd, aangezien deze D. Majoor K. had moeten omkopen om een order aan de East Sussex te gunnen. Volgens deze brief was ook de Neder landse ex-majoor Van B. bij knoeie rijen betrokken. Hij zou van de En gelse firma gelden hebben ontvangen „om op vriendschappelijke voet te blijven met generaal B.", destijds hoofd van het Directoraat Materieel Landmacht. De anonieme brief leidde tot een onderzoek in Nederland en Enge land en het onderzoek tot de ar restatie van majoor K. en van de beide „burgers" D. en Van B. Ma joor K. bleef drie maanden in voorarrest. Op 26 februari 1957 werd hij in vrijheid gesteld. Ruim zeven maanden later stond hij te recht voor de Krijgsraad te velde West, beschuldigd van het aanne men van 22.500 gulden aan steek penningen 7500 gulden van de ex-majoor C. van B. en 15.000 gul den van de zakenman H. J. D. Dit tweetal zal zich zo goed als zeker na afhandeling van de militaire strafzaak, waarin zij als getuige optreden en zij zich een aanklacht van majoor K. wegens meineed op de hals hebben gehaald, nog voor de burgerlijke rechter moeten ver antwoorden. Advertentie) t A Een dagelijkse puzzle: "l*/ u *- -zoal eten we vandaag Natuurlijk! Een kaasgerecht! (Een originele en zo lekkere oplossing van Uw probleem Selderijknol met kaas Een selderflknol schillen, wassen en bijna gaar koken. Er daarna 1 cni dikke plakken van snijden. Tussen 2 schijven selderij een plak kaas leggen; de drie lagen met een cocktailprikker aan el kaar prikken, door; losgeklopt ei en paneermeel halen en in de koekepan in wat roomboter mooi goudbruin bakken. Aardappel puree en tomatensaus erbij geven. Doe nög meer met kaas Wonderlijke toestanden Wonderlijke toestanden kwamen aan het licht. Zo rees de verdenking, dat D. M. L. een van zijn voormalige ambtenaren, de ex-majoor Van B., als agent in Engeland had aangesteld op basis van een contract, dat hem de vrijheid liet tevens als agent voor Engelse maatschappijen op te tre den. Zo kon het gebeuren, dat de heer Van B. namens ae Nederlandse Staat besprekingen over de levering van le- gergoederen voerde met een firma, waarvan hij zelf agent was. In zijn rapporten aan het DJVLL. moest liij melden of deze firma geschikt was om een bepaalde order uit te voeren. Het contract leverde hem aanvan kelijk 25.000, later zelfs 50.000 gulden {►er jaar op. Werd door zijn bemidde- ing een koop afgesloten met een fir ma, waarvan hij agent was, dan streek hij bovendien zijn provisie op. Deze vrijheid is overigens, naar Staatssecretaris Kranenburg in de Tweede Kamer verzekerd heeft, uit het conctract verwijderd, nog voordat er een „zaak K." was. Later werd het contract geheel opgezegd. Het onderzoek wees onder meer uit, dat er geknoeid was met een le gerorder voor onderdelen van anti tankwapens ten bedrage van onge veer 300.000 gulden. Het staat vast, dat er bij de aanbesteding van deze order slechts twee inschrijvingen bin nenkwamen, in plaats van minimaal vier, zoals voorschrift was. De op dracht werd aan de East Sussex ge gund. Van B., die later zelf in zijn verklaring voor de officier-commissa ris van de Krijgsraad heeft erkend dat hij de East Sussex „naar voren heeft geschoven", was van deze firma agent. De gunning zou doorgestoken kaart zijn geweest. De tweede in schrijver maakte deel uit van hetzelf de concern, waartoe de East Sussex behoorde. Van B. en majoor K. zou den kans hebben gezien andere fir ma's buiten de inschrijving te houden en zo alle concurrentie te weren, zo dat de order voor een abnormaal hoog bedrag aan de East Sussex kon worden gegund. Bijna viermaal te hoog, werd later beweerd. Advertentie! Te hoog Inderdaad hebben berekeningen van het Ministerie van Oorlog tijdens het onderzoek uitgewe zen, dat het bedrag van 300.000 gulden te hoog was. Dat had men aan ook eerder kunnen uitrekenen, was het commentaar van hen, die de schuld in hogere regionen zoe ken. De afwijking van de voor schriften bij de aanbesteding had voor de superieuren van majoor K. die uiteindelijk de beslissing moes ten nemen, een reden moeten zijn om de prijzen eens goed op de korrel te nemen en om te contro leren of er niet al te onvoorzichtig met rijksgeld werd omgesprongen. Bij het onderzoek werd geen en kele aanwijzing gevonden, dat ook anderen zich aan strafbare handelingen zouden hebben schul dig gemaakt. Zo is herhaalde ma len door het Ministerie van Oorlog verzekerd. Nochtans blijven de verhalen circuleren waarin ook de vroegere superieuren van majoor K. verdacht worden gemaakt. Nog veel meer echter werd de sfeer in deze affaire vertroebeld door de krasse verhalen, die weldra in omloop kwamen. Verhalen over zoekgeraakte brieven, waarin majoor K. zijn supe rieuren zou hebben aangeklaagd verhalen over intimidatie en onderwe reldmethoden bij het onderzoek door de Koninklijke Marechaussee en de Rijkrecherche verhalen over spoor loos verdwenen dossiers en over knoeierijen van jaren her. En ook een verhaal over mevrouw K. die op de avond van de arrestatie van haar man twee „onguur uitziende" man nen op bezoek zou hebben gekregen. Zij wilden haar een blanco vel papier laten tekenen, maar mevr. K. had het tweetal met een alarmpistool de deur uitgejaagd. Nieuwe stof De avond van de 30ste oktober 1957 leverde nog dankbaarder stof voor sensatieverhalen over het complot, dat tegen majoor K. zou zijn ge smeed. Op die avond overkwam de majoor op de weg UtrechtDen Haag een auto-ongeluk. In enkele ochtendbladen heette het prompt een mysterieus ongeval. Majoor K. zou door een geheimzinnige onbekend ge bleven auto van de weg zijn gedrukt. In die auto hadden natuurlijk vijan den van de majoor gezeten, die bang waren dat hij zou gaan praten. Een doelbewuste poging dus om iemand uit de weg te ruimen, die teveel van anderen wist? Majoor K. schijnt her verhaal over de ge heimzinnige auto, die plotseling „aan de rechterkant van zijn wa gen opdook", zelf de volgende dag in het hospitaal aan zijn vrouw en twee bezoekers te hebben verteld. Maar het onderzoek van politie en marechaussee wees uit, dat een technische storing de motor van zijn auto had geblokkeerd en dat alleen daardoor het ongeval was ontstaan Sensationeler nog werden de verha len, feller de beschuldigingen. „Qen Haag" zou al lang op ae hoogte zijn geweest dat er met de aankopen van legergoederen in Engeland iets mis was. Het Ministerie van Oorlog moest in het bezit zijn van brieven, waaruit bleek dat Nederland bij particuliere firma's allerlei goederen was blijven kopen, die voor veel lagere prijzen rechtstreeks van de Britse regering konden worden gekocht. Het D.M.L. zou een partij waardeloze munitie hebben gekocht, waarvan men wist, dat zij aoor de Engelsen was afge keurd. De conclusie lag voor de hand: het D.M.L. was niet veel minder dan een corrupte bende en majoor K. moest hangen omdat hij zich er tegen had verzet. Ook marechaussee en Krijgs raad werden verdacht gemaakt., En hoewei bekend was, dat een commis sie onder leiding van generaal Sche pers reeds jaren geleden dit soort „oude koeien" had onderzocht en de beschuldigingen absoluut ongegrond had gevonden, werden namen van voormalige generaals door het slijk gesleurd. Het werd zo erg, dat minis ter Staf zich gedwongen voelde in de Tweede Kamer te verklaren het zeer te betreuren, dat „het in Nederland mogelijk is om de goede naam van iemand aan te tasten op een zodanige wijze, dat net geen strafvervolging wegens smaad of belediging kan worden Ingesteld". Ondanks de zo vertroebelde sfeer rond deze zaak zal het Hoog Militair Gerechtshof binennkort uitspraak moeten doen. Het Nederlandse volk zal, alle ophitsend geschrijf ten spijt, er wijs aan doen met vertrouwen het oordeel af te wachten van dit ach tenswaardige college. Voorshands lijkt er althans weinig aanleiding te bestaan om te geloven in een Neder landse Dreyfus-affaire, waarin een onschuldige het slachtoffer dreigt te worden van een genadeloos komplot van officieren en opperofficieren, dat door hoge ambtenaren, militaire rech ters en politie-officieren, ja zelfs door de staatssecretaris en de minister van oorlog zou worden gedekt. en c/e 11 Het behoren bij de kerk t® voor mij geen probleem zo schrijft ds. J. J. Buskes in Plein (onder red. van pater S. Jelsma. Ik zou het heel ondank baar i-indenindien ik de kerk negeerde. Zonder de kerk zou ik immers niet gelo ven. De redenering van velen: wij hebben ons geloofdat is ge noeg, de kerk hebben wij niet nodig, vind ik oppervlakkig. Geen mens zou zonder de kerk geloven. Europa zou nog altijd aan 't heidendom prijsgege ven of aan de godloos heid vervallen zijn, indien de kerk eeuwen geleden Paulus niet naar Europa gezon den had. 't Is de kerk geweest, de feitelijke kerk, tegen welke U alle mogelijke be schuldigingen kunt uitbretigen, die de schat van het evan gelie door de eeuwen heen bewaard heeft en aan wie wij de bij bel te danken hebben. Augustinus heeft gezegd: Ik zou het evangelie niet gelo ven, als het gezag der kerk mij er niet toe bewoog. Het behoren bij de kerk kan een uiter lijke en zinloze ge schiedenis zijn. Dan is er geen ik dat ge looft. Dan is er alleen de collectiviteit, waarin de enkeling verdwijnt. Daartegen waarschuwt ons de belijdenis: IK geloof. Niet minder gevaar lijk is het intussen te vervallen aan het in dividualisme en te vergeten dat het ik, dat gelooft, gelooft samen met alle ande ren, samen met heel de christelijke kerk. Zoals ik niet tot mijn geloof gekomen ben zonder de kerk, zo kan ik ook niet zon der haar blijven gelo ven. Het ik, dat ge looft, is gewoon mens, ook al is het de aartsbisschop of de voorzitter van de sy node der hervormde kerk of een professor in de godgeleerdheid. Het ik, dat gelooft, is een mens, wie niets menselijks vreemd is, een mens met zijn zwakheden en godde loosheden, zijn onze kerheden en twijfels. Alleen samen met alle anderen kan ik het volhouden, word ik bewaard in de aan vechting en verlost van de twijfel. Ik heb het nodig samen met alle anderen te bid den, te zingen, te be lijden. Ik ken natuurlijk alle beschuldigingen tegen de kerk. Ik zal niet proberen ze te weerleggen. Het zijn tezeer mijn eigen be schuldigingen. De kerk is in de geschie denis een twijfelach tig en schamel ver schijnsel. Maar dl die beschuldigingen te gen de kerk zijn be schuldigingen tegen mijzelf. Het allerverschrik kelijkste in mijn le ven heb ik in en door de kerk ondervonden. Er zijn momenten geweest, dat ik de kerk kon vloeken vanwege de mensen van de kerk, die het licht verdoofden. Maar ook het aller heerlijkste heb ik in en door de kerk on dervonden. Er zijn momenten, dat ik haar zegen vanwege de God van de kerk, die mij en de wereld niet laat omkomen in de duisternis. De geschiedenis van de kerk is een ge schiedenis van leugen en onrecht, die wij mensen bedrijven. Maar zij is naar het woord van Pascal ook de geschiedenis der waarheid: Gods waarheid. En het is een genot zich in een door de storm geteis terd schip te bevin den, als men zeker is dat het niet zal ver gaan. Ik kan de kerk verfoeien, omdat ik haar zo liefheb, ik kan haar verwetisen, omdat ik niet zonder haar kan. Als ik denk aan de wereld van vandaag, dan geloof ik, dat zij God zeer ter harte gaat en dan bid ik: Heer, vernieuw uw kerk en begin met mij! „Vergezichten" Onder de titel „Vergezichten" heeft de Hervormde Jeugdraad te .Amsterdam een aantrekkelijke folder uitgegeven, waarin de va- kant iemogelijkheden van een aan tal gezamenlijke organen van de N.H. Kerk zün opgenomen. Men kan op deze wijze een keu ze doen uit vakanties, georgani seerd door Het Kompas. De Jonge Kerk. Op reis (Hervormde Kerk- reizen), de Vormmgs- en Recrea tiecentra. Het bezwaar van het boekje is. dat er zoveel heerlijke mogelijkheden voor een vakantie besteding worden geboden, dat het moeilijk is een keus te maken. Maar men zal dit bezwaar gaar ne aanvaarden, wanneer men voorbereidingen gaat maken voor de besteding van vakantie. Wie zich verdiept in deze lectuur ge niet al een kleine yakantie bij voorbaat. Vorming van toekomstige industrie-predikanten Het seminarium voor kerkelijke dienst in de industrie in Mainz- Kastel, dat onder leiding staat van de predikant Symanowski is zijn tweede halfjaarlijkse cursus be gonnen. Terwijl voor de eerste cursus door slechts zeven landskerken deelne mers werden gezonden, zijn op de tweede cursus elf Duitse kerken en één kerk uit de Ver. Staten vertegenwoordigd. De predikan ten en vicarissen worden geduren de 4 maanden met de theorie van de industriewereld bekendgemaakt en gaan daarna twee maanden lang als hulparbeider werken in verschillende fabrieken. Men ver wacht dat de aldus opgeleide theo logen later door hun landskerken in de brandpunten van de indus trie te werk worden gesteld. Deze maand voor het eerst hebben automobilisten, die Frankrijk bin nenrijden geen triptiek of andere ingexoikkelde en dure douanedocu menten meer nodig. Nu kan worden volstaan met de groene verzeke- ringskaart en een vignet op de voor ruit, waarop dan wel de aange- kochten benzinebonnen worden aan getekend. De foto laat zien hoe een Frans douanebeambte een dergelijk vignet, eveneens groen gekleurd, op de voorruit van een binnenkomende auto plakt. (Advertentie) JAARVERSLAG-19S7 VERSCHENEN Hoop op hervatting van verbinding met Djakarta Blijkens het jaarverslag over 1957 boekte de Koninklijke Luch Maatschappij N.V. dat jaar aa voersinkomsten 467.362.000 Luchtvaart aan ver- >00 (v.j. 405.647.000) en aan overige inkom sten 28.870.000 (v.j. 28.499.000), de bedrijfskosten bedroegen in totaal 474.494.000 (v.j. 408.149.000). De verlies- en winstrekening vertoont 'n winst van 22.846.000 (v.j. 28.047.000). Voorgesteld wordt uit deze winst toe te voegen aan de as surantiereserve eigen risico 5.000.000 (v.j. 3.000.000) voorzie ning voor diverse risico's 4 miljoen gulden (v.j. voorziening voor risico's vlootvernieuwing 6 miljoen gulden) en op de gewone aandelen uit te ke ren een dividend van 7 procent (on veranderd) op het in het afgelopen jaar verhoogde kapitaal, voorts toe te voegen aan de algemene reserve 2.500.000 (v.j. 4.500.000) waarna als onverdeeld winstsaldo resteert 571.349 466.166). Van het voor gestelde dividend werd reeds 3 pro cent als interim uitgekeerd. In de loop van 1957 namen de kos ten geleidelijk toe, terwyl de inkom sten vooral in de laatste maanden van het jaar onder invloed van de minder gunstige economische ontwik keling in verschillende landen een geringere stijging vertoonden. De stijging van de inkomsten ten op zichte van 1956 leidde daardoor niet tot een dienovereenkomstig hogere winst. Ter handhaving van de renta biliteit werd derhalve besloten tot een VOOR BESPARING VAN PAPIER In verband met de hoge prijzen van de boeken en speciaal van de studieboeken waardoor studenten sommige voor hen onmisbare werken niet meer kunnen aanschaffen heeft prof. mr. dr. G. ran den Bergh, hoogleraar in het staatsrecht aan de universiteit van Amsterdam, in bin nen- en buitenland octrooi aange vraagd op een door hem ontworpen methode ter besparing op drukwerk. Deze methode zet h(j uiteen in een dezer dagen verschenen publika- tie, getiteld „Hoofdletters, tweeling en meerling-druk". (Ultg. H. D. Tjeenk Willink en Zoon N.V.) Daar op de totale kosten van een boek de papierfactor een belangrijke invloed neeft, heeft de hoogleraar allereerst nagegaan hoe men papier zou kunnen besparen. Bij dit onder zoek werd hy getroffen door het feit, dat binnen de bladspiegel meer dan de helft van het papier onbe drukt blijft tengevolge van de inter linie. Versmalling van de interlinie is, wil men de leesbaarheid niet scha den, onmogelijk, omdat er plaats moet blijven voor de „uithangende" let ters, voor de stokken van b. k, 1, h. d, t. en f en voor de „staarten" van g, j, p, s en ij. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiji Pleidooi voor hoofdletters liiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiill Volgens de Amsterdamse hoogle raar kan men de stokken verklei nen (hetgeen by de kranten is ge beurd) maar de uitsteeksels blijven naar zyn mening oorzaak van een ernstige papierverspilling. Op 'zoek naar letters zonder „uit steeksels" belandde prof. Van den Bergh bij de hoofdletters, Daarmee is hij gaan experimenteren en hy heeft' er deskundigen proeven mee laten nemen. De slotsom was, dat hoofdletter-teksten, althans van eni ge omvang, niet minder gemakkelijk leesbaar zyn dan de conventioneel ge drukte regels, terwijl de leesbaarheid van vergelijkbare teksten volkomen gelijk is. Het hoofdletterbeeld ls ons trou wens reeds vertrouwd. De voornaam ste, in het oog springende kranten koppen. worden in kapitalen gedrukt en de opschriften langs de openbare weg en op de winkels zyn in hoofd letters aangebracht, aldus prof. Van den Bergh. V oorbeelden Uit de ruim 40 bh het boek ge voegde voorbeelden blijkt, dat in som mige gevallen zelfs een ruimtewinst van 50 tot 75 procent kan worden bereikt. Laat men de interlinie geheel vervallen, dan wordt de helft van het papier uitgespaard. Ruimtewinst kan ook worden ver kregen door het over elkaar heen- drukken van tweekleurige teksten (in rood en groen). In deze complemen taire kleuren zal men de groene letter door een rode bril, eventueel een rood filter of rode lamp, duide lijk als een zwarte letter zien, waar- by de rode letter geheel verdwijnt. De rode letter ziet men door een groene bril, of filter eveneens zwart. Vooral voor drukwerk in meer dan één taal is de twcekleuren-tweeüng- drult volgens prof. Van den Bergh een prachtig middel. Prof. Von Den Bergh geeft in de toelichting op zyn methode te ken nen, dat aan de invoering van zijn denkbeelden op dit moment geen en kele principiële moeilijkheid is ver bonden. De kostenbesparing blijft overigens niet beperkt tot de papier- priis. Boeken, volgens zijn methode gedrukt, kunnen losbladig worden uitgegeven, enkel voorzien van een papieren omslag en een ringband. Voor deze leesband beveelt hy het 'oord „boekenknccht" aan. Het boek van prof. Van den Bergh is in de Nederlandse en in de Engel se taal verschenen. aantal maatregelen, gericht op ver laging van het kostenpeil. Daarbij komt dat in de eerste da gen van december de Indonesische regering op korte termijn de lan dingsrechten voor de K.L.M. te Dja karta introk. Het Nederlandse perso neel van de K. L. M.-vertegenwoordi- ging in Indonesië moest het land ver laten en de eigendommen van de maatschappij werden onder militair beheer gesteld. Voorts zegde de Indonesische rege ring op 2 januari 1958 voortijdig de overeenkomst inzake de verlenging van technische assistentie aan de Ga- ruda Indonesian Airways N.V. per eind februari 1958 op. Een 300-tal door de K.L.M. bij de Garuda gede tacheerde employes voornamelijk vliegend en technisch personeel moest hierdoor op korte termyn naar Nederland terugkeren. De directie hoopt, dat te eniger tyd de omstandigheden de hervatting van haar verbinding met Djakarta mogelijk zullen maken. De andere In nen naar het verre oosten met als eindpunten Bangkok, Tokio, Biak en Sydney zal zij nagenoeg ongewijzigd kunnen handhaven. Evenals in de voorgaande jaren is de winst over 1957 gunstig beïnvloed, doordat de over de winst verschul digde vennootschapsbelasting vermin derd wordt met de toegestane inves teringsaftrek. Het totale aantal personeelsleden steeg van 16.008 per ultüno 1956 tot 17.126 per ultimo 1957. Zo wel in de primaire als in de se cundaire arbeidsvoorwaarden wer den in de loop van het jaar een aantal verbeteringen aangebracht, zo deelt de directie verder ojn. mede. In aansluiting op de mededelingen in het jaarverslag heeft de plaatsver vangend president-directeur der K.L. M., drs. >1. J. van der Ploeg, nog enige toelichtingen verstrekt. Wat het door de K.L.M. in Indonesië geleden verlies betreft deelde hij mede, nat de Djakar- taLjjn der K.L.M. de laatste jaren 6 7 procent opbracht van de totale ver- voersinkomsten van het K.L.M.-be- drag. Reeds jaren lang werd door de di rectie echter rekening gehouden met de mogelijkheid van het verlies van haar belangen m Indonesië. Het con tract met de Garuda Indonesian Air ways zou in 1960 aflopen. Na het in 1954 opnieuw sluiten van het contract met de Garuda heeft de K.L.M. be- hoorlyk gereserveerd voor mogelyke repatnëringskosten en ook op gebou wen e.d. in Djakarta werd flink afge schreven. Hierdoor is het verlies reeds ten dele opgevangen, terwijl wat het resterende deel belieft wordt gere kend op een regeling via de I.A.T.A. clearing. In ieder geval zit in de ba lans der K.L.M. per einde 1957 vol doende reserve om de Indonesische klap op te vangen. Wat de door het wegvallen van de Djakartalyn vrijgekomen vliegcapacl- teit betreft, wordt getracht deze elders produkttcf te maken waardoor de be drijfsschade kan worden gecompen seerd. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 9