„R ivaliteiten tussen Antwerpen en Rotterdam zijn verzacht" Nieuwhouwprogramma Marine thans voltooid KLANKBORD VERZEKERING VOOR VOLLEDIGE PERIODE VAN WERKLOOSHEID VRIJDAG 11 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEEUW BE COURANT. WAT DE BENELUXHAVENS VERENIGT Economische gemeenschap bevat te veel remmende elementen Ter verbreiding van liet besef, dat de grote BeneluxKavens Rotterdam en Antwerpen er belang bij hebben te zoeken naar wat lien in verband met de Europese Economische Ge meenschap verenigt, had het bestuur van de afdeling Rot terdam van het comité van Belgisch-Nederlands-Luxemburg se samenwerking gisteren een bijeenkomst belegd. De heer Fr. Osterrieth, voorzitter van de Kamer van Koophandel van Antwerpen en dr. W. F. Lïchtenauer uit Rotterdam, lid van de Eerste Kamer hebben over „de plaats van de Beneluxhavens in de Euromarkt" gesproken. In een zeer uitvoerig betoog wees de heer Osterrieth aller eerst op de kentering in de ideeën in beide steden, nu een samen leven in Beneluxverband een nieuwe ethica heeft doen geboren worden, met het gevolg dat de bestaande rivaliteiten verzacht zijn. De in werking getreden Euromarkt betekent volgens hem voor allen een harde realiteit. De beide havens zullen een nieuw evenwicht hebben te zoeken. De toekomst zal leren of het stre ven. nog moet worden uitgebreid tot de collega's in de Franse en Ita liaanse havens. Volgens spreker zijn het de eenheidsmarkt en een geco ördineerde Europese economische po litiek, die het wezen zelf van de nieu we E.E.G. zullen moeten vormen. Een oplossing voor de moeilijkhe den in de internatiohale goederenhan del schijnt in het verschiet te liggen. Maar, zo ging hij voort, als recht streeks betrokkenen hebben wij het recht de vinger te leggen op de zwakheden van het verdrag van Ro me. o.a. de trage procedure. Sommige punten in de tekst van het verdrag acht hij regelrecht in strijd met de economische begin selen, welke Antwerpen steeds heeft voorgestaan, in strijd ook met het principe van de vrijhan del. Een samenwerking van ha veneconomieën ziet hij als uiterst wenselijk. Volgens spreker is de zware industrie te veel het pa troon geweest voor de meeste ar tikelen van het verdrag. De ha vens, zo zeide hij, zijn in de eer ste plaats op het dienstenverkeer aangewezen. Lichtenauer wees er in zijn hierop aansluitende rede op, dat het oua- vaderlandse gezegde „als twee hon den vechten om een been, loopt een derde er mee heen" gemakkelijk waarheid zou kunnen worden, als de Beneluxhavens verzuimden nauwge zet te letten op de grote gezamen lijke belangen. Sprekende over de po- Geen slordigheid bij keuring van gasmaskers Minister Staf heeft de onlangs door het Tweede Ka"merlid de heer Ritmees ter gestelde vragen over de levering van gasmaskers beantwoord met een uitvoerige feitelijke uiteenzetting, die hjj noemt ..de geschiedenis van het Ne derlandse gasmasker". In het voorjaar van 1951 werd een aantal proefpartijen door de industrie aangemaakt, welke werden onderwor pen aan laboratorium- en troepenbe proevingen. In mei 1951 werd net op grond van de uitslag dezer beproe vingen enigermate gewijzigde proto type. hoewel nog niet geheel bevredi gend. toch voldoende aanvaardbaar geacht om, gelet op de dringende be hoefte, op grote schaal te kunnen worden geproduceerd. Nadat aan het einde van 1955 positief was vastge steld, dat de ventielen van het gas masker gebreken vertoonden, is ter stond een onderzoek naar de oorzaken daarvan ingesteld. Als voornaamste mogelijke oorzaken werden gevonden: De ventielzitting, welke gevormd wordt door de scherpe tophoek van een ongelijkbenige driehoek, gaf in vele gevallen geen ononderbroken lijn; het plakken van het ventiel ver toonde afwijkingen; de dikte van het ventiel was niet j gelhkmatig; blijvende vormveranderingen van hot ventiel tijdens de opslag. Het is komen vast te staan, dat in het verleden onvoldoende de grote in vloed van de mate van bevochtigen van het ventiel is onderkend en dit punt als voornaamste oorzaak van het zo laat ter sprake komen van een on toelaatbare lek moest worden aange merkt. I)e algemene indruk, welke uit het onderzoek naar de wjjze va» keuring werd verkregen, was, dat de keuring met grote grondigheid was opgezet en dat het zeer onwaarschijnlijk moet Worden geacht, dat by de keuring een slordigheid is begaan. MENSLIEVEND. Gouverneur Orval Faubus van Arkansas, die vorig jaar vooral „naam maakte" door zijn op treden tegen de beëindiging der ras senscheiding op de scholen in zijn staat, heeft bepaald dat 20 april in het vervolg als „schoonmoederdag" gevierd zal worden. Hij meent dat schoonmoeders recht hebben op meer liefde en begrip. GEEN HEER. Louis Leboue uit Sau- mur (West-Frankrijk) had woens dag ruzie met zijn vrouw. Hij maakte zich zo kwaad, dat hij het huis uitliep en de deur achter zich dichtsmeet. Wie schetst zijn verbazing toen daar op met donderend geweld zijn hele huis instortte. De brandweer moest er aan te pas komen om zijn vrouw uit de puinhoop te bevrijden. sitie. die de Beneluxhavens in Euro pa innemen, merkte hij op, dat de enorme havenactiviteit langs de con tinentale Noordzeekust zich afspeelt op minder dan een half procent van 's werelds kustlijn en op nog geen drie procent van de Europese kust lijn. Naarmate het industriële achter land zich verder ontplooit zullen vol gens hem de beide grote zeehavens meegroeien. Europa zal in sterkere mate moeten gaan industrialiseren en zal steeds meer grond- en hulpstof fen en voedsel moeten importeren, meer dan het ooit zal kunnen voort brengen. Omgekeerd zal het, om deze aanvoer te kunnen betalen, ook meer moeten exporteren. Onder erkenning van de betekenis van de E.E.G. zijn volgens dr. Lich tenauer Antwerpen en Rotterdam van mening, dat dit verdrag aan de twee vrijheden, handel en verkeer, onvol doende recht doet wedervaren en daarom teveel remmende elementen bevat. De oude concurrentiestrijd tus sen de beide havens zal volgens hem in betekenis verre worden overscha duwd door de strijd, die de havens gezamenlijk zullen hebben te voeren, om voort te bouwen op de grondsla gen van hun gemeenschappelijk be staan. Ten aanzien van de vrijheid van het verkeer meende spreker, ondanks de grote tegenstellingen en de vaag heid van het verdrag toch niet te pessimistisch te moeten zijn. Een ern stig streven naar de verwezenlijking van de doelstellingen van de gemeen schappelijke markt zal volgens hem onafwendbaar leiden tot 'n vervoers- politiek op grondslagen, die in be langrijke mate ook die van onze zee havens zijn. En dan zijn er nog al tijd tractaten, waarin de beginselen van de commerciële vrijheid in het vervoerswezen verankerd liggen. Dr. Lichtenauer besloot met als zijn oordeel te kennen te geven, dat Antwerpen en Rotterdam bij de vervulling van de gezamen lijke taak zich niet mogen laten hinderen en afleiden door oude controversen. WENSEN CENTRUM STAATKUNDIGE VORMING Verschil in uitkerings percentages onjuist (Van onze parlementaire redacteur.) De meest wenselijke vorm van werkloosheidsverzekering is die per bedrijfsvereniging gedurende de ge hele periode van de werkloosheid. Dit Is de opvatting van het centrum voor staatkundige vorming, het we tenschappelijk bureau van de K.V.P., dat een rapport over de herziening van de werkloosheidswet heeft uit gebracht. De commissie van deskundigen, die het rapport samenstelde, is van oor deel. dat het onderscheid tussen wachtgeld- en werkloosheidsverze kering kan vervallen en dat de meest aanbevelenswaardige vorm van verzekering een verlenging van de huidige wachtgeldverzekering is. De kosten der verzekering zouden kunnen worden gedragen door de werkgevers, de werknemers en de overheid, elk voor een derde gedeel te. Mocht de premie een hoogte be reiken, die voor een bedrijfstak eco nomisch niet verantwoord kan wor den geacht, dan zou de overheid een grotere bijdrage dienen te verstrek ken. Iedere bedrijfstak zal zijn eigen risico moeten dragen, niet alleen voor de huidige wachtgeldperiode, maar voor de gehele duur van de werkloosheid. Belangrijk is de conclusie commissie, dat in het algemee verplichte sociale verzekering niet beperkt dient te blijven tot de lager gosalarieerden, maar dat zy zich even zeer dient uit te strekken tot de ho ger gesalarieerden. Aan haar wens, dat de loongrens in de sociale verzekering komt te vervallen, voegt zij echter twee be perkingen toe. Zij vindt dat voor de De heer E. Niemeyer, die tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau werd benoemd, is sinds 1 januari 1948 als hoofdingenieur belast met de alge mene leiding van de afdeling scheeps bouw plaatwerkerij scheepsbouw, timmerfabriek, zagerij, smederij en schilderswerkplaats van de Kon. Mij. „De Schelde". De nieuw benoemde ridder, die 17 april 1897 te Hoogezand werd gebo ren, kwam op 16 maart 1921 als te kenaar bij „De Schelde" in dienst, waarna hij geleidelijk opklom in rang. Zo werd de heer Niemeyer op 1 mei 1926 assistent-bedrijfsleider van de afdeling scheepsbouw om het daaropvolgende jaar, 15 september 1927, tot bedrijfsleider van deze af deling te worden benoemd. Op 1 ja nuari 1948 volgde daarop zijn be noeming tot hoofdingenieur, belast met de algemene leiding van de scheepsbouwafdelingen. hoger gesalarieerden een algemeen verplichte ziektekostenverzekering minder nodig is. Uitbreiding van de ziekenfondsverzekering tot alle loon- trekkenden acht zij minder gewenst. In de tweede plaats wil de commis sie de uitkeringen aan een bepaald plafond binden, Ook voor het hef fen van de premies dient een pla fond te gelden. De commissie acht verschil in uit keringspercentages bij een gelijk premiepercentage in strijd met het beginsel van Verzekering. In principe dienen tegenover gelijke plichten gelijke rechten te staan. Afwijkin gen van het verzekeringsprincipe vindt zij alleen te rechtvaardigen wanneer de solidariteit dit vordert. Een lichte afwijking om administra- tief-technische redenen beschouwt de commissie niet als een inbreuk op het principe. By de huidige differentiatie wor den de ongehuwde jeugdige arbei ders het zwaarst door de regeling van de uitkeringspercentages getrof fen. Deze laagste percentages wor den bovendien toegepast op jeugd lonen, die bij de ontwikkeling der lonen zijn achtergebleven. Termijnmarkt voor aardappelen geopend Nederland de grootste aardappelexporteur „XI hebt met vooruitziende blik, het presteerd een termijnmarkt in poot- ven waardig, het aangedurfd en ge- echte goede Nederlandse bedrijfsle- en consumtie-aardappelen te organi seren, de eerste van dit soort in Eu ropa". Dit zei ir. J. A. P. Franke, di recteur-generaal van de voedselvoor ziening, donderdagmiddag in de Koopmansbeurs te Amsterdam ter gelegenheid van de opening van de termijnmarkt voor aardappelen. Ir. Franke noemde de termijnmarkt in wezen juist van een zo grote eco nomische betekenis omdat het allen, die erbij betrokken zijn, meer zeker heid, het produkt een grotere stabili teit en daardoor de aan- en verkoop minder risico's geeft. Spreker deelde mede, dat Neder land in het algemeen de grootste aardappelexporteur is. In 1954 en 1955 nam Nederland resp. 20 en 27 procent van de werelduitvoer voor zijn rekening, terwijl Nederland in 1956 met een export van bijna 700.000 ton poot- en consumptie-aardappelen samen zelfs 30 procent van de wereld export verzorgde. Hierdoor wordt het wel duidelijk, dat Nederland als exportgebied van poot- en consumptieaardappelen een strategisch belangrijke plaats in neemt temidden van vele Europese landen, die niet zelden grote import- behdbften hebben. Door de wisselende o3gBten varieert deze behoefte zeer sterk en om de positie als aardappel- exporterend land te behouden, is een voortdurend vooruitzien naar de ont wikkelingen en mogelijkheden van essentieel belang. Spreker noemde de instelling van de termijnmarkt daar bij van grote betekenis. Hij bezag vervolgens het verkeer in agrarische produkten in internatio naal verband en zei het geenszins uit gesloten te achten dat 1958 of 1959 nog in Beneluxverband een vrij ver keer in aardappelen zal brengen. In dien dat bereikt wordt, aldus spreker, zal het mogelijk moeten zijn ook on ze Benelux-partners direct bij deze termijnmarkt te betrekken. Het historische kerkje van Sint-An- na ter Muiden is na een grondige restauratie weer in zijn oude luister hersteld. Donderdagmiddag werd het kerkgebouw officieel aan de kerke- raad overgedragen. Een van de vele sprekers, die de kerkeraad met de herstelde kerk gelukwensten, was burgemeester P. F. van Hootegem van Sluis. De voorzitter van de ker keraad, ds. L. P. W. Groenveld, luis tert toe. Op 22 april voor vierde maal: „De Suiker" Over twaalf dagen op dinsdag 22 april a.s. opent de vierde inter nationale tentoonstelling „De Suiker" haar poorten in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam. Aan deze grote, tot 30 april durende expositie nemen 182 be drijven en twee grote suikerprodu centen Polen en de Dominicaanse Republiek deel. De tentoonstelling, waarvoor in het buitenland grote be langstelling bestaat België en Duitsland aoen moeite haar naar hun land te trekken beslaat een opper vlakte van 16.000 ha. Zij is onderver deeld in 10 groepen. De voornaamste Nederlandse bïe- tenzaadproducenten zorgen voor een „passende bietendecoratie", waarvoor de bieten speciaal zijn geteeld opdat zij tijdens de expo sitie voldoende blad hebben. De Nederlandse suikerindustrie wordt vertegenwoordigd door twee der meest toonaangevende bedrijven. Nederland is van de Eurolanden op het,gebied van produkten der suiker verwerkende industrie de belangrijk ste exporteur. In 1957 heeft ons land geëxporteerd aan cacaoprodukten naar 57 landen voor ca. 177 miljoen gulden, aan chocolade ging naar 47 landen voor ca. 36 miljoen gulden, aan suikerwerk werd geëxporteerd naar 74 landen voor ongeveer 33 mil joen gulden. Nederlandse biscuit, banket en beschuit werden naar 66 landen uitgevoerd voor totaal ruim 27 miljoen gulden. Een Amerikaanse bergingsmaatschap pij zal de komende zomer een nieuwe po ging doen het kostbare wrak van de 1956 vergane Andrea Dor ia uit de At lantische Oceaan te lichten. HR. MS. „AMSTERDAM" IN DIENST GESTELD Ir. C. Kapsenberg en E. Niemeyer koninklijk onderscheiden Bij de indienststelling van Hr. Ms. onderzeebootjager „Amsterdam" op de werf van de Ned. Dok en Scheepsbouw maatschappij te Amsterdam, waarmee het in 1947 begonnen nieuwbouwprogramma van de Kon. Ma rine werd voltooid, heeft de minister van defensie, ir. C. Staf, donderdag middag acht koninklijke onderscheidingen uitgereikt. Ir. C. Kapsenberg, directeur van de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" te Vlissin- gen ontving de versierselen van Officier in de Orde van Oranje Nassau en de heer E. Niemeyer, hoofdingenieur van de N.V. Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" die jan Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De „Amsterdam" was de laatste van de twaalf onderzeebootjagers (4 in de A- en 8 in de B-lclasse) die door de Verenigde Nederlandse scheeps bouwbedrijven werden afgeleverd. Zoals bekend werden er twee van de A- en twee van de B-klasse bij de mij. „De Schelde" in Vlissingen ge bouwd. Minister Staf wees er in zijn toe spraak op. dat de 12 onderzeebootja gers in hun soort de toets der ver gelijking met die in het buitenland kunnen doorstaan. Zij zijn niet alleen als bijdrage in de Navo zeestrijd krachten maar ook aldus de mi nister van nationaal belang voor de bescherming der Nederlandse koopvaardijvloot. Niet alleen in oor logstijd maar ook in vredestijd. .In dit verband gewaagde de minister van het recente optreden van de on derzeebootjagers „Drenthe" en „Gro ningen" in de Indonesische wateren: „Een daadwerkelijke bescherming van onze koopvaardijschepen". De scheepsbouwers schonken een aantal muziekinstrumenten voor dc bemanning van de .Amsterdam" eu minister Staf ontving ais persoonlijk geschenk van de Verenigde Ned. Scheepsbouwbureaus een grote prent met oorlogsschepen er op. „U ziet de hele vloot staat er op, maar er is nog plaats", Ir. Gaasterland lichtte toe, dat hij (laarmede bedoelde nieuwe opdrachten. ONDERSCHEIDINGEN. De overige onderseheidenen zijn: Kapitein luitenant ter zee van de technische dienst H. J. A. M. de Jong, officier in de orde van Oranje Nassau met de zwaarden, ir. F. W. K. de Klerk, hoofdingenieur a, hoofd van het bureau Scheepsbouw der hoofdafdeling materieel van het ministerie van marine, ir. A. A. Gaas terland, directeur van de N.S.D.M., officier in de orde van Oranje Nas sau. Voorts de heer D. Pijl, hoofd opzichter a bij het ministerie van marine, de gouden eremedaille, de lieer P. J. Taverne kokerbaas bij de N.V. Dok- en werf maatschappij Wilton Feijenoord, de zilveren ere medaille en de heer P. Wolters, de oudste (66 jaar) ijzerwerker bij de N.V. Rotterdamse Droogdok Maat schappij, de bronzen eremedaille ver bonden aan de orde van Oranje Nas- Het Wereldgebeuren Verwarring Op driester wijze dan tevoren voeren Fidel Castro's rebellen nu acties uit tegen Cuba's pre sident Batista. Woensdag drongen eenheden van zijn guerillabenden het grootste radio- en televisiestation van Cuba binnen, dat te Havanna staat. Personeelsleden werden ge dwongen, een grammofoonplaat uit te zenden die de overvallers hadden meegebracht. Op die plaat stond een oproep tot een opstand en een al gemene staking tegen het regime van de dictator-president. Toen de po litie en militairen konden ingrijpen, hadden de rebellen reeds de wjjk ge nomen. Castro heeft gisteravond echter moeten toegeven, dat deze eerste poging om Batista ten val te brengen, is mislukt. Op enige plaatsen in Havanna waar verzet was ont staan, hebben regeringstroepen de or de hersteld. Wel viel te constateren, dat de wacht werd versterkt rond de regeringsgebouwen en om het paleis terrein, waar men nu vergeefs de pre sident zocht, die daar zo gaarne met zijn kinderen stoeide. Dat stoeien be hoort. met tennissen en roeien, tot zijn favoriete liefhebberijen. Van die liefhebberijen kan nu in het algemeen niets komen. Alle aandacht wordt opgeëist door de verwarring die Fidel Castro met diens opstandelingen doet ont staan. Dit is een zeer serieuze „stoeierij", die door Fidel Castro zelfs reeds als een „totale oorlog" is aangeduid. De rebellenleider had aan de president beleefd, maar drin gend verzocht, om vóór 1 april zo vriendelijk te willen zijn, af te tre den. Anders zou hij tot strenge maatregelen overgaan. Vergeefs heeft hij op een antwoord gewacht. Zijnerzijds liet Castro een aanbie ding van Batista onbeantwoord, die hem en de zijnen een kans op am nestie gaf. Daarentegen liet Castro geheime medewerkers in het nachte lijk donker pamfletten aan muren in Cuba's hoofdstad plakken, waarin grote sommen werden gesteld op de hoofden van Batista en diens mede werkers. Omdat hij in perioden dat hij niet de Cubaanse lakens uitdeelde allerlei samenzweringen tegen andere heersers voorbereidde, ként Batista het klappen van de zweep. En hij ls de overtuiging toegedaan, dat men zo'n opstand flink moet aanpak ken. Vandaar dat hij alle regeringsge trouwe werkers toestemming gaf om wapens te dragen die zij vrijelijk kunnen gebruiken tegen mensen die tot staking aanzetten. Van alle ver antwoordelijkheid voor dood of ver wonding van anderen zijn zij bij voorbaat ontheven. Werkgevers die een staking toelaten, kan men gevan gen zetten. Toen op Castro's radio-oproep in Havanna niet werd gerea geerd zoals Castro misschien had verwacht, speelde waarschijnlijk de angst bij de bevolking een grote rol. Maar het staat ook wel vast, dat de rebellen, die in de (altijd wat muitzieke) provincie d' Oriente de lakens uitdelen, niet zonder voor behoud kunnen steunen op grote la gen der bevolking in andere delen van het land. Batista is zo handig geweest een politiek van hoge lonen te voeren en de vakbeweging te vriend te houden. Vandaar dat die zelfde vakbeweging (waartoe meer dan een miljoen mensen behoren) zich heeft uitgesproken tegen een algemene staking, waarbij zij dit van Castro afkomstige initiatief toeschreef aan communistische on dermijning. Ook Batista heeft ge wag gemaakt van steun, die het in ternationale communisme zou verle nen aan Castro's oproerigheid. An deren echter zeggen dat zich rond de rebellenleider lieden van zeer ver schillende opvattingen hebben ge schaard: volgelingen van oud-presi dent Socorras, communisten en de mocraten van verschillende opvat tingen. Men heeft veelal de indruk ge kregen, dat al deze groepen het onderling geenszins eens waren. Het wekte dan ook enige ver wondering, dat na het ultimatum van Fidel Castro een veertigtal or ganisaties, die praktisch alle bevol kingsgroepen omvatten, zich „tegen de onderdrukking" verklaarden en zich aansloten hij Castro's verzoek aan dictator Batista om af te treden. Batista heeft over hun schrijven niet veel woorden vuilgemaakt: de alge mene verkiezingen die op 1 juni wa ren bepaald, werden uitgesteld tot novemberEn het is nog zeer de vraag, of Batista dan bereid zal zijn om het volk over zijn lot te laten beslissen. IR. C. KAPSENBERG, de nieuw be noemde Officier in de Orde van Oranje Nassau, is sinds 1 augustus 1952, directeur van de Kon. Mij. „De Schelde". Ir. Kapsenberg, die 13 oktober 1895 te Delft werd geboren en na de R. H.B.S. te 's Gravenhage te hebben gevolgd, aan de Technische Hoge school te Delft studeerde voor werk tuigkundig ingenieur, kwam direct na het beëindigen van zijn studie, per 15 februari 1921 in dienst van de Kon. Mij. „De Schelde". Op 1 ja nuari 1928 werd ir. Kapsenberg be noemd tot onderchef der tekenka mer machinebouw, en op 1 mei 1934 tot chef-tekenkamer. Op 1 ja nuari 1948 volgde zijn benoeming tot hoofdingenieur machinebouw, belast met de leiding van de afdeling ma chinebouw, het laboratorium en het elektrisch bedrijf. Nadien werd ir. Kapsenberg geleidelijk belast met dc leiding van alle afdelingen ma chinebouw. Op 1 augustus 1952 volg de daarop zijn benoeming tot direc teur van „De Schelde". «i FIDEL CASTRO „totale oorlog"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 3