Si PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Hf Controle-apparaat zal gevaarlijke atoomproeven moeten verhinderen Vooruitzichten in de Zeeuwse fruitteelt zijn gunstig OPSTANDELINGEN VERTRAGEN „BEVRIJDING" NIEUW-GUINEA Vandaag... ALGERIJNEN ZOUDEN MET DE RUSSEN ONDERHANDELEN VERWACHT... VOORSTEL VAN FRANSE REGERING t Frankrijk zal waarborgen vragen voor de openbare gezondheid De Franse regering zal voorstellen een controle-organisatie be staande uit geleerden en technici te vormen, die de bevoegdheid zal hebben proeven met kernwapens die zij gevaarlijk acht, te verhinderen. Dit deelde de Franse minister van buitenlandse za ken, Christian Pineau donderdag voor de commissie van buiten landse zaken van de Franse Nationale Vergadering mee. Pineau voegde aan de verklaring toe, dat Frankrijk een belangrijk initia tief nam door de „vorming voor te stellen van een controlerend lichaam, dat zich bezig zou moeten houden met atoomproeven van het ogenblik". Hij zei, dat Frankrijk waarborgen voor de bescherming van de openbare gezondheid zou vragen als de atoom proefnemingen onder een internatio nale regeling zouden worden voort gezet. Pineau gaf echter niet nader aan hoe zo'n organisatie zou moeten werken of wie daarvan deel uit zou den moeten maken. Pineau sprak zijn twljfél uit over de waarde van het laatste Russische aanbod atoombom-proefnemingen stop te zetten en verklaarde er hele maal niet in te geloven. Hij herinnerde er aan, dat de Rus sische regering binnen een maand juist twee atoom-proeven had la ten nemen. „Wanneer zij nu om een stopzetten van alle atoom- Arbeidsbemiddeling voor gerepatrieerden Een coördinatie is tot stand ge bracht tussen een aantal instanties, die medewerking willen verlenen aan uit Indonesië teruggekeerde Neder landers, die hun loopbaan daar heb ben moeten afbreken en zich voor de moeilijke taak zien gesteld zo spoedig mogelijk in ons land of daarbuiten een nieuwe werkkring te vinden. Zo kunnen gerepatrieerden, die een tijdelijke werkkring zoeken in het bui tenland, zich aanmelden bij het bu reau voor Internationale Technische hulp In Den Haag, het Internationaal Agrarisch Centrum in Wageningen, het Koninklijk Instituut voor de Tro pen in Amsterdam, het Afrika-insti- tuut in Rotterdam en bij de geweste- ljjke arbeidsbureaus. De mogelijkheid van uitzending is overigens beperkt en de met de inter nationale organisaties of buitenlandse regering gesloten tijdelijke contrac ten worden gewoonlijk voor een be trekkelijk korte periode aangegaan. Het Internationaal Agrarisch Cen trum en het Koninklijk Instituut voor de Tropen beperken hun bemiddeling in hoofdzaak tot hen, die zijn opgeleid voor de landbouw en tropische cultu res en daarin ervaring hebben. Gerepatrieerde landgenoten, die van f)lan zijn zich voorgoed in het buiten and te vestigen, kunnen zich wenden tot de aanmeldingskantoren voor de emigratie. Zij, die in Nederland wen sen te blijven, kunnen zich als regel het beste wenden tot het gewestelijk arbeidsbureau in hun woonplaats. proefnemingen vragen, dan doen zij dat om de Verenigde Staten te verhinderen hun proefnemingen in de komende twee maanden te vol tooien", zei hij. .,De Franse regering is voorstandster van het stopzetten van alle atoom bom-proefnemingen, op voorwaarde, dat dit vergezeld gaat van een con trole op het splijtbare materiaal voor militair gebruik". Lasser viel van een hoogte van 15 meter Donderdagmiddag is de 32-jarige lasser, J. van Meurs uit Rotterdam, tijdens werkzaamheden verongelukt en aan de bekomen verwondingen overleden. Hij laat vrouw en vier kin deren achter. Het ongeluk gebeurde op het ter rein van de nieuwe Matex in het Bot- lekgebied in de gemeente Spijkenisse. Tijdens het ophalen van een mast, in een van de in aanbouw zijnde tanken, viel de lasser van ongeveer vijftien meter hoogte. |llli!illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!lllllilllllllll!lllllllllllllllll Big Ben honderd jaar M Toen de „Big Ben" donderdag- Ei avond acht zware slagen over Londen deed uitgalmen, luidde H hij de eerste eeuw van zijn be- staan uit. Om acht uur in de avond van 10 april 1858 stroom- H den in een werkplaats in Whi- s techapel 17 ton kokend brons in de vorm, waaruit enkele we ll ken later de'machtige klok te s voorschijn zou komen, die, als men de liedjes mag geloven, voor de Engelsen in den vreem- de het symbool van het vader- jü land is geworden. Het duurde twee weken voor de bronsmassa afgekoeld was en nog eens vele weken voor hij zijn uiteindelijke vorm gekre- gen had. Hij woog toen nog 13 ton. Een week hadden de werk- lui nodig om hem in de honderd meter hoge toren boven de H Britse parlementsgebouwen te hijsen, vanwaar hij op 18 no- vember 1858 voor het eerst zijn H stem liet weerklinken. Het volgend jaar kwam het klokwerk gereed, waarop heel Londen de tijd kan aflezen, met wijzerplaten van zeven meter H doorsnee, cijfers van 60 eenti- meter hoogte en wijzers van 4.2 en 3.6 meter. De bommen van de Duitsers hebben hem niet het zwijgen H kunnen opleggen, hoewel de H apparatuur waarmee zijn stem H naar de studio's van de B.B.C. f§ wordt geleid, getroffen werd bij een bombardement in mei '41. H Big Ben zelf kwam er vanaf met een zwart gezicht en en- s kele schrammen. lllllllllllllllllllllllllllllllllillillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllH RADIO-DJAKARTA BETOOGDE Avondklok ingesteld Radio-Djakarta heeft donderdag be toogd, dat de „Middensumatraanse opstandelingen" de „bevrijding" van Westelijk Nieuw-Guinea en andere plannen van de Indonesische regering vertragen. Deze groep aldus Radio- Djakarta, die alle plannen van de re- lillllllllllllllllllliVIII In de haven van Den Helder ligt een klein jacht, de „Storm- M finch", dat verlaten op zee werd aangetroffen. De marine- sleepboot Hr. Ms. .Hercules" s heeft het woensdag opgespoord en naar Den Helder gebracht. M De bemanning heeft 't scheep- M je vier dagen geleden bij Huil verlaten. ...viert ds. C. van der Zaal, lid f§ der Tweede Kamer en bestuurs- lid van de N.C.R.V., te Harlin- gen zijn 65-ste verjaardag. ...viert prof. J. Th. Thijsse, di- recteur van het waterloopkun- dig laboratorium te Delft, in Den Haag zijn 65ste verjaar- dag. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll In Engeland dreigt stakingsbeweging Het lijkt er op, dat de anti-inflatie- politiek van de Engelse regering bin nenkort aan de vuurproef van een uitgebreide stakingsbeweging onder worpen zal worden. De 450.000 spoor- wegemploye's die een loonsverho ging van 10 procent en een werk week van 40 uur vroegen, kregen voor dit alles donderdag een gTote nul op hun request. De 50.000 Londense buschauffeurs hebben al een staking aangekondigd voor 5 mei, waarbij 150.000 chauf feurs uit de provincie zich misschien nog aansluiten. De een miljoen mijn werkers nemen een dreigende hou ding aan en verder wordt nog om hogere lonen geroepen in de bouwin- dustrie en door de onderwijzers van de staatsscholen. Zij allen dreigen een machtig front te worden tegen de regeriögspolitiek van afwijzing van alle looneisen terwille van de waardevastheid van het pond ster ling. ADVOCAAT-FISCAAL Behandeling zaak majoor K. wordt niet sensationeel De advocaat-fiscaal voor de zee- en landmacht, mr. D. J. van Gilse heeft gisteren in de avocaten kamer van het Hoog Militair Gerechtshof in Den Haag een persconferentie gehouden voor de journalisten, die op 16 april de behandeling van de zaak tegen ma joor K. zullen by wonen, waarin hij een voor een buitenlandse mogendheid werken in een poging om ae repu bliek Indonesië te vernietigen. De re gering neemt daarom drastische maatregelen om aan deze revolutie onmiddellijk een einde te maken. President Soekarno heeft verklaard dat hij geen plannen koestert om het kabinet-Djoeanda te ontbinden. Pre sident Soekarno legde deze verkla ring af, nadat de laatste dagen ge ruchten de ronde hadden gedaan, dat het kabinet vrijwel aan het einde van zijn bestaan zou zijn. De revolutionaire regering heeft gis teren de avondklok ingesteld in Pa- dang, nadat inlichtingen waren ont vangen over een voorgenomen invasie van centrale strijdkrachten in Pa- dang. Volgens de inlichtingen zullen troepen uit Djakarta op 15 april een landing uitvoeren bij Padang. De troepen zouden worden vervoerd op schepen, die door Rusland zijn gele verd. technische uiteenzetting heeft gege ven over de gang van zaken ln het mi litaire strafproces. Hij sprak o.m, over het vooronder zoek in militaire strafzaken. Als de zij ting komt is de gehele zaak reeds geTjxeerd in militaire rechtspleging. 'Daarom worden er meestal geen ge tuigen ter zitting gehoord. De zitting is gewoonlijk een formele handeling, waarin geen verrassingen kunnen worden verwacht. Ter nadere verhel dering worden soms wel getuigen op geroepen. zoals in de zaak tegen ma joor K. Dan zullen vyf getuigen a charge en negen getuigen a decharge worden gehoord. Een getuige h charge zal eveneens decharge optreden. De advocaat-fiscaal zeide voorts dat wel getracht zal worden de zaak in een dag af te handelen. Hij meende dat de behandeling van de zaak niet sensationeel en na alles wat er reeds over is gepubliceerd, mogelijk een anti-climax zal worden. Baby van 3 maanden door ondervoeding gestorven De Haagse politie heeft de 30- jarige A. P.-K. aangehouden, die de laatste tien dagen haar drie maan den oude baby zo weinig voedsel heeft gegeven, dat het meisje door ondervoeding is gestorven. De vrouw heeft bekend dit met opzet te hebben gedaan. Zij heeft nog niet gezegd, wat de reden hiervan is geweest. Nederlandse bijdrage aan Nieuw-Guinea in 1957 65.977.600 gulden Uit de begroting van Nederlands Nieuw Guinea voor 1957, die thans bij de Tweede Kamer is ingediend, blijkt, dat de uitgaven f 135.679.000 en de middelen f 69.701.400 bedroe gen. De Nederlandse bijdrage ter dekking van het begrotingstekort bedroeg f 65.977.600, waarvan f 38.869.100 voor de gewone dienst en f 27.108.500 voor de kapitaaldienst. Bij herstelwerkzaamheden in een rust huis te Ferrare (Italië) een voormalig klooster zijn fresco's uit de Romeinse tijd ontdekt. H Prinses Marie Adelaide, de oudste dochter van het Luxem- H burgse groothertogelijke paar s is donderdag in het huwelijk getreden met graaf Karei Jo- zef Henckel van Donners- m march. Het paar na de huwe- H Hjksvoltrekking op weg van g de kathedraal naar het paleis, p imiiiniinniiiiOHiniiiiimniiiimiiiiiiiiiiinniiiiiniiiiiiiiitnitiiiinmimni Amerikaanse bommen werper neergestort Een Amerikaanse straalbommen- werper van het type B-47 is donder dag by North Collins in de stad New York neergestort, waardoor de vier in zittenden om het leven kwamen. Bom menwerpers van dit type kunnen een kernwapen vervoeren. Het toestel ontplofte in de lucht, kort voordat het van een tankvlieg tuig brandstof zou innemen. Een speciale correspondent van het Westduitse blad „Die Welt", Giselher Wirsing, meldt uit Genève, dat het Algerijnse bevrijdïngsfront met de Russen onderhandelt over wapens voor de opstandelingen in Algerije, HOOGGESPANNEN VERWACHTINGEN VOOR 1958 Boomgaarden niet vóór mei in volle bloei Nog maar enkele dagen geleden zyn de laatste voorraden appels en peren van de fruitoogst 1957 geveild, nu de Zeeuwse fruitkwekers al weer met spanning uitzien naar de resultaten van de nieuwe oogst. De vooruitzichten voor 1958 laten zich tot nu toe byzondcr gunstig aanzien en wanneer de nachtvorsten In mei zullen uitbiyven, kunnen de kwekers dit jaar een goede oogst verwachten. Tengevolge van het plotselinge omslaan van het zachte winterweer in vry strenge vorst die byna 3 weken aanhield, zyn de knoppen In hun ontwikkeling sterk geremd. Behoudens incidentele gevallen is er echter vrywel geen schade toegebracht, zodat de bloemknopzetting thans beter is dan in 1957. Overigens zal het door deze ontwikkeling nog wel tot begin mei duren voordat de boomgaarden in volle bloesempracht zullen pronken. Over het algemeen is het weer in de wintermaanden vrjj zacht geweest. Begin maart zag het er daarom naar uit, dat men een vroege ontwikkeling van de gewassen zou krijgen. Op 8 maart sloeg het weer echter plotse ling om, waardoor de groei sterk werd afgeremd. Voor de telers betekende dat een gunstige wending, want over het algemeen ziet men niet graag een vroege bloei. Immers, de kans op scha de tengevolge van nachtvorst is dan aanzienlijk groter. Niettemin maak te de vorstperiode in maart nog slacht offers onder enkele vroeg-bloeiende perenrassen, doch de schade bleef be perkt. Slechts enkele perenknoppen van bomen rond het vliegveld op Schouwen hadden van de vorst te lij den, doch zelfs op de totale plaatselij ke oogst zal dit niet van invloed zqn. De koude dagen gedurende de laat ste weken hebben de ontwikkeling van de gewassen nu ook niet be paald bevorderd, maar één week van warm en zonnig weer Isan de boom gaarden in bloei zetten. Alleen de vroege pruimen staan thans in bloe- semtool, hoewel zy In andere jaren vaak een maand vroeger bloeien dan nu het geval is. VERWACHTINGEN De laatste weken is er tekening geko men in de blóemknopbezetting, het geen aanleiding geeft tot een gema tigd optimisme ten aanzien van de Zeeuwse fruitoogst 1958. De knop- zetting bg de appelrassen is over het algemeen goed, terwijl van de peren hetzelfde kan worden gezegd, behou dens enkele uitzonderingen. De hoofd rassen Triumph de Vienne en Confe rence zijn namelijk op bepaalde plaat sen matig met bloemknoppen bezet, zodat de oogst hiervan over de gehele linie genomen wel eens iets kan tegen vallen. de bloemknopzetting by pruimen en kersen geeft eveneens aanleiding tot optimisme. Wat de bloei betreft, zijn ook de vooruitzichten in de klein- fruit-sector aardbeien, bessen en frambozen gunstig. De ontwikke ling is ook hier later dan normaal, maar deze achterstand kan gemakke lijk worden ingehaald. Resumerend komt men toch wel tot de conclusie, dat het fruitjaar 1958 goede beloften inhoudt en dat de oogst gro ter zal z\jn dan vorig jaar. De oogst van 1957 ls nu vrijwel geheel opge ruimd, hetgeen zyn oorzaak vindt in het feit, dat er hoge pryzen z\jn be taald, terwijl daarnaast de landelijke fruitoogst gering was. De animo om fruit te bewaren is daardoor ook veel kleiner geweest. Zelfs de jaarlykse paasveiling te Kapelle kon geen door gang vinden, omdat men door de voor raad heen was. Een delegatie van drie man van het bevrijdingsfront zou onlangs in Praag en Moskou geweest zijn. De Algerijnse leider Ferhat Abbas zou Wirsing verteld hebben, dat de bewapening van de opstandelingen kritiek was geworden omdat de Fran sen in januari en februari grote voor raden hadden buitgemaakt. Volgens Wirsing hebben de Russen zich bereid verklaard op zekere Voor waarden wapens aan het bevrijdings front te leveren. „Reuter" meldt uit Montreux, dat een woordvoerder van het Alge rijnse nationale bevrijdingsfront heeft ontkend, dat Ferhat Abbas kortgeleden, „alvorens uit Noord- Af ri ka te vertrekken", een onder houd heeft gehad met een verte genwoordiger van „Die Welt". Hij verklaarde dat Abbas thans in Tunis is en dat hij voorlopig niet naar zijn woning in Montreux zal terugkeren. Werkgever benadeeld vertegenwoordiger gegrepen De politie in Den Haag heeft de 45-jarige M. J. J. R. gearresteerd. R. heeft als vertegenwoordiger van een vloerenbedrijf ten nadele van zijn werkgever 2.000 verduisterd. Hij was belast met het incaisseren van gelden, die hij in eigen zak stak. MEER ZON Opklaringen en nog slechts enkele verspreid voorkomende buien. Krach tige tot matige noordoostelijke wind. Aanhoudend koud weer. ZON EN MAAN 12 april Zon op 5.52 onder 19.31 Maan op 2.58 onder 12.53 den Boer, Adjunct: W. de Pagter. I ïB 111 IBP II UBÜ JBB BI BI Hl W W IV H ^^1 W ^BSF Kleine advertenties (max. regels) Hoofdredacteur: w. Leertouwer. 23 cent p. regel met een minimum AnnnnnaHnpnm M cent'per WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN |~d Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 83, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red, tel. 2425, adm. tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 1