Niet toelaten van verstekelingen uit Indonesië onrechtmatige daad? Presley is 'n gewoon mannetje: hij doet wat hem wordt gezegd PHILIPS TELEVISIE Van en voor de boekenplank „DEZE MOOIE WERELD": EEN SERIE SCHONE KIJK-BOEKEN GARANTIEPRIJSBELEID WORDT OP LOSSE SCHROEVEN GEZET Wij zien Toon Hermans, want wij hebben PHILIPS TELEVISIE f 1195*" DONDERDAG 10 APRIL 1958 PROVINCIALE ZEETJW SI COURANT. KORT GEDING VOOR HAAGSE RECHTBANK Zij mochten reis per trein van Genua naar Nederland niet maken Is het niet toelaten van twee verstekelingen, die aan boord van liet Italiaanse schip „Sydney" in februari van dit jaar uit Indonesië in Genua aankwamen een onrechtmatige daad van de Nederlandse regering? Deze vraag is voor de Stichting Hulp aan Landgenoten in Indonesië aanleiding geweest de staat in kort ge ding voor de rechter te dagen. Pleitende voor de beide verstekelingen, de 23-jarige Robert Twiss en de 27-jarige Rudolph Schrijven, zeide mr. J. W. M. Aarts bij de behandeling voor de rechtbank in Den Haag, dat er zeker sprake is van een onrechtmatige daad. De Nederlandse regering heeft hen zelfs niet de gelegenheid gegeven om te be wijzen, dat zij Nederlanders zijn en dus het recht hebben naar Nederland te komen, zeide hij. waarom de verstekelingen niet de normale weg bewandelden, indien zij zo overtuigd zijn van het feit, dat zij Nederlander zijn antwoordde mr. Aarts, dat de omstandigheden in In donesië hen noodzaakte zo spoedig Hij vroeg de president, jhr. mr. G. Witsen-Elias, een uitspraak te doen, waardoor beiden in de gelegenheid zullen worden gesteld alsnog naar Nederland te komen, „anders is.het te laat". De twee verstekelingen zijn nog steeds aan boord van de „Syd ney" en het schip zal een dezer dagen uit Australië naar Indonesië vertrek ken. Mr. Aarts zeide te vrezen, dat, indien de verstekelingen in Indonesië aan land zullen worden gezet, hen grote moeilijkheden zullen wachten. De landsadvocaat, mr. Gratama, betoogde, dat zelfs niet aannemelijk kan worden gemaakt, dat de twee verstekelingen Nederlanders zijn en dat zelfs wel zeker is, dat zij Indone siërs zijn. Er is dan ook geen sprake van een onrechtmatige daad van de Nederlandse regering, zeide hij. Ook achtte hij het niet zeker, dat de In donesische regering na hun terug keer in Indonesië onrecht jegens hen zal plegen. Mr. Aarts voerde in zijn pleidooi aan, dat de twee verstekelingen bij aankomst in Genua „om de tuin wa ren geleid". De Nederlandse consul zou hen hebben verzekerd, dat zij in ieder geval mee zouden mogen reizen in de speciale trein, waarmede ook de overige 471 repatrianten van de „Syd ney" de reis naar Nederland voortzet ten. Er was echter niet voor de be nodigde papieren gezorgd en dus ver trok de trein zonder hen. De gezag voerder van het schip, aldus mr. Aarts, bleef verantwoordelijk en dus bleven Schrijven en Twiss aan boord, ook toen het schip voor een nieuwe reis naar Australië vertrok. Concluderend zeide hy, dat de twee verstekelingen noch Nederlander, zijn, noch recht hebben op over tocht, zodat er van een onrechtma tige daad geen sprake kan zijn. Recht op politiek asiel kon niet worden verlangd, omdat daar de politieke omstandigheden niet voor aanwezig zijn. Het toewijzen van de eis zou met zich meebrengen een steeds grotere stroom van verstekelingen, hetgeen de terugkeer van de normale repatri anten zou kunnen bemoeilijken. Op een vraag van de president, mogelijk te vertrekken en dat met het verkrijgen van de benodigde pa pieren te lang gemoeid zou zijn ge weest. De president, jhr. mr. G. Witsen Elias, zal op vrijdag of indien moge lijk eerder vonnis wijzen. De Australische minister voor im migratie, Downer, heeft gisteren in Canberra verklaard, dat volgens Nederlandse autoriteiten de twee verstekelingen aan boord van de „Sydney" Indonesiërs zijn. Daarom zullen zij worden gedepor teerd. De Australische regering liad de Nederlandse autoriteiten medege deeld, dat Indien beiden Nederlandse paspoorten zouden worden verstrekt, zij in Sydney aan land zouden roo ien gaan onder voorwaarde, dat Ne- lerland zich verantwoordelijk stelt voor hun transport naar Nederland. De Nederlandse autoriteiten had den echter verklaard, dat de verste kelingen de Indonesische nationaliteit hadden gekozen en dat zij daarom niet konden vallen onder de bepalin gen voor de evacuatie van Nederlan ders uit Indonesië. Vlaggetjesdag 1958 op 17 mei. Het comité vlaggetjesdag Scheve- ningen heeft bepaald dat „vlagge tjesdag 1958 op zaterdag 17 mei zal worden gevierd, 's Morgens om 9 uur zal een bidstond voor de visserij worden gehouden. Om half drie zul len de gepavoiseerde vissersschepen afvaren uit de haven van Schevenin- gen om zich naar de visgronden te begeven. De vloot zal in noordelijke richting dicht onder de kust passe ren. Het zal dus meer een vlaggetjes dag op Oudhollandse wijze zijn waarbij de schepen steeds onmiddel lijk ter visvangst vertrokken. Op Hemelvaartsdag, de donderdag onmiddellijk voorafgaand aan vlag getjesdag zal de vloot opgetuigt en gepavoiseerd in de haven liggen. Het ligt in de bedoeling (n.l. als het schip op die dag binnen is) die dag 's middags aan schipper Arie Hof land en zijn bemanning van de Sch. 6 de wimpel van het produktschap te overhandigen voor de best ver zorgde haring van de Scheveningse vloot. De wimpel zal dan worden uit gereikt door drs. D. J. van Dijk, voorzitter van het produktschap voor vis en visprodukten. „Bedelaar" Guiness kreeg kostbare prijzen Een ongeschoren landloper met verwarde haren en gekleed in lompen strompelde disdag het luxueze Savoye-hotel in Lon den binnen om er enige tijd later weer uit te komen met een gouden beeldje en een zil veren hart. In het hotel zat op dat tijd stip de British Variety Club aan de jaarlijkse lunch, tijdens welke het gouden beeldje en het zilveren hart werden uitge reikt als respectievelijk de „os car" voor de beste acteur en de onderscheiding van de club voor de hoofdrol in de beste film van het jaar. De landloper en de winnaar van deze onderscheidingen wa ren verenigd in de persoon van Alex Guiness, die even uit de studio was weggelopen tijdens de verfilming van Joyce Cary's „The horse's mouth". Guiness kreeg het gouden beeldje voor zijn rol als de ko lonel in „The bridge on the ri ver Kwai". „Heren als ik er zo uit ga", zeide hy, zwaaiend met zijn kostbare prijzen, „dan zal de eerste agent die ik ontmoet mij opbrengen". Waarop de heren een taxi lie ten roepen. lllllllllllllllllim In verscheidene gebieden van Libië, vooral langs de Middellandse Zeekust, zijn zwarmen sprinkhanen uit Tunesië neergestreken. (Advertentie) Op 22 april a.s. zal prinses Mar garet van Engeland de federale wetgevende macht van Brits West- Indië installeren. Ter gelegenheid hiervan zal een drietal nieuwe post zegels worden uitgegeven, tvaarvan er hier een is afgebeeld. In totaal zijn het er drie, die alle een portret van H.M. Koningin Elizabeth tonen alsmede een kaart van Brits West- Indië. De kleuren zijn donkergroen, blauw en rood. r vJ Gelegenheid tot rustige studie van details De fotografie viert in onze tijd onge kende triomfen. Nu ook de kleuren fotografie zeer snel de weg naar de volmaking is opgegaan heeft de uit geverij zich de resultaten ten nutte gemaakt en kunnen er boeken ver- LANDBOUWSCHAP Onlogisch argument voor regeringsbeslissing Het Landbouwschap heeft met vol doening kennis genomen van de ver klaring de rregering, dat zij in begin sel bereid was in de garantieprijzen voor melk- en akkerbouwprodukten alsnog de volledige vergoeding voor grond en gebouwen op te nemen. Het verheugt het landbouwschap, dat de argumentatie op dit punt in zijn schrijven aan de Tweede Kamer blijkbaar overtuigend is geweest. Te leurstellend is evenwel, dat de rege ring op grond van het te ver wachten tekort van het Landbouw- Egalisatiefonds meent het bij deze principe-uitspraak te moeten laten. Met voldoening stelt het Landbouw schap voorts vast, dat de regering blijkbaar in beginsel bereid is de werkclassificatie als basis voor het loonbeleid in de landbouw te aanvaar den. Dat de verwerkelijking hiervan dit jaar slechts ten dele zou plaasvin- den, acht het Landbouwschap even wel onbevredigend, omdat de relatie ve gelijkstelling van de beloning van de landarbeid met de beloning in an dere bedrijfstakken hierdoor nog weer naar de toekomst verschoven zou worden. Voor het overige wacht het Landbouwschap de ten deze in het vooruitzicht gestelde besprekin gen af. Het motief dat de regering voor Tijdens haar verblijf in Moskou heeft de Belgische koningin-moeder Elizabeth een rondgang door de ten toonstellingszalen van het Kremlin gemaakt. Hier ziet men haar in de zaal waar de kroonjuwelen van de tsarenfamilie Romanoff tentoonge steld worden. haar teleurstellende beslissingen aan voert, namelijk het te verwachten te kort van het L.E.P. in verband met de dalende zuivelprijzen op de inter nationale markt, heeft het Landbouw schap sterk verontrust. De inwilliging van de, zoals de regering zelf toegeeft, niet onge rechtvaardigde wensen van de landbouw wordt met dit motief zonder meer afhankelijk gesteld van de toestand van de schatkist. Op deze wijze wordt in feite het door de regering aan de landbouw in het vooruitzicht gestelde garan- tieprijsbeleid op losse schroeven gezet. In dit verband meent het Land bouwschap erop te moeten wijzen, dat de regering de voorstellen van het bedrijfsleven, die beoogden een zeke re. verbetering te brengen in de moei lijke afzetpositie van zuivelprodukten, naast zich heeft neergelegd. Dat deze moeilijke situatie thans als argument wordt aangevoerd om de garantie prijzen niet volledig waar te maken, acht het Landbouwschap niet in over eenstemming met de verantwoorde lijkheid die do regering juist voor het zuivelbeleid door deze beslissing op zich genomen heeft. Dat dit argu ment bovendien wordt gebruikt om de garantieprijzen voor akkerbouw produkten met ten volle te realiseren, acht het Landbouwschap onlogisch en niet redelijk. schijnen in geheel andere uitvoering dan voorheen. De uitgeverij „De Be zige Bij" te Amsterdam publiceert thans een serie plaatwerken onder de titel „Deze mooie wereld". Deze uit gaven kan men in zekere zin beschou wen als platen-atlassen, „kijk"boeken, die nu eens niet een zeer groot gebied als de aardrijkskunde, de letterkunde of de geschiedenis, enz. overzien, maar zich tot een veel nauwer be grensd terrein beperken. Door de schoonheid van uitbeelding en het be strijken van een klein gebied zijn ze zeer geschikt als cadeau te dienen en dat bij nagenoeg alle voorkomende gelegenheden. Het boek „Exotische planten" uit deze reeks trekt onmiddellijk de aan dacht door de fraaie foto op de stof omslag die een Echinocereus, een cac tussoort uit Midden-Mexico toont. Het is een van de vierentwintig pa^ na's kleurenfoto's die men in het boek aantreft, naast vele grote foto's in zwart-wit van kruidachtige planten en boomsoorten, die door iets bijzon ders de aandacht trekken. Er is een gecomprimeerde tekst die bijeenbeho- rende planten verbindt en er zijn dui delijke bijschriften naast elke afbeel ding. De bewerker van het boek is verbonden aan de Hortus te Leiden; een der professoren van dezelfde Uni versiteit heeft de inhoud gecontro leerd. Het geheel is dus wetenschap pelijk verantwoord. „Een zee vol geheimen" geeft ons geheel in de zelfde vorm afbeeldingen van de meest uiteenlopende diersoor ten, die men in de zee kan aantreffen sen, holtedieren, stekelhuidigen, weekdieren, schaaldieren, sponsen, koralen, wormen, schelpen en plank ton. De verbindende teksten zijn be werkt door F. de Graaf, die de moei lijkheid in de korte tekst waardevolle bijzonderheden over dit groot gebied samen te brengen, heeft opgelost dooi de bijschriften bij de afbeeldingen wat uit te breiden. „De mooiste vlinders" werd be werkt door de Wageningse professor Roepke, voorheen aldaar hoogleraar in de entomologie, tevens specialist voor tropische vlinders. Hij schreef o.a. een bekend werk over de vlinders van Java. Het bock bevat naast af beeldingen van bijzondere vlinders (een aantal inlandse) ook foto's van eieren en rupsen. Vele van deze laat ste, veelal verguisde dieren, zijn im- De komende zaterdagavond richten de televisie-camera's zich op Toon Hermans' beroemde. One-man-show. Honderdduizenden zullen van deze uitzending genieten, dank zij televisie. Blijf niet achter, neem ook televisie. En natuurlijk Philips televisie. Philips televisie is méér waard, omdat u kunt rekènen op een helder, scherp, stabiel beeld - op een betrouwbare werking van het toestel, zelfs onder de ongunstigste omstandigheden op dubbele service: de directe service van uw handelaar en de lan delijke, unieke Philips service. Philips geeft u gulden voor gulden meer techniek, meer service en bovenal meer betrouwbaarheid. I Zaterdagavond 12 april: Volledige televisie-uitzending van TOON HERMANS' ONE-MAN-SHOW JU U kunt kiezen uit 4 UNIVERSELE ONTVANGERS met beeldbuis-dia meters van 36 tot 53 cm, in prijzen ■vanaf f 825.- 17 TX 170A 43 cm beeldbuis Zie 't op zijn best met mers nauwelijks minder mooi dan de vlinders, die er uit zullen verschijnen. Bovendien leveren ze interessante voorbeelden van camouflage-technie ken. Geldt over het algemeen voor de natuurliefhebber, dat hij nooit te veel boeken over zijn onderwerp kan be zitten, werken als deze zijn niet al leen waardevol om de geboden schoon heid, maar tevens geven zij gelegen heid bepaalde details rustig en oplet tend te bestuderen. Soldaat Elvls l'rcsley, lcEM-nummer 58350761 maakt „The Pelvis" zo menige nen, zonder dat ztin tien. liet best, als men z\jn sectiecommandant geloven dollar heeft verdiend, rtni^Anrion mag. Het leger heeft een khaki gordyn rond do re kruut Presley opgetrokken en behandelt hem als iedere andere rekruut. Persfotografen, verslaggevers, zal om de drie maanden nieuwe platen van Elvis op de markt brengen. televisieverslaggevcrs en andere journalisten, die Y°°f *n dienst ging in do ImrgOTmaatschappU Presley's vaste gevolg se« ev0»rr^ "p^^nen vormden, krijgen geen kans dnor te dringen tot gemaakt c„ men hoopt „The Pel"is". nu dat hij mans genoeg is om zijn eerste week- Maar toch is er wel iets toeren die hij in het bur- end-verlof te verdienen, uitgelekt, vla vrindjes gerieven achter de mi- Dan zullen er nieuwe op- ci-ofoons rfppii 7.ppr r van de zanger. Elvis the Pelvis" had, tot aan de dag waarop hij in het leger werd in gelijfd, voor zyn vervoer de beschikking over vier kostbare cadillacs. Voor crofoons deed, zeer namen worden vervaar- zvvaar en al zyn spieren digd Een nieuwe Pres- T ^fi1 1 a- ley-film is gereed maar In de eerste opleiding, wordt nog even vastge- dm acht weken duurt, houden men denkt de kraakt het leger al zijn roiprent halfverw-ege El- rekruten af en Presley vis' diensttijd ln roulatie de afstandsmarsen van is echt de enige niet die te brengen het leger moet hij echter klaagt over spierpijn. zjjn voeten gebruiken. Maar wat verrassender Al deze voorzorgen zijn Men zegt dat Pelvis op- is: Hy is een gewoon getroffen om Presley's nieuw leert lopen. De net mannetje. Hij doet ster aan het amuse- ochtendgymnastiek van wat hem gezegd wordt. het leger valt hem. on- De grammofoonplaten- danks de gymnastische maatschappij, die aan duizenden „fans"1' iets van hem horen, dan be staat de kans dat de af zwaaier Presley een ver anderde wereld vindt, waarin voor zijn kreten en zuchten geen plaats meer is. Dat wensen de zakelijke leiders van het amuse mentsbedrijf Biet te ris keren. Daarom zal er voor gezorgd worden dat overal waar Elvis komt waarheen zijn over plaatsingen hem ook voe ren muziek ->n meisjes klaarstaan. „Elvis the Pelvis" is dol op meisjes en de meisjes van Amerika zijn dol op hem. Het is de grootste zorg van de „mannen mentsfirmament hoog te achter de schermen" dat houden. Zou men de jon- hierin geen verandering gem an rustig laten die- mag komen. Pockets gestoken in fraaie omslag Het is een feit, dat pockets ook in ons iand zeer populair zijn geworden. In de oudste pocketreeks in ons land, de ABC-boeken zijn onlangs versche nen „De Beesten de Baas" van Eric van der Steen en „Gieten" van Her man de Man. Opmerkelijk van deze boekjes is de omslag, die een frisse artistiek ver antwoorde tekening bevat, waardoor deze pockets nog aantrekkelijker zijn geworden. „De Beesten de Baas" is het dag boek van een jonge vrouw. Het begint normaal, maar de sensationele ge beurtenissen volgen elkaar spoedig op en verwekken een grote spanning. De liefde speelt een grote rol, maar daarnaast hebben ook de dieren een Ontroerend is het verhaal „Geiten", een der laatste boeken geschreven door Herman de Man. Een dagloners vrouw hecht zich aan haar jongste dochter, maar deze gaat weg en wordt een „dame" in de grote stad. Daarheen gaat dan ook de vrouw en de geit neemt ze mee. Die geit is ten slotte het enige wezen waarmee ze wat kan praten voordat ze sterft. Geneeskunde in opmars Voor populaire boeken over genees kunde, bestaat gewoonlijk veel be langstelling. De vorderingen, welke de geneeskunde in de achterliggende jaren heeft gemaakt en ook thans nog maakt, beïnvloeden het leven van de mens zozeer, dat die grote belangstel ling goed verklaarbaar is. Nu is het populariseren van medische kennis zeker geen eenvoudige zaak en niet alle pogingen zijn geslaagd. Een goed- J poging is die van Rudolf Friedrich. Hy schreef een boek over „Geneeskunde in opmars" en van dat boek is thans een vertaling versche nen bij de uitgeverij Foreholte te Voor hout (vertaling van de arts F. M. A. Arnold). Het is ln optimistische stijl geschreven en niet iedereen zal dat optimisme onverkort kunnen delen, maar het boek is wel bemoedigend!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1958 | | pagina 7